Sally bought three chocolate bars and a pack of gum and paid $1.75. jake bought two chocolate bars and four packs of gum and paid $2.00. Find the cost of a chocolate bar nad the cost of a pack of

9,339 results
  1. chemistry

    Alexander wants to know exactly how many bars to pack in his backpack for the journey. To provide a margin of safety, he assumes that he will need as much energy for the return trip as for the uphill climb. How many bars should Alexander pack?" he weighs

  2. math

    An online retailer sells two packages of protein bars. Package A: 10-pack of 2.1 ounce bars Cost A: $15.37 Package B: 12-pack of 1.4 ounce bars Cost B: $15.35 1)Which package has the better per bar? 2)Which package has the better price per ounce? 3)Which

  3. Mathematics

    So this is some practice work i have and i was wondering if someone could help me so when i take the test i know how to write out and solve the word problems. Jason bought 6 movie tickets and 4 bags of popcorn. Michael bought 2 movie tickets and 3 bags of

  4. Math

    Can anyone help with this question? Your backpack contains 2010 chocolate bars, which you are going to divide between your best friend and yourself. You think you are a nice person, so you will give your best friend more than zero chocolate bars. However,

  5. math

    The manager of a snack bar buys bottled water in packs of 35 and candy bars in packs of 20. Then, she sells the items individually. Yesterday, she bought the same number of water bottles as candy bars to sell at the snack bar. If she bought the lowest

  6. Chemisrty

    Alexander, who weighs 159lbs , decides to climb Mt. Krumpett, which is 5460ft high. For his food supply, he decides to take nutrition bars. The label on the bars states that each 100g bar contains 10g of fat, 40g of protein, and 50g of

  7. Chemistry

    Alexander, who weighs 159 , decides to climb Mt. Krumpett, which is 5460 high. For his food supply, he decides to take nutrition bars. The label on the bars states that each 100- bar contains 10 of fat, 40 of protein, and 50 of carbohydrates.Alexander

  8. Math

    Terry bought some gum and some candy. The number of packs of chewing gum was one more than the number of mints. The number of mints was three times the number of chocolate bars. If gum cost 6 cents a pack, mints cost 3 cents each, and chocolate bars cost

  9. math

    Samuel bought three cups and four spoons for Kshs 324. Daniel bought five cups and Mary bought two sppons of the same type as those bought by Samuel. Daniel paid Kshs 228 more than Mary. Find the price of each cup and spoon.

  10. math

    The manager of a snack bar buys bottled water in packs of 35 and candy bars in packs of 20. Then, she sells the items individually. Yesterday, she bought the same number of water bottles as candy bars to sell at the snack bar. If she bought the lowest

  11. 9th grade

    Celia bought 12 apples, ate two of them, and sold the rest at 20 cents more per apple than she paid. Her total profit was $1.00. How much did she sell for each apple? I need help with this question. I know that this is a bought and sold question. I know

  12. Math

    Marcy bought a pack of 25 pencils for $1.50. What is the cost, in dollars, of 1 pencil?

  13. algebra

    Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge and 3 pieces of bubble gum for a total of $5.70. Anita bought 2 pieces of fudge and 10 pieces of bubble gum for a total of $3.60. Determine the cost of 1 piece of bubble gum.

  14. Math

    Bob and his dad visited the hardware store on Saturday. They observed the following transactions: Mr. Harris bought 4 for $0.50, Mrs. Clarke bought 21 for $1.00, Mr. Montaro bought 1,134 for $2.00, and Ms. Park bought 450 for $1.50. What were they buying?

  15. Chemistry

    Alexander, who weighs 159lbs , decides to climb Mt. Krumpett, which is 5460ft high. For his food supply, he decides to take nutrition bars. The label on the bars states that each 100g bar contains 10g of fat, 40g of protein, and 50g of

  16. MATH

    chris buys a chocolate bar and a pack of gum for 1.75 if the chocolate bar costs .25 more than the pack of gum how much does the pack of gum costs?

  17. Algebra 1

    The marketing director of a department store interviewed 50 customers who had bought appliances the previous week. They found that 20% of the customers bought a washing machine and 40% bought a dishwasher. Also 48% of the customers bought an appliance

  18. Math Probability

    a bag of hershey miniatures candies contain 18 milk chocolates, 9 Mr.good bars, 9 krackel bars and 8 hershey dark chocolate. if a candy is chosen at random, find the probability that it is A) A krackel or a Dark chocolate B)Not a milk Chocolate bar?

  19. maths

    Mere, Sam and Nathan go to a bookshop to buy supplies for their school. Mere bought two erasers and four pencils and paid $2.40 for it. Sam bought six erasers, one pencil and two pens and paid $3.95 while Nathan paid $4.15 for an eraser, a pencil and four

  20. math

    farmer brown just bought 100 animals. He spent $600 but can't remember how many of each animal he bought. Geese are $21, guinea pigs are $8 and chooks are $3. He remembers he bought an even number of geese. How many of each did he buy?

  21. mathematics?

    Fred went to an arcade to play video games. He paid $2 for every 11 tokens he bought. He spent a total of $16 on tokens. Which equation can be used to determine t, the number of tokens Fred bought? A. 2/16 = x/11 B. 2/11 = x/16 C. 18/t = 11/2 D. 11/2 =

  22. math

    Terry bought some gum and candy. The number of packages of chewing gum was one more than the number of mints. The number of mints was three times the number of candy bars. If gum was 6 cents a package, mints were 3 cents each, and candy bars were 10 cents

  23. math

    mr harris bought 4 for $0.50, mrs clarke bought 21 for $1.00, mr montaro bought 1134 for $2.00 and ms park bought 450 for $1.50. what were they buying?

  24. MATH

    bob and his dad visted the hardward store on sunday. They observed the following transaction: Mr harris bought 4 for $.05, Mrs Clarke bought 21 for $1.00, Mr Montaro bought 1,134 for $2.00 and Ms. Park bought 450 for $1.50. What were they buying?

  25. MATH!

    bob and his dad visited the hardware store on saturday. they observed the following transaction: Mr. Harris bought 4 for $0.50, Mrs. clark bought 21 for $1.00, Mr. Montaro bought 1,134 for $2.00 and Ms. Park bought 450 for $1.50. what were they buying?

  26. math

    Jill bought a can of pop for .75 and jane bought a 6 pack.for 3.60 who got the best buy and why is it the best buy

  27. managerial economics

    Robert E. Lee Grade School is contemplating a chocolate bar fund raiser. Weekly sales data from Mrs. Grant's fifth grade class indicate that: Q = 4,000 - 1,000P where Q is chocolate bar sales and P is price. i) How many chocolate bars could be sold at RM2

  28. Economics

    Could someone please help me to asnwer these tw economics questions? The following table shows the marginal benefits (MB) of consuming chocolate bars. Chocolate Bars (unit) 1 2 3 4 5 MB $10 $8 $6 $4 $2 Suppose that the market price of chocolate bars is $7

  29. Chemisty

    Alexander, who weighs 159 , decides to climb Mt. Krumpett, which is 5460 high. For his food supply, he decides to take nutrition bars. The label on the bars states that each 100- bar contains 10 of fat, 40 of protein, and 50 of carbohydrates.Alexander

  30. math

    jasmine bought 26 pieces of fruit.she bought 6 oranges.she bought twice as many apples as oranges,and twice as many oranges as bananas.she also bought some pears.

  31. Math

    A girl bought a comic book costing 625¢, a pen costing 570¢ and a chocolate bar costing 375¢. She paid her bill with a $20 note. How much change did she receive?

  32. math

    Alex bought a new easy chair for $399. She bought it on the "12 months is the same as cash" plan. The contract stated that if not paid in 12 months, she would be assessed 14 percent APR, dated from the first day of sale. If she pays it off on the

  33. math

    Stan bought several clothing items at macys. He bought a jacket for $30.00, a hat for $10.00, and two shirts for $5.00 each. He had a coupon that took 30% off the total bill. He paid with a $50.00 bill and received three of the same types of bills in

  34. Algebra

    Two eighth-grade classes are selling chocolate bars to raise money for an end-of-year field trip. One class is selling chocolate bars for $3.00 each and has already raised $275.00. The other class is selling chocolate bars for $3.50 each and has already

  35. Alegebra

    To help raise funding for homeless’ Thanksgiving Dinner, Christina and her friends sell chocolate bars during lunch time. They sold 2/5 of the total on day one, and sold 1/2 of the leftover on day two. On day three, they sold 1/3 less than sales on day

  36. Algebra

    A woman bought some large frames for $16 each and some small frames for $7 each at a closeout sale. If she bought 20 frames for $176, find how many of each type she bought? She bought ___ large frames? She bought ___ small frames?

  37. Math

    5) a baby frog weighed 4.3 grams. After a month it was 3.37 times as heavy, how much did the frog weigh after a month? Answer: 14.491 6) A full container of industrial cleaning solution had 4.74 litres of liquid. If the container was only 0.9 full, how

  38. mathematics

    3 chocolate bars and 4 packets of candy weigh 200 g. 3 chocolate bars and 7 packets of candy weigh 260 g. What is the weight of a chocolate bar?

  39. Statistics

    Sammy and Sally each carry a bag containing a banana, a chocolate bar, and a licorice stick. Simultaneously, they take out a single food item and consume it. The possible pairs of food items that Sally and Sammy consumed are as follows. chocolate bar -

  40. math

    Mickey bought 3 books from the bargain bin at his school's book fair and paid six dollars. If buying books from the bargain bin follows a direct variation, how much did his sister pay for the 4 books she bought?

  41. Maths,fractions

    A group of friends went to a coffee shop. 2/5 bought coffee 1/3 bought tea 4/15 bought cake What is the smallest posible number of people in the group?

  42. college- math

    a children's theater found in a random survey that 58 customers bought one snack bar item, 49 bought two items, 31 bought three items, 4 bought four items, and 8 avoided the snack bar altogether. use this information to find the expected number of snack

  43. math

    Amanda and Jessica bought vegetables for their newly opened restaurant. Amanda bought potatoes and onions. For every 18 pounds of potatoes that Amanda bought, she bought 4.5 pounds of onions. Jessica bought broccoli and onions. For every 18 pounds of

  44. math/algebra

    Sally bought three chocolate bars and a pack of gum and paid $1.75. jake bought two chocolate bars and four packs of gum and paid $2.00. Find the cost of a chocolate bar nad the cost of a pack of gum. 3C + 1G= 1.75 2C + 4G=2.00 solve. I know that i have to

  45. mathematics

    jake and sally had an equal amount of money at first.after jake bought a bag which cost $18, sally had thrice as much as jake. how much money had jake at first?

  46. Algebra

    A store sells packages of 48 Snickers bars for $28 per package, and packages of 36 KitKat bars for $22.50 per package. Mrs. Sweettooth bought some packages of Snickers bars and some packages of KitKat bars in this store. She bought total 204 candy bars and

  47. Discrete Math

    1.Using the principle of inclusion-exclusion find the numbers of integers between 1 and 1000 (inclusive)that are divisible by at least one of 2,3,5,or 7? 2.A drug store sells gum, candy, and playing cards. 15 teenagers are in the store...the clerk notes

  48. Math

    Keisha bought some packs of gum.there was 5 stiks of gum in ech pack.she opened the packs then gave 8 sticks to her sister.this left keisha with 27 sticks os gum. How many packs of gum did keisha buy?

  49. Math....with chocolate?

    Your backpack contains 2010 chocolate bars, which you are going to divide between your best friend and yourself. You think you are a nice person, so you will give your best friend more than zero chocolate bars. However, you have been craving chocolate

  50. Math

    Ali went to the supermarket to buy 3 sweets and 8 bars of chocolate. He paid $29. If 8 sweets and 3 bars of chocolate cost $15, find the average cost of 2 sets and 2 bars of chocolate.

  51. math

    Terry bought some gum and candy. The number of packages of chewing gum was one more than the number of mints. The number of mints was three times the number of candy bars. If gum was 6 cents a package, mints were 3 cents each, and candy bars were 10 cents

  52. Math

    Peter bought 32 chocolate bars at 4 for $3. He ate two of them and sold the rest at 3 for $4. How much money did he earn?

  53. geometry

    Sharon bought 6 boxes of granola bars. There are g granola bars in each box. Write an expression that shows how many granola bars Sharon bought.

  54. math

    Amy, Beth , Gretchen and Deb each had a 2 large chocolate bars. Each chocolate bar was the same size. Here is what each girl ate: Amy :8/6 of her chocolate bars Beth : 1 1/6 of her chocolate bar Katie: 9/6 of her chocolate bars Gretchen: 1 5/6 of her

  55. English

    1. I bought a ramen at the supermarket. 2. I bought two ramens at the supermarket. 3. I bought a pack of ramen at the supermarket. 4. I bought a pack of ramens at the market. [Which ones are grammatical?]

  56. Math

    Two shopkeepers, Juma and Wan bought some items from a wholesaler. Juma bought 18 loaves of bread, 40 packets of milk and 5 bars of soap while Wan bought 15 loaves of bread, 30 packets of milk and 6 bars of soap. The price of a loaf of bread, a packet of

  57. Math

    On Friday, Dale and Lindsay each spent $5.00 on trading cards, and they each bought one package of chewing gum. On Saturday, Lindsay and her three sisters each spent $2.00 on trading cards, and each girl bought one package of gum. Lindsay noticed that the

  58. Math

    Two shopkeepers, Juma and Wan bought some items from a wholesaler. Juma bought 18 loaves of bread, 40 packets of milk and 5 bars of soap while Wan bought 15 loaves of bread, 30 packets of milk and 6 bars of soap. The price of a loaf of bread, a packet of

  59. algebra 1

    ana bought 12 pieces of gum consisting of only red gum and white gums. The total cost was 1.29 the red gums each cost .03 more than each white gum and she bought fewer red gums than white gums. How many white gums did she buy?

  60. math

    Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge and 3 pieces of bubble gum for a total of $5.70. Anita bought 2 pieces of fudge and 10 pieces of bubble gum for a total of $3.60. Determine the cost of 1 piece of bubble gum.

  61. math

    Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge and 3 pieces of bubble gum for a total of $5.70. Anita bought 2 pieces of fudge and 10 pieces of bubble gum for a total of $3.60. Determine the cost of 1 piece of bubble gum.

  62. math

    tom bought 3 pieces of bubble gum for 12 cents total, if tom paid with a quarter how much change was left after the purchase

  63. Math

    Sally bought 3 tickets to the observation deck at the top of a skyscraper. She paid with a five-dollar bill and got 50 cents change. What was the cost of each ticket?

  64. algebra

    Bob and his dad visited the hardware store on Saturday. They observed the following transactions:Mr Harris bought 4 for $0.50, Mrs Clarke bought 21 for $1.00, Mr Montaro bought 1,124 for $2.00 and Ms Park bought 450 for $1.50. What were they buying?

  65. economics

    Bob and his dad visited the hardware store on Saturday. They observed the following transactions: Mr. Harris bought 4 for 0.50, Mrs. Clarke bought 21 for $1.00, Mr. Montaro bought 1,134 for $2.00 and Ms. Park bought 450 for $1.50 What were they buying?

  66. MATH

    Laticia bought a pack of pencils for school. There were 8 pencils in the pack and the pack sold for $3.68. Write and solve an equation to find out how much each pencil cost?

  67. Math

    Megan bought a book for $12.00, received an allowance of $15.00, paid back a loan of $7.00, bought lunch for $8.50, earned $8.00 raking leaves, and found $2.00. She now has $22.25. How much did she start with? Please I need help. Thank you

  68. Math grade7

    Meagan bought a book for $12.00, received an allowance of $15.00, paid back a loan of $7.00, bought lunch for $8.50, earned $8.00 raking leaves, and found $2.00. She now has $22.25. How much did she start with? Help me please. Thank you!

  69. > Finite Math

    Colleen observed a candy store and counted the number of bars of chocolate sold - categorized into milk chocolate, dark chocolate, white chocolate, chocolate with peanuts, chocolate with almonds, chocolate with pretzels, and mint chocolate. THERE ARE: (12)

  70. English

    I'm having problems with containers? Can you please help me? Thank you. 1) I bought a 6-pack of eggs, a packet (?) of cow's milk cheese and 3,5 ounces (100 gr.) of cooked ham, a bottle of washing liquid and one of floor cleaner. 2) I also bought a two-pack

  71. math

    Hanna bought 4 pencils for $.09/each, two notebooks for $1.58 each, and one pack of paper for $3.17 each. She paid with $10 and got $3.58 in change. Is this amount correct, and if not, why? Just need the WHY part of the answer. The correct change should be

  72. Math

    Sam and Rono bought similar radio cassettes from the same shop Sam bought her's for cash. Rono bought his on hire purchase terms by paying a deposit of $ 4,000 plus 6 equal monthly installments of $3,000 each. If Rono paid $ 5,000 more than Sam, how much

  73. Math

    3. Kay and SImon bought mugs at the gift shop. Simon bought 6 more mugs than Kay. Together they bought 32 mugs. Write an expression for each of them. Kay: x Simon: x + 6 Use an equation to find the number of mugs Kay bought and the number of mugs Simon

  74. accounting

    Analyze and record, in the form of T Accounts, Mr. James' transactions: Jan 1: Amount invested in the business $10,000 Jan 7: Bought equipment for $500 Jan 9: Bought office furniture with $2,000 cash Jan 10: Bought materials with $2,000 cash Jan 17: Sold

  75. Math

    Kathy spent $15.60 at the post office. She paid $11.40 to send a package to her aunt and bought stamps with the rest of the money. If Kathy bought 10 stamps, which equation can be used to find x, the cost of each stamp. A.15.60 = 11.40 + 10x B.15.60 =

  76. math

    two groups of students went into the shop. the first group bought four hot dogs and six juices and paid $71. The second group bought three hot dogs and seven juices and paid $67. What were the prices for these items?

  77. Math

    John bought 2 pounds of chocolate for $7.50. Write expression to find the cost of 3.5 pounds of chocolate?

  78. math

    Paige spent a total of $60 on clothing items. She bought 2 pairs of shorts for $10 each. She bought some T-shirts for $4 each. She also bought some sandals for $12 each. How many of each clothing item did she purchase?

  79. math

    Alex buys a magazine for $8 and some candy bars for $2 each. He spendss a total of $22. Which equation would you use tofin how many candy bars (b) Alex bought? a. 8-2b=22 b. 2-22b=8 c. 22-8b=2 d. 8+2b=22

  80. math/algebra

    Elena bought 49 packs of red balloons, 66 packs of blue balloons, and 35 packs of yellow balloons. Each contained 12 balloons. She mixed them up and gave away some balloons. She then repacked the balance into packs of 25. QUESTION A: How many balloons were

  81. Algebra

    Rayann bought 4 roses and 3 daisies for $21.53. Jason bought 3 roses and 2 daisies and paid $15.45. What would it cost for one rose and one daisy? a $2.79 b $2.84 C $3.29 d $5.28 e $6.08

  82. Math

    A chocolate bar manufacturer is interested in surveying customers’ opinions on the tastes of 5 new chocolate bars. The bars are A, B, C, D and E. What information could the manufacturer derive from a ranking question that could not be derived from a

  83. Algebra

    (Can someone please help?) A woman bought some large frames for $16 each and some small frames for $7 each at a closeout sale. If she bought 20 frames for $176, find how many of each type she bought? She bought ___ large frames? She bought ___ small

  84. Math

    Mr Daniels bought 5 candy bars for a band fundraiser at $2 each. How much does he owe?

  85. Math

    I NEED ALL ANSWERS ASAP (a) give brief explanations for each of the following terms: (i) random sample (ii) quota sample (b) in a sample of 30 chocolate bars, it is found that the mean weight is 100gms. with a standard deviation of 1.9gms. Construct of 95%

  86. maths

    Jill bought 10 manoges and 5 oranges. Chris bought 5 mangoes and 10 oranges. She paid $3 more than Jill. find the cost of an orange if a mango cost is $1.

  87. accounting

    Do these in a journal entries form and illustrate it:1. August 7. Bought supplies in account from Long Music Supplies, $ 2720.00. August 7. Received cash from sales $400.00. August 11. Paid cash on account to Caroline office supplies $250.00. August 11.

  88. maths

    Anu,Zami,Dan and Lemuel share 2 fruit bars.How can they share them equally? Sam,Farhana and Thandy must share 5 chocolate bars equally.How much chocolate will each get?

  89. Tax

    The Smiths son, Jake, is 19 and a full-time student in his second year of college. Jake paid $5,650 in tuition during 2015, and another $650 for textbooks. The Smiths are claiming Jake as a dependent. Their taxable income is $13,000, and their tax

  90. math

    Sally has 5 hershey bars she has to share the bars with 7 friends how much will each friend get?

  91. MATH

    HARRIET BOUGHT CHRISTMAS CARDS. SHE BOUGHT 1 BOX WITH 15 CARDS FOR $18.00, 1 BOX WITH 12 CARDS FOR 20.00, AND 2 BOXES WITH 10 CARDS FOR $8.00 EACH. WHAT WAS THE AVERAGE PRICE SHE PAID PER CARD?

  92. math

    Four friends (one is named Sara) drove to the grocery store to buy their favorite food and drink. Two sat in the front seat, and two sat in the back seat. Each bought a different food (one bought chili), and each bought a different soda (one bought root

  93. Math

    The marked price of a sewing machine is $ 15,000. A 5% discount is allowed of the machine bought for cash. On hire purchase, a deposit of $ 6,000 plus three equal monthly installments of $ 3,200 is required. Hali and John bought the sewing machines from a

  94. Math

    Jameka bought a $60.00 necklace on sale for 40% off its regular price. Caitlyn bought an $80.00 necklace for 55% off its regular price. Who paid the least amount for their necklace? Show your work and explain your reasoning

  95. 8th grade

    four families bought popcorn at a game.The Wilson's bought half the bags of popcorn plus one. the Martinez's bought half of the remaining bags plus one. the Brightfeather's bought half of the remaining bags plus one. The Wilberly's bought half the

  96. Math

    To promote the launch of a new Cadbury's chocolate bar, they are offering a ''buy four, get one free,'' deal. If each chocolate bar costs thirty cents, how much would ten chocolate bars cost?

  97. math

    The Food Barn sells candy bars at a price of 5 for $1. Margaret bought $12 worth of candy bars there and resold half of them at a price of 3 for $1 and half at a price of 2 for $1. How much profit did she make (assuming her labor costs are zero)?

  98. Math Important!

    Ozzie's Mother bought an assortment of greeting cards while she was at the bookstore. She bought twice as many birthday cards as anniversary cards. She bought 2 fewer anniversary cards than general greetings cards, but 2 more anniversary cards than get

  99. math

    An article can be bought for cash at $20,000.00. A customer bought it on hire purchase by paying a deposit of 20%. An interest of 10% was charged on the remaining balance and he was required to pay the balance in 15 monthly installments. 1.What is the

  100. Math

    Sally bought a sweater for $46.75 that originally cost $85.00. What was the percent of decrease from the original to the sale price?

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20