1. math

    the melt in your mouth chocolate factory sells three times as many mints as it sells almond bars.it sells half as many almond bars as it sells caramels.if it sells 3,750 cases of mints each month,how many caramels does it sell in one month
  2. math word problems.

    The candy factory sells three times as many mints as it sells almonds bars. It sells half as many almond bars as it sells caramels. If It sells 3,750 cases of mints each month, how many caramels does it sell in one month?
  3. finitemath.app. help plz!

    sweet delight candies sells boxes of candy consisting of creams and caramels. Each box sells for $8.00 and holds 50 pieces of candy (all pieces are the same size). if the caramels cost $.10 to produce and the creams cost $.20 to produce, how many caramels
  4. Statistics

    4. John sells ice cream bars at the local park. He buys the bars for $1.20 per dozen and sells them for $0.15 each. If it is a rainy day at the park, he can sell nothing; if is overcast, he sells one dezen bars; and if is sunny, he sells two dozen. He can
  5. Statistics

    4. John sells ice cream bars at the local park. He buys the bars for $1.20 per dozen and sells them for $0.15 each. If it is a rainy day at the park, he can sell nothing; if is overcast, he sells one dezen bars; and if is sunny, he sells two dozen. He can
  6. Algebra

    Yuritzi works at a sport shop she get paid $10 hourly and on top of that $2 for each item she sells. If she sells no items she gets paid 10, so the coordinates would be (0,10) if she sells 1 items she earns $12 (1,12) if she sells 3 items she will get $16
  7. Algebra

    For the fundraiser, will sold 225 candy bars.he earns $1 for each almond candy bar he sells and $0.75, how many of each type of candy bar did he sell for the fundraiser? solving systems using elimination
  8. Math

    Robin and Emily are selling boxes of candy bars. Robin sells 36 boxes of candy and Emily sells 24 boxes of candy. Which expression, using the form a(b+c), represents the amount they sold together a. 2(12+24) b. 4(9+6) c. 24 (6 + 36) d. 12 (3 + 2) My answer
  9. Probabilistic Methods in Hydroscience

    1. A door-to-door salesperson has found that her success rate in selling an item to a customer is 0.2. If the salesperson contacts 20 persons, what is the probability that: a. She sells to all three? b. She sells to exactly one? c. She sells to no one?
  10. math: problem solving

    During a storewide sale, a TV which usually sells for $450 is on sale for $360. A Stereo which usually sells for $600 is on sale for $480. What would be the sale price of a VCR which usually sells for $500?
  11. Problem Solving

    During a storewide sale, a TV which usually sells for $450 is on sale for $360. A Stereo which usually sells for $600 is on sale for $480. What would be the sale price of a VCR which usually sells for $500?
  12. statistics and probability

    Jeremy sells a magazine which is produced in order to raise money for homeless people.The probability of making a sell is independently 0.09 fr each person he approaches.Given that he approaches 40 people,find the probability that he will make; (a) Two or
  13. statistics

    Mamma temte bakes six pies a day that cost $2. on 15% of the days she sells 3 pies, on 30% of the days she sells 4. On 55% of the days she sells six pies, if mama temte sells her pies for $6 each, what is her expected profit for a days worth of
  14. math

    The Food Barn sells candy bars at a price of 5 for $1. Margaret bought $12 worth of candy bars there and resold half of them at a price of 3 for $1 and half at a price of 2 for $1. How much profit did she make (assuming her labor costs are zero)?
  15. math

    A store sells one model of bicycle for $250. a. Write an expression for the amount of money the store receives if it sells b bicycles. b. How much would the store make if it sells 5 bicycles.
  16. Economics

    V pays 20 cents V sells to W for 35 cents W sells to X for 55 cents X sells to Y for 80 cents Y sells to Z for $1.00 Contribution to GDP: (a) 20 cents (b) $1.00 (c) $1.90 (d) $2.90
  17. Macroeconomics

    V pays 20 cents V sells to W for 35 cents W sells to X for 55 cents X sells to Y for 80 cents Y sells to Z for $1.00 Contribution to GDP: (a) 20 cents (b) $1.00 (c) $1.90 (d) $2.90
  18. math

    Zach works at the local sports store.  He is paid 3% commission for every snowboard that he sells.  If he sells snowboards worth $3850 during the month, what will he earn in commission for the month? 
  19. Algebra

    A sports memorabilia store makes $6 profit on each football it sells and $5.50 profit on each baseball it sells. In a typical month, it sells between 35 and 45 footballs and between 40 and 55 baseballs. The store has no more than 80 footballs and baseballs
  20. How to solve algebra word problems

    Pecans sells for $3.50 a pound. Almonds sells for $5 pound. How many pounds of each should be used to make 15 pounds of mixture that sells for $4 a pound?
  21. hp

    each case of almond bars contains 9 smaller boxes. each smaller box contains 24 almond bars. how many almond bars are in each box
  22. Math

    A large factory knows that if it sells it's new gadgets for $10 each, it can sell 350 per month and if it sells the same gadgets for $8 it will sell 500 per month assuming the relationship between price and sales is linear predict the monthly sales of
  23. Math

    If a large factory sells its new gadgets for $5 each it can sell 1050 per month and if it sells the same gadgets for $9 it will sell 900 per month. Assuming the relationship between price and sales is linear predict the monthly sales of gadgets to the
  24. math (2nd Try)

    A salesman gets paid on commission, and his commission is based on how many units he sells during the month. If the salesman sells $1500 worth of units or less, he makes a flat commission of $900 plus 10% of the sale. If he sells more than $1500 worth of
  25. math

    DQ sells 6 times as many orders of french fries as sonic everyday. If both sold 60 more orders DQ would only sell 3 times as many fries. How many do each sell before and after the incease? math - DrBob222, Wednesday, December 23, 2009 at 4:34pm S = number
  26. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells her pies for $4 each, what
  27. math

    A salesman gets paid on commission, and his commission is based on how many units he sells during the month. If the salesman sells $1500 worth of units or less, he makes a flat commission of $900 plus 10% of the sale. If he sells more than $1500 worth of
  28. 5 th grade math

    In the first year of production a play sells 1,572 tickets, in the second year it sells 1,753 tickets, in its third year it sells 152 less than in its second year. How many tickets are sold in 3 years? please! help me with this problem. thank you
  29. MircroEconomics - Production & Cost

    Please check my answers if they are correct! If not, please make corrections. Thank you! Bob, owner of Bob’s Auto, sells cars. The number of car sales is represented by y. Bob buys autos at a price of A each and has no other costs. He only buys as many
  30. Math

    Robin and Emily are selling boxes of candy bars. Robin sells 36 boxes of candy and Emily sells 24 boxes of candy. Which expression, using the form a(b+c), represents the amount they sold altogether? a. 2(12+24) b. 4(9+6) c. 24(6 + 36) d. 12 (3+2) Can you
  31. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells her pies for $4 each, what
  32. math

    Brown earns a dollar for every candy he sells. If he sells 30 candies, how much will he earn? Please show me the work.
  33. math

    fresh side grocery sells 7 bagels for $4.41. value mart sells 5 bagles for $3.60 how do the unit rates compair
  34. math

    A bakery sells 5800 muffins in 2010. The bakery sells 7420 muffins in 2015. Write a linear model that represents the number y y of muffins that the bakery sells x x years after 2010
  35. math

    a boy buy a bike for 45$ then sells it for 65$ then buys it back for 90$ then sells it agian for 125$ what percent of money did he make
  36. Math

    A reatil outlet is having a clearance sale on all the shoes in its inventory over a period of four days. On the first day it sells 1/4 of its inventory, on the second day it sells 1/2 of the remaining inventory , and on the third day it sells 1/6 of the
  37. math

    Terry bought some gum and candy. The number of packages of chewing gum was one more than the number of mints. The number of mints was three times the number of candy bars. If gum was 6 cents a package, mints were 3 cents each, and candy bars were 10 cents
  38. math

    Terry bought some gum and candy. The number of packages of chewing gum was one more than the number of mints. The number of mints was three times the number of candy bars. If gum was 6 cents a package, mints were 3 cents each, and candy bars were 10 cents
  39. Math

    what is the unit price if a 4-pack of candy bars sells for $2.12
  40. College Algebra

    A merchant blends tea that sells for $5.45 a pound with tea that sells for $2.45 a pound to produce 80 lb of a mixture that sells for $3.95 a pound. How many pounds of each type of tea does the merchant use in the blend? lb (at $5.45/lb) lb (at $2.45/lb)
  41. math

    A merchant blends tea that sells for $4.40 a pound with tea that sells for $2.30 a pound to produce 120 lb of a mixture that sells for $3.00 a pound. How many pounds of each type of tea does the merchant use in the blend?
  42. Finite Math

    15 An appliance store sells two brands of televisions. Each Daybrite set sells for $425, and each Noglare set sells for $700. The store’s warehouse capacity for television sets is $400, and new sets are delivered only each month. Records show that
  43. math

    The Math-Is-Fun T-shirt Company manufactures and sells screen-printed t-shirts. The fixed costs of operation for the company are $75,750 per month. T-shirts are sold to wholesale buyers for $8.99 each, but only cost the company $3.20 each to produce. If
  44. Pre-Algebra

    which of the following describes a situation in which a data set with a low mean absolute deviation is preferable? A. a car dealership sells cars at different prices B. a factory manufactures computers of different sizes and shapes. C. a food processing
  45. Math

    Salim sells fax machines that come in Standard and Enhanced models. The Standard model sells for $325 and the Enhanced model sells for $385. If Salim sold a total of 35 units and took in $12,575, how many of the Enhanced model did he sell?
  46. Math

    Isaac gets paid $400.00 per week plus a commission $10.00 for every item he sells. Write the equation that shows the relationship between the number of items he sells and his weekly income.
  47. Algebra

    A merchant blends tea that sells for $5.00 a pound with tea that sells for $3.00 a pound to produce 80 lb of a mixture that sells for $3.75 a pound. How many pounds of each type of tea does the merchant use in the blend?
  48. math

    The owner of a candy store want to sell, for $6 per lb, a mixture of chocolate-covered raisina, which usually sells for $3 per lb, and chocolate-covered macadamia nuts, which usually sells for $8 per lb. They have 40 lbs of raisins. How many lbs of the
  49. profit&loss mathematics

    A sells to B at a gain of 20%,B sells to C at a price A paid.what does B lose as a percentage? Plz show step with neat algebras i tried working it out i become angry with the question
  50. Algebra

    Ground beef sells for $4.75 per kg and ground pork sells for $5.50 per kg. How many kg of ground pork should be mixed with 8 kg of ground beef to make a mixture that sells for $5.10 per kg? I don't know how to set this up or anything. Please help!
  51. Algebra 2

    yolanda sells two grades of dog food. type a sells for 75 cents per pound and type b sells for 52 cents per pound. how many pounds of each must be used to produce 600 pounds of mixture selling for 60 cents per pound?
  52. trig

    Karen earns 43 dollars per week working pt at a bookstore. she makes one dollar more for each book she sells. the amt A, in dollars that Karen earns in a week ifshe sells b books is given in the function A(b) =43 + b how much does she earnin a week if she
  53. College Algebra

    A seed company sells two grades of grass seed. A 100-pound bag of a mixture of rye and bluegrass sells for $245 and a 100-pound bag of bluegrass sells for $347. How many bags of each are sold in a week when the receipts for 19 bags are $5,369?
  54. Calculus

    A nut store sells 200 bags of almonds per month at a price of $5 per bag. For every $0.20 decrease in the price, the store sells five more bags per month. Determine the marginal revenue when 120 bags are sold.
  55. Calculus

    A nut store sells 200 bags of almonds per month at a price of $5 per bag. For every $0.20 decrease in the price, the store sells five more bags per month. Determine the marginal revenue when 120 bags are sold.
  56. Math

    Liam earns 5% commission on all computer he sells this week he earned $500in commission .how much money did he sells in computers
  57. Math

    Sara earns a 15% commision on furnture she sells. How much commision would she earn if she sells a dining room set for $850.00?
  58. Chemistry

    A six-pack of 12 oz soft drinks sells for $2.44, and a 2.0 L bottle of the same soft drink sells for $1.47. What is the cost in dollars per liter for each?
  59. hoerner college

    A man sells a tv set for rs 3,450 and makes a profit 15% he sells a second tv set at loss 10%,find the cp ?
  60. 5th grade

    Describe how proportions could be used to compare two products: If a 24-ounce can of pears sells for 1.90 and a 32 ounce can sells for $2.65, which one is the better buy?
  61. Math

    The Abc company sells bottles of shampoo for $9 each. It costs the company $3 to make each bottle and they have fixed costs of $4700 each month. If x represents the number of bottles the company makes and sells each month, write he company's profit
  62. math 3

    A fruit farm sells a 10 lb box of navel oranges for $42. If the farm sells 374 of these boxes, how much money will it make? Please solve thx
  63. algebra

    A street vendor sells about 20 shirts each day when she charges $8 per shirt. If she decreases the price by $2, she sells about 10 more shirtseach day. How can she maximize daily revenue?
  64. maths

    a man marks his good at a price that would give him 20% profit. he sells 3/5 of the goods at the marked price and sells the remaining at 20% discount. find his gain % on the whole transaction.
  65. math

    An online retailer sells two packages of protein bars. Package A: 10-pack of 2.1 ounce bars Cost A: $15.37 Package B: 12-pack of 1.4 ounce bars Cost B: $15.35 1)Which package has the better per bar? 2)Which package has the better price per ounce? 3)Which
  66. math

    Paulo earns a salary of 15000$ per month for selling cell phones. He receives an extra 30$ for each cell phone over 100 units that he sells. How much will be make if he sells R cell phones? 50 cell phones?
  67. Finite

    Linear programming A candy merchant sells two variety bags of cookies. Each pound of variety X contains 60 % chocolate chips and 40% raisin bran and sells for $ 8.00 a pound. Each pound of variety Y contains 45% of chocolate chips and 55% raisin bran and
  68. Algebra

    Jan is a photographer. She earns $42.50 for each picture she sells. It costs Jan $850.00 per month to maintain her photography lab. Write an equation that represents the relationship between Jan's monthly profit (P) and the number of pictures (x) she
  69. Math

    A sells an article to B at a profit of 20%, B sells the same to C at a profit of 10%. If C pay Rs 6600. what did it cost to A?
  70. buisness

    could someone help me with this question? Which of the following scenarios would not be considered international business? Choose one answer. a. A Chinese manufacturer sells toys to a large toy retailer in the United States. b. Intel sells its processors
  71. intermediate algebra

    Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50lb mixture that sells for $7.40 per pound?
  72. maths

    if aman sells an artcile for Rs 1600 he inesures a loss equal to the profit if he sells that artcile for Rs2000.find the cp of that artcile
  73. math

    Deandre is a software salesman. His base salary is $1900 , and he makes an additional $50 for every copy of English is Fun he sells. Let P represent his total pay (in dollars), and let N represent the number of copies of English is Fun he sells. Write an
  74. Math

    how would I write a linear equation to represent the following equation: the school cafeteria sells bottles of soda for 0.75 each and a candy bars for 0.50 each. What is the cost C of s bottles of soda and b candy bars?
  75. maths

    1. a man sells a tv for rupees 3450and makes a profit of 15% . he sells a second tv set at a loss of 10%.if on the whole he neither gains nor loses , find the cost price of the second tv. 2.a man sells two tables at the same price. on one he makes a profit
  76. math

    Ishaan works at a nearby electronics store. He makes a commission of 15% on everything he sells. If he sells a television for $392.00, how much money does Ishaan make in commission?
  77. Pre-Calc

    A pizzeria sells a rectangular 18 X 24 inch pizza for the same price that it sells its large 24" diameter pizza. If both pizzas have the same thickness, which option gives the most pizza for the money. Gosh I'm really rusty on my geometry. Can you give me
  78. Grade 6: money and measures

    Jason earns 30 cents for every fishball he sells.he earns an extra $3 for every 30 fishballs he sells.how many fishballs must he sell in order to earn $555?
  79. Liberal Arts Math

    Marie sells magazine subscriptions. She earns $15 a week plus $3 for each subscription she sells. How many subscriptions must she sell to earn $90 in one week?
  80. Math

    Jason earns 30 cents for every carrot he sells. He earns an extra $3 for every 30 carrots he sells. How many carrots must he sell in order to earn $550?
  81. math

    Jason earns 30 cents for every carrot he sells. He earns an extra $3 for every 30 carrots he sells. How many carrots must he sell in order to earn $555?
  82. math

    Jason earns 30 cents for every carrot he sells. He earns an extra $3 for every 30 carrots he sells.How many carrots must he sell in order to earn $555?
  83. maths

    a grocey man sells 300 apples at Rs 50 per dozen. he sells 200 apples from it at Rs 50 for 10 apples. what will the price per apple for the remaining apples to get an overall profit of 12%
  84. math

    Jason earns 30 cents for every carrot he sells. He earns an extra $3 for every 30 carrots he sells.How many carrots must he sell in order to earn $555?
  85. college algebra

    a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes good luck stats has half cash and half peanuts and sells for $7 a pound become a mix has one third cashews and two thirds peanuts and sells for 5.40
  86. Algebra

    Ann sells apples and Beth sells oranges. Today, half the number of apples than Ann sold was fifteen less than thrice as much the number of oranges that Beth sold. Can someone explain to me what this means and how to do it pretty please? I really need help
  87. Math....with chocolate?

    Your backpack contains 2010 chocolate bars, which you are going to divide between your best friend and yourself. You think you are a nice person, so you will give your best friend more than zero chocolate bars. However, you have been craving chocolate
  88. Math

    A woman makes n baskets and sells them all at the same price (A) If she sells all but 3 of the baskets . she will get 5,700. Express the selling price of a basket in terms of n. (B) If she makes 3 more baskets and sells them all, she will get 7,500. Write
  89. Math

    Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy? I need help on this.
  90. Math

    A store sells tea for $1.05, coffee for $1.35 and hot chocolate for $2.25. One day, the store sells 20250 drinks. 20 more coffee are sold than hot chocolate, and 30 more coffee are sold than tea. How much of each drink was sold?
  91. MATH HELP

    A store sells tea for $1.05, coffee for $1.35 and hot chocolate for $2.25. One day, the store sells 20250 drinks. 20 more coffee are sold than hot chocolate, and 30 more coffee are sold than tea. How many of each drink was sold?
  92. Math

    Can anyone help with this question? Your backpack contains 2010 chocolate bars, which you are going to divide between your best friend and yourself. You think you are a nice person, so you will give your best friend more than zero chocolate bars. However,
  93. math

    Samir's mom is a real estate agent. When she sells a house, she receives a commission that is 6% of the selling price of the house. If she sells a house for $180,000, what is her commission for this sale?
  94. math

    mike knits and sells them for $36 at the street fair every other week. it costs him about $19 for the yarn for each scarf and $8 for the other decorations he uses on them.mike estimates that he makes about 75% profit on each scarf he sells. is mike's
  95. Math

    A hot dog cart at the entrance of the Stadium sells hot dogs ($3.50) and hamburger ($5.25) for a total of $1,225.00. If it sells twice as many hot dogs as hamburgers, how many of each did it sell?
  96. Accounting

    Lovvern Trophies makes and sells trophies it distributes too little league ballplayers. The company normally produces and sells between 8,000 and 14,000 trophies per year. The following cost data apply to various activity levels
  97. Algebra

    david makes and sells chairs. The function p(x)=-10x^2+100x-210, graphed below, indicated how much profit he makes in a month if he sells the chairs for 10-x dollars each. what should david charge per chair to make the maximum profit, and what is the
  98. Algebra

    A confectioner sells two types of nut mixtures. The standard-mixture package contains 100 g of cashews and 200 g of peanuts and sells for $1.85. The deluxe-mixture package contains 150 g of cashews and 50 g of peanuts and sells for $2.45. The confectioner
  99. algebra

    Wild rice sells for $6 pound, and plain rice sells for $1 per pound. A grocer wants 10 pounds if the mixture to sell for $2 per pound. How much of each type should he used?
  100. Algebra

    Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $7.40 per pound?