1. Math

    Mr. R has some money to buy oranges, if he will buy 15 oranges he will need $90 more, if he will buy 10 oranges he will have $60 left. how much money has mr. R? Please kindly solve this using George Polya method.. guess and check...
  2. Math

    Mr. R has some money to buy oranges, if he will buy 15 oranges he will need $90 more, if he will buy 10 oranges he will have $60 left. how much money has mr. R?
  3. HELP MATH

    Mr. Kwon has just enough money to buy only 20 mangoes or only 30 oranges. If he wants to buy equal numbers of mangoes and oranges together, how many of each type can he buy with the money?
  4. Math

    Mr. Kwon has just enough money to buy only 20 mangoes or only 30 oranges. If he wants to buy equal numbers of mangoes and oranges together, how many of each type can he buy with the money?
  5. Algebra

    A boy was sent with $2.10 to buy oranges. He found the price 3 cents higher per dozen than he had expected to pay, and so he bought 6 fewer oranges than he had intended to buy and received 1 cent in change. How much did he pay for a dozen oranges?
  6. math

    Fifteen oranges cost $6.00. a) How much will Anna have to pay for 32 oranges? b) How many oranges can she buy with $32.00?
  7. math

    In K&M grocery store, apples are sold in groups of 3 and oranges are sold in groups of 5. If Mrs. Winter buys 26 apples and oranges in all how many apples does she buy? How many oranges does she buy?
  8. maths

    PLS HELP!!!! Some children were sharing oranges. If each child took 3 oranges, there would be 2 oranges left over. But if each child took 4 oranges, there would be 2 oranges short. How many oranges were there?
  9. MATH Help!

    Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of change in simplest
  10. math

    Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of change in simplest
  11. MATH

    Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of change in simplest
  12. Algebra

    Write a linear system of equations that can be used to solve these problems. Then, solve to get your final answer. I need someone to help me go through this and point me into the correct direction. 5. Matt and Michelle are selling fruit. Customers can buy
  13. Maths

    Some children were sharing oranges. If each child took 3 oranges, there would be 2 oranges left over. But if each child took 4 oranges, there would be 2 oranges short. How many oranges were there?
  14. Math

    Mrs Li bought some oranges. She gave 1/2 of them to her sister, 1/4 of the remainder to her neighbour, 3/5 of those left to her children and had 6 left in the end. How many oranges did Mrs Li buy? Explain your workings
  15. Math

    Mr. Santiago bought 10 crates of oranges. There were 50 oranges in each crate. He sold 65% of them. 8% of the remainder went bad, and he threw them away. a) How many money did Mr. Santiago earn if he sold the oranges 5 for $1.20? b) If he made $24.15 by
  16. Algebra

    If I buy 2 apples and 6 oranges, I will spend $5.60. However, if I buy 6 apples and 2 oranges, I will spend $4.80. How much does one orange cost? Write the answer like this example: 48cents.
  17. Pre-Algebra

    Write a linear system of equations that can be used to solve these problems. Then, solve to get your final answer. Please help me work through this. 4. The difference of two numbers is 3. Their sum is 13. Find the numbers. 5. Matt and Michelle are selling
  18. Math

    Sophia buys an eqaul number of oranges and pears for a party. The oranges are bought at a price of 7 for $2 and the pears are bought at a price of 5 for $3. She pays $33 more for the pears than the oranges. How much does Sophia pay in all? How many oranges
  19. math

    Mr. Rozario bought some numbers of apples and oranges in a ratio of 2:3. He gave away 2/3 of the apes to his sister and 23 oranges to his brother. The ratio of the number of apples to the number of oranges that he has now is 3:2. How many apple did he buy?
  20. Math

    Mr.Santiago brought 10 crates of oranges. There were 50 oranges in each crates. He sold 65% of them. 8% of the remainder went bad, and he threw them away. A) How much money did Mr.Santiago earn if he sold the oranges 5 for $1.20 B) If he made $24.15 by
  21. math

    I bought 10 oranges and ate 3 oranges out of the 10 oranges. How many oranges do I have left?
  22. Algebra

    Rose was buying fruit at the local market to make a fruit cake for Christmas. The recipe calls for plums, apples, and oranges. She needed 3 more oranges than plums and three times as many apples than plums. If she bought 28 pieces of fruit, how many
  23. 4th Grade Math

    At Mrs. Livingston's favorite grocery store, oranges are sold in bags of 10 and grapefruits are sold in bags of 6. Mrs. Livingston wants to buy an equal number of oranges and grapefruits. What is the smallest number of each fruit Mrs. Livingston needs to
  24. Math

    Mrs. Kumar bought 27 apples. She bought 15 more oranges. How many oranges did she buy?
  25. math

    bananas cost twice as much as oranges.sue buys 10 bananas and 3 oranges.with the same amout of money,she could have bought 4 bananas and how many oranges?
  26. algebra

    mary went to the store for some fruit. The apples were $1.00 per pound and the oranges were $0.50 per poumd. She spent $5,00 all together and took home a total of 8 pond of fruit. How many ponds of apples and oranges did she buy?
  27. English

    Why do you save money? 1. I save money to buy a fancy bike. 2. I save money to buy the MS Office program. 3. I save money to buy a Samsung galaxy 5. 4. I save money to please my parents, for they like me to save money. 5. I save money to buy a new coat. 6.
  28. Math

    The question is: A Woman is selling an (X) amount of Oranges The first time she sold half of the total Oranges and half of an Orange. The second time she sold half of what is left of the Oranges and also half of an Orange. The third time she sold half of
  29. Math

    Part 1- Mr. Santiago bought 10 crates of oranges. There were 50 oranges in each crate. He sold %65 of them. How much did Mr. Santiago earn if he sold the oranges 5 for $1.20? Part 2- A week after the first sale %8 of the remaining oranges (from part 1)
  30. Help with Art!

    Still Life with Milk Jug and Fruit by Paul Cezanne How did he artist create balance in this image? A. by spreading the oranges out from the top left corner to the bottom right. B. by spreading the oranges out in a circular pattern around the plate. C. by
  31. maths

    There are 450 oranges and mangoes in a fruit stall. There are twice amount of mangoes as there are oranges. a)how many oranges are there in the stall? b)2/3 of the oranges are green and the others are ripe. How many oranges are ripe? c)A box can hold 24
  32. math

    There are 568 apples and oranges in a box. There are 40 more apples than oranges. 15 oranges are rotten. How many more apples than fresh oranges are there in the box? work: apples + oranges = 568 apples = oranges + 40 (since there are 40 more apples than
  33. Maths

    Caharles can buy 50 oranges and 60 apples for $100. He can 100 oranges for $100. How many apples can he buy for $100?
  34. math

    a box contain 60 oranges.3/5 of the oranges were equally shared among 4 boys.how many oranges did each boy received.
  35. Math

    Oranges are on sale at $0.99 per pound. Either bought 3.25 pounds of oranges. About how much did she pay for the oranges?
  36. Math grade 6, ratio

    Mr. Lynch bought some oranges and pears.after giving away 10 oranges, he had twice as many pears as oranges left.if he had 24 pears in the end,what was the ratio of the number of oranges to the number of pears he had at first?
  37. math

    Jimmy had a total of 163 apples and oranges. After selling 50% of all the apples and 20% of all the oranges, he had 110 fruits left. How many oranges did Jimmy have at first?
  38. Maths

    Ruby has 20 oranges. she eats 3/5 of the oranges. How many oranges did she eat
  39. micro

    On one society A the price of an apple is $3 and the price of an orange is $7, while on socity B the apple and orange are the same price, $4. society A people consume 10 apples and 8 oranges while societyB people consume 8 apples and 12 oranges. Which
  40. math

    the 1st branch produced 1 orange. the 2nd branch produced 2 oranges, the 3rd branch produced 4 oranges, the 4th branch produced 8 oranges and the 5th branch produced 16 oranges. how many oranges will the 10th branch produce?
  41. Math please help

    Celeste is making fruit baskets for her service club to take to a local hospital. The directions say to fill the boxes using 5 apples for every 6 oranges. Celeste is filling her baskets with 2 apples for every 3 oranges. Complete the tables to find
  42. Math

    Ronnel spent 1/5 of his money to buy a food. He spent 1/4 of the remaining money to buy a magazine.If he had 360 pesos left in his wallet, how much money did he have at first?
  43. math

    in a store all the oranges are stacked in triangular pyramids, each layer of oranges is in the shape of an equilateral triangle and the top layer is an single orange. How many oranges are are in a stack ten layers high
  44. Microeconomics

    On one society A the price of an apple is $3 and the price of an orange is $7, while on socity B the apple and orange are the same price, $4. society A people consume 10 apples and 8 oranges while societyB people consume 8 apples and 12 oranges. Which
  45. Math

    Ronnel spent 1/5 of his money to buy food. He then spent 1/4 of the remaining money to buy magazine. If he had ₱360.00 left in his wallet, how much money did he have at first?
  46. maths

    david gave 1/5 of his oranges to his brother. his brother got 15 oranges. he gave his friend donny 1/3 of the remainder. a) how much oranges did david have originally? b) how many did donny get? c) how many oranges was david left with?
  47. matha

    out of 250 oranges 50 oranges distributed in class what is the percentage left
  48. Mico- Econ-- Help

    Suppose that in a month the price of oranges increases from $.75 to $1. At the same time, the quantity of oranges demanded decreases from 100 to 80. The price elasticity of demand for oranges (calculated using the initial value formula) is __________. 0.75
  49. 4th grade

    nick's diner advertise fresh squeezed orange juice every day of the year. he serves twenty-four 8-ounce glasses of juice a day. nick knows it takes three 6-ounce oranges to make one 8-ounce glass of juice. nick orders oranges by cases that have 24 oranges
  50. mathematics

    Greg give 1/4 of his oranges to James and sold 1/3 of the remainder. Greg remained with 80 oranges. Calculate how many oranges Greg had in the beginning and calculate how many oranges were sold.
  51. math

    samaira spends2/5 of her pocket money to buy chocolates and gives1/9 of the remaining money to her sister she spends 3/4 of the rest of the money to buy a book and saves rest of it the fraction of money saved by her is
  52. AIG MATH

    A fruit seller has an equal number of apples and oranges.He sold 109 oranges and 45 apples.The number of apples left is 5 times the number of oranges left.What is the total number of fruit he had at first?
  53. Mathamatics

    I need help figuring out these two math word porblem: 1) A sales tax of 6% of the cost of a car was added to the purchase price of $29,500. a. how much was the sales tax? b. What is the total cost of the car, including sales tax? 2) During the packaging
  54. math

    5 oranges when removed from a basket containing three more than seven times as many oranges,leave how many oranges in the basket?
  55. Grammar

    Is this correct grammar? Sarah has 6 oranges. Ted has 7 oranges. How many oranges do they have altogether?
  56. math

    A grocer sell 84 oranges in one day. At the end of the day, the grocer has 1/3 as many oranges as he did at the start of the day. If n=the number of oranges the grocer has left at the end of the day, which of the equations could be used to determine the
  57. math

    A fruit seller has an equal number of apples and oranges. He sold 109 oranges and 45 apples.The number of apples left is 5 times the number of oranges left. What is the total number of fruit he had first?
  58. Maths

    Chris spent 1/4 of his money to buy shirt .He spent 1/2 of remaining money to buy shorts.Given that Chris had left $56 left. How mush money did he at first?
  59. math

    jasmine bought 26 pieces of fruit.she bought 6 oranges.she bought twice as many apples as oranges,and twice as many oranges as bananas.she also bought some pears.
  60. Math (for PsyDag)

    This is the example i was given: The oranges in a box have a mass of 4680 gm.If the average mass of an orange is 97.5gm, find the number of oranges in the box. Total mass = average mass of an orange x number of oranges in the box. Therefore the number of
  61. Maths

    In a basket, 3/4 of the fruits are oranges and the rest are apples. After I have away 10 oranges, there are now 1/2 as many oranges as apples. How many apples and oranges are there in the basket?
  62. algebra

    Natasha has been saving money to buy a new pair of running shoes. The pair she wants cost $132. She currently has $80. She saw an ad in the paper that the store is having a "1/3 off sale" Does she now have enough money to buy the shoes? if not how much
  63. Math

    Max has two baskets of oranges. The ratio of the oranges in basket A to those in basjket B is 7:4. If Max puts half of the oranges in basket A to basket B. what is the new ratio of the oranges in basket A to basket B?
  64. math

    mMax has two basket of oranges. The ratio of the oranges in the basket A to those in basket B is 7:4. If Max puts half of the oranges in basket A to basket B, what is the new ratio of the oranges in basket A to basket B?
  65. math

    Zaineb is deciding whether to buy a stereo at $695 plus GST and PST now, or to invest the money to buy the stereo in a year. Her account pays 7.35% per annum, compounded monthly. If she can buy the stereo at the same price next year, how much would she
  66. Probability

    A customer at Cavallaro’s Fruit Stand picks a sample of 3 oranges at random from a crate containing 60 oranges, of which 4 are rotten. What is the probability that the sample contains 1 or more rotten oranges?
  67. Probability

    A customer at Cavallaro's Fruit Stand picks a sample of 4 oranges at random from a crate containing 50 oranges, of which 4 are rotten. What is the probability that the sample contains 1 or more rotten oranges?
  68. English

    1. If I had had a lot of money, I would have bought the car. 1-2. As(=Because) I didn't have a lot of money, I didn't buy the car. 2. If I had had a lot of money, I could have bought the car. 2-2. As I didn't have a lot of money, I couldn't buy the car. 3.
  69. Math

    Samina spent 1\8 of her money to buy books ,1\5 to buy clothes or 1\10 give to charity, if she had still rupees 15 ,more than half of her money ,find the amount she originally had
  70. Algebra

    Samina spent 1\8 of her money to buy books ,1\5 to buy clothes or 1\10 give to charity, if she had still rupees 15 ,more than half of her money ,find the amount she originally had
  71. Maths

    5. You have inherited an orange grove. The more orange trees there are in the grove, the fewer oranges each tree produces. When there are 30 trees, each tree produces 84 kg of oranges. When there are 90 trees, each tree produces 74 kg of oranges. Assume
  72. math

    a boy has enough money to buy 20 exercisew book.if each book cost 25 paise less,he could buy 2 more books and still have 20 paise left.how much money did he have??? ans (48 rs)?
  73. Math

    1. There are 18 boys and 12 girls in a math class.what is the ratio of girls to total students? A.18:30 B.(12:30) C.30:12 D.30:18 2.which of the following ratios are equivalent to 6:9? Choose all that apply. A.3:2 B.18/27 C.(30:45) D.(24/32) 3.what is the
  74. Math

    A basket contains 6 oranges and 4 tangerines. A sample of 3 is drawn. Find the probability that they are all oranges.
  75. math

    A bowl of fruit contains 4 apples, 5 oranges, and 3 bananas. In how many ways can 3 oranges be selected?
  76. Math

    a seller buys 8 oranges at $5 and sell 4 oranges at $5 ,what is the profit or loss percentage ?
  77. maths

    The ratio of oranges and bananas is 3:6. There are 54 pieces of fruit altogether, how many of them are oranges? Do I set it up 3/6 times x/54?
  78. maths

    A man has certain number of oranges.he divides them into two lotsA and B.he sells the first lot at the rate of Rs.2 for three oranges and the second lot at the rate of Re.1 per orange and gets a total of Rs.400.if he had sold the first lot at the rate of
  79. math

    you need to fill a bag with 14 kg of oranges. how can you measure 14 kg of oranges using a balance scale and these weights :1kg,5kg and 10 kg
  80. math

    Mr. Sims has 198 oranges. he packs them into 5 crates. Use rounding to estimate the number of oranges in each crate.
  81. Math

    200 oranges were purchased for $53.40. How much would 100 oranges have cost?
  82. Math

    Four students share 6 oranges equally. How many oranges does each student get?
  83. math

    Alex bought twice as many pears as apples. He bought 4 more pears than oranges. He bought 6 apples. How many oranges did Alex buy?
  84. math

    three boxes are in a room. You know that one contains apples, one centains oranges, and one contains a mixture of apples and oranges, but you don't know the contents of the specific boxes. The boxes are labeled "apples","oranges", and "apples and oranges",
  85. Math 1

    Martha wants to buy a new bike that costs $79, including tax. She currently has $15 saved. She began a dog walking business to earn the remaining money needed to buy the bike. She charges $5 for each dog she walks. What is the fewest number of dogs that
  86. Algebra

    If you bought 6 pears and 20 oranges and then bought 11 pears and 12 oranges and spent the same each time, how much do oranges cost if the pears are 80 cents each?
  87. Math

    A crate has 5 times as many apples as oranges. If there are 120 pieces of fruit in the crate, and there are only apples and oranges in the crate, then how many oranges are there?
  88. math

    3 boxes are in a room. You know that one contains apples, one contains oranges, and one contains both apples and oranges, nut you don't know the contents of the specific boxes. The boxes are labeled, "apples," "oranges," and "apples and oranges," but each
  89. Math

    Jack spent $21.70 on 6 notebooks and 7 pencils and has some money left. To buy another notebook he will be short of $0.30. To buy one more pencil, he would have $0.50 left. How much does a notebook cost?
  90. Math

    sara bought at least 10.5 pounds of oranges. she divided the oranges into 3 equel amounts. which inequality can find the least amount that can be in each group?
  91. English

    1. Find the way to do it 2. Find the way in which you can do it 3. Find the way in which to do it. (Can we use all the expressions? Are they the same?) 4. Give me the money to buy food. 5. Give me the money with which you may buy food. 6. Give me the money
  92. math stuff

    suppose to arrage the names of the ppl in descending order of their share of oranges: Eddy's share of oranges is half the sum of dennis and carols share bob has more oranges then dennis the total share of anna and bob is equal to that of carol and dennis
  93. math: please help

    The luncheon special at Little Jimmy's costs $4.89. The lunch bunch has $23.50 in it's account. What is the greatest number of luncheon specials they can buy with the money in their luncheon account? I got 4 lunches with about $0.80 left over. Is that
  94. Algebra 2

    Perry can fill a sorter with oranges from the conveyer belt in 10 minutes. While Perry fills the sorter, Gillian takes oranges out of the sorter and puts them in shipping crates. With Gillian taking oranges out of the sorter, it takes 25 minutes for Perry
  95. AlGEBRA

    I have 75.00 and I want to buy games that cost 19.00 each. Shipping and handling costs 4.50. How many games can I buy? how much money will I have left over? (Write as an inequality and solve)
  96. Mirco economics

    Why does trade of any type take place? Illustrate your answer by reference to each of the following: 1. Market exchange in which price is determined by Demand and supply. (refer in your answer to producer and consumer surplus) 2. Exchange between two
  97. math

    A farm sells boxes of oranges for $8 and boxes of grapefruits for $12. The farm wants to ear at least 4,000. If he sells 210 boxes of oranges and 150 boxes of grapefruit will he earn at least $4,000? If not how many more boxes of oranges must he sell to
  98. Math

    Samuel and Daniel shares some oranges in the ratio 4:5 respectively. Daniel received 3 more oranges than Samuel. How many oranges did Samuel get?
  99. English

    cf. I saved money to buy a new computer. Does 'to buy a new computer' modify 'money' and an adjective phrase? Or is 'to buy a new computer' an adverbial phrase?
  100. Algebra

    The yearly production of a 5 foot orange tree is 34 pounds of oranges. A 14 foot tree produces 86 pounds of oranges. Let h represent the height of an orange tree and p the number of pounds of oranges produced. List the ordered pairs.