Margarita

Most popular questions and responses by Margarita
  1. english

    Before those “Do you own work!” comments come… Let me make it clear that I am NOT asking you to answer this. I am simply asking for some guidance on how to do this essay. Some ideas and information I could use to write in my essay would be dandy.

    asked on May 24, 2014
  2. Algebra 1

    What is the slope of (4,1.2),(10,6)?

    asked on October 25, 2016
  3. math

    four angles are put together, forming a straight angle. two of the angles are the same size. the other two angles are also the same size but different from the other two. If one of the angles is 40 degrees, what are the measures of the other three? please

    asked on January 27, 2016
  4. math

    A phone line runs east along a field for 1.5 miles and then north along the edge of the same field for 2.75 mile. If the phone line cost $3,500 per mile to install, how much could had been saved if the phone line had been installed diagonally across the

    asked on September 11, 2012
  5. Math

    How could you use the product 108 and 4 to find the product of 324 and 4? How would I know that you need to multiply times 3. How are the children given directions to work on this problem. I know understand 108 goes into 324 3 times. But are they asked to

    asked on February 2, 2009
  6. English

    this is a paragraph for a paper can someone please check the grammar? Only a small portion of the population in the United States are attending schools, and that small portion are people who really want to stand out and have a life full of joys and

    asked on May 13, 2014
  7. Math

    The LCD for the fractions 1/3, 3/4, 5/32, and 8/9 is

    asked on December 8, 2014
  8. CHEMiSTRY

    whats the chemical composition of steam?!?

    asked on November 4, 2007
  9. English

    What object would you write this poem on and why? The Secrets We Hide © Tiffany Franklin we struggle to have meaning in this world which we all know we try but yet we wonder where we all should go hidden in the questions which we can not find the answers

    asked on October 20, 2013
  10. Math

    I bought 24 bananas. Each banana weight 50 grams. If the price for bananas was $5.50 per kg, how much did I pay? I already did 24*50= 1,200 but I can't figure out the rest.

    asked on April 27, 2017
  1. math

    4 n and 5 c

    posted on October 25, 2018
  2. Reading

    Suspence

    posted on November 17, 2017
  3. Spanish don't know which to choose

    pregunte it mean that the teacher just asked a question pregute means ask i know Spanish . but i don't want to lie and say it infinitely your answer

    posted on November 18, 2014
  4. english

    Thanks Ms. Sue! That definitely gave me a better approach on how to do this essay. I appreciate it and again, THANK YOU!

    posted on May 24, 2014
  5. physics

    320

    posted on December 12, 2013
  6. physics

    750N

    posted on May 12, 2013