1. math

    The coffee shop shop has nine apple pies cut into fourths. Each piece sells for $1.50. How much are all the pieces worth?
  2. Math

    A bakery sells apple pies for $12 each and pumpkin pies for $15 each. In one day, they make $100 from selling apple and pumpkin pies. Write an equation to show how apple pies a and pumpkin pies p are related to money the bakery made.
  3. Algebra

    coffee shop sells small and large coffee. Each day they sell 510 cups of coffee. If the shop sells 3 times as many large cups as small cups of coffee, How many cups of each size do they sell daily?
  4. 6th Grade Math Homework Check

    In the first hour after opening, a coffee shop used 5 2/3 pounds of unflavored coffee. The shop used 2 1/2 times as much flavored coffee as unflavored. How many pounds of flavored coffee did the shop use? My Answer: 14 1/6
  5. Math

    How to do the coffee shop has nine pies
  6. Algebra

    Steve and Belinda are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and cherry pies. John sold 3 apple pies and 9 cherry pies for a total of $183. Belinda sold 6 apple pies and 13 cherry pies for a total of $276. What is the cost each
  7. Algebra

    Set up and solve a system of equations for each problem John and Belinda are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and cherry pies. John sold 3 apple pies and 9 cherry pies for a total of $183. Belinda sold 6 apple pies and 13
  8. Math

    A local coffee shop serves 2/9 as many customers as a shop run by a national coffee chain. The shop run by the chain serves 502 customers a day. About how many customers does the local shop serve in a day (round to the nearest whole number)? A) 45 B) 112
  9. Math

    At the potluck , there were 6 pecan pies, 7 lemon pies, 13 cherry pies, and 8 apple pies. Find the ratio of apple pies to the total number of pies. Write the ratio in simplest form. Then explain its meaning.
  10. algebra

    Jennny decided to open up her new coffee shop. Jenny needs to know how much he will need to bring in with the coffee shop to keep up with costs and revenue. With this problem, we have to make the problem into this: profit=the revenue- the cost of the
  11. Algebra 2 honor

    a souvenir shop sells about 300 coffee mugs per month for $7.50 each. the shop owner estimates that for each $0.75 increase in the price, he will sell about 15 fewer coffee mugs per month. a. how much should the owner change for each mug in order to
  12. open a coffee shop

    how to start a coffee shop???? like assignment.
  13. algebra

    Amy's project in metal shop class is to make a box (with no lid). Her shop teacher gave her a piece of metal that is 28 cm long and 20 cm wide. The assignment is to form the box by cutting squares out of each corner and bending the sides as shown below.
  14. Probability

    Gani, a regular coffee drinker, goes to his favorite coffee shop every night for a cup of hot cappuccino. The amount of time that he stays in his favorite spot is normally distributed with a mean of 45 minutes and a standard deviation of 5 minutes. Above
  15. English

    1. Jenny is in the coffee shop, drinking coffee. 2. Jenny is in the coffee shop while she is drinking coffee. 3. Jenny is in the coffee shop and drinking coffee. 4. Being in the coffee shop, Jenny is drinking coffee. 5. In the coffee shop, Jenny is
  16. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells her pies for $4 each, what
  17. Math

    One afternoon, kassims sandwich shop sells 15 sandwiches in 45 minutes. If the shop continues to sell sandwiches at the same rate, about how many sandwiches will the shop sell in 3 hours?
  18. Math

    A souvenir shop sells about 200 coffee mugs each month for 6$ each. The shop owner estimates that for each $0.50 increase in the price, he will sell about 10 fewer coffee mugs per month. a. How much should the owner charge for each mug in order to maximize
  19. statistics

    Mamma temte bakes six pies a day that cost $2. on 15% of the days she sells 3 pies, on 30% of the days she sells 4. On 55% of the days she sells six pies, if mama temte sells her pies for $6 each, what is her expected profit for a days worth of
  20. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells her pies for $4 each, what
  21. Algebra

    A shop sells coffee and donuts. The coffee sells for $4.31 and donuts for $0.83 apiece. The cost to produce a cup of coffee is $1.50 and the cost to make a donut is $0.76. In month 1 the quantity of coffee sold is 1,283 and donuts sold was 216. In month 2
  22. maths

    a man spent 4/7 of his money in one shop , if 1/3 of the remainder in another shop , and 4/7 of what still remained in a thired shop. if he still had $40 left, what was his original sum.
  23. Math

    A shop sells only red,blue, and green T-shirts.The colours are in the ratio of 3:4:5.The shop has 20blue T-shirts. How many T-shirt s does it have altogether?
  24. math

    According to Sal's map he is is 6 units away from the grocery. The grocery store is 5 units away from the coffee shop. The coffee shop is 1 unit away from Sal's house. How is this possible?
  25. math

    There are 4 store fronts on the ground floor of a shopping center. One of four stores will go in each store front – a pharmacy, grocery, barber shop, and coffee shop. How many different possibilities are there for arranging the shops in the storefronts?
  26. English

    Posted by rfvv on Tuesday, December 13, 2016 at 7:27am. 1. A flower shop is a shop where people buy flowers. 2. A flower shop is a shop where people buy a flower. 3. A flower shop is a shop that people buy flowers. 4. A flower shop is a shop people buy
  27. Statistics/Probability

    Each day a bakery delivers the same number of loaves of bread to local shop on the corner. On average the shop sells 75% of loaves. Assuming that the number of loaves sold per day has binomial distribution with a standard deviation of 9. Find the number of
  28. Plzzz help

    Which of the following sentences uses the past perfect verb tense? By June, I will have owned the camera shop for a decade. After it was sold, I had owned the camera shop for 12 years. I cannot recall a time when I have not owned some kind of shop. I owned
  29. Language Arts

    1. Which of the following sentence uses the past tense verb? A. By June, I will have owned the camera shop for a decade. B. After it was sold, I had owned the camera shop for 12 years. C. I cannot recall a time when I have not owned some kind of shop. D. I
  30. business math

    A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were sold? (Points : 2)
  31. Business Math

    A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were sold? (Points : 2)
  32. math

    A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were sold?
  33. equation word problem

    A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were sold? (Points : 2)
  34. Math

    At the potluck , there were 6 pecan pies, 7 lemon pies, 13 cherry pies, and 8 apple pies. Find the ratio in simplest form. Then explain its meaning.
  35. English

    1. She played the piano, singing a song. 1-2. She played the piano and sang a song. 2. Jenny is in the coffee shop, drinking coffee. 2-2. Jenny is in the coffee shop and drinking coffee. 3. Mike is standing there, listening to music. 3-2. Mike is standing
  36. English

    1. He was talking to people at the coffee shop. [Does 'at the coffee shop' modify 'people' or 'talking'? Is it an adverbial phrase or an adjective phrase?] 2. He was talking to 'the people' at the coffee shop. [Does 'at the coffee shop' modify 'the people'
  37. Wood shop

    Convert a 3ft. X 8ft. Piece of plywood to a 2ft. X 12ft. Price with one cut
  38. algebra

    A coffee shop sells small cups of coffee and large cups of coffee. A small cup of coffee costs $2. A large cup of coffee costs $3. On Tuesday, the store sold a total of 155 cups of coffee for a total of $335. How many small cups of coffee did the store
  39. Language arts

    1. Which of the following sentences uses the past perfect verb tense. A) By June, I will have owned the camera shop for a decade. B) After it was sold, I had owned the camera shop for 12 year as C) I cannot recall a time when I have not owned some kind of
  40. Language Arts

    1. Which of the following sentences uses the past perfect verb tense. A) By June, I will have owned the camera shop for a decade. B) After it was sold, I had owned the camera shop for 12 year as C) I cannot recall a time when I have not owned some kind of
  41. Math

    A gift shop buys greeting cards at $3.50 each, and sells them at an 80% markup. At what price does the gift shop sell each greeting card?
  42. Math

    A gift shop buys greeting cards at $3.50 each, and sells them at an 80% markup. At what price does the gift shop sell each greeting card?
  43. Math

    A local pizza shop sells large pies for $7 each. If the cost of the order is proportional to the number of pizzas would they charge a delivery charge per pizza or per order ?
  44. math

    Shop A sold a notebook for $1200. This was 125% of the price of a similar notebook sold in Shop B. Find the price of the notebook in Shop B. During a sale, both shops gave the same percentage of discount. Dennis bought the notebook from Shop B and found
  45. algebra

    a coffee shop mixed brazilian coffee worth $5 per kg with Turkish coffee worth $8 per kg. the mixture is to sell for $7 per kg. how much of each type of coffee should be used to make 300 kg of the mixture?
  46. Math

    The coffee shop sold 28 liters of hot chocolate. If the same amount is sold each hour for 4 hours, how many liters of hot chocolate did the coffee shop sell each hour?
  47. english

    (1) As soon as Loraine arrived in town, she phoned Dee. (2) However Dee was not home. (3) Discouraged, by this Loraine walked four blocks to a coffee shop. (4) She hoped Darlene her old friend would be there. (5) When she got to the coffee shop, Loraine
  48. ENGLISH

    The home of Jeff Simms is next to the shop of the three sisters.Which one of the following sentences expresses this idea grammatically? 1. Jeff Simm's house is next-door to those lady's shop. 2. Jeff Simms' house is next-door to those ladies shop. 3. Jeff
  49. Math

    1. A customer comes into Pierre's and orders a random assortment of 6 danish. At the time she comes in, there are 26 danish sitting out: 12 raspberry, 8 cheese, and 6 cinnamon. Assume the danish are not replaced. a) What is the probability that the third
  50. algebra

    Retail Sales of Sweatshirts: Sandy's Sweatshirt shop sells college sweatshirts. White sweatshirts sell for $18.95 each and red ones sell for 19.95 each. If receipts for the sale of 30 sweatshirts total $572.90, how many of each color did the shop sell? How
  51. statistics

    2. The manager of a sandwich shop gathers data on what people spend on lunch on a particular day of the week. The results are $4.20, $4.22, $2.35, $4.32, $5.25, $6.48, $6.78, $8.59, $6.95, $5.52, $6.83, $7.35, $4.36, $9.39, $6.42. To the degree that this
  52. Math

    Can anyone check this and see if I'm right? A crafts store bought 27 1/4 ounces of potpourri. The shop divides the potpourri into 2 1/2 ounce bags and sells each bag for $4.25. a. how many full 2 1/2 ounce bag of potpourri can the shop make. b. if all the
  53. English

    1. At a gift shop, we can buy a teddy bear, right? Do you use 'present shop' instead of 'gift shop'?
  54. 8TH GRADE MATH EXPRESSIONS

    At a lake, there are 2 boat rental shops. Shop A charges $210 for a 4-hour rental, shop B charges $238 for a 6-hour rental. Which shop charges more per hour? Also, how much more expensive is this shop?
  55. algebra

    Sandy’s Sweatshirt Shop sells college sweatshirts. White sweatshirts sell for $18.95 each and red ones sell for $19.50 each. If receipts for the sale of 30 sweatshirts total $572.90, how many of each color did the shop sell?
  56. Math

    On Monday, thirty percent of the pies sold at the pie store were apple. If 24 apple pies were sold on Monday, how many of the other pies were sold that day? I think I should start with 30/100 and 24/x but I am not sure. =80
  57. English

    1. A flower shop is a shop where people buy flowers. 2. A flower shop is a shop where people buy a flower. 3. A flower shop is a shop that people buy flowers. 4. A flower shop is a shop people buy flowers. 5. A flower shop is a shop people buy some
  58. english

    This question is based on the following passage, which contains some errors. The sentences are numbered to help you answer the question. (1) As soon as Loraine arrived in town, she phoned Dee. (2) However Dee was not home. (3) Discouraged, by this Loraine
  59. english

    his question is based on the following passage, which contains some errors. The sentences are numbered to help you answer the question. (1) As soon as Loraine arrived in town, she phoned Dee. (2) However Dee was not home. (3) Discouraged, by this Loraine
  60. Algebra 2

    A souvenir shop sells 300 key chains each month for $5 each.the shop owner estimates that for each 50 cents increase in price he will sell 15 fewer key chains per month.write an equation to model this. How many increases should make to maximize revenue
  61. Math

    Betty decides to support local artists by hanging their artwork in her shop. When decorating the coffee shop, Betty comes across the following formula for placing pictures on her walls: 1/3 |a-12|+ 2/3|a|where a equals the number of pictures that she would
  62. physics

    A shop prepares fresh takeout where 40 baked chicken dinners were prepared at a cost of $3.20 each. A 20% spoilage rate is anticipated. The shop sells the dinners at an 80% markup based on cost. They decide to offer a $1-off coupon in a newspaper ad so,
  63. English

    We have several beautiful places here in Busan. I would like to intorduce two of them. One is Shinsege Department Store. Many people visit the department store to buy things. The sidewalks near the department store is crowded with people. There is a
  64. English

    We can buy glasses at an optician's shop. We can buy jewels at a jewel's store. Do we have to use shop or store in this case? optician's shop/store, jeweler's shop/store..... Are both OK?
  65. Maath

    A coffee shop mixes French roast coffee worth $9 per pound with Kona coffee worth $4 per pound. How much of each type of coffee was used in order to obtain 20 pounds of a mixture worth $5 per pound.
  66. English

    1. The shop is two blocks away form this post office. 2. The bakery is at the corner one block away form the flower shop. 3. The ware house is between the two buildings one block away form the book shop. ------------------ Are they all grammatical? Would
  67. Maths

    Susanna owns 10 shops and 5 restaurants. She is going to visit three of her businesses and writes her list in order. The order will be: Shop, restaurant, shop OR Restaurant, shop, restaurant. How many different lists can Bethany write? Thank you.
  68. Math

    On Tuseday, Grace's Flower Shop sold 124 flowers. At the end of the day, there were 237 flowers left in the shop. What was the total number of flowers in the shop at the beginning of the day?
  69. ALGEBRA 2

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per apple pie and $2.00
  70. math

    In order to gain popularity amongst high school students the local coffee shop is delivering coffee to sell at lunch. Below is a function that represents the prices of coffee where t is the days since January 10th. Piecewise function c(t) = 2; 1<=
  71. itcs 1140

    Homework # 4 ~ Strategic Planning for Wy’East Coffee solve it on pyhon A good friend of yours, Madeline, owns a small, rather successful coffee shop near center campus. She has gathered some data in an Excel spreadsheet over the past week and now wants
  72. math

    Sal made a map of his neighborhood.According to his map,Sal's house is 6 units away from the grocery store. The grocery store is 5 units away from the coffee shop.The coffee shop is 1 unit from Sal's house.How is this possible?
  73. math

    3. Stephen’s family had a reunion last weekend. If there were 24 family members and 8 apple pies cut into 6 slices, what answer choice represents the fraction of one apple pie that each family member received? 1/3 2/3 ¼ 1/6
  74. math

    In order to gain popularity amongst high school students the local coffee shop is delivering coffee to sell at lunch. Below is a function that represents the prices of coffee where t is the days since January 10th. Piecewise function c(t) = 2; 1<=
  75. math

    Miki's Pie Shop recently sold 20 pies, of which 8 were blueberry pies. What is the experimental probability that the next pie sold will be a blueberry pie? Simplify your answer and write it as a fraction or whole number.
  76. math

    At a local coffee shop, one customer purchased two muffins and three cups of coffee for $14.47. Another customer ordered 3 muffins and 5 cups of coffee for $23.30. Write and solve a system of equations to find the price of a single muffin and a single cup
  77. simple equations ( math)

    A shop sold 216 pairs of shoes in a month, which was equal to 60% of the number of pairs in the shop. How many pairs of shoes were in the shop at first??
  78. Algebra

    Yuritzi works at a sport shop she get paid $10 hourly and on top of that $2 for each item she sells. If she sells no items she gets paid 10, so the coordinates would be (0,10) if she sells 1 items she earns $12 (1,12) if she sells 3 items she will get $16
  79. English

    Can you please tell me if the following words are still used in English and if not, what shall I use instead? Baker's, butcher's, chemist's, newsagent's, tabacconist's, optician's, fishmonger's, shoe shop, shoe repairer, bookshop, jewellery shop, dairy,
  80. math

    A coffee shop sells a ceramic refill mug for $8.95. Each refill costs $1.50. Last month Rose spent $26.95 on a mug and refills. How many refills did she buy? THIS IS AN EQUATION
  81. programming

    Write a program C++ that allow the shop staff to enter the customer's orders, record payments, view all the completed orders as listing of sales, print the highest and total sales made for the day from Main Menu below #################################
  82. English

    1. He is standing at the back of the shop. 2. He is standing behind the shop. 3. He is standing in back of the shop. 4. He is standing in the back of the shop. 5. He is standing at back of the shop. (Are they all grammatical? Which one is ungrammatical? Do
  83. Math-Advanced Pre-Algebra

    A computer repair shop charges a flate rate of 50$ plus $35 per hour spent repairing each computer. LEt h be the number of hours spent repairing a computer. Use function notation to write an equation that gives the total charges for repairing a compujter
  84. english

    is this sentence clean she buyed some dounuts from the shop she boght some donuts from the shop.
  85. Statistics

    1. This probability distribution shown below relates to the number of times a person goes to a local coffee shop per day. What is the expected mean (average) number of times a person goes to a local coffee shop per day? 2. What is the area equal to under a
  86. 4th grade

    Cody (shop) for a new camera. What would the present tense of shop be?
  87. English

    1. This isn't as cheap as any other sofa in this shop. 2. This is the most expensive soaf in this shop. 3. There are other sofas that are cheaper. (What does #1 mean, #1 or #2?)
  88. Math

    Jane wishes to buy books for her children. At one shop a book costs sh.400 it is sold with 2 pens costing sh.10 each and another shop sells a book at sh.200 with a pen costing sh.40 each. She is prepared to spend not more than sh.3200 on books and sh.280
  89. Math

    The Mills Lunch Shop prepares fresh take-out entrees each day. On Tuesday, 40 baked chicken dinners were prepared at a cost of $3.20 each. A 20% spoilage rate is anticipated. Mills Lunch Shop sells the dinners at an 80% markup based on cost. They decided
  90. Math

    The Mills Lunch Shop prepares fresh take-out entrees each day. On Tuesday, 40 baked chicken dinners were prepared at a cost of $3.20 each. A 20% spoilage rate is anticipated. Mills Lunch Shop sells the dinners at an 80% markup based on cost. They decided
  91. math

    The Mills Lunch Shop prepares fresh take-out entrees each day. On Tuesday, 40 baked chicken dinners were prepared at a cost of $3.20 each. A 20% spoilage rate is anticipated. Mills Lunch Shop sells the dinners at an 80% markup based on cost. They decided
  92. MicroEconomics

    What is the difference between a closed shop and a union shop?
  93. Math

    On Tuesday Grac4e's flower shop sold 124 flowers. At the end of the day, there were 237 flowers left in the shop. Grace use the equation below to find the total number of flowers, f, that were in the shop at the beginning of the day. f-124=237
  94. college busines math

    The Mills Lunch Shop prepares fresh take-out entrees each day. On Tuesday, 40 baked chicken dinners were prepared at a cost of $3.20 each. A 20% spoilage rate is anticipated. Mills Lunch Shop sells the dinners at an 80% markup based on cost. They decided
  95. algebra

    coffee shop plans to mix grage a cogge costing $9.50/lb and grade b coffee costing &7 /lb to yield a 20lb blen costing $8.50/lb. how many pounds of each to make the blend? a=b=20 9.5a+7b=170
  96. Math

    Christine's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Christine $5.85 per pound, and type B coffee costs $4.40 per pound. This month, Christine made 174 pounds of the blend, for a total cost of $906.25. How
  97. math

    The Mills Lunch Shop prepares fresh take-out entrees each day. On Tuesday, 40 baked chicken dinners were prepared at a cost of $3.20 each. A 20% spoilage rate is anticipated. Mills Lunch Shop sells the dinners at an 80% markup based on cost. They decided
  98. math

    The Mills Lunch Shop prepares fresh take-out entrees each day. On Tuesday, 40 baked chicken dinners were prepared at a cost of $3.20 each. A 20% spoilage rate is anticipated. Mills Lunch Shop sells the dinners at an 80% markup based on cost. They decided
  99. Math

    The Mills Lunch Shop prepares fresh take-out entrees each day. On Tuesday, 40 baked chicken dinners were prepared at a cost of $3.20 each. A 20% spoilage rate is anticipated. Mills Lunch Shop sells the dinners at an 80% markup based on cost. They decided
  100. Algebra

    a tuxedo rental shop rents tuxedos with sleeve lengths from 20 inches to 40 inches. The shop says the length of the sleeves should be about 1.2 times a person's arm length. Write and solve a compound inequality that represents the arm lengths of people the