1. Math!!!

    Jim bought 1520 g of beans. He used all the beans to make 16 bean bags. How many hrams of beans did he use for each bean bag? - equation format please!

    asked by Dianne G. on May 11, 2014
  2. math

    Tucker bought 2 bags of beans. There are b beans in each bag. Write an expression that shows how many beans Tucker bought.

    asked by karla on May 23, 2017
  3. math

    Mary bought and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3, she bought the maize as $12 per kg and the beans $4 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg of the mixture?

    asked by John on February 5, 2015
  4. math

    Mary bought and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3 she bought the maize as $12 per kg and the beans $4 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg of the mixture?

    asked by John on February 5, 2015
  5. managerial economics

    Suppose that the demand curve for beans is given by: Q=20-P Where Q is thousands of pounds of beans bought per week and P is the price in dollars per pounds a. How many beans will be bought at P=0 b. At what price does the quantity demanded of beans become

    asked by Mishal Almandhour on July 1, 2010
  6. math

    Mary bought maize and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3, she bought the maize as $4 per kg and the beans $2 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg of the mixture?

    asked by kudu on February 6, 2015
  7. math

    Mary bought maize and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3, she bought the maize as $12 per kg and the beans $4 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg of the mixture?

    asked by king on February 6, 2015
  8. Math

    Assume a box contains three red jelly beans and two green ones. We consider the event that a red bean is drawn. Suppose I pick a jelly bean from the box without looking. I record the color but do not put the bean back in the box. Then I choose a bean

    asked by Math on June 28, 2015
  9. math

    Barstucks is making a new coffee blend. The company bought 50lbs. of Kona beans at $34.95 per lb. and plans to mix these beans with Columbian beans that sell for $7.99 per lb. wholesale. If Barstucks wants its cost of the blend to be $11.95 per lb., how

    asked by zee on April 20, 2011
  10. math

    a company bought 50lb of kona beans at $34.95 per lb. and plans to mix these with colombian beans at $7.99 per lb. wholesale. If they want the blend to be $11.95 per lb, how many lbs of colombian beans should they buy?

    asked by Shelly on April 11, 2011
  11. Math

    In a bag of 400 jelly beans, 25% of the jelly beans are red in color. If you randomly pick a jelly bean from the bag, what is the probability that the jelly bean picked is NOT one of red jelly beans?

    asked by John on February 21, 2016
  12. Math

    bill ate 1 jelly bean on sunday, 2 jelly beans on monday and 3 jelly beans on tuesday. if this continues for the rest of the week, how many jelly beans will bill have eaten in all by the end of saturday?

    asked by Nikki on February 26, 2016
  13. math again

    You have a bag with 60 black jelly beans and 240 red ones. a) If you draw one jelly bean out of the bag, find the probability that it is black. -------60/300= 1/5 b) If you add 60 black jelly beans to the original bag and draw out a bean, what is the

    asked by kali on February 24, 2010
  14. algebra

    You have a bag with 60 black jelly beans and 240 red ones. a) If you draw one jelly bean out of the bag, find the probability that it is black. -------60/300= 1/5 b) If you add 60 black jelly beans to the original bag and draw out a bean, what is the

    asked by desperate! on February 24, 2010
  15. Probability

    Four red and seven black beans are placed into a bag. If one of the beans is selected at random, determine the odds against the bean being red.

    asked by Liesl on October 12, 2010
  16. Math

    In a variant of the game Nim, two players alternate taking turns in removing 1, 2, or 3, beans from a pile. The object is to remove the last bean. If the initial pile has 29 beans, should you want to go first or second to guarantee a win?

    asked by Diana on January 26, 2011
  17. Probability

    A jar contains four red, four yellow, and three green jelly beans. If Joan and Jim take one jelly bean each, the probability that they both take a red jelly bean is?

    asked by Anna on November 14, 2009
  18. Math please help

    Colombian coffee beans cost $5.50/lb while Peruvian coffee beans cost $4.25/lb. We want to mix the beans together so as to produce a 40 lb bag costing $4.60/ lb. How many pounds of each type of beans shouold be used ? Please help and show work

    asked by valentina on October 7, 2016
  19. math

    Sarah Meeham blends coffee for Tasi-Delight. She needs to prepare 140 pounds for blended coffee beans selling for $5.07 per pound. She plans to do this by blending together a high-quality bean costing $6.50 per pound and a cheaper bean at $2.50 per pound.

    asked by Danny on July 14, 2015
  20. math

    mr. lee had a bag of red beans and a bag of black beans. 20% of the total number of beans were black, and there were 180 ounces more red beans than black beans. he transferred some red beans to the bag containing black beans, so that, the bag now contained

    asked by john on July 17, 2014
  21. math

    The Standard blend of coffee uses 4 oz arabica beans and 12 oz of robusta beans per package; the Deluxe blend uses 10 oz of arabica beans and 6 oz of robusta beans per package. The merchant has 80 lbs. of arabica beans and 90 lbs. of robusta beans

    asked by anonymous on April 11, 2014
  22. Math

    Tory has 4 blue jelly beans, 6 red jelly beans, 5 yellow jelly beans, and 1 green jelly bean in his bag. What fraction of the jelly beans are A)Blue B)Yellow C)Red D)Green

    asked by Carla on January 27, 2016
  23. algebra

    I have beans that sell for $9 per pound and $12 per pound, they need to be mixed to create 100lbs of mixture that will sell for $11.25 per pound . How much of each type of bean should be used in the mixture? X=#lbs beans that sell for $9.00/lb. Y=#lbs

    asked by Tony on March 20, 2007
  24. math

    12 4/5 punds of coffee beans he wants t repackage 4/5 bags. how many bags can he make?

    asked by lourane on November 13, 2014
  25. math

    A jar of jelly beans contains 50 red gumballs , 45 yellow gumballs, and 30 green gumballs. You reach into the jar and randomly select a jelly bean, then select another without putting the first jelly bean back. What is the probability that you draw two red

    asked by Anonymous on May 8, 2016
  26. Math

    A trade bought corn for sh 20 per kilogram and beans for sh 60 per kilogram. She mixed the corn and beans and sold the mixture at sh 48 per kilogram. If she made a 60% Profit, determine the ratio corn: beans per kilogram in the mixture.

    asked by Kd on September 2, 2018
  27. math

    danielle has 30 jelly beans and 18 green jelly beans. What is the ratio of yellow jelly beans to greens jelly beans

    asked by Anonymous on February 2, 2012
  28. Maths

    A music store offers a prize to a customer who can guess the closest, the number of jelly beans that fill a litre jar on the counter. estimate the number of jelly beans in the jar if 1 jelly bean is approximately 2cm (h) by 1.5 cm in diametre (d)

    asked by Riah on February 22, 2011
  29. Math

    You have a jar with 60 jelly beans. You know that 1/3 of the jelly beans are yellow, 1/4 of them are white and the rest is red. You are not allowed to look. How many beans do you have to take out to be absolutely sure to get at least one yellow one? Can

    asked by Nancy on October 25, 2016
  30. math

    A music store offers a prize to a computer who can guess the closest, the number of jelly beans that fill a litre jar on the counter. Estimate the number of jelly beans in the jar if 1 jelly bean is approximately 2cm long (h) by 1.5cm in diameter(d)

    asked by Leah on February 24, 2011
  31. 4th grademath

    A serving of green beans is 125 g. The cafetreia has 10 5 kg cans of green beans. does the cafeteria have enough green beans to server 350 studens?

    asked by mythreyee on February 10, 2014
  32. math

    The produce manager receives 5 containers of green beans, each weighing 7 pounds. She divides the total amount of green beans into 3 equal weight portions. What is the weight of the beans in each portion?

    asked by Tam on November 10, 2013
  33. math

    The produce manager receives 5 containers of green beans, each weighing 7 pounds. She divides the total amount of green beans into 3 equal-weight portions. What is the weight of the beans in each portion?

    asked by teresa on November 15, 2015
  34. Math

    A trade bought corn for sh 20 per kilogram and beans for sh 60 per kilogram. She mixed the corn and beans and sold the mixture at sh 48 per kilogram. If she made a 60% Profit, determine the ratio corn: beans per kilogram in the mixture. cost: 20c+60b

    asked by Kd on September 5, 2018
  35. math

    The kids can choose 3 sides at the cafeteria, including a. fries, b.carrots, c. macaroni, d. broccoli, e. beans. how many choices they have? and what are the probability that a child is going to pick macaroni, carrots and beans (together)? I was thinking

    asked by edina on October 6, 2015
  36. math

    9 pounds of coffe beans repackeage them into 3/8 pounds bags. how many bags cna he make?

    asked by lourane on November 13, 2014
  37. data management gr.12

    In a bag there are 8 red jelly beans and 7 green jelly beans. The 4 jelly beans are randomly chosen from the bag without replacement. a)create a probability distribution table for choosing red jelly beans b)what is the probability that at least 2 chosen

    asked by Jenna on December 19, 2016
  38. math

    In a bag there are 8 red jelly beans and 7 green jelly beans. The 4 jelly beans are randomly chosen from the bag without replacement. a)create a probability distribution table for choosing red jelly beans b)what is the probability that at least 2 chosen

    asked by Jenna on December 20, 2016
  39. data management gr.12

    In a bag there are 8 red jelly beans and 7 green jelly beans. The 4 jelly beans are randomly chosen from the bag without replacement. a)create a probability distribution table for choosing red jelly beans b)what is the probability that at least 2 chosen

    asked by Jenna on December 20, 2016
  40. math

    if jay eats 1/3 of jelly beans and jack 1/4 of the jelly bean leveing bill with 10 jelly bean how many were there to start with

    asked by Tony on January 18, 2013
  41. Math

    She needs to prepare 160 pounds of blended coffee beans selling for ​$3.69per pound. She plans to do this by blending together a​ high-quality bean costing ​$5.00 per pound and a cheaper bean at ​$2.00 per pound. To the nearest​ pound, find how

    asked by Brandy on February 7, 2017
  42. algebra

    A person needs to prepare 130 pounds of blended coffee beans for $5.27 per pound. He plans to do this by blending together a high-quality bean costing $6.50 per pound and a cheaper bean at $2.50 per pound. To the nearest pound, find how much high-quality

    asked by Anna on March 28, 2012
  43. Intermediate Algebra

    Sarah Meeham blends coffee for​ Tasti-Delight. She needs to prepare 150 pounds of blended coffee beans selling for $4.45 per pound. She plans to do this by blending together a​ high-quality bean costing $5.25per pound and a cheaper bean at $3.25 per

    asked by Brandy on February 5, 2017
  44. algebra

    Sarah blends coffee for Tasti-Delight. She needs to prepare 170 lbs of blended coffee beans selling for $3.59 per pound. She plans to do this by blending together a high-quality bean costing $5.00 per pound and a cheaper bean at $2.00 per pound. To the

    asked by lauren on February 9, 2012
  45. algebra 1

    Sarah blends coffee for Tasti-Delight. She needs to prepare 170 lbs of blended coffee beans selling for $3.59 per pound. She plans to do this by blending together a high-quality bean costing $5.00 per pound and a cheaper bean at $2.00 per pound. To the

    asked by Anonymous on February 9, 2012
  46. Math

    Jake ate seven times more jelly beans as Sam. Together they ate 128 jelly beans. How many jelly beans did each person eat?

    asked by Tanya on February 11, 2013
  47. Fractions

    Juan ate 1/3 of the jellybeans. Maria then ate 3/4 of the remaining jelly beans, which left 10 jelly beans. How many jelly beans were there to begin with?

    asked by Anonymous on February 6, 2014
  48. statistics

    Four jelly beans are selected, one at a time from a bowl containing 6 black, 6 red and 6 green jelly beans. Let x represent the number of black jelly beans selected in 4 draws from the bowl. (A) If this experiment is completed without replacing the jelly

    asked by kelly on November 28, 2010
  49. Science

    When a silvery powdery substance was added to boiling beans,the beans get cooked quicker than normal. what may this be?

    asked by Jonathan on March 10, 2017
  50. Algebra 2

    . A coffee merchant has two types of coffee beans, one selling for $3 per pound and the other for $6 per pound. The beans are to be mixed to provide 100 lb of a mixture selling for $4.98 per pound. How much of each type of coffee bean should be used to

    asked by saRa on November 4, 2009
  51. Math

    A box has 8 blue and 5 green jelly beans. A bag has 6 blue and 8 green jelly beans. A jelly bean is selected at random from the box and placed in the bag. Then a jelly bean is selected at random from the bag. If a green jelly bean is selected from the bag,

    asked by Kerry on October 24, 2012
  52. math

    What is the ratio of the green bens to the total number of beans where the number of green beans is 4times more than the number of red beans?

    asked by isay on September 13, 2016
  53. math

    Tanya guessed there were 65 beans in a jar. Her guess was off by 20. Bryan guessed there were 35 beans in the jar. He was off by 10. How many beans are in the jar? And how would I show my work?

    asked by ke on February 23, 2015
  54. operation planning

    A gourmet coffee shop in downtown SF is open 250 days a year and sells an average of 80 pounds of Kona Coffee beans a day. it purchase coffee beans for $20.00 per pound. ordering (fixed cost = $16 per order), beans are always shipped from Hawaii within

    asked by an on October 30, 2014
  55. math

    In another variation of Nim, players are allowed to remove only perfect square numbers of beans and apply this condition. How many beans should you as the first player select to guarantee that you will win the game?

    asked by Samual on January 11, 2011
  56. Math

    to make a recipe of weird juice there is 2 1/4 coconuts and 12 1/2 lima beans pods if made a triple batch how many coconuts and lima beans pods are needed.express answer as a mixed numbers.

    asked by Anonymous on April 2, 2016
  57. math

    The ratio of red jelly beans to yellow jelly beans in a dish is 2:3. If I eat 3 red jelly beans and 6 yellow ones the ratos is 4:5. How many yellow jelly beans were orginally in the dish?

    asked by Anonymous on September 9, 2012
  58. math

    Results of a survey of fifty students indicate that 30 like red jelly beans, 29 like green jelly beans, and 17 like both red and green jelly beans. How many of the students surveyed like no green jelly beans?

    asked by Anonymous on November 28, 2010
  59. cognitive and langauge development

    Dr bean believes that lanaguage development ia a product of inner predispositions and environmental influences Dr Beans belief is consistant with WHAT? perspective

    asked by jenn on August 11, 2011
  60. math

    BONUS QUESTION: In a container of beans, there are black, white, and brown beans. The ratio of black to brown is 4 to 9.There are twice as many white as there are black. If there are 16 white beans in the container, how many beans are there in all?

    asked by Thomas Southerland on December 5, 2016
  61. math

    please explain how to get the answer to this question. five students make the following guesses on the number of jelly beans in a jar: 72, 78, 68, 60 and 84. the guesses were off by 14, 2, 4, 6 and 10 (not in order). how many jelly beans are in the jar?

    asked by kristin on January 27, 2011
  62. Math

    The ratio of red jelly beans to yellow jelly beans in a dish is 3:4. if greg eats 3 red jelly beans and 6 yellow ones, the ratio is 4;5. how many jelly beans were originally in the dish?

    asked by April on September 10, 2012
  63. math

    There are 11 kids in a class and the teacher gave out jelly beans and the minimum # is 9, maximum # is 18, mode is 12, median is 13. How do I find out how many jelly beans each student got?

    asked by Susan on October 21, 2009
  64. Math

    Anna is buying 2/5 of a pound of beans for dinner . Mercy is buying 7/4the amount of beans that Anna is buying how many pounds of beans is mercy buying

    asked by Anonymous on March 28, 2017
  65. English

    They spend their days cutting cocoa pods and carrying heavy buckets filled with cocoa beans. (cocoa pods vs. cacao pods/ cocoa beans vs. cacao beans/ Which expressions do we have to use? What is the difference between 'cocoa' and 'cacao'?

    asked by rfvv on December 22, 2011
  66. math-Probablity

    Hi, just a few stupid questions about probability. 1. How many different license plates can there be if there is a total of 7 letters (no numbers) (and I'm assuming this has a something to do with permutation. 2. How many different batting line ups can be

    asked by Connor on April 14, 2011
  67. math214

    If you have a jar of 1000 jelly beans and you know that P(blue) =4/5 and P(red) = 1/8, list several things you can say about the beans in the jar

    asked by Anonymous on February 25, 2010
  68. Economics

    The market equilibrium price for coffee beans in Ecuador is $2.75/pound, a price at which growers are unable to make a profit. Due to the lack of profits, many growers have stopped production and the output of coffee beans has fallen from 400 tons per year

    asked by Jay on October 29, 2013
  69. Microeconomics

    The market equilibrium price for coffee beans in Ecuador is $2.75/pound, a price at which growers are unable to make a profit. Due to the lack of profits, many growers have stopped production and the output of coffee beans has fallen from 400 tons per year

    asked by Priya on May 9, 2012
  70. 3rd grade math

    Five students make the following guesses on the number of jelly beans in a jar:72,78,68,60,84.The guesses were off by 14,2,4,6 an 10 (not in order). How many jelly beans are in the jar. my answer is 74.

    asked by Carol on February 17, 2009
  71. cognitive and langauge del.

    Dr bean believes that lanaguage development ia a product of inner predispositions and environmental influences Dr Beans belief is consistant with WHAT? perspective behaviorist nativist interactionist psychoanalyticl

    asked by jenn on August 11, 2011
  72. Math.

    Ashanti and Maria went to the store to buy snacks for their back to school party. They bought bags of chips, ptetzels, and nachos. They bought three times as many bags of pretzels as bags of chips, and two fewer bags of nachos than bags of pretzels. If x

    asked by megan on April 16, 2007
  73. Math

    The ratio of red jelly beans to yellow jelly beans in a dish is 3:4. If Greg eats 3 red jelly beans and 6 yellow ones, the ratio is 4:5. How many yellow jelly beans were originally in the dish?

    asked by Anonymous on September 11, 2012
  74. math

    The ratio of red jelly beans to yellow jelly beans in a dish is 3.4. If Greg eats 3 red ones and 6 yellow ones, the ratio is 4.5. How many yellow jelly beans were originally in the dish? Do you make 3.4 a fraction and 4.5 a fraction and times them? 3/6

    asked by michele on September 3, 2014
  75. math

    Alex has a number of jelly beans and ate 2/5 of them. Martha found the remaining jelly beans and ate 2/3 of what was left . There are now 51 left. what fraction of the original number of jelly beans did Martha eat? Express your answer as a simplified

    asked by Anonymmsu on March 13, 2019
  76. Botany

    Q: A difference between beans and corn during germination is a. the cotyledons are above ground in the bean plant b. the corn shoot is hooked to protect it from damage c. the bean plant cannot germinate until water penetrates the seed coat d. oxygen is

    asked by Mesut on July 27, 2010
  77. Math Probabilities

    A bag contains 9 red chips and 12 blue chips. Two chips are selected randomly without replacement from the bag. What is the probability that the two chips are the same color? That would be the probability of two reds PLUS the probability of two blues. The

    asked by J on March 6, 2007
  78. math

    five students make the following guesses on the number of jelly beans in a jar: 72, 78, 68, 60 and 84. the guesses were off by 14, 2, 4, 6 and 10 (not in order). how many jelly beans are in the jar?

    asked by kristin on January 26, 2011
  79. maths

    At the party Jade ate less than four jelly beans. Nicole ate twice as many jelly beans as Jade. Kahlee had twice as many as Nicole. Chris had two more than kahlee. Chris ate ten jeely beans. How many jelly beans were eaten at the party?

    asked by Anonymous on September 17, 2015
  80. math

    Mindi planted beans in 4/10 of her garden. What fraction of the garden has beans or peas?

    asked by Anonymous on January 27, 2015
  81. math

    Ms.lee class had to guess how many jelly beans were in a jar. The clues were that exactly half were red ,and that exactly one third were blue.Based on the information provided ,which of the following is not a reasonable number of jelly beans that can be in

    asked by priyal on February 28, 2012
  82. algebra

    1. Rodney can pick 2 rows of string beans in 1 hour and 24 minutes. At this rate, how long will it take him to pick 7 rows of beans? 2. The formula for finding the perimeter of a rectangle is P=21+2w. Which equation solves for w in terms of l and P?

    asked by Yaya on March 18, 2012
  83. math

    if kate has 8 red, 4 blue and 4 green jelly beans in her pocket, what is the minimum amount of jelly beans she can bring out of her pocket that will contain all colours?..

    asked by Anonymous on April 13, 2012
  84. algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $8 per pound with coffee beans that cost $4 per pound. How many pounds of each sould be used to make a 60-pound blend that sells for $5.25 per pound?

    asked by Barbara on September 26, 2014
  85. math

    ms lee class had to guess how many jelly beans were in a jar. The clues were that exactly half were red ,and that exactly one third were blue.Based on the information provided ,which of the following is not a reasonable no.of jelly beans that can be in the

    asked by priyal on February 27, 2012
  86. math

    Sonia harvested 34 bushels of beans per acre from 44 acres in May and 38 bushels of beans per acre from 41 acres in June How many bushels of beans did Sonia harvest?

    asked by Sandy on June 28, 2009
  87. math

    In a variant of the game of Nim, two players alternate taking turns in removing 1, 2, or 3 beans from a pile. The object is to remove the last bean. If the initial pile has 29 beanss, should you want to go first or second to guarantee a win?

    asked by Samual on January 11, 2011
  88. Algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $7 per pound with coffee beans that cost $5 per pound. How many pounds of each should be used to make a 50-pound blend that sells for $5.79 per pound?

    asked by Kim on September 22, 2014
  89. Discrete Probability (Math)

    A box contains 19 yellow, 29 green and 37 red jelly beans. If 14 jelly beans are selected at random, what is the probability that 5 are yellow?

    asked by EKM on February 4, 2019
  90. Math

    Trying to find how many jelly beans that can be in the jar? Exactly half were red and exactly one-third were blue, which of the following is not a reasonable number of jelly beans that can be in the jar? Is it 24, 50, 60 or 90?

    asked by Marc-Anthony Cienfuegos on April 23, 2012
  91. maths

    At the party Jade ate less than four jelly beans. Nicole ate twice as many jelly beans as Jade. Kahlee had twice as many as Nicole. Chris had two more than kahlee. Chris ate ten jelly beans. How many jelly beans were eaten at the party?

    asked by dana on September 18, 2015
  92. math

    one bag of jelly beans contains 14 red jelly beans. how many red jelly beans would be found in 4 bag of jelly beans

    asked by kamleen on August 2, 2010
  93. Algebra 2 A

    A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound, jelly beans cost $3.00 per pound, and hard candy costs $3.00 per pound. The mixture calls for two times as many gummy candy

    asked by Daniel on September 27, 2017
  94. English

    1. The puma is chasing the deer. 2. Do you like rice cake? This rice cake has red beans. Some believe that red beans chase away ghosts and bring good luck. It's just superstition, right? 3. Americans eat turkey on Thanksgiving Day. However,Turkey is a

    asked by Tom on October 4, 2009
  95. math

    A jar contains some red and some yellow jelly beans. If a child ate 1 red jelly bean, 1/7 of the remaining candies would be red. If instead the child ate 5 yellow jelly beans, 1/6 of the remaining candies would be red

    asked by Diana on January 28, 2011
  96. biology

    Im carrying out an investigation on respiration, comparing the different rates in maggot tissue and mung beans. i was wondering if you could help me to find out why maggot tissue and mung beans are efficent to use?

    asked by Kat on June 18, 2008
  97. 5th Grade English

    Should I capitalize indians in a sentence? Example - The indians live in the southwest. Another one has me confused, I played with Mexican jumping beans. Should I capitalize mexican jump beans? Thanks any help will be great.

    asked by Meghan on September 1, 2009
  98. Math

    Pat purchases 2.5 pounds of jelly beans at $.89 per pound. How much did Pat pay for his jelly beans in all?

    asked by Amy on September 29, 2014
  99. reading

    20. Which one of the following passages best suggests an indirect cause? A. Because the cold front arrived, it snowed. B. Jack slew the giant because he sold the cow for magic beans. C. If you mix pleasure and business, business suffers. D. We've learned

    asked by Cassie on October 21, 2013
  100. 8th grade

    four families bought popcorn at a game.The Wilson's bought half the bags of popcorn plus one. the Martinez's bought half of the remaining bags plus one. the Brightfeather's bought half of the remaining bags plus one. The Wilberly's bought half the

    asked by unknown64 on November 10, 2010