Rice is 40% costlier than wheat. By what per cent is wheat cheaper than rice?

2,276 results
  1. math

    in recent year, the world production of wheat was about 5.2 *10^8 metric tons. Canada produced 1/25 of this wheat. about how much wheat did Canada produce?

  2. MATH HELP PLEASE

    1. What is the product of (5.1 × 10^3) • (3.2 × 10^3)? (1 point) 16.32 × 10^6 1.632 × 10^7 16.32 × 10^9 1.632 × 10^10 2. What is the product of (7.28 × 10^-2) • (9.1 × 10^-2)? (1 point) 6.6248 × 10^-3 66.248 × 10^-4 6.6248 × 10^4 66.248 ×

  3. MATH

    1.What is the probuct of (5.1 x 10^3) x (3.2 x 10^3)? A. 16.32 x 10^6 B. 1.632 x 10^7 C. 16.32 x 10^9 D. 1.632 x 10^10 2.What is the product of (7.28 x 10^-2) x (9.1 x 10^-2)? A. 6.66248 x 10^-3 B. 66.248 x 10^-4 C. 6.6248 x 10^4 D. 66. 248 x 10^-3 3.What

  4. Economics: Comperative Advantage

    Refer to Figure 4. Assume that Cliff and Paul were both producing wheat and corn, and each were dividing their time equally between the two. Then they decide to specialize in the product they have a comparative advantage in. As a result, total production

  5. Multiplication of Fractions

    A group of volunteers packed 198 bags of rice. Each bag contains 3 1/4 kg of rice. How many kilograms of rice did the volunteers pack?

  6. Math

    In a recent year , the world production of wheat was about 5.2x10^8 metric tons. Canada produced 1/25 of this wheat. About how much wheat did Canada produce? A 20.8x10^8 B 2.08x10^7 C 2.08x10^6 D 20.8x10^7 Is the answer B?

  7. History

    What were some of the agricultural products exported from the Americas that became popular in Europe? A) apples, pork, and millet B) tobacco, sugar, and cotton C) oranges, rice, and wheat D) grapes, olives, and silk Would it be D?

  8. MATHS

    THREE BAG OF WHEAT CONTAIN 120 kg, 125 kg and 100 kg wheat respectively. if each bag is to empty in smaller sacks of equal weights. how much wheat is to be field in smaller sacks

  9. Pre-Algebra

    1. What is the product of (5.1x10^3)x(3.2x10^3) A. 16.32 x 10^6 B. 1.632 x 10^7 C. 16.32 x 10^9 D. 1.632 x 10^10 2. What is the product of (7.28x10^-2)(9.1x10^-2) A. 6.6248 x 10^-3 B. 66.248 x 10^-4 C. 6.6248 x 10^4 D. 66.248 x 10^-3 3. What is the

  10. profit and loss

    Dea bought 100 kg of rice for rs 1100 and sold it at a loss of as much money as he received for 20kg of rice

  11. Economics

    Clem Oatley could grow wheat and barley. He could grow 75 bushels of wheat or 125 bushels of barley using the same resources on an acre of his land. The price of wheat is $2.00 per bushel and the price of barley $ 0.80. Show the benefits to Clem from

  12. Economics

    (Absolute and Comparative Advantage) You have been given the following information concerning the production of wheat and cloth in the United States and United Kingdom: Labor Hours Required to Produce One Unit United Kingdom United States Wheat 2 1 Cloth 6

  13. u.s. history

    The Jamestown colony was able to profit from the production of which crop? Wheat Indigo Tobacco*** Rice Thank You!!!!!

  14. physics

    A man lifts a 10 kg sack of rice from a ground to above his head using his both hands. The sack of rice does not experience a change in kinetic energy between the two positions. Which of the following statement is correct? A The work done on rice sack by

  15. pre-algebra

    in a recent year the world production of wheat was about 5.2x10^8 metric tons. Canada produced 1/25 of this wheat. About how much wheat did Canada produce? A.) 20.8 x 10^8 B.) 2.08 x 10^7 C.)2.08 x 10^6 D.)20.8 x 10^7

  16. economics

    This table shows the number of labor hours required to produce a digital camera and a bushel of wheat in China and South Korea. Digital Camera Wheat (bushels ) Quantity of Digital Camera Quantity of Wheat China 100 hours 5 hours 90 1800 South Korea 90

  17. Math

    in recent year, the world production of wheat was about 5.2 *10^8 metric tons. Canada produced 1/25 of this wheat. about how much wheat did Canada produce?

  18. health safety

    All of the following foods are common allergens EXCEPT: A) eggs B) orange juice C) rice D) whole wheat bread

  19. math

    A 4-pound box of rice, which is a mixture of white rice and wild rice, sells for $1.80 per pound. White rice sells for $0.75 per pound. Wild rice sells for $2.25 per pound. How many pounds of white rice are in the mixture? -White rice = W Wild ride= S

  20. HISTORY PLEASE HELP

    which of the following factors most contributed to the flourishing of great civilization in Africa between 400-1600 a) the spread of Christianity to sub- Saharan nations b)extensive trade with north Africa, Arabic, and Portuguese trading partners c) the

  21. economics

    Canada and the US both produce wheat and computer software. Canada is said to have the comparative advantage in producing wheat if

  22. mathematics

    Joseph needs 6 1/2 cups of cooked rice for a recipe of Nasi Goreng. If 2 cups of uncooked rice with 2 1/2 cups of water make 4 1/3 cups of cooked rice, how many cups of uncooked rice does Joseph need for his recipe ? How much water should he add?​

  23. Microecomics

    Assume that American rise sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. Explain how you could make a profit from this situation. What would be your profit per bushel of rice?

  24. economics

    Wheat farmers in Kansas would benefit from a devastating crop failure in N.Dakota if the U.S.demand for wheat? is... a. inelastic b. elastic c. unit elastic d. downward sloping e. perfectly elastic

  25. maths

    a cook goes into the store room & take out 1/6 of rice from a 72 kg sack.if he uses 2/3 kg of this rice each day,how many days will the rice he took out last?

  26. Earth Science

    1. Select the three ways water and energy are consumed in the production of store-bought bread. a. Water is consumed to transport the wheat. b. Energy is consumed to process the wheat into flour. c. Energy is consumed to grow the wheat. e. Water is

  27. Math

    Daniel and Imee shared a bag of rice in the ratio 4:5.Daniel receives 16 kg of the rice . What was the mass of the bag of rice that was shared? My work: 4:5-16/9=1.77777777778/1.8 =1.8*9=16.2 kg Is it correct

  28. Math

    If a bag of rice is 20 pounds and it costs $8.92, then how much would 1 pound of rice cost?

  29. ugh.... world history....

    what region is called china's "rice bowl"????????????????? thanks bunches!!!!!!!!!!! One third of China's rice crop is grown in the southeast - this area is called "China's rice bowl." ur welcome

  30. economics

    Suppose that there are two states that do not trade: Iowa and Nebraska. Each state produces the same two goods: corn and wheat. For Iowa the opportunity cost of producing 1 bushel of wheat is 3 bushels of corn. For Nebraska the opportunity cost of

  31. Social Studies

    Which of the following is the largest ethnic group in china A.Han B.tibetan C. Uighurs D. Hui Which of the following is the staple crop of the north China plain A. Barley B. Rice C. Soybeans D. Wheat Crops grow well on the north China plain because the

  32. Nutrition

    which of the foods is Not a common allergen? eggs, orange juice, rice, or whole wheat bread Rice is not a common allergen. Am I right? It is in some parts of Asia. But the others are more common here. So I would GUESS Rice is the correct answer. I would

  33. Social Studies

    What kind of crops were grown along the Huang River? wheat, millet, and rice

  34. ECONOMIC

    The income elasticity for most staple foods, such as wheat, is known to be between zero and one. As incomes rise over time, what will happen to the demand for wheat? What will happen to the quantity of wheat purchased by consumers? What will happen to the

  35. e.s

    Select the three ways water and energy are consumed in the production of store-bought bread.(1 point) Water is consumed to bake the bread. Energy is consumed to grow the wheat. Energy is consumed to process the wheat into flour. Water is consumed to

  36. geography

    how much water do oyu need in wheat Please explain your question. Are you asking how much water is needed for wheat to grow? Or are you asking for the water content of wheat grains?

  37. mathematics

    Errol has 8 cups of rice LEFT. His recipe needs 3/4 OF A CUP of rice. How many times can he make the recipe before he runs out of rice? sry for caps it's written that way help appreciated :)

  38. world geography

    which of the following are cash crops grown in southeast asia? a. pigs, vegetables, and rice b. rubber, sugarcane, coconuts, and coffee c. timber, rice, and sugarcane d. rice and palm oil my answer was b

  39. Ap Human Geography

    Why is wet rice production dominant in southeastern China and eastern India but not in Tibet or Mongolia? A. Tibet and Mongolia do not use rice as feed for their livestock. B. Tibet has a highlands climate and Mongolia is arid or semiarid. C. The cultural

  40. economics

    Suppose the USA and Canada are considering to trade. Assume there are only two goods in the economy: wheat and corn. The table below illustrates what each country can produce in a given year. Wheat Corn USA 4 2 Canada 5 8 In this case, which country should

  41. Econ

    Assume that American rise sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. A.Explain how you could make a profit from this situation. What would be your profit per bushel of rice?

  42. econ question part 3

    This is the chart Canada produces 50 wheat and 20 Microchips Jpn produces 2 wheat and 12 Microships the chart shows the productivity of ONE SINGLE UNIT of resource so if the question was Suppose that prior to the trade, each country allocated half of its

  43. History

    A main aspect of a global economy focuses on unemployment within a country. trade relationships among many nations. advertising from local businesses natural resources in a nation.*** Since The United States has Joined the global economy, Utahns have

  44. mathematics

    A kilogram of rice costs $6. What is the cost of 400g of the rice.

  45. microeconomics

    I am having a problem with one of my homework questions and would like some help if possible...here is the question.. According to an article in the New York Times (Nov. 5, 1993),"many Midwest wheat farmers oppose the NAFTA free trade agreement asmuch as

  46. macroeconomics

    assume that American rice sells for 100.00 per bushel, japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the exchange rate is 80 yen per 1 dollar. what would be your profit per bushel of rice, and how you can make a profit in this situation

  47. eco

    Assume that American rice sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. Suppose that rice is the only commodity in the world. What would happen to the real exchange rate

  48. mathematics

    Errol has 8 cups of rice LEFT. His recipe needs 3/4 OF A CUP of rice. How many times can he make the recipe before he runs out of rice? I know I should divide 8 and 3/4 and the answer is 32/3, so should I put it into a mixed number if so it would be 10

  49. Maths

    Rice is 40% costlier than wheat. By what per cent is wheat cheaper than rice?

  50. HISTORY

    9-10. Since almost all Native American tribes were ,_______________ much of our information on their culture comes from the writings and stories of ___________________________. A. non-literate B. stupid C. Christians D. Muslims E. traders and missionaries

  51. ECONCMIC

    Suppose that the price elasticity of demand for wheat is known to be -0.75. Will a good wheat crop (which increases the supply of wheat) be likely to increase or decrease farmers’ revenues?

  52. history

    A staple food transplanted from Southeast Asia to the Mediterranean world as a result of the Islamic Empire was a. rice b. wheat c. yams d. potatoes i think b

  53. Econ question trade part 2

    i posted this question yesterday. but i also got another questions This is the chart Canada produces 50 wheat and 20 Microchips Jpn produces 2 wheat and 12 Microships the original question was 1. If the terms of trade changed to 2 microships for one tonne

  54. Social Studies Help

    1.) how were the farms of new England colonies similar to the farms of the up country? a.)They grew rice **** b.)they were plantations c.)they had short growing seasons d.)they were small substance farms 2.)rice grew successfully in south Carolina because

  55. Econ

    I have spent a few hours on this question. Can anyone help? The demand for Healthy Wheat Cookies is downward sloping, while the supply is upward sloping. Healthy Wheat Cookies are a normal good produced mainly from wheat and sugar. The government recently

  56. arithmetic

    a recipe for rice pudding uses 1/2 cup of rice and serves 6 people. write the cups of rice per person as a unit rate . how many cups of rice do you need to serve 75 people?

  57. math

    After 20% increase in cost per kg of rice, a family can now buy 4kg less rice in rs240.what was the original price per kg of rice? ans(10rs)

  58. p.s 38

    zelk is cooking 1/3 of a bag of rice for a meal. He will give each of his 4 guests the same amount of rice. Zeck is not eating any rice. What is the maximum fraction of the bag of rice Zeck could give each of his four guest?

  59. fraction

    Mohan bought 3 1/2 kg of rice and Saham bought 2 3/4 k. How much rice did did they but altogether? If rice costs 64 per kg, how much they spend on the rice they bought?

  60. econ question about Trade

    The following table provides date on the productivity of a single unit of resource in producing wheat and microchips in both canada and jpn wheat microships canada 50 20 jpn 2 12 now if terms of trade was 2 microships for one tonne of wheat. Which country

  61. Microbiology

    The ability of farmers around the world to produce crops such as corn, wheat, and rice is often limited by the lack of nitrogen-based fertilizer. How might scientists use Beijerinck's discovery to increase world supplies of grain?

  62. economics

    Does anyone have an estimation of about how much it costs to feed one person in one day? Thanks in advance. What are you feeding this person? Is this a 100-pound or a 200-pound person? Is this a vegetarian? Are you asking about minimal nutrition needs? Or

  63. math - question stuck!

    Q. A farmers in Alberta often deliver wheat to grain elevators using grain truck, which are a type of dump truck. A farmer make two trips to a grain elevator. The grain elevator manager measures the combined mass of the farmer's truck and wheat in tonnes

  64. MATH

    Q. A farmers in Alberta often deliver wheat to grain elevators using grain truck, which are a type of dump truck. A farmer make two trips to a grain elevator. The grain elevator manager measures the combined mass of the farmer's truck and wheat in tonnes

  65. English

    Posted by rfvv on Wednesday, September 15, 2010 at 10:00pm. 1. Tell me more about rice cake. 2. Tell me a lot about rice cake. (What is the part of speech of 'more'? A noun or an adverb? Are both the same?) English - Ms. Sue, Wednesday, September 15, 2010

  66. economics

    Suppose the USA and Canada are considering to trade. Assume there are only two goods in the economy: wheat and corn. The table below illustrates what each country can produce in a given year. Wheat Corn USA 4 2 Canada 5 8 In this case, which country should

  67. Economy

    Suppose that Canadian farmers can grow wheat more cheaply than can U.S. farmers. In the interest of efficiency, what is the desirable outcome? 1) Allow the Canadian farmers to sell their wheat for a lower price. 2) Pass a law in Canada mandating a minimum

  68. kashmir public school

    Market demand for wheat is relatively stable over time but market supply of wheat is very much influenced by the weather. For example, a natural drought decreases the supply of wheat and pushes up its prices while a bumper crop can severely depress wheat

  69. university

    Market demand for wheat is relatively stable over time but market supply of wheat is very much influenced by the weather. For example, a natural drought decreases the supply of wheat and pushes up its prices while a bumper crop can severely depress wheat

  70. economics

    (A) “Market demand for wheat is relatively stable over time but market supply of wheat is very much influenced by the weather. For example, a natural drought decreases the supply of wheat and pushes up its prices while a bumper crop can severely depress

  71. Economics

    The productivity of a single resource in producing wheat and microchips in both Canada and Japan: One unit of resouce produces: Canada 50 tons wheat, 20 microchips and Japan 2 tons wheat, 12 microchips. (a) What is the opportunity cost of producing a ton

  72. science

    why is rice so impotant to our world? expalin. check; rice is important to our world because half the world eats rice. idk

  73. English

    1. Two hundred and fifty-six grains of rice amounts to one spoon of rice. 2. Two hundred and fifty-six grains of rice amount to one spoon of rice. 3. Two hundred and fifty-six grains of rice is one the table. 4. Two hundred and fifty-six grains of rice are

  74. economics

    in vietnam, a paddy of rice is transplanted using 20 workers with wicker backets, in south korea a paddy of rice is transplanted using one worker and a mechanical rice transplanter. using a isoquant-isocost line graph, illustrate why these two different

  75. English

    Posted by rfvv on Wednesday, September 15, 2010 at 10:49pm. Posted by rfvv on Wednesday, September 15, 2010 at 10:00pm. 1. Tell me more about rice cake. 2. Tell me a lot about rice cake. (What is the part of speech of 'more'? A noun or an adverb? Are both

  76. social studies

    how much wheat is produced by the countriesthat produce the most wheat

  77. Economics

    The productivity of a single resource in producing wheat and microchips in both Canada and Japan: One unit of resource produces: Canada 50 tons wheat, 20 micrchips and Japan 2 tons wheat, 12 microchips. (b) Suppose Canada is endowed with 2 units of this

  78. calcules

    The demand for rice in Japan for a particular year was estimated by the general function q = f (p) =Ap^(-0.13), where p represents the price of a unit of rice, A represents a constant that can be calculated uniquely for a particular year, and q represents

  79. Math

    The demand for rice in Japan for a particular year was estimated by the general function q = f (p) =Ap^(-0.13), where p represents the price of a unit of rice, A represents a constant that can be calculated uniquely for a particular year, and q represents

  80. calcules

    The demand for rice in Japan for a particular year was estimated by the general function q = f (p) =Ap^(-0.13), where p represents the price of a unit of rice, A represents a constant that can be calculated uniquely for a particular year, and q represents

  81. Social Studies

    Which of the following is the staple crop of the north China plain A. Barley B. Rice C. Soybeans D. Wheat**** Crops grow well on the north China plain because the Huang river A. Forms a barrier to animals that eat crops B. Changes weather patterns in the

  82. Calculus

    (a) If a farmer plants x units of wheat in his field, 0 ≤ x ≤ 144, the yield will be 12x − (x^2/12) units. How much wheat should he plant for the maximum yield? (b) In the problem above, it costs the farmer $108 for each unit of wheat he plants, and

  83. profit and loss

    Dea bought 100 kg of rice for rs 1100 and sold it at a loss of as much money as he received for 20kg of rice. ?

  84. maths

    mrs tan bought 10 kg of rice .if she cooked 400g of rice everyday how many days did the bag lasts?

  85. Math

    A dealer bought 5 quintals of rice for Rs.19 per kg paid Rs.500 on transportation.if he had sold the rice at the rate of Rs.20.50 per kg,find his profit?

  86. English

    1. The puma is chasing the deer. 2. Do you like rice cake? This rice cake has red beans. Some believe that red beans chase away ghosts and bring good luck. It's just superstition, right? 3. Americans eat turkey on Thanksgiving Day. However,Turkey is a

  87. mathematics

    A group of caterers packed 1,505 packets of fried rice equally into 5 styrofoam boxes. 1 styrofoam box of fried rice could serve 7 construction companies. How many packets of fried rice did each construction company receive?

  88. English

    1. Two hundred and fifty-six grains of rice amounts to one spoon of rice. 2. Two hundred and fifty-six grains of rice amounts to one spoonful of rice. 3. Two hundred and fifty-six grains of rice amounts to a spoonful of rice. 4. Two hundred and fifty-six

  89. English

    1. Rice cake soup is made from sliced long rice cakes. 2. Rice cake soup is made of sliced long rice cakes. 3. Rice cake soup is made with sliced long rice cakes. (Which one is grammatical? Please notice the use of prepositions.)

  90. English

    We grow rice in a rice field or in a passy field, but we grow potatoes in a dry field. ------------------ Is my explanation correct? I want to know the name for growing both rice and potatoes? Do they have the same name or the different name?

  91. Economics

    Much of the demand for U.S. agricultural output has come from other countries. In 1998, the total demand for wheat was Q = 3244 – 283 P. Of this, total domestic demand was QD = 1700 – 107 P, and domestic supply was QS = 1944 + 207 P. Suppose the export

  92. English

    1. He dreamed a strange dream. 2. He had a strange dream. 3. He got a strange dream. 4. He dreamed strangely. 5. He dreamt a strange dream. (Are they all the same and acceptable?) 6. There are three rice cakes in the paper bag. 7. There are three pieces of

  93. mathematics

    Errol has 8 cups of rice LEFT. His recipe needs 3/4 OF A CUP of rice. How many times can he make the recipe before he runs out of rice? I know I should divide 8 and 3/4 and the answer is 32/3, so should I put it into a mixed number if so it would be 10

  94. Econ

    Suppose a new type of pest, which is immune to existing pesticides, attacks the wheat crop. As a result, at a given quantity of clothing, the economy is able to produce fewer bushels of wheat than before the attack of the new pests. Adjust the PPF curve to

  95. History Check Please

    Dams were constructed on the Colorado River to end the drought. generate electricity. destroy crops. discourage rice farming. 2. Contour plowing is a farming method of plowing around hills instead of straight up and down. planting clover. plowing around

  96. math

    1. What is the product of (5.1 × 10^3) • (3.2 × 10^3)? (1 point) 16.32 × 10^6 1.632 × 10^7 16.32 × 10^9 1.632 × 10^10 2. What is the product of (7.28 × 10^-2) • (9.1 × 10^-2)? (1 point) 6.6248 × 10^-3 66.248 × 10^-4 6.6248 × 10^4 66.248 ×

  97. English

    1.I cooked kimchi fried rice. 1-1. Kimchi fried rice was cooked by me. 2. I cooked extra rice for guests. 2-1. Extra rice was cooked for guests by me. 2-2. Extra rice was cooked by me for guests. (Are the passive forms all grammatical? Which one is right,

  98. English

    1. If you give me a piece of rice cake, then I will not eat you. 2. If you give me a rice cake, then I will not eat you. 3. If you give me some rice cake, then I will not eat you. 4. If you give me some rice cakes, then I will not eat you. 5. If you give

  99. English

    1. Two glasses of water amount a bottle of water. 2. Two glasses of water amounts a bottle of water. (Which one is right? Do we have to use a singular verb or a plural verb?) 3. 100 grains of rice amounts to a cup of rice. 4. 100 grains of rice amount to a

  100. SS

    The united states is the largest exporter of wheat Canada is the second largest .Today there are fewer Canadian farms. How is it possible that the number of farms has decreased but the praie provinces continue produce most of canads wheat

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20