1. math

    find the unit rate 45mi/h=____ft/sec

    asked by minecraft on October 20, 2014
  2. Physics

    Find the modulus direction cosin unit vector 1)4a-2b+3c, 2)a-7b+5c, 3)4a-3b+c.

    asked by Angela on April 1, 2013
  3. math

    if 4.5 pounds of cherries cost $10, what is the unit price per pound

    asked by Joshua on November 10, 2015
  4. physics

    Find modulus,Direction cosines,Unit vectors of (1)4a-2b+c,(2)a-7b+5c,(3)4a-3b+c.

    asked by Samson on April 2, 2013
  5. Math

    Ok, I have this problem that I'm really stuck on: This is it: Find each unit rate: 20 mi in 5 h. Please help I need this by tomorrow!

    asked by Hannah on November 26, 2007
  6. physics

    Find modulus,Direction cosines,Unit vectors of (1)4a-2b+c,(2)a-7b+5c,(3)4a-3b+c.

    asked by Samson on April 2, 2013
  7. Science

    What would be the best metric unit for measuring how far a horse can run in 10 seconds?

    asked by Devaria on December 12, 2017
  8. Maths

    How do we write a fraction of numerator 2 as the sum of three unit fractions?

    asked by Nandana on August 4, 2018
  9. Math

    Choose the most reasonable unit of measure. Hammer length 37 (mm, cm, m, km)

    asked by Katelynn on November 12, 2009
  10. Math

    Unit rate for Driving 180 miles for in 3 hours

    asked by A.c on September 18, 2012
  11. Math

    Unit rate Driving 180 miles for 18 people? I think its 60 ? Am I right?

    asked by Savannah on September 18, 2012
  12. Math

    Unit rate 160 words typed in 4 minutes?

    asked by Savannah on September 18, 2012
  13. Math

    How can I use bar diagrams to divide unit fractions by whole numbers?

    asked by Kristen on December 6, 2016
  14. Chemistry

    How would you define pressure in the unit of thermodynamics? Is it just a force basically?

    asked by K on January 10, 2014
  15. math

    How do you express 400 yards in 53 seconds as a unit rate?

    asked by Devon Kennedy on December 11, 2012
  16. Pre Algebra

    Solve the problem. Round to the nearest unit. 161 is 48% of what?

    asked by Janet on May 29, 2010
  17. chemistry

    Molality is a unit of concentration that measures the moles of solute per

    asked by destiny on March 12, 2014
  18. science

    What is the unit for measuring enzyme activity? What is turnover number

    asked by donald on December 31, 2016
  19. physics113

    find the modulus direction cosin unit vector 1)4a-2b+3c, 2)a-7b+5c, 3)4a-3b+c.

    asked by Angela on April 1, 2013
  20. science

    did anyone do the lab for product that conserve resources unit 4 lesson 5

    asked by kate on January 6, 2017
  21. 8th grade

    what is the unit price of a 12 oz.bag of doritos on sale for 3.oo dollars

    asked by rissa on September 26, 2010
  22. Science

    Is the unit of measurement for a particle beam FLUX - the femtobarn ??? Thanks

    asked by Dwayne on August 15, 2014
  23. ANY LINKS FOR THIS ?? MATH

    Essential Math 7 - Unit Rates and Ratios of Fractions

    asked by tesj on January 15, 2013
  24. math

    Find the volume. Round to the nearest hundredth of a unit. Let a = 1.8, b = 1.2, and c = 3.

    asked by Anonymous on December 5, 2018
  25. math

    change each measurement to the given unit 43km 14m to kilometers

    asked by shuba on January 18, 2012
  26. math

    find the equation of the planes 5x-3y+4=0 and x+y-2z+10=0 and which are 1 unit distance from the origin.?

    asked by manjula on January 15, 2013
  27. Physical Science

    The standard unit of length in the metric system is based on what.

    asked by Rashida on August 23, 2014
  28. chemistry

    Thanks, How many atoms are in a body-centered cubic unit cell??? a- one b- two c- four d- six e- eight

    asked by Kelsey on May 4, 2011
  29. st. joseph school

    2icap-jcap+xkcap is a unit vector than find the value of x?

    asked by shivani on December 21, 2015
  30. analyytical geometry

    find the equation of the planes 5x-3y+4=0 and x+y-2z+10=0 and which are 1 unit distance from the origin.?

    asked by manjula on January 16, 2013
  31. chemistry

    you will be presented with three crystallographic direction drawn in a unit cell.

    asked by himani. on June 2, 2013
  32. science

    when would we use parsec, astronomical unit or light year? how would you determine which is the best to use?

    asked by yuku on April 26, 2011
  33. Math

    what angle in radians corresponds to 3 rotations around the unit circle

    asked by Courtney on February 18, 2014
  34. math

    a 4 liter bottle of water costs 1.40. the unit price is

    asked by joby on April 29, 2011
  35. algebra

    Pick all of the following answers that represents 2/99 as the sum of two different unit fractions.

    asked by Anonymous on February 18, 2014
  36. math

    a fertilizer covers 5/6 square foot in 1/2 unit rate

    asked by bob on January 7, 2018
  37. science one question?

    3. Which of the following is an example of a SI unit for distance? (1 point) mile meter second inch

    asked by TTR+S<3 on March 13, 2014
  38. maths

    I am greater than 24*4 My unit digits is less than my tens digit I am odd Tell who am i

    asked by gaurav on May 14, 2016
  39. arithmetic

    500 words / 8 minutes whats the unit rate

    asked by 1200k on January 14, 2013
  40. math

    how do i use two unit multipliers to convert 61.131121 kilometers to centimeters

    asked by Anonymous on April 19, 2011
  41. chemistry help

    NAME A UNIT OF CONCENTRATION COMMONLY USED TO EXPRESS SMALL CONCENTRARTIONS?

    asked by peter on May 18, 2009
  42. math

    what is the unit rate for 357 miles on 10 gallons of gasoline

    asked by alonzo edgar on December 14, 2015
  43. Math

    If 5 tomaties cost 2.00 ehat is the unit price of the tomatoes

    asked by Fantasia Burnette on October 6, 2016
  44. math grade 7th

    find each unit price to the nearest cent. 3.60/4 pens

    asked by Anonymous on March 9, 2010
  45. math

    what is the unit rate for 22 gallons of gas to go 682 miles

    asked by luke on January 2, 2013
  46. math (unit rate)

    please explain how to write the unit rate as a fraction example: 25 feet per second

    asked by brina on September 16, 2008
  47. math

    Find the area. y=x^2, y=x, x=1, x=-1. Ans=1. can someone show me the calculations because i got 1/3 unit^2.

    asked by ifi on December 22, 2012
  48. math

    Explain how to write 3 x 3/8 as the product of a whole number and a unit fraction.

    asked by isaac on February 2, 2015
  49. math (unit rate)

    explain how to write 20 miles over 4 hours as a unit rate

    asked by andra on September 15, 2009
  50. math

    unit rate 376 points for defeating 94 enimies

    asked by Crazy on August 9, 2015
  51. unit rate

    find the unit rate 175 calories in 12 ounces

    asked by jenna on April 14, 2009
  52. Geometry

    What is the area of rectangle wxyz with vertices w(0,1),x(3,4),y(-1,8) z (-4,5) to the nearest unit?

    asked by Steve on August 22, 2015
  53. mathematics

    find the equation of a circle with centre (2,-3)and radius 2 unit

    asked by Taiwo Rapheal on December 28, 2015
  54. science

    what is the si base unit for density, liquid, and rectangular solid?

    asked by bobbie on August 12, 2009
  55. Cost accounting

    Is one equivalent unit computation sufficient for all cost components?

    asked by Josephine on October 15, 2009
  56. math

    how do u find unit rates and how would u round it to the nearest hundreth is it is necessary???

    asked by ashley on March 30, 2009
  57. connexus grade 9 English quiz help

    can some one give me the answers to the unit 1 lesson 9 quiz there's 20 questions

    asked by theboss on September 26, 2017
  58. chemistry

    Which is the Standard International (SI) unit of temperature? Kelvin or Celsius

    asked by junior on September 13, 2010
  59. Math 5th grade

    How can I use bar diagrams to divide unit fractions by whole numbers

    asked by catsr2cute on April 6, 2016
  60. chemistry

    the unit in which the quantity of heat energy is usually expressed is called the ?

    asked by alice on October 9, 2007
  61. Math

    A pack with 6 cans of juice costs $3.48. What is the unit rate? A. $0.49 per can B. $0.50 per can C. $0.58 per can D. $0.60 per can

    asked by Anonymous on October 31, 2018
  62. Math

    Given u = 1/SQRT(10) (-2,1,-1,2). Find a unit vector v satisfying the condition that u . v = -1.

    asked by Joc on May 1, 2016
  63. calculus

    Given the relationship 2x^2 + y^3 =10, with y > 0 and dy, dt = 3 units/min., find the value of dx, dt at the instant x = 1 unit.

    asked by Anonymous on April 26, 2015
  64. Math

    what metric unit of measure would you used to find the length of a stadium

    asked by BrittA on November 16, 2009
  65. Algebra

    In 8 months, 55.6 gallons were used. Find the unit rate. Is the answer 6.95

    asked by Hal on November 10, 2016
  66. trig

    use the unit circle to find the exact value for all the trig functions of è=2ð/3.

    asked by Anonymous on February 1, 2010
  67. Math

    Can you list all composite numbers less than 100 whose unit's digit is 3 ?

    asked by StudentJ on October 17, 2011
  68. Mathematics

    "Write the unit rate as a fraction" "25 feet per second" How do you solve this?

    asked by ERIN on August 29, 2011
  69. Math

    what is the unit price if a 4-pack of candy bars sells for $2.12

    asked by tazzy on March 27, 2017
  70. 9th grade

    find the unit rate 3 tablespoons for 1.5 serving how do u do it??? helpp thanks

    asked by kelly on November 19, 2008
  71. Records Management

    Whats the Key unit to Chicago Technical Institute?

    asked by Earon on September 25, 2007
  72. Geometry

    I’m trying to the the algebra readiness b unit 1 portfolio item and I’m confused on what I use to do it on

    asked by Anonymous on February 2, 2018
  73. math

    Which of the following is the unit tests. 20lb for 16.20 26lb for 23.40 24lb for 18.72 22lb for 18.70

    asked by ttng on January 12, 2016
  74. math REALLY NEED SOME HELP

    question 10 on unit math review find the are....its hard!

    asked by Eevee on March 12, 2015
  75. Math

    A box of cereal cost $3.59 for 30 oz. Find the unit rate.

    asked by Adam on November 3, 2011
  76. physics

    Distance covered per unit of time is called _________.

    asked by Mary on June 30, 2010
  77. 8th grade

    WRITE A UNIT RATE 250 MILES FOR 20 GALLONS

    asked by MARTIA on January 7, 2009
  78. Math

    How do you do unit rate? my teacher is really mean & yells when we ask questions like this. please help me outtt !!

    asked by couriousgirl. on August 27, 2007
  79. Chem

    For all three of the cubic lattices (unit cells), what two things are the same size?

    asked by Kacy on February 18, 2008
  80. Alebra II

    Write as a unit price. 8 pounds of potatoes cost $3.60

    asked by Ashley on December 3, 2009
  81. Unit rates

    Explain how you can use a unit rate to compare what store is a better buy.

    asked by Bob on December 13, 2009
  82. math

    if the point (3/5,4/5) corresponds to an angle È in the unit circle, what is tan È?

    asked by matt on December 6, 2013
  83. Science

    Invent a unit to measure how fast you spend your money

    asked by Shane on February 16, 2013
  84. Physics

    Find the modulus direction cosin unit vector 1) 4a-2b+3c (2) a-7b+5c (3)4a-3b+c

    asked by Angela on April 1, 2013
  85. math

    $112 for 16 tickets, solve by determining the unit rate

    asked by isaac on May 6, 2009
  86. Maths

    How do we write a fraction of numerator as the sum of three unit fractions ?

    asked by Nandana on August 4, 2018
  87. algebra

    simplify the number using the imaginary unit i. square root of -16

    asked by helen on December 19, 2013
  88. geometry

    What is the perimeter of rectangle WXYZ, with vertices W(-3,7), X(-5,4), Y(1,0), and Z(3,3) to the nearest unit.

    asked by katy on September 15, 2015
  89. Math

    A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price? A.0.49 per can B.0.50 per can C.0.58 per can •• D.0.60 per can

    asked by Ashley on November 17, 2016
  90. MATH

    If there is a package of juice for $3.75 how do i use a proportion to find the unit price of each?

    asked by Anonymous on June 3, 2010
  91. science

    what does I.C.U. mean. In the hospital it means "intensive care unit". I'm sure it can have other meanings.

    asked by Alex on December 18, 2006
  92. physics

    find a unit vector parallel to the resultant of vectors : A=2i^+j^-k^& B=3i^-2j^+2k^

    asked by gurleen on January 29, 2016
  93. Math

    Write two unit rates relating meters and kilometers.

    asked by Sue on March 9, 2013
  94. Math

    I need help finding the unit rate for 3/5meter divided by 3/8 second? And how do I get he answer?

    asked by Rak on February 8, 2013
  95. 3rd math

    which would be the most appropriate unit to measure the length of a marathon race? miles

    asked by Sue on April 29, 2008
  96. chemisry

    How many grams are thee in 2.3times 10to the 23 power What units are you measuring with 2.3 * 10^23? Are they pounds, ounces, kilgromas or something else? Without this information, it is impossible to answer your question. Please repost with the needed

    asked by taylor on January 5, 2007
  97. History

    Which accurately describes an impact of scientific innovation during the Renaissance? a. Invention of concrete helped the Byzantine Empire defend its borders from the Holy Roman Empire. b. Invention of concrete enabled the Holy Roman Empire to construct

    asked by Michael on November 7, 2017
  98. add maths

    Cabinet x which $100 per unit,requires 0.6 square meters of the floor space and can hold 0.8 cubic meters of files.Cabinet y which costs $200 per unit, requires 0.8 square meters of the floor space and can hold 1.2 cubic meters of files. the ratio the

    asked by kiena on June 12, 2015
  99. Literature

    You have plagiarized if you have * A. No page numbers where you found the facts, no quotation marks around quotes, no source credited with providing you with the information, and no work cited page. B. Quotes around the author’s ideas, no in-text

    asked by Polly on May 10, 2018
  100. Accounts

    The USA Company manufactures flags in a single process. The following information is available for January 2011: Beginning WIP o units Started production 18,000 units Completed and transferred out 12,000units Ending WIP 6,000 units Production Cost

    asked by Kesi on April 12, 2011