If the coast of banana is increase by 10 RS per dozen, one can get 3 dozen less for 600 RS . Find the original coast of one dozen of bananas

9,253 results
  1. Calculus

    An offshore well is 2 miles off the coast. The refinery is 4 miles down the coast. If a laying pipe in the ocean is twice as expensive as on land, what path the pipe should follow in order to minimize the coast. Is the answer 2.1? Can you some list their

  2. physics

    Emily holds a banana of mass m over the edge of a bridge of height h. She drops the banana and it falls to the river below. Use conservation of energy to find the speed of the banana just before hitting the water.Express your answer in terms of some or all

  3. Science

    2. According to the continental drift theory, which of the following land regions should show the greatest similarities in fossil types? (1 point) A) east coast of South America and west coast of Africa B) east coast of South and west coast of South

  4. statistics

    Blossom's Flowers purchases roses for sale for Valentine's Day. The roses are purchased for $10 a dozen and are sold for $20 a dozen. Any roses not sold on Valentine's Day can be sold for $5 per dozen. The owner will purchase 1 of 3 amounts of roses for

  5. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that 4 dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost? is there any quick way to do this question. please

  6. Math

    For $1.80 a grocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that tow dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?

  7. Physics

    A monkey throws a banana horizontally from the top of a tree. The banana hits the ground 3.03 seconds later and lands d = 30.9 meters from the base of the tree. 1. What was the resultant velocity of the banana as it hit the ground? magnitude = ? m/sec. 2.

  8. science

    use the image below to think about how continental drift may have occurred. then answer the following question: according to the continental drift theory , which the following land regions should show the greatest similarities in fossil type A. east coast

  9. Mathematics

    Two dozen eggs and a loaf of bread costs K17.50. Half a dozen eggs and two loaves of bread costs K14. Find the cost of a dozen egg.

  10. Math

    A recipe that makes 10 mini loaves of banana bread calls for 1 1/4 cups flour. How much flour is needed to make 2 dozen

  11. SS

    Which area was known as the Gold Coast because of its abundance of gold? Cape of Good Hope coast of West Africa** Portugal Mediterranean coast

  12. Math/Logic Puzzle

    Can someone please help me? Charlotte and Amy are picking strawberries. If Charlotte picks 6 dozen dozen strawberries, and Amy picks a half-dozen dozen strawberries, which hedgehog will pick the larger crop of strawberries? How many did they pick? Thank

  13. History

    In approximately 1500, Europeans exploring the East Coast interacted with American Indian groups from A. the Northeast and the Pacific coast. b the Northeast and the Southeast. c the Great Basin and the Atlantic coast. d the Plains and the Southeast.

  14. Math (Algebra)

    An apple has 24 fewer calories than a banana. If 7 bananas have the same number of calories as 10 apples, how many calories are in the banana?

  15. Eco

    Katherine advertises to sell cookies for $4 a dozen. She sells 50 dozen, and decides that she can charge more. She raises the price to $6 a dozen and sells 40 dozen. What is the elasticity of demand? Are the cookies elastic or inelastic? Show your

  16. Business Math

    A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were sold? (Points : 2)

  17. math

    An airplane traveling east has a tailwind, and its speed is 550 + x mi/h. When the airplane flies west, it has a headwind and travels at 550 – x mi/h. If it takes 5 hours to travel from the West Coast to the East Coast of the United States and 6 hours to

  18. algebra

    a banana peel weighs 1/8 the total weight of a banana. if an unpeeled banana balances a peeled banana of the same weight plus 7/8 of an ounce, how much does the banana weight with the peel?

  19. Spanish

    5. Read the word below to listen to the Spanish word for a color. Which one of the following food items corresponds to the color spoken? "NARANJA"(in English it's, 'ORANGE') A.la zanahoria*** B.la banana C.la ensalada (A.=carrot)(B.=banana)(C.=salad)

  20. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that four dozen will spoil before sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost.

  21. Statistics

    Blossom's Flowers purchases roses for sale for Valentine's Day. The roses are purchased for $10 a dozen and are sold for $20 a dozen. Any roses not sold on Valentine's Day can be sold for $5 per dozen. The owner will purchase 1 of 3 amounts of roses for

  22. Science

    Waste produced by people in New York State has been dumped into the Atlantic Ocean, where it is distributed by surface ocean currents. Which coastal area is most likely to become polluted by this waste? A west coast of Mexico B south coast of South America

  23. Math Help

    A recipe calls for 3 cups of flour to make 3 dozen cookies. Use the proportion to calculate how much flour is needed to make 9 dozen cookies. 3 cups/3 dozen= x cups/9 dozen A. 6 cups B. 3.5 cups C. 9 cups D. 12 cups Is the answer C? Thank you

  24. Math

    I have a question: How would you solve this? a dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen? In this cause is dozen 12? And half a dozen dimes in 60 cents? would that be 120? b/c a dozen dozen is 24 so u have 24 apples and then you have 60 cents per

  25. Statistics

    Sammy and Sally each carry a bag containing a banana, a chocolate bar, and a licorice stick. Simultaneously, they take out a single food item and consume it. The possible pairs of food items that Sally and Sammy consumed are as follows. chocolate bar -

  26. math

    Elena has 12 pieces of banana bread. She gives an equal amount of banana bread to 5 friends. How many pieces of banana bread does she give each friend?

  27. equation word problem

    A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were sold? (Points : 2)

  28. 5th grade math (word problems)

    Problem: A receipe for 4 dozen cookies requires 1 1/2 cups of flour. How much flour is needed for 1 dozen? work: 4 divided by 1 1/2 = 4/1 x 3/2 = 4/1 x 2/3 = 8/3 cups of flour Can you explain why i don't need to change 4 dozen to 48 and then divide by 1

  29. QSO 510

    Problem 1 Adele Weiss manages the campus flower shop. Flowers must be ordered three days in advance from her supplier in Mexico. Advance sales are so small that Weiss has no way to estimate the demand for the red roses. She buys roses for $15 per dozen and

  30. math

    Mom has 2 apples and 3 bananas. Every morning for 5 days she is going to give her son an apple or a banana. What is the probability that the boy will get a banana at least two days in a row during these five days?

  31. math

    A recipe calls for 2 cups of flour to make 2 dozen cookies. Use the proportion to calculate how much flour is needed to make 6 dozen cookies. 2 cups/2 dozen= x cups/6 dozen A. 2 cups B. 4 cups C. 6 cups D. 12 cups Is the answer C?

  32. Quick Math

    Is a dozen dozen equals to 24? wouldn't a dozen dozen be 144? and 144 is a gross. a dozen is 12 a dozen is 12 so isnt that 24? When you say double double such as in coffee. You want two milk and two sugar. That's four. So wouldnt dozen dozen be 12 and 12?

  33. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone has such type of questions,i am kindly need for

  34. algebra

    two bakeries produce three types of cookies, chocolate chip, sugar, and peanut butter. the cookies are produced in batches containing some of each type of cookie. the cooks will not break up a batch, so you must buy an entire batch of cookies if you want

  35. college math

    CalJuice Company has decided to introduce three fruit juices made from blending two or more concentrates. These juices will be packaged in 2-qt (64-oz) cartons. One carton of pineapple-orange juice requires 8 oz each of pineapple and orange juice

  36. Math

    Noah made 1 1/2 dozen blueberry muffins and 1 3/4 dozen lemon muffins. He needs to take 5 dozen muffins to the bake sale. How many dozen more muffins does he need to bake?

  37. Math

    Suppose flora bakery is the monopolist in the market for banana bread. It’s fixed cost is 3 million. While it’s labour cost and ingredients for producing each pound of banana bread are $60 and $40 respectively. Consumer are unwilling and unable to buy

  38. Economic

    Suppose flora bakery is the monopolist in the market for banana bread. It’s fixed cost is 3 million. While it’s labour cost and ingredients for producing each pound of banana bread are $60 and $40 respectively. Consumer are unwilling and unable to buy

  39. Grade 4 Math

    Mele is feeding some of the many exotic fish that live in the coral reefs off the island of Tonga. This is the largest of a chain of islands in the south Pacific. Mele has brought a cooked banana from home to give to the fish. As the fish nibble on the

  40. physics

    a banana with a temperature of 17 degrees C (specific heat of banana= 3520j/kgK) and a a mass of 250g is placed in a bowl of milk with a temperature of 8 degrees C and a mass of 350g (specific heat of milk= 4200 J/kgK). no heat is lost to the bowl or the

  41. Math Please Help

    In a recent survey of middle school students about pizza toppings, it was found that 25 students like pepperoni pizza, 31 like banana peppers pizza, and 5 likes both pepperoni and banana peppers on their pizza. if 66 students were surveyed, how many

  42. math

    j has a bag of 23 pieces of fruit the bag has 10 banana chips. what is the probability that j will choose a banana chip when he reaches into the bag? how to solve this problem

  43. Maths

    Blossom’s Flowers purchases roses for sale for Valentine’s Day. The roses are purchased for $10 a dozen and are sold for $20 a dozen. Any roses not sold on Valentine’s Day can be sold for $5 per dozen. The owner will purchase 1 of 3 amounts of roses

  44. Math

    in a recent survey of middle school students about pizza toppings, it was found that 25 students like pepperoni pizza, 31 like banana peppers pizza, and 5 likes both pepperoni and banana peppers on their pizza. if 66 students were surveyed, how many

  45. Science

    According to the continental drift theory, which of the following land regions should show the greatest similarities in fossil types? (1 point) A) east coast of South America and west coast of Africa B) east coast of South and west coast of South America

  46. Algebra

    In a recent survey of middle school students about pizza toppings, it was found that 25 students like pepperoni pizza, 31 like banana peppers pizza, and 5 liked both pepperoni and banana peppers on their pizza. If 65 students were surveyed, how many

  47. maths

    If the coast of banana is increase by 10 RS per dozen, one can get 3 dozen less for 600 RS . Find the original coast of one dozen of bananas.

  48. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone know where i can get such the questions,i am kindly

  49. Quick Math

    I still have a question. My first one has been answered(I, but I am going to write it down anyways, incase it realtes to the first quesion. (I)What is the cost of s dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen? (II)(This one I don't understand) What is

  50. Quick Math

    I have a question: How would you solve this? a dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen? In this cause is dozen 12? And half a dozen dimes in 60 cents? So half a dozen dozen is 144/2 so that's 72 correct? yes, half a dozen dozen is 144/2 = 72 but I

  51. Math

    Problem: The 52 students from Babcock school were divided into 9 squads for the Coast Trip . There are 25 parents including teachers attending. If we need to purchase 2 cookies for each person to eat for 2 nights, how many dozen cookies will wee need to

  52. math

    Problem Solving and Explain. The 52 students from Babcock school were divided into 9 squads for the Coast Trip . There are 25 parents including teachers attending. If we need to purchase 2 cookies for each person to eat for 2 nights, how many dozen cookies

  53. social studies

    which european country had a dozen colonies along the atlantic coast

  54. 7th grade

    1.which country had more than a dozen colonies along the atlantic coast by the mid 1700s

  55. college math

    two bakeries produce three types of cookies, chocolate chip, sugar, and peanut butter. the cookies are produced in batches containing some of each type of cookie. the cooks will not break up a batch, so you must buy an entire batch of cookies if you want

  56. 4th grade math

    Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen cookies. what is her

  57. math

    For a wedding, Shereda bought several dozen roses and several dozen carnations. The roses cost $15 per dozen, and the carnations cost $8 per dozen. Shereda bought a total of 17 dozen flowers and paid a total of $192. How many roses did she buy? A 6 dozen B

  58. math/algebra

    A bride has a budget of $3,000 to spend on flowers. She wants 9 dozen orchids, 18 dozen roses, 4 dozen lilies, and 6 dozen violets. Orchids cost $40 a dozen , roses cost $50 a dozen, lilies cost $65 a dozen and violets cost $35 a dozen. What will the

  59. World History

    which country had more than a dozen colonies in what is now the U.S along the atlantic coast by the mid-1700s? a.holland b.britain c.spain or d.france

  60. MATH PLEASE

    Miday Quong is buying bagels for her coworkers. She buys a dozen bagels priced at $5.49 a dozen. The bakery's cost for making the bagels is $2.25 per dozen. What is the markup rate based on selling price on a dozen bagels? 17.3 41.0 24.4 59.0

  61. math

    Miday Quong is buying bagels for her coworkers. She buys a dozen bagels priced at $4.42 a dozen. The bakery’s cost for making the bagels is $2.25 per dozen. What is the markup rate on a dozen bagels?

  62. math

    what is a gross? A gross is a dozen dozen ... or in other words, 12 x 12. =) One Gross is a measurement equal to 144 of something (a dozen dozen). The term is not often used today.

  63. Autonomous Language

    Which example characterizes the use of autonomous language? I am thinking example A,but I'm not sure 1. Mary,age four,says to her mother, "I would like a banana,please," instead of pointing or using other sounds and gestures to get the banana. 2. When

  64. business math

    A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were sold? (Points : 2)

  65. math

    A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were sold?

  66. math

    Which number represent the smallest .8 5 12 .888 .96For $1.80 2) a grocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that two dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole

  67. Probability

    Could someone please check this and let me know if I'm doing it correctly? Sammy and Sally each carry a bag containing banana, chocolate bar, and a licorice stick. Simutaneously, they take out a single good item and consume it. The possible food items that

  68. math

    plz plz I need this immediately "a man sold his stack of eggs for Rs.240.if he had 2 dozen more ,he would have got the same money by selling the whole of 0.5 per dozen cheaper.how many dozen eggs does he sell?"(solution)

  69. Math

    The doughnut shop is having a special on doughnuts. The first dozen is $3.60, and each additional dozen is $1.00 off. The breakfast club paid $21.80. How many dozen doughnuts did the club buy? BE SURE TO USE EQUATIONS FOR THIS PROBLEM.

  70. college math HELP!!!!!

    CalJuice Company has decided to introduce three fruit juices made from blending two or more concentrates. These juices will be packaged in 2-qt (64-oz) cartons. One carton of pineapple-orange juice requires 8 oz each of pineapple and orange juice

  71. Please Help

    Consider the market for roses in a small town. The demand function is given by: P = 20 - 0.25Q(D) The supply function is given by: P = 4 + 0.55Q(S) The market equilibrium price for the roses is: A) $15 per dozen roses. B) $18 per dozen roses. C) $5 per

  72. math

    A supermarket sells eggs in cartons of a half dozen($6),a full dozen ($2.18) and a dozen and a half eggs ($3.00) What is the constant proportionality that relates the price to the quantity of eggs.

  73. math

    the cost of banana is Re.1 more than that of an orange. Mr asad purchased 12 bananas and 20 oranges . if he paid Rs.108 to the fruit saller, find the price of a banana and orange.

  74. English

    Where did you go? I went to Gwangalli Beach. When did you go? I went there about two weeks ago. How did you get there? I took a bus to get there. What did you do there? I changed clothes and ran into the water to swim. I took a banana boat with my friends.

  75. Math

    Brian is making up identical packs of muffins. He has baked 8 chocolate, 16 strawberry, 12 banana and some blueberry muffins. Each sample pack is to have 2 dozen muffins. What is the smallest number of blueberry muffins Brian could have baked?

  76. Maths

    By selling 36 banana a vendor losses the selling price of 4 banana.find his loss %

  77. math

    the ratio of strawberry to banana is 2:3 we need 30 cups of batter total what is the percent of 18 cups of banana

  78. maths

    In a basket of fruit, there are 6 grapes,11 bananas and 13 oranges, if one fruit is chosen at random, what is the probability that the fruit is either grape or banana. i.find the probability of grape and banana i.find the probability of not banana

  79. Social Studies

    The area known as the slave coast to Europeans was? 1:A stretch of East African coast where slaves worked on tea plantations? 2:A stretch of Brazilian coast where there were many slave plantations? 3:A stretch of the west African coast where Europeans took

  80. Math

    Ahmed buys two dozen eggs. As he is cooking one day he discovers that three of the two dozen eggs have double yolks! Based on this experiment, what is the experimental probability of selecting a double yolk egg from a pack of eggs? A.10% B. 12% C. 12.5% D.

  81. Physics

    i throw a banana vertically up into the air at an intial speed of 10m/s it accelerates down at 10m/s/s calculate the maximum height of the banana? I know you have to use suvat equations In this question but I don't understand how you get enough values in

  82. Stat

    Blossom’s Flowers purchases roses for sale for Valentine’s Day. The roses are purchased for $10 a dozen and are sold for $20 a dozen. Any roses not sold on Valentine’s Day can be sold for $5 per dozen. The owner will purchase 1 of 3 amounts of roses

  83. math

    Blossom’s Flowers purchases roses for sale for Valentine’s Day. The roses are purchased for $10 a dozen and are sold for $20 a dozen. Any roses not sold on Valentine’s Day can be sold for $5 per dozen. The owner will purchase 1 of 3 amounts of roses

  84. Statistics

    Blossom’s Flowers purchases roses for sale for Valentine’s Day. The roses are purchased for $10 a dozen and are sold for $20 a dozen. Any roses not sold on Valentine’s Day can be sold for $5 per dozen. The owner will purchase 1 of 3 amounts of roses

  85. Math

    in a recent survey of middle school students about pizza toppings, it was found that 25 students like pepperoni pizza, 31 like banana peppers pizza, and 5 likes both pepperoni and banana peppers on their pizza. if 66 students were surveyed, how many

  86. Chemistry

    The main radioisotope in a banana is potassium-40, a beta emitter with an activity of 242 Bq/g. An average medium banana has about 320 mg of potassium and the natural abundance of potassium-40 is .0117%. Calculate the value of the BED in a.) Gy b.) Sv

  87. math

    in a recent survey of middle school students about pizza toppings, it was found that 25 students like pepperoni pizza, 31 like banana peppers pizza, and 5 likes both pepperoni and banana peppers on their pizza. if 66 students were surveyed, how many

  88. Math

    In a recent survey of middle school students about pizza toppings, it was found that 25 students like pepperoni pizza, 31 like banana peppers pizza, and 5 liked both pepperoni and banana peppers on their pizza. If 66 students were surveyed, how many

  89. College Math

    The longest banana split ever made was 4mi 686yd long. How many feet is that? However, a 4.55 mile banana split was made in Selinsgrove, PA., in 1988. Which is longer? (Hint: 0.55 miles is 0.55 x 5280 ft.)

  90. science

    Eli was comparing the temperatures at a desert site and a coastal sit that have the same latitude. He noticed that the nighttime temperature dropped significantly at the desert site but only slightly at the coastal site. This difference is mostly caused

  91. Science

    Eli was comparing the temperatures at a desert site and a coastal sit that have the same latitude. He noticed that the nighttime temperature dropped significantly at the desert site but only slightly at the coastal site. This difference is mostly caused

  92. Math

    You and your roommate have timed the necessary physical operations. The first physical production step is to wash out the mixing bowl from the previous batch, add all of the ingredients, and mix them in your food processor. The mixing bowls hold

  93. math

    a receipe for a loaf of banana bread calls for 2 3/5 pds of bananas. how many pds of bananas are needed to make 4 loaves of banana bfread

  94. geography

    most known mineral deposits in the region are located: A)along thepacific coast and south of the equator B)along the atlantic coast and south of equator C)along the pacific coast and north of the equator D)along the atlantic coast and north of the equator

  95. Math

    A bunch of banana is shared equally among 3 children.How many banana's are in the bunch?

  96. algebra

    an orange has 20 fewer calories than a banana. If 7 bananas have the same number of calories as 9 oranges, how many calories are in a banana?

  97. 7th grade math

    An apple has 24 fewer calories than a banana. If 7 bananas have the same number of calories as 10 apples, how many calories are in a banana?

  98. maths

    For $1.80 a frocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that two dozen will spoil before she sells them. At what price per dozel must she sell the good ones to gain half of the whole cost?

  99. Bio-20

    Coral reefs are rock like ridges built naturally by tiny marine animals called corals. They have taken hundreds of years to form. Why are scientists and engineers building artificial reefs off the coast of France, Japan and the United States? A.To trap

  100. math

    shirley is making 4 dozen cookies for a bake sale .she does not want to spend more than $9 making the cookies. write and solve an inequality to find the maximum cost per dozen cookies.let c represents the maximum cost per dozen cookies.

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20