Matt-Please Help

Most popular questions and responses by Matt-Please Help
  1. Math

    The table shows information about the number of sweatshirts sold and the money collected at a fundraiser for school athletic programs. Sweatshirts Sold 3 5 8 __ 12 Money Collected 60 _ _ 180 _ The above is supposed to be a ratio table but I am not sure on

    asked on September 21, 2016
  2. Math

    The table shows two cell phone plans that offer free minutes for each given number of paid minutes used. Pablo has Plan A and Sam has Plan B Plan A Free Minutes=2 Paid Minutes=10 Plan B Free Minutes=8 Paid Minutes=25 a. What is Pablo's ratio of free to

    asked on September 17, 2016
  3. Math

    A punch recipe says to mix 4 cups of pineapple juice, 8 cups orange juice, and 12 cups of seltzer in order to make 18 servings of punch. Question Part A: How many cups of each ingredient do you need to make 108 cups of punch? _____ cups of pineapple juice

    asked on September 27, 2016
  4. Math

    Gina's art teacher mixes 9 pints of yellow paint with 6 pints of blue paint create green paint. Gina mixes 4 pints of yellow paint with 3 pints of blue paint. Did Gina use the same ratio of yellow to blue paint instructed by her teacher? Explain. My

    asked on September 17, 2016
  5. Math

    You have a Spanish club meeting every fourth day and a math club meeting every tenth day. When is the first time they will meet on the same day? My Answer: 4 + 10=14 they would meet on the 14th day Would that be the correct answer? I am confused.

    asked on September 20, 2016
  6. Math

    Tim is a first grader and reads 28 words per minute. Assuming he maintains the same rate, using the double number line to find out how many words he can read in 5 minutes. Words 0 28 --- --- ---- ---- Minutes 0 1 5 This is basically completing I assume a

    asked on September 20, 2016
  7. Math

    A container at a juicing plant holds 4 2/3 tons of oranges. The plant can juice 1 2/3 tons of oranges per day. At this rate, how long will it take to empty the container? Would I need to multiply 4 2/3 x 1 2/3 to figure out my answer?

    asked on September 14, 2016
  8. Math

    Grass can grow up to six inches in a week depending upon temperature, humidity, and time of year. At this rate, how tall will the grass grow in 24 days? My answer: 7 days x 6 inches=48 inches in 24 days Can you please double check my answer or let me know

    asked on September 20, 2016
  9. Math

    Abby can buy an 8 pound bag dog of food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy? My answer: I would have to say to buy an 8 pound bag of dog food. I am confused though if they are asking what math operation to do.

    asked on September 14, 2016
  10. Math

    A town in east Texas received 10 inches of rain in two 2 weeks if it kept raining at this rate for a 31 day month, how much rain did the town receive? I am confused on how to figure out the answer for this. Can you please help me.

    asked on September 20, 2016
  11. Math

    Does the point(5.5, 110) make sense in this context? Explain? This is pertaining to a line and/or linear graph I am not sure how to even answer this question or what they are truly asking? Please help.

    asked on September 26, 2016
  12. Math

    The family room in your house is 6 1/2 yards long and 5 3/4 yards wide. What is the area of your family room? My answer: 6 1/2 x 5 3/4= 13/2 x 23/4=299/8 299/8=37.5 37.5 what? I am not sure how to entirely answer the question. Can you tell me if I did this

    asked on September 20, 2016
  13. Math

    The scale of the map is missing. The actual distance from Liberty to West Quall is 72 miles and it is 6 inches on the map. a.What is the scale of the map? b. Foston is between Liberty and West Quall and is 4 inches from Liberty on the map. How far is

    asked on September 26, 2016
  14. Math

    Earl runs 75 meters in 30 seconds. How many meters does Earl run per second? 75 meters/30 seconds= 30 seconds/75 meters= 6 seconds/15 meters= 2 seconds/5 meters He runs 5 meters in 2 seconds. Can you tell me if I got the correct answer or if I did

    asked on September 20, 2016
  15. Math

    If one honeybee make 1/12 teaspoon of honey during its lifetime, how many honey bees are needed to make 1/2 teaspoon of honey? My answer would be 6 Can you tell me if I am right or wrong and if I am wrong how would I go about figuring this out?

    asked on September 20, 2016
  16. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9.00? Explain your reasoning? My answer to the first question is 6 pounds of apples

    asked on September 20, 2016
  17. Math

    Complete each ratio table: ___ 12 18 24 4.5 ___ ___ 18 80.8 40.4 ____ 10.1 ___ 512 256 ____ How do you complete a ratio table I have never done this before. Please help me. The spaces that I put are for the answers for each table.

    asked on September 19, 2016
  18. Math

    Use the distributive property to rewrite 40 + 24 I am not sure how I would to this Please help me learn this

    asked on September 14, 2016
  19. Math

    1. The Suarez family paid $15.75 for 3 movie tickets. How much would they have paid for 12 tickets? $15.75/3=$5.25 for 1 ticket $5.25 x 12=$63.00 for 12 tickets 2. A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict

    asked on September 16, 2016
  20. Math

    Chan Hee bought 3.4 pounds of coffee that cost $6.95 per pound. How much did he spend on coffee? My answer: $6.95/3.4=2.044 Is my answer correct or how would I do this

    asked on September 20, 2016
  21. Math

    The Martin family's truck gets an average o 25 miles per gallon. Predict how many miles they can drive using 7 gallons of gas? Answer: 25 miles per gallon x 7 gallons used=175 miles driven 175/7=25 Can you please check the above answer? Thank you

    asked on September 16, 2016
  22. Math

    A football coach divides 42 players and 12 coaches into groups. Each group will have the same number of players and coaches. What is the greatest number of groups that can be formed. Answer: 6 groups

    asked on September 21, 2016
  23. Math

    Taryn mowed lawns. Taryn mowed 9 lawns within the past week. Time spent mowing lawns (in hours)=7.5 Money Earned=$112.50 How much does Taryn charge to mow a lawn? $15.00 per hour Can you please check to see if this is correct? Thank you

    asked on September 14, 2016
  24. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9.00? Explain your reasoning. I am very confused on the above. Please help me

    asked on September 21, 2016
  25. Math

    Write each rate as a unit rate. 4 championships in 16 years I don't understand how you would write the above as a unit rate. Please explain.

    asked on September 21, 2016
  26. Math

    A football coach divides 42 players and 12 coaches into groups. Each group will have the same number of players and coaches. What is the greatest number of groups that can be formed? a. 12 groups b. 6 groups c. 2 groups d. 4 groups My answer is 6 groups

    asked on September 20, 2016
  27. Math

    With fractions do you always have to find a common denominator in addition, subtraction, multiplication and division? For each of the above mathematical operations?

    asked on September 25, 2016
  28. Science

    1. What number on the pH scale is the strongest acid? 2. What number on the pH scale is the strongest base? Can you please help me with this. I am not sure.

    asked on September 24, 2016
  29. Language Arts

    What is the best method to writing a short summary or an essay? Are there any websites I can look at or can you list the general items I need in an essay or summary. Thank you

    asked on September 22, 2016
  30. Math

    2/3+3/4= 8/12 + 9/12= 17/12=1 4/12=16/12=8/6=4/3=1 3/3=2 Can you please be so kind as to check my math problem. Thank you

    asked on September 14, 2016
  31. Social Studies

    What were some of the major contributions made during the New Babylonian Empire? Please help.

    asked on September 26, 2016
  32. Math

    There is a graph and on the right hand side it has numbers going up from 0, 7, 14, 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63, 70 these numbers represent Time (days) on the bottom it has 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 which represents Time (weeks) The math question is

    asked on September 26, 2016
  33. Math

    Write each rate as a unit rate. 180 passengers in 16 buses 180/16=11.25/1 11.25 passengers per bus Could you please double check my answer to see if I have it right.

    asked on September 21, 2016
  34. Math

    What is 5 7/8 - 1/4 I got an answer of 23/2 did I do this right or what di I do wrong?

    asked on September 25, 2016
  35. Science

    How do acidity and surface area affect the weathering of most materials? Can you also provide me with a website to read about this as well. I don't know

    asked on September 24, 2016
  36. Math

    I just have a question. How would you explain how to graph information from a ratio table?

    asked on September 23, 2016
  1. Math

    Hello John, I have a better understanding now of part c now that you explained it and I greatly appreciate your help. I also figured out I got part b wrong as well.

    posted on September 27, 2016
  2. Math

    I believe I figured out the answer it is 24 miles

    posted on September 26, 2016
  3. Math

    I understand now what the scale of the map is. It is 1 inch equals 12 miles. I don't understand how figure out part b though.

    posted on September 26, 2016
  4. Social Studies

    Thank you Ms. Sue. I found my answer. What is the trick to finding this stuff on google.

    posted on September 26, 2016
  5. Math

    Ok. So also another way then to describe would be how many weeks are in days? Would this be correct as well?

    posted on September 26, 2016
  6. Math

    Thank you Ms. Sue.

    posted on September 25, 2016
  7. Math

    Okay that is easy. So then my answer would be 15/16 5/8 divided by 2/3 5/8 x 3/2=15/16

    posted on September 25, 2016
  8. Math

    Oh! I see now how you got 5 and 5/8 this makes sense now. Thank you

    posted on September 25, 2016
  9. Math

    What if you have 5/8 divided by 2/3? I got 15/24 divided 16/24 and now I got stuck.

    posted on September 25, 2016
  10. Math

    So only for addition and subtraction you would find the common denominator? Not or multiplication or division?

    posted on September 25, 2016
  11. Math

    I just figured out what I did wrong the answer is 45/8

    posted on September 25, 2016
  12. Science

    Thank you Ms. Sue. I believe I found the answer 1 is the answer for number one and 14 is the answer for number two.

    posted on September 24, 2016
  13. Language Arts

    Thank you

    posted on September 22, 2016
  14. Math

    I thought the problem was going to be more difficult and I appreciate your help.

    posted on September 22, 2016
  15. Math

    I think I figured it out. It would be linear or on a coordinate plane

    posted on September 22, 2016
  16. Math

    I think you meant to send Thanks Steve! to Steve. Ms. H would you know how you would graph the information from the table or how you would explain how to graph the information from the table? Also if I am using the unit rate to complete the table did I do

    posted on September 21, 2016
  17. Math

    How would you graph the information from the table or how would you explain how to graph the information from the table?

    posted on September 21, 2016
  18. Math

    The only thing I am confused a bit on is the second part of the question where it states Use the unit rate to complete the table. The only thing I can think of is as follows: 3sweatshirts/$60.00 dollars=$0.05 for 1 sweatshirt 5 sweatshirts/$100.00=$0.05

    posted on September 21, 2016
  19. Math

    So. I found out all the missing numbers. 3 sweatshirts for $60.00=$20.00 per sweatshirt $20.00 for 1 sweatshirt x 5 sweatshirts=$100.00 $20.00 for 1 sweatshirts x 8 sweatshirts=$160.00 $20.00 for 1 sweatshirt x 9 sweatshirts=$180.00 $20.00 for 1

    posted on September 21, 2016
  20. Math

    The question is as follows: Find the rate if money collected per sweatshirt sold. Show your work. Use the unit rate to complete the table

    posted on September 21, 2016
  21. Math

    Why would you not just ad 42 + 12=54 6(54) 42 times 6=252 12 times 6=72 252+72=324 54x6=324 Why would you not do it like I did above?

    posted on September 21, 2016
  22. Math

    In 11b there would be 16 ounces so 96 oz divided by 5 ounces would be 19.2 so that is about 19 apples? Would that be correct?

    posted on September 21, 2016
  23. Math

    Yay I did it right. Ty

    posted on September 21, 2016
  24. Math

    I got a totally different answer.

    posted on September 21, 2016
  25. Math

    What numbers would I use to do the distributive property? Would it be 6(42 + 12)?

    posted on September 21, 2016
  26. Math

    Then it states use the greatest common factor 6 from the answer above to rewrite using the distributive property.

    posted on September 21, 2016
  27. Math

    Yes I understand.

    posted on September 21, 2016
  28. Math

    Okay I understand put what it is talking about. Thank you

    posted on September 21, 2016
  29. Math

    I did. I just cross multiplied to make sure I had the correct answers.

    posted on September 21, 2016
  30. Math

    I think I get what they are saying. It would be as follows: 4/16=0.25/1

    posted on September 21, 2016
  31. Math

    Or the answer would be 4/16=x/1

    posted on September 21, 2016
  32. Math

    Wait. Would it just be 4/1 and then 16/1

    posted on September 21, 2016
  33. Math

    I am looking and it does not say I can't find it.

    posted on September 21, 2016
  34. Math

    So I got the answer right then. 6 honeybees would make 1/2 teaspoon of honey?

    posted on September 20, 2016
  35. Math

    That was easy then.

    posted on September 20, 2016
  36. Math

    The least common multiple is 20 so 20 would be the answer.

    posted on September 20, 2016
  37. Math

    x=310

    posted on September 20, 2016
  38. Math

    Or 2 honeybees

    posted on September 20, 2016
  39. Math

    Ty so much Ms. Sue. You are the best.

    posted on September 20, 2016
  40. Math

    Multiply so you would multiply $6.95 per pound of coffee x 3.4 pounds of coffee=$23.63 is the total that he paid

    posted on September 20, 2016
  41. Math

    So would the answer be 310

    posted on September 20, 2016
  42. Math

    I kind of understand. I am going to study what you sent. So the answer to this problem then would be the grass would grow 144 inches in 24 days then.

    posted on September 20, 2016
  43. Math

    So if I cross multiply then 14 x 31=434 10x31=4,350 or If I reduce 10/14 that would equal 5/7 5/7=1,085/31 Can you check and see if I did this right?

    posted on September 20, 2016
  44. Math

    Thank you for checking on this Ms.Sue

    posted on September 20, 2016
  45. Math

    How do you go about figuring out the rest what is the process in order to do this? Please help

    posted on September 19, 2016
  46. Math

    Thank you for making me think and pointing me in the right direction as well. I would like to ask one more question though. How do you know in a word problem with a ratio whether to divide or multiply?

    posted on September 17, 2016
  47. Math

    I get it more clearly now with you providing this example. Wow you are good at math. I really appreciate your help.

    posted on September 17, 2016
  48. Math

    I think I understand now a little more. So the answer would be No Pablo's cell phone plan does not offer the same ratio of free to paid as Sam's because Pablo's cell phone plan provides free minutes which are basically equal to the paid minutes. Would I be

    posted on September 17, 2016
  49. Math

    I tried that too and got the same answer 9/6 and 8/6 so I know that Gina did not use the same ratio of yellow paint to blue paint as instructed by her teacher because the teacher used 1/6 more paint than Gina. Would my above answer be correct?

    posted on September 17, 2016
  50. Math

    Let me ask you how did you find out that Pablo would get 8 free minutes to every 40 paid?

    posted on September 17, 2016
  51. Math

    Thank you for checking on this.

    posted on September 17, 2016
  52. Math

    Thank you for explaining this. I believe I understand the problem for number two a little bit better.

    posted on September 17, 2016
  53. Math

    What did I do wrong on number two?

    posted on September 16, 2016
  54. Math

    So for part a the answer would be as follows: It will take 5 minutes to make one balloon structure. 7 balloons are used in 1 sculpture For part b the answer would be: Tom's unit rate for balloons used per minute would be 1.4 For part C I am not sure how to

    posted on September 15, 2016
  55. Math

    So are the above two answers two different ways of answering the problem?

    posted on September 15, 2016
  56. Math

    Ok. I see what did wrong. Thank you for catching my mistake.

    posted on September 14, 2016
  57. Math

    What do you mean by dividing fractions is the same as multiplying inverses? What does inverses mean? I have never heard of this term in math. Did you mean to put 14/3 divided by 5/3?

    posted on September 14, 2016
  58. Math

    Thank you Mrs. Sue. I thought it might have something to do with he cost per pound.

    posted on September 14, 2016
  59. Math

    $1.345 or $1.35 is the cost per pound for a 4 pound bag $0.925 or $0.93 is the cost per pound for an 8 pound bag The better buy would be the 8 pound bag.

    posted on September 14, 2016
  60. Math

    Thank you for checking on this

    posted on September 14, 2016
  61. Math

    How did you figure that out? Can you please walk me through the steps on this on how you arrived at that answer.

    posted on September 14, 2016
  62. Math

    I think my answer is A because then I did the following: 81x3boys=243 boys for Parkview Middle 56.7x3 boys for Cypress Elementary=168 boys Please check this problem and let me know if I did it correct or if did something wrong.

    posted on September 14, 2016