Does anyone have an estimation of about how much it costs to feed one person in one day? Thanks in advance. What are you feeding this person? Is this a 100-pound or a 200-pound person? Is this a vegetarian? Are

16,696 results
  1. Economics

    PROBLEM SOLVING 1: "ANDREA'S SOFTWARE BUSINESS" I. Complete the following table: DO THE MATH Data Number of Programs Total Fixed Costs Total Variable Costs Total Costs Marginal Costs Average Fixed Costs Average Variable Costs Average Total Costs 0 $60 $0

  2. Urgent help here! Math

    If 270kg of corn would feed 42 horses for 21 days, for how many days would 360kg of it feed 21 horses?

  3. math

    There are 6 muffins in a package.How many packages will be needed to feed 48 people if each person has 2 muffins? A.4 B.8 C.16 D.24

  4. statistics

    Jesse took two data points from the weight and feed cost data set and calculated a slope, or average rate of change. A rat weighs 3.5 pounds and costs $4.50 per week to feed, while a Beagle weighs 30 pounds and costs $9.20 per week to feed. Using weight as

  5. Math - is this correct?

    1. Estimate a 15% tip on a taxi ride that costs $23.25. I will first round the cost to the nearest dollar. $23.25 ≈ $23.00 I will now use mental math to find 10% of the cost. $23.00 x 0.1= 2.3 5% is 1/2 of 10%, so it would be $1.15. Finally, I will add

  6. Algebra 1

    Find the number of 12 lb bags of fertilizer and 15 lb. bags of feed in yesterday’s delivery if there were 6 more bags of feed than bags of fertilizer, and the total delivery weighed 333lb. I got x=14 and x+6= 20. But that does not seem correct.

  7. Algebra

    Chef Rita is cooking for a Sunday brunch. She knows that 22 pancakes can feed 8 people. She is wondering how many people she can feed with 55 pancakes. She assumes each person eats the same quantity of pancakes.

  8. Math

    Harold uses a cone shaped feeder, with a diameter of 7.5 centimeters and a height of 3.5 centimeters, to feed his tropical fish. How many cubic centimeters of feed can this feeder hold? Use 3.14 for pi.

  9. REACTION KINECTICS

    The irreversible reaction 2A --+ B takes place in the gas phase in a constant temperature plug flow reactor. Reactant A and diluent gas are fed in equimolar ratio, and the conversion of A is 85 percent. If the molar feed rate of A is doubled, what is the

  10. Career prep

    What might happen if a newly hired person filled out a w-4 form incorrectly a.That person could be placed in a job thats not suitable b.That person may have a larger tax bill to pay on income taxes c.That person might be arrested and deported d.That person

  11. calculus

    Maximimum profit: you operate a tour service that offers the following rates: (1) $200 per person if 50 people (the minimum number to book the tour) go on the tour. (2) for each additional person, up to the maximum of 80 people total, everyones charge is

  12. English

    The speaker in "The Road Not Taken" is most clearly which type of person? A person who made a decision. A person who likes a well-beaten path. A person now standing at a fork. A person lost in the woods***

  13. math

    The price per person of renting a boat varies inversely with the number of people renting the boat. It costs $20 per person if 27 people rent the boat. How much will it cost per person if 95 people rent the boat?

  14. Calculus

    A travel agency currently has 80plp signed up a tour. The price of a ticket is $5000 per person. The agency has chatered a plane seating 150 plp at a cost of $250000. Additional costs to the agency are incidental fees of $300 per person. For each $30 that

  15. Finance

    Personal Finance school can you check my answers? 1. The two components of are variable costs and fixed costs. Entire cost Total cost* Complete cost Required cost 2. What is the margin of safety? How much sales can fall before a business starts making less

  16. Ms. Sue

    Say you make the following assumptions: 1. Afarmer lives on 1 hen per day for a year. (2.)1 hen eats 25 grasshoppers per day (3.)1,000 grasshoppers have a mass of 1 kg (4.) 1 grasshopper requires about 30g of soy beans per year (5.) 1 human requires about

  17. Medical coding and Billing

    Paternalism is best defined by which of the following? A. Interference with a person’s independence in order to benefit that person B. Interference with a person’s independence in order to reduce health care costs C. Interference with a person’s

  18. Statistics

    In order to compare two kinds of feed, thirteen pigs are split into two groups, and each group received one feed. The following are the gains in weight (kilograms) after a fixed period of time: Feed A: 8.0 7.4 5.8 6.2 8.8 9.5 Feed B: 12.0 18.2 8.0 9.6 8.2

  19. Math

    Kurt cut pizzas into wedges measuring 40 degrees. If each person eats one piece of the pizza, how many people could he feed with with two whole pizzas?

  20. algebra

    A chicken farm orders bags of feed from two farmers. Store X charges $20 per bag, and store Y charges $15 per bag. The farm must obtain at least 60 bags per week to care for the chickens properly. Store Y can provide a maximum of 40 bags per week, and the

  21. math

    A farmer has enough food to last his 40 cattle 35 days. If he buys 50 cattle, how long can the same feed can last? Let X be the number of days the same feed can last

  22. mathematics

    a bag of corn can feed 100 chickens for 12 days.how long will the same bag feed 80 chickens.

  23. math 1

    Example 3: The table below shows the amount a banquet hall charges to feed different sized groups of people Number Of People | COST 10 $200 14 $252 21 $441 23 $471 Using a linear model, what is the approximate residual value of the cost to feed 21 people

  24. General Economics

    • Businesses often decide between using automation and labor in production. An automotive environment may have high fixed costs and low variable costs, and an industry that utilizes manual labor for production will have low fixed costs and high variable

  25. math

    The fixed costs of oreparting a business are the costs include rent, fixed salaries, and costs of buying machinery. The variable costs of operating a business are the costs that change with the level of ouput. Variable costs include raw materials, hourly

  26. statistics

    Jesse took two data points from the weight and feed cost data set and calculated a slope, or average rate of change. A rat weighs 3.5 pounds and costs $4.50 per week to feed, while a Beagle weighs 30 pounds and costs $9.20 per week to feed. Using weight as

  27. Data Management

    This is a hard question as it has a diagram. Basically the diagram states: Victoria - Montreal costs $580 Victoria - Saskatoon costs $230 Victoria- Toronto costs $505 Saskatoon - Toronto costs $398 Toronto - Charlottetown costs $395 Toronto - Montreal

  28. Math

    Kurt cut pizzasinto wedges measuring 40 degrees. I feach person eats one piece of pizza how many people could he feed with two whole pizzas

  29. Math

    Kurt cut pizzas into wedges measuring 40 degrees. If each person eats one piece of pizza How many people could he feed with 2 pizzas

  30. Math

    A box of dog food would feed 5 dogs for 4 days. How long would it feed 8 dogs ?

  31. Math - Oh my gosh please help!

    Lisa's Running Distances Day Distances (in kilometers) Monday 2.05 Tuesday 4.10 Wednesday 3.80 Thursday 1.95 Friday 4.05 Estimate the average distance, in kilometers, Lisa ran for the five days. Explain your estimation strategy. Based on your previous

  32. algebra

    the costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company's fixed costs allotted to this

  33. math

    if it takes 8 quarts of ice cream to feed 30 people, how many quarts will it take to feed 75 people?

  34. Engineering Economics

    Sales of bottled water in the U.S totaled 16.3 gallons per person in 2004. Water costs .40 cents per bottle.A municipal company provides tap water for $2.10 per 1000 gallons. If the average person drinks two bottles of water per day or uses 5 gallons per

  35. Pre-Calculus-check answers

    A farm supply store carries 50-lb bags of both grain pellets and grain mash for pig feed. It can store 600 bags of pig feed. At least twice as many of its customers prefer the mash to the pellets. The store buys the pellets for $3.75 per bag and sells them

  36. economics

    Does anyone have an estimation of about how much it costs to feed one person in one day? Thanks in advance. What are you feeding this person? Is this a 100-pound or a 200-pound person? Is this a vegetarian? Are you asking about minimal nutrition needs? Or

  37. math

    It costs about .10cents per week to feed a snake. How much does it cost to feed 35 snakes for 4 weeks?

  38. math

    please help me with this one too! : if it costs about $0.10 per week to feed a snake, how much does it cost to feed 35 snakes for 4 wks?

  39. Information MGT

    Cost estimation is always one of the trickiest part of any new project. I wonder why this is so. Do you think majority of projects nearing their completion make everyone realize that the initial cost estimation was way off course? Cost estimation is tricky

  40. Math

    A farmer buys two varieties of animal feed. Type A contains ounces of oats and ounces of corn per pound. Type B contains ounces of oats and ounces of corn per pound. The farmer wants to combine the two feeds so that the resulting mixture has at least

  41. linear programming

    A feed company is developing a feed supplement from two grains A and B. Each kilogram of A contains 0.3 grams of protein and 0.2 grams of carbohydrates; each kilogram of B contains 0.9 grams of protein and 0.1 grams of carbohydrates. There must be at least

  42. businessprogramming

    A cattle feed company has two grades of feed , A and B . Feed A cost $2 per 100 pounds and feed B cost $3 per 100 pounds . Ranchers can order a mixture of feeds A and B . Write a program that calculates the charge for a feed order . The program should ask

  43. PreCalculus

    I am having a lot of problems with this linear programming problem. CAn someone help? A farmer buys two varieties of animal feed. Type A contains 9 oz. of oats and 2 oz. of corn per pound. Type B contains 5 oz of oats and 10 oz of corn per pound. The

  44. math

    The cost of providing a plate of lunch to a certain group of people is partly constant and partly inversely proportional to the number of people. If it costs #30 per plate to feed 40 people,find the cost per plate to feed 50 people.

  45. Economics

    In a regression analysis, suppose there is, in fact, no seasonal pattern to sales, and the trend line is estimated using dummy variables to account for seasonality. What effect would this have on the estimation? My guess is that it wouldn't affect the

  46. math

    A catering fi rm charges a fi xed cost for overheads and a price per person. It is known that a party for 20 people costs $557, whereas a party for 35 people costs $909.50. What is the fixed cost and the cost per person charged by the company?

  47. Algebra

    The Reptile Farm has 400 square feet in which to house a collection of new lizards and frogs. A lizard requires 2 square feet of living space and costs $6 per month to feed. A frog also requires 2 square feet for living space but costs only $1 per month to

  48. English

    what poem does " That there our veins might through Thy Person bleed/To quench those flames, that else would on us feed" come from?

  49. Math

    If it costs an average of $14 each day to feed each of the 1058 zoo animals, what is the annual cost for feeding all the animals?

  50. english

    That there our veins might through Thy Person bleed/To quench those flames, that else would on us feed "What Love Is This" "The Ebb and Flow" "Meditations"

  51. Math

    Kurt cut into wedges measuring 40 degrees if each person eats one piece of pizza how many people could he feed with two whole pizzas

  52. English

    Do you know what the 5 OMM costs of a restaurant would be. I know what the 5 OMM costs are (raw materials and components costs, plant costs, labor costs, inventory costs, and distribution costs) but I need to know what they would be for a restaurant.

  53. Other

    Do you know what the 5 OMM costs of a restaurant would be. I know what the 5 OMM costs are (raw materials and components costs, plant costs, labor costs, inventory costs, and distribution costs) but I need to know what they would be for a restaurant.

  54. Alg

    If 30 hamburgers feed 25 how many burgers feed 45

  55. Math

    There are 6 muffins in a package. How many packages will be needed to feed 48 people if each person has 2 muffins?

  56. Law

    •Provide a chart showing some of the basic costs of crime, including indirect costs (such as emotional costs) and economic costs. •Discuss the concept of indirect costs of crime. •List at least three indirect costs of crime. These costs can be costs

  57. Math-Algebra

    DMF Feeds has two different types of cattle feed containing crude protein in the amount of 45% and 20% respectively. How many of each type must a feed lot manager mix together to obtain 10000lbs of a mixture that is 25% protein?

  58. math

    kurt cut pizzas into wedges measuring 40 degrees if each person eats one slice of pizza how many could he feed with two whole pizzas

  59. math

    If Kurt cut pizzas into 40 wedges measuring 40 degrees and each person eats one piece of pizza .How many people could he feed with two whole pizzas ?

  60. Math

    Kurt cut pizzas into wedges measuring 40 degrees. If each person eats one piece of pizza, how many people could he feed with two whole pizzas?

  61. Angles and unit angles

    Kurt cut pizzas into wedges measuring 40 degrees.if each person eats one piece of pizza,how many people could he feed with two whole pizzas

  62. finance, math

    Im doing reserach about a project for purchasing a new supply machine for a plywood mill. I need to have some sort of information to know the following: Development Costs Implementation Costs Hardware Costs Marketing Costs Operating costs Reduced

  63. Math

    Zoe can feed six horses in one hour. Matt takes three times as long to feed that many horses. How long will it take them together to feed 32 horses? a) 2 hours b) 3 hours c) 4 hours d) 6 hours

  64. math

    lonny has 15$ to buy some groceroies for his mom.milk costs $2.39,bread costs $1.29.eggs costs $0.79,and mayonnaise costs $2.49. if he buys one of each item, can he expect to get $10 in change?

  65. Math please help! Im so confused!

    it is estimated that at the turn of the 20th century, one farmer in the U.S could feed 25 people, whereas today, the ratio is about 1 to 130. How many farmers would it take today to feed 2600 people? Please help i don't even know how to do this problem!

  66. math (patterns)

    Heres the problem: Winchester's local toy store sells items according to its own pricing system. A doll costs $10, a toy train costs $20, a cradle costs $20, a jumping jack costs $30, and a Tickle Me Elmo costs $50. Using the same system, how much does a

  67. Math

    The zoo needs 1436 pounds of hay each week to feed the animals. Hay costs $2.00 per pound. About how much does the zoo spend on hay each week? What am I supposed to do?

  68. Math - Algebra 1

    Each cow eats 4.5 cups of feed a day and the bucket it comes in contains 250 cups. The buckets cost $26.75 each. If a farm has 16 cows, how much will it cost to feed all of the cows for 1 week? (system of equations) Cost____________________

  69. economics

    Suppose a company has the following costs: Labor $400 Equipment $300 Materials $100 A)What is the total accounting cost? B)What is the total economic cost? In general, accounting costs are the dollars paid for goods and services. In your example $800.

  70. English

    1. Take exercise on a regular basis, and you will be a happy person. 2. Earn a lot of money, and you will be a happy person. 3. Drive in the country, and you will be a happy person. 4. Play the violin, and you will be a happy person. 5. Play soccer with

  71. Speech

    Please rephrase the following sentences into a more simple manner. I need to give a presentation and i would like to write this out simpler. Thank you guys Research of soil erosion is difficult for several reasons, but particularly because soil erosion is

  72. math

    Write a proportion that is equivalent to the statement: If 2 pizzas can feed 7 people, then 6 pizzas can feed 21 people.

  73. math

    Write a proportion that is equivalent to the statement: If 2 pizzas can feed 7 people, then 6 pizzas can feed 21 people.

  74. math

    An office manager is renting a local hall for an upcoming event. The hall costs ​$. The food costs ​$ per person. The office manager is not sure how many people will attend. Which quantity is not a variable quantity

  75. Pre- Algebra

    A resturant offers a buffet dinner at group prices.It costs $10 for one person,$20 for two,$29 for three, $37 for four,$44 for five and so on. A)how much does a buffet dinner for 8 cost?how much does a group of eight save if it's members eat together

  76. Math

    Sam needs to feed 10 dogs at the animal shelter. The dog food is sold in 5 pounds. How many bags of dog food will he need to feed the dog for an entire week? Estimate your answer.(first estimate then multiply)

  77. Math

    Katie surveyed people at a grocery store. She wanted to find out which animals were her favorite pets. She asked the people she surveyed which animal they thought was the least expensive to feed. Dog:1 Cat:2 Lizard:11 Bird:5 A) Fewer people lizards and

  78. Science

    Say you had a pond that initial had 30 fish. There was 3 fisherman collecting at least 2 fish to feed their family, They fish for 3 seasons ? At the end of the day you would double the fish whatever you had left. $5 a fish What happened to amount of food

  79. Algebra

    The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed costs allotted to this

  80. algebra

    The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs., such as rent, insurance, and wage, and variable costs, which are the costs to purchase product you are selling. The portion of the company's fixed costs allotted to this product

  81. Math

    2(a)Consider the arithmetic progression with terms A3=-2 and A12=23. Find the sum of A1+......+A40 (can do) (b)In 1800 the population of England was 8 million. The economist Malthus (1766-1834) produced a hypothesis, suggesting:-that the population of

  82. series

    2(a)Consider the arithmetic progression with terms A3=-2 and A12=23. Find the sum of A1+......+A40 (can do) (b)In 1800 the population of England was 8 million. The economist Malthus (1766-1834) produced a hypothesis, suggesting:-that the population of

  83. Series

    2(a)Consider the arithmetic progression with terms A3=-2 and A12=23. Find the sum of A1+......+A40 (can do) (b)In 1800 the population of England was 8 million. The economist Malthus (1766-1834) produced a hypothesis, suggesting:-that the population of

  84. physics

    Need help with this short physics question there is a race betwen person A and person B. They both start at the same time, but B initial position is 10m left of peron A. person A travels 100 meters right in 20 seonds, Person Btravels 112.5 meters right in

  85. Statistics

    A forest fire is burning down a narrow valley 3 miles wide at a speed of 40 feet per minute. The fire can be contained by cutting a firebreak through the forest across the valley. It takes 30 seconds for one person to clear one foot of the firebreak. The

  86. MAT 117 - ALGEBRA 2

    The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed costs allotted to this

  87. Decision modeling

    A forest fire is buring down a narrow valley 3 miles wide at a speed of 40 feet per minute. The fire can be contained by cutting a firebreak through the forest across the valley. It takes 30 seconds for one person to clear one foot of the firebreak. The

  88. biology

    which animals eat butterflies? i know that birds do feed on butterflies even though they are hard to catch, but what else? please tell me any other animals that feed on butterflies. thanks you.

  89. Math

    3. The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable or suppliers costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed costs

  90. Math

    An organization is planning a dance. The band will cost $400 and advertising costs will be $100. Food will be supplied at $2 per person and tickets cost $6 per person. How many people will have to attend the dance if the organization want to profit $400?

  91. English

    I writing narrative story on theme that With independence comes amplified accountability. teacher say it be good if it be third person narrative. though i not know what to write about, teacher show us example and one which a girl write be through a birds

  92. Math

    A person spins the pointer and is awarded the amount indicated by the pointer. (A circle with 3 sections divided: $2, $5, $10). The pointer stops on $2. It costs $6 to play the game. Determine: a.) The expectation of a person who plays the game. b.) The

  93. Math

    A person spins the pointer and is awarded the amount indicated by the pointer. (A circle with 3 sections divided: $2, $5, $10). The pointer stops on $2. It costs $6 to play the game. Determine: a.) The expectation of a person who plays the game. b.) The

  94. math

    Christina Dwyer is searching for a new job. She lives in Shreveport, Louisiana, and has interviews in Barrow, Alaska; Tucson, Arizona; and Rochester, New York. The cost of one-way flights between these four cities is as follows: Shreveport to Barrow costs

  95. physics

    Can you please help me with this question? A person is flying through space with person B exactly 186000 miles behind. When person A wants to accelerate, he uses a flashlight to signal person B.This means they accelerate together and remain exactly

  96. Pre-calculus-check answers

    A farm supply store carries 50-lb bags of both grain pellets and grain mash for pig feed. It can store 600 bags of pig feed. At least twice as many of its customers prefer the mash to the pellets. The store buys the pellets for $3.75 per bag and sells them

  97. Pre-Calculus-check answers

    A farm supply store carries 50-lb bags of both grain pellets and grain mash for pig feed. It can store 600 bags of pig feed. At least twice as many of its customers prefer the mash to the pellets. The store buys the pellets for $3.75 per bag and sells them

  98. algebra

    I answered some of the questions but i need help with number 7, 8, and 10. Here is an example of the assignment. I am the current secretary of a horse rescue, in charge of fund raising as well as organization and meeting minutes. We have decided to

  99. Microeconomics

    The marginal costs and prices of a purely competitive market system accurately measure: a. Both spillover costs and spillover benefits b. Spillover costs but not spillover benefits c. Spillover benefits but not spillover costs d. Neither spillover costs

  100. Marine science

    Why is it beneficial that many predatory fish have larval and juvenile stages that feed at a low trophic level, while the adults feed at a tertiary or quaternary trophic level? My answer was that the larval and juvenile stages would get more energy but my

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20