The annual per capita consumption of fresh apples (in pounds) in a nearby state can be approximated by a normal distribution, with a mean of 15.9 pounds and a standard deviation of 4.2 pounds. (a) What is the smallest annual

19,018 results
  1. Algebra 1 please help answer

    A store has apples on sale for$3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9? Explain both questions. Thanks

  2. Math help

    You buy 3 pounds of organic apples for $7.50. The graph shows the price for regular apples. What is the unit rate for each type of apples?

  3. math

    ⦁ Three boxes weighing 128 pounds each and one box weighing 254 pounds were loaded onto the back of an empty truck. A crate of apples was then loaded onto the same truck. If the total weight loaded onto the truck was 2,000 pounds, how much did the crate

  4. algebra

    Really need help with one problem. The table shows the annual consumption of cheese per person in the United States for selected years in the 19th century. What cubic model best fits this data? Year Pounds Consumption 1915 4.156 1922 4.857 1946 7.16 1991

  5. math

    Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person receive? Two of the friends put the portions they received together and then gave them to the food pantry. How many pounds of apples

  6. Math

    Americans consume an estimated 38 billion pounds of fresh fruit per year. Express this quantity in terms of pounds per person per month. (Use a population of 315 million)

  7. Math

    A store has apples on sale for three dollars for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for nine dollars. If an apple is approximately 5 ounces how many apples can you buy for nine dollars? Explain your reasoning So for the first question I got 6

  8. mathmematics

    You buy 6 pounds of apples for $33. What is the cost of 10 pounds of apples?

  9. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $12.00? Complete the explanation. The cost per pound of the apples on sale is $3.00 You can buy how many pounds of apples for $12.00.?

  10. Math

    The fruit stand has 40 pounds of apples and 5 pounds of oranges to sell. What is the ratio of apples to oranges? A. 8/1 B. 40/45 C. 5/45 D. 1/8 I thinks it is D

  11. Math

    A pound of apples cost $1.30. Sawyer bought 2 1/2 pounds of apples. How much did Sawyer pay? Please explain

  12. Statistics

    The average U.S. yearly capita consumption of citrus fruit is 26.8 pounds. Suppose that the distribution of fruit amounts consumed is bell shaped with a standard deviation equal to 4.2 pounds. a. What percentage of Americans would you expect to consume

  13. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples cost per​ pound?

  14. Math

    Luisa bought 2 1/2 pounds of apples, 3 3/8 pounds of oranges, and 1 1/4 pounds of pears. How many pounds of fruit did she buy in all?

  15. Math

    The Farmers Market sells apples by the bushel, and each bushel of apples weighs 42 lbs. A bushel of large apples contains 84 apples. If a bushel of small apples contains twice as many apples as a bushel of large apples, how many small apples are in 1 lb of

  16. math

    a grocery store sells 6 pounds of apples for $4. how much will 8 pounds of apples cost? round your answer to the nearest cent.

  17. mathematics

    You buy 6 pounds of apples for $33. What is the cost of 10 pounds of apples

  18. Math Statistics

    The annual per capita consumption of fresh apples (in pounds) in a nearby state can be approximated by a normal distribution, with a mean of 15.9 pounds and a standard deviation of 4.2 pounds. (a) What is the smallest annual per capita consumption of

  19. Algebra

    The yearly per capita consumption of whole milk in the United States reached a peak of 40 gallons in 1945, at the end of World War II. By 1970 consumption was only 27.4 gallons per person. It has been steadily decreasing since 1970 at a rate of about 3.9%

  20. math

    operations management •• 12.51 Cynthia Knott’s oyster bar buys fresh Louisiana oysters for $5 per pound and sells them for $9 per pound. Any oysters not sold that day are sold to her cousin, who has a nearby grocery store, for $2 per pound. Cynthia

  21. Algebra 1

    Juan went to the store to buy some apples. The price per pound of the apples is $4 per pound and he has a coupon for $1.25 off the final amount. With the coupon, how much would Juan have to pay to buy 4 pounds of apples? Also, write an expression for the

  22. Math

    The inequality 2 p ≤ 18 can be used to determine how many pounds of apples at $2.00 per pound, p, you can buy while spending $18.00 or less. What is the greatest number of pounds of apples you can buy?

  23. Mathematics

    A store has apples on sale for $7.00 for 2 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $42.00? Complete the explanation.

  24. Math

    There are 3 types of apples in a basket: 7 Red Delicious apples, 8 Gala apples, and 9 Granny Smith apples. Without looking, what is the fewest number of apples you need to take out of the basked to guarantee that you have at least 2 different types of

  25. business

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say about your price elasticity of

  26. Economics 6

    Annual per capita consumption of milk is 21.6 gallons (Statistical Abstract of the United States: 2006). Being from the Midwest, you believe milk consumption is higher there and wish to support your opinion. A sample of 16 individuals from the mid western

  27. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9.00? Explain your reasoning? My answer to the first question is 6 pounds of apples

  28. HELP PLZ

    1. Milo bought pounds of red apples and pounds of green apples to make applesauce. How many pounds of apples did he buy in all? a. Write an expression that models the problem. b. What is the LCD of the fractions in your expression? Explain how you found

  29. algebra

    I NEED HELP!! The table shows the annual consumption of cheese people in the United States foor selected years in the nineteenth century. What cubic model best fits this data? Year Pounds Consumption 1915 4.156 1922 4.857 1946 7.16 1991 29.989

  30. Math

    Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person receive? Two of the friends put the portions they received together and then gave them to the food pantry. How many pounds of apples

  31. Math

    Hillary buys 3 pounds of Gala apples and some Granny Smith apples. Both kinds of apples cost $4.50 per pound. The total cost is $24.75. How many pounds of Granny Smith apples did Hillary buy? Write and solve an equation.

  32. math

    apples are sold in bags that are each 17 pounds. if 3 friends equally share 1 bag how many pounds of apples will each friend receive?

  33. math

    The zoo uses 56 pounds of bananas each week. 10 pounds of apples each day. After 6 days, how many more pounds of apples than bananas does the zoo use.

  34. math

    Which answer describes the calculations that could be used to solve this problem? Bonita brought 3 bags of apples and 2 pounds of grapes to the picnic. Each bag of apples weighed 4 pounds. How many pounds of apples and grapes did Bonita bring to the

  35. Math

    Jim bought 3 1/2 pounds of apples, 2 3/4 pounds of oranges, 1 1/4 pounds of grapes, and 2 5/8 pounds of bananas. If Jim gives Bill 1/5 of the fruit, how many pounds of fruit will Bill receive? This is a word problem for multiplication of fractions, and I

  36. math

    Five friends picked 7 pounds of apples. They will share the apples equally. How much will each get?

  37. Macroeconomics

    Calculating the Rate of Growth of Per Capita Real GDP The annual rate of growth of real GDP in a developing nation is 0.3 percent. Initially, the countries' population was stable from year to year. Recently, however, a significant increase in the nation's

  38. math

    In the U.S., 4634 million pounds of apples were consumed in 2002. The population of the U.S. in that year was 290 million. 1. a medium apple weighs about 5 ounces. estimate how many apples a family of four would have consumed in one month.

  39. Statistics Math

    The annual per capita consumption of fresh apples (in pounds) in a nearby state can be approximated by a normal distribution, with a mean of 15.4 pounds and a standard deviation of 3.8 pounds. (a) What is the smallest annual per capita consumption of

  40. math

    the annual per capita consumption of fresh oranges in pounds in the united states can be approximated by a normal distribution, with a mean of 9.9 pounds and a standard deviation of 2.5 pounds. what largest annual per capita consumption of oranges that can

  41. Math

    In 1950 the annual per capita consumption of eggs was 495; that is, the average person ate 495 eggs per year. In 2004 the per capita consumption had dropped to 257. Fill in the blank with a fraction. (Round each annual per capita consumption to the nearest

  42. economics

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say about your price elasticity of

  43. economics 6

    Annual per capita consumption of milk is 21.6 gallons (Statistical Abstract of the United States: 2006). Being from the Midwest, you believe milk consumption is higher there and wish to support your opinion. A sample of 16 individuals from the mid western

  44. economics 6

    Annual per capita consumption of milk is 21.6 gallons (Statistical Abstract of the United States: 2006). Being from the Midwest, you believe milk consumption is higher there and wish to support your opinion. A sample of 16 individuals from the mid western

  45. Economics. (6)

    Annual per capita consumption of milk is 21.6 gallons (Statistical Abstract of the United States: 2006). Being from the Midwest, you believe milk consumption is higher there and wish to support your opinion. A sample of 16 individuals from the mid western

  46. economics 6

    Annual per capita consumption of milk is 21.6 gallons (Statistical Abstract of the United States: 2006). Being from the Midwest, you believe milk consumption is higher there and wish to support your opinion. A sample of 16 individuals from the mid western

  47. economics

    Annual per capita consumption of milk is 21.6 gallons (Statistical Abstract of the United States: 2006). Being from the Midwest, you believe milk consumption is higher there and wish to support your opinion. A sample of 16 individuals from the mid western

  48. economics 6

    Annual per capita consumption of milk is 21.6 gallons (Statistical Abstract of the United States: 2006). Being from the Midwest, you believe milk consumption is higher there and wish to support your opinion. A sample of 16 individuals from the mid western

  49. economics 6

    Annual per capita consumption of milk is 21.6 gallons (Statistical Abstract of the United States: 2006). Being from the Midwest, you believe milk consumption is higher there and wish to support your opinion. A sample of 16 individuals from the mid western

  50. economics 6 PLEASE HELP ME?

    Annual per capita consumption of milk is 21.6 gallons (Statistical Abstract of the United States: 2006). Being from the Midwest, you believe milk consumption is higher there and wish to support your opinion. A sample of 16 individuals from the mid western

  51. Economics

    The question is, what is the for Math formula to show rather the demand of apples is Elastic, Inelastic, or Unitary Elastic Thank You Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of

  52. math

    Q1.The zoo uses 10 pounds of apples each day. How many pounds of apples should be on the weekly grocery list? Answer: 10X7=70 pounds of apples for a week Q2.After 6 days, how many pounds of apples does the zoo use? Answer: 10X6=60 pounds is this right?

  53. Math

    The inequality 2 p is less than or equal to 18 can be used to determine how many pounds of apples at $2.00 per pound, p, you can buy while spending $18.00 or less. What is the greatest number of pounds of apples you can buy? A. 9 pounds B. 16 pounds C. 20

  54. algebra

    A Michigan orchard made 14,757lb of taffy apples wih aproximately 1 lb of taffy mixtures for each 67.1 pounds of apples. TO the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used?

  55. math

    A michigan orchard made 11,491lb of taffy apples with approximately 1lb of taffy mixture for each 76.7 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used

  56. math

    A Michigan orchard made 22,331 lb of taffy apples with approximately 1 lb of taffy mixture for each 69.6 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used?

  57. math

    An Orchard made 14,757 lb of taffy apples with approximately 1 lb of taffy mixture for each 67.1 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound. how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used

  58. Economics

    If the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00, and my consumption of apples drops from 30lbs. of apples to 20lbs.; what would be the price elasticity of demand of apples. My figures are all wrong; how would I calculate it.

  59. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9.00? Explain your reasoning. I am very confused on the above. Please help me

  60. math

    Which answer describes the calculations that could be used to solve this problem? Bonita brought 3 bags of apples and 2 pounds of grapes to the picnic. Each bag of apples weighed 4 pounds. How many pounds of apples and grapes did Bonita bring to the

  61. Bio

    What is the per capita rate of increase (r) for a population whose per capita birth rate equals 0.1 and per capita death rate equals 0.05? If the annual per capita birth rate (b) for a population is 0.1, how many births will occur in a year if the initial

  62. MATH

    Rachel sold a total of 8/10 pound of apples and berries at farmer's market . The Weight of the apples is 3/4 of the total weight of the fruit. What is the weight of the berries ? A. 1/20 pounds B. 1/4 pounds C. 1/2 pounds D. 3/5 pounds pls show the work n

  63. please help Pre-Calc

    The number of pounds of apples a cannery can produce and the processing cost are P(h) = 375h and C(n) = 0.35n + 1000 where P(h) is the number of pounds of apples that can be processed in h hours and C(n) is the cost of processing n pounds of apples. Use

  64. math

    there are 5 pounds of apples in one bag. Make a table to show how many pounds of apples are in 6 bags

  65. Pre-Calc

    The number of pounds of apples a cannery can produce and the processing cost are P(h) = 375h and C(n) = 0.35n + 1000 where P(h) is the number of pounds of apples that can be processed in h hours and C(n) is the cost of processing n pounds of apples. Use

  66. Pre-Calc

    Can y'all help: The number of pounds of apples a cannery can produce and the processing cost are P(h) = 375h and C(n) = 0.35n + 1000 where P(h) is the number of pounds of apples that can be processed in h hours and C(n) is the cost of processing n pounds

  67. math

    The number of pounds of apples a cannery can process and the processing cost are P(h) = 375h and C(n) = 0.35n + 1000 where P(h) is the number of pounds of apples that can be processed in h hours and C(n) is the cost of processing n pounds of apples. Use

  68. mathematics

    Can I have help on this question: Laura gave Jenny 4.6173 pounds of apples; Jenny gave Laura 564.345524 pounds of apples. How many pounds of apples did Jenny lose?

  69. Math

    Luisa bought 2 1/2 pounds of apples, 3 3/8 pounds of oranges, anf 1 1/4 pounds of pears. How many pounds of fruit did she buy in all?

  70. math

    The price of 10 pounds of apples is d dollars. If the apples weigh an average of 1 pound for every 6 apples, which of the following is the average price, in cents, of a dozen such apples? The answer should be one of the following but I don't know how to

  71. Math

    John takes 2 hours longer than Andrew to peel 400 pounds of apples. If together they can peel 400 pounds of apples in 7 hours, then how long would it take Andrew to peal the apples working alone? Please round your answer to three decimal places.

  72. algebra

    Using a proportion, determine how many pounds of apples a person needs for a pie for 10 when the recipe calls for three pounds of apples for an apple pie for eight people.

  73. Macroeconomics

    . Atlantis is a small, isolated island in the South Atlantic. The inhabitants grow potatoes and catch fresh fish. The accompanying table shows the maximum annual output combinations of potatoes and fish that can be produced. Obviously, given their limited

  74. Math

    Let a represent the pounds of apples that Aaliyah buys. Apples cost 0.99 per pound. Aaliyah has a coupon for .50 off her purchase. She pays a total of 2.14 for apples

  75. Science

    if a recipe for aple sauce cost for 1 killogram for apples how much apples would you need Did you mean to write "calls for" instead of "costs"? You would need one kilogram! :) You'd need one kilogram or 2.2 pounds of apples.

  76. micro

    On one society A the price of an apple is $3 and the price of an orange is $7, while on socity B the apple and orange are the same price, $4. society A people consume 10 apples and 8 oranges while societyB people consume 8 apples and 12 oranges. Which

  77. macroeconomics

    Atlantis is a small, isolated island in the South Atlantic. The inhabitants grow potatoes and catch fresh fish. The accompanying table shows the maimum annual output combinations of potatoes and fish that can be produced. Obviously, given their limited

  78. Algebra

    How many pounds of apples costing .64 per pound must be added to 30 pounds of apples costing .49 per pound to create a mixture that would cost .58 per pround

  79. Math

    Hey y’all! I don’t understand this and maybe you guys could help me cuz...ya know that’s what this sight is for...haha. This is the Solving One-Step Inequalities Practice assessment for Unit 5 lesson 9 Solving One-Step Inequalities for Connexus 6th

  80. math

    There are 568 apples and oranges in a box. There are 40 more apples than oranges. 15 oranges are rotten. How many more apples than fresh oranges are there in the box? work: apples + oranges = 568 apples = oranges + 40 (since there are 40 more apples than

  81. Biology

    Please help with these questions question: Oxygen consumption by a growing culture of Escheri... oxygen consumption by a growing culture of Escherichia coli bacteria. What could explain the gradual consumption of oxygen, even though no glucose has yet been

  82. Biology

    Please help with these questions question: Oxygen consumption by a growing culture of Escheri... oxygen consumption by a growing culture of Escherichia coli bacteria. What could explain the gradual consumption of oxygen, even though no glucose has yet been

  83. Biology

    Please help with these questions question: Oxygen consumption by a growing culture of Escheri... oxygen consumption by a growing culture of Escherichia coli bacteria. What could explain the gradual consumption of oxygen, even though no glucose has yet been

  84. Biology

    Please help with these questions question: Oxygen consumption by a growing culture of Escheri... oxygen consumption by a growing culture of Escherichia coli bacteria. What could explain the gradual consumption of oxygen, even though no glucose has yet been

  85. math

    Can someone check my answers for the following questions? 1) During the period 2010-2018 per capita consumption of honey increased from 14 ounces in 2010 (x=0) by 0.56 ounces per year. a) Find a linear function, f(x) giving the per capita consumption of

  86. Algebra

    The sale price of apples at a local grocery store is $1.35 for the first kind and $1.10 for each additional pound. Which function rule shows how the cost of apples,y, depends on the number of pounds, x?

  87. RES342

    A sample of 16 people reveals the mean yearly consumption to be 60 pounds with a standard deviation of 20 pounds. What is the best estimate of the population mean? a. X=60.00 b. X=0 c. X=50.00 d. X=none of the above

  88. college statistics

    In Chapter 5, Exercise 9, we studied the variability of crime rates and police expenditures in the eastern and Midwestern United States. We’ve now been asked to investigate the hypothesis that the number of crimes is related to police expenditures per

  89. math

    BUY 6 APPLES AND GET 1 FREE APPLES COST $4.00 EACH Sahida purchased $120 worth of apples. a) How much free apples did she get? b) How many apples did she get altogether? c) Sahida's friends also bought the apples on sale. She received 21 apples altogether,

  90. math

    Pilar picked 12 apples. She gave 1/4 of the apples to Dwayne, 1/4 of the apples to Murphy, and 1/4 of the apples to kelley. How many apples did each of them get?

  91. Math

    You have $30 to spend on picking 25 pounds of two different types of fruit at a farm. The apples cost $1.40 per pound the blueberries cost $.90 per pound and the cherries cost $1.10 per pound. You want prices many pounds of apples as the other two fruits

  92. math

    Seventh Heaven Orchards decides to hold a special sale at the end of the season, hoping that people will come and buy the apples that have already fallen from the trees! They decide on an unusual system for pricing the apples. The bags they give out hold

  93. Math

    A bag of apples weighs 6 pounds,there are 12 apples in the bag,how much does each apple weigh?

  94. Math

    If a grocery store, apples are sold in two different ways . you can buy individual apples for $0.75 each or you can buy 5 apples for $ 3.25. If you were buying 10 apples, which way would you purchase apples to get the better deal? Explain how you know.

  95. Economics (42)

    Consumption of alcoholic beverages by young women of drinking age has been increasing in the United Kingdom, the United States, and Europe (The Wall Street Journal, February 15, 2006). Data (annual consumption in liters) consistent with the findings

  96. Statistics (43)

    Consumption of alcoholic beverages by young women of drinking age has been increasing in the United Kingdom, the United States, and Europe (The Wall Street Journal, February 15, 2006). Data (annual consumption in liters) consistent with the findings

  97. Economics (42)

    Consumption of alcoholic beverages by young women of drinking age has been increasing in the United Kingdom, the United States, and Europe (The Wall Street Journal, February 15, 2006). Data (annual consumption in liters) consistent with the findings

  98. Stats

    Consumption of alcoholic beverages by young women of drinking age has been increasing in the United Kingdom, the United States, and Europe (The Wall Street Journal, February 15, 2006). Data (annual consumption in liters) consistent with the findings

  99. Statistics

    Consumption of alcoholic beverages by young women of drinking age has been increasing in the United Kingdom, the United States, and Europe (The Wall Street Journal, February 15, 2006). Data (annual consumption in liters) consistent with the findings

  100. math

    john takes 3hours longer than andrew to peel 400 pounds of apples. if together they can peel 400pounds of apples in 8hours then how long would it take john if he is working alone.

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20