1. electromagnetism

    Three long, thin, co-planar wires are separated by 10cm and arranged as shown. The top wire carries 1A, the middle wire carries 2A, and the bottom wire carries 3A. 2A (6 points possible) What is the magnitude of the force per unit length on the TOP wire in

    asked by JuanPro on April 14, 2015
  2. math

    If a prism was filled with 43 cubes with half unit side lengths. what is the volume of the prism in cubic units?

    asked by sydney on April 22, 2013
  3. Social studies

    I need help with the social studies unit 6 lesson 13 test about prosperity, depression, and world war 2 if anyone can help me it would mean the world to me thankb

    asked by Hi on May 1, 2018
  4. Algebra II

    Could someone please help me or direct me where to get help What is the exact value of cos 60 as found on the unit circle? and the value of cos 5pi/3 Please show me the steps so I understand Thank you

    asked by JessieLynne on January 3, 2011
  5. math

    use inductive reasoning to determine the units digit of the number 2^44 the unit digit of 2^44 is_____ powers of 2- 2^1=2 2^2=4 2^3=8 2^4=16 and so on that last one they have is 2^12 so 2^44 would be 1.7592188?

    asked by Jessica on June 2, 2015
  6. Science

    How many unit cells can be made out of an 18 carat pure 197 g sample of gold ?( FCC structure A = 197 u)?

    asked by Vaishali on May 2, 2017
  7. Math

    How do I work this math prob. I always have a B and would like to bring it up. Caan you PLEASE help me with this prob. on unit rates "$2 for 5 cans of tomato soup"

    asked by Sarah on January 11, 2011
  8. math calculus

    if i,j,k are the standard unit basic vectors, in 3 space, determine the value of k dot(j-3k)+(i-4k) dot (i-4k)-8 |i cross -k| (Simplify without using components)

    asked by Tina on November 24, 2014
  9. Chemistry

    Express each aqueous concentration in the unit indicated. 45 ppm NO3 -, as molarity of nitrate ion in [mol NO3 - /L].

    asked by Chem&Society on July 21, 2016
  10. english

    Choose two of the “other worlds” described in the unit. Compare and contrast the way these other worlds impacted the real life world for characters.

    asked by Erica McDonnell on November 19, 2018
  11. math

    .The graph of f(x)=cos(x) is transformed to a new function, g(x) , by stretching it horizontally by a factor of 4 and shifting it 1 unit up. What is the equation of the new function g(x) ?

    asked by Mason on April 8, 2018
  12. American history

    At the outset of the secessionist movement in the south, which state defeated the cooperation it's argument that the south should act as a unit?

    asked by Ell on July 6, 2014
  13. PRE CALCULUS

    find exact values for the number of radians for an arc of 4pi/3 on a unit circle is the answer 4pi/3???

    asked by Anonymous on October 18, 2013
  14. math

    The marginal cost of production (in Rs.) is x .e x 03 0 3000 3   , where x denotes the number of units. The cost of producing 100th unit is:

    asked by asad on November 24, 2015
  15. science

    How does an electron relate to energy level? How does subatomic particles relate to atomic unit? The reviews ask for 1 to 2 sentences.

    asked by liz on November 4, 2007
  16. math

    fresh side grocery sells 7 bagels for $4.41. value mart sells 5 bagles for $3.60 how do the unit rates compair

    asked by jjiiddss on January 30, 2016
  17. Art

    Color was used in this image to create all of the following except -Emphasis of the central figure -symmetrical balance -unit*** -radial balance

    asked by Stacie on October 6, 2015
  18. math check

    what unit of measure would you use to describe the distance from your house to school? D. Meters a.grams b. kilometers c. liters d. meters

    asked by nina on November 17, 2013
  19. algrebra

    A scientist is working with 1.3m of gold wire. How long is the wire in millimeters? Be sure to include the correct unit in your answer.

    asked by t on April 23, 2015
  20. algebra

    The length of a rectangle is one unit shorter than obe-sixth of the width, x. Which expression represents the perimeter of the rectangle

    asked by peggy on August 27, 2017
  21. math

    find the unit price for each option shown below. round to the nearest cent if nessicary indicate which option is better to buy?

    asked by lilly on January 30, 2015
  22. English

    in the Tarzan excerpt in this unit, Tarzan was trying to get a land that was: a difficult to enter b both c populated with prehistoric animals my answer is b it is right?

    asked by Rainbow on July 8, 2010
  23. chemistry

    The chemical explosive nitroglycerine has the formula C3H5(NO3)3. How many oxygen atoms are in the formula unit for this compound? A. 3 B. 6 C. 9 D. 12 C. 9

    asked by Drew on November 11, 2012
  24. U.S history connections academy

    does anyone know what pages to go to in the text book to find the answers for the 8th grade civics unit test? or the answers \_(-_-)_/ jk

    asked by dude on November 13, 2016
  25. math

    write the unit rate as a ratio.then find the equal ratio

    asked by Tameria on January 7, 2011
  26. Math 30

    Describe how the graph of y=f(-2x+6)+7 can be obtained from the graph of y=f(x). I am not understanding this transformation unit at all.

    asked by Juliet on March 20, 2010
  27. math

    Using Cuisenaire rods, what is the unit rod if the purple rod represents 2/3?

    asked by jack on July 29, 2012
  28. math

    If the rate 130 miles per 2 hours is reduced to a unit rate,

    asked by marleshiaw on February 27, 2011
  29. math

    31 gallons of gas cost $82.15. what is the unit rate for 1 gallon of gas

    asked by shynice on February 7, 2016
  30. 7th grade

    unit price 100 sheets for $0.99 500 sheets for $4.29 Which is a better buy?

    asked by Deangelo on May 18, 2009
  31. math

    2/3 of a pound of walnuts costs $2.50 would this be right 0.8 cent per pound unit price

    asked by Steve B on October 1, 2015
  32. math

    use the unit price to find the total price. 7 gallons at $1.88 per gallon A( $13.76 B($13.56 C($13.26 D($13.16

    asked by jjiiddss on January 30, 2016
  33. Maths

    3. A three digit number is selected at random. What is the probability that its unit digit is 2

    asked by Shahistha on November 27, 2016
  34. Physics

    at what speed (in unit of "c") will an object's kinetic energy be 40% of its rest energy?

    asked by ann on May 10, 2009
  35. math

    An 18 ounce box of cereal sells for $2.88. What is the unit cost of the cereal?

    asked by tank on March 18, 2015
  36. Math

    Diagram # # of squares Pattern for 1 1 Cal.# unit sq. 1^2+0^2 2 5 2^+1^2 3 13 3^2+2^2 4 ? ? 10 ? ? ? 421 ? Just need to know how to come up with the pattern?

    asked by Henley on June 23, 2009
  37. math

    express each rate as a unit rate. 400 yards in 53 seconds

    asked by jquan on December 29, 2011
  38. math

    use unit price to find total price 7 gallons at $1.88 per gallon

    asked by jjiiddss on January 30, 2016
  39. Chemistry

    How many calcium atoms are in a formula unit of calcium hydrogen carbonate? 1. 1 2. 2 3. 4 4. 3 5. 5

    asked by C on December 13, 2015
  40. MATH 4 GRADE

    write the product as the product of a whole number and a unit ffraction. 3x2/4=

    asked by RyAN on February 17, 2016
  41. Grade 12 Math

    if a and b are unit vectors, and magnitude of vectors a +b = sq. root of 3, determine (2a-5b) dot (b+3a).

    asked by Melissa on May 9, 2014
  42. College Algebra

    Can someone tell me if I have this one correct. log_1/2x 2+log_1/2x the relationship is a shift of 1 unit horizontally

    asked by Julie on June 27, 2013
  43. calculus

    Find the unit vector that is parallel to but has opposite direction as the vector m=

    asked by devin boutte on February 6, 2012
  44. Math

    Unit Rate How do I know what number goes on top and what number goes on the bottom. For example 3 pounds for $1.89

    asked by 6th Grade Math on January 23, 2010
  45. Calculus

    Find the unit vector that is parallel to but has opposite direction as the vector m=

    asked by Devin Boutte on February 6, 2012
  46. English

    What does this question mean? What was your reading process or method for reading fiction before this unit?

    asked by Emma on December 19, 2013
  47. Math

    find both unit rates. 30 white cars for every 12 red cars?

    asked by Anonymous on March 12, 2016
  48. Math

    Kevin has 18 unit cubes. How many different rectangular prisms can be built using all the cubes

    asked by Rebecca on April 21, 2013
  49. science

    what is the volume of 10 galons???? That's easy. It has a volume of 10 gallons. Do you want it converted to another unit?

    asked by brandy on October 15, 2006
  50. math

    here this is all about unit rates 16 oz of spaghetti for $0.50 i know how to solve it i get 0.03125 but you cant have 0.03125 cents that's no possible??

    asked by pale on December 17, 2009
  51. Vectors

    the vector a-5b and a-b are perpendiculat. If vector a and b are unit vectors, then determine axb

    asked by Marie on May 13, 2010
  52. Linear Algebra

    Suppose that in a certain basis B = (x,y,z), vector u is: u = 2x+3y-z. Find a unit vector with the same direction as u. Thank you

    asked by Victoria on May 1, 2012
  53. Math

    Quentin has 18 unit cubes. How many different rectangular prisms can he build if he uses all of the cubes.

    asked by Paige on March 19, 2013
  54. Math

    How do you write the product as a product of a whole number and a unit fraction of 3×4/5 equals

    asked by Dee on February 23, 2017
  55. Physics

    For Hooke's Law, the one about springs and mass, is the mass M a unit of g or kgs?

    asked by TP on March 26, 2009
  56. chemistry

    Write the balanced net ionic equation for each of the following: 1) The reaction of dilute nitric acid with solid aluminum oxide. 2) The reaction of nitrous acid (HNO2) with potassium permanganate to produce nitrate and Mn(II) ions. Thanks for any help.

    asked by ally on September 18, 2006
  57. chem

    I am filing out a study guide and needed coaching on some question. thank you 0.765 g of He is placed in a balloon at 1.15 atm. The balloon expands to volume of 5.00 L. What is the temperature of the balloon? a,3.45 K b,91.6 K c,93.4 K d,366 K

    asked by david on November 17, 2015
  58. Technology & Society

    The study of ecology focuses specifically on: A. the world that is all around us. B. the world of living things in our planet. C. the mutual relationship between organisms and the natural world. D. anything having to do with life.

    asked by Tonya on December 23, 2015
  59. social studies

    a study of the case of the american revolution of 1776 the french revolution of 1789 and the russian revolutioj of 1917 best supports the generalization that revolution is most likely to occur when?

    asked by blake on December 22, 2009
  60. Economics

    5. (paradox of) VALUE = (blank) + (blank). 16. (Blank) is a situation when production cannot reach its full potential because resources are available, but not being used. These are the only two questions that I can't figure out on my study guide. Help?

    asked by Alex on January 12, 2015
  61. English 3

    What did Smith give to the Native Americans? What did Smith note the President? Why did Ratcliffe replace the original president? To what work of history or literature are you referring? Since this is not my area of expertise, I searched Google under

    asked by Wachovia on June 26, 2006
  62. English

    Im trying to make sure I am using correct grammar and to make it sound on a 5th grade level.See if you can come up with a better heading for this information. Other Information About Mrs. walker. We all have been taught that the hot comb (straighten or

    asked by Angela on February 2, 2018
  63. Algebra

    Use the bisection method or a graphing calculator to find the coordinates of the two points on the graph of that lie r = 1 unit from the origin. Give the result to the nearest hundredth, I just need a direction to go on this problem

    asked by David on January 26, 2011
  64. science

    In addition to the salt/sugar question, what will you use and what unit of measure will you place on the y axis of the bar graph for quantitative measurement? Also, which factors are controlled to make the experiment fair?

    asked by tee on October 24, 2010
  65. Science

    In no more than three sentences I must state the "Hubble relationship" in words AND quantify numerically what it says about the "speed of recession" of distant galaxies (i am to include a definition of the "unit one parsec" in this 3-sentence answer) - CAN

    asked by Anonymous on February 7, 2007
  66. math --slope and y intercept

    A funiture refinishing outlet pays its employlees $40 per day plus $10 per unit refinished. Write an equation to express an employees daily wage(w) in terms of units finished(x)

    asked by Brittany on November 5, 2010
  67. Math

    Is this right? Choose an appropriate metric unit of mass or capacity. A telephone-kilograms A single piece of paper-grams Lake Erie-kiloliters a bucket of water-liters

    asked by Mark on March 23, 2011
  68. intro to lan technologies

    • Explain how you would create the users for the sales organization unit and how you can set up work groups in this particular situation. Keep in mind that you may have to name certain applications and allowable tasks for each individual or job role.

    asked by Anonymous on March 1, 2010
  69. vectors

    ABCDEF is a regular hexagon with sides of unit length. Find the magnitude and the direction of AB+AC+AD+AE+AF. The textbook answer: 6, 60 degrees to AB A full solution with steps will be greatly appreciated. Thank you :)

    asked by Alex on May 20, 2018
  70. Science

    One:the sI unit measure for length the meter-would be most appropriate when Two:The metric System Of measurement is based on the number Three: Scientists use SI because it allows them to compare data and communicate with each other about their results

    asked by Mia on September 9, 2016
  71. geometry

    #24. A cylindrical water well is 1,200 ft. deep and 6 in. across. Find the lateral surface area of the well. Round to the nearest square foot. (Hint: Convert measures to a common unit.)

    asked by tmouery on March 10, 2013
  72. Calc

    The base of a solid is the unit circle x^2 + y^2 = 4, and its cross-sections perpendicular to the x-axis are rectangles of height 10. Find its volume. Here's my work: A for rectangle=lw A=10*sq(4-x) V= the integral from -4 to 4 of sq(4-x^2)*10dx But that

    asked by Alice on February 1, 2017
  73. math2

    an open right circular cylindrical tank of given volume stands with vertical axis. the material of its bottom costs twice as much per unit area as that for the sides. find the most economical proportion?

    asked by gen on February 14, 2011
  74. Math

    I need help with this question. "Paul drives his car 310 miles in 5 hours. Determine the following: 1.Identify the Input and Output. 2.The unit rate. 3. DRAW A DOUBLE NUMBER LINE." Thank you for all you're help 😎😍😝

    asked by Evelin on February 9, 2016
  75. calculus

    Use the bisection method or a graphing calculator to find the coordinates of the two points on the graph of that lie r = 1 unit from the origin. Give the result to the nearest hundredth, I just need a direction to go on this problem

    asked by David on January 26, 2011
  76. Math

    For each object, its surface area, and some dimensions are given. Calculate the dimension indicated by the variable to the nearest tenth of a unit. a) right cone SA=7012mm^2 GIVEN=diameter of 48mm b) right square pyramid SA=65.5m^2 GIVEN=length of 3.5m

    asked by Anonymous on October 13, 2014
  77. chemistry

    The molar volume of a certain form of solid lead is 18cm3/mol. Assuming cubic closest packed structure, determine the number of Pb atoms per unit cell.

    asked by Sandy on November 3, 2012
  78. History

    Social studies unit 4 lesson 8 test Based on this text which statement best summarizes the reason why progressives supported the idea of holding primaries before general elections?

    asked by Metimoku on April 11, 2017
  79. Math

    Show that A = [3 2 4 2 0 2 4 2 3] is distinguishable even though one eigenvector has algebraic multiplicity 2. Do this by brute force computation. Why would you expect this to be true, even without calculation? Then, for the A, write A= Q lambda Q^(T)

    asked by Christopher on July 13, 2012
  80. Social Studies

    The county unit system was changed because it was a. voted out by Georgia voters b. set to expire in a matter of months c. outlawed by the General Assembly d. ruled unconstitutional by the courts******

    asked by Anonymous on April 23, 2018
  81. Into to LAN

    • Explain how you would create the users for the sales organization unit and how to set up work groups in this particular situation. Keep in mind that you may have to name certain applications and allowable tasks for each individual or job role.

    asked by Jermaine on September 13, 2009
  82. Social Studies

    I need information on the... Mexican government during the time of the Mexican-American war I also need information on the American Settlers during that same time (Mexican-American war)

    asked by EmberShy on October 14, 2016
  83. statistics

    The objective of statistics is best described as: A) To make inferences about a sample based on information we get from a population B) To use population mean, ƒÝ as an estimate of the sample mean, C) To make inferences about a population based on

    asked by Rose on December 13, 2007
  84. English

    I am on my final exam and need to do the last two 16 point questions. Could someone help me out on the first one? Choose any two characters studied in Semester B, and compare them to one another. The characters that you choose may be characters in a story

    asked by Anna on June 11, 2018
  85. chem(isotopic abundance)

    The average atomic mass of iridium is 192.22u, if iridium-191 has an atomic mass of 190.961u and an isotopic abundance of 37.3% and iridium-193 is the only other natural occuring isotope, what is the atomic mass of iridium-193? I tried but I don't think I

    asked by Deepa( Exam prep question) on January 24, 2013
  86. pysics 1

    At the end of the spring term, a high school physics class celebrates by shooting a bundle of exam papers into the town landfill with a homemade catapult. They aim for a point that is 31.1 m away and at the same height from which the catapult releases the

    asked by jelena pleeease help on February 22, 2012
  87. PHYSÝCS

    At the end of the spring term, a high school physics class celebrates by shooting a bundle of exam papers into the town landfill with a homemade catapult. They aim for a point that is 31.1 m away and at the same height from which the catapult releases the

    asked by MARÝA on February 24, 2012
  88. Word Problem

    A UPS employee, Davis, packs and labels three types of packages: basic packages, business packages, and oversized packages. Business packages take a priority over basic packages, and oversized packages because those customers paid a premium to have

    asked by Julie on September 13, 2011
  89. statistics

    A student is taking a multiple choice exam. There are five possible answers for each question. What is the probability the student will answer the first question correctly? What is the probability that the student will answer the first question

    asked by Tanya on November 19, 2011
  90. Math

    A student is taking a multiple choice exam. There are five possible answers for each question. What is the probability the student will answer the first question correctly? What is the probability that the student will answer the first question

    asked by Tanya on November 19, 2011
  91. statistics

    Prospective Cohort Study The following tables show the crude and sex-specific results from a Prospective Cohort Study that examines the association between a binary exposure (E) and the development of a disease (D) during 20 years of follow-up. Full Data:

    asked by Anonymous on January 14, 2013
  92. geometry

    what do I do to solve this problem? I don't know how to work it out, so could somone show me hoe to work it out. Please help! the lenght of a rectangular playing field is 5 ft less than twice its width.the perimeter is 230 ft,so what is the lenght and

    asked by keshia on March 21, 2007
  93. English 100

    Make your corrections in the space provided beneath each sentence. Most students do not like english class. They think its a waste of there time and energy. Ain’t nobody likes to right papers and take tests anyway? Me and you dont. My friend Johnny now

    asked by Tam on June 23, 2015
  94. physics

    Vector V(with an arrow at the top) represents a displacement of 120. at 29.0 counterclockwise from the x axis. Write unit in Vector notation... Help!

    asked by jahil on February 8, 2011
  95. math

    What is the value of the variable cost ? If the break even point is $ 130, the fixed cost is $ 330, selling price per unit is $ 25. (3 marks)

    asked by wilson on June 23, 2014
  96. Math

    Find the unit rate for the given rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 4. 30 cards for $5.20 5. 192 miles on 6 gallons of gasoline

    asked by Still yo girl on June 27, 2016
  97. math

    24 tacks are used to fix the 3ply to the back of the unit these cost $12 per 1000 cost of the thacks (rounded th the nearest 5 cents)

    asked by catherine on August 15, 2010
  98. math

    to change a fraction to a percent first write the______equivalent of the fraction parallel unit price rate isosceles decimal

    asked by Anonymous on April 11, 2010
  99. Math

    Rates And unit rates 120mi. to 10 gal of gas I'm not sure what you are asking, but this reduces to 12 miles per gallon. Does that help? If not, repost your question in different terms. Thanks for asking.

    asked by Ruthie on February 8, 2007