1. 2D Animation

    Lesson 3: Wrapping Up Unit 10 2-D Animation Unit 10: Character Animation there are 15 questions plz help me

    asked by Samuel on April 14, 2019
  2. Int.Science/laws of thermodynamics

    Watch the heat engine animation in the lesson text above. Does this animation illustrate a "new and improved" heat engine? yes no

    asked by Casey on November 24, 2014
  3. Question

    Okay, so I'm doing this project on careers and I need to find out the employment possiblities/opportunities for the career "computer animation" I couldn't find anything for animation, but the closest I got to was : - Computer Programmers and Interactive

    asked by Larry on December 10, 2008
  4. Math

    Lesson 13 : Using Graphs to Analyze Data Unit Test : Unit 3 On math unit tests, the questions are moved around and changed for each person, so if you could write out the whole answer, that would be great! You don’t have to do the writing questions. Thank

    asked by Alexa on March 14, 2019
  5. english

    Hello I am having quite a bit of trouble trying to figure out a better way to answer this. 1. In the video, The Fates Present: Pyramus & Thisbe,There are parts of the animated version in which there is a character, who appears at the beginning of the

    asked by Sabrina on April 15, 2015
  6. Powerpoint

    okay, I need to do a powerpoint for this career "computer animation" I need help writing a simple, short, punchy paragraph or list. Yet able to get the message across to the audience. Heres original: The career outlook for computer animators is good and

    asked by Larry on December 13, 2008
  7. biology

    any site i go onto that be animation site to find out about nucleic acids and protein synthesis? this chapter soo hard. codon, anticodon i need animation.

    asked by Shreya on February 22, 2012
  8. computer

    How does a computer generated animation work? (Points: 5) The computer creates constant movement in the characters. The computer, along with human workers, moves the characters on the screen. The computer creates a set of continuous movements, one

    asked by john on November 11, 2011
  9. math

    i am trying to write a script for an animation so that it follows a specific path. the animation begins at the origin, goes upwards to the point (61,61) then falls to (122,0) in a parabola. i am trying to figure out the equation for this line.

    asked by Cody on April 28, 2012
  10. Powerpoint #3

    okay, I need to do a powerpoint for this career "computer animation" I need help writing a simple, short, punchy paragraph or list. Yet able to get the message across to the audience. Heres the question I have to answer: What is a computer animator?

    asked by Larry on December 13, 2008
  11. English

    1. I like the characters on the ship. Their actions were great. Their roles were fantastic. 2. I like the animation used in the movie. With the help of the animation, the movie became great. 3. I like the iceberg which was being broken. It was wonderful.

    asked by rfvv on March 30, 2010
  12. computer science

    The part of a presentation allows me to add character data is Frames. B. Animation C. Text Boxes D. Video Areas

    asked by Dallas on September 22, 2013
  13. Powerpoint

    okay, I need to do a powerpoint for this career "computer animation" I need help writing a simple, short, punchy paragraph or list. Yet able to get the message across to the audience. Origninal: Most animators begin as studio runners and then progress to

    asked by Larry on December 13, 2008
  14. com 155

    This is what I wrote for my week 6 assignment but I am so confused on adjectives and adverbs as well as superlatives and comparatives. I have to underline adjectives and bold adverbs. Help I just don't seem to be getting the hang of it. Avatar the movie

    asked by Jackie on August 20, 2010
  15. Social Studies

    Hewwwoooo~! I would LOVE some help on this SS test, for Connections Academy! Lesson 6: Civilizations of the Americas Unit Test Social Studies 7 A Unit 8: Civilizations of the Americas! Note that I am NOT asking for answers, but is there anyone that can

    asked by Junko :D on January 2, 2019
  16. marine science

    Lesson 3: wrapping up unit 1 Marine science A unit 1: about the earth. 1. The history of Sir Isaac Newton study of gravity does which of the following. a .illustrates how a theory becomes law b.provides an example of a theory that has been discredited c.

    asked by alvin on September 18, 2018
  17. Math

    A rectangle has parameter of 24 unit, if width is 4 unit what is length. 10 unit 6 unit 16 unit 8 units My answer is 16 unit.. I wan a make sure if I am right.

    asked by Anonymous on November 24, 2011
  18. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You may also go to

    asked by hannah on September 26, 2006
  19. Social studies

    I need help with lesson 12 unit 2 for seventh grade there is a unit test called Eastern Europe and Russia and unit test 7. Many words offer clues to media bias. Which word below would mostly likely signal bias. A. Was B. Did C. Should D. Might

    asked by Robert on October 23, 2017
  20. Geology

    Respond to the following scenario: o Your younger brother is in 5th grade. He comes home and tells you to look at an animation his teacher showed him in geology class. o Review the Continents of the Past animation on this week¡¦s aXcess page. o After

    asked by A on September 11, 2009
  21. physics

    If a wave travels toward a barrier where the end is not fixed and reflects describe in either words or a drawing what the reflected wave will look like. You can see in an animation what happens at:

    asked by anonymous on March 29, 2007
  22. Math

    Geometry Unit test part 1 lesson 10 unit 1 1 name a pair of complementary angles

    asked by Unkown on February 20, 2019
  23. SS

    Can ANYBODY give me the answer to Lesson 7: uNIT TEST Social Studies 7B Unit Arkansas Geography

    asked by g on February 7, 2019
  24. English

    I like animated cartoons. I like cartoons. I like animation. I like animations. I like cartoon programs. I like animated cartoon programs. I like animation programs. If a person likes the kind of programs, which expressions should we use?

    asked by John on June 2, 2008
  25. Science

    I need help on Part B Unit 1 Lesson 5 for connexus. ALL THE QUESTIONS PLEASE

    asked by Hello on January 22, 2019
  26. Geometry

    Lesson 9 Unit 2: Geometry Unit Test Part 1 Question 1: *There is an image* Name a pair of complementary angles. A.) ∠1 and ∠4 B.) ∠1 and ∠6 C.) ∠3 and ∠4 D.) ∠4 and ∠5

    asked by Tristan on March 1, 2019
  27. Math

    Need help understanding 2010-2011 Transitional Unit: 06 Lesson 01- Unit: 05 TESCCC source It is called Maintain Your Balance Can someone please help?

    asked by Jazz on January 18, 2012
  28. connexus grade 9 English quiz help

    can some one give me the answers to the unit 1 lesson 9 quiz there's 20 questions

    asked by theboss on September 26, 2017
  29. Math

    Mno~pqr for each of the following angles name the angle that is cronguet.please give me the unit test answers for lesson 13 math 7 unit 8-geometry

    asked by Birdie on March 1, 2018
  30. math

    i need help on my unit 4 lesson seven 24 question unit tst from connexus academy.i am a level nine gymnast and have a huge meet that im stressing out about and so i cant focus someone please help me thank you

    asked by maya on February 25, 2017
  31. words

    9. If you want to multiply the contents of each of the cells in column C by the tax rate that appears in cell A24, use a/an A. relative cell reference. C. filter. B. absolute cell reference. D. 3-D cell reference. 10. If you want to use one of

    asked by saint on September 24, 2010
  32. algebra

    1) It took a contractor 1285 hours to manufacture their first unit of an item. If the contractor expects to achieve a 92% unit learning curve, how many hours would be required to manufacture units 51-100? (Use the tables provided in the lesson). 290,475

    asked by Debra on August 31, 2011
  33. Need your help!!!! Plzzzz (literacy)

    I was ask by my literacy professor to find a sample unit plan that focuses on animals that live in the water/oceans/seas. The unit should include what the animals eat? How they survive underwater? How they move underwater? (amoung other things) She also

    asked by Ashley on March 23, 2008
  34. geology(science) am i right?

    Respond to the following scenario: o Your younger brother is in 5th grade. He comes home and tells you to look at an animation his teacher showed him in geology class. o Review the Continents of the Past animation on this week¡¦s aXcess page. o After

    asked by scooby91320002 on March 13, 2009
  35. Chemistry

    Does anyone have the CORRECT answers for the international connections academy Chemistry 10B Unit 2: Solutions, Acids, and Bases Lesson 12:Unit Test? Preferably all of them, but at least the multiple choice.

    asked by Anonymous on April 2, 2019
  36. Math

    Jose invests $3,250 at 6% interest compounded annually. What will be the balance in the account after 3.5 years? Please give me the answers to the unit 5: Lesson 10: Patterns and rules unit test.

    asked by Boonk on October 23, 2017
  37. Math < please help >

    What is the volume of the trianglar prism to the nearest whole unit? ( Connexus Unit 2 Lesson 13 grade 8th) Height: 4 ft Base: 14 ft Length : 21 ft A - 392 ft^3 B - 588 ft^3 C - 1176ft^3 D - 2352ft^3 I think it's B. I am right?

    asked by Kitty Kat *^* on February 20, 2018
  38. pleaseee im begging you

    connections 7th graders unit 7 lesson 11 7th grade math help hello my grandmother is in the hospital suffering from leukemia and my mom is really out of it right now and my dad works a lot so the house is a mess right now my mom gets better for a moment

    asked by Anonymous on December 8, 2017
  39. Powerpoint #4

    okay, I need to do a powerpoint for this career "computer animation" I need help writing a simple, short, punchy paragraph or list. Yet able to get the message across to the audience. Heres the topic: TRAINING You will of course be spending most of your

    asked by Larry on December 13, 2008
  40. math

    Lesson 13: Geometry Unit Test Math 7 B Unit 1: Geometry help It is a unit test and I don't know what to do if you could help me out...……………? David drew a triangle PQR as shown. If angle QPR measures 135 degrees, which statement is true for angle

    asked by bird on January 25, 2019
  41. English

    Posted by John on Sunday, March 29, 2009 at 4:11pm. 1. Is "Snow White" on TV an animation program or an animated program? 2. This is a chef. He made a delicious food for his father. On the right side, there are various fruits. On the left side we can see

    asked by John on March 29, 2009
  42. Honors geometry

    Does anyone have the answers to Unit 2 Lesson 7 Unit Test for Similarity Tests 1 and 2? please help I beg I really need this grade because I have a high C and my parents will not approve of me if I get a bad grade...please and if anyone could help that God

    asked by Chey lee on March 4, 2019
  43. math

    Lesson 13: Geometry Unit Test Essential Math 7 B Unit 1: Geometry plz all answers i need it im not lying my grandpa has cancer stage 4 terminal i need them so i can go up to maryland and say goodbye please

    asked by Hi on February 8, 2019
  44. Social studies

    Based on the timeline what can be directly tied to the invention of the cotton gin *cant upload the time line A civil war B economic hardship in the south C the spread of slavery D industrialization in New England *lesson 8 unit 7 Unit test

    asked by marie on March 19, 2018
  45. Arts

    what is the function of Animation ???

    asked by josh on December 29, 2014
  46. Social studies

    Need help with a few questions on my lesson 9 unit test In what way did the purchase of Alaska fit with Secretary of State William Seward foreign policy toward Asia?

    asked by Anonymous on April 26, 2017
  47. geology (science)

    Review the following animations on this weeks aXcess page: o Types of Dunes animation o Glacial Landforms animation „h Compare and contrast the geological features of a desert landscape and glacial landscape. Describe at least one process that creates

    asked by scooby9132002 on April 11, 2009
  48. Geometry

    unit 2 lesson 7: similarity unit test (Connexus) Can someone help me? please just list the answers to test 1 and part 2 please I beg this is the hardest test yet

    asked by Cheylee on March 1, 2019
  49. Physics

    the volume of a cuboid is the product of its length, breadth, and height. give a possible metric unit for the volume. is the unit for volume a basic unit or a derived unit? m^3. it is a basic unit is this correct?

    asked by Anonymous on April 13, 2008
  50. algebra 1

    6. which of the following inequalities is true? ( 1 point ) square root of 36 < -6 1/4 < square root of 81 -3 > -0.7 ** lesson 5: Mid-Unit Review MS Algebra 1 A, Part 1 Unit 2 pracitce can you guys plz help me

    asked by Anonymous on September 20, 2018
  51. Social Studies

    I am presently creating a unit about land transportation in the community and how these transportations affect our daily lives eg. taxi, garbage truck, train etc. Do you have any ideas or suggestions for a fun lesson plan.... do you have any websites that

    asked by Matthew on March 28, 2008
  52. actually it is about computers

    how do I add sounds with my animation when using powerpoint

    asked by Nathan on September 25, 2009
  53. Georgia history

    What destroyed much of Georgia's cotton crop in the early 1900s? Plz i need all the answers for this unit test plz Lesson 13: The Roaring 20s Through World War II Unit Test

    asked by John reynold on March 25, 2019
  54. social studies SCCA help

    Lesson 7: The Civil War Unit Test South Carolina State History 8 B Unit 2: The Civil War pls i need answers to it

    asked by connection academy help on February 19, 2019
  55. science

    ok well i know one's answered my quesion but if u guys did this test before please re-view it for me. it's Lesson 12: Energy Unit Test, Science 8 A Unit 4: Energy. my grade is low i need your help

    asked by Mel❤nie on December 18, 2018
  56. Social studies

    I need help sorting out things in government.. I'm on lesson 9 unit 4 unit test 8th grade social studies, but I don't really get things like articles of confederation, northwest ordinance, etc etc. Can someone just explain a little bit on things in this???

    asked by Person on November 6, 2017
  57. Science study skills

    What is the most effective way to begin studying a lesson? 1.) Make up questions about the lesson. 2.) Look at the headings and subheadings of the lesson to get an idea of what the lesson is about. 3.) Review the lesson that comes after it.] 4.) Look ahead

    asked by Snoopy on August 25, 2015
  58. Money and Banking

    1. A firm uses capital to produce revenue. The marginal revenue from the first 5 units of capital is as follows: 1st unit has MR 2.30, 2nd unit has MR 1.9, 3rd unit has MR 1.70, 4th unit has MR 1.35, and 5th unit has MR 1.15. If the interest rate is 50%,

    asked by Anonymous on September 8, 2013
  59. Social Studies

    1. Early Greeks lived by A- fishing B- trade C- herding goats and sheep D- all of these***** 2. Who could be citizens of Greek city-states? A- native-born men and women B- free, native-born, land-owning men*** C- land-owning women D- foreign-born men ...

    asked by Connexus on May 22, 2018
  60. college

    RNO Company's market for the Model 55 has changed significantly, and RNO has had to drop the price per unit from $265 to $125. There are some units in the work in process inventory that have costs of $150 per unit associated with them. RNO could sell these

    asked by G on August 20, 2010
  61. English help

    Can anybody help me with wall-e the animation movie in a hero journey thank u :)

    asked by Tarkan on December 31, 2010
  62. English

    Costa's theory on racial stereotyping in animation

    asked by Nkateko on August 5, 2015
  63. Graphing in the coordinate plane unit test

    SO behind need help pronto withGraphing in the coordinate plane unit test lesson 12 unit 7 tryed my self my mom tryed it brother u name it to hard for 7th grader and a striaght student like me no asking to cheat ms. Sue or whoever need answer ill be so

    asked by straight A student on January 12, 2017
  64. Algebra

    A stock market analyst was investigating the trends of two independent stocks and was surprised to see that both stocks were at the same unit value after a 12 month period. He knew that both stocks had started at the same value but had undergone different

    asked by Nic on August 27, 2014
  65. Math(Unit Rate)

    If 20 units= 10kg whats the unit rate? http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ is that your gf? "sam"???? 20/10 reduce,= 2/1 divide,=.5 Kg/unit calculate the unit rate what dose this mean Find each unit rate. $112 in 8 hours

    asked by Sean + Sam on November 13, 2006
  66. Arts

    What is the function of a Digital Media and Animation?? beacuse my books says nothing about it

    asked by josh on December 30, 2014
  67. General

    What is the difference between custom animation and transition effects in powerpoint?

    asked by Bryan on November 23, 2008
  68. Educatinal Technolgy PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    1. What could happen if you use too much clip art and animation in your presentation? A. You have to pay for each piece of clip art and animation, and your presentation will become very expensive. B. The viewer will become easily distracted by the visuals

    asked by Polka Dot on December 8, 2015
  69. Science

    Plz check it fast or just improve advice 9. Provide three statements that demonstrate the importance of units when describing motion. (3 points) Three statements that demonstrate the importance of units when describing motion are 1.unit i m/s indicate it

    asked by Stephanie on May 11, 2015
  70. unit rate

    the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a. $3.95 for a 20oz. b.$4.29 for a 24 oz. c.$2.25 for a 12 oz. Divide the price by the weight in ounces for the unit rate. For

    asked by lisa on November 28, 2006
  71. math

    a baker bakes bread and cake.he has 150 unit of A ,90 unit of B and 150 of C. One bread requires 1 unit of A ,1 unit of B and 2 unit of C. One cake requires 5 units of A, 2 unit of B and 1 unit of C. Find his maximum income if a bread sells for Tsh.350/=

    asked by stembrige on May 14, 2016
  72. Math

    Lesson 13: Geometry and Measurement Unit Test Math 6 B Unit 3: Geometry and Measurement never mind i will not get all the answers

    asked by Do not track me down! on April 15, 2019
  73. physics

    A calorie is unit of heat or energy and it equals about 4.2J, where 1J= 1 kgm2/s2. Suppose we employ a system of units in which the unit of mass α kg, the unit of length β m & the unit of time γ s. Show that a calorie has a magnitude of 4.2α-1β-2γ-1

    asked by Radhika on June 30, 2013
  74. technology

    I need to write a song and a poem about computer graphics and animation. Does anyone have any ideas about that?

    asked by Cecilia on September 14, 2008
  75. English

    Explain Dr Charles DA Costa's theory on racial stereotyping in animation films

    asked by Ataniya on August 1, 2015
  76. Physics

    Someone here pls help me find the best animation of electrons and protons. Post here the link of the video, thank you.

    asked by YESHA on April 24, 2015
  77. Chemistry

    Calculate one Al(OH)3 formula unit in grams/unit. I keep arriving at the answer of 1.295 x 10-22 g/unit but my homework says it is incorrect! SOMEONE please help!!!

    asked by Jane on January 26, 2015
  78. Physics

    "Rocket Man" has a propulsion unit strapped to his back. He starts from rest on the ground, fires the unit, and accelerates straight upward. At a height of 16 m, his speed is 5.0 m/s. His mass, including the propulsion unit, has the approximately constant

    asked by Kristen on October 21, 2015
  79. Concordia

    All costs shown are on a per unit of product sold basis. Sales = $18/unit Direct Materials = $2/unit Direct Labor = $2/unit Variable Manufacturing Overhead = $2/unit Variable selling and administrative expenses = $2/unit Fixed Manufacturing Overhead =

    asked by Dawn on September 26, 2012
  80. maths

    A factory produces two products A and B using raw materials p and q. It uses 3 units of p and 1 unit of q to produce one unit of A. It uses 1 unit of p and 2 units of q to produce one unit of B. The maximum daily supplies are 330 units of p and 220 units

    asked by maths on July 9, 2013
  81. Science

    lesson 9: energy and the environment unit test science 8 A Unit 4: Energy and the environment Please HELPPPPPP!!!!!!!

    asked by Jake on January 12, 2017
  82. English

    For 7B Unit 3 Lesson 12, Connexus GTLA I was wondering if anyone could help me. The lesson is a bit unclear on what your draft is supposed to be about, so I came here to ask for topics. Could anyone help me on what I'm supposed to write about?

    asked by no name available on April 11, 2019
  83. math

    Lesson 7: Solving Percent Problems Using Equations Math 7 A Unit 7: Percents I don't understand the lesson and I don't get how to do this. 65% of 80 is what number? A: 25 B: 52 C: 81.3 D: 123

    asked by help in 7th grade connexus on December 18, 2018
  84. technology... please help!

    I have to write a poem and a song about computer graphics and animation. I'm really bad at this so can someone give me an idea?

    asked by Cecilia on September 14, 2008
  85. business

    The Springer Company sells its product for $20 per unit. Its fixed costs are $10,000 and the variable cost per unit is $10 What is the new break-even point if the price per unit increases from $20 to $30

    asked by v on October 4, 2014
  86. Math

    Does 'using the unit circle' just mean that I use these: In Quadrant I, theta=beta In Quadrant II, theta=180-beta In Quadrant III, theta=180+beta In Quadrant IV, theta=360-beta Because the whole lesson we did was about that sort of thing, which is all

    asked by anonymous on October 26, 2010
  87. calculus

    A company knows that unit cost C and unit revenue R from the production and sale of x units are related by R^2/236000+5507 . Find the rate of change of revenue per unit when the cost per unit is changing by and the revenue is

    asked by theo on July 4, 2010
  88. chemistry

    this is a wiley plus problem and there is no reading lesson with this section so im not sure how to approach this question: The element iridium has ccp packing with a face-centered cubic unit cell. The density of Ir is 22400 kg/m3. Calculate the volume

    asked by Tokey on May 16, 2010
  89. History/Computer Animation

    I have to give a five minute presentation on American History using one theme and I want to use a computer animation software to help me do this, so can anyone recommend one?

    asked by Anonymous on June 9, 2009
  90. write a paragraph

    produce,reproduce,process,production,assembly line,lead actor,animation,hire

    asked by Anonymous on June 27, 2016
  91. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per unit based on the current

    asked by DIANE on January 28, 2013
  92. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per unit based on the current

    asked by DIANE on January 26, 2013
  93. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per unit based on the current

    asked by Jhoan on April 16, 2014
  94. S.S

    Lesson 10: Unit Test CE 2016 Social Studies 8 B Unit 6: Meeting New Challenges What was a common thread in the fall of communist regimes throughout Eastern Europe? A) a decline in education and health care B) poor economies and demands for more rights C) a

    asked by Simon on May 11, 2018
  95. Math

    Merchandise inventory purchases for a firm for a three month period are: January :2,000 units @ $12 per unit; February 1,800 @ $14 per unit; march 2,600 units @15 per unit. What is the mean unit cost of merchandise inventory? A.$12.82 B.$13.33 C.$13.78

    asked by Steph on December 13, 2012
  96. statistics

    Merchandise inventory purchases for a firm for a three-month period are: January: 2,000 units @ $12 per unit; February: 1,800 @ $14 per unit; March 2,600 units @ 15 per unit. What is the mean unit cost of merchandise inventory?

    asked by Anonymous on May 8, 2013
  97. art

    Animation has changed from each scene cell being drawn by hand to entire worlds being created on a computer. This is a goo example of

    asked by Anonymous on August 5, 2015
  98. Civics

    which is a true statement about the power of Congress a. congress may overrule the bill of rights b. congress may pass any law necessary and proper to carry out its enumerated powers c. congress may overrule decisions of federal judges d. congress may

    asked by please help!!!! on February 11, 2019
  99. chemistry help!

    Hello, I am having problem with two lab questions and was wondering if someone can help! 1. Calculate the percentage of the empty space in a face-centered cubic lattice, and show that it does not depend on the edge length of the unit cell ot on the size of

    asked by Dina on February 4, 2010
  100. chemistry

    Hello, I am having problem with two lab questions and was wondering if someone can help! 1. Calculate the percentage of the empty space in a face-centered cubic lattice, and show that it does not depend on the edge length of the unit cell ot on the size of

    asked by Dina on February 3, 2010