1. math

    at the bowling alley Angela rented shoes for $3.00. It cost her $2.50 to bowl each game. develop an equation using the form C(x)=mx+b, where C(x) is the total cost and x is the number of games bowled.
  2. algebra

    Fun Lanes Bowling charges a fee of $4 to use their shoes and $6 for each game played. Salim wants to figure out how much it will cost him to bowl. Part 1: Write an equation representing this problem. Let x be the number of games bowled, and let y be the
  3. math

    un Lanes Bowling charges a fee of $4 to use their shoes and $6 for each game played. Salim wants to figure out how much it will cost him to bowl. Part 1: Write an equation representing this problem. Let x be the number of games bowled, and let y be the
  4. math

    Fun Lanes Bowling charges a fee of $4 to use their shoes and $6 for each game played. Salim wants to figure out how much it will cost him to bowl. Part 1: Write an equation representing this problem. Let x be the number of games bowled, and let y be the
  5. math

    solve: bowling fantastic pins bowling alley charges $2.50 foshoe rental plus $3.25 for each game. write an expression representing the cost to rent shoes and bowl g games.
  6. math

    The expression 5n+2 can be used to find the total cost in dollars of bowling where n is the number of games bowled. How much will it cost to bowl 3 games.
  7. Algebra

    Please help me One bowling charges $5.50 for shoe rental plus $2.50 per game. A second bowling alley charges $4.00 for shoe rental plus $3.00 per game. If one person rents a pair of shoes to bowl, how many games should they bowl to make the first bowling
  8. algebra

    Sierra is going bowling with some of her friends. It will cost her $3.00 to rent her shoes and $4.50 per game that she plays. Let "g" be the number of games she plays. What is the equation in slope intercept form to find the number of games Sierra plays?
  9. Easy Math

    This seems like an easy question yet I am not able to comprhend. Question: Inher latest game, Mary bowled 199 and raised her average to 179 from 178. To raise her average to 180 with the next game, what must she bowl? Her average was 178. The average is
  10. math

    Adrienne had a party at a local bowling alley. She spent seventy-five dollars for the lane and five dollars per person for shoes. Let c be the total cost of the lane and shoes, and let f be the number of friends at her party. Write an equation to represent
  11. MATH

    Adrienne had a party at a local bowling alley. She spent seventy-five dollars for the lane and five dollars per person for shoes. Let c be the total cost of the lane and shoes, and let f be the number of friends at her party. Write an equation to represent
  12. MATH

    Adrienne had a party at a local bowling alley. She spent seventy-five dollars for the lane and five dollars per person for shoes. Let c be the total cost of the lane and shoes, and let f be the number of friends at her party. Write an equation to represent
  13. MATH

    Adrienne had a party at a local bowling alley. She spent seventy-five dollars for the lane and five dollars per person for shoes. Let c be the total cost of the lane and shoes, and let f be the number of friends at her party. Write an equation to represent
  14. Math

    Adrienne had a party at a local bowling alley. She spent seventy-five dollars for the lane and five dollars per person for shoes. Let c be the total cost of the lane and shoes, and let f be the number of friends at her party. Write an equation to represent
  15. math

    Paul bowled 6 games today. His scores are shown below. Game 1: 158 Game 2: 124 Game 3: 110 Game 4: 167 Game 5: 146 Game 6: 165 a. What was Paul's median score for the 6 games? Answer: 152 b. What was Paul's mean score for the 6 games? Answer: 145 c. Paul
  16. psy

    15. <22{2[2(06)]}> Bowl More Lanes ran out of bowling lanes last Saturday and provided lanes for a league competition that night. Since there will not be a league competition at Bowl More on Monday, the bowling alley won’t run out of lanes on
  17. Algebra

    One month Ivanna rented 5 movies and 3 video games for a total of $29. The next month she rented 2 movies and 12 video games for a total of $71. Find the rental cost for each movie and each video game. Rental cost for each movie? Rental cost for each
  18. Algebra

    A car rental company charges $24 per day plus $0.75 per mile driven. a) Let C = total cost; D = number of days and M = number of miles b) Write the equation for the total cost in terms of C, D and M c) Use the equation to determine the total cost for a
  19. Math(Connexus 6th)Unit 7

    Saturday, Nola bowled 3 games in her bowling league. She had a mean score of 115. The score of her first game was 110. The score of her second game was 90. What was the score of her third game?
  20. math

    Task 2 (6 points) Suppose you’re having a birthday party at the local bowling alley. 1. You’re trying to figure out how many people you can afford to invite. The number of guests you can invite to your party varies inversely with the price per bowler
  21. algebra 1A

    the fun guys game was rental store charges an annual fee of $5 plus $5.50 per game rented. the game bank charges an annual gee of $17 plus $2.50 per game. for how many game rentals will the cost be the same at both stores? what is the cost?
  22. Business Math

    Craig runs a business importing shoes from Italy and selling them in Namibia. For the below questions (a – g), rounds your answers to cents (two decimal places). a) If the Euro / Namibian dollar exchange rate is € 1 = N$ 13.90 and the cost price of a
  23. Math

    Josh wants to get an average bowling score of 135. He will bowl 4 games. How many total points will he need for all 4 games?
  24. Pre- Algebra

    You buy x pairs of shoes that each cost $24.95 the same number of socks that each cost $4.75 and a pair of pants that costs $29.99 write an expression in simplest form that represents the total amount of money spent. Would you add them all together?
  25. economics

    # You produce shoes. Currently you produce 4 pairs of shoes at a total cost of %40. a)what is your average total cost (ATC) b)Suppose you could produce one more( fifth)pair at a marginal cost of $20. If you do produce that fifth pair of shoe, what will
  26. economics

    Teddy Bear, Inc., a rapidly growing manufacturer of high fashion children's shoes, plans to open a new production facility in Gastonia. Based on information provided by the accounting department, the company estimates fixed costs of $250,000 per year. Its
  27. math

    Jesse rents 2 movies and 4 video games for a total of $18.70. At the same time, Dan rents 3 movies and 2 video games for a total of $15.25. How much does their friend Sabrina need to rent a combination of one game and one movie from the same video rental
  28. algebra

    amys bowling score in her 3rd game was 10 less that her score in her first game and 5 more than her second game. The total points of all 3 games were 275. What is the highest number of points she could have scored in her first game?
  29. algebra

    URGENT! How do you calculate for marginal cost against fixed cost. E.g., a company produces 2 pairs of shoes at $390.00. If it produces 1 more pair (making total production 3), total cost is $600.00. If no production is made, the fixed cost is $130. With
  30. Math

    The Fun Guys game rental store charges an annual fee of $25 plus $6.50 per game rented. The Game Bank charges an annual fee of $57 plus $2.50 per game. For how many game rentals will the cost be the same at both stores? What is that cost?
  31. algebra 1

    The Fun Guys game rental store charges an annual fee of $20 plus $6.50 per game rented. The Game Bank charges an annual fee of $50 plus $3.50 per game. For how many game rentals will the cost be the same at both stores? What is that cost?
  32. java programming

    Create a program that will generate lottery numbers for the user. There are two types of numbers in the lottery, the standard numbers 1-43 and the power ball number 1-60.There are three different lottery games, a three number game, a five number game with
  33. 4th grade

    sylvester bowls once a week. this week he bowled four games. his scores were, 105 103 107 109 what is his average (mean) for the week? explain how you found your answer. what is the median score for the week? explain how you found your answer. what is the
  34. PHYS 400

    A cricket bowler can bowl a 162 g ball at 149 km/hr. Calculate the kinetic energy of this bowl and use this to compare to a bowling ball that weighs 6 kg. How fast would the bowling ball need to be bowled to have the same kinetic energy as the cricket
  35. Algebra

    Suppose you are having a birthday party at the local bowling alley. You are trying to figure out how many people you can afford to invite. How much money are you willing to spend to host this bowling party? Set up an equation that shows the inverse
  36. math

    I did the first part how would i graph it. Problem: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b , in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a)If the fixed cost
  37. accounting

    # 1 Takers,Inc.provide the following results: 2004 2003 Units 2,400 3,000 Total Cost 19,200 24,000 What form of cost behavior is the cost above? Fixed cost, Sunk Cost, Mixed Cost or Variable Cost
  38. Algebra

    The cost of producing cell phones is represented as C=mx+b, where m is the marginal cost, x is the number of phones produced, b is the fixed cost, and C is the final cost. a. If the fixed cost is $75 and the marginal cost is $8, write the cost equation. b.
  39. Algebra

    The cost of producing cell phones is represented as C=mx+b, where m is the marginal cost, x is the number of phones produced, b is the fixed cost, and C is the final cost. a. If the fixed cost is $75 and the marginal cost is $8, write the cost equation. b.
  40. Algebra

    The cost of producing cell phones is represented as C=mx+b, where m is the marginal cost, x is the number of phones produced, b is the fixed cost, and C is the final cost. a. If the fixed cost is $75 and the marginal cost is $8, write the cost equation. b.
  41. Algebra

    The cost of producing cell phones is represented as C=mx+b, where m is the marginal cost, x is the number of phones produced, b is the fixed cost, and C is the final cost. a. If the fixed cost is $75 and the marginal cost is $8, write the cost equation. b.
  42. Math

    Mr. Logan purchased $390 in clothing (excluding sales tax). He bought 5 identical shirts, 3 identical pairs of pants and 2 identical pairs of shoes. Each pair of shoes cost twice the combined value of one shirt and a pair of pants. Each pair of pants cost
  43. Math

    A company makes women's shoes. The price of the duty-free sale of a pair of shoes is set at 180 €. The total production cost C (x), in euros, is expressed as a function of the number x of pairs of shoes sold by: C x () = + 1.5 1 x x5 +1350 2 with x ∈
  44. math 111

    The overhead or fixed cost for the company is 1,000 per week. In addition, the cost of manufacturing each boat costs$200. Find an equation C=f(x) for the total cost per week where x is the number of boats manufactured in a week. b) Graph the total cost
  45. math

    Raina is saving money to buy a game. So far she has saved $16 , which is one-fourth of the total cost of the game. How much does the game cost?
  46. Mathematics

    Abbie is selling floral arrangements. Each arrangement uses 1 vase and 10 daisies. Each vase costs Abbie $3.00. Let C be the total cost of the arrangement and d be the cost of 1 daisy. Write an equation, in slope-intercept form, that represents the total
  47. Algebra

    The average cost per drink can be found by dividing the total cost (.25x+250=total cost) by the number of drinks sold (x). Write an equation that shows the average cost per drink.
  48. math

    The equation C = 500 + 50x describes the total cost of a wedding reception, where C is the total cost and x is the number of guests. What is the total cost for 125 guests?
  49. algebra2 (math)

    The Cost of installing new kitchen cabinets is $150 for delivery for all the cabinets and an additional $45 to install each cabinet. a) Develop a model to give the total cost for a set of n cabinets. b) What is the total cost for a set of 18 cabinets? c)
  50. Math

    A shoe company will make a new type of running shoe. The fixed cost for the production will be $54,000. The marginal cost will be $25 per pair of shoes. The shoes will sell for $115 for each pair. a) Write the cost function b) Write the revenue function c)
  51. Calc BC

    A shoe company will make a new type of running shoe. The fixed cost for the production will be $54,000. The marginal cost will be $25 per pair of shoes. The shoes will sell for $115 for each pair. a) Write the cost function b) Write the revenue function c)
  52. Calc BC

    A shoe company will make a new type of running shoe. The fixed cost for the production will be $54,000. The marginal cost will be $25 per pair of shoes. The shoes will sell for $115 for each pair. a) Write the cost function b) Write the revenue function c)
  53. Math

    1.The cost of a soda at Paul's Pizza is $1.69. Refills are $0.45 each. Gabe ordered a cola and had it refilled 3 times. Which equation can be used to find d, the cost in dollars of Gabe's cola? A.d=3(1.69+0.45) B.d=1.69+3(0.45) C.d=1.69+0.45+3
  54. algebra

    The equation C=mx+b can be used to model the monthly cost, C, of a cell phone plan where b is the flat monthly cost, m represents the cost in dollars per minute and x is the number of minutes used in the month. Choose a flat monthly rate and cost per
  55. Economics

    1. The law of diminishing returns implies that at some output level: a) Marginal cost must fall b) Average total cost must diminish c) profit increases d) Marginal cost must rise e) Total cost must fall 2. The vertical distance between total cost curve and
  56. Math

    To obtain a rough estimate of the development cost, Abigail, the accountant working for Pinecrest Enterprises, assumes that the total cost C (in millions of dollars) is given by the formula C= 20y + 15, where y is the cost per subdivision. If x represents
  57. math,algebra,help

    Problem states: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a)If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10,
  58. Math

    The cost for a 30-second ad during the 2010 Super Bowl was $2.8 million. Assuming the rate per second to be constant, what was the average cost per ad that was broadcast during the Super Bowl in 2010? Express your answer as a whole number to the nearest
  59. MATH ALGEBRA (2ND TIME POSTING! ) Please Help!! :)

    The Cost of installing new kitchen cabinets is $150 for delivery for all the cabinets and an additional $45 to install each cabinet. a) Develop a model to give the total cost for a set of n cabinets. b) What is the total cost for a set of 18 cabinets? c)
  60. Math(Connexus 6th) Unit 6

    A mail-order supplier of small electrical parts charges a shipping fee of $8, plus $5 for each push-button light switch ordered. If x is the number of push-button switches ordered, then the expression for the total cost of an order is 5x + 8. Which table
  61. Math

    Justin is saving money to buy a game. So far he has $12 which is three fourths of the total cost How much does the game cost
  62. intro-cal

    a company makes x toys daily at a cost of C(x)=125+30x+2(x to the power of 2/3) dollars. what daily production level will minimize the average cost? (note define average cost as the Total cost divided by the total number of items) thx According to your
  63. business and finance

    The cost of producing a number of items x is given by C=mx+b, inwhich b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation. Could someone
  64. algebra

    Plan A cost 30 per year and 2.00 per game. Plan B cost 75er year and 0.50 per game Write a linear equation to find the cost of option A is equal to the cost of option B.
  65. Math

    Suppose that the cost of a truck rental is related to the number of hours the truck is rented by a linear equation. Also, suppose the cost of a 2-hour rental is $55 and the cost of a 3-hour rental is $65. Find the cost of a 6-hour rental.: *
  66. math,beginning algebra

    can someone help me work this problem out. If a total bill at a restaurant, including a 15% tip, is $65.32, what was the cost of the meal alone? $56.8 let x = cost of bill Then x + 0.15x = 65.32 solve for x. $56.80 is correct from Angela.
  67. algebra

    The model t=100+12 x represents the cost, in dollars of renting a car, where x is the number of days the car rented. What’s the total rental cost if one rents the car for 5 days.
  68. Math

    Steven goes to a game store. He purchases a new game system for $120. He purchased the game console for $82 and 2 used video games that were equally priced. How much did each of the video game cost? Show all of your work. Please help me with this question.
  69. algebra

    The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation. (b) Graph
  70. math

    The cost of renting tuxes for the Choral Society's formal is $20 down, plus $80 per tux. Express the cost C as a function of x, the number of tuxedos rented.
  71. math

    Adrienne had a pizza party at a local arcade. She spent for pizza and per person for games. Let c be the total cost of pizza and games, and let p be the number of people at her party. Write an equation to represent the problem. Which is the dependent
  72. Math

    Julia and Kevin are playing games at the arcade. Julia started with $15, and the machine she is playing cost $.75 per game. Kevin started with $13, and his machine costs $.50 per game. After how many games will these two kids have the same amount of money
  73. algebra

    I have a problem with break even analysis? the question is I'm trying to find the cost between 2 businesses to care for my lawn. The one company has an initial fee of $200+$50an hour for labor cost and the second company has an initial cost of $300+$25an
  74. Microeconomics

    In the shortrun function of a company with a constant variable cost is given by the equation q=225+55q,where TC is the total cost and q is the total quantity of output,both measured in thousands.1.what is a company's fixed cost?2.if the company produced
  75. Math - average rate problems(check + help)

    The total cost, c, in dollars of operating a factory that produces kitchen utensils is C(x)=0.5x^2+40x+8000, where x is the number of items produced in thousands. a)Determine the marginal cost of producing 5000itmes and compare this with the actual cost of
  76. math

    Amy bought some stationary from a bookstore. The total cost of 3 files A,B,C was $5.60 more than the total cost of 4staples. A cost $1.90 less than each of the other 2files. B cost $4.20 more than each staple. Find the cost of C
  77. algebra help please

    Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost
  78. MATH

    Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of change in simplest
  79. math

    Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of change in simplest
  80. MATH Help!

    Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of change in simplest
  81. math

    The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. (a) What is the total cost, C(q),of producing q goods? For this
  82. math correction

    can someone correct this for me.Also do i have to solve it all the way or what does it mean by inequality form. Business and finance. The cost for a long-distance telephone call is $0.36 for the first minute and $0.21 for each additional minute or portion
  83. Math

    2.Which of the following is equal to )? A.6x2x(0x4) B.0/9+(6-0) C.20/20-0x3 D.5+6+(4+0) A 3.Julia went to Game Mart and purchased 5 used video games that were all the same price, and 6 memory cards that were $6 each. Her total purchase was $51. What was
  84. Math

    Mr. Jenkins is going to buy museum tickets for a class trip. The museum director quotes him the following prices: • 20 tickets cost a total of $250. • 30 tickets cost a total of $375. • 50 tickets cost a total of $625. a. Based on these prices, is
  85. Algebra

    Check My answers Please- 1. 3(y + 1) for y = 2 a.6 b.9*** c.7 d.8 2. d + g/h for d = 45, g = 18, and h = 9 a.6*** b.7 c.3 d.4 3.The cost in dollars of a class party is 59 + 13n, where n is the number of people attending. What is the cost for 44 people?
  86. Math

    1. Is ( 0, 3) a solution to the equation y = x + 3? Yes No 2. Is ( 1, -4) a solution to the equation y = -2x? Yes No 3. Look at the following points: ( 4, 0) ( 3, -1) ( 6, 3) ( 2, -4) Which are solutions to y = x - 4 (2 correct answers) A. ( 6, 3) B. ( 4,
  87. Math

    A shoe manufacturer determines that the annual cost of making x pairs of one type of shoe is $30 per pair plus $100,000 in fixed overhead costs. Each pair of shoes that is manufactured is sold wholesale for $50. a. Find the equations that model Revenue and
  88. Math

    Ineed to come up with an EXCEL formula for the following; Ineed to determine the total number of games. I know the % (games) of lost and I know the number of (game) wins. I need to determine the total number of games. I can figure the % of wins by
  89. math

    In a game of lawn bowls, the object is to bowl a biased ball so that it gets as close as possible to a smaller white ball called a jack. During a game, a player will sometimes bowl a ball quite quickly so that it travels in a straight line in order to
  90. math

    You have just received advertisements from 2 companies in your area: Greener Lawns and Lawns for Less. Greener Lawns charges an initial fee of $200, plus $50 per hour for labor costs. Lawns for Less charge an initial fee of $300, plus $25 per hour for
  91. algebra

    Deshaun rented a truck for one day. There was a base fee of $14.50 , and there was an additional charge of 8 cents for each mile driven. The total cost, C (in dollars), for driving x miles is given by the following function. =Cx+0.08x14.50 What is the
  92. math

    it cost a company 15,000 per day to operate a plant no matter how much product they produce. in addition, it cost 75 per unit produced. write an equation that represents the total cost to operate the plant each day. use the variable x to represent the
  93. Math

    A videoke machine can be rented for 1000 pesos for 3 days but for the fourth day onwards an addition cost of 400 pesos per day I added. Represent the cost of renting a videoke machine as a piecewise function of the number of days it is rented and plot it's
  94. math

    Fun & Games is having a sale. There is a special price for games sold in packs. Pack A cost $ 41.70 and includes Feisty Fox, Dolphin Derby, and Rat Race. Pack B cost $ 37.95 and includes Rat race and two Feisty Fox games. Pack C cost $ 26.75 and includes
  95. help!/ very puzzled

    remon rented a sprayer and a genarator. On his first job, he used each peice of equipment for 6 hours at a total cost of $90. On his second job,he used the sprayer for 4 hours and the genarator for 8 hours at the cost of $100. what was the hourly cost of
  96. MATH

    Adrienne had a pizza party at a local arcade. She spent twenty-four dollars for pizza and five dollars per person for games. Let c be the total cost of pizza and games, and let p be the number of people at her party. Write an equation to represent the
  97. MATH

    Adrienne had a pizza party at a local arcade. She spent twenty-four dollars for pizza and five dollars per person for games. Let c be the total cost of pizza and games, and let p be the number of people at her party. Write an equation to represent the
  98. Math

    Joshua went on shopping spree. He bought a backpack,7 notebooks,4 games and a clock. The backpack cost $16.00, the notebooks cost $9.40 each the games cost $15 each and the clock cost $24.00. How much money did he spend?
  99. maths

    As the number of units manufactured increases from 4000 to 6000 the total cost of production increases form $22000 to $30000. Assuming a linear relationship between the cost and the number of units manufactured, what will be the cost when 4500 units are
  100. 5th Grade Math

    Keith played some games of chess at a tournament. He recorded the results of the games on the table shown. Game Results: Number of Games TIES 4 WINS 12 Losses 4 If Keith plays 10 more games, how many of the 10 games is he likely to win? A. 6 games B. 8