1. physics

    if m is in kg, ag in m/s2, and h in metre, what is the unit of potential energy?

    asked by ivie on August 23, 2011
  2. MATH

    48people in 6vans;what is the rate per unit

    asked by DREA on January 27, 2013
  3. physics

    Si unit of specific inductive capacity?

    asked by Deepak on May 26, 2016
  4. science

    what is the metric SI unit used for measuring lengths

    asked by cass on September 18, 2017
  5. Physics

    In physics what does ω unit represent? rad/s ???

    asked by Boboerto on July 4, 2016
  6. human resources

    do you think setting up an hr unit in the main office would help?

    asked by Anonymous on January 31, 2010
  7. math

    whatis the unit price of 40 ounces for $12

    asked by kyla on October 21, 2012
  8. chemistry

    why isnt there a standard SI unit for volume?

    asked by jennifer on September 5, 2009
  9. mATH

    COMPARING only unit rates EXAMPLES PLEASE

    asked by Ch on January 26, 2012
  10. Precalculus

    what is the arccos(2)? I have tried to use the unit circle but I do not understand this :/.

    asked by George on November 12, 2012
  11. Math

    What is the unit rate of 32 miles per hour?

    asked by Haley on March 3, 2011
  12. math

    Does any body know how to find unit rates

    asked by Jaynika on May 22, 2008
  13. algebra

    unit rate of 23miles in 4 minutes

    asked by Anonymous on October 20, 2010
  14. math

    what is the fastest unit rate of 1 mile ?

    asked by Anonymous on November 3, 2014
  15. algebra 1

    how do you find each unit rate? $57 for 6 hours

    asked by Gabi on March 18, 2013
  16. Trig

    Solve 2cos sq x = 1 using the unit circle.

    asked by don on November 2, 2011
  17. chemistry

    What is molarity? what is the unit to measure moralrity?

    asked by Anonymous on September 30, 2013
  18. math

    Round 75.36 to the nearest unit I think the answer is 75

    asked by matt on March 23, 2014
  19. Math C30

    using unit circle solve: 2cos sq x =1

    asked by don on November 1, 2011
  20. Math

    What is the unit rate of drink 4/5 L in 1/4 hour

    asked by Ellen on May 2, 2016
  21. chem 101

    how many unit cells in fcc gold?

    asked by rita on October 19, 2009
  22. MATH

    The unit's digit for the number 7^76 is____ ?

    asked by Jeff on January 17, 2013
  23. Math

    which of the following represents a unit rate? 1.$4/12 2.5/2 3.(80/1) 4.72/2 Ms. Sue is this right

    asked by Help I need somebody not just anybody on January 26, 2017
  24. Physics

    If s=at^2+bt+c, where s is distance and t is time, what will be the correct unit of a,b,c

    asked by Vibes on March 7, 2016
  25. physics

    what are imp. l/q of unit 6 (work and energy)

    asked by hamza on September 24, 2013
  26. Chemistry

    What unit is barometric pressure measured in?

    asked by Ana on February 27, 2011
  27. science

    why does (second ) square occurs in the unit of acceleration

    asked by shehzad on October 3, 2015
  28. chemistry

    In what unit is formula mass expressed?

    asked by lynda smith on October 19, 2009
  29. math

    5 bananas for 1.95 give the unit rate

    asked by john` on September 8, 2008
  30. math

    if a 16 oz of pasta cost $1.39, what is the unit price?

    asked by Anonymous on January 8, 2018
  31. ratios....unit rates

    what is the unit rate of 120 b lbs/ $15

    asked by 6th on January 8, 2009
  32. math

    what is the unit rate for 40.8 gallons in 8 containers?

    asked by ayana on October 16, 2013
  33. college math

    perform the following unit conversion 3 3/4 yd = _____ in

    asked by Lourane on May 30, 2012
  34. arithmetic

    how do you write this as a unit rate 25000/5

    asked by jordan on February 9, 2010
  35. Cost Accounting

    What is the variable production cost per unit?

    asked by Danny on November 2, 2009
  36. 7th grade sci.

    Is the SI unit of temperature celsius or kelvin? thanks

    asked by Alexa on February 19, 2009
  37. math

    explain how to write20 over 40 as a unit rate

    asked by devin on September 9, 2009
  38. 6th grade

    How is a unit rate lie a ratio? How is it different?

    asked by Hashu on April 21, 2009
  39. science

    the unit of zero order rate constant is what?

    asked by devi on September 3, 2010
  40. Math

    How do I find the unit rate for 17 ounces for $5.00?

    asked by Phillip on September 18, 2012
  41. algebra 2

    simplify the number using the imaginary unit i √-28

    asked by the world forgot on October 24, 2017
  42. unit tangent vector

    Find a unit tangent vector to r(t)=e^(2t)i+e^(-1)j+(t^2+4)k at (1,1,4).

    asked by mando on September 28, 2011
  43. Sum Of Unit Vectors?

    write MN as the sum of unit vectors for M(-3/4, 5, 2/3) and N(6, -9, 3/5). Someone help me please?

    asked by Tabby on April 22, 2012
  44. Language arts

    has anyone got to unit 3 lesson 6 quiz yet because I need help!! I have to turn it in by 5:30

    asked by muffin on October 13, 2016
  45. Math

    Lesson 7 unit 7 math answers

    asked by Taylor_girly on January 22, 2019
  46. algebra

    simplify the number using the imaginary unit i. √-16

    asked by johnny on October 21, 2013
  47. math please help

    unit 4 lesson 11 pleeaassee hhheeelllppp

    asked by Anonymous on October 4, 2017
  48. physics

    what is the symbol for speed and what unit of measurement is used?

    asked by Candice on March 17, 2009
  49. chemistry

    what are the components of one formula unit of CaF2?

    asked by jerson on May 29, 2008
  50. science

    why the unit of work and energy are equal?

    asked by puja on July 21, 2016
  51. math

    write the unit rate of2 into 50

    asked by josh on October 3, 2011
  52. math

    1.which of the following represents a unit rate? A.$4/12 B.5/2 C.80/1(I PICK THIS) D.72/2

    asked by Matt on January 21, 2014
  53. Math

    Write the ratio as a unit rate

    asked by Jack on November 9, 2017
  54. math stuff

    how do u find the unit rate of a question

    asked by sk8rboi on December 3, 2012
  55. math

    Unit rate for:3 dozens of apples for $4.50

    asked by MASTERMODZ on March 6, 2016
  56. Math

    How would I figure out the unit rate given only the below equation: y=0.6x?

    asked by Patrick on September 19, 2018
  57. Pre Algebra

    What is the unit rate if the question is $3.29 for 12 cans?

    asked by Kora on May 13, 2008
  58. Physics

    If s=at^2+bt+c where is distance and is time, what will be the correct unit of a, b, and c

    asked by Queen on March 3, 2018
  59. MATH

    Unit rate for 12.64 for 8 packages of juice

    asked by Sammi on September 19, 2012
  60. college math

    Peform the following unit conversion 45 ft.2 = ____yd

    asked by Lourane on May 29, 2012
  61. Calculus

    The value of y changes by 3 units when x changes by 0.1 unit. About how fast is y changing?

    asked by Joanna on September 16, 2010
  62. Vectors

    Determine two unit vectors that are perpendicular to both a=[-5,6,2] and d=[3,3,-8].

    asked by Anonymous on June 17, 2010
  63. Vectors

    Determine a unit vector that is orthogonal to both u=[3,-4, 1] and v=[2,3,-4].

    asked by Ariza on May 23, 2010
  64. Math

    3/4 of a puzzle in 7/8 hours What's the unit rate?

    asked by Bree on October 15, 2014
  65. History

    Why do soldiers have to operate as a unit, not as individuals?

    asked by Kara on April 15, 2009
  66. science

    identify the standard unit of mass

    asked by dhruv on April 13, 2011
  67. math

    Unit rate 6 eggs in 7 days?

    asked by Rose on January 28, 2013
  68. Math 6 grade unit 6 lesson 11 unit test

    Pls need help with The unit 6 math test

    asked by Anonymous on December 13, 2017
  69. early years

    I need help with answering questions in unit 206 please

    asked by louise on June 14, 2009
  70. Math

    Find the unit rate 396 km in 6 hr

    asked by Jenny on October 26, 2016
  71. Math

    what is the unit rate of 5 divided 12 1/2 and how do you solve it ?

    asked by Nick on October 29, 2013
  72. Chemistry

    The number of Pb atoms per unit cell

    asked by Rony on January 3, 2010
  73. cincinati public school

    worksheet 13 unit rates comparison

    asked by youssouf on March 3, 2014
  74. math

    change the unit 800 cm = blank m

    asked by stephanie on January 9, 2012
  75. algebra

    four pounds of a[[;es cpst $1.96 what i the unit rate

    asked by Anonymous on September 26, 2012
  76. Math

    Does unit rate always have to be on the bottom of a ratio? No.

    asked by Kathy on March 1, 2007
  77. math

    explain how to write20 over 40 as a unit rate

    asked by devin on September 9, 2009
  78. Physics

    Two disks are rotating about the same axis. Disk A has a moment of inertia of 3.1 kg · m2 and an angular velocity of +8.0 rad/s. Disk B is rotating with an angular velocity of -10.2 rad/s. The two disks are then linked together without the aid of any

    asked by Morgan on November 21, 2014
  79. Physics Help, Please

    Two speakers, A and B, are emitting identical, synchronized (in-phase) sound waves at 240kHz. A person standing a point C hears a relatively loud sound. She then starts walking towards point D, and notices the sound gets quieter, reaching a minimum when

    asked by Michael on November 13, 2012
  80. Physics Lab Question, Help Please

    Two speakers, A and B, are emitting identical, synchronized (in-phase) sound waves at 240kHz. A person standing a point C hears a relatively loud sound. She then starts walking towards point D, and notices the sound gets quieter, reaching a minimum when

    asked by Kevin on November 12, 2012
  81. Physics Please Help!!

    Two speakers, A and B, are emitting identical, synchronized (in-phase) sound waves at 240kHz. A person standing a point C hears a relatively loud sound. She then starts walking towards point D, and notices the sound gets quieter, reaching a minimum when

    asked by Mike on November 14, 2012
  82. Physics Help, Please

    Two speakers, A and B, are emitting identical, synchronized (in-phase) sound waves at 240kHz. A person standing a point C hears a relatively loud sound. She then starts walking towards point D, and notices the sound gets quieter, reaching a minimum when

    asked by Michael on November 12, 2012
  83. problem solving

    ou are completing the final exam in your class. Your instructor’s assignment instructions state that you may only use the following resources: library books, class notes, texts, and the instructor. You and your roommate discussed one of the questions,

    asked by ashley on April 12, 2013
  84. Math Check Answers Quickly Please

    1. How many 2-digit numbers can be formed using only the digits 2, 3, 5, and 6, if the digits are not to be repeated within a number? 11 12** 10 2 2. How many different ways are there to rearrange the letters of the word EXAM if you don't care if the

    asked by Caleidoscope on May 20, 2015
  85. Calculus

    Given: available material= 1200cm^2 Box w/ square base & open top Find: Largest possible value of the box Can anyone give me a detailed, step-by-step explanation for this problem. I'm studying for an exam and have been working on this for awhile. The help

    asked by M on April 10, 2012
  86. english

    Ok, I really need help with this one. I need to finish this Lesson, I have an exam tomorrow..I need to understand what this poem "Lake of Bays" by Raymond Souster mean. This girl is jumping from the railing, does that mean she died, or it's just for fun?

    asked by Yana on December 17, 2008
  87. Sociology

    I would like to get a better understanding of Emile Durkheim's suicide study and its importance for a test next week.

    asked by Alex L. on October 28, 2011
  88. science

    to study and change of current due to variation of resistance in an electric circuit?

    asked by vincent d on April 30, 2015
  89. science

    How should I prepare for a field study and what should I do if there's an accident? I just need help answering the last part because I cant seem to find a answer anywhere.

    asked by avery on August 30, 2017
  90. math question

    How do i solve a problem like this? I took a study guide and i messed up on some problems so can i get some help on a few that i missed so i can know how to complete them??

    asked by matt on June 6, 2014
  91. Life Orientation

    What,according to the BCEA applies with regard to the contravention..refers to Thembi's case study

    asked by Mariah S on February 9, 2013
  92. khumbula high school

    state the study field you have identified as your first preference and briefly give a description of the course

    asked by zihle on March 10, 2014
  93. Sociology

    Which of the following was a topic of study in early sociology? a. Astrology b. Economics c. Physics d. History

    asked by Vishnu on August 17, 2014
  94. Chemistry

    What type of chemist would study the energies and heats involved in chemical reactions?

    asked by Moe on January 18, 2013
  95. Social Studies

    In what ways were calendars useful to Maya, Aztec, and Inca peoples? I'm trying to study so if you could tell me that'd be great :)

    asked by Jasker on October 19, 2018
  96. psychology

    Do you think it is necessary for a person in your field of study to learn psychology and neuroscience? Explain your answer.

    asked by joe on August 16, 2008
  97. Trig

    We started a new lesson on Monday on identities. Our test is tommorrow. I have no idea of what I'm doing! Can somebody help me study?

    asked by Jennifer on January 6, 2010
  98. political science

    what are the major contributions to the application of critical theory to the study of international relations?

    asked by malcom on December 14, 2009
  99. Biology

    I got this question wrong on a quiz and i was wondering what the answer was, to help me study for a test. What do organisms do with O2 ??

    asked by Delaney on October 4, 2009
  100. Life orientation

    Identify three study fields in order of preference and provide two reasons for each choice.

    asked by Msebenzi on March 6, 2014