Ask questions and get helpful responses.

In a market survey 100 traders sell fruit 40 sell apple 46 sell apples 50 sell oranges 14 sells apple and oranges 15 sell the three fruits 1: represent the information on venn diagram 2: find the number that sell

29,545 results
  1. Mathematics

    In a market survey 100 traders sell fruit 40 sell apple 46 sell apples 50 sell oranges 14 sells apple and oranges 15 sell the three fruits 1: represent the information on venn diagram 2: find the number that sell orange and mango only.
  2. Math

    At whole foods market 5/6 of the vendors sell vegetable and 2/4 sell fruit. What fraction of the vendor sell fruit or vegetable?
  3. mathematics

    If 10 apples sell for $5 dollars. How much does 1 apple sell for?
  4. math

    Sixty-five randomly selected car salespersons were asked the number of cars they generally sell in one week. Fourteen people answered that they generally sell five cars; nineteen generally sell six cars; twelve generally sell seven cars; nine generally
  5. algerbra

    the modern grocery has cashews that sell for $4.75 per lb. and peanuts that sell for $2.25 per lb. how much of each must the grocer mix to get a 100 lbs. of mixture that he can sell for $3.00 per lb.express the probrlem as a system of linear equations and
  6. economics

    First,label the following scenarios as to whether they would create a producer or consumer surplus. Then, after you have labeled each scenario, calculate the ensuing surplus. Claire is trying to sell her used calculus textbook online. She asks for $150 or
  7. math

    Jake is making birdhouses to sell. The cost to make them is $80 for supplies plus $6.25 per birdhouse. He will sell them for $16 each. What is the minimum # of birdhouses he must sell to make a profit. I got he must sell more than 8 I did it by setting up
  8. maths --plse help me..

    A fruit vendor buys 300 apples at Rs 50 per dozen. The vendor sold 200 of them at Rs 50 per 10 apples. At what rate per apple should the vendor sell the remaining apples to make an overall profit of 12% ?
  9. math

    Nature's best wants to combine nuts they sell for $3.60 a pound with dried fruit they sell for $2.40 a pound to create a trail mix. How much of each snack should they use to make 10 pounds of trail mix that would sell for $3.30 a pound? Thank you!
  10. math

    They are planning to sell 75 year anniversary logo football to help raise money. an original full size logo football will sell for $22 and a miniature logo football will sell for $6. if they sell all 6000 footballs they ordered they can make $76000.
  11. algebra

    To make a special mix, the owner of a fruit stand wants to combine cashews that sell for $7.00 per lb with walnuts that sell for $5.50 per lb to obtain a 35 lb hat sells for $6.50 per lb. How many pounds of each type of nut should be used in the mixture?
  12. Math Word Problem

    Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The peanuts didn't sell well, so in order to sell 60 lbs of peanuts the manager decided to mix 60 lbs of peanuts w/ cashews and sell the mixture for $2.50 per pound. How many lbs cashews
  13. algebra

    A grocer mixes almonds which sell for 1.20/kg with 180kg of Brazil nuts which sell for 1.50/kg. How many kg of almonds must he use in order to sell the mixture for 1.28/kg?
  14. math

    the 6th grade has 5 days to sell tickets to a talent show. The students predict that each day they will sell 10 fewer tickets than the day before. How many must they sell on the first day if they want to sell 200 tickets? --- do I divide 10 by 200 that
  15. Help math plz

    A firm is deciding whether or not to place a product on the market. They envisage three posible market reactions: high demand, moderate demand, and low demand. If demand is strong they expect to sell 200,000 a month of the good; moderate sale levels are
  16. Money, Percent

    Christopher purchased 875 shirts for Sell-O-Rama for $3.35 each. Sell-O-Rama sold them all at a 140% markup. What was Sell-O-Rama's profit?
  17. Math problem

    The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and peanuts that sell for 2.50 a pound. How much of each must Albert the grocer mixed to get 60 pounds of mixture that he can sell for three dollars per pound? Express the problem as a system of
  18. Helpppppp

    The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and peanuts that sell for 2.50 a pound. How much of each must Albert the grocer mixed to get 60 pounds of mixture that he can sell for three dollars per pound? Express the problem as a system of
  19. Quantitative Methods/Statistics

    Byron is planning to finance his college education by selling programs at the Kaplan University football games. There is a fixed cost of $400 for printing these programs, and the variable cost is $3. There is also a $1,000 fee paid to the University for
  20. Managerial Economics

    Suppose your marketing department does a survey of potential users and finds that these users place the following values on the two versions of your software. Software Version Home Users Commercial Users Full featured version $175 $225 Disable version $150
  21. statistics

    12. Sixty-five randomly selected car salespersons were asked the number of cars they generally sell in one week. Fourteen people answered that they generally sell three cars; nineteen generally sell four cars; twelve generally sell five cars; nine
  22. acc math 2 high school

    I need help finding constraints to put this on the graph. the objective function is c=16x+25y. Problem: Your club plans to raisse money by selling two sizes of fruit baskets. The plan is to buy small baskets for $10 and sell them for $16, and to buy large
  23. Mathematics

    A fruit vendor buys 300 Apple at rupees 50 per dozen the vendors old 200 of them at rupees 60 per dozen at what rate per Apple should the vendors sell the remaining apples to make an overall profit of 12%
  24. algebra

    Sandy’s Sweatshirt Shop sells college sweatshirts. White sweatshirts sell for $18.95 each and red ones sell for $19.50 each. If receipts for the sale of 30 sweatshirts total $572.90, how many of each color did the shop sell?
  25. Algebra

    A coffee manufacturer wants to market a new blend of coffee that will sell for $3.90 per pound by mixing two coffees that sell for $2.75 per pound and $5 per pound, respectively. What amounts of each coffee should be blended to obtain 100 pounds of the
  26. Math

    2. Celia brought 12 apples , ate two of them, and sold the rest for 20 cents more per apple than was she paid. Her total profit was $1.00 How much did she sell each apple for.
  27. Math algebra

    1) Charlie plans to sell twice as many magazine subscriptions as Patrick. If Charlie and Patrick need to sell at least 100 subscriptions in all, what inequality could be used to determine how many subscriptions, x, Charlie needs to sell? I really don't
  28. Math

    Student Council sells bottled water at the cheerleading competition as shown in the table. Determan if each statement is true or false. They sell 18 cases in 2 hours they sell 24 cases in 2 hours and 40 minutes they sell 36 cases in 3 hours and 20 min
  29. math

    a fruit seller buys 100kg apple at the rate of rs 20 per /kg . He sold 40 kg at a loss of 7%.At what price should we sell the remaining apple to make a profit of 15% on the whole transaction ??
  30. math

    if i have 5 days to sell 200 tickets by friday how many tickets do i have to sell the first day if i sell ten less then the previous day
  31. English

    1. What do people all around the world love doing? - They love eating street food. 2. How is street food? - It looks good and tastes delicious. 3. What is New York City like? - It is a busy city. 4. What's there on almost street corner? - There is fast
  32. algebra

    I have beans that sell for $9 per pound and $12 per pound, they need to be mixed to create 100lbs of mixture that will sell for $11.25 per pound . How much of each type of bean should be used in the mixture? X=#lbs beans that sell for $9.00/lb. Y=#lbs
  33. pre-algebra, math

    You make and sell birdhouses. Your fixed costs for your tools and workspace are $3000. The cost of wood and other materials needed to make a birdhouse is $10. You sell each birdhouse for $50. Let x represent the number of birdhouses you make and sell. a.
  34. Math

    Mr. Kushner's class is selling candles for a class trip. There are 18 students in his class in all. 3 students sell 5 candles. The number of students who sell 6 candles is 2 more than the number who sell 5 candles. 3 students sell 8 candles. 1 student
  35. Math

    Write an equation and solve if possible please: 1.) You make 20 silk flower arrangements and plan to sell them at a craft show. Each flower arrangment costs $12 in materials, and your booth at the craft show costd $30. If you sell the arrangments for $24
  36. algebra

    Retail Sales of Sweatshirts: Sandy's Sweatshirt shop sells college sweatshirts. White sweatshirts sell for $18.95 each and red ones sell for 19.95 each. If receipts for the sale of 30 sweatshirts total $572.90, how many of each color did the shop sell? How
  37. Math

    Market research tells you that if you set the price of an item @ 1.50, you will be able to sell 5000 items; and for every 10 cents you lower the price below 1.50 you will be able to sell another 1000 items. Let x be the # of items you can sell, and P = the
  38. Math

    The following are the number of apples sold in a certain market: 96, 186, 59, 171, 62, 58, 176, 91, 183, 167, 62, and 51. How many apples should an extra store sell to have a mean of 120?
  39. COLLEAGE ALEGEBRA

    QUES # 1 a STARTUP COMPUTER CAN SELL 1000 COMPUTERS IF THEY PRICE THEM AT $500. tHE NUMBER SOLD WILL INCREASE BY 10 FOR EVERY $1 decrease in the price. The company has fixed costs of $100,999, and each computer costs $300 to produce, Find the price that
  40. Math

    Luna, Mason ,and Gabriel make and sell hand-painted t-shirts .They make a profit of D dollars for each shirt they sell.If they sell 13 t-shirts, how much total profit will they make?
  41. math

    Apples sell for $1.29 a pound, and there is an average of 3 apples per pound. About how many apples would you expect to get for $5.00? First, you need to divide $1.29 by 3. Did you get $.43? That's the amount that one apple costs. Now -- divide $5.00 by
  42. algebra

    You make 20 silk flower arrangements and plan to sell them at a craft show. Each flower arrangement costs $12 in materials, and your booth at the craft show costs $30. If you sell the arrangements for $24 each, how many must you sell to make at least $100
  43. math

    how many pounds of peanuts that sell for $2 a pound must be mixed with six pounds of cashew nuts that sell for$4 a pound to get a mixture that can sell for $2.50 a pound?
  44. Algebra

    She has 1000 bushels of corn to sell. Presently the market price is $5.00 bushel. She expects market price to increase .15 a week. For each week she wants to sell,she loses 10 bushels to spoilage. Determine a function to express her total income from
  45. math

    A fruit seller sold 234 apples.He sold twice as many apples as mangoes.how many more apples did he sell?
  46. ALGEBRA 2

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per apple pie and $2.00
  47. marketing

    For business marketing, we are planning to make and sell soap, with our target audience as teenagers. What do you think we need to do in order to attract lots of customers and for them to sell?
  48. MAth

    A high school purchases a printing machine that can put lettering on clothing for $6000. The school plans to print T-shirts with the school logo and sell them. Each T-shirt costs the school $4 and will sell for 412. hOW MANY t-SHIRTS MUST THE SCHOOL SELL
  49. inter Algebra

    A band can sell 80 CDs at concert if they sell the Cds for $12 each. For every $1 increase in the price, they will sell 5 fewer Cds. Determine the price for a CD that will maximize the band's revenue.
  50. statistics

    I believe over the next year I am going to sell 250,000 units. However, there is a 15% chance I will only sell 120,000 and 5% chance that I will only sell 40,000 units. What equation should I use to determine my demand?
  51. maths

    Sid and Libby are planning to sell pies at a local fair. They spend $200 to rent a table at the fair. Their costs for ingredients, other supplies, baking, and packaging are $3.00 per pie. Sid and Libby plan to sell the pies for $8 each. How many pies must
  52. math

    i need your help guys #A fruit vendor bought 600 apples for $ 4800. He spent $ 400 on transportation. How much should he sell each to get a profit of $ 1000?
  53. Math

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per apple pie and $2.00
  54. Math

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per apple pie and $2.00
  55. MICROeconomics - Monopoly

    Please check my answers and correct them. Domestic Market: Pd = 20 000 – 20yd MRd = 20 000 – 40yd Foreign Market: Pf = 25 000 – 50yf MRf = 25 000 – 100yf Firm’s production process shows Constant Returns to Scale and it takes $1,000,000 to produce
  56. Finance

    Company A wants to issue new 20-year bonds for needed projects. The company currently has 10 percent coupong bonds on the market that sell for $1,063, make semiannual payments, and mature in 20 years. What coupon rate should the company set on its new
  57. MAT101

    6. Suppose you have a lemonade stand, and when you charge $2 per cup of lemonade you sell 100 cups. But when you raise your price to $4 you only sell 50 cups. Write an equation for the number of cups you sell as a function of the price you charge. Denote
  58. operations management

    Samsung camera has 2 design options for its new line of camera products. Design Option A: has a 0.9 probability of selling 61,000 cameras and a 0.1 probability of selling 63,000 cameras. The design will cost $1,000,000. Design Option B: has an alpha 0.8
  59. MAT101

    6. Suppose you have a lemonade stand, and when you charge $2 per cup of lemonade you sell 100 cups. But when you raise your price to $4 you only sell 50 cups. Write an equation for the number of cups you sell as a function of the price you charge. Denote
  60. Finance-Options

    I am having trouble with options. Long call, i know it means you buy the right to buy an asset. Long put, you buy the right to sell an asset. What is confusing the the short call and short put. What does it mean you sell the right to buy and sell the right
  61. microeconomics

    If a firm holds a pure monopoly in the market and is able to sell 5 units of output at $4.00 per unit and 6 units of output at $3,90 per unit, it will produce and sell the sixth unit if its marginal cost is 4.00 or less 3.40 or less 3.90 or less
  62. Finance

    A U.S. firm wants to raise $15 million by selling 1 million shares at a net price of $15. We know that some say that firms "leave money on the table" because of the phenomonon of underpricing. Using the average amount of underpricing in U.S. IPOs, how many
  63. finance

    11-10. A U.S. firm wants to raise $15 million by selling 1 million shares at a net price of $15. We know that some say that firms “leave money on the table” because of the phenomenon of underpricing. a. Using the average amount of underpricing in U.S.
  64. Intermediate Algebra

    If company A has an excess amount of glove they are willing to sell for a flat rate of 79.95. and company B has gloves they will sell for 30.95 and .15 per pair of gloves and company C also has gloves they will sell for 20.95 and .35 per pair. when will
  65. Math

    An ice cream shop owner wants to find out what new flavor of ice cream he should sell in his shop. Which method would be the BEST way for the owner to do this? A) Determine which flavor is the best selling now. B) Visit all the other ice cream store and
  66. math

    ART An artist is going to sell two sizes of prints at an art fair. The artist will change $20 for a small print and $45 for a large print. The artist would like to sell twice ad many small prints as large prints. The booth the artist is renting for the day
  67. algebra

    A grocer wants to mix nuts which sell for Rs 40 per kilo with nuts which sell Rs 90 per kilo in order to make a mixture which could sell for Rs 70 per kilo.How many kilos of each should be mixed to get a mixture of 630 kilos?
  68. Math

    a. Suppose a market research company finds that at a price of p = $30, they would sell x = 58 tiles each month. If they lower the price to p = $18, then more people would purchase the tile, and they can expect to sell x = 70 tiles in a month’s time. Find
  69. English

    1. They also sell big,soft pretzels. 2. They also sell big soft pretzels. 3. They also sell soft,big pretzels. 4. they also sell soft big pretzels. (Would you check the word order and commas? Which ones are grammatical?)
  70. math

    Sandy’s Sweatshirt Shop sells college sweatshirts. White sweatshirts sell for $18.95 each and red ones sell for $19.50 each. If receipts for the sale of 30 sweatshirts total $572.90, how many of each color did the shop sell? Complete by making a table,
  71. Math

    The drama club is trying to raise $1428. On the first day they sell 12 tickets. They sell 4 more each day. Each ticket costs $3.50. Than how long is it going to take them to get to their goal?
  72. Math

    The Oliver Company plans to market a new product. Based on its market studies, Oliver estimates that it can sell up to 2,000 units in 2005. The selling price will be $5 per unit. Variable costs are estimated to be 20% of total revenue. Fixed costs are
  73. Math

    A party mix is made by adding nuts that sell for ​$2.50per kg to a cereal mixture that sells for ​$11 per kg. How much of each should be added to obtain 30 kg of a mix that will sell for ​$2.10per​ kg?
  74. algebra

    Suppose a market research company finds that at a price of p=$25,they would sell x=56 tiles each month. If they lower the price to p=$20, then more people would purchase the tile, and they can expect to sell x=66 tiles in a month's time. Find the equation
  75. math

    Suppose that a market research company finds that at a price of p=$25, they would sell x= 53 tiles each month. If they lower the price to p=$15, then more people will purchase the tile, and they can expect to sell x = 63 tiles month’s time. Find the
  76. Algebra II

    Suppose a market research company finds that at a price of p = $20, they would sell x=42 tiles each month. If they lower the price to p = $10, them more people would purchase the tile, and they can expect to sell x = 52 tiles in a month's time. Find the
  77. English

    please answer these question and explain. One of the women who ...... in the premises ...... been ordered to quit? A. sells / have B. sell / has C. sell / have D. sells / has?
  78. math

    If i make 45 cakes and sell 3/5 how many did i sell?...... 45×3/5=?...idk.its for my daughter homework.idk even know how to do it ,let alone the answer. Thank u very much for your time.
  79. Math

    Maya has 120 caramel apples to sell. Each caramel apple is covered with one topping. 1/5 of the caramel apples are covered with peanuts. 1/3 are covered with chocolate chips. 3/10 are covered with coconut. The rest are covered with sprinkles. How many
  80. Economics

    Consider the problem of a firm that needs to decide how much output, denoted by x, to sell. The marginal revenue function of the firm is given by 10−x. It's marginal cost function is goven by x. In addition, the firm faces a legal constrain: it is
  81. help math

    word problem need help: suppose you own a card shop. you buy one line of cards at a rate of 4 cards for $5. you plan to sell the cards at a rate of 3 cards for $5 how may carfds must you sell in order to make a profit of $100.00 i don't understand how to
  82. math word problem

    word problem need help: suppose you own a card shop. you buy one line of cards at a rate of 4 cards for $5. you plan to sell the cards at a rate of 3 cards for $5 how may carfds must you sell in order to make a profit of $100.00 i don't understand how to
  83. math

    You are a manufacturer of a certain item. You’ve calculated that you can sell 80 of these items for $5 each and you can sell 60 of these items for $8 each. Assuming this relationship is linear, write an equation that relates cost to the number of watches
  84. 8th grade math

    i have two problems that i need to write an inequality for. a) One third of a number, decreased by thirty six, is at most twenty two. Find the number. b) A school's Spanish club is welling bumper stickers. They bought 100 for $55, and have to give 15 cents
  85. math

    In a Farmer's Market a man sold 5 times as many apples as watermelons. He sold a total of 66 apples and watermelons. How many apples did he sell?
  86. algebra

    Two part question: Suppose a market research company finds that at a price of p=$25, they would sell x=56 tiles each month. If they lower the price to p=$20, then more people would purchase the tile, and they can expect to sell x=66 tiles in a month's
  87. math

    you are a shop owner who wants to market a new hat. the hat distributor will sell you one size at a reduced price. in one day you sell the following sizes: 8 1/4,8 1/2,6,7 1/4,7 1/4, 7,7 1/4,8,6 3/4,8 1/2,7 1/4, 8 1/4, 8 1/4,6 3/4,7 3/4 which size will you
  88. Math

    Suppose you have a lemonade stand, and when you charge $1 per cup of lemonade you sell 50 cupes. But when you raise your price to $2 you only sell 25 cups. Write an equation for the nuber of cups you sell as a function of the price you charge. Denote "C"
  89. Math

    Carolyn and Kim are selling lemonade this summer. It costs 10 cents to make each cup of lemonade. They are going to sell each cup of lemonade for 25 cents. What is the total cost to make 55 cups of lemonade? If they sell 55 cups of lemonade, what is the
  90. math

    suppose you own a card shop. you buy one line o cards at a rate of 4 cards for $5. You plan to sell the cards at a rate of 3 cards for $5. How many cards must you sell in order to make a profit of $100?
  91. Law

    I'm stumped... I've gone through my book three times now and can't find this information. Can someone please help me? First... Which of the following is true of a voidable contract? A: It's valid to only one party. B: It's good for only a short period of
  92. math

    You are the buyer for your university bookstore. One of the textbooks has a cost to you of $104 and you sell it to students for $208. In this case, however, you cannot salvage any value from copies that do not sell because a new edition is published every
  93. Math

    The fruit stand has 40 pounds of apples and 5 pounds of oranges to sell. What is the ratio of apples to oranges? A. 8/1 B. 40/45 C. 5/45 D. 1/8 I thinks it is D
  94. Linear Programming

    To sell 300 notebook and 120 pens quickly, a store decided to create two types of gift sets. One set is to include 2 notebooks and 1 pen, and the other will consist of 1 pen and 3 notebooks. First set will be sold for $8. While the second one is to cost
  95. algebra

    The math club is holding a fundraiser by selling pies. If they sell each pie for $12, how many pies do they need to sell if they want to make at least $500? Define a variable, then write and solve an inequality to represent this situation. SHOW YOUR WORK.
  96. algebra

    how many pounds of cashew nuts that sell for 2.00 a pund should be mixed with peanuts, which sell for 80 cents a pound to make a 10 pound mixture that sells for 1.28 a pound
  97. math help please

    Miranda baked 48 muffins to sell at the school bake sale. She sold 2/3 of the muffins and gave the rest to her friends to eat. How many muffins did she sell?
  98. Operations

    You have a retail-clothing store for fashion items. For simplicity, let us consider just one gown in this question. You have to purchase your inventory at the start of the season at $60 per gown, and you plan to sell it $100. You have a 50% chance of
  99. math

    He spent $48 on art supplies. The canvas for each of his paintings is an additional $2. He plans to sell his paintings for $10. Find the number of paintings (p) he will need to sell to break even.
  100. algebra

    Carla and robena sell game tickets. they have already sold 95 student tickets. Carla says that they need to sell 252 adult tickets to reach the goal of $3000. robena says that they need to sell 253 adult tickets to reach the goal. who is correct? explain

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20