At a concession stand three hot and 4 hamburgers cost 13.50; 4 hot dogs and 3 numbers cost 12.75. Find the cost one hot dog and the cost of one hamburger

18,030 results
  1. maths: Lowest common multiple

    Hot dogs are sold in packages of 12 while hot dog buns are sold in packages of 8. Help me! Don't know what to do! (a) How many packs of each should you buy to have the same number of hot dogs and hot dog buns? (b) How many hot dogs in buns would you have?

  2. Math help

    Eric and Mark went to a ball game and visited the concession stand. They each got a hot dog, and mark got a large soda and a bag of peanuts. Eric had a coupon for 3$ off the cost. Mark Paid for the rest, which came to 11.50. Peanuts cost 4$, and a hotdog

  3. Chemistry

    For this picnic, you need to feed at least 300 people. If you want to feed everyone, but still have equal numbers of buns and hot dogs, what is the minimum number of packages of buns and hot dogs you need, respectively? hot dogs= 10, buns=8

  4. economic analysis

    suppose you are running the food concession at the athletic events for your college.you sell hot dogs,colas,and potato chips.What are your inputs of capital,labor and materials?if the demand for the hot dogs declines,what steps could you take to reduce

  5. math

    At a hockey game, a vender sold a combined total of 192 sodas and hot dogs. The number of sodas sold was two times the number of hot dogs sold. Find the number of sodas and the number of hot dogs sold.

  6. algebra

    At a hockey game, a vendor sold a combined total of 252 sodas and hot dogs. The number of sodas sold was three times the number of hot dogs sold. Find the number of sodas and the number of hot dogs sold.

  7. Algebra

    A vendor sells h hot dogs and s sodas. If a hot dog costs twice as much as a soda, and if the vendor takes in a total of d dollars, how many cents does a soda cost?

  8. MATH

    MACHO ATE 125 HOT DOGS OVER A FIVE DAY PERIOD. EACH DAY HE AT SEVEN MORE HOT DOGS THAN ON THE PREVIOUS DAY. HOW MANY HOT DOGS DID HE EAT ON THE FIRST DAY?

  9. Mathematics

    What’s the answer? At a concession stand, three hot dogs and two hamburgers cost $9.75; two hot dogs and three hamburgers cost $10.25. Find the cost of one hot dog and the cost of one hamburger.

  10. Math

    One day, a deli sold a total of 39 hamburgers and hot dogs. The revenue from these sales was $137.35. The hamburgers were $3.87 each and the hot dogs cost $2.90 each. a) Write a mathematical expression for the number of burgers, x, and the number of hot

  11. math

    1. Hot dogs come 10 to a package, and hot dog buns come 8 to a package. What is the smallest number of packages of each that Phillip could buy so that there are no leftover hot dogs or buns? Hot dogs 4 Hot dog buns 5 2. Hamburger patties come 6 to a

  12. Algebra

    At a concession stand three hot and 4 hamburgers cost 13.50; 4 hot dogs and 3 numbers cost 12.75. Find the cost one hot dog and the cost of one hamburger

  13. Algebra

    At a concession stand, seven hot dogs and two hamburgers cost $11.00, two hot dogs and seven hamburgers cost $16.00. Find the cost of one hot dog and the cost of one hamburger.

  14. mathhelop

    A hot-dog stand owner makes a profit of $100 when he sells 90 hot dogs a day. He has a loss of $30 when he sells 25 hot dogs a day. Write a linear equation that represents his profit? No idea what I am supposed to do.

  15. Educational technology and online learning

    Which of the following sets is data would be represented best in a bar graph? A. the number of hot dogs consumed by the people entered in a hot dog eating contests B. The percentage of hot dogs consumed my women? C.the number of hot dogs consumed by the

  16. SOMEONE HELP PLEASE..DUE AT MIDNIGHT

    Hot dogs and Hamburgers: 1.) The caterer for your class picnic charges $1 for each hotdog and $2 for each hamburger. You have $48 to spend. Write a model that shows the different numbers of hot dogs and hamburgers that you could purchase... 2.) Airplane

  17. math

    Mr. Kelly bought 8 dozen hot dogs for the third grade picnic. His pet dog broke into the groceries and ate 14 dogs. If each picnic guest eats one hot dog, how many people can still have a hot dog?

  18. math

    At a concession stand seven hot dogs and four hamburgers cost 14.00 dollars. Four hot dogs and seven hamburgers cost 16.25. find the cost of one hot dog and one hamburger. Timed please hurry.

  19. Algebra

    At a concession stand, three hot dogs and four hamburgers cost $12.00; four hot dogs and three hamburgers cost $10.75. Find the cost of one hot dog and the cost of one hamburger.

  20. Adding Intergers

    Sage has a hot dog stand. Last week he spent $13 for hot dogs and supplies. He earned $25. What was his profit?

  21. Math

    A vendor sold 2/3 of his hot dogs in the morning and 1/6 in the afternoon. He sold 200 hot dogs altogether. How many hot dogs does he have left?

  22. math

    At a basketball game, a vender sold a combined total of 116 sodas and hot dogs. The number of sodas sold was three times the number of hot dogs sold. Find the number of sodas and the number of hot dogs sold

  23. math

    30 people and they have to be fed. if hot dog buns come 12 to a pack and hot dogs come 8 to a pack . how many packs are needed to feed them without any left over?

  24. Math

    "Mr. Macho, my great dane, ate 125 hotdogs over a five-day period. Each day he atee seven more hot dogs than on the previous day. How many hot dogs did he eat on the first day?" I got 55 hot dogs. Is this right??

  25. Algebra

    What’s the answer? At a concession stand, seven hot dogs and four hamburgers cost $18.50; four hot dogs and seven hamburgers cost $20.00. Find the cost of one hot dog and the cost of one hamburger.

  26. math

    At a local store, hot dogs come in packages of 8, and hot dog buns come in packages of 12. For her party, Arpitha purchased the minimum number of hot dog packages and bun packages that she could while making sure to have the same number of hot dogs and

  27. Math

    Hot dogs come in packages of 6. Hot dog buns come in packages of 8. Antonio will buy the same number of hot dogs as hot dog buns. How many hot dogs could he buy?

  28. math

    sam was buying hot dogs and hot dog buns for a backyard barbeque.hot dogs come in packs of 16 but buns come in packs of 12. how many packs of each will sam have to buy so that there are no hot dogs or buns left over?

  29. Math

    It costs $1200 to start up a business selling hot dogs on the beach. Each hot dog costs 40c to produce. a)Write the cost equation in slope-intercept form. b) How many hot dogs are produced if the total cost is$1560.

  30. Math

    Jack has 99 hot dogs and 261 hot dog buns. He wants to put the same number of hot dogs and hot dog buns on each tray. What is the greatest number of trays Jack can use to accomplish this?

  31. Algebra

    algebra 2 trig: A food vendor at a stadium sells hot dogs for $2. At this price, she can sell about 500 hot dogs per day. For every $.25 increase in price, she will sell 25 less hot dogs. The vendor's revenue can be modeled by R=(500-25x)(2+0.25x) Use

  32. Math

    You order twelve burritos to go from a Mexican restaurant, five with hot peppers and seven without. However, the restaurant forgot to label them. You pick three burritos at random. Find the probability of the events (as a reduced fraction and as a percent

  33. economics

    suppose u are running the food concession at the athletic events of ur college.you sell hotdogs,colas and chips.what are ur inputs of capital,labor and materials? if the demand for the hot dogs declines,what steps could you take to reduce output in the

  34. Algebra 2

    At a concession stand, three hot dogs and four hamburgers cost $10.75; four hot dogs and three hamburgers cost $10.25 . Find the cost of one hot dog and the cost of one hamburger.

  35. ALGEBRA

    A GROUP OF STUDENTS GO OUT TO LUNCH. IF TWO HAVE HAMBURGERS AND FIVE HAVE HOT DOGS, THE BILL WILL BE $8.00. IF FIVE HAVE HAMBURGERS AND TWO HOT DOGS, THE BILL WILL BE $9.50. WOULDNT THE ANSWER BE $1.50

  36. macroeconomics

    the price of hot dogs changes by 22% and the quantity of hot dogs demanded changes by 25%. This indicates that demand for hot dogs is a.elastic b.inelastic c.unit elastic d.perfectly elastic

  37. Math. HELP!

    Hot dogs and Hamburgers: The caterer for your class picnic charges $1 for each hotdog and $2 for each hamburger. You have $48 to spend. Write a model that shows the different numbers of hot dogs and hamburgers that you could purchase.

  38. Math

    pls HELP Eric owns and operates the Hot Ham food truck. The expression 3.25b+2h gives the cost of b burgers and h hot dogs. What is the cost of 4 burgers and 6 hot dogs?

  39. Math

    5. The following random sample was selected : 4, 6, 3, 5, 9, 3. Find the 95% confidence interval for the mean of the population. 6. In a sample of 35 high school seniors, 14 of them are attending college in the fall. Find the 95% confidence interval for

  40. physics

    an electric hot water heater takes in cold water at 13.0 degrees celsius and delivers hot water. the hot water has a constant temperature of 45 degrees celsius when the "hot" faucet is left open all the times, and the volume flow rate is 5.0 x 10 ^-6

  41. algebra

    Rashid is helping to plan a cookout. He determines that making one making one hot dogs costs 55 cents and making a hamburger costs 90 cents. The cost must be no more than $50, and he knows that he must at least 60 hot dogs and hamburgers. Which system of

  42. Math

    Sage has a hot dog stand. Last week he spent $13 for hot dogs and supplies. He earned $25. What was his profit?

  43. mathematics

    At a football game, a vender sold a combined total of 138 sodas and hot dogs. The number of sodas sold was two times the number of hot dogs sold. Find the number of sodas and the number of hot dogs sold.

  44. Math

    Did I solve this problem right? Here is the question: Use least common multiple or greatest common factor to solve this problem. Mark has 153 hot dogs and 261 hot dog buns. He wants to put the same number of hot dogs and hot dog buns on each tray. What is

  45. math

    if a school has a hot-dog special for lunch. there are 18 classrooms and there are 28 students in each class. estimate to the nearest ten to find out about how many hot dogs does the school need to order? Wouldn't it be 20 x 30? This looks like a very

  46. intermediate algebra

    at a concession stand, five hot dogs and two hamburgers cost $8.50, two hot dogs and five hamburger cost $10.75. find the cost of one hot dog and the cost of one hamburger. 5x+2y=8.5 2x+5y=10.75

  47. Math

    Please show me how to solve the following problem: The ocncession stand is selling hot dogs and hamburger during the game. At half-time,they sold a total of 78 hamburgers and hot dogs and brought in $105.50. How many of each item did they sell if

  48. Math

    The student council plans to have a BBQ lunch for the whole school to celebrate its victory in the volleyball finals. They need a total of 427 hotdogs and hamburgers. Hot dogs costs $0.25 each and hamburgers cost $0.80 each they have a budget of $203 for

  49. Economics

    Suppose the total output curve increases at an increasing rate for workers 1 to 50, increases at a decreasing rate from workers 51 to 101, and decreases beyond 101 workers. You would know that Choose one answer. a. marginal product is increasing from

  50. MATHS

    The hot dog cost $2.20 each. Greg sold one hot dog every 2 minutes at a festival. At this rate, how many minutes would it take to sell $110 worth of hot dog? Please help! My result is 100 but the actual correct answers is 25.

  51. Algebra

    A snack stand sells hot dogs for $2 and hamburgers for $3. If you want to spend exactly $14, write an equation to model this situation. If you purchase one hot dog , how many hamburgers will you purchase?

  52. economic analysis

    suppose you are running the food concession at the athletic events for your college.you sell hot dogs,colas,and potato chips.what are your inputs of capital,labor and materials? if the demand for the hot dogs declines, what steps could you take to reduce

  53. calc

    A company runs food service concessions for sporting events throughout the country. Their marketing research department chose a particular football stadium to test market a new jumbo hot dog. It was found that the demand for the new hot dog is given

  54. Algebra or Math

    If a hot dog stand sells 200 hot dogs for 3.50 in a week ,in addition to some number of sodas for $1, how many sodas do they need to sell in order to have weekly sales of $800

  55. Math

    Mr.Macho ate 125 hot dogs over a five day period.Each day he ate seven more hot dogs than on the previous day. How many hot dogs did he eat the first day

  56. math

    At a hockey game, a vender sold a combined total of 248 sodas and hot dogs. The number of sodas sold was three times the number of hot dogs sold. Find the number of sodas and the number of hot dogs sold.

  57. Math

    The ratio of hot dogs to people at a cookout is 7/3 if Pam wants to serve 27 people, how many hot dogs will pan use

  58. Math

    Consider the box-and-whisker graphs shown. They suggest that a U.S. Department of Agriculture study shows that poultry dogs have fewer calories per dogthan either beef dogs or meat dogs. Yet, one dietitian claims that some hot dogs made of poultry have

  59. math

    At a football game, a vender sold a combined total 210 of sodas and hot dogs. The number of sodas sold was 44 more than the number of hot dogs sold. Find the number of sodas sold and the number of hot dogs sold.

  60. Math

    joe and mo sold drinks and hot dogs. drinks were $3 and hit dogs were $4. They sold a total of 84 items and made a total of $285. How many drinks and how many hot dogs did they sell?

  61. math

    two groups of students went into the shop. the first group bought four hot dogs and six juices and paid $71. The second group bought three hot dogs and seven juices and paid $67. What were the prices for these items?

  62. Economics

    Ashley is currently consuming 10 hot dogs and 8 hamburgers a week. The last hot dog she consumed yielded 20utils while the last hamburger she ate gave her 25utils. If hot dogs cost $2 and hamburgers cost $2.50, is Ashley consuming the correct quantities of

  63. math

    Mr. Sedares bought 2 Hot Dogs and 3 Hamburgers for $19 Mrs. Lito bought 2 Hot Dogs and 2 Hamburgers for $14 a.) How much is a Hot Dog? Why? b.) How much is a hamburger? Why? Now ... Mr. Lokko bought 6 Hot Dogs and 3 Hamburgers for $45 Mr. Welsh bought 5

  64. Algebra

    at a baseball concession stand 3 hot dogs and 2 cups of soda together cost 13.50. two hot dogs and 1 cup.of soda together costs 8 select all statements that are true about this situation. A. Each hot dog costs 2.50 B. Each cup of soda costs 3.50 C. The

  65. algebra

    you are planning a cookout. you figure that you will need at least 5 packages of hot dogs and hamburgers in total. a package of hot hods costs $1.90 and a package of hamburgers costs $5.20. you can spend a maximum of $20 in total on the hot dogs and

  66. Algebra Plz help :)

    Keysha randomly surveyed 150 people at a football game last weekend to find out whether they like hot dogs, hamburgers, or nachos. Of the 850 people at the game, how many should she expect to like both hot dogs and hamburgers. 24 people like both hot dogs

  67. math

    Are my answers right please? 1. Hot dogs come 10 to a package, and hot dog buns come 8 to a package. What is the smallest number of packages of each that Ms. Evans could buy so that there are no leftover hot dogs or buns? Hot dogs 4 packages Hot dog buns 5

  68. Math

    A hot dog cart at the entrance of the Stadium sells hot dogs ($3.50) and hamburger ($5.25) for a total of $1,225.00. If it sells twice as many hot dogs as hamburgers, how many of each did it sell?

  69. Algebra

    On a given day, a vendor made less than $40 from hot dog and pretzel sales. The inequality graphed below represents the number of hot dogs (x) and pretzels (y) he could have sold and made less than $40. Which combination of hot dogs and pretzels could the

  70. tech AGAIN

    3) Which of the following sets of data would be represented best in a bar graph? A.the number of hot dogs consumed by the people entered in a hot dog eating contest b. the percentage of hot dogs consumed by women c. the number of hot dogs consumed by the

  71. Math

    A company runs food service concessions for sporting events throughout the country. Their marketing research department chose a particular football stadium to test market a new jumbo hot dog. It was found that the demand for the new hot dog is given

  72. math

    I need help writing an equation for this problem: for the school barbeque, room 107 bought 50 pounds of hot dogs for $69.50. How much did the hot dogs cost per pound?

  73. Math. Help Thanks!

    Hot dogs and Hamburgers: 1.) The caterer for your class picnic charges $1 for each hotdog and $2 for each hamburger. You have $48 to spend. Write a model that shows the different numbers of hot dogs and hamburgers that you could purchase... 2.) Airplane

  74. math

    A hot dog vendor at the zoo recorded the average temperature and the average number of hot dogs she sold. The equation for the line of best fit for this situation is shown below. Based on the line of best fit, complete the following statements. The

  75. math

    At the school carnival, Carmen sold 3 times as many hot dogs as Shawn. The two of them sold 152 hot dogs altogether. How many hot dogs did Carmen sell?

  76. math problem solving

    mr. mancho, my great dane, ate 125 hot dogs over a five-day period. each day he ate seven more hot dogs than on the previous day. how many hot dogs did he eat on the first day

  77. Math

    Consider the box-and-whisker graphs shown. They suggest that a U.S. Department of Agriculture study shows that “poultry dogs” have fewer calories per “dog” than either “beef dogs” or “meat dogs.” Yet, one dietitian claims that some hot dogs

  78. Mathematics

    Please help, i gotta get this done really soon :(( heres the question: Christian’s mom works at the concession stand during sporting events. She told him they buy candy bars for $0.75 each and mark them up 40% to sell at the concession stand. What is the

  79. Math

    Mr.Macho ate 125 hot dogs over a five day period.Each day he ate seven more hot dogs than on the previous day. How many hot dogs did he eat the first day

  80. Math

    Mr.Macho ate 125 hot dogs over a five day period. Each day he ate seven more hot dogs than on the previous day. How many hot dogs did he eat the first day.

  81. Math

    If Greg's grill has a sale on hot dogs 4 for $3 and each hot dog costs the same amount of money how much is 1 hot dog

  82. math

    Can someone please help me? I don't know how to work this out, and my friends don't either. Eight hot dogs and ten buns come in separate packages. a. Is the number of hot dog packages proportional to the number of hot dogs? Explain. b. Is the number of hot

  83. algebra

    6 burgers and 3 hot dogs cost $27. 5 burgers and one hot dog cost $18.75. what is the price of a hot dog? what is the price of a hamburger?

  84. math

    Between 50 and 100 grade 7 students at school are having a bbq. Each student will receive one hot dog. Hot dogs come in packages of 12 and buns in packages of 8. How many students are in grade 7, if all the packages of hot dogs and buns purchased are used

  85. Math

    At a hockey game, a vender sold a combined total of sodas and hot dogs. The number of sodas sold was three times the number of hot dogs sold. Find the number of sodas and the number of hot dogs sold.

  86. math

    If Christopher wants to have the same number of hot dogs and buns, what is the minimum number of hot dogs he will have to buy?

  87. geometry!!!.....Alice's Concession Choices

    Alice is at a country fair with 4 concession stands. She cannot decide in which order to visit each concession stand. Assuming she visits each stand once and only once, how many different ways are there to visit all the concession stands

  88. algebra

    I hope they are hungry mr. bratwurst has donated 1513 hot dogs, and Mr. pepsi has donated 120 six-packs of pop for the annual camp cookout. The donors have stipulated that each kid is to receive the same amount of refreshments and all of the refreshments

  89. please help, Word problem

    At a local baseball game, the concession stand has two different meal choices. you can get 3 hotdogs and 5 drinks for $25.00 or you can get 6 hotdogs and 4 drinks for $29.00. If the price of hotdogs and drinks is the same for each meal, find how much it

  90. Science can you help me

    Praire dogs dig alot of underground tunnel systems called "towns". They come to the surface to eat grasses. Cause all animals need to eat food.One reason prarie dogs dig alot of underground tunnel systems called wonderful "towns" is to

  91. travel and tourism

    When i'm in New York City, I'd like to buy a hot dog at a Sabrett stand. How much does it cost? It's my first time there.

  92. Math

    (Round to the nearest 10) The average person eats 60 hots dogs. Rota is 86 years old. How many hot dogs would she have eaten in her life time

  93. science

    Which option correctly demonstrates scientific thinking in practice? The lava flowing from a volcano is very hot because its temperature has been measured to be over 1,000 ºC. The lava flowing from a volcano must be very hot because it is a liquid. The

  94. science

    Which option correctly demonstrates scientific thinking in practice? The lava flowing from a volcano must be very hot because it is a liquid. The lava flowing from a volcano must be very hot because the majority of scientists agree that it is very hot. The

  95. french

    Please can you check these translations? 1.Do you see what I see? 2.Feeling hot hot hot! 3.Relaxing in the sun. 4.At least it's not raining cats and dogs! 5.I'm scared of heights! 6.Rover, hang on! 7.Let it snow, let it snow, let it snow. 8.Fr-Fr-Freezing!

  96. math/116 algebra

    Application Practice Answer the following questions. If appropriate, use Equation Editor to show your work. First, save this file to your hard drive by selecting Save As from the File menu. Click the white space below each question to maintain proper

  97. math

    Nora and Julia are both participating in a food eating tournament. They represent the number of hot dogs, h, each of them eats in t seconds in the equations shown. Use the equations to answer the question. Nora’s equation: t=4.8h Julia's equation: t=5.2h

  98. Physical Chemistry

    Your hot tub has overheated to a very uncomfortable 48 degrees C. If your hot tub contains 402 L of hot water, what mass of ice at -5 degrees C would you need to add to your hot tub to bring the temperature down to a more comfortable 36 degrees C?

  99. economics

    Okay might be a studpid question, but I am asking anyway: the question goes like: A US dollar costs 7.5 Norweigian kr, but at the same dollar can be purchased for 1.25 Swiss francs. What is the Norweigian Kr/Swiss franc exchange? My answer would be: Først

  100. geometry

    Hot air balloons require large amounts of both hot air and fabric material. A hot air balloon is spherical with a diameter of 25 feet . a. Does finding the surface area help you determine the amount of the hot air or the fabric material? Explain

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20