Gorang bought 60kg apples at Rs 48 per Kg. he sold 70% of the apples at Rs 60 per kg and the remaining apples at Rs 35 kg.Find Gorang gain or lost percent the whole transaction. amount he paid =

8,356 results
  1. math

    Suzanne bought 50 apples at the Apple orchard.she bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Suzanne buy?

  2. Math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard.she bought 4 times as many red apples as green apples.how many more red apples than green apples did Suzanne buy?

  3. Math

    During its first week of business, a market sold a total of 108 apples and oranges. The second week, five times the number of apples and three times the number of oranges were sold. A total of 452 apples and oranges were sold during the second week.

  4. math

    Gorang bought 60kg apples at Rs 48 per Kg. he sold 70% of the apples at Rs 60 per kg and the remaining apples at Rs 35 kg.Find Gorang gain or lost percent the whole transaction. amount he paid = 60(48) RS = 2880 Rs income from sale = .7(60)(60) +

  5. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples cost per​ pound?

  6. math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Susan buy?

  7. Math

    Apples are sold at 3 for $2 at Busy Mart. At Big Foods, the same apples are sold at 5 for $2. Kassim buys 15 apples from Big Foods instead of Busy Mart. How much does he save?

  8. math

    A fruit seller sold 234 apples.He sold twice as many apples as mangoes.how many more apples did he sell?

  9. maths --plse help me..

    A fruit vendor buys 300 apples at Rs 50 per dozen. The vendor sold 200 of them at Rs 50 per 10 apples. At what rate per apple should the vendor sell the remaining apples to make an overall profit of 12% ?

  10. Mathematicss

    Ashley need 28 apples to make 4 pies. How many apples will she need to make 20 apple pies? a. 120 apples b. 128 apples c. 136 apples d. 140 apples

  11. ALGEBRA WRITE EQUATION

    FOOD: each variety of apples cost $1.20/lb at a grocery store. you buy 4lbs of cortland apples and some gala apples for eating. the total cost is $7.20. how many lbs of gala apples did you buy? i think i got the answer but not sure how to write it in

  12. maths

    a fruit seller buys 712 fruits ,of which 3/4 are apples. of all apples that he bought 1/3 were found to be rotten. if he sold all the good apples at Rs.5 1/4 each.how much money did he receive on selling all the good apples.

  13. 9th grade

    Celia bought 12 apples, ate two of them, and sold the rest at 20 cents more per apple than she paid. Her total profit was $1.00. How much did she sell for each apple? I need help with this question. I know that this is a bought and sold question. I know

  14. Pls help on the questions.thks

    Charles and Dan had an equal number of apples. After Charles sold 180 apples and Dan sold 108 apples, the number of apples Charles had left was 1/5 of the total number of apples both of them had left. How many apples did Dan have at first?

  15. math

    The price of 10 pounds of apples is d dollars. If the apples weigh an average of 1 pound for every 6 apples, which of the following is the average price, in cents, of a dozen such apples? The answer should be one of the following but I don't know how to

  16. Math

    There are 3 types of apples in a basket: 7 Red Delicious apples, 8 Gala apples, and 9 Granny Smith apples. Without looking, what is the fewest number of apples you need to take out of the basked to guarantee that you have at least 2 different types of

  17. Math

    The Farmers Market sells apples by the bushel, and each bushel of apples weighs 42 lbs. A bushel of large apples contains 84 apples. If a bushel of small apples contains twice as many apples as a bushel of large apples, how many small apples are in 1 lb of

  18. Math

    6 baskets of apples each basket had 3 apples she used 8 apples to make applesauce how many apples are left

  19. Math

    A fruit seller had 450 apples and pears.He sold 1/2 of the apples and 1/4 of the pears. He had a total of 265 apples and pears lefty How many more apples than pears did he have at first. Thanks😊

  20. Math

    Sarah bought bananas,apples and pears.the ratio of bananas to apples was 3 to 5 and the ratio of the apples to pears was 2 to 1.she bought 10 apples.how many pears did she buy?

  21. fractions

    Claire cut some apples into eights. She ate all but 17 pieces. how many whole apples and parts of apples did she have left over?

  22. math - word problem

    Ritika bought a few green apples and a few red apples. There were 35more green apples than red apples. If the ratio of green apples to red apples was 8:3 ,how many apples of each variety did she bring ?

  23. math

    For Fall Festival, Mrs. Marco bought 6 bags of Golden Delicious apples. She handed out 43 apples and had 5 left over. How many apples were in each bag?

  24. Algebraic Expressions

    Terrance picked 54 apples. He kept a apples for himself and gave each of 6 friends an equal number of apples. How many apples did each friend receive?

  25. Math -- repost for Diana

    Ryan bought 6 apples and 9 peaches for a total of $9.75. Madi bought 4 apples and 5 peaches for $5.75. How much are apples and peaches?

  26. Math

    Mark bought four times as many apples as Harry and three times as many apples as Martin. If Mark, Harry, and Martin purchased less than a total of 190 apples, what's the greatest number of apples that mark could have purchased?

  27. math

    13 A fruit seller buys 712 fruits, of which 3/4 are apples. Of all the apples that he bought, 1/3 were found to be rotten. If he sold all the good apples at Rs. 514 each. How much money did he receive on selling all the good apples.

  28. Algebra

    A bought some carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple $0.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did A buy?

  29. math

    Oscar picked 12 apples. He gave 1/3 of the apples to Gil and 1/3 of the apples to Becky. How many apples did each of them?

  30. math

    Bob has three sacks of apples and three more apples in his pocket. Each sack contains the same number of apples. Altogether, Bob has 33 apples. How many apples are in each sack? Solve with a Linear Equation is this right 3x+3=33 3x=30 30/3=10 x-5=10

  31. business

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say about your price elasticity of

  32. Math

    A grocer sells bananas and apples. In one day he sells up to 80 bananas up to 90 apples no more than a total of 110 pieces of fruit Let x be the number of bananas sold Let y be the number of apples sold. a. Show the region below that satisfies these

  33. math

    For fall festival, Mrs. Marco bought 6 bags of Golden Delicious apples. She handed out 43 apples and had 5 left over. How many apples were in each bag.

  34. Mathematics

    A man bought 50 apples for #500. He sold all the apples at the rate of #12 for one apple. What is the man's profit percentage on the 50 oranges

  35. Math I rlly Ned help

    A box of apples was delivered to Paul's Pies and Cakes. He put half of the apples aside for a pie he would make later. He put 25 of the remaining apples in the refrigerator. That left 6 apples to use in his muffins. How many apples were in the box at

  36. equations math 7a

    Smallside Farms sells Delicious and Empire apples. One August they sold 162 more Empire than Delicious apples. The total number of apples sold was 424. Which equation could be used to solve for n, the number of Delicious apples sold? a)2n+162=424

  37. economics

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say about your price elasticity of

  38. Mayh

    Martin used apples to make muffins. Omar used apples to make applesauce. Omar used 5 fewer than half as many apples as Marrin used. Write an expression to show the number of apples that both used in all. What does variable represent?

  39. stats

    A large shipment of Granny Smith apples arrives at a grocery store. Weights of the apples are known to follow a normal distribution with mean 139 grams and standard deviation 9 grams. 1)If you select a random sample of 50 apples, what is the probability

  40. math

    chiang picked 12 apples.she gave 1/6 of the apples to each of her 5 frinds.how many apples did each friend get? p.s.i am in 3rd grade

  41. math

    a store is selling apples on sale for 21.00 for 6 pounds if apples weights 5 ib how many apples can you buy for 168.00

  42. Help!Math....

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the system of equations. (1): Six

  43. Math

    Chiang picked 12 apples. She gave 1/6 of the apples to each of her 5 friends. How many apples did each friend get?

  44. Math

    A pound of apples cost 1.20. Rachel bought two and a half pound s o apples if she gives the clerk 5.00 bill how much change will she get back

  45. Math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Suzanne buy?

  46. math

    6 green apples for 75p 10 red apples for 90p Jason bought some bags of green apples and some bags of red apples. He spent £4.20. How many bags of each type of apples did he buy?

  47. Math

    Mrs lim bought apples at a cost of $150 from the wholesaler. If she sells 1 pace of 5 apples at $2.40, what is the least number of apples she must sell in order to make a profit? I am kind of sure I need to use HCF(highest common factor) in this question..

  48. Math

    Mrs. Kindred bought 19 apples of 2 different varieties to make a pie. The total cost of apples was $5.10. Granny Smith apples cost $0.25 each and Gala apples cost $0.30 each. How many of each type did Mrs. Kindred buy? Use the elimination method. I just

  49. fractions

    1. Ken bought 20 boxes of oranges. There were 12 oranges in a box. He gave away 3/8 of the oranges to Ben and kept the rest. How many oranges did Ken have left? 2. Stanley had a box of apples. He sold 1/2 of the apples and gave away 1/2 of the remainder.

  50. math

    margaret buys 54 apples. she uses 1/3 apples for muffins. She used 1/2 the apples for pies. which expression as a fraction could be used to show how many apples she has left?

  51. Math

    Ben has some apples. 9 are red apples. 7 are yellow apples. He gives all the yellow apples to Andy. He eats 1 red apple. How many apples does he have left?

  52. Maths

    Su Mei bought 3 apples for $2n. How much did she have to pay for 18 apples?

  53. math

    marc bought bananas, apples, and peaches. He bought twice as many lbs of bananas as apples, he bought 2 lbs more of apples than peaches and bought 3 lbs of peaches. How many total lbs of friuts did he buy?

  54. Math

    Lee min bought some fruits .4/5 of her fruits were apples .1/2 of the apples she bought were red.what fraction of the fruits was red apples ?

  55. Math

    Louis bought 5,577 apples. He gave 1,296 apples to John. Louis then bought another 999 apples. How many apples did Louis have in the end?

  56. Maths

    Fatima bought 50 apples at the apple Orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Fatima buy?

  57. math

    Seventh Heaven Orchards decides to hold a special sale at the end of the season, hoping that people will come and buy the apples that have already fallen from the trees! They decide on an unusual system for pricing the apples. The bags they give out hold

  58. Math

    Amy went to the fall festival and bought at least 25 apples. The apples were a mix of gala apples and red delicious apples. Amy knows that she got more than twice as many gala apples as she did red delicious apples. This can be represented by the system

  59. Math

    At a store, 5 apples can be bought for $15, 3 bananas can be bought for $5, and 8 oranges can be bought for $20. Mr. Gonzalez buys 25 apples, 30 bananas, and 48 oranges. What is the ratio of money spent on apples to bananas to oranges and how do you know?

  60. Math

    Candid apples sold at $2.28 each, plain apples at $1.19 each. How much total revenue would result from selling all the candid apples & plain apples?

  61. Math

    Jill bought so e carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple cost $.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did she buy?

  62. Math

    Apples are sold in cartons of 25. David bought home 2 cartons an found 3 rotten apples in the first carton. There were thrice as many rotten apples in the second carton. 1. Find the probability of randomly selecting a good apple from carton 2. 2. If 2

  63. maths

    a grocey man sells 300 apples at Rs 50 per dozen. he sells 200 apples from it at Rs 50 for 10 apples. what will the price per apple for the remaining apples to get an overall profit of 12%

  64. math

    Bob has three sacks of apples and three more apples in his pocket. Each sack contains the same number of apples. Altogether, Bob has 33 apples. How many apples are in each sack? what is the domain and range

  65. math

    Samy bought 5 1/3 lb of apples to make some apple pie. What is the weight of the apples written as a decimal?

  66. Math

    Carmen bought 20 apples to make cider. If each apple has a mass of 18 grams, how many milligrams of apples did she buy?

  67. algebra

    Joy is planning a party. One game she decides to play is bobbing for apples. She divides her apples into three amounts, thinking that putting a different number in each same-sized bucket might make ti more fun. Three friends are helping her. Joy puts 1/2

  68. Math

    Ashley picked 14 red apples and 8 green apples. She gave half of the apples to Sam. How many apples did Sam get?

  69. Math

    Andrea has an equal number of apples in two baskets. There are z + 16 apples in one basket, and 23 apples in the other basket. How many apples should she remove from both to find the value of z?

  70. math

    In K&M grocery store, apples are sold in groups of 3 and oranges are sold in groups of 5. If Mrs. Winter buys 26 apples and oranges in all how many apples does she buy? How many oranges does she buy?

  71. percentage

    Chloe and Sam had an equal number of apples at first. Chloe bought 3 more apples and Sam bought 23 more apples. Chloe then had 60% as many apples as Sam. How many apples did Sam have at first?

  72. math

    your are making apple pie for a school fund raiser you have 4 baskets of apples and each basket contains 11 apples each pie requires 3 1/5 apples 1 apple fills about one cup how many cups of apples do you have and how many pies can you make

  73. fractions

    Out of 230 fruits sold, 3/10 were apples and 1/3 of these were green apples. How many apples were sold? How many green apples were sold? How many other fruits were sold?​

  74. math

    Apples sell for $1.29 a pound, and there is an average of 3 apples per pound. About how many apples would you expect to get for $5.00? First, you need to divide $1.29 by 3. Did you get $.43? That's the amount that one apple costs. Now -- divide $5.00 by

  75. Algebra!!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the system of equations. (1): Six

  76. English

    Posted by rfvv on Saturday, December 19, 2015 at 12:10am. 1. I didn't eat apples or pears. 2. I didn't eat apples and pears. ================ #1 mean "I didn't eat apples. I didn't eat eat pears, either." Am I right? Then, what about #2? What does #2 mean

  77. Math

    Josh had 60 apples. He had to give 2 apples to each student in his class. There were 20 students in his class. How many apples does he have after he gives away the apples?

  78. Math

    At the grocery store Mr and Mrs Bailey bought 24 apples and 18 pears. Write a ratio in simplest form to compare apples to pears

  79. Le math

    Tomas bought some fruit at the market. He bought twice as many melons as apples. He bought 12 more melons than oranges. He bought 11 apples. How many pieces of fruit did Tomas buy?

  80. HELP PLZ

    1. Milo bought pounds of red apples and pounds of green apples to make applesauce. How many pounds of apples did he buy in all? a. Write an expression that models the problem. b. What is the LCD of the fractions in your expression? Explain how you found

  81. Maths

    Dear Genius, Good day! The number of apples in a basket is between 60 and 120. If i put these apples into bags of 5, there will be a remainder of 1 apple. If i put these apples into bags of 8, there will be a remainder of 6 apples. Find the total number of

  82. math

    BUY 6 APPLES AND GET 1 FREE APPLES COST $4.00 EACH Sahida purchased $120 worth of apples. a) How much free apples did she get? b) How many apples did she get altogether? c) Sahida's friends also bought the apples on sale. She received 21 apples altogether,

  83. algebra

    Sue ate some apples from a bag. She left 20 apples. This is five-eights the number of apples she had bought. How many apples did she buy?

  84. Math

    If a grocery store, apples are sold in two different ways . you can buy individual apples for $0.75 each or you can buy 5 apples for $ 3.25. If you were buying 10 apples, which way would you purchase apples to get the better deal? Explain how you know.

  85. math

    Pilar picked 12 apples. She gave 1/4 of the apples to Dwayne, 1/4 of the apples to Murphy, and 1/4 of the apples to kelley. How many apples did each of them get?

  86. math

    In a Farmer's Market a man sold 5 times as many apples as watermelons. He sold a total of 66 apples and watermelons. How many apples did he sell?

  87. Math

    At a store, 5 apples can be bought for $15, 3 bananas can be bought for $5, and 8 oranges can be bought for $20. Mr. Gonzalez buys 25 apples, 30 bananas, and 48 oranges. What is the ratio of money spent on the apples to bananas to oranges

  88. algebra 2

    a grocer sold a total of 126 apples, oranges, and melons one day. she sold 16 fewer oranges than three times as many apples as melons. write a system of three equations that represents how many apples, oranges, and melons the grocer sold

  89. MATHS

    Long ago when apples were cheap, two ladies went to market and each sold 30 apples on different stalls; Mrs Rosy sold hers at 2 for a penny, Mrs Juicy at 3 for a penny. The next week they decided to share a stall and sell 60 apples between them at 5 for 2

  90. math

    Mary bought some peppers and apples at the farmer's market. 2/3 of the peppers and 3/4 of the apples were red. the number of red peppers and red apples were the same. if mary bought 27 peppers how many apples did dhe buy?

  91. maths

    1).Last year, a shopkeeper sold an average of 7 cartons of apples from january to april. He sold an average of 9 cartons of apples from june till end of the year. What is the total number of cartons he sold in the 11 months? if each carton contains 66

  92. Economics

    If the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00, and my consumption of apples drops from 30lbs. of apples to 20lbs.; what would be the price elasticity of demand of apples. My figures are all wrong; how would I calculate it.

  93. Math about whole number

    apples are sold at 3 for $2 at busy mart. at big food, the same apples are sold at 5 for $2. kassim buys 15 apples from big foods instead of buys mart. how much does he save?

  94. math

    apples are sold at 3 for $2 at busy mart. at big food, the same apples are sold at 5 for $2. kassim buys 15 apples from big foods instead of buys mart. how much does he save?

  95. Math

    The crate has 22 red apples 15 green apples and 8 yellow apples what is the ratio that compares the number or green apples to the total number of apples.

  96. math

    ruth bought 18 pieces of candy. he gave 1/6 of apples to each of his 5 friends how many apples did each friend get

  97. Math

    The following are the number of apples sold in a certain market: 96, 186, 59, 171, 62, 58, 176, 91, 183, 167, 62, and 51. How many apples should an extra store sell to have a mean of 120?

  98. math

    i had 16 1/2 apples i gave my cousin 2 apples what is the fraction of apples did i give my brother

  99. Math:Algebra

    Maya has 2 times as many apples as Ally if Ally has 87 apples how many apples dose Maya have now? Maya's sister takes some away. Write an algebraic expression that represents the amount of apples they have now?

  100. Economics

    The question is, what is the for Math formula to show rather the demand of apples is Elastic, Inelastic, or Unitary Elastic Thank You Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20