1. managerial accounting

    For year ended December 31, 2006, firm a produced and sold 12,000 units of product. Fixed expenses associated with producing the product totaled $4000 for the year. A variable cost of $3.20 per unit was incurred to produce the product. Fixed expenses
  2. accounting

    The E-Company The E-Company manufactures trendy, high-quality moderately priced watches that it sells on the Internet. As the company's senior financial analyst, you are asked to analyze the overall profitability fo the current year. The CFO has heard that
  3. college/ accounting

    The E-Company The E-Company manufactures trendy, high-quality moderately priced watches that it sells on the Internet. As the company's senior financial analyst, you are asked to analyze the overall profitability fo the current year. The CFO has heard that
  4. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: 30,000 ; 40,000; 50,000
  5. Finance

    Allison Radios manufactures a complete line of radio and communication equipment for law enforcement agencies. The average selling price of its finished product is $180 per unit. The variable cost for these same units is $126. Allison Radios incurs fixed
  6. accounting

    The accounting records of NuTronics, Inc., include the following information for the year ended December 31, 2011. Dec. 31 Jan. 1 Inventory of materials $ 24,000 $ 20,000 Inventory of work in process 8,000 12,000 Inventory of finished goods 90,000 80,000
  7. Acounting question. pls help

    A firm has in the past provided for bad debts on the basis of 10% of yr end trade receivables. The provision brought forward (brought down) on 1 January 2006 was €520 During the yr ended 31 December 2006 the bad debts written off amounted to €620 and
  8. FINANCE

    Need help on this Study Problem. Chevy's Manufacturing has fixed costs (e.g. depreciation) of $40,000 which can be directly attributable to producing a particular product. the product sells for $2 a unit and variable costs are $1.20. What is the break-even
  9. accounting

    Walk talk manufacture a cordless telephone system . At the beginning of the financial year ending 30 Nov 2009 , the firm budgeted to make and sell 50,000 units of its only product , the NOVA at the selling price of 30 $ per unit . other budgeted
  10. finance (net income)

    If a firm has a break-even point of 20,000 units and the contribution margin on the firm's single product is $3.00 per unit and fixed costs are $60,000, what will the firm's net income be at sales of 30,000 units? A. $90,000 B. $30,000 C. $15,000 D.
  11. MATH

    11.) A company produces a product for which the variable cost is $12.30 per unit and the fixed costs are $98,000. The product sells for $17.98. Let x be the number of units produced and sold. a.) the total cost for a business is th sum of the variable cost
  12. finance (firm's net income)

    If a firm has a break-even point of 20,000 units and the contribution margin on the sirm's single product is $3.00 per unit and fixed costs are $60,000, what will the firm's net income be at sales of 30,000 units? o.k. the break even amount will be 20,000
  13. business math

    A firm manufacture and markets a product that sells for Birr per unit .Fixed cost associated with activity total Birr 40,000 a month ,while variable cost per unit is Birr 10.A maximum of 10,000 units can be produced and sold
  14. accounting

    During Denton Company’s first two years of operations, the company reported absorption costing net operating income as follows: Year 1 Year 2 Sales (@ $64 per unit) $ 1,216,000 $ 1,856,000 Cost of goods sold (@ $32 per unit) 608,000 928,000 Gross margin
  15. accounting

    A firm has in the past provided for bad debts on the basis of 10% of yr end trade receivables.The provision brought forward (brought down) on 1 Jan 2006 was €520 During the yr ended 31 December 2006 the bad debts written off amounted to €620 and the
  16. Accounting

    CollegePak Company produced and sold 60,000 backpacks during the year just ended at an average price of $20 per unit. Variable manufacturing costs were $8 per unit, and variable marketing costs were $4 per unit sold. Fixed costs amounted to $180,000 for
  17. accounting

    ABC's Product information Current Product Expansion Product (estimate) Selling Price $14.50 $ Units produced and expected to be sold 80,000 5,000 Machine Hours 40,000 5,000 Direct Materials $1.30 per unit $5.60 per unit Direct labor dollars needed per
  18. accounting

    Shastri Bicycle of Bombay, India, produces an inexpensive, yet rugged, bicycle for use on the city’s crowded streets that it sells for 767 rupees. (Indian currency is denominated in rupees, denoted by R.) Selected data for the company’s operations last
  19. Math

    A hair product company sells three types of hair products for $30, $20, and $10 per unit. In one year, the total revenue for the three products was $800,000, which corresponded to the sale of 40,000 units. The company sold half as many units of the $30
  20. Business Finance

    Immediate help needed for the following two questions: 15-12A. (Break-even point) You are a hard-working analyst in the office of financial operations for a manufacturing firm that produces a single product. You have developed the following cost structure
  21. accounting

    I am attempting to study for an exam for tomorrow and cannot figure out the equity method entries up to 2006 for this problem, can someone please help! Parent Corporation owns 80% of Subsidiary Corporation’s outstanding common stock that was
  22. Intermediate Accounting

    Island Builders, Inc., has consistently used the percentage-of-completion method of accounting for construction type contracts. During 2004 Island Builders started work on a $9,000,000 fixed-price construction contract that was completed in 2006, Island
  23. business

    consider a four year project with the following information: initial fixed asset investment=420,000;staright-line depriciation to zero over the four year life; zero salavage value; price=25; variable cost=16; fixed cost=180,000; quantity sold=75,000 units;
  24. Accounting

    Below is budgeted production and sales information for Flushing Company for the month of December: Product XXX Product ZZZ Estimated beginning inventory 30,000 units 18,000 units Desired ending inventory 34,000 units 17,000 units Region I, anticipated
  25. finance

    onsider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $570,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $30; variable costs = $22; fixed costs = $210,000; quantity sold
  26. lehman

    Hair Products A hair product company sells three types of hair products for $30, $20, and $10 per unit. In one year, the total revenue for the three products was $800,000, which corresponded to the sale of 40,000 units. The company sold half as many units
  27. accounting

    a product sells for $200.00 p/unit and its variable cost p/unit are $130 the fixed cost are $420,000. if the firm wants to earn $35,000 pretax income, how many units must be sold?
  28. math

    Dynacan Ltd. manufactured 10,000 units of product last year FC= 22,200,000,19,200,000,9,600,000,5,000,000 VC= 50,400,000,93,000,000,16,000,000,14,200,000 If unit variable costs and fixed costs remain unchanged, calculate the total cost to produce 9700
  29. accounting

    Shastri Bicycle of Bombay, India, produces an inexpensive, yet rugged, bicycle for use on the city’s crowded streets that it sells for 717 rupees. (Indian currency is denominated in rupees, denoted by Picture.) Selected data for the company’s
  30. accounting

    P13-4A The following financial information is for Inca Company. INCA COMPANY Balance Sheets December 31 Assets 2007 2006 Cash $ 70,000 $ 65,000 Short-term investments 55,000 40,000 Receivables 104,000 90,000 Inventories 230,000 125,000 Prepaid expenses
  31. accounting

    6. Acme Manufacturing Company estimates factory overhead as a percentage of machine hours. On 1.1.11, Acme estimates total factory overhead of $400,000 for the year, and estimates 20,000 machine hours will be required during the year. During the year,
  32. Financial management

    On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its product, which cost $21 per unit to produce. During January, the company produced 800 units at a cost of $24 per unit. Assuming that Wolfson Corporation sold 700 units in
  33. Financial Accounting 1

    Maximus Dog Company purchased a new supply van on January 1, 2011, for $35,000. The van is estimated to last for five years and will then be sold, at which time it should be worth approximately $5,000. The company uses straight- line depreciation and has a
  34. Finance

    Chip’s Home Brew Whiskey management forecasts that if the firm sells each bottle of Snake-Bite for $20, then the demand for the product will be 15,000 bottles per year, whereas sales will be 91 percent as high if the price is raised 18 percent. Chip’s
  35. Cost Accounting

    The accounting records of Nu-tonics Inc., include the following information for the year ended December 31, 2013: Materials Inventory as at 1 January 2013 $ 20,000 Materials Inventory as at 31 December 2013 $ 24,000 Work in process Inventory as at 1
  36. Cost Accounting

    The accounting records of Nu-tonics Inc., include the following information for the year ended December 31, 2013: Materials Inventory as at 1 January 2013 $ 20,000 Materials Inventory as at 31 December 2013 $ 24,000 Work in process Inventory as at 1
  37. Cost Accounting

    The accounting records of Nu-tonics Inc., include the following information for the year ended December 31, 2013: Materials Inventory as at 1 January 2013 $ 20,000 Materials Inventory as at 31 December 2013 $ 24,000 Work in process Inventory as at 1
  38. finance 571

    Chip’s Home Brew Whiskey management forecasts that if the firm sells each bottle of Snake-Bite for $20, then the demand for the product will be 15,000 bottles per year, whereas sales will be 85 percent as high if the price is raised 16 percent. Chip’s
  39. managerial accounting

    Using the data below please do the following in an Excel spreadsheet and e-mail it directly to me. 1. Prepare an income statement using variable costing (25 points) 2. Compute the unit product cost under both absorption and variable costing (10 points) 3.
  40. accounting

    Below is budgeted production and sales information for Flushing Company for the month of December: Product XXX Product ZZZ Estimated beginning inventory 32,000 units 20,000 units Desired ending inventory 34,000 units 17,000 units Region I, anticipated
  41. Math

    The nutritionistof FLC Foods, Inc. designed a new product for everybody's consumption and believes that the variable cost in producing the said product is Php950.00 per unit and the fixed cost is Php60,000. Write the total cost as function of the product
  42. quantitative methods II

    A firm that produces car components has a fixed costs of $ 40,000 per month and a variable cost of $ 24 per component.it sells its product at a price of $ 44 per component,regardless of the number of units sold. (i)find the break-even level of monthly
  43. Financial Accounting

    E3-30A. Account for depreciation expense. (LO 1, 3). Maximus Dog Company purchased a new supply van on January 1, 2011, for $35,000. The van is estimated to last for five years and will then be sold, at which time it should be worth approximately $5,000.
  44. Finance

    Problem 12.24 Your answer is incorrect. Try again. Chip’s Home Brew Whiskey management forecasts that if the firm sells each bottle of Snake-Bite for $20, then the demand for the product will be 15,000 bottles per year, whereas sales will be 94 percent
  45. accounting

    In 2007, Clyde Blackstock opened Clyde’s Pets, a small retail shop selling pet supplies. On December 31, 2007 Clyde’s accounting records showed the following: Merchandise inventory at December 31, 2007 $10,250 Merchandise inventory at January 1, 2007
  46. accounting

    Jan.1 Beginning Inventory..300 units @ $3.00 Mar.5 Purchase..........… 900 units @ $4.00 Sept.3 Purchase...........… 1,000 units @ $5.00 Nov. 4 Purchase....… 500 units @ $7.00 During 2011, 1,000 units are sold at $10.00 each. Assume that the Periodic
  47. Advance Accounting

    On January 1, 20X1, Parent Company acquired 80% of the common stock of Subsidiary Company for $560,000 On this. date Subsidiary had total owners' equity of $540,000, including retained earnings of $240,000. During 20X1, Subsidiary had net income of $60,000
  48. accounting

    Shastri Bicycle of Bombay, India, produces an inexpensive, yet rugged, bicycle for use on the city’s crowded streets that it sells for 930 rupees. (Indian currency is denominated in rupees, denoted by Picture.) Selected data for the company’s
  49. accounting

    The following information relates to Vice Versa Ventures for calendar year 20XX, the company’s first year of operations: Units produced 20,000 Units sold 17,000 Selling price per unit $35 Direct material per unit $5 Direct labor per unit $5 Variable
  50. accounting

    The following information relates to Vice Versa Ventures for calendar year 20XX, the company’s first year of operations: Units produced 20,000 Units sold 15,000 Selling price per unit $30 Direct material per unit $5 Direct labor per unit $5 Variable
  51. Finance

    Chip’s Home Brew Whiskey management forecasts that if the firm sells each bottle of Snake-Bite for $20, then the demand for the product will be 15,000 bottles per year, whereas sales will be 90 percent as high if the price is raised 17 percent. Chip’s
  52. Account

    Here is my question, please help!!! 5. Assume that Z company's chief financial officer gave you the following information: net sales, $3,800,000; cost of goods sold, $2,100,000; extraordinary gain (net of income taxes of of $7,000), $25,000; loss from
  53. Finance

    What is the projects initial outlay? Should the project be accepted why or why not? New Caledonia Problem 35% tax bracket 12% discount rate Cost of new plant $9,000,000.00 Shipping and $350,000.00 Sales: Year Sales 1 125,000 units 2 140,000 units 3 190,000
  54. Accounting

    Blane Company has the following data: Total Sales 800,000, Total Variable Costs 300,000, Fixed Costs 200,000, Units Sold 50,000, What will operating income be if units sold double to 100,000 units?
  55. MATHS

    A company is a monopolist. The demand function for its product is as follows: Q = 60 – 0.4P + 6Y + 2A Where Q = quantity sold in units P = Price per unit Y = per capita disposal income (thousands of dollars) A = hundreds of dollars of advertising
  56. Accounting

    Adelphia Corporation, which uses absorption costing, just completed its first year of operations. Planned and actual production equaled 13,000 units, and sales totaled 11,700 units at $184 per unit. Cost data for the year are as follows: Direct material
  57. Accounting

    Adelphia Corporation, which uses absorption costing, just completed its first year of operations. Planned and actual production equaled 13,000 units, and sales totaled 11,700 units at $184 per unit. Cost data for the year are as follows: Direct material
  58. finance

    Chip’s Home Brew Whiskey management forecasts that if the firm sells each bottle of Snake-Bite for $20, then the demand for the product will be 15,000 bottles per year, whereas sales will be 91 percent as high if the price is raised 11 percent. Chip’s
  59. math

    Chip’s Home Brew Whiskey management forecasts that if the firm sells each bottle of Snake-Bite for $20, then the demand for the product will be 15,000 bottles per year, whereas sales will be 91 percent as high if the price is raised 11 percent. Chip’s
  60. Accounting

    Please Help I have no idea how to do this! I have to prepare a adjusting entry for year ended December 31, 2008 A. One third of the work related to 15,000 cash received in advance is performed this period. The company has a bank loan and has incurred but
  61. Finance/Accounting

    I'm not sure how to work this oroblem. Can someone assist me. revenues of $230,000 and expenses, including income taxes, of $190,000. On December 31, 2005, Edgemont had assets of $350,000, liabilities of $80,000, and capital stock of $210,000. Edgemont
  62. Intermediate Accounting

    Information relating to the capital structure of Parke Corporation is as follows: ` December 31 2008 2009 Outstanding shares of: Common stock 90,000 90,000 Preferred stock, convertible into 30,000 shares of common 30,000 30,000 10% convertible bonds,
  63. cost accounting

    market a new product for 2.00 a unit. fixed costs to manufacture this product are 100,000. the contribution margin is 40 percent. how many units must be sold to realize net income of 100,00 from this product?
  64. economics

    a firm is planning to manufacture a new product. the sales department estimates the quanity that can be sold depends on the selling price. as the selling price is increased, the quantity that can be sold decreases. they estimate: P=$35-0.02Q where
  65. economics

    a firm is planning to manufacture a new product. the sales department estimates the quanity that can be sold depends on the selling price. as the selling price is increased, the quantity that can be sold decreases. they estimate: P=$35-0.02Q where
  66. math

    In 2014, Timmers, Inc. (a retail clothing company) sold 102,300 units of its product at an average price of $100.00 per unit. The company reported estimated returns and allowances in 2014 of 1.5 percent of gross revenue. Timmers actually purchased 109,500
  67. Accounting

    Starfax, Inc., manufactures a small part that is widely used in various electronic products such as home computers. Operating results for the fi rst three years of activity were as follows (absorption costing basis): In the latter part of Year 2, a
  68. accounting II

    i am completely stuck on this! 5. Manufacturing statements and cost behavior Tampa Foundry began operations during the current year, manufacturing various products for industrial use. One such product is light-gauge aluminum, which the company sells for
  69. accounting

    I need HELP in journalizing the following please: February 1 Paid $3,750 accounts payable balance due to a supplier. March 15 Received $2,500 partial payment on a $5,000 accounts receivable balance. Wrote off the rest of the account as uncollectible. April
  70. Intermediate Accounting

    Python Company leased equipment from Hope Leasing on January 1, 2006. Hope purchased the equipment at a cost of $232,666. Other information: Lease term 3 years Annual payments $90,000 on January 1 each year Life of asset 3 years Fair value of asset
  71. college finite math

    A product may be made using Machine I or Machine II. The manufacturer estimates that the monthly fixed costs of using Machine I are $17,000, whereas the monthly fixed costs of using Machine II are $14,000. The variable costs of manufacturing 1 unit of the
  72. Economics

    The firm currently uses 50,000 workers to produce 200,000 units of output per day. The daily wage per worker is $80, and the price of the firm’s output is $25. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. Assume that total fixed cost equals
  73. accounting help

    Please help Tevin Trader starts a merchandising business on December 1 and enters into three inventory purchases. December 7 10 units @ $6 cost December 14 20 units @ $12 cost December 21 15 units @ $14 cost Trader sells 15 units for $25 each on December
  74. Algebra

    A small software company invests $30,000 to produce a software package that will sell for $64.95. Each unit can be produced for $42.25. (Round your answers to the nearest whole number.) (a) How many units must be sold to break even? units (b) How many
  75. algebra (please help)

    A small software company invests $30,000 to produce a software package that will sell for $64.95. Each unit can be produced for $42.25. (Round your answers to the nearest whole number.) (a) How many units must be sold to break even? units (b) How many
  76. accounting

    PR 9-6bAmortization and depletion entries Data related to the acquisition of timber rights and intangible assets during the current year ended December 31 are as follows: a. On December 31, the company determined that $3,400,000 of goodwill was impaired.
  77. Intermediate Accounting

    On January 4, 2002, Wynn, Inc., bought 15% of Parr Corporation’s common stock for $60,000. Wynn appropriately accounts for this investment by the cost method. The following data concerning Parr are available for the years ended December 31, 2002 and
  78. Accounting

    (Dollar-Value LIFO) Presented below is information related to Dino Radja Company. Ending Inventory Price Date (End-of-Year Prices) Index December 31, 2004 $ 80,000 100 December 31, 2005 115,500 105 December 31, 2006 108,000 120 December 31, 2007 122,200
  79. VERY URGENT, HELP!

    Consider a simple economy consisting of only four firms. Firm A, a mining enterprise, extracts iron ore. Firm B, a Steelmaker, produces steel sheets. Firm C, a carmaker, makes automobile while Firm D produces automobile tires. In 2016, firm A extracts
  80. math

    Given is the Income Statement for the year ended December 31, 2015, Statement of Retained Earnings for the year ended December 31, 2015 and Comparative Balance Sheets for 2014 and 2015 of Maris Corporation:    Maris Corporation Income Statement Year
  81. Econ URGENT HELP!

    Consider a simple economy consisting of only four firms. Firm A, a mining enterprise, extracts iron ore. Firm B, a Steelmaker, produces steel sheets. Firm C, a carmaker, makes automobile while Firm D produces automobile tires. In 2016, firm A extracts
  82. Econ VERY URGENT, HELP!

    Consider a simple economy consisting of only four firms. Firm A, a mining enterprise, extracts iron ore. Firm B, a Steelmaker, produces steel sheets. Firm C, a carmaker, makes automobile while Firm D produces automobile tires. In 2016, firm A extracts
  83. Math

    The firm currently uses 70,000 workers to produce 300,000 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and the price of the firm’s output is $30. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. Although you don’t know the
  84. Economics

    The firm currently uses 70,000 workers to produce 300,000 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and the price of the firm’s output is $30. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. Although you don’t know the
  85. business

    On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its products, which cost $21 per unit to produce. During January, the company produced 800 units at a cost of $24 per unit. Assuming that Wolfson Corporation sold 700 units in
  86. finance

    Consider a 2 yr project with initial fixed asset investment=$495,000, straight line depreciation to zero over the 2 yr life, zero salvage value, selling price =$39, variable costs=$20. fixed costs=$210,000, quantity sold=150,000 units, tax rate=31%. How
  87. Finance

    A firm has debt with a market value of $40 million and an equity value of $160 million. The rate the firm pays on its det is 8% and on its equity is 13%. The corporate tax rate in 35%. There firm s considering a project with the following cash flows: Year
  88. economics

    You are the manager of a firm that receives revenues of $40,000 per year from product X and $90,000 per year from product Y. The own price elasticity of demand for product X is -1.5, and the cross-price elasticity of demand between product Y and X is -1.8.
  89. Econ

    You are the manager of a firm that receives revenues of $40,000 per year from product X and $90,000 per year from product Y. The own price elasticity of demand for product X is -1.5, and the cross-price elasticity of demand between product Y and X is -1.8.
  90. ACCOUNTING

    In its financial statements, Trio uses straight-line depreciation with the half-year convention. The book value of the equipment at December 31, 2006, will be: a $29,000. b $35,000. c $31,000. d Some other amount.
  91. Accounting

    Hi, I am having trouble figuring out the below question. Can someone please provide some guidance. Thanks! _____________________________________ It’s December 31, 2007 and you are about to close the firm’s books for the year. Just as you think
  92. accounting

    The following information is available for ABC Company for the year ended December 31, 1997: Ending Inventory …………………………. $7,500 Purchases …………………………………. 31,000 Transportation-in ………………………….
  93. accounting

    I don't know if the answer is $0 or $1,000,000. One part says it's 1,000,000 because it's less than a year, but they also have the intention of using part of it for a long term bond, so I think it could be 0. Below is the question. Other answers to select
  94. accounting

    Meranda Corporation purchases a machine for $125,000. It has an estimated salvage value of $10,000 an is expected to produce 50,000 units in its lifetime. During the first year of operation, it produced 14,500 units. To the nearest dollar, the depreciation
  95. microeconomics

    A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume that output is constant at
  96. Precalculus

    The revenue and cost equation for a product are R = x(75 - 0.0005x) and C = 30x + 250,000 where R and C are measured in dollars and x represents the number of units sold. How many units must be sold to obtain a profit of at least $750,000? What is the
  97. Precalculus

    The revenue and cost equations for a product are R = x(50 - 0.0002x) and C = 12x + 150,000 where R and C are measured in dollars and x represents the number of units sold. How many units must be sold to obtain a profit of at least $1,650,000? What is the
  98. consolidated balance sheet

    Can someone please help me with the following question. I am not really sure even how to start. One company purchased all of the common stock of another company on January 1, 2005, paying slightly more than the fair value of acquired company's net assets.
  99. Accounting

    Chef Gourmet, Inc., has assembled the following data pertaining to its two most popular products. Blender Food Processor Direct material $ 18 $ 33 Direct labor 12 27 Manufacturing overhead @ $48 per machine hour 48 96 Cost if purchased from an outside
  100. accounting

    This year , Kirby company sold 35,000 units of production at $16 per unit. Maunfactoring and selling the product required $120,000 of mixed manufacturing costs and $180,000 of fixed selling and administrative expenses. This years variable costs and