1. math

    student is taking up midterm exam for 3 minutes left to answer 10 remaining question of which there are 4 choices of answers for each question with only one choice correct. what is the probability of getting more than 5 of his answer is correct

    asked by bern on July 9, 2014
  2. Biology quick please

    I need a practice biology test to practice for my final exam which is tomorrow. I'm a tenth grader and the things we learned were mitosis, meiosis, production of gametes, human reproduction, cell devision, mendelian genetics, probablitity of inheriting

    asked by Rachel on December 16, 2009
  3. psychology

    The entire class was in an uproar. The teaching assistant had proctored the exam while the professor was attending a conference and the test seemed unrelated to the chapters which they had studied. The students complaints are based on the test's lack of

    asked by Katherine on July 25, 2013
  4. physics

    Two disks are rotating about the same axis. Disk A has a moment of inertia of 3.6 kg · m2 and an angular velocity of +7.9 rad/s. Disk B is rotating with an angular velocity of -10.6 rad/s. The two disks are then linked together without the aid of any

    asked by Anonymous on June 2, 2015
  5. physics

    Two disks are rotating about the same axis. Disk A has a moment of inertia of 3.7 kg · m2 and an angular velocity of +7.3 rad/s. Disk B is rotating with an angular velocity of -9.5 rad/s. The two disks are then linked together without the aid of any

    asked by Natasha on April 18, 2012
  6. Physics

    Two disks are rotating about the same axis. Disk A has a moment of inertia of 4.53 kg·m2 and an angular velocity of +4.55 rad/s. Disk B is rotating with an angular velocity of -6.86 rad/s. The two disks are then linked together without the aid of any

    asked by Beth on April 2, 2012
  7. Literature

    You have plagiarized if you have * A. No page numbers where you found the facts, no quotation marks around quotes, no source credited with providing you with the information, and no work cited page. B. Quotes around the author’s ideas, no in-text

    asked by Polly on May 10, 2018
  8. W Hist

    a) Which technologies have been pivotal in the development of the Information Age? To what extent did the Industrial Revolution create the foundation for modern technologies? b) How have the technological changes of the Information Age transformed modern

    asked by Astral Tellurian on January 26, 2016
  9. Analysis of Argument

    Question: “According to a recent study, professional bodybuilders who used Train & Gain, a new protein supplement, over the course of three months experienced an increase in measured strength of up to 20%. Since Train & Gain is now available without

    asked by Steven on April 16, 2011
  10. Business Excel

    I need help with BIS 155 Data Analysis with spreadsheets final exam. Total of 5 essay questions. Must write a total of 250 words per questions. This class is a excel class.

    asked by Jacqueline on August 18, 2011
  11. Statistics

    1. The mean and standard deviation of the grades of a group of students who took an economic exam  were 69 and 7, respectively. The grades have a mound-shaped distribution. According to the Empirical Rule,    a) Approximately 68% of the grades were

    asked by Larry English on September 10, 2011
  12. Math

    My english teacher gave us 8 possible essay questions that might show up on are exam. She said she will put three of those essays on the test for us to do. She said that we could figure out the ones that she was going to put on there. If there is 8

    asked by Unknown on October 27, 2009
  13. Social Studies

    I am trying to find information on Australia's dairying exports. I can find where Australia exports milk to but I can't find out what those countries do with the milk. Can you recommended somewhere to find this information. Thanks They drink it. What else?

    asked by Daniel on June 3, 2007
  14. acct.information system components

    can someone correct these for me when you have a chance thanks: a) source documents b) input devices c) information process d) information storage e) output devices I have to assigned them to the following titles that best plays role in the accouting

    asked by student acc on December 7, 2007
  15. biology

    What are two units of measure for the energy obtained from macronutrients? Energy units. A BTU (British Thermal Unit) is the amount of heat necessary to raise one pound of water by 1 degree Farenheit (F). 1 Joule (J) is the MKS unit of energy, equal to the

    asked by Kathlene on February 3, 2007
  16. english

    I am working on identifying and classifying infinitives. It asks how the infinitive is used whether as a noun, adjective or adverb. Can you please check my homework for corrections? Thank you so much! 1 Tamisha's ambition is to teach. noun (to teach) 2. To

    asked by cami on January 12, 2012
  17. 3rd math

    which would be the most appropriate unit to measure the length of a marathon race? miles

    asked by Sue on April 30, 2008
  18. physics

    For S.H.M, a graph of acceleration against displacement gives a slope of 16 unit. The period is

    asked by osho on March 6, 2012
  19. Geometry

    What is the area of rectangle wxyz with vertices w(0,1),x(3,4),y(-1,8) z (-4,5) to the nearest unit?

    asked by Steve on August 22, 2015
  20. arithmetic

    500 words / 8 minutes whats the unit rate

    asked by 1200k on January 14, 2013
  21. math

    what is the unit rate for 357 miles on 10 gallons of gasoline

    asked by alonzo edgar on December 14, 2015
  22. Pre Algebra

    Solve the problem. Round to the nearest unit. 161 is 48% of what?

    asked by Janet on May 29, 2010
  23. physics

    find a unit vector parallel to the resultant of vectors : A=2i^+j^-k^& B=3i^-2j^+2k^

    asked by gurleen on January 29, 2016
  24. trig

    use the unit circle to find the exact value for all the trig functions of è=2ð/3.

    asked by Anonymous on February 2, 2010
  25. Physics

    Find the modulus direction cosin unit vector 1) 4a-2b+3c (2) a-7b+5c (3)4a-3b+c

    asked by Angela on April 1, 2013
  26. science

    What is the unit for measuring enzyme activity? What is turnover number

    asked by donald on December 31, 2016
  27. math

    how do u find unit rates and how would u round it to the nearest hundreth is it is necessary???

    asked by ashley on March 31, 2009
  28. Mathematics

    "Write the unit rate as a fraction" "25 feet per second" How do you solve this?

    asked by ERIN on August 30, 2011
  29. physics

    Distance covered per unit of time is called _________.

    asked by Mary on June 30, 2010
  30. 9th grade

    find the unit rate 3 tablespoons for 1.5 serving how do u do it??? helpp thanks

    asked by kelly on November 19, 2008
  31. math (unit rate)

    please explain how to write the unit rate as a fraction example: 25 feet per second

    asked by brina on September 17, 2008
  32. 8th grade

    what is the unit price of a 12 oz.bag of doritos on sale for 3.oo dollars

    asked by rissa on September 27, 2010
  33. math

    if the point (3/5,4/5) corresponds to an angle È in the unit circle, what is tan È?

    asked by matt on December 6, 2013
  34. Chem

    Does the lattice constant of a unit cell vary over isotopes? e.g Si 28 and Si 29

    asked by Kurst on March 18, 2008
  35. Math 5th grade

    How can I use bar diagrams to divide unit fractions by whole numbers

    asked by catsr2cute on April 7, 2016
  36. math

    unit 2 lesson 14 help please- when i found answers ill post on here

    asked by Anonymous on March 8, 2018
  37. math

    can you please give me the answers to unit 4 lesson 11 test from CCA

    asked by ya boii on November 20, 2017
  38. math

    Find the area. y=x^2, y=x, x=1, x=-1. Ans=1. can someone show me the calculations because i got 1/3 unit^2.

    asked by ifi on December 22, 2012
  39. math

    find the unit rate 45mi/h=____ft/sec

    asked by minecraft on October 21, 2014
  40. algebra

    Pick all of the following answers that represents 2/99 as the sum of two different unit fractions.

    asked by Anonymous on February 18, 2014
  41. analyytical geometry

    find the equation of the planes 5x-3y+4=0 and x+y-2z+10=0 and which are 1 unit distance from the origin.?

    asked by manjula on January 16, 2013
  42. science

    did anyone do the lab for product that conserve resources unit 4 lesson 5

    asked by kate on January 7, 2017
  43. math (unit rate)

    explain how to write 20 miles over 4 hours as a unit rate

    asked by andra on September 15, 2009
  44. ANY LINKS FOR THIS ?? MATH

    Essential Math 7 - Unit Rates and Ratios of Fractions

    asked by tesj on January 15, 2013
  45. Maths

    How do we write a fraction of numerator as the sum of three unit fractions ?

    asked by Nandana on August 4, 2018
  46. 5th grade

    what are the answers to the 5th grade unit 1 test harcourt

    asked by Destiny on November 19, 2010
  47. Maths

    How do we write a fraction of numerator 2 as the sum of three unit fractions?

    asked by Nandana on August 4, 2018
  48. Unit rates

    Explain how you can use a unit rate to compare what store is a better buy.

    asked by Bob on December 13, 2009
  49. algebra

    how do i explain how to write 20 miles/4 hours as a unit rate?

    asked by emily on August 30, 2012
  50. math

    find the equation of the planes 5x-3y+4=0 and x+y-2z+10=0 and which are 1 unit distance from the origin.?

    asked by manjula on January 15, 2013
  51. Social Studies Pretest

    Plz help on this pre test. Its unit 3 lesson 1 anyone know the answers

    asked by Plz help me on September 7, 2017
  52. chemistry

    the form of the conversion factor that is used is the one in which the unit of the_ is in the denominator

    asked by rabah on March 15, 2010
  53. Math

    what angle in radians corresponds to 3 rotations around the unit circle

    asked by Courtney on February 19, 2014
  54. math

    find the unit rate 400 miles in 5 hours

    asked by racheal on October 22, 2008
  55. Math

    what is the unit price if a 4-pack of candy bars sells for $2.12

    asked by tazzy on March 27, 2017
  56. connexus grade 9 English quiz help

    can some one give me the answers to the unit 1 lesson 9 quiz there's 20 questions

    asked by theboss on September 26, 2017
  57. Math

    Ok, I have this problem that I'm really stuck on: This is it: Find each unit rate: 20 mi in 5 h. Please help I need this by tomorrow!

    asked by Hannah on November 27, 2007
  58. Math

    Given u = 1/SQRT(10) (-2,1,-1,2). Find a unit vector v satisfying the condition that u . v = -1.

    asked by Joc on May 2, 2016
  59. st. joseph school

    2icap-jcap+xkcap is a unit vector than find the value of x?

    asked by shivani on December 21, 2015
  60. math

    $112 for 16 tickets, solve by determining the unit rate

    asked by isaac on May 6, 2009
  61. Chem

    For all three of the cubic lattices (unit cells), what two things are the same size?

    asked by Kacy on February 19, 2008
  62. Math

    Write two unit rates relating meters and kilometers.

    asked by Sue on March 10, 2013
  63. Math

    Choose the most reasonable unit of measure. Hammer length 37 (mm, cm, m, km)

    asked by Katelynn on November 12, 2009
  64. Math

    A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price? A.0.49 per can B.0.50 per can C.0.58 per can •• D.0.60 per can

    asked by Ashley on November 17, 2016
  65. unit rate

    Estimate the unit rate if 12 pairs of socks sell for $5.79.

    asked by Regan on January 22, 2014
  66. Geometry

    I’m trying to the the algebra readiness b unit 1 portfolio item and I’m confused on what I use to do it on

    asked by Anonymous on February 2, 2018
  67. math

    Lesson 14: Equations in Inequalities Unit Test PLZ HELP

    asked by Coin on December 11, 2017
  68. Math

    use the unit circle to prove that tan(x/2) = (sin(x))/(1+cos(x))

    asked by Zack on December 12, 2012
  69. MATH

    If there is a package of juice for $3.75 how do i use a proportion to find the unit price of each?

    asked by Anonymous on June 3, 2010
  70. geometry

    What is the perimeter of rectangle WXYZ, with vertices W(-3,7), X(-5,4), Y(1,0), and Z(3,3) to the nearest unit.

    asked by katy on September 15, 2015
  71. Math

    Unit rate 160 words typed in 4 minutes?

    asked by Savannah on September 19, 2012
  72. maths

    I am greater than 24*4 My unit digits is less than my tens digit I am odd Tell who am i

    asked by gaurav on May 14, 2016
  73. science

    what does I.C.U. mean. In the hospital it means "intensive care unit". I'm sure it can have other meanings.

    asked by Alex on December 19, 2006
  74. Math

    Can you list all composite numbers less than 100 whose unit's digit is 3 ?

    asked by StudentJ on October 17, 2011
  75. algebra

    PLEASE HELP ME???What are the answers to the Systems of Equations and Inequalities Unit Test?

    asked by Katie Grace on January 23, 2017
  76. Records Management

    Whats the Key unit to Chicago Technical Institute?

    asked by Earon on September 25, 2007
  77. Language Art

    Can anyone help me with Lesson 9 Unit 2 language arts Im stuck on to questions???

    asked by Hopefully Helpful on September 6, 2018
  78. Science

    Invent a unit to measure how fast you spend your money

    asked by Shane on February 16, 2013
  79. math

    a 4 liter bottle of water costs 1.40. the unit price is

    asked by joby on April 29, 2011
  80. math

    How do you express 400 yards in 53 seconds as a unit rate?

    asked by Devon Kennedy on December 12, 2012
  81. Equations and Inqualities Help!!

    I need the right answers to the lesson 14 7 A unit test equations and inqualities

    asked by Anon on December 8, 2016
  82. calculus

    Given the relationship 2x^2 + y^3 =10, with y > 0 and dy, dt = 3 units/min., find the value of dx, dt at the instant x = 1 unit.

    asked by Anonymous on April 26, 2015
  83. Algerbra

    Does anyone have answers to the connexus Foundations for Algerbra Unit 2 Test?

    asked by BK on August 29, 2016
  84. Chemistry

    How would you define pressure in the unit of thermodynamics? Is it just a force basically?

    asked by K on January 10, 2014
  85. chemistry

    you will be presented with three crystallographic direction drawn in a unit cell.

    asked by himani. on June 2, 2013
  86. chemistry

    the unit in which the quantity of heat energy is usually expressed is called the ?

    asked by alice on October 10, 2007
  87. Math

    If 5 tomaties cost 2.00 ehat is the unit price of the tomatoes

    asked by Fantasia Burnette on October 6, 2016
  88. algebra

    how to do unit rate $60 for 8 h there is more like 3/4lb and 861bagels/3d and 850cal/1.25h

    asked by tay on October 21, 2008
  89. chemistry

    Which is the Standard International (SI) unit of temperature? Kelvin or Celsius

    asked by junior on September 13, 2010
  90. unit rate

    find the unit rate 175 calories in 12 ounces

    asked by jenna on April 14, 2009
  91. Science

    Is the unit of measurement for a particle beam FLUX - the femtobarn ??? Thanks

    asked by Dwayne on August 15, 2014
  92. social studies

    w Anyone know the answers to From the constitution to the civil war unit test??

    asked by Someone on February 17, 2017
  93. Cost accounting

    Is one equivalent unit computation sufficient for all cost components?

    asked by Josephine on October 15, 2009
  94. Math

    How do you do unit rate? my teacher is really mean & yells when we ask questions like this. please help me outtt !!

    asked by couriousgirl. on August 27, 2007
  95. math

    if 4.5 pounds of cherries cost $10, what is the unit price per pound

    asked by Joshua on November 11, 2015
  96. Math

    Unit rate for Driving 180 miles for in 3 hours

    asked by A.c on September 19, 2012
  97. math

    Which of the following is the unit tests. 20lb for 16.20 26lb for 23.40 24lb for 18.72 22lb for 18.70

    asked by ttng on January 12, 2016
  98. chemistry

    Thanks, How many atoms are in a body-centered cubic unit cell??? a- one b- two c- four d- six e- eight

    asked by Kelsey on May 4, 2011
  99. Math

    Unit rate Driving 180 miles for 18 people? I think its 60 ? Am I right?

    asked by Savannah on September 19, 2012
  100. 8th grade

    WRITE A UNIT RATE 250 MILES FOR 20 GALLONS

    asked by MARTIA on January 7, 2009