jim's sandwich cost the same as the combined cost of his salad and milk. the sandwich cost three times as much as the milk. the salad cost &0.20 more than twice the cost of the milk. how much did jim's

17,605 results
  1. Math Help? Check my answers.

    1. You mix the letters: S E M I T R O P I C A and L thoroughly. Without looking you draw one letter. Find the probability that you select a vowel. From a fraction to simplest form. 12/5 5/12 1/3 7/12 2. You roll a standard cube once. Fine P(0) 7/6 1 1/2 0

  2. math

    A sandwich shop sells sausage sandwiches, bacon sandwiches, and 16 different toppings. How many choices are there for a single sandwich with one topping? A. 18 B. 24 C. 32 D. 34 my answer C please correct me right or wrong

  3. math

    Can someone please help me/ Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2 and the profit on every wrap is $3. Sal made a profit of $1,470 from lunch specials last month. The equation 2x +

  4. math

    1. You mix the letters: S E M I T R O P I C A and L thoroughly. Without looking you draw one letter. Find the probability that you select a vowel. From a fraction to simplest form. 12/5 5/12 1/3 7/12 2. You roll a standard cube once. Fine P(0) 7/6 1 1/2 0

  5. math

    3. What is the slope of the line for the cost of subs at Sam’s Sub Shop? Sam's Sub Shop: Cost: |$11 |$22 |$44 Subs: |2 |4 |8 2/11 5.5 1/5.5 5 4. The equation for the cost for subs at Anne's Restaurant is y=4.75x. If the cost for subs at all these

  6. MATH hellllp!!!!!!!

    1. You mix the letters: S E M I T R O P I C A and L thoroughly. Without looking you draw one letter. Find the probability that you select a vowel. From a fraction to simplest form. 12/5***** 5/12 1/3 7/12 2. You roll a standard cube once. Fine P(0) 7/6 1

  7. Math Help ASAP

    1. How many different lunch combinations can be made from three sandwich choices, two item choices, and four beverage choices if you choose one sandwich, one side, and one beverage? 9 20 24** 2.A bicycle manufacturer offers two styles , three sizes, and

  8. Math

    How many different lunch combinations can be made from two sandwich choices, three side item choices, and three beverage choices if you choose one sandwich, one side, and one beverage? 8 9 18 11

  9. mathematics

    You pack sandwiches for a mountain hike with your friends. Each sandwich takes 2slices of bread, and each hiker eats one sandwich. How many slices of bread are used for nhikers? Write your answer as an expression.

  10. algebra 2

    A cafeteria has 5 turkey sandwiches, 6 cheese sandwiches, and 4 tuna sandwiches. There are two students in line and each will take a sandwich. What isthe the probability that the first student takes a cheese sandwich and the next student takes a turkey

  11. 8th grade math

    Jerome, Kevin, & Seth shared a submarine sandwich. Jerome ate 1/2 of the sandwich, Kevin ate 1/3 of the sandwich and Seth ate the rest. What is the ration of Jerome's share to Kevin's share to Seth's share? 1. 2:3:6 2. 2:6:3 3.3:1:2 4.3:2:1 5.6:3:2 please

  12. mathematics

    The school canteen has 30 sandwiches to be sold. The sandwiches are 9 hotdog, 5 tuna, ham, 5 cheese and egg, and 3 bacon. A sandwich is selected at random and sold. Given 8. that the first sandwich selected and sold is hotdog, what is the probability that

  13. Math

    Trey is ordering one sandwich one fruit and one drink for lunch the sandwich fruit and drink choices are shown Sandwich - turkey fruit choices - apple or orange drink choices - juice milk or water Which tree diagram shows all of the possible outcomes A -

  14. Economics

    Jim buys only milk and cookies. a. In year 1, Jim earns $100, milk costs $2 per quart, and cookies cost $4 per dozen. Draw Jim's budget constraint.

  15. Fractions

    Yoshi makes a large sandwich. He cuts the sandwich into 8 equal parts. He wants to put 5/8 of the sandwich on a plate. How many pieces of the sandwich does he need?

  16. Physics

    rob colley set a record in “pole sitting” when he spent 42 days in a barrel at the top of a flagpole with a height of 43 meters, suppose you wanted to throw him up a sandwich. with what speed do you have to throw the sandwich up so that it would just

  17. algebra

    Your research the average cost of whole milk for several years to look for trends the table shows your data what is the equation for a line of best fit how much would you expect to pay for a gallon of milk in the year 2023 Year, 1998, 2000, 2002, 2004,

  18. Physics

    This is a multiple choice question: You toss a (wrapped) sandwich to a friend leaning out of a window 10 m above you, throwing just hard enough for it to reach her. At the same instant, she drops a silver dollar to you.At what position do the dollar and

  19. Chemistry

    In the Sandwich Shop, select the "Cheese sandwich" option and observe the equation given for the preparation of a cheese sandwich. In the equation, set the number of bread slices to "2" and the number of cheese slices to "1." You will see that the product

  20. Math

    The cost of a lunch of 3 sandwiches, 7 cups of coffee and 1 donut is $3.15. The cost of a lunch of 4 sandwiches, 10 cups of coffee and 1 donut was $4.20 at the same cafe. How much will 1 sandwich, 1 cup of coffee and 1 donut cost? s= sandwich cost c=

  21. English

    Five sentence paragraph. To make a perfect turkey sandwich you will need, butter knife, turkey, cheese,mayo, lettuce, tomato and two slices of bread. Next, place the mayo evenly on both side of the bread. On one slice of the bread place the

  22. statistics

    The deli special lunch offers a choice of three different sandwiches, four kinds of salads, and five different desserts. Use the multiplication rule of counting to determine the number of different lunches that can be ordered using the deli special lunch

  23. epoka university

    1) The cost that is related to the particularly cost object and can be traced to it in an economically feasible (cost-effective) way is called: o Indirect cost o Cost tracing o Direct cost o Variable cost

  24. Math

    There are 10 egg sandwiches, 6 chicken sandwiches and 4 tuna sandwiches on a tray . A sandwich is randomly chosen. Find the probability an egg sandwich is chosen .

  25. math algebra

    Mauryn wrote the following Sandwiches at king sandwich cost same amount and include bread, meat, cheese, lettuce, and tomato. All other veggies are extra. Sam bought a chicken sandwich with 3 extra veggies for $5.25. Erin bought roast beef sandwich with 5

  26. Math

    Madison and Jim paid $21.08 for 1 large pizza,2 salads With the same price,and 2 drinks With the same price. The pizza cost $11.70,wich was 3 times as much as the cost of one salad.They also used a coupon for $2 off their purchase. What was the cost of one

  27. English

    A: May I take your order? B: Yes, please. I'll have a chicken sandwich. A:Sure. Anything else? B: One small orange juice, please. (Conversation at a sandwich shop) ============================== Q1: What is the meaning of 'Sure'? Why is 'Sure' used here?

  28. Physics

    A mouse of mass 5.0 g spots the corner of a peanut butter sandwich of mass 8.0 g left on an ice rink after a game. Excited, the mouse runs out onto the ice, but immediately begins to slide. The mouse reaches the peanut butter sandwich and sinks its teeth

  29. Math

    How many different lunch combinations can be made from two sandwich choices, three side item choices, and three beverage choices if you choose one sandwich, one side, and one beverage? A.8 B.9 C.18 D.11

  30. Math

    At a store, 7 cartons of whole milk cost $10.50 and 5 cartons of fat-free milk cost $5.00. How much would it cost to buy 3 cartons of whole milk and 2 cartons of fat-free milk?

  31. English

    Read the sentenced Add commas when they are needed. I don't know how to skate but I can learn. Comma after skate Mom and Dad fixed dinner and my sister and I washed the dishes. Comma after dinner I wanted to go yet something held me back. Comma after go I

  32. Math

    Andy cut a tuna sandwich and a chicken sandwich into a total of 15 same size pieces. He cut the tuna sandwich into 9 more pieces than the chicken sandwich. Andy ate 8 pieces of the tuna sandwich. What fraction of the tuna sandwich did he eat?

  33. math

    If a sandwich shop sells lunches that include one sandwich and one side dish, draw a tree diagram to represent the number of combinations that are possible if the choices are a ham or turkey sandwich and chips or cookies as the side dish.

  34. statistics

    A deli bar offers a special sandwich for which there is a choice of five different cheeses, four different meat selections, and three different rolls. How many different sandwich combinations are possible?

  35. Pre Calculus 30

    I'm having a hard time understanding the fundamental counting principal and I don't even know where to start on some of the questions.Here are a few questions I'm having trouble with. 1.Andrea, Brian, Carol, David, Emmalee, Floyd, and Gloria are to stand

  36. Physics

    A square of side 2L is removed from one corner of a square sandwich that has sides of length L. The center of mass of the remainder of the sandwich moves from C to C’. The displacement of the x coordinate of the center of mass (from C to C’) is? In the

  37. Maths

    10 Paula asked 30 students what they ate for lunch. All the students had at least a sandwich, salad or fruit. 5 students had a sandwich, salad and fruit. 7 students had a sandwich and fruit. 9 students had a sandwich and salad. 7 students had salad and

  38. Math

    Kit bought a soft drink and a sandwich for $9.00. What was the price of each if the sandwich cost 3.5 times as much as the soft drink? 3.5 x2 =$7.00 sandwich 3.5 /7.00=2.50 drink check this for me

  39. English

    May I take your order? -Yes, please. I'll have one cheese sandwich, one green salad and one orange juice. --------------- What does 'have' mean in 'have one cheese sandwich'? Does 'have' mean 'eat' or 'drink'? Or does 'have' mean 'take' or 'get'?

  40. Curriculum Development Question

    I have this question on a homework assignment. Which of the following menus is best for preschoolers as outlined by the Food Guide Pyramid for children. 1.Breakfast-fruit juice,a bowl of cereal,and a piece of toast Morning snack-fruit juice and crackers

  41. CIS 115

    I need help with the visual logic flowchart for the following problem: A local deli sells lunch value meals that consist of a sandwich, soup and a drink. The price of each meal depends on the actual items ordered. Write a program that asks the cashier to

  42. statistics

    2. The manager of a sandwich shop gathers data on what people spend on lunch on a particular day of the week. The results are $4.20, $4.22, $2.35, $4.32, $5.25, $6.48, $6.78, $8.59, $6.95, $5.52, $6.83, $7.35, $4.36, $9.39, $6.42. To the degree that this

  43. Algebra

    A sales clerk at a local deli made the chart below for popular lunch combinations. What is the individual price for a salad? Lunch Pricing Combinations 1 Sandwich + Salad= $8.70 2 Sandwiches + Salad= $13.45 A. $3.25 B. $3.95 C. $4.25 D. $4.75

  44. childcare

    which one of the following lunches provide a variety in both color and texture? A.Egg salad sandwhich, applesauce,celeery hearts,milk b.Egg salad sandwhich,Banana slices,buttered squash,milk c.Egg salad sandwhich,raisins,wax beans,milk d.Egg salad

  45. Nutrition of the young child

    Which one of the following lunches provides in both color and texture? A.Egg salad sandwhich,applesauce,celery hearts,milk. B.Egg salad sandwhich,banana slices,buttered squash,milk. C.Egg salad sandwhich,raisins,wax beans,milk. D.Egg salad sandwhich,green

  46. Exponential Modeling

    You invest $230 to start a sandwich stand and decide to charge $4.25 per sandwich. How much money will you make if you sell 75 sandwiches?

  47. Math

    Sorry again but I am terrible at math and I need help help writing this prob into an equation: 50 pounds of potato salad cost $39.50 and 50 pounds of bean salad cost $23.50. What was the difference in costs of the salads?

  48. Math

    To get ready for the new school year, Mrs. James took here two children shopping. Jim selected a coat that cost $42.78 and two pairs of jeans. His sister Jamie, found a pair of boots for $60.58. The total cost of the items before tax was exactly $148. If

  49. Math

    Franco is ordering lunch with a drink, sandwich, and a salad. He has a choice of 3 drinks, 2 sandwiches, and 4 salads. How many possible lunches are there? 3*2*4=24 lunches?

  50. LINEAR EQUATIONS

    Kathleen is ordering wraps from a local sandwich shop. The total charge includes a set delivery fee plus the price per wrap. Each wrap is the same price. Kathleen asks about specific orders and is given the following info: If she orders 20 wraps, the total

  51. Maths

    Vincenzo makes a sandwich using four kinds of Italian lunch meat: Genoa, prosciutto, Calabrese and capicola and two kinds of Italian cheese: provolone and asiago. Vincenzo's sandwich has a single layer of each type of meat and a single layer of each kind

  52. math

    Joe owns a sandwich shop. He charges $10.00 for two sandwiches and one drink and $6.50 for one sandwich and one drink. How much does Joe charge per sandwich? How much per drink? What is the solution of the system? Use elimination. 3 − 2 = 5 −2 + = −3

  53. math

    kevin bought a 3-foot sandwich for his .Hew figured out that each guest can have 1 1/2 inches of the sandwich . HOW MANY guest does kevin have

  54. math

    Ariel makes a sandwich using four kinds of Italian lunch meat: A, B, C and D and two kinds of Italian cheese: X and Z. Ariel's sandwich has a single layer of each type of meat and a single layer of each kind of cheese, but he also wants to make sure that

  55. Multiply fractions

    Reese brought 2 sandwiches for her school lunch. Each sandwich was cut into fourths. After she ate lunch, Reese has 3 pieces of sandwich left. How many pieces did Reese eat? 5 3 2 1

  56. math

    angela ate at the same restaurant four times. each time she ordered a salad and left a $5 tip. she spent a total of $54. write and an equation to find the cost of each salad is not yet solved by the Tiger Algebra Solver.

  57. accounting

    # 1 Takers,Inc.provide the following results: 2004 2003 Units 2,400 3,000 Total Cost 19,200 24,000 What form of cost behavior is the cost above? Fixed cost, Sunk Cost, Mixed Cost or Variable Cost

  58. math

    jim's sandwich cost the same as the combined cost of his salad and milk. the sandwich cost three times as much as the milk. the salad cost &0.20 more than twice the cost of the milk. how much did jim's lunch cost? The Answer is:0.50 Cents

  59. Math

    Jim's sandwich cost the same as the comjbined cost of his salad and milk. The sandwich cost three times as the milk. The salad cost $0.20 more than twice the cost of the milk. How much did Jim's lunch cost?

  60. Probability

    CHECK ANSWERS PLEASE ********************************** Paula asked 30 students what they ate for lunch. All the students had at least a sandwich, salad or fruit. ********************************* QUESTION A Draw a Venn Diagram. * * * * * * * * * * * * * *

  61. Check Answers PLEASE

    Paula asked 30 students what they ate for lunch. All the students had at least a sandwich, salad or fruit. ********************************* QUESTION A Draw a Venn Diagram. * * * * * * * * * * * * * * * * * THIS IS THE INFORMATION FROM THE DIAGRAM: 5

  62. Maths

    Paula asked 30 students what they ate for lunch. All the students had at least a sandwich, salad or fruit. ********************************* QUESTION A Draw a Venn Diagram. * * * * * * * * * * * * * * * * * THIS IS THE INFORMATION FROM THE DIAGRAM: 5

  63. English

    May I take your order? - Yes, please. I'll have a steak sandwich, one fruit salad, and a milk. ----------------------------- What does 'a milk' mean in the last sentence? A glass of milk?

  64. Math

    Mr. Teal orders the same business lunch for 5 people. Everyone has a salad for $5, a steak sandwich for $12, lemonade for $3 and desert for $4. He adds in a tip of $3 for each person. What is the total cost of 5 lunches?

  65. Math

    At a local deli, two beef sandwiches and a chicken sandwich cost 12.25. Three beef and two chicken sandwiches cost $20. Find the cost of each sandwich.

  66. math

    Questions 1-3. You invest $310 to start a sandwich stand and decide to charge $4.75 per sandwich. How many sandwiches must you sell to make a $100 profit? (round up to the nearest sandwich)

  67. algebra

    find the length of each person's sandwich? an 18inch long sandwich was purchased & Jenny cuts the sandwich so that Demi gets 1/2 of what Jenny gets and Joel gets 3/4 of what Jenny gets.

  68. algebra

    Stefan bought 2 turkey sandwiches and 5 ham sandwiches for a total cost of $40.50. Nancy bought 4 turkey sandwiches and 1 ham sandwich for a total cost of $31.50. The equations below represent Stefan's and Nancy's purchases. {2t+5h=40.504t+h=31.50 What is

  69. English

    Let me introduce our team's favorite restaurant. Our team's favorite restaurant is Yumyum Tteokbokki(It is seasoned and cooked long rice cake). It's next to the stationery store in front of our school. Tteokbokki in the restaurant is sweet and hot. I often

  70. Math-

    Use a proportion to solve the problem. If 4 sandwich rolls cost $1.08, how much will 18 rolls cost? A) $4.32 B) $6.32 C) $5.86 D) $4.86

  71. Math

    Joe owns a sandwich shop. He charges $10.00 for two sandwiches and one drink and $6.50 for one sandwich and one drink. How much does Joe charge per sandwich? How much per drink?

  72. Physics

    A salami sandwich is dropped from the top of a 37 m tall construction crane. What is the speed of the sandwich when it is halfway to the ground? (Use conservation of energy!)

  73. math

    John ate 1/3 of a sandwich. How many sixths of the sandwich did he eat?

  74. Math

    Sam ordered 1/2 of a sandwich. He only ate 1/2. How much of the whole sandwich did he eat?

  75. math

    Jimmy ate 13 of his sandwich at lunch. He ate another 23 of the sandwich at dinner. How much of the sandwich did Jimmy eat in all?

  76. math

    A cafeteria has 5 turkey sandwiches, 6 cheese sandwiches, and 4 tuna sandwiches. There are two students in line and each will take a sandwich. What is the probability that the first student takes a cheese sandwich and the next student takes a turkey

  77. Linear Equations

    Kathleen is ordering wraps from a local sandwich shop. The total charge includes a set delivery fee plus the price per wrap. Each rap is the same price. Kathleen asks about specific orders and is given the following info: If she orders 20 wraps, the total

  78. English

    There are a popular sandwich shop in our area that serves the meats, cheeses, and dressings on the sandwich and top the fillings with french fries and coleslaw. my answer There is a popular sandwich shop in our area that serves the meats,cheeses and

  79. math

    A delicatessen serves 10 kinds of sandwiches and 5 kinds of chips. How many different sandwich and chip lunches can they make if each lunch has one sandwich and one bag of chips?

  80. Math

    A delicatessen serves 13 kinds of sandwiches and 5 kinds of chips. How many different sandwich and chip lunches can they make if each lunch has one sandwich and one bag of chips?

  81. math

    A delicatessen serves 13 kinds of sandwiches and 5 kinds of chips. How many different sandwich and chip lunches can they make if each lunch has one sandwich and one bag of chips

  82. math

    For lunch, Jamie bought a 8-inch submarine sandwich. What fraction of a foot was Jamie's sandwich? (1 foot = 12 inches) I came up with 2/3, am I correct?

  83. math

    the calories in a breakfast sandwich come from three sources: 144 calories are from carbohydrates 108 calories are from fat and 56 calories are from protein use properties of addition to find the total number of calories in the sandwich

  84. Physics

    Kaitlin is going off to her physics class, jogging down the sidewalk at a speed of 3.30m/s . Her husband Scott suddenly realises that she left in such a hurry that she forgot her sandwich, so he runs to the window of their apartment, which is a height

  85. mathematics

    Tommy ordered sandwiches for his friends. The veggie sandwiches cost $4 apiece and the meat sandwiches cost $9 apiece. Tommy ordered 6 sandwiches and paid $39. How many of each type of sandwich did he order?

  86. math

    Thomas bought a 3-foot sandwich for his .Hew figured out that each guest can have 1 1/2 inches of the sandwich . HOW MANY guest does Thomas have.

  87. math

    Thomas bought a 3-foot sandwich for his .Hew figured out that each guest can have 1 1/2 inches of the sandwich . HOW MANY guest does Thomas have.

  88. L.A. Check answer

    Identify the direct object in the following sentence. Aunt Donna made a sandwich for you. a. Donna b. made c. Sandwich d. You***

  89. Physics

    Ximena stands near the edge of a cliff 20 m above her friend Javier. If she throws a sandwich to Javier at an angle = 30 below the horizontal and it reaches him in 1.0 s, ignoring air resistance, what was the magnitude of the sandwich's initial velocity?

  90. MATH

    Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2 and the profit on every wrap is $3. Sal made a profit of $1,470 from lunch specials last month. The equation 2x + 3y = 1,470 represents Sal's

  91. math

    Milk was purchased for $48.00. Due to the price increases, this was 2.3 times the cost of milk two years ago. What was the cost of milk two years ago?

  92. algebra

    Your research the average cost of whole milk for several years to look for trends.the table show your data what is the equation for a line of best fit how much would you expect to pay for a gallon of milk in the year Year 1998-2000-2002-2004-2006-2008 Cost

  93. English

    Which of the following sentence contains a linking verb? Sammy made lunch for us yesterday I smelled the delicious fruit salad The turkey sandwich looked delicious *** We want lunches from Sammy every day now!

  94. math

    Craig is arranging plates for a party. He has 3 types of sandwich, 2 types of cake and 4 types of biscuit. Which shows the number of possible combinations of sandwich, cake and biscuit on a plate? A) (3*2) + (3*4) How do i work this out? B) 3*2*4 C) (3*4)

  95. math

    A cafe sells turkey,roast beef,ham, or cheese sandwiches;milk,water,or juice;and yogurt and fruit. how many different meals are possible for a person who wants a sandwich,drink, and dessert.

  96. Math

    Madison and Jim paid $21.08 for 1 large pizza, 2 salads with the same price. The pizza cost $11.70, which was 3 times as much as the cost of one salad. They also used a coupon for $2 off their purchase. What was the cost of one drink?

  97. French

    When I want to say I love to eat ham, apple and sandwich, should I use J'aime manger le jambon or un jambon, la pomme or une pomme, et le sandwich or un sandwich?

  98. math

    the lappans buy three large sandwich wraps to serve at a picnic. nine people in all will be at the picnic. showthree different ways to cut the sandwich so that each person gets an equal share

  99. Math

    A delicatessen serves 13 kinds of sandwiches and 5 kinds of chips. How many different sandwich and chip lunches can they make if each lunch has one sandwich and one bag of chips? A) 13 B) 1 C) 65 D) 18

  100. Finance

    When Samuel Pepys, the British diarist, lent his friend Lady Sandwich £100 in 1668, he charged her 6 percent interest. If the loan was due at the end of 1 year, how much would Lady Sandwich have had to pay if interest was (a) compounded annually, (b)

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20