1. math

    I NEED HELP QUICK PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Lesson 8: Misleading Graphs and Statistics CE 2015 Math 6 A Unit 3: Data and Graphs if you help me i help you

    asked by kubhbh on October 25, 2018
  2. Math

    What is the metric unit of a car key? A) kilograms B) grams C) milligrams My answer is grams. Is this correct? Thanks.

    asked by B.B. on September 6, 2009
  3. Organic Chem

    What is the monomeric unit of a chain of molecules joined by peptide bonds? Answer:?? If anyone can help answer this question. Thank you.

    asked by John on January 27, 2011
  4. perpendicular vectors

    Find two unit vectors each of which is perpendicular to vectors (1, 1, 0) and (1,0,1) What I did: a x b = (1, -1, -1) |axb|=square toot 3 correct answer is +/- (1/√3 - 1/√3 - 1/√3) or =+/- 1/√3 (1, -1, -1)

    asked by annonymous on February 12, 2015
  5. Math

    A pole vaulter cleared the bar at 490 cm. Convert 490 cm to meters using a unit multiplier

    asked by Lizzie on January 28, 2011
  6. Math

    A recipe calls for 2/3 cup of sugar for every 1/2 teaspoon of vanilla.what is the unit rate of cups per teaspoon.

    asked by Thalia on September 17, 2016
  7. Geometry

    the endpoints of the diameter of a circle are at (1,2) and (7, -6). what is the circumference of the circle, no the nearest tenth of a unit? 15.7 31.4 62.8 78.5 I was thinking B? i want to check.

    asked by Roi on September 16, 2015
  8. Math Help

    Math unit test. (1) write the fraction 1/8 as a percent. round to the nearest hundredth of a percent where necessary. 12.50% 37.50%**** 62.50% 80.00%

    asked by Jimmy on December 15, 2016
  9. statistics/correlation relations

    What does your scatter diagram look like? Briefly describe it. Based on your prediction about the relationship between the amount of coffee people drink and the number of hours they sleep, what is your H0 and what is your HA ? Did you find a positive

    asked by Beverly on February 14, 2012
  10. HCA 240

    this is what i have to do would the guide/menu work on it im so utterly confused !!!!!!:(PLEASE HELP Propose an improved community-based education/awareness program, targeted at the population most affected by the disease that builds upon the existing

    asked by bobbi PLEASE HELP on November 30, 2009
  11. English

    1. When a speaker seeks to explain or illustrate a process, she or he is probably speaking to: A. inform. B. persuade. C. entertain. D. celebrate. is it A 2. When the theme of a speech is, “Be all you can be. Join the Navy,” it is meant to: A.

    asked by Amy on April 4, 2013
  12. geography

    Currently doing a map of the region of East Asia. The countries included according to Wikipedia are: People's Republic of China, Taiwan, Japan, North Korea and South Korea. Information that I have to identify for this region are: location of major

    asked by Christian on March 25, 2008
  13. Algebra 2

    I have taken algebra 2 for three years in a row. I take notes daily, I pay attention in class, I have a tutor, and yet I am in the same position again. I currently have a 56.7% in my algebra 2 class. I have one test and the final exam before final grades

    asked by Zachery on January 14, 2008
  14. math,correction

    can someone correct this for me. Directions: Solve the following systems by using either addition or substitution. If a unique solution does not exist, state whether the system is dependent or inconsistent. 10x + 2y = 7 y = -5x + 3 the answer: The variable

    asked by jasmine20 on February 6, 2007
  15. PHYSÝCS

    please any one help me for this questionnnnnnnn ý need urgently At the end of the spring term, a high school physics class celebrates by shooting a bundle of exam papers into the town landfill with a homemade catapult. They aim for a point that is 31.1 m

    asked by LARA on February 27, 2012
  16. Math

    for my stats exam, we are NOT allowed to use a scientific or graphing cal, my professor will give us those cheap calculator from the 99cent store. I wanted to know how can i calculate e^-4.7? on my scientific it says it0.009095 but on my cheap calculator..

    asked by Tc on February 28, 2012
  17. statistics

    A pilot study has revealed a sample standard deviation of 16 for age of people in the work force. How large a sample must be chose to obtain an estimator of the mean that, with 95% confidence, will be correct to within 2 years?

    asked by Sally on March 20, 2009
  18. English

    By a careful study of a work, the author, and of the time period in which the work was written, show how, in terms of genre, style, and vision, the writer holds up a mirror to his or her age. Can anyone please tell me exactly what the question is asking.

    asked by anonymous on November 10, 2007
  19. writing sentences and paragraphs

    you've applied for a specific job in your field of study .The human resources department arranges an interview and tells you to bring a polished piece of writing for them to evaluate your writing skills

    asked by tara on January 20, 2009
  20. English

    Embed a quotation from an interview that you conducted. " I suggest that you study hard in college, but get a job too. Jobs teach much more than a school ever does." Workman, Tom. Personal Interview. 25 Feb. 2007.

    asked by Kassie on March 30, 2014
  21. urdu

    can anyone who can study urdu give me the character sketch of 2 main characters of "aali par kia guzri" a book written by a urdu poet called Aziz Asri.

    asked by leena on August 28, 2013
  22. spanish

    two boys were talkin about watchin a football game at a cafe then they decided to ask another friend if he wanted to go but the other friend couldn't because he had to study the the question was ?adonde quieren ir los dos muchachos?

    asked by ms caliente on November 23, 2008
  23. Public Speaking

    1. When your speech adds to your listeners’ knowledge, it is meant to: A. inform. B. persuade. C. entertain. D. celebrate. is it A 2. In choosing a topic for your first speech, it is wise to: A. ask advice from others. B. start with what you know. C.

    asked by Amy on April 3, 2013
  24. psychology

    hi im stuck on a question on my assignment, question , sometimes when going to meet jamie , karen mistakes someone else for him , her motivation and expectations of seeing him effect her perceptions, could you direct me to one study illustrating either of

    asked by mark on January 18, 2011
  25. mathematics(pure), life science, business,tourism

    Hi i need help with career choice. I am currrently Grade 9. I choice the subjects Life Science, Buisness,Tourism and Mathematics(pure) Where can this lead me into? And what College/university can i study at? Please help if any potions available. Thnx

    asked by Taylia Abrahams on September 15, 2017
  26. physics

    Some of the branches of physics that you will study in this course investigate motion, the properties of materials, sound, light, electricity and magnetism, properties of atoms, and nuclear reactions. Give at least one example of an application of each

    asked by Jack on August 25, 2014
  27. english

    what is isolating morphology? What is agglutinating morphology? thanks a lot! =) Variations in the study of word structure: http://www.lang.ltsn.ac.uk/resources/goodpractice.aspx?resourceid=319 =)

    asked by jules on April 28, 2007
  28. Communication

    Explain how signs matter in the study of communication. What are they made up of and to what do they refer? What role do “codes” play in this “science of signs?” Support your discussion with examples drawn from your perceptions and/or experience.

    asked by Joey on December 2, 2007
  29. statistics

    a study is undertaken to determine the proportion of industry executives who believe that worker's pay should be based on individual performance. How many executives should be interviewed if an estimate is desired at the 99% confidence level to be withing

    asked by Anonymous on May 1, 2012
  30. physics

    Some of the branches of physics that you will study in this course investigate motion, the properties of materials, sound, light, electricity and magnetism, properties of atoms, and nuclear reactions. Give at least one example of an application of each

    asked by Jack on August 25, 2014
  31. Bringing up Grades

    I need help bringing up my grades. Some suggestion, if I don't my life will suck. my science teacher said the best way to get your grades up is to turn in work. extra credit will help to. Jordan is right. You need to change your habits, which is not easy.

    asked by Johnny on April 19, 2007
  32. math (vectors) & physics

    Posted by sam on Wednesday, March 28, 2007 at 7:32pm. In unit-vector notation, what is the net torque about the origin on a flea located at coordinates (-2.0, 4.0 m, -1.0 m) when forces F1 = (-4.0 N) k and F2 = (-5.0 N) j act on the flea?

    asked by sam on March 29, 2007
  33. MEDICAL CODING AND BILLING

    THIS IS A QUESTION FROM PENN FOSTERS FINAL EXAM 40976200 NUMBER 4 ON PART B. YOU'RE AN INPATIENT CODER IN A HOSPITAL. YOU'VE JUST CODED A MEDICARE PART A RECORD WITH A DIAGNOSTIC-RELATED GROUP (DRG) REIMBURSEMENT OF $12000. YOU NOTICE IN THE HOSPITAL'S

    asked by JULES on November 3, 2010
  34. physics

    A class of 11 students taking an exam has a power output per student of 122 W. Assume that the initial temperature of the room is 18.8oC and that its dimensions are 6.40 m by 14.5 m by 3.50 m. What is the temperature of the room at the end of 54.0 min if

    asked by Chad on November 11, 2012
  35. Math Help? Check my answers.

    1. r/5 = 9/21 r = 9 r = 2.14 r = 11.66 r = 37.8 2. A recipe calls for 3 cups of flour to make 3 dozen cookies. Use the proportion to calculate how much flour is needed to make 9 dozen cookies. 3cups/3dozen = xcups/9dozen 6 cups 3.5 cups 9 cups 12 cups 3.

    asked by Elena on November 5, 2013
  36. math

    I cant figure this thing out fully, I feel so clueless. Does anyone have any pointers or tips for me? Company needs a new copy machine. Rent costs are = 17.5 cents / each. Number of copies = atleast 200 000. (The company agrees to buy at least that number)

    asked by Anna on June 23, 2011
  37. Economics

    5. (paradox of) VALUE = (blank) + (blank). 16. (Blank) is a situation when production cannot reach its full potential because resources are available, but not being used. These are the only two questions that I can't figure out on my study guide. Help?

    asked by Alex on January 12, 2015
  38. social studies

    a study of the case of the american revolution of 1776 the french revolution of 1789 and the russian revolutioj of 1917 best supports the generalization that revolution is most likely to occur when?

    asked by blake on December 22, 2009
  39. Technology & Society

    The study of ecology focuses specifically on: A. the world that is all around us. B. the world of living things in our planet. C. the mutual relationship between organisms and the natural world. D. anything having to do with life.

    asked by Tonya on December 23, 2015
  40. chem

    I am filing out a study guide and needed coaching on some question. thank you 0.765 g of He is placed in a balloon at 1.15 atm. The balloon expands to volume of 5.00 L. What is the temperature of the balloon? a,3.45 K b,91.6 K c,93.4 K d,366 K

    asked by david on November 17, 2015
  41. English 3

    What did Smith give to the Native Americans? What did Smith note the President? Why did Ratcliffe replace the original president? To what work of history or literature are you referring? Since this is not my area of expertise, I searched Google under

    asked by Wachovia on June 26, 2006
  42. electromagnetism

    Three long, thin, co-planar wires are separated by 10cm and arranged as shown. The top wire carries 1A, the middle wire carries 2A, and the bottom wire carries 3A. 2A (6 points possible) What is the magnitude of the force per unit length on the TOP wire in

    asked by JuanPro on April 14, 2015
  43. U.S history connections academy

    does anyone know what pages to go to in the text book to find the answers for the 8th grade civics unit test? or the answers \_(-_-)_/ jk

    asked by dude on November 13, 2016
  44. English

    in the Tarzan excerpt in this unit, Tarzan was trying to get a land that was: a difficult to enter b both c populated with prehistoric animals my answer is b it is right?

    asked by Rainbow on July 8, 2010
  45. Social studies

    I need help with the social studies unit 6 lesson 13 test about prosperity, depression, and world war 2 if anyone can help me it would mean the world to me thankb

    asked by Hi on May 1, 2018
  46. math

    .The graph of f(x)=cos(x) is transformed to a new function, g(x) , by stretching it horizontally by a factor of 4 and shifting it 1 unit up. What is the equation of the new function g(x) ?

    asked by Mason on April 8, 2018
  47. math

    use inductive reasoning to determine the units digit of the number 2^44 the unit digit of 2^44 is_____ powers of 2- 2^1=2 2^2=4 2^3=8 2^4=16 and so on that last one they have is 2^12 so 2^44 would be 1.7592188?

    asked by Jessica on June 2, 2015
  48. Art

    Color was used in this image to create all of the following except -Emphasis of the central figure -symmetrical balance -unit*** -radial balance

    asked by Stacie on October 6, 2015
  49. algebra

    The length of a rectangle is one unit shorter than obe-sixth of the width, x. Which expression represents the perimeter of the rectangle

    asked by peggy on August 27, 2017
  50. math

    find the unit price for each option shown below. round to the nearest cent if nessicary indicate which option is better to buy?

    asked by lilly on January 30, 2015
  51. Chemistry

    Express each aqueous concentration in the unit indicated. 45 ppm NO3 -, as molarity of nitrate ion in [mol NO3 - /L].

    asked by Chem&Society on July 21, 2016
  52. math

    I need a little help on my math.Lesson 5: Square Roots and Irrational Numbers Math 7 B Unit 2: Measurement. on CONNECTIONS ACADEMY. PLEASE :-(

    asked by Makeyla on February 25, 2015
  53. American history

    At the outset of the secessionist movement in the south, which state defeated the cooperation it's argument that the south should act as a unit?

    asked by Ell on July 6, 2014
  54. science

    How does an electron relate to energy level? How does subatomic particles relate to atomic unit? The reviews ask for 1 to 2 sentences.

    asked by liz on November 4, 2007
  55. Math

    How do I work this math prob. I always have a B and would like to bring it up. Caan you PLEASE help me with this prob. on unit rates "$2 for 5 cans of tomato soup"

    asked by Sarah on January 11, 2011
  56. Science

    How many unit cells can be made out of an 18 carat pure 197 g sample of gold ?( FCC structure A = 197 u)?

    asked by Vaishali on May 2, 2017
  57. chemistry

    The chemical explosive nitroglycerine has the formula C3H5(NO3)3. How many oxygen atoms are in the formula unit for this compound? A. 3 B. 6 C. 9 D. 12 C. 9

    asked by Drew on November 11, 2012
  58. Algebra II

    Could someone please help me or direct me where to get help What is the exact value of cos 60 as found on the unit circle? and the value of cos 5pi/3 Please show me the steps so I understand Thank you

    asked by JessieLynne on January 3, 2011
  59. PRE CALCULUS

    find exact values for the number of radians for an arc of 4pi/3 on a unit circle is the answer 4pi/3???

    asked by Anonymous on October 18, 2013
  60. math check

    what unit of measure would you use to describe the distance from your house to school? D. Meters a.grams b. kilometers c. liters d. meters

    asked by nina on November 17, 2013
  61. math

    If a prism was filled with 43 cubes with half unit side lengths. what is the volume of the prism in cubic units?

    asked by sydney on April 22, 2013
  62. algrebra

    A scientist is working with 1.3m of gold wire. How long is the wire in millimeters? Be sure to include the correct unit in your answer.

    asked by t on April 23, 2015
  63. math

    The marginal cost of production (in Rs.) is x .e x 03 0 3000 3   , where x denotes the number of units. The cost of producing 100th unit is:

    asked by asad on November 24, 2015
  64. math calculus

    if i,j,k are the standard unit basic vectors, in 3 space, determine the value of k dot(j-3k)+(i-4k) dot (i-4k)-8 |i cross -k| (Simplify without using components)

    asked by Tina on November 24, 2014
  65. math

    fresh side grocery sells 7 bagels for $4.41. value mart sells 5 bagles for $3.60 how do the unit rates compair

    asked by jjiiddss on January 30, 2016
  66. English

    Im trying to make sure I am using correct grammar and to make it sound on a 5th grade level.See if you can come up with a better heading for this information. Other Information About Mrs. walker. We all have been taught that the hot comb (straighten or

    asked by Angela on February 2, 2018
  67. calculus

    Find the unit vector that is parallel to but has opposite direction as the vector m=

    asked by devin boutte on February 6, 2012
  68. math

    write the unit rate as a ratio.then find the equal ratio

    asked by Tameria on January 7, 2011
  69. Linear Algebra

    Suppose that in a certain basis B = (x,y,z), vector u is: u = 2x+3y-z. Find a unit vector with the same direction as u. Thank you

    asked by Victoria on May 1, 2012
  70. Calculus

    Find the unit vector that is parallel to but has opposite direction as the vector m=

    asked by Devin Boutte on February 6, 2012
  71. Math 30

    Describe how the graph of y=f(-2x+6)+7 can be obtained from the graph of y=f(x). I am not understanding this transformation unit at all.

    asked by Juliet on March 20, 2010
  72. 7th grade

    unit price 100 sheets for $0.99 500 sheets for $4.29 Which is a better buy?

    asked by Deangelo on May 18, 2009
  73. Math

    Quentin has 18 unit cubes. How many different rectangular prisms can he build if he uses all of the cubes.

    asked by Paige on March 19, 2013
  74. English

    What does this question mean? What was your reading process or method for reading fiction before this unit?

    asked by Emma on December 19, 2013
  75. Math

    Kevin has 18 unit cubes. How many different rectangular prisms can be built using all the cubes

    asked by Rebecca on April 21, 2013
  76. Grade 12 Math

    if a and b are unit vectors, and magnitude of vectors a +b = sq. root of 3, determine (2a-5b) dot (b+3a).

    asked by Melissa on May 9, 2014
  77. science

    what is the volume of 10 galons???? That's easy. It has a volume of 10 gallons. Do you want it converted to another unit?

    asked by brandy on October 15, 2006
  78. math

    An 18 ounce box of cereal sells for $2.88. What is the unit cost of the cereal?

    asked by tank on March 18, 2015
  79. math

    here this is all about unit rates 16 oz of spaghetti for $0.50 i know how to solve it i get 0.03125 but you cant have 0.03125 cents that's no possible??

    asked by pale on December 17, 2009
  80. Math

    Diagram # # of squares Pattern for 1 1 Cal.# unit sq. 1^2+0^2 2 5 2^+1^2 3 13 3^2+2^2 4 ? ? 10 ? ? ? 421 ? Just need to know how to come up with the pattern?

    asked by Henley on June 23, 2009
  81. College Algebra

    Can someone tell me if I have this one correct. log_1/2x 2+log_1/2x the relationship is a shift of 1 unit horizontally

    asked by Julie on June 27, 2013
  82. Vectors

    the vector a-5b and a-b are perpendiculat. If vector a and b are unit vectors, then determine axb

    asked by Marie on May 13, 2010
  83. math

    Using Cuisenaire rods, what is the unit rod if the purple rod represents 2/3?

    asked by jack on July 29, 2012
  84. Math

    Unit Rate How do I know what number goes on top and what number goes on the bottom. For example 3 pounds for $1.89

    asked by 6th Grade Math on January 23, 2010
  85. math

    2/3 of a pound of walnuts costs $2.50 would this be right 0.8 cent per pound unit price

    asked by Steve B on October 1, 2015
  86. Physics

    at what speed (in unit of "c") will an object's kinetic energy be 40% of its rest energy?

    asked by ann on May 10, 2009
  87. Math

    How do you write the product as a product of a whole number and a unit fraction of 3×4/5 equals

    asked by Dee on February 23, 2017
  88. math

    31 gallons of gas cost $82.15. what is the unit rate for 1 gallon of gas

    asked by shynice on February 7, 2016
  89. math

    If the rate 130 miles per 2 hours is reduced to a unit rate,

    asked by marleshiaw on February 27, 2011
  90. Chemistry

    How many calcium atoms are in a formula unit of calcium hydrogen carbonate? 1. 1 2. 2 3. 4 4. 3 5. 5

    asked by C on December 13, 2015
  91. Maths

    3. A three digit number is selected at random. What is the probability that its unit digit is 2

    asked by Shahistha on November 27, 2016
  92. math

    use the unit price to find the total price. 7 gallons at $1.88 per gallon A( $13.76 B($13.56 C($13.26 D($13.16

    asked by jjiiddss on January 30, 2016
  93. MATH 4 GRADE

    write the product as the product of a whole number and a unit ffraction. 3x2/4=

    asked by RyAN on February 17, 2016
  94. math

    use unit price to find total price 7 gallons at $1.88 per gallon

    asked by jjiiddss on January 30, 2016
  95. Math

    find both unit rates. 30 white cars for every 12 red cars?

    asked by Anonymous on March 12, 2016
  96. math

    express each rate as a unit rate. 400 yards in 53 seconds

    asked by jquan on December 29, 2011
  97. Physics

    For Hooke's Law, the one about springs and mass, is the mass M a unit of g or kgs?

    asked by TP on March 26, 2009
  98. Social Studies

    I need information on the... Mexican government during the time of the Mexican-American war I also need information on the American Settlers during that same time (Mexican-American war)

    asked by EmberShy on October 14, 2016
  99. statistics

    The objective of statistics is best described as: A) To make inferences about a sample based on information we get from a population B) To use population mean, ƒÝ as an estimate of the sample mean, C) To make inferences about a population based on

    asked by Rose on December 13, 2007
  100. chemistry

    Write the balanced net ionic equation for each of the following: 1) The reaction of dilute nitric acid with solid aluminum oxide. 2) The reaction of nitrous acid (HNO2) with potassium permanganate to produce nitrate and Mn(II) ions. Thanks for any help.

    asked by ally on September 18, 2006