1. nutrition

    Review the nutrition quality of the items, using what you know about daily values, and ingredients (one of the products must have a health claim). Write a 300-500 word essay on what you have learned.
  2. health

    Review the nutrition quality of the items, using what you know about daily values and ingredients. One of the products must have a health claim. Using the two food labels, write a 300 - 500 word essay. I need help coming up with a thesis statement.
  3. nutrition

    Choose three nutritional labels off of food packaging. Explain the ingredients and how to read each label in terms of calories, protein, carbohydrates, fats, and percentage of daily recommended dietary value. Respond in a short essay format of 200 words of
  4. Curriclum

    Which of the following is not a good approach to teaching health, nutrition, and safety for preschool children? A. Explain that children should be more conscious of health, safety, and nutrition than their teachers. B. Incorporate health, safety, and
  5. Fitness and nutrition

    A person can achieve optimum daily nutrition by
  6. MATH

    The cost to manufacture a product is proportional to the quantity produced, with a cost of $270000 dollars per day when 900 items are produced. The cost to store n items is proportional to the square of n, with a daily storage cost of $6480 dollars when
  7. nutrition

    a person can achieve optimum daily nutrition by
  8. statistics

    A production process historically produces 95% items that are considered acceptable quality-wise and 5% that are defective.A sample of 50 items is taken. Determine the following probablities: Probability that exactly 47 items will be good.
  9. college

    Article Review: Each Student is responsible for finding 2 substantial articles regarding Accounting Information Systems issues or directions and writing an opinion paper up to 2 pages long for each article. Grading for the review is based upon • The
  10. health

    I NEED TO MAKE A HEALTHY FAST FOOD RESTAURANT MENU WITH 2 BREAKFAST,TWO LUNCH,TWO DINNER,AND TWO DESSERT ITEMS.I NEED THE INGREDIENTS OF THE ITEMS.DRINKS DON'T COUNT HAS A FOOD ITEM.
  11. math

    i need help with this question- a bag of chcolate candies has a nutrition label ststing that each seving contains 20% of the recommended daily amount of fat.A serving has 13 grams.using this informtaion what is the recommended daily value
  12. Art History

    what generalization can be made from the following statement? The most familiar ordinary items we see and use on a daily basis can and do provide a sense of visual satisfaction. A. art is present in daily life*** B. always pay attention C. daily life is
  13. Math

    The total cost of producting X items per day ₹(X^2÷4+35X+25)and the price per items at which they may be sold is ₹(50-X÷2).find the daily output to maximize the profit
  14. Algebra

    The Sound Off Siren Company tests every fifth siren for sound quality and every eighth siren for mechanical quality. The daily output is 360 sirens.What percent is tested for mechanical quality?
  15. health safety

    Nutrition activities that would also promote children’s motor skill development include: A) looking at a display of ethnic foods B) measuring ingredients for a recipe C) peeling and slicing bananas for a fruit salad D) reading a rhyming story about foods
  16. Calculus

    A company is increasing production at the rate of 25 units per day. The daily demand function is determined by the fact that the price (in dollars) is a linear function of q. At a price of $70, the demand is 0, and 100 items will be demanded at a price of
  17. nutrition

    The list of ingredients if rom a box of graham crackers. INGREDIENTS: enriched wheat flour (contains niacin, reduced iron, thiamine-vitamin b1, riboflavin-vitamin b2), sugar, hydrogenated soybean oil), graham flour, honey, high fructose corn syrup,
  18. Cooking please help

    Our teacher is going to give us the following ingredients and we have to make an appetizer with all these ingredients. we can use additional ingredients but these must be the main ones and the additional ingredients cannot over power the main ones. please
  19. Math

    A company is increasing production at the rate of 25 units per day. The daily demand function is determined by the fact that the price (in dollars) is a linear function of q. At a price of $70, the demand is 0, and 100 items will be demanded at a price of
  20. Cooking easy ideas

    Our teacher is going to give us the following ingredients and we have to make an appetizer with all these ingredients. we can use additional ingredients but these must be the main ones and the additional ingredients cannot over power the main ones. please
  21. TEACHER AIDES

    16. Which of the following sets of factors is most influential in contributing to violence? A. Child abuse and poor nutrition B. Persistent poverty and poor nutrition C. Media violence and poor-quality schools D. Persistent poverty and widespread substance
  22. Rationing

    Compare the rationing in WWII to how we have been affected by the wars in Afghanistan and Iraq. How would Americans today react to a government rationing program? Choose 3 of the items you read about that were rationed during WWII and explain whether or
  23. health and nutrition

    The food pyramid presents daily recommendations for the
  24. Math

    A pizzeria offers 8 different ingredients on its pizza. Andy chooses 3 different ingredients from the 8 by drawing the names from a hat. What is the probability that Andy chooses either mushrooms or pepperoni or both among his three ingredients? The answer
  25. math/statistics

    In a manufacturing plant, three machines, A, B, and C, produce 37%, 36%, and 27%, respectively, of the total production. The company's quality-control department has determined that 1.5% of the items produced by Machine A, 2% of the items produced by
  26. Math

    A taco stand sells tacos with any three ingredients for a flat price of $1.25. Additional ingredients cost $0.50 each. There are ten different possible ingredients. How many different types of tacos costing $2.25 can be made at the stand? A. 160 B. 252 C.
  27. Math

    A taco stand sells tacos with any three ingredients for a flat price of $1.25. Additional ingredients cost $0.50 each. There are ten different possible ingredients. How many different types of tacos costing $2.25 can be made at the stand? A. 160 B. 252 C.
  28. Science

    How many calories do 12-14 year olds need daily? What food should be eaten every day? What is the maximum and minimum amount of calories daily for 12-14 year olds? The maximum and minimum number of calories for young teens depends upon the gender and
  29. Statistics

    A box contains 10 items, of which 3 are defective and 7 are non-defective. Two items are randomly selected, one at a time, with replacement, and x is the number of defective items in the sample. To look up the probability of a defective item being drawn
  30. Math

    You are making a recipe that consists of 5 different ingredients. In how many different orders can you add the ingredients to the bowl?
  31. math 157

    A receipt contains 3 ingredients, In how many different orders can all the ingredients be added.
  32. Social Studies please help me

    1. Which of these is an example of a capital resource A. Workers B.iron ore C. Entrepreneurs D. Computers 2. How does scarcity affect customers A. Limited money forces consumers to make choices B. Limited time prevents customers from making decisions C.
  33. math

    At a production level of 1400 items, the total cost is $7250 and the marginal cost is $25. Use this information to estimate the costs of producing the following number of items. Your answers should be whole numbers. a) 1401 items . b) 1399 items . c) 1450
  34. English

    Quality assurance differs from quality control in that __________________________. quality assurance deals with the process rather than the output quality assurance is just a promise of good output, while quality control is the delivery of the output
  35. business

    Daily demand for a product is 60 units with a standard deviation of 10 units. The review period is 10 days, and lead time is 2 days. At the time of review, there are 100 units in stock. If 98 percent service probability is desired, how many units should be
  36. statistics

    2. Punkey Electronics, a small manufacturer of electronic research equipment, has approximately 7,000 items in its inventory. They just hired Joe Detail to manage the inventory. Joe has determined that 10% of the items in inventory are A items, 35% are B
  37. nutrition

    What factors that affect your food choices and explore what has affected those choices you eat on a daily basis.
  38. character education

    uality assurance differs from quality control in that ____________________________________ . quality assurance deals with the process, rather than the output quality assurance is not as effective as quality control quality assurance is just a promise of
  39. Business

    Can you help. Thinking about this I think a company can't really make a-lot of profit if they spend no money on quality controls because,"quality control is the more traditional way that businesses have used to manage quality. Quality control is concerned
  40. Business

    I think a company can't really make a-lot of profit if they spend no money on quality controls because,"quality control is the more traditional way that businesses have used to manage quality. Quality control is concerned with checking and reviewing work
  41. Science

    Which are reasons to get a claim peer reviewed? Check all that apply. A peer review verifies conclusions. A peer review proves everyone else wrong. A peer review maintains standards of the field. A peer review identifies sources of errors. A peer review
  42. daily language review

    analogies. eighteen:even:: thirty-three: I don't understand this question?
  43. Creating High-Quality CentersCreating High-Quality

    To enhance children's creativity, it's best to do which of the following? A. Teach children techniques and the proper use of tools as they're developmentally ready B. Teach children the correct way to draw an item such as a person C. Use a hands-off
  44. what else? health!! can some one proofread this?

    Health The Importance of Nutrition and an Active Lifestyle By: schoolgirl11 Why is it Important to Make Healthy Eating Choices and Have Regular Daily Exercise?
  45. 6th grade English Lit

    What does it means when the question asked you to give a thorough description (ingredients) of the items your book is made of (e.g. "serving size, calories, vitamins"). The book was Because of Winn-Dixie and The project is a cereal box. Thank you.
  46. Daily Language Review

    there family has went to yellowstone national park This is the sentence that I have to correct and I keep getting it wrong. I need help.
  47. correct statement

    A.Quality was important to the cafe's customers. 1.The word quality uses the indefinite artcle here because it is not specific 2. The word quality uses the definite article here because it is specific 3.The word quality uses no article here because it is
  48. 7th grade art ms.sue asap please

    1. The ingredients, or building blocks, of an artwork (1 point) studies of art principles of art categories of art elements of art 2. The name of a color (1 point) value intensity hue fue 3. The arrangement of hues in a circular format (1 point) color
  49. Chemistry

    I have a project due tomorrow where I have to have a recipe that is made up of three ingredients. Part of the project is to convert each of the ingredients into individual serving sizes. How do I do this?
  50. Producing

    well ya i have a question I left my notes @ school I need to know what quality is most pleasing to the ear when recording audio. I'm using a half decent studio here were I have to following options 2 channel, 16 bit, 44100 Hz (CD Quality) 2 Channel, 16
  51. Math- Linear Programming

    A dog food is to be mixed from three kinds of ingredients: rolled oats, beef parts, and whey. The cost of each is 20 cents, 40 cents, and 35 cents per lb. Each ingredient contains 50, 450, and 200 units of protein and 350, 65, and 100 units of carbohydrate
  52. math

    Bill buys x items at $3 each, y items at $5 each, and z items at 6 each. If x,y,and z are each multiple of 5 and the total price of the items costing $3 and $5 is 55, which of the following could be the total price of all x +y+z items? a. 66 b. 80 c. 95 d.
  53. Sociology

    Diane Kendall,9th edition, the question for assignment 1 is the review the top 10 values listed in textbook and decide which values are missing from the list and why were they not listed.
  54. Math

    Each ounce of a substance A supplies 2% of the nutrition a patient needs. Substance B supplies 15% of the required nutrition per ounce, and substance C supplies 15% of the required nutrition per ounce. If digestive restrictions require that substances A
  55. Algebra

    Each ounce of a substance A supplies 2% of the nutrition a patient needs. Substance B supplies 10% of the required nutrition per ounce, and substance C supplies 16% of the required nutrition per ounce. If digestive restrictions require that substances A
  56. Math

    Each ounce of a substance A supplies 2% of the nutrition a patient needs. Substance B supplies 15% of the required nutrition per ounce, and substance C supplies 15% of the required nutrition per ounce. If digestive restrictions require that substances A
  57. Gen 200

    Prepare a 700 to 1,050-word paper in which you explain the relationship among professional values, ethics, and career success. Address the following items in your explanation: Define values and ethics. Identify at least three sources of professional values
  58. Gen 200

    Prepare a 700 to 1,050-word paper in which you explain the relationship among professional values, ethics, and career success. Address the following items in your explanation: Define values and ethics. Identify at least three sources of professional values
  59. written communications

    when your ordering goods from a distributor the best way to indicate the items you wish to order is to a. mention the items several times in the letter b. list items oj a separate sheet to accompany the letter c. list the items after the signature of the
  60. chemistry

    The active ingredients of an antacid tablet contained only magnesium hydroxide and aluminium hydroxide. Complete neutralization of a sample of the active ingredients required 48.5 ML of 0.187 M hydrochloric acid. The chloride salts from this neutralization
  61. nutrition and wellnesss

    Poor dietary habits cause nutrition-related problems. Which one of the following is NOT an example?
  62. Food and Nutrition

    List and explain any 10 differencies assiociated with poor nutrition
  63. English

    What is this place called in English? Each student carry a waste basket from his classroom to this place. In this place, there are big plastic bags for the recyclable items and unrecyclable items. Students brings used textbooks and notebooks. Then put them
  64. nutrition

    What personal boundaries would be establish in a nutrition seminar session?
  65. English

    What is the first step of making fortune cookies? 1. It is to beat the eggs and add the butter. 2. It is beating the eggs and adding the butter. 3. It is, "Beat the eggs. Add the butter." (Are the question and the answers all correct?) 4. Before folding
  66. MAT 126

    1. Save a cash register receipt from a shopping trip to the food market, or borrow one from a family member or friend. The cost of four prepackaged food items that are sold by weight and the cost of at least three fresh fruits, or vegetables need to appear
  67. math

    A manufacturing company finds that the daily cost of producing x items of a product is given by c(x)=210x + 7000. Find x using calculus
  68. mba business reserach methods

    Sampling A manufacturing company's quality control personnel have recorded the proportion of defective items for each of 500 monthly shipments of one of the computer components that the company produces. See data below. The company doesn't have time to
  69. EEE

    the solve of the shipment of 10 items has 2 items defective and 8 items are non defective.IN THE inspection of the shipment a sample of items will be selected and tested.if a defective items is found the shipment of 10 items will rejected.in a sample of 5
  70. Algebra 2

    Problem Solving - A manufacturer of cell phones makes a profit of $25 on a deluxe model and $30 on a standard model. The company wishes to produce at least 80 deluxe models and at least 100 standard models per day. To maintain high quality, the daily
  71. math

    Bill buys x items at $3 each, y items at $5 each, and z items at 6 each. If x,y,and z are each multiple of 5 and the total price of the items costing $3 and $5 is 55, which of the following could be the total price of all x +y+z items?
  72. statistics

    in a shipment of 7 items there are three defective items. at random 4 items are selected what is the expected number of defective items?
  73. Health

    6. Herbal medications have which of the following properties? They are heavily regulated by the Food and Drug Administration. They are safe because they are made from "natural" ingredients. The amount of featured ingredients can vary from sample to sample.
  74. math

    A manufacturer of lapel buttons test marketed a new item at a university. It was found that 1,000 items could be sold if they were priced at $4, but only 600 items could be sold if the price were raised to $8. On the other hand, the manufacturer finds that
  75. nutrition and wellness

    HI JISKHA, just got my first course for next year. this is my first writing assignment: Think about your personal food choices: How do you decide what you will eat on a daily basis? What sorts of things influence your decision? What is the most significant
  76. bio- i really need help!! multiple choice

    In order to survive, all organisms must carry out: 1. autotrophic nutrition 2. heterotrophic nutrition 3. enzyme-controlled reactions 4. the process of locomotion Help??
  77. math

    Suppose that Helen buys three items for 47 cents each, five items for 71 cents each, and two items for 1.21 each. What was the average cost of all the items she bought? Would the answer be 74 cents?
  78. 7th grade art

    1. The ingredients, or building blocks, of an artwork (1 point) studies of art principles of art categories of art elements of art 2. The name of a color (1 point) value intensity hue fue 3. The arrangement of hues in a circular format (1 point) color
  79. Math

    Marx clothing store is selling a lot of items. On monday 495 items were sold. on tuesday 450 items were sold. on friday 593 items were sold. Marx's misplace the totals for wed and thurs but the average over the five days was 494 items per day. What could
  80. Maths

    here are some of the ingredients for bolognese sauce 400g minced beef 800g chopped tomatoes 600ml Stock 300ml red wine Julie has only had 300g of minced beef how much of other ingredients should she use
  81. Science

    What are 3 reasons why salad dressing is a chemical suspension? Some of the liquid ingredients don't dissove in one another. That is why the dressing has to be shaken to blend together Some of the ingredients are solid spices or bits of cheese that do not
  82. Homework Help Math

    Q. marx's clothing store is selling a lot of items. On Monday 495 items were sold. On Tuesday 450 items were sold. On Friday 593 items were sold. Marx's misplaced the totals for Wednesday and Thursday, but the average over the five days was 494 items per
  83. English

    For what reason might an author use onomatopoeia in a story or poem? a. to help create a vivid picture*** b. to compare unlike items or concepts c. to give the text a song-like quality d. to represent something else
  84. programming

    can you write a psedo code to enter daily rainfall values. for the month of april. into an aray and to output maximum ,minimum,and average rainfall values for the month
  85. biology-multiple choice question

    In order to survive, all organisms must carry out: 1. autotrophic nutrition 2. heterotrophic nutrition 3. enzyme-controlled reactions 4. the process of locomotion Help??
  86. Help with statistics

    In a study of store checkout scanning systems, samples of purchases were used to compare the scanned prices to the posted prices. The accompanying table summarizes results for a sample of 819 items. When stores use scanners to check out items, are the
  87. Math Algebra 2

    An electronics company manufactures personal tape players on which it makes a profit of $28 each and personal CD players where the profit is $33 each. The company intends to produce at least 60 tape players and 100 CD players per day but its factory is not
  88. Ecology bio

    What is meant by "high quality" and "low quality" litter? What impact does litter quality have on decomposition rates?
  89. math

    if u received 2 dozen items and sold three of those items the first day, how many of those items are left?
  90. English

    1. The reason why I like it is I can enjoy tasting many ingredients. 2. The reason why I like it is that I can enjoy tasting many ingredients. 3. The reason why I like it is because I can enjoy tasting many ingredients. (Which one is grammatical? Which one
  91. health

    A proper way to take care of your skin would be to... A:pop pimples before they get to big B:use quality products to tan safely C:moisturize daily with Vaseline D:check for irregular dark spots on your body. I chose D
  92. Stats...is this correct?

    A sample of purchases at the local convenience store has resulted in the following sample data, where x = the number of items purchased per customer and f = the number of customers. x 1 2 3 4 5 f 5 15 8 8 7 1. What does the 15 stand for in the above table?
  93. intro-cal

    a company makes x toys daily at a cost of C(x)=125+30x+2(x to the power of 2/3) dollars. what daily production level will minimize the average cost? (note define average cost as the Total cost divided by the total number of items) thx According to your
  94. science

    a).Some honey are very expensive while others can be quite cheap,which supposedly corresponds to their respective quality.How is the quality of a particular honey determined? (b) Some types of honey crystallize after some time.Has the tendency to
  95. Math

    Consider the equation log(b,a^2)=c a) What are all possible values of a? Explain. b) What are all possible values of c? Explain. c) If −1 ≤ a ≤ 1 and b > 1 what can you conclude about all possible value of c? Explain. Hi, I don't even
  96. Math

    Q. marx's clothing store is selling a lot of items. On Monday 495 items were sold. On Tuesday 450 items were sold. On Friday 593 items were sold. Marx's misplaced the totals for Wednesday and Thursday, but the average over the five days was 494 items per
  97. math

    Suppose the cost of producing x items is given by C(x)=1000-x^3, and the revenue made on the sale of x-items is R(x)=100x-10x^2. Find the number of items which serves as a break-even point.
  98. Nutrition

    Define the 5/20 rule in nutrition.
  99. math,correction

    The problem states: In planning for a new item, a manufacturer assumes that the number of items produced X and the cost in dollars C of producing these items are related by a linear equation. Projections are that 100 items will cost $10,000 to produce and
  100. Nutrition Ed.

    Which one of the major concepts is Not included in the conceptual framework on which nutrition education is based? 1. Nutrition is how the body uses food. 2. Food is composed of nutrients required for health. 3. All persons need a variety of nutrients