1. Adv. Math

    Can someone else explain it but more easier for an 8th grader ______________________________________ In January, gasoline cost $1.05 per gallon. In July, gasoline cost $1.20 per gallon. Find the percent of increase. Would the answer for this question be
  2. Adv. Math

    In January, gasoline cost $1.05 per gallon. In July, gasoline cost $1.20 per gallon. Find the percent of increase. Would the answer for this question be 14.3? And how do you do percent of decrease? _______________________________________ The original cost
  3. math

    a 12.0 gallon gasoline tank holds 66.0 pounds of gasoline. If this gasoline cost $3.50/gallon, what is the cost of 1 gram of gasoline.. I need help with just the set up part.. I don't know where to start.. help please
  4. math

    on january 1,1999,the price of gasoline was$1.39 per gallon .if the price of gasoline increased by 0.5%per month ,what was the was the cost of one gallon of gasoline,to the nearest cent,on january 1 one year later?
  5. math

    A saleman operates a car which averged 15 miles to a gallon of gasoline.By installing a new carburetor the car improves its mileage by 1/5. How much will he save on gasoline during a year in which he covers 5400 miles, if the average cost of gasoline is 35
  6. statistics

    In 1995, the cost of unleaded gasoline was $.95 per gallon. In 2010 the same type of gasoline costs $3.00 per gallon. To determine the amount of change, we have to use the what?
  7. Math

    How much would it cost to drive an automobile that averages 22 miles per gallon of gasoline that travels 12,500 miles each year, and gasoline costs $2.85 per gallon? I don't know how to write the conversions for this one, because there's nothing that could
  8. chemistry

    the combustionof 1.0g of gasoline realises 11kcal of heat (Density of gasoline=0.74g/ml) a)how many megajoules are realised when 1.0 gallon of gasoline burns? b)when a color TV is on for 2 hours 300KJ are used. How long can a color TV runon the energy from
  9. Math

    If the price of gasoline in Germany is about $1 per liter, what is the equivalent price of gasoline in dollars per gallon? I know that 1 gallon =3.79 liter l liter= 0.26 gallon but I am not sure how to figure the cost?
  10. PHYSICS

    The density of gasoline is 730 kg/m^3 at 0'C. One gallon of gasoline occupies .0038 m^3. Gasoline's volume expansion coefficient is .00096'C ^-1. How many kilograms of gasoline are obtained when 9 gallons of gasoline are bought @ 0'C rather than 18"c
  11. PHYSICS

    The density of gasoline is 730 kg/m^3 at 0'C. One gallon of gasoline occupies .0038 m^3. Gasoline's volume expansion coefficient is .00096'C ^-1. How many kilograms of gasoline are obtained when 9 gallons of gasoline are bought @ 0'C rather than 18"c
  12. math

    A student uses approximately 40 to 45 gallons of gasoline per month. The cost of gasoline varies between $2.96 and $3.61 per gallon. Which of the following is a reasonable estimate of the student's weekly gasoline expense? A. $15 B.$30 c. $45 D. $50
  13. math

    An employee at a marketing firm A student uses approximately 40 to 45 gallons of gasoline per month. The cost of gasoline varies between $2.96 and $3.61 per gallon. Which of the following is a reasonable estimate of the student's weekly gasoline expense?
  14. Math

    The price of gasoline increased 25% from July to August. If c = cost of gasoline in July, write two expressions that represent the price of gas in August. If you know the cost of gas in July, which expression do you think would be easier to use to
  15. Algebra

    Write the function rule for the total cost in dollars of gasoline if w gallons of gasoline for $6 per gallon
  16. Math

    A gallon of gasoline costs g dollars. Paul puts 12.5 gallons in his car and 0.75 gallon of gasoline in a portable tank. Write an expression that shows how many dollars he spent on gasoline .
  17. Math

    the cote family car gets between 25 and 29 miles per gallon of gasoline the fuel tank holds 17 gallons of gasoline and the cotes refill the tank whenever it is 1/4 full the cost of gasoline will be 3.47 and 3.69 per gallon A) write expressions to estimate
  18. Math

    the cote family car gets between 25 and 29 miles per gallon of gasoline the fuel tank holds 17 gallons of gasoline and the cotes refill the tank whenever it is 1/4 full the cost of gasoline will be 3.46 and 3.69 per gallon A) write expressions to estimate
  19. math 116 Help Please

    1. Suppose you are at the gas station filling your tank with gas. The function C(g) represents the cost C of filling up the gas tank with g gallons. Given the equation: C(g) = 3.5 (g) a) Find C(2) (2 pts.) b) Find C(5) (2 pts.) 2. Suppose that the linear
  20. Managerial Economics

    The coefficient of the price of gasoline in the regression of the quantity demanded of automobiles (in millions of units) on the price of gasoline (in dollars) and other variables is -14. (a) calculate the cross price elasticity of demand between
  21. Microeconomics

    I have narrowed the answer to these to letter. An excise tax of .50 per gallon is levied on gasoline. Which of the following is most likely to occur? C. Consumers of gasoline will buy a smaller quanity and pay a higher price. D. suppliers of gasoline will
  22. Math

    In December 2010, the average price of regular unleaded gasoline excluding taxes in the United States was $3.06 per gallon, according to the Energy Information Administration. Assume that the standard deviation price per gallon is $0.06 per gallon to
  23. College Algebra

    Maria Mixed grades of gasoline in her car, she puts 10 gallon of regular and 8 gallon of premium for a total $46.96. I f premium costs $0.20 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline.
  24. Math

    Larry mows the same-sized lawns in his neighborhood each weekend during the summer. Part A Each time Larry mows a lawn he uses 1/6 of a gallon of gasoline. If he has 2/3 of a gallon of gasoline, how many lawns can he mow before he needs to buy more
  25. physics

    my teacher wasn't in school and this assignment is due @ 7am!!!!! The density of gasoline is 730 kg per cubic meter. One gallon of gasoline occupies .0038 cubic meters. Gasoline's volume expansion coefficient is .00096` C (^-1). How many extra kilograms of
  26. algebra

    Kevin decides to mix grades of gasoline in his truck. He puts in 5 gallons of regular and 10 gallons of premium for a total cost of $61.30. If premium gasoline costs $0.22 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline?
  27. math

    you research the cost of a gallon of gasoline over several years to look for trends the table shows the data you have collected what is the equation of the line of best fit how much would you expect to pay for gasoline in 2029 a)y=0.538x+1.36; $33.10 b)
  28. math

    my car gets 40 miles per gallon of gas, gas cost is $2.40 per gallon, I have to drive 3,600 miles. What will be my cost for gasoline?
  29. math

    How much would it cost to drive 54.2 miles in a car that gets 16 miles per gallon and gasoline costs $2.31 per gallon?
  30. Chemistry 101

    The mileage for a motorcycle with a fuel tank capacity of 22 liters is 35 miles per gallon. The density of gasoline is 0.74 g/cm^3.(dimensional analysis problem) a). How long a trip, in KM can be made on a full tank of gasoline? b). if the price of
  31. Calculus (Partial Derivatives)

    A car dealer determines that if gasoline-electric hybrid automobiles are sold for x dollars apiece and the price of gasoline is y cents per gallon, then approximately H hybrid cars will be sold each year, where H(x,y)=6000−13x^(1/2)+2(0.1y+20)^(3/2).
  32. Calculus (Partial Derivatives)

    A car dealer determines that if gasoline-electric hybrid automobiles are sold for x dollars apiece and the price of gasoline is y cents per gallon, then approximately H hybrid cars will be sold each year, where H(x,y)=6000−13x^(1/2)+2(0.1y+20)^(3/2).
  33. algebra

    you research the cost of a gallon of gasoline over several years to look for trends the table shows the data you have collected what is the equation of the line of best fit how much would you expect to pay for gasoline in 2029 a)y=0.538x+1.36; $33.10 b)
  34. algebra

    you research the cost of a gallon of gasoline over several years to look for trends the table shows the data you have collected what is the equation of the line of best fit how much would you expect to pay for gasoline in 2029 a)y=0.538x+1.36; $33.10 b)
  35. math

    26 miles per gallon of gasoline and gasoline costs $3.49 per gallon calculate your miles per dollar round to the nearest tenth
  36. math

    While on his way to school, Norman saw that the cost of gasoline was $2.50 per gallon. Write a direct variation equation to describe the cost y of x gallons of gas. Then graph.
  37. physic

    by how many newtons do you increase the weight of your car when you fill up your 11.5 gal gas tank with gasoline a gallon is equal to 3.788 L and the density of gasoline is 737kg/m3
  38. math

    Suppose that you learn, prior to your trip to British Columbia, that gasoline will cost $1.50 (in Canadian dollars) for every liter you purchase. You know from checking the Internet that 1 liter is equivalent to 0.26 gallons and the currency conversion
  39. math

    Suppose that you learn, prior to your trip to British Columbia, that gasoline will cost $1.50 (in Canadian dollars) for every liter you purchase. You know from checking the Internet that 1 liter is equivalent to 0.26 gallons and the currency conversion
  40. math

    A gas station purchases gasoline from a refinery at the unit price of $3.25 per gallon and sells it to their customers at $3.64 per gallon. What is the percent markup?
  41. Math HELP!

    The cost of your favorite lemonade is $3.84 for 3 gallons. Write this as a unit rate. A. $3.84/1 gallon B. $1.28/1 gallon C. 1 gallon/$1.28 D. $1.45/1 gallon Is the answer b?
  42. Math

    How would you do this problem? At the beginning of the year, the price of gasoline is $1.05 per gallon. The price increased $0.05 per gallon each week for the next 5 weeks. The price then decreased $0.07 per gallon for the next 3 weeks. Find the difference
  43. Math( 8th) Rate of change

    Khiry has money in a savings account at the bank that increases by the same amount of interesr each year. In 2003 khiry had $200 in the bank. In 2006, Khiry had $215 in the bank.In how mnany years will Khiry hav $230? The cost of gasoline per gallon in
  44. Math

    Vehicle A averages 14 miles per gallon of gasoline, and Vehicle B averages 36 miles per gallon of gasoline. At these rates, how many more gallons of gasoline does Vehicle A need than Vehicle B to make a 1,008-mile trip?
  45. math

    vehicle a averges 14 miles per gallon of gasoline and vehicle b averges 36 miles per gallon of gasoline at these rates how many more gallons of gasoline does vehicle a need then vehicle b to make a 1008-mile trip
  46. 7th grade math

    Can you check me answer? Mrs. Acosta's car can travel an average of 24miles on each gallon of gasoline. Write and solve an equaltion to find how many gallons of gasoline she will need for a trip of 348 miles. Ans: 348 = 24g 348/24 = g 14.5 = g. She will
  47. Arithmetic

    A man paid $42.30 for gasoline in may, $38.60 in June, and $43 in July. What was the average monthly cost for gasoline?
  48. math

    You drive 15 miles each way to go to work. Your car gets 18 miles per gallon and gasoline in your town costs $2.50 per gallon. How much money will it cost you to get to and from work for one five-day work week
  49. College statistics

    Statistical Abstracts (117th edition) reports sale price of unleaded gasoline (in cents per gallon) at the refinery. The distribution is mound-shaped with mean μ = 80.04 cents per gallon and standard deviation, σ = 4.74 cents per gallon. (a) Are
  50. Math 116

    could someone please help me with this question. I have no clue where to start... the line: y = 0.15x + 0.79 represents an estimate of the average cost of gasoline for each year. the line: 0.11x - y = -0.85 estimates the price of gasoline in January each
  51. math

    If gasoline costs $0.42 a liter, approximately how much will it cost to fill a 40 gallon tank?
  52. algebra

    2. Examine the rise in gasoline prices from 1997 to 2006. The price of regular unleaded gasoline in January 1997 was $1.26, and in January 2006, the price of regular unleaded gasoline was $2.31 (“Consumer price index,” 2006). Use the coordinates (1997,
  53. Math

    Write an algebraic expression to represent the cost of m gallons of gasoline if each gallon costs $1.45 Is this right M-$1.45
  54. Algebra 1

    Buying paint in large quantities is often less expensive. Five 1-gallon buckets cost 25% more than a single 5-gallon bucket. Suppose that a job requires g gallons of paint. For what values of g should a 5-gallon bucket be purchased to minimize cost?
  55. Algebra I

    1. Imagine you are at a gas station filling your tank with gas. The function C(g) represents the cost C of filling up the gas tank with g gallons. Given the equation a. What does the number 3.03 represent? b. Find C(2). c. Find C(9). d. For the average
  56. math

    Inflation is currently causing the cost of items to increase by about 2.5% per year. In 2009 a litre of gasoline costs approximately $0.90. What will it cost to fill a 60 litre gas tank 10 years from now. Round your answer to the nearest dollar. Name at
  57. Math

    i go to college and it take 40 to 45 gallon every monthto go to college, some time cost of the gallon varies 2.96 to 3.61 /gallon . what would be my weakly cost to drive college. please answer . i come up with 21 dolor.Am i right or miss some thing .
  58. Math

    The Honda Civic Hybrid vehicle, powered by gasoline-electric technology, gets 49 miles per gallon in city driving and 51 miles per gallon in highway driving. The car is driven 447 miles on 9 gallon of gasoline. How many miles were driven in the city and
  59. Physics

    A compact car of mass 915 kg has an overall motor efficiency of 16.0%. (a) If burning one gallon of gasoline supplies 1.34 108 J of energy, find the amount of gasoline used in accelerating the car from rest to 55.0 mi/h. Here you may ignore the effects of
  60. math

    You are running a fuel economy study. one of the cars you find is blue. it can travel 35 1/2 miles on 1 1/4 of gasoline. Another car is red. It can travel 27 1/5 on 4/5 gallon of gasoline. What is the unit rate for miles per gallon for the blue car? what
  61. Math Help!!

    When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of unleaded gasoline at 2$, he can seek approximately 20,000 gallons per day. When he sets the price of gas at 5$ per gallon, he can sell approximately 14,000 gallons per day. Let G(x) denote the
  62. Math Help!!

    When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of unleaded gasoline at 2$, he can seek approximately 20,000 gallons per day. When he sets the price of gas at 5$ per gallon, he can sell approximately 14,000 gallons per day. Let G(x) denote the
  63. Statistics

    he Oil Price Information Center reports the mean price per gallon of regular gasoline is $ 3.79 with a population standard deviation of $ 0.18. Assume a random sample of 40 gasoline stations is selected and their mean cost for regular gasoline is computed.
  64. Chemistry

    "My" family drives 225 miles each week and the car can travel 27 miles on one gallon of gasoline. How much gasoline does the car use in one year? I got 8.33 (225 milesx 1 gallon/27 miles) Is this correct? Thanks for checking.
  65. algebra

    the line y=0.16x +0.84 represents an estimate of the average cost of gasoline for each year. the line 0.14x-y=0.95 estimates the price of gasoline in january of each year. a) do you expect the lines to be intersecting, parallel, or perpendicular? explain
  66. STATISTICS HELP!!!!!!!

    Statistical Abstracts (117th edition) reports sale price of unleaded gasoline (in cents per gallon) at the refinery. The distribution is mound-shaped with mean μ = 80.04 cents per gallon and standard deviation, σ = 4.74 cents per gallon. (a) Are
  67. Math

    Gasoline is about $2 per gallon. You use about gallons each day driving to and from work. How much should you budget for gasoline over the next month (about 20 workdays)?
  68. Math

    Gasoline is about $2 per gallon. You use about 1 1/2 gallons each day driving to and from work. How much should you budget for gasoline over the next month (about 20 workdays)?
  69. Math

    Gasoline is about $2 per gallon. You use about 1 1/2 gallons each day driving to and from work. How much should you budget for gasoline over the next month (about 20 workdays)?
  70. algebra 1

    The Ricco family filled the gasoline tank of their car at the beginning of a long trip. Their car used gasoline at the rate of 1 gallon every 21 miles. When they stopped for lunch, they had driven 315 miles, and there were 9 gallons of gasoline left in the
  71. PHYSICS

    Given: The energy equivalent of one gallon of gasoline is 1.3 × 108 J. A compact car has a mass of 847 kg, and its efficiency is rated at 18.1%. (That is, 18.1% of the input power available is delivered to the wheels.) Find the amount of gasoline used to
  72. miss sue

    i go to college and it take 40 to 45 gallon every monthto go to college, some time cost of the gallon varies 2.96 to 3.61 /gallon . what would be my weakly cost to drive college. please answer . i come up with 21 dolor.Am i right or miss some thing . Math
  73. math

    E-Z Stop Fast Gas sold $10,957 worth of gasoline yesterday. Regular sold for $2.30 a gallon, and premium sold for $2.55 a gallon. If the station sold 420 more gallons of regular than of premium: a. How many gallons of each type of gasoline were sold? Do
  74. Word Problems

    If your car gets 18 miles per gallon of gasoline, how many pints of gas will you need to take a 698- mile trip? I no that 1pt = 480ml and 1g= 3840 ml so do I x 18 miles per gallon by the amount of pints in a gallon?
  75. Last equations question

    The line y=0.15x+0.79 represents an estimate of the average cost of gasoline for each year. The line 0.11x-y=-0.85 estimates the price of gasoline in January of each year (Bureau of Labor Statistics, 2006). a)Do you expect the lines to be intersecting,
  76. Math

    Ms.abbot went on a road trip. The trip was 792 miles and the average price of gasoline was $1.30 per gallon. What information is needed to to find the amount spent on gasoline for the trip? A. Number of hours the trip took B. Number of miles per hour the
  77. statistics

    Statistical Abstracts (117th edition) reports sale price of unleaded gasoline (in cents per gallon) at the refinery. The distribution is mound-shaped with mean μ = 80.04 cents per gallon and standard deviation, σ = 4.74 cents per gallon. (a) Are
  78. Gen Chemestry

    How many pounds of carbon dioxide are produced from burning one gallon of gasoline? assume gasoline is 100%, and the density of octane is .78g/ml.
  79. math check

    Would some please check these and see if I am doing them right thank you 1. Gasoline is about $2 per gallon. You use about 1 1/2 gallons each day driving to and from work. How much should you budget for gasoline over the next month (about 20 workdays)?
  80. chemistry

    question: "If gas is $1.20 per gallon, how much would it cost to fill a 50-liter tank?" using conversion factor. 1 L = 1.056 quarts. 4 quarts = 1 gallon. Convert 50 L to gallons and multiply by 1.20/gallon. Let me know if this is sufficient. I think I got
  81. Quantitative methods

    Hostis sent a car company charges 45 dollars per day plus 40 cents per mile for a compact car, and gasoline costs 1.19 dollars per gallon. If the car gets 25 miles per gallon of gasoline, how many miles can the driver travel each day on a budget of 100
  82. Algebra

    A vehicle uses 1 tablespoon of gasoline to drive 125 yards. How many miles can the vehicle travel per gallon? Round your answer to the nearest mile. (hint: There are 256 tablespoons in a gallon)
  83. math

    Which car gives the better gasoline mileage in making the same trip: the car that goes 340 miles on 10 gallon of gasoline or the car that goes 500 miles on 15 gallons of gasoline?
  84. math

    Which car gives the better gasoline mileage in making the same trip: the car that goes 340 miles on 10 gallon of gasoline or the car that goes 500 miles on 15 gallons of gasoline?
  85. 8th algebra

    I only need help writing the equation, not solving it. This is sothe problem. Manuel's budget allows no more than $50 per week for gasoline and car washes. Gasoline costs $2.30 per gallon, and a car wash costs $8.50. This week, Manuel gets a car wash.
  86. math

    Please help Mr. Chavez owned 3/4 of a family business. He sold 1/2 of the business to his sister. what portion of the business does he still own? a. 5/4 b. 1/4 c. 1/5 d. 4/5 Answer: b Gasoline is about $2 per gallon. You use about 1 1/2 each day driving to
  87. Chemistry

    Some time ago, a U.S. citizen traveling in Canada observed that the price of regular gasoline was 0.771 Canadian dollars per liter. The exchange rate at the time was 1.401 Canadian dollars per one U.S. dollar. Calculate the price of the Canadian gasoline
  88. problem solving

    Suppose your car gets 36 miles per gallon of gasoline, and you are driving 45 miles per hour. Using unit analysis, find the number of hours it takes to use 1 gallon of gas. I got 48 minutes but I'm not sure.
  89. Algebra 115

    I have been trying this on my own and just want to know if this is right are not 2. Suppose that the linear equation y = 0.3x + 0.9 represents an estimate of the average cost of gas for year x starting in 2002. The year 2002 would be represented by x = 1,
  90. math116 appendix e

    4. The line represents an estimate of the average cost of gasoline each year. The line estimates the price of gasoline in January of each year (“Consumer price index,” 2006). a. Do you expect the lines to be intersecting, parallel, or perpendicular?
  91. chemistry

    Gasoline in Great Britain costs 1.40 euros per liter. What is the American equivalent cost in Dollars per Gallon? (A "euro" in Britain is equal to $1.59 in American)...Please help me answer this!!!!!
  92. math

    Owners of SUVs need to know the miles per gallon every month. Given the amount of money spent to fill the gasoline tank, the number of miles driven since the last time the tank was filled, and the price per gallon, develop a computational model that
  93. math-algebra please help

    The line y=0.15x+0.79 represents an estimate of the average cost of gasoline each year. The line 0.11x-y=-0.85 estimates the price of gasoline in January of each year (“Consumer price index,” 2006). a. Do you expect the lines to be intersecting,
  94. math 116 appendix e

    4. The line y=0.15x +0.79 represents an estimate of the average cost of gasoline each year. The line 0.11x-y=0.85 estimates the price of gasoline in January of each year (“Consumer price index,” 2006). a. Do you expect the lines to be intersecting,
  95. calculus

    use inequslity notation to describe the set of any numbers. Define any variables you use. No item at Sarah's Variety Store cost more than $2.00. The price of a gallon of gasoline varies from $1.099 to $1.399. Need help please
  96. Math

    Theo drove a slow car 996 miles to Oregon last spring and used a total of 40 gallons of gasoline. what was the average miles driven per gallon of gasoline? Do I divide 40/996 to get this answer?
  97. math

    1. Suppose you are at the gas station filling your tank with gas. The function C(g) represents the cost C of filling up the gas tank with g gallons. Given the equation: a) What does the number 3.03 represent? The amount of gas gallons that you pumped b)
  98. Math

    At the time of the oil spill, the price of gasoline was 2.75 per gallon. Estimate how many dollars in gasoline is being lost per day as a result of the spill.-
  99. Algebra 2

    The price of gas went up by 0.5% last month. Suppose gas currently costs $2.44 a gallon. If the price of gas continues to increase at this rate... What will it cost one year from now? When will it cost $5 a gallon.
  100. Math

    The price of gas went up by 0.5% last month. Suppose gas currently costs $2.44 a gallon. If the price of gas continues to increase at this rate. What will it cost one year from now? When will it cost $5 a gallon?