1. 5th grade math

    relationship between the total ounces of water collected,w, and the number of 4-ounce samples,s
  2. Math/ Statistics

    A consumer advocacy group claims that the mean amount of juice in a 16 ounce bottled drink is not 16 ounces, as stated by the bottler. Determine the null and alternative hypotheses for the test described. A. H0: µ = 16 ounces Ha: µ < 16 ounces B. H0:
  3. arithmetics

    mrs sue you answered my questions yesterday. How do you figure 8 percent of 75? on number 2 can you tell me how 1/3 of an hour is 20 minutes? number 3 how do you times 1 1/2 times $8.60 i get the 4th one thank you on the last one. Im not sure how to do the
  4. Math

    Marco bougth 2 botones of juice.Each botarle is 48 ounces . How many 8 ounces glasses of juice ca Marco pour from the two bottles .? A) Draw a strip diagram for the number of ounces of juice in the two bottles. B) write an equation to find the total number
  5. math

    The amount of corn chips dispensed into a 12-ounce bag by the dispensing machine has been identified as possessing a normal distrubution with a mean of 12.5 ounces and a standard deviation of 0.2 ounces. What porportion of the 12 ounce bags contain more
  6. Pre-Algebra

    1. Given the function rule f(x) = x² – 3x + 2, what is the output of f(–2)? 2. Suppose you earn $12 each time you mow the lawn. Write the function describes the relationship between your total earnings E and the number of times you mow the lawn, m? 3.
  7. Algebra

    Please check my answers: Solve the problem. A steel company produces two types of machine dies, part A and part B. The company makes a $3.00 profit on each part A that it produces and a $5.00 profit on each part B that it produces. Let x= the number of
  8. Statistics

    Cola Corporation produces Orange Cola. The filling machines are adjusted to pour 12 ounces of soda into each 12-ounce can. However, the actual amount of soda poured into each can is not exactly 12 ounces; it varies from can to can. It has been observed
  9. Statistics

    Cola Corporation produces Orange Cola. The filling machines are adjusted to pour 12 ounces of soda into each 12-ounce can. However, the actual amount of soda poured into each can is not exactly 12 ounces; it varies from can to can. It has been observed
  10. Algebra 1

    Latoya has a job transporting soft drinks by truck. Her truck is filled with cans that weigh 14 ounces each and bottles that weigh 70 ounces each. There is a combined total of 800 cans and bottles in her truck. Let x be the number of 14-ounce cans in her
  11. Algebra

    Elsa has a job transporting soft drinks by truck. Her truck is filled with cans that weigh 14 ounces each and bottles that weigh 70 ounces each. There is a combined total of 820 cans and bottles in her truck. Let x be the number of 14-ounce cans in her
  12. statistics

    5. A soft drink dispensing machine uses paper cups that hold a maximum of 12 ounces. The machine is set to dispense a mean of 10 ounces of the drink. The amount that is actually dispensed varies. It is normally distributed with a standard deviation of one
  13. Math

    A fruit salad is made up of cantaloupe, strawberries, and bananas. If a salad weighing 65 ounces contains three ounces of bananas for every ounce of strawberries and has the same number of ounces of cantaloupe as strawberries, how many ounces of bananas
  14. math

    A 9 percent salt-water solution is mixed with 4 ounces of an 18 percent salt-water solution in order to obtain a 15 percent salt-water solution. How much of the first solution should be used? 1 ounce 2 ounces 3 ounces 4 ounces Explain your answer.
  15. Math

    If pasta sells for $3.55 for a 20-ounce box a. What is the price per ounce? Round to the nearest cent. $3.55/20 = $.18 per ounce b. How many ounces do you get per dollar? Round to the nearest tenth of an ounce. I'm not sure how to solve this answer. Thank
  16. math

    1.If john served fruit punch in 8 ounce cups to a class on Monday. Mr. Roberts found tat there were 12 cups in the trash. Explain what is unknown. 2.John served fruit punch in 8 ounce cups to a class on Monday. Mr. Roberts saw that their are 12 cups in the
  17. math

    1.If john served fruit punch in 8 ounce cups to a class on Monday. Mr. Roberts found tat there were 12 cups in the trash. Explain what is unknown. 2.John served fruit punch in 8 ounce cups to a class on Monday. Mr. Roberts saw that their are 12 cups in the
  18. math

    1.If john served fruit punch in 8 ounce cups to a class on Monday. Mr. Roberts found tat there were 12 cups in the trash. Explain what is unknown. 2.John served fruit punch in 8 ounce cups to a class on Monday. Mr. Roberts saw that their are 12 cups in the
  19. Math

    Find the unit rate for a sponge cake that weighs 25 ounces and has 2750 calories. A. 0.009 calories per ounce B. 110 calories per ounce** C. 68,750 calories per ounce D. 115 calories per ounce
  20. Math

    A 16 ounce container of a solvent must be mixed with 48 ounces of water. What fraction of solvent is there in the total mixture (lowest terms)?
  21. Math

    A 16 ounce container of a solvent must be mixed with 48 ounces of water. What fraction of solvent is there in the total mixture (lowest terms)? equals 16/64= 1/4
  22. Finance

    1) A potato chip manufacturer has been accused of shortchanging their customers with their 10-ounce bags of potato chips. A sample of 50 of that company’s 10-ounce bags was taken, and it was found that the average weight was 9.8 ounces with a standard
  23. math

    Linear Programming word problem Full Question: Madison is preparing a wilderness backpacking trip on which she plans to eat a combination of cereals and nuts. The recommended daily requirement is at least 300 calories and 2.4 ounces of protein. Each ounce
  24. statistics

    Potatoes - Samples: Assume the weights of Farmer Carl's potatoes are normally distributed with a mean of 8.0 ounces and a standard deviation of 1.3 ounces. He bags his potatoes in groups of 6. You buy a bag and the total weight is 42 ounces. Here we
  25. Math Help!!!

    The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent. A. $0.15 per ounce B. $0.30 per ounce C. $0.60 per ounce D. $0.90 per ounce Is the answer B? Thank you
  26. Math Help

    The sale price of shrimp at a local grocery store is $1.15 for the first ounce and $0.95 for each additional ounce. Which function rule shows how the cost of shrimp, y, depends on the number of ounces, x? A.y=1.15x+0.95** B.y=(0.95+1.15)x C.y=0.95x+1.15
  27. math

    A recipe for a home-made disinfectant calls for adding one-half cup of clorox to one gallon of water. Mrs. Jenkins wants to make this solution in a 32-ounce spray bottle. How many fluid ounces of clorox should be added to 32 fluid ounces of water to have
  28. Algebra

    A recipe for a home-made disinfectant calls for adding one-half cup of clorox to one gallon of water. Mrs. Jenkins wants to make this solution in a 32-ounce spray bottle. How many fluid ounces of clorox should be added to 32 fluid ounces of water to have
  29. algebra

    An herbalist has 30 oz of herbs costing $2 per ounce. how many ounces of herbs costing $1 per ounce should be mixed with these 30 ounces of herbs to produce a mixture costing $1.60 per ounce?
  30. math

    a snack is made from nuts and granola. in a 28 oz container, there is 1 more ounce of granola than twice the ounces of nuts. how many ounces of each are in the snack? number ounces granola = g number ounces nuts = n =============== g + n = 28 g = 2n + 1
  31. math

    The manager of a tea shop mixes two types of teas to make a specialty blend. Alone, the teas sell for $3.99 and $8.99 per ounce. How many ounces of each type of tea should be used to make 32 ounces of a mixture that sells for $5.99 per ounce?
  32. math

    The birth weight of childeren were 7 pounds 2 ounces, 6 pounds 10 ounces, 8 pounds 5 ounces, 7 pounds 9 ounces. Luis estiamted the total weight of the babies at birth was 30 pounds. Which best describes his estimate? A. More than the actual weight because
  33. Math

    Suppose a brewery has a filling machine that fills 12 ounce bottles of beer. It is known that the amount of beer poured by this filling machine follows a normal distribution with a mean of 12.41 ounces and a standard deviation of 0.04 ounce. Find the
  34. math help plz...

    The function c=23(n-1)+37 represents the cost c in cents for mailing a letter weighing n ounces. Which statement is true? a the weight of a letter depends on the cost. b the number of letters mailed depends on the total number of ounces of the letters. c
  35. maths

    four teenagers collected a total of £64 for charity. each teenager collected a whole number of pounds. the modal amount collected was £16. the range of the amounts collected was £2. work out how much each teenager collected?
  36. math

    the total cost t(c) of c ounces of cinnamon if each ounce costs $.79 827726
  37. statistics

    Suppose a brewery has a filling machine that fills 12 ounce bottles of beer. It is known that the amount of beer poured by this filling machine follows a normal distribution with a mean of 12.44 ounces and a standard deviation of 0.06 ounce. Find the
  38. Algebra

    A store is selling two mixtures of coffee beans in one-pound bags. The first mixture has 12 ounces of Sumatra combined with 4 ounces of Celebes Kalossi, and costs $15. The second mixture has 4 ounces of Sumatra and 12 ounces of Celebes Kalossi, and costs
  39. statistics

    A company wishes to make 1 ounce candy bars. According to government regulations, in order to label the candy bars as 1 ounce, at least 95 % of the bars must weigh 1 ounce or more. Our process standard deviation is .08 ounces. What do we need to make the
  40. statistics

    A company wishes to make 1 ounce candy bars. According to government regulations, in order to label the candy bars as 1 ounce, at least 95 % of the bars must weigh 1 ounce or more. Our process standard deviation is .08 ounces. What do we need to make the
  41. stats

    A company wishes to make 1 ounce candy bars. According to government regulations, in order to label the candy bars as 1 ounce, at least 95 % of the bars must weigh 1 ounce or more. Our process standard deviation is .08 ounces. What do we need to make the
  42. statistics

    A bottling commpany produces bottles that hold 10 ounces of liquid . Periodically, the company gets complaints that their bottles are not holding enough liquid. To test this claim, the bottling company randomly samples 25 bottles and finds the average
  43. % equation, rounding, and problem solving

    1) If a 16 oz. bottle of shampoo contains 78% water, find the number of ounces of water in the bottle. Round to the nearest tenth of an ounce. My rounded answer was 12.5 oz., rounded from 12.48 oz. 2) The local real estate agents' association collects a
  44. math 4

    afton made a chicken dish for dinner, she added a 10 ounce package of vegetables and a 14 ounce package of rice to 40 ounces of chicken, what was the total weight of the chicken dish in pounds?
  45. Statistics

    Which of the following statements is not true about samples that can be treated as matched pairs data? I. Data collected on these samples is analyzed by calculating the differences between paired observations and using that data in one sample tests. II.
  46. statistics

    A health psychologist, who is interested in childhood obesity, thinks that there may be a relationship between daily television viewing and eating habits. Data is collected from 500 children; for each child, information is collected on the number of hours
  47. math

    Q. As a project,the fifth grade students at Scott Elementary School collected newspapers to recycle. During the first week,they collected 212 pounds of newspapers. For each of the next four weeks,they doubled the previous week's amount of newspaper
  48. Math

    Addison is making caramel apples. She has 2 1/2 bags of apples. One full bag has 8 apples, and each apple weighs 5 ounces. Write an expression that could be used to find the total number of ounces of apples Addison has. Then find the total number of
  49. statistics

    The weight of corn chips dispensed into a 19-ounce bag by the dispensing machine has been identified as possessing a normal distribution with a mean of 19.5 ounces and a standard deviation of 0.1 ounce. Suppose 100 bags of chips are randomly selected. Find
  50. math

    How many ounces of water could be held in a cylinder that has a radius of 2inches and a height of 7 inches if every cubic inch of volume cantains one-fourth ounce of water?
  51. Math

    Aaron has two types do iodine in his lab. He has brand 213 iodine, which costs 36 cents per ounce. He also has brand 856 iodine, which costs 1.58$ per ounce. How many ounces of brand 213 should be used if he has 63 ounces of brand 856 and wants to make a
  52. maths

    In 60 ounces of alloy for watch cases there are 20 ounces of gold.how much copper must be added to the alloy so that a watch case weighing 4 ounces,made from the new alloy,will contain 1 ounce of gold.......answer is 20 ounces
  53. Math

    The first number is the price of 1 ounce of soda if 64 ounces cost $1.92
  54. stats

    A company that manufactures and bottles apple juice has a machine that automatically fills 16-ounce bottles. There is some variation, however, in the exact amount of juice dispensed into each bottle. From a large number of observations taken over a long
  55. Statistics

    Which of the following statements is not true about samples that can be treated as matched pairs data? I. Data collected on these samples is analyzed by calculating the differences between paired observations and using that data in one sample tests. II.
  56. math correct or no?

    The birth weights of 4 childeren were 7 pounds 2 ounces, 6 pounds 10 ounces, 8 pounds 5 ounces, 7 pounds 9 ounces. Luis estimated the totall wieight of te babies at birth was 30 pounds. Which best describes his estiamte? A. More than the actual weight
  57. statistics

    The amount of corn chips dispensed into a 16-ounce bag by the dispensing machine has been identified at possessing a normal distribution with a mean of 16.5 ounces and a standard deviation of 0.1 ounce. Suppose 400 bags of chips were randomly selected from
  58. MATH

    A dietician is planning a snack package of fruit and nuts. Each ounce of fruit will supply zero units of​ protein, 3 units of​ carbohydrates, and 2 unitss of​ fat, and will contain 20 calories. Each ounce of nuts will supply 2 units
  59. Math

    Each ounce of a substance A supplies 2% of the nutrition a patient needs. Substance B supplies 15% of the required nutrition per ounce, and substance C supplies 15% of the required nutrition per ounce. If digestive restrictions require that substances A
  60. Algebra

    Each ounce of a substance A supplies 2% of the nutrition a patient needs. Substance B supplies 10% of the required nutrition per ounce, and substance C supplies 16% of the required nutrition per ounce. If digestive restrictions require that substances A
  61. Math

    Each ounce of a substance A supplies 2% of the nutrition a patient needs. Substance B supplies 15% of the required nutrition per ounce, and substance C supplies 15% of the required nutrition per ounce. If digestive restrictions require that substances A
  62. statistics

    A consumer advocacy group claims that the mean amount of juice in a 16 ounce bottled drink is not 16 ounces, as stated by the bottler. Determine the conclusion of the hypothesis test assuming that the results of the sampling lead to rejection of the null
  63. math

    Katepoured 8 ounces of juice of a 64 ounce bottle Brian poor 60 ounces of juice from a 128 ounces bottle what ratio of juice is missing from each bottle of the ratios proportional
  64. math

    how do you find the average cost per ounce of prepackaged items? and then convert to pounds? I have four items total ounces of 400 and total cost of $23.73
  65. MATH

    oN A SPECIAL SCALE IN THR SCIENCE LAB, SCOYTT WEIGHED SAMPLES OF DIFFERENT KINDS OF SOIL. SAMPLE A WEIGHED 3 OUNCES. SAMPLE B WEIGHED 814 THOUSANDTHS OF AN OUNCE MORE THAN SAMPLE A. WHAT DECIMAL SHOULD SCOTT USE TO RECORD THE WEIGHT OF SAMPLE B?
  66. math

    A charity organization is collecting change to raise monay. They have collected twice as many dimes as quarters, 22 more nickels than dimes, and 3 times as many pennies as nickels. a) define a variable for the number of quarters collected. b) use you
  67. math

    A charity organization is collecting change to raise monay. They have collected twice as many dimes as quarters, 22 more nickels than dimes, and 3 times as many pennies as nickels. a) define a variable for the number of quarters collected. b) use you
  68. MATH HELP

    A charity organization is collecting change to raise monay. They have collected twice as many dimes as quarters, 22 more nickels than dimes, and 3 times as many pennies as nickels. a) define a variable for the number of quarters collected. b) use you
  69. Chemistry

    Helium is collected over water at 20.°C and 1.16 atm total pressure. What total volume of gas must be collected to obtain 0.597 g of helium? (At 20.°C the vapor pressure of water is 17.5 torr.)
  70. math

    The weights of extra large eggs have a normal distribution with a mean of one ounce and a standard deviation of 0.1 ounces. The probability that a dozen eggs weighs more than 13 ounces is closest to...?
  71. Algebra

    An herbalist has 40 oz of herbs costing $4 per ounce. How many ounces of herbs costing $1 per ounce should be mixed with these 40 oz of herbs to produce a mixture costing $2.20 per ounce? oz
  72. Statistics

    A machine fills 12 ounce bottles with soda. For the machine to function properly, the standard deviation of the sample must be less than or equal to 0.02 ounce. A sample of 8 bottles is selected, and the number of ounces of soda in each bottle is given. At
  73. math

    on a special scale in the science lab Scott weighed samples of different soils. Sample A weighed 3 ounces. Sample B weighed 814 thousandth of an ounce more than sample A. What decimal should Scott use to record the weight for sample B
  74. math

    on a special scale in the science lab, scott weighed samples of different kind of soil.sample A weighed 3 ounces. sample B weighed 814 thousandths of an ounce more than sample A. what decimal should scott use to record the weight of sample B.
  75. Math

    Scott weighed samples of different kind of soil. Sample A weighed 3 ounces. Sample B weighed 814 thousandths of an ounce more than sample A. what decimal should Scott use to record the weight of sample B?
  76. math

    A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24? B) the supermarket displays the unit price for the 12 ounce jar in terms of cost per ounce, but displays the unit price for the 18 ounce jar in terms of
  77. math

    Before it can be used, a 12-ounce container of liquid fertilizer must be mixed with 48 ounces of water. What fraction of fertilizer is in the final mixture?
  78. chemistry

    A sample of hydrogen gas was collected over water at 36°C and 855 mmHg. The volume of the container was 6.50 L. Calculate the number of moles of H2 collected. (Vapor pressure of water is 44.6 torr at 36°C)
  79. Math

    A bottle contains 20 fluid ounces of lotion and sells for $5.80. The 20-fluid-ounce bottle contains 125% of the lotion in the next smallest size, which sells for $5.12. Which is the better buy? Explain. The bottle is the better buy. The -fluid ounce bottle
  80. math

    a potato chip manufacturer has been accused of shortchanging their customers with 10 ouce of bags potato chips. a sample of 50 of that company's 10 ounce bags was take, and it was found that the average weight was 9.8 ounces with a standard deviation of
  81. 7th grade math Ms. Sue please!

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left? 43:8 8:51 43:51 59:51 3. The
  82. algebra

    A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How many ounces of a silver alloy that costs $3.50 per ounce should be mixed with one that costs $7.00 per ounce to make a new 30-ounce alloy that costs $6.30 per ounce
  83. math

    A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How many ounces of a silver alloy that costs $3.50 per ounce should be mixed with one that costs $7.00 per ounce to make a new 30-ounce alloy that costs $6.30 per ounce?
  84. math

    A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How many ounces of a silver alloy that costs $3.50 per ounce should be mixed with one that costs $7.00 per ounce to make a new 30-ounce alloy that costs $6.30 per ounce
  85. Math

    A gallon of milk costs $3.80. If there are 128 ounces = 1 gallon ,how much money does an 8 ounce glass of milk cost? (Change ounces to gallons to dollars)
  86. math

    The weights of ice cream cartons produced by a manufacturer are normally distributed with a mean weight of 10 ounces and a standard deviation of 0.5 ounce.(a) What is the probability that a randomly selected carton has a weight greater than 10.21
  87. math

    it cost 5 cent for an ounce of boxed produce and 7 cents for an ounce of unboxed produce. buy 800 ounces for $48. How many BOXED of produce was purchased? equations need to be used with variables.
  88. stats

    Buckley Farms produces homemade potato chips that it sells in bags labeled 16 ounces. The total weight of each bag follows an approximately normal distribution with a mean of 16.15 ounces and a standard deviation of 0.12 ounces. a)If you randomly selected
  89. Math

    As a rule of thumb, people should drink 1/2 ounce of water for each pound of body weight per day. How much water should a 145 pound person drink per day ? i know the answer is 72 1/2 ounces, but what technique should i use ????
  90. statistics

    dole pineapple inc. is concerned that the 16 ounce cans are overfilled. assume the standard deviation is .03 onces. a random sample of 50 cans has a mean weight of 16.05 ounces. at the 5% level of significance can we conclude that the mean weight is >
  91. math

    dr.chen told miranda that her new puppy needs a diet that includes at least 1.54 ounces of protein and 0.56 ounce of fat each day to grow into a healthy dog. each cup of good start puppy food contains 0.84 ounce of protein and 0.12 ounce od fat. each cup
  92. I need serious help

    A certain food must be mixed at a ratio of 1:50 (1 part dry to 50 parts wet). A cooker needs a total of 2 and 1/2 gallons of solution. how many ounces of each should be added? Never mind The way to work these is consider the total to be broken into 51
  93. math

    It's recommended that a person drink six 8-ounce glasses of water a day. Which expression shows how many ounces of water a person should drink over a 5-day period?
  94. statistics

    The Redsox were accused of cheating their soda customers by not putting enough soda in the 12 ounce cup. When 15 cups were selected at random, they were found to have a mean of 11.7 ounces with a standard deviation of 0.5 ounces. At the .01 significance
  95. Statistics

    Reginald Brown an inspector from the department of weights and measures, weighs 15 eighteen-ounce cereal boxes of corn flakes. he finds their mean weight to be 17.78 ounces with a standard deviation of .4 ounces. are the cereal boxes lighter than they
  96. environmental sciences

    Hi there, I am an arts student who, due to signing up for classes very late in the semester, has been stuck with an environmental sciences course. This course was just fine until I got our final assignment, which is a Water Quality Index lab. The math in
  97. math

    Geo uaually drinks 36 ounces of water per day. He read that he should drink 64 ounces of water per day. If he starts drinking 64 ounces, what is the percent increase? Round to the nearest percent.
  98. Math

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left? 43:8 8:51 43:51 59:51 3. The
  99. maths

    Ali went to the store to buy vegetables .He bought 16 ounce of potatoes,1.5 pounds of onions, 4 ounce of celery 1 pound of tomatoes ,and 4 ounce of garlic what is the total weight of the vegetables in pounds help me please
  100. MATHS

    Ali went to the store to buy vegetables he bought 16 ounce of potatoes 1.5 pounds of onions,4 ounce of celery 1 pound of tomatoes and 4 ounce of garlic what is the total weight of the vegetables in pounds/