Ask questions and get helpful responses.

a trail mix recipe calls for 1/3 pound of mixed nuts, 4/15 pound of raisins and 2/5 pounds of granola. What is the ratio of raisins to mixed nuts in simplest form?

8,455 results
  1. Delcambre High

    a trail mix recipe calls for 1/3 pound of mixed nuts, 4/15 pound of raisins and 2/5 pounds of granola. What is the ratio of raisins to mixed nuts in simplest form?
  2. Math

    1. A food factory produces trail mix containing raisins and cashews at a cost of $9 per pound. Every 3-pound container of trail mix contains r pounds of raisins and c pounds of cashews. The factory purchases raisins at $4 per pound and cashews at $8 per
  3. Algebra

    -your school club decides to hold a fundraiser by selling trail mix, and you are in chrage of making the mix. You plan to offer two mixes, Country Blend and Premium Mix, each sold in one pound bags. Each pound of Country Blend consists of 1/2 pound of
  4. Algbebra 2

    How would I put this word problem into a system of equations (three equations)? Once its in equation form I can easily solve it... A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts. One pound of the mixture
  5. Algebra 2

    How would I put this word problem into a system of equations (three equations)? Once its in equation form I can easily solve it... A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts. One pound of the mixture
  6. math

    How many pounds of mixed nuts selling for $4.50 a pound should be mixed with 20 lbs of dried fruit selling for $5.50 a pound to obtain a trail mix that sells for $5 a pound?
  7. math

    Max is making trail mix. He combines 2/5 pound of dried fruit and 1/3 pound if mixed nuts. He adds sunflower seeds to make a total of 1 pound. What is the weight of the seeds?
  8. math

    Determine the number of pounds of nuts selling for $6 per pound and raisins selling for $3 per pound that should be combined to create 60 pounds of a trail mix selling for $5 per pound.
  9. Math

    Harry Styles wants to make trail mix made up of almonds, walnuts, and raisins. He wants to mix one part almonds, two parts walnuts and, three parts raisins. Almonds cost $12 per pound, walnuts cost $9 per pound and, raisins cost $5 per pound. He has $15 to
  10. math

    Nature's best wants to combine nuts they sell for $3.60 a pound with dried fruit they sell for $2.40 a pound to create a trail mix. How much of each snack should they use to make 10 pounds of trail mix that would sell for $3.30 a pound? Thank you!
  11. Maths

    Hi this is math How many pounds of mixed nuts selling for 4.75 dollars per pound (lb, not money) should be mixed with 10 pounds of dried fruit selling for 5.50 dollars per pound to obtain a trail mix that sells for 4.95 per pound? I find these really hard
  12. Math

    A recipe or trail mix calls for 1/4 cups of raisins, 1 1/2 cups of granola, 1/2 cup of mixed nuts, and 1/8 cup of chocolate chips. What fraction of each ingredient is required to make 5 1/2 recipes
  13. Algebra

    A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts. One pound of the mixture costs 3.18. It contains twice as much peanuts by weight as apples. One pound of dried apples cost $4.48, a pound of raisins costs
  14. ALGEBRA

    Ingrid mixes 3.6 pounds of almonds with some raisins to make a trail mix. She divides the trail mix into 12 equal portions. Each portion weighs 0.7 of a pound. How many pounds of raisins did she use to make the trail mix? Express the answer to the nearest
  15. Math

    The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per pound to get a 1/2 pound mixture that is worth $2.80 per pound. How much of each kind of nut should she include in the mixed
  16. math

    Trail mix is sold in 1-pound bags. Mary will buy some trail mix and re-package it so that each of the 15 members of her hiking club gets one 25_ -pound bag. How many 1-pound bags of trail mix should Mary buy to have enough trail mix without leftovers?
  17. math

    kylie makes a trail mix by mixing nuts and raisins in the ratio 7:3 . she has 84 nuts and 60 raisins . how much trail mix can she make?
  18. Math

    Trail mix is sold in 1 pound bags Mary will buy some trail Mix and repackage it so that each of the 15 members of her hiking club gets one 2/5 pound bag how many 1 pound bags of trail mix should mary buy to have enough trail Mix without leftovers
  19. Math

    Trail mix is sold in 1-pound bags.Mary will buy some trail mix and re-package it so that each of the 15 members of her hiking club gets one 2/5-pound bag.How many 1-pound bags of trail mix should Mary buy to have enough trail mix without leftovers?
  20. algebra

    bill blends 5/4 pound of peanuts that sell for $2.50 per pound with 3/4 pound of walnuts that sell for $5.50 per pound. What should be their price per pound of the mixed nuts? Round your answer to the decimal places
  21. Math

    Trail Max is sold and 1 pound bags Mary will buy some trail mix and repackage it so that each of the 15 members of the biking club gets one 2/5 pound bag how many 1 pound bags of Trail mix should mary buy to have enough without leftovers
  22. Math

    The Snack Shack is making a batch of trail mix. They use 9 1/3 pounds of granola, 9 1/3 pounds of mixed nuts, and 9 1/3 pounds of yogurt raisins to make a trail mix. They divide the mixture into 14 packages. How much is in each package? Explain.
  23. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be used?
  24. Algebra

    Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $7.40 per pound?
  25. Math

    Tony is making half-pound bags of trail mix for a camping trip with his scout troop. He has 101 /2 pounds of peanuts and 91 /2 pounds of raisins. How many bags of trail mix can he make in all?
  26. Math

    this a system of equations A merchant decides to mix peanuts worth 5.25 per pound and trail mix worth 2.75 a pound to make a 10 pound mixture worth 4.75 per pound. how many pounds of each should his mixture contain? please help me.
  27. Math

    Paul mixes nuts worth $1.20 per pound with oats worth $1.70 per pound to get 40 pounds of trail mix worth $1.35 per pound. How many pounds of nuts and how many pounds of oats did he use?
  28. Algebra

    The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per pound to get a 1/2 pound mixture that is worth $2.80 per pound. How much of each kind of nut should she include in the mixed
  29. Mathematics

    Write your own recipe for trail mix with a catchy name that will make people want to eat it. You can also create a slogan, logo, or package design for the mix. Your recipe must meet the following contest guidelines: 1. It must have at least five different
  30. Math

    Directions: Write your own recipe for trail mix with a catchy name that will make people want to eat it. You can also create a slogan, logo, or package design for the mix. Your recipe must meet the following contest guidelines: 1. It must have at least
  31. math

    A nut wholesalersells a mix of peanuts and cashews. He charges $2.80 per pound for peanuts and $5.30 per pound for cashews. If the mix of peanuts and cashwes is to sellfor $3.30 pre pount, how many pound each of the peanuts and cashews should be used to
  32. Math

    A trail mix recipe calls for 3/4 a cup of raisins for every 5/8 of a cup of peanuts. How many peanuts are needed for 3 cups of raisins?
  33. Homework help

    Jackson wants to divide a 3/4 pound box of trail mix into small bags. Each of the bags will hold 1/12 pound of trail mix. How many bags of trail mix can Jackson fill?
  34. algebra

    how many pounds of cashew nuts that sell for 2.00 a pund should be mixed with peanuts, which sell for 80 cents a pound to make a 10 pound mixture that sells for 1.28 a pound
  35. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with the peanuts so that the
  36. Algebra

    If x pounds of cashews valued at $6.00 per pound are to be mixed with y pounds of peanuts valued at $4.00 per pound to obtain a 40 pound cashew-peanut mixture. Find x and y so that when the mix is sold for $4.75 per pound, the same amount of revenue is
  37. mathmatics

    carlos makes 1 pound of snack mix using nuts, raisins, and cereal this makes enough for 12 people to have a serving
  38. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with the peanuts so that the
  39. Math

    A manager bought 12 pounds of peanuts for $30. He wants to mix $5 per pound cashews with the peanuts to get a batch of mixed nuts that is worth $4 per pound. How many pounds of cashews are made?
  40. algebra

    The owner of a local chocalate shop wants to develop a new trail mix. How many pounds of chocalate covered cashews worth $5.00 per pound should be mixed with 10 pounds of granola bites worth $3.00 per pound? 5x+3x=10 8x=10 ------ = x=10/8 lbs. 8
  41. algebra

    walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 per pound are mixed to create 50 pounds of mixture that sells for $4 per pound. HOw many pounds of each type of nut are needed?
  42. Math

    Make a Trail-Mix recipe with the guidelines below: 1. It must have at least five different ingredients. 2. The amount of each ingredient should be represented by a different mixed number. 3. The recipe must make exactly 10 cups of trail mix.
  43. Math

    A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and pecans. The cashews sell for $4 per pound while the pecans sell for $10 a pound. How many pounds of each nut must be mixed to produce a 6 pound mixture that sells for $8 per pound.
  44. Mathematics

    If I have cashews for 7.30 a pound an Brazil nuts for 5.40 a pound how much of each is used to make a 28 pound mixture for 6.28 a pound
  45. Math Word Problem

    Need a formula for this math problem. Help!? Relinda owns a tea shop and is creating a new mix of tea for her customers. She is using a standard black tea that sells for $7 per pound and a special orange flavor that sells for $11 per pound. She is planning
  46. Math

    A recipe for snack mix has a ratio of 2 cups nuts, 4 cups pretzels, and 3 cups of raisins. How many cups of nuts are there for each cup of raisins?
  47. math

    A recipe for trail mix calls for 3 cups of raisins and 2 cups of peanuts. If you plan on using 15 cups of raisins, how many cups of peanuts do you need?
  48. math

    The Nuthouse offers a mixture of soy nuts and almonds. Almonds sell for $7 per pound and soy nuts sell for $5.50 per pound. The Nuthouse will make 20 pounds of the mixed nuts and sell the mixture for $5.95 per pound. The following equations represent the
  49. MATH (Algebra)

    All-mixed-up nut shop sells mix consisting of cashews and pistachios. how many pounds of cashews, which sell for $7 per pound , should be mixed with 4 pounds of pistachios which sell for $4 per pound to get a mix of $5 per pound?
  50. Math

    A trail mix contains peanuts, chocolate pieces, and raisins. There are twice as many raisins as chocolate pieces. There are 20 less peanuts than raisins. In total, the mix contains 200 trail mix pieces. Write an equation in terms of r (the number of
  51. Math Word Problem

    Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that cost $4.00 per pound. He buys triple as much of the $2.00 per pound nut than he buys of the $4.00 per pound nut. If he spent a total of $32.00, how many pounds of the $2.00 per pound nut did he
  52. Mathematics

    How many ounces of trail mix are in a bag that weighs 0.908 kilograms? Input only numeric values. (1 pound = 0.454 kg and 1 pound = 16 ounces)
  53. Intermediate Algebra (Math)

    Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $7.40 per pound? So far I have, this: 6.50x + 8 (50 - x) = 7.40 (50) 6.50x + 400 -
  54. Intermediate Algebra(Math)

    Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $7.40 per pound? So far I have, this: 6.50x + 8 (50 - x) = 7.50 (50) 6.50x + 400 -
  55. mathematics

    Luis made some trail mix. He mixed 4 2 3 cups of popcorn, 1 1 4 cups of peanuts, 1 1 3 cups of raisins, and 3 4 cup of sunflower seeds. He gave 5 of his friends an equal amount of trail mix each. How much did each friend get?
  56. Maths

    URGENTLY ANSWER RATIO MATHS !!! Please EXPLAIN the steps fully CLEARLY, I have AlREADY GOT ANSWER so no need to worry. This is for GCSE just so you know. I want explanation for both problems. Ratio Problem 1- Chantel makes muesli using wheat flakes and
  57. Maths

    URGENTLY ANSWER RATIO MATHS !!! Please EXPLAIN the steps fully CLEARLY, I have already got answer so no need to worry. This is for GCSE just so you know. Ratio Problem 1- Chantel makes muesli using wheat flakes and dried fruit in ratio 8:5. She has a 200g
  58. Math

    Luis made some trail mix. He mixed 4 2/3 cups of popcorn, 1 1/4 cups of peanuts 1 1/3 cups of raisins and 3/4 cups of sunflower seeds. He gave 5 of his friends an equal amount of trail mix. How much did each friend get?
  59. math

    : Write your own recipe for trail mix with a catchy name that will make people want to eat it. You can also create a slogan, logo, or package design for the mix. Your recipe must meet the following contest guidelines: 1. It must have at least five
  60. Math

    Anne Mary makes 1 3/4 pounds of Trail Mix and packages it into 2/3 pound bags share with her friends how many bags of Trail Mix does she have? Using a tape diagram.
  61. college

    If cashews cost $5.00 per pound and peanuts cost $1.50 per pound how do I write the formula to determine how many pound of cashews to mix with 30 pound of peanuts so that the mix will sell for $3.00 per pound.
  62. math

    how many pounds of peanuts that sell for $2 a pound must be mixed with six pounds of cashew nuts that sell for$4 a pound to get a mixture that can sell for $2.50 a pound?
  63. Algebra

    A cashew and raisin mixture costs $2 per pound. You buy a 4.5,pound mixture of cashews and raisins. If cashews cost $2.50 per pound and raising cost $1.25 per pound, how many pounds of cashews and how many pounds of raisins make up the mixture?
  64. math

    Walnuts sell for $10 per pound and pecans for $18 per pound. How much of each type of nut would produce 40 pounds of a mix that sells for $15 per pound?
  65. math

    4. If you made half of the recipe, how much of each ingredient will you use? Make sure you use fractions in your calculations, as well as label your answer. 4a. What operation would you use to find half of the recipe? * a) divide by 2 b) multiply by 2 c)
  66. algebra

    While working at The Nut House you are asked to make a mixture of raisins and nuts worth $2.75/lb. You have 12 pounds of raisins worth $1.25/lb. How many pounds of nuts worth $4.00/lb should you add to the raisins to get the right-priced mix? I have no
  67. math

    If Scarlet made 2 1/2 pounds of trail mix. If she puts 5/6 of a pound into each bag, how many bags can Scarlet fill? Write your answer as a fraction or as a whole or mixed number.
  68. Math

    Kimberly wants to make a mix of nuts and raisins for a party. Nuts cost $.20/oz and raisins cost $0.12/0z. How many ounces of each should she buy if she wants 48 oz of mix that cost $0.15/oz
  69. Math

    Nuts to You sells trail mix in 16-ounce packages. Half the weight is peanuts. There are also 2 oz of almonds, 1 oz of cashews, and 3 oz of raisins. The rest is chocolate chips. What fraction of the mix is chocolate chips?
  70. intermediate algebra

    Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50lb mixture that sells for $7.40 per pound?
  71. Algebra

    The Nutty Professor sells cashews for $6.75 per pound and Brazil nuts for $5.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $5.70 per pound? c = lbs of cashews b = lbs of brazil nuts Are these the right equations?
  72. Algebra

    Randall wants to mix 41 lb of nuts worth ​$2 per lb with some nuts worth ​$8 per lb to make a mixture worth ​$7 per lb. How many pounds of ​$8 nuts must he​ use? Pounds of nuts-cost per pound-total cost 41-$2-? x-$8-? ?-$7-? There is a chart and
  73. math

    I need to solve as an equation. A coffee merchant has coffee beans that sell for $9 per pound and $12 per pound. The two types are to be mixed to create 100 lb of a mixture that will sell for $11.25 per pound. How much of each type of been should be used
  74. math

    A recipe for snack mix has a ratio of 2 cup of nuts 4 cups of pretzels and 3 cups of raisins. How many cups of nuts are there for each cup of fractions?
  75. pre-calculus

    Almonds cost fiver per pound and cashews cost nine per pound. How many pounds of almonds should be mixed with the cashews to make 10 pounds of a mix that sells for eight dollars per pound?
  76. Math

    Nima uses 2/3 cup peanuts, 1/2 cup cashews, 3/4 cup pecans, and some raisins in a recipe that makes 2 1/4 cups of trail mix. How many cups of peanuts are there per cup of trail mix?
  77. l

    Easy Homemade Trail-mix Recipe: 2 1/2 cups of M&Ms 1 1/4 cups of Almonds 1 3/4 cups of Raisins 2 1/2 cups of Walnuts 2 cups of Pretzels If you add the amount of M&M's and Walnuts, it will equal into 5. (2+2) + (1/2+1/2) = 5. If you add the amount of
  78. math

    A health food store sells a mixture of raisins and roasted nuts. Raisins sell for $4.00/kg and nuts sell for $6.00/kg. How many kilograms of each should be mixed to make 40 kg of this snack worth $4.75/kg?
  79. Math

    The camp counselors bought a 6 pound bag of raisins for an afternoon snack for the campers. if the counselors package the raisins into 1/8 pound individual servings,how many individual servings can they make.
  80. mathematics

    Four students compared their recipes for making a snack mix. They use only granola and raisins to make 10 cups of snack mix, as described below. Sandy mixes granola and raisins in a ratio of 4 to 1. Josh uses a total of 2 cups of raisins. Carla uses 1 cup
  81. math

    grant needs 2/3 cup of raisins and 3/4 cups of almonds to make trail mix. which statement can be used to find out if there are more raisins or almonds in the mix?
  82. Math

    The manager of a store selling tea plans to mix a more expensive tea that costs $5 per pound with a less expensive tea that costs $2 per pound to create a 140​-pound blend that will sell for $3.80 per pound. How many pounds of each type of tea are​
  83. College algebra

    How many pounds of nuts selling for$6/lb and raisins selling for $3/ lb should a person combine to obtain150 lb of trail mix selling for $4/lb?
  84. Math

    It takes 3 cups of granola and 2 cups of raisins to make trail mix if I want to make 15 cups of trail mix how many cups of raisins do I need? Please explain steps to find x, I got 45 but I saw people got different answers??? Please help me and I just want
  85. Math

    Penelope's cookie recipe calls for 3/4 of a pound of butter. If she only wants to make 1/2 of the recipe, how many pounds of butter should she use? Show your work.
  86. math

    A store manager wishes to reduce the price of her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $1.20 per pound, how much coffee worth 80 cents per pound must she mix with it so that she can sell the final mixture
  87. Algebra 2

    Given: 11-pound mixture of peanuts, almonds, and raisins Cost: peanuts - 1.5 per pound almonds - 3 per pound raisins - 1.5 per pound mixture: twice as many peanuts as almond; total cost of mixture is 21. a + p + r = 11 lbs a + 2a + r = 11 lbs 3a + r = 11 r
  88. math

    the manager of a starbucks store plans to mix A grade coffee that cost 9.50 per pound with grade B coffee that cost 7.00 per pound to create a 20 pound blend that will sell for 8.50 a pound. how many pounds of each grade coffee are required?
  89. MATH

    Tim and Judy mix two kinds of feed for pedigreed dogs. They wish to make 29 pounds of feed worth $0.47 per pound by mixing one kind worth $0.44 per pound with another worth $0.55 per pound. How many pounds of the cheaper kind should they use in the mix?
  90. Math

    A nut wholesaler sell two types of mixes of cashews and peanuts. He makes low-grade mix containing 8 pound of peanuts and 4 pound of cashews and high-grade mixer containing 6 pound of peanuts and 6 pound of cashews. Let x and y denote the numbers of
  91. Pre-algebra

    Gavin use 1 kg of raisins to make four bags of trail mix. how many kilograms of raisins on average did he put in each bag?
  92. Math

    how much candy that is worth $5 per pound must be mixed with 60 lb that is worth 4$ per pound to get a special Christmas mixture to sell for $4.40 per pound?
  93. mathematics

    How much candy that is worth $5 per pound must be mixed with 60 lb that is worth $4 per pound to get a special Christmas mixture to sell for $4.40 per pound?
  94. Math

    I have a question that i've worked through but can't seem to figure out how to converge it to kg. A trail mix contains a 4: 7 ratio of raisins to peanuts. How many kilograms of raisins are there if there are four kilograms of peanuts in the mix? 4/7 X x/4
  95. algebra

    Kenny buys mixed nuts at a corner market for per pound. The cost is a function of the number of pounds of nuts bought. What is the graph of the function? Is the function continuous or discrete?
  96. Math

    Natasha bought 1/4 pound of greeen grapes and 2/3 pound of red grapes. She ate 1/2 pound of the grapes. What is the total amount of grapes Natasha has left? A. 1 pound B. 5/12 pound C. 3/7 pound D. 6/12 pound
  97. Algebra

    A grocery store makes a 20-pound mixture of almonds and cashew nuts. The store charges $4 per pound for almonds and $5.50 per pound for cashews. The total value of the mixture is $92. Write a system to find how many pounds of each type of nut are in the
  98. Math

    Orly uses 2 cups of raisins for every 8 cups of trail mix she makes how many cups of trail mix will she make if she uses 12 cups of raisins
  99. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix? I cannot figure out the other equation.
  100. math

    4 PARTS TO THIS...SOUNDS CHINESE...HELP! Chef Alonso is creating a recipe called Spicy Italian Chicken with the following ingredients: 3/4 pound chicken, 2 1/2 cups tomato sauce, 1 teaspoon oregano, and 1/2 teaspoon of his special hot sauce. a) Chef Alonso

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20