Leona

Newest questions posted by Leona
  1. pre-calculus

    x^2+6x+8y=7 Find the: Direction: Vertex: Focus: Axis of Symmetry: Directrix: 
  2. Honors Physics

    How do you determine the mass of fuel in a semi truck?
  3. chemistry

    What is the mass percent of nitrogen in ammonium carbonate, (NH4)2CO3?
  4. Math

    A class us planning a party. A pizza restaurant cuts each pizza into 8 slices. There are 32 students. How many pizzas does the class need to order for each student to have a slice? Explain
  5. Math

    Convert 110 yards to miles. 110yd*0.9144m/1yd=100.584m Someone told me there is mistake but I can't figure it out?
  6. math

    if 1/2 years ago adam was 12, and 1/2x years from now he will be 2x years old, how old will he be 3x years from now
  7. 5th grade algebra

    Kenneth has $5. He spends g cents every day. How much money does he have left after one week?
  8. math

    The distance d in miles that can be seen on the surface of the ocean is given by d = 1.6 h, where h is the height in feet above the surface. How high (to the nearest foot) would a platform have to be to see a distance of 19.5 miles?
  9. Calculus

    Volume problem: y=x^3, x=y^3; rotated about x-axis I first made y=x^1/3, then x^3=x^1/3 Then I tried to do an integration from 0 to 1 with x^1/3-x^3, but I can't get one of the possible answers, which are: A. 16/35π B. 16/7π C. 18/35 D. 7/2 E.
  10. 6th grade

    how does respectfulness relate to being safe and responsible
  11. math

    Part 1 If 1/4 cup of Egg Beaters equals 1 egg, how much Egg Beaters do we need if we only want 1/3 egg? The solution should be expressed in cups. Part 2: Convert your answer in part 1 to tablespoons or teaspoons, whichever unit gives a whole number. Let
  12. math

    A pack of 250 key blanks cost $23.50. What is the unit price? If each key costs a customer $1.75, and it takes 2 minutes for Darren to cut a key, how much does Darren make per hour? If Darren, as the business owner, pays himself $800 per week, how much
  13. accounting

    is the 5-question approach to ethical decision making superior to the moral standards or pastin approach
  14. Hayden

    Chloroacetic acid has a relatively large equilibrium constant, so at low acid concentrations it is necessary to use the quadratic equation in order to calculate the concentrations of the aqueous species. Ka for ClCH2COOH is 1.4 ´ 10-3. For the problems
  15. chem

    A solution that is formed by combining 600. mL of 0.20 M NaOH with 400. mL of 0.40 M HNO3 has an H+ concentration of
  16. 9th grade

    a cube has a side that is (5x-3)centimeters long.a.what is its surface area?b.if x=3,what is its surface area
  17. Chemistry

    how mant moles are in 1.30g of (NH4)2SO4? answer in units of mol. today our teacher briefly went over this and doing my homework i totally lost it. and cant remember for the life of me what to do could you please help me and show me step by step what to
  18. science

    Whicb moon would look the brightest from jupiter?
  19. Corporate Finance

    An investment today of $3,3OO is worth $10,000 IN 8 YEARS. At what rate has your investment been growing(annually) over the eight years ? For compounding rate of return: 3300*(1+r)^8 = 10000. so (1+r)^8 = 10000/3300 = 3.0303 My calculator has a nth root
  20. math fair projects

    what are some good math fair projects Here are some broad ideas, I don't know your grade level. Use the Google search engine to find out details. Golden Mean Fiboccani numbers Discovery of Calculus The history of PI Archimedes Square yeah those are pretty