At Laurita's bakery 3/5 of the baked goods are pies and the rest are cakes. 1/3 of the pies are coconut. 1/6 of the cakes are angel-food. What fraction of all of the baked goods at Laurita's Bakery are coconut?

15,995 results
  1. Algebra II

    your club is baking strawberry and apple pies for a bake sale. They need at most 18 pies, and cannot have more than 12 apple pies. Write and graph a system of inequalities to model this system.

  2. math

    Straub's Bakery makes 200 Danish cakes that cost $2.70 each. Straub's needs a 66% markup on cost and normally discards 10% of what it makes. At what price should Straub's sell the Danish cakes?

  3. algebra

    if a chef can bake 15 pies in an hour what is the rate in pies per minute

  4. maths

    The Cooking Club made some pies to sell at a basketball game to raise money for the new math books.The cafeteria contributed four pies to the sale.Each pie was then cut into five pieces and sold.The were a total of 60 pieces to sell.How many pies did the

  5. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells her pies for $4 each, what

  6. math

    The Flour Power Bakery makes 200 cherry cheesecakes at a cost of $2.45 each. If a spoilage rate of 5% is anticipated, at what price should the cakes be sold to achieve a 40% markup based on cost?

  7. math

    a chef can bake 15 pies in one hour. What is the rate in pies per minute?

  8. math

    A bakery sells 5800 muffins in 2010. The bakery sells 7420 muffins in 2015. Write a linear model that represents the number y y of muffins that the bakery sells x x years after 2010

  9. Math

    At the potluck , there were 6 pecan pies, 7 lemon pies, 13 cherry pies, and 8 apple pies. Find the ratio of apple pies to the total number of pies. Write the ratio in simplest form. Then explain its meaning.

  10. math

    In 6 hours,an experienced cook prepares enough pies to supply a local restaurant's daily order. Another cook prepares the same number of pies in 7 hours. Together with a third cook, they prepare the pies in 2 hours. Find how long it takes the third cook to

  11. college algebra math help

    Laura owns and operates Aunt Linda's Pecan Pies. She has learned that her profits, P(x), from the sale of x cases of pies, are given by P(x) = -x^2 + 14x + 51. a. The company will "break-even" when the profit is zero. How many cases of pies should Laura

  12. math

    Alice baked a certain number of pies. She gave 1\8 of the pies to her friends and 1\4 of the remainder to her neighbor. She was left with the 63 pies. How many pies did Alice bake at first?

  13. Math

    At the potluck , there were 6 pecan pies, 7 lemon pies, 13 cherry pies, and 8 apple pies. Find the ratio in simplest form. Then explain its meaning.

  14. math

    A corner store sells two kinds of baked goods: cakes and pies. A cake costs $14 and a pie costs $8. In one day, the store sold 12 baked goods for a total of $144. How many cakes did they sell?

  15. physical science

    Joe baked a cake for his mother's birthday. When he removed the cake from the oven, Joe noticed that the cake had not risen. Joe guessed that the baking powder he had used was too old. He designed the following experiment to test his idea. Joe prepared two

  16. math

    Suzanne was baking treats for her bakery's grand opening. She made 4 cakes with 8 cups of flour. She baked 2 pies and 3 dozen cookies. Of the following ratios, which one does not illustrate a comparison from the items created in Suzanne's bakery? A. 1:9

  17. Math

    Meredith bakes 5 pumpkin pies. She cuts the pies into quarters and distributes the pieces equally among her neighbors. Each neighbor receives 3 4 of a pie. a) How many neighbors does Meredith distribute the pies to?

  18. math

    jessica baked 10 dozen cookies.she left 1/8 of the baked cookies home and took the rest to school for the bbake sale.how many cookies did jessica take to school?

  19. Health

    Trans fats can best be limited in the diet by? A: drinking low-fat milk B: eating chicken instead of beef C: eliminating milk D: limiting baked goods I think B

  20. MATHS

    A bakery baked buns and cakes in the morning in the ratio 4:1 After selling 50 buns and 10 cakes in the afternoon, the ratio of the number of buns to the number of cakes left became 3:1 a) Find the number of bums that the bakery baked in the morning b)

  21. Math Analysis -graphical method

    a bakery makes both cakes and cookies. each batch of cakes reqire 2 hours in the oven and 3 hours in the decorating room. each batch of cookies need 3/2 hours in the oven and 2/3 of an hour decorating room. the oven is available no more than 15 hours a a

  22. English

    June Walters, along with her friend, __________ baked some delicious cakes. A.have B.has C.have been D.haven't I think it is B...A sounds better but I think it is A...?

  23. Math

    A bakery sells apple pies for $12 each and pumpkin pies for $15 each. In one day, they make $100 from selling apple and pumpkin pies. Write an equation to show how apple pies a and pumpkin pies p are related to money the bakery made.

  24. Eng 2

    Which sentence has a compound predicate with a direct object? a) Anne backes cakes and cookies. b) Anne loves to bake cakes. c) Anne took baking classes d)Anne baked a cake and ate it

  25. maths

    there are 7 children standing in a line ,not all of whom have the same number of cakes with them, if the first child distributes his cakes to the remaining six children such that he doubles their respective no.of cakes ,then he will be left with four

  26. Writing/English

    I was wondering if someone could look my softcopy resume over. Is this good for a softcopy? Thanks for the help! :) Name Address Cake Decorator I started training to be a decorator in 2003. I became a part time decorator about a year later in 2004. Now in

  27. math

    The Flour Power Bakery makes 200 cherry cheesecakes at a cost of $2.45 each. If a spoilage rate of 5% is anticipated, at what price should the cakes be sold to achieve a 40% markup based on cost

  28. Math

    A Baker uses 1 3/4 sacks of flour when baking cakes for his bakery. How many sacks of flour will the in days

  29. maths

    Please help! At a cup cake baking competition, Alan baked 55 fewer cupcakes than Tom while Sally baked twice as many cupcakes as what Alan and Tom baked together. If the three of them baked a total of 1125 cupcakes, how many cupcakes did Tom bake? Many

  30. algebra

    Jesse and Larry entered a pie eating contest. Jesse ate 5 less than twice as many pies as Larry. They ate a total of 16 pies. How many pies did each eat.

  31. MicroEcon

    The market for apple pies in the city is competitive and has the following demand schedule: Price Quantity Demanded $1 1,200 2 1,100 3 1,000 4 900 5 800 6 700 etc... 13 0 Each producer in the market has fixed costs of $9 and the following marginal cost:

  32. math

    At Laurita's bakery 3/5 of the baked goods are pies and the rest are cakes. 1/3 of the pies are coconut. 1/6 of the cakes are angel-food. What fraction of all of the baked goods at Laurita's Bakery are coconut pies? What fraction of all of the baked goods

  33. algebra

    A corner store sells two kinds of baled goods:cakes and pies.A cake costs $13 and a pie cost $6.In one day ,the store sold 9 baked goods for a total of $75 .How many cakes did they sell

  34. math

    There are ten children standing in the line, not all of whom have the same number of cakes with them. If the first child distributes his cakes to the remaining six children such that he doubles their respective number of cakes, then he will be left with

  35. Math

    Mrs. Smith baked three pies for a party. She cut each pie into six slices. She served 2 1/3 of the pies. How many slices of pie did Mrs. Smith serve?

  36. math

    Mohan and Sohan went to a bakery shop. Mohan bought 6 puffs, four burgers and three cakes and used up all the money he had. Sohan bought three puffs, eight burgers and six cakes and spent 20% more than Mohan. What percent of his money did Mohan spend o

  37. math

    The Flour Power Bakery makes 200 cherry cheesecakes at a cost of $2.45 each. If a spoilage rate of 5% is anticipated, at what price should the cakes be sold to achieve a 40% markup based on cost?

  38. Business Math

    The Flower Power Bakery makes 200 cherry cheesecakes at a cost of $2.45 each. If a spoilage rate of 5% is anticipated, at what price should the cakes be sold to achieve a 40% markup based on cost?

  39. math

    a bakery sells bagels for $0.85 each an muffins for $1.10 each the bakery hopes to earn $400 each day from these sales. Write an equation that represents the total amount the bakery would like to earn selling bagels and muffins each day. (sorry I have no

  40. math !

    1)You roll a 6-sided number cube twice. Find P(3, then even). Write the probability as a fraction in simplest form. 2)Sasha visits the ice cream parlor and asks the server to randomly choose her bowl color, ice cream flavor, and topping for her. Use the

  41. Math

    At Laurita's bakery 3/5 of the baked goods are pies and the rest are cakes. 1/3 of the pies are coconut. 1/6 of the cakes are angel-food. What fraction of all of the baked goods at Laurita's Bakery are coconut? What fraction of all the baked goods at

  42. mathematics

    At Arthur’s Bakery, 1 8 of the baked goods are cakes, and the rest are pies. One third of the pies are cherry. What fraction of all of the baked goods at Arthur’s bakery are cherry pies?

  43. Math

    Carlos baked a dozen cupcakes for the village fete.Half the cakes had pink icing and half had blue icing. Two of the cakes with blue icing and 3 cakes that had pink icing had a cherry on top. The rest of the pink cakes and 1 of the blue cakes had chocolate

  44. homework math

    For every 20 cakes ordered from Barry's Bakery, 8 cakes ordered are chocolate. Which proportion can be used to determine x, the total number of cakes ordered from the bakery when 30 chocolate cakes have been ordered? A. 8/12 = x/30 B. 8/20 = x/30 C. x/8 =

  45. Algebra

    On Saturday barkers bake sale sold 8 cakes and 12 pies, making a total of $164. On Sunday they sold 10 cakes and 4 pies, earning $128. What is the price of cake? What is the price of pie?

  46. Logical reasoning practice

    Karen baked desserts for a charity fund-raiser. She made 8 pies, 2 cakes, and 2 batches of cookies. She never baked more than two desserts in any 1 day, and she never made two of the same dessert in 1 day. What is the highest number of desserts that Karen

  47. Math

    Keisha spent all day baking pies and cookie cakes for Party. Each pie had to bake for 48 minutes, and each cookie cake had to bake for 18 minutes. All together , keisha baked 9 desserts one at a time for a total of 4 hours and 12 minutes. How many cookie

  48. help my son's math

    Dan baked enough peach pies for each of his 20 friends to have 1/8 of a pie. How many pies did he bake.

  49. math

    Jordana baked 4 apple pies. she wants to share them equally among 3 neighbors. what fractional part of the pies will each neighbor get?

  50. math

    dan baked 20 pies for his friends to have 1/8 of a pie how many pies did he bake?

  51. MATH HELP PLEASE !!

    Lexi works in a bakery that bakes 500 cakes each day. When 20 cakes were cut, it was discovered that 3 of them had uneven cake layers. Estimate how many cakes have uneven layers each day. Tee👅👸🏾✨

  52. math

    A mother can make good cakes and pies. If she bakes 2 chocolate cakes and 1 apple pie, and then cuts them into 8 pieces each how many pieces would a family of 4 get altogether

  53. business math

    The flour power bakery makes 200 cherry cheese cakes at a cost of 2.45 each. If a spoilage rate of 5% is anticipated at what price should the cakes be sold to achieve a 40% markup based on cost?

  54. math

    The sunshine bakery sells pies at a fixed price o p dollars per pie. The total number of pies demanded daily, D, is related to the price, p, in dollars by the equation: D = -10p + 200 On the other hand, the daily supply of pies, S, is related to the price,

  55. 5th Grade Math

    Kate baked 3 pies for a family reunion. She cut each pie into 8 slices. the family ate 2/3 of the pies. How many slices of pie were eaten? And how would i show it if i had to show the pies?

  56. Maths

    Please help me, Wendy went to a bakery to buy cakes and doughnuts. She spent $14 altogether on 30 cakes and doughnuts. Each cake cost 40 cents and each doughnut cost 50 cents. How many cakes and doughnuts did she buy?

  57. Math

    If I spent $32 on products for baked goods and sold $92 dollars worth of baked good what’s my profit?

  58. english grammar

    He can bake cakes He can make pastries and pies.

  59. Algebra

    Steve and Belinda are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and cherry pies. John sold 3 apple pies and 9 cherry pies for a total of $183. Belinda sold 6 apple pies and 13 cherry pies for a total of $276. What is the cost each

  60. Algebra

    Set up and solve a system of equations for each problem John and Belinda are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and cherry pies. John sold 3 apple pies and 9 cherry pies for a total of $183. Belinda sold 6 apple pies and 13

  61. social studies

    A baker in Arkansas wants to sell expensive cakes she has already determined the tools and resources she will need to produce them which of the following list answers the third basic economic question for her business A. Her Bakery would be allocated in an

  62. math-please help

    this is a two part question. Dylan owns a bakery where she sells cakes for $20 each, pies for $15each,and doughnuts for $2 each. Her total income,t, can be computed using the equation t=15p+2d+20c 1) solve this equation for d t=15p+2d+20c -15p -15p t

  63. Math-Fractions

    Abby baked 5 cherry pies. She wants to share them equally among 8 of her neighbors. How much of a pie will each neighbor get?

  64. health

    which of the following could reduce your cholesterol?A.cheese, B.fatty foods, C.cakes,pies, D. a low-fat diet.is D the correct answer.

  65. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells her pies for $4 each, what

  66. Algebra

    The cost of CAKES BY KATE to make a cake is a setup fee of $30 plus $9 per cake tier. The cost of MAGICAL BAKERY is $45 for a setup fee and $6 per cake tier. When would the costs be the same? (How many cakes would you need to purchase) Which company would

  67. 7 grade fraction word problem

    I am a mom that can't figure out how to help my daughter with this problem. Alicia is making pies. She uses 1 1/2 cups of sugar for every 2 pies. She has 5 1/4 cups left. How many more pies can she make? I think the answer is 7 pies but not sure how to

  68. math

    the thompson family o5 invited 12 guests for dinner. ronald baked 2 pumpkin pies which he cut into 8 slices each. is this pie to serve everyone

  69. math

    find th numbers of cups of sugar needed if for each pie you use 3 cups of sugar 2 pies, 3 pies 4 pies 5 pies 6 pies

  70. Math

    The baker made 258 cakes.100 cakes were bought of a party.how many cakes were left?

  71. calculus

    You operate a bakery. You buy cakes from a supplier who charges you $5 per cake. Government regulations dictate that you can only charge a price between $10 and $20 per cake. Your research shows that if you were to charge $x per cake, you would sell 125 -

  72. math

    Jenna baked apple pies for a family reunion. Each pie was cut into 9 pieces. Her family ate 28 pieces of pie. Write the number of pies Jenna's family ate as an improper fraction and as a mixed number.

  73. statistics

    Mamma temte bakes six pies a day that cost $2. on 15% of the days she sells 3 pies, on 30% of the days she sells 4. On 55% of the days she sells six pies, if mama temte sells her pies for $6 each, what is her expected profit for a days worth of

  74. Math

    For Each problem set up a legend set up two equations write answers in full sentences( solve using elimination Castle and Gabriella are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and lemon meringue pies. Castle sold 6 apple pies and

  75. Math

    Which of the following statements demonstrates unit rate? A. Tony bought stationary goods worth $6.98 B. Rita drives a car at 50 miles per hour C. Jennifer types faster than Kyle in 1 minute D. The school has 90 children every 3 buses Kara needs 15 apples

  76. math

    The Flour Power Bakery makes 200 cherry cheesecakes at a cost of $2.45 each. If a spoilage rate of 5% is anticipated, at what price should the cakes be sold to achieve a 40% markup based on cost?

  77. math

    the flour power bakery makes 200 cherry cheesecakes at a cost of $2.55 each. if a spoilage rate of 3% is anticipated, at what price should the cakes be sold to achieve a 35% markup based on cost?

  78. math

    Rhonda bakes p pies. Mary bakes 3p pies. If together they bake 20 pies, how many pies does Mary bake?Rhonda bakes p pies. Mary bakes 3p pies. If together they bake 20 pies, how many pies does Mary bake? I would've thought p+3=20 so 20-3=17 making it p=17

  79. 5th grade math (word problems)

    Mrs. Jones bakes pies. She always cuts each pie into 8 slices. Ther are 13 slices left on the counter. How many pies are on the counter? (write as mixed number). work: 13/8 = 1 5/8 pies. Is this correct?

  80. Math

    Stupendous Supermarket has agreed to sell Uncle Edsel's homemade Rhubarb and Clam Pies. Each pie has a radius of 4 inches. If the store decides to display 10 of them in a single row across the top of the bakery counter, how wide will the display be?

  81. Writing/English

    I was wondering if someone could look over this softcopy resume Nicole Medina Campus Address Permanent Address Education [Click here and state your degree earned, year graduated, school attended] Courses Related to Major: Cake Decorator I started training

  82. Number operations/math

    Bill is selling funnel cakes at the county fair. After lunch, he has 2/3 of his original funnel cakes remaining. That evening, when the fair closes, he determines he sold 5/8 of the reaming funnel cakes. What expression can be used to find the fraction of

  83. Managerial Accounting

    Doughboy Bakery would like to buy a new machine for putting icing and other toppings on pastries. These are now put on by hand. The machine that the bakery is considering costs $78,000 new. It would last the bakery for ten years but would require a $9,000

  84. English

    1. What was their job? 2. They worked at a bakery. 3. He worked at a bakery, and she worked for a bank. 4. What were their jobs? 5. He worked at a bakery, and she worked for a bank. 6. They worked at a bakery. (Will you look at the questions and answers?

  85. Math

    One morning TeeDee's Pie House sold 2/10 of a shoo-fly pie,2 4/10 blackberry pies, 2 5/10 and banana cream pies. How many pies were sold that morning?

  86. Maths

    Colin paid $4 for 4 buns and 4 cakes. 3 buns cost as many as 2 cakes.What was the total cost of 5 buns and 5 cakes? (My teacher gave this to my class as a brainteaser. I'm Australian and I'm nowhere near the smartest in my class. My homework is due in 6

  87. math

    writing algebraic expressions: 1. there were 3 times more sugar cookies baked than chocolate chip cookies 2. the kids ate 10 fewer cookies than the number of pies they made to sell 3. kino & sandra made 12 more pounds of cookie dough than tommy

  88. math

    this problem is given me very much difficulty because of the set up and what to do. can someone assit me if you have a few minutes. thanks. Income. A baker has 250 units of flour, 90 of sugar, and 150 of raisins. A loaf of raisin bread requires 1 unit of

  89. math

    Kaitlin has four and two-thirds berry pies. She is going to share it equally among 12 people. How much pies will each person get?

  90. Math

    If I had five pies and my friends are 3and I made20 more how many pies what I have left after you add two more

  91. English

    1. You have smelled my cakes. 2. I haven't stolen your cakes. (What does each present perfect tense mean? Does each mean 'experience' or 'result' or 'accomplishment'?)

  92. math

    Katie is creating cakes using 4 colors. If she creates 'x' cakes using each color. How many did she create? Write an algebraic expression for this problem.

  93. Math

    On Monday, thirty percent of the pies sold at the pie store were apple. If 24 apple pies were sold on Monday, how many of the other pies were sold that day? I think I should start with 30/100 and 24/x but I am not sure. =80

  94. maths

    Sid and Libby are planning to sell pies at a local fair. They spend $200 to rent a table at the fair. Their costs for ingredients, other supplies, baking, and packaging are $3.00 per pie. Sid and Libby plan to sell the pies for $8 each. How many pies must

  95. Math

    Rachel gave 1/4 of a pie to each of 5 friends. How many pies did she give to her friends in all? Write the mixed number. Ms. Fuller has 2 2/6 pies left over from her party. Write the number of pies left over as a fraction greater than 1. How do I arrive at

  96. Math

    Danny started making food early for the lunch crowd.He chopped vegetables for 25 minutes and made salads for 20 minutes.He cooked soup and made the daily special for 50 minutes.Then he baked a cake and two pies.This took 1 hr and 5 minutes.If Danny stopped

  97. Math

    Colin paid $12 for 4 buns and 4 cakes. 3 buns cost as much as 2 cakes. What was the total cost of 6 buns and 9 cakes? I'm in Grade 5 :)

  98. my son's math help please

    Aaron baked two identical cakes.He cut one into 9 equal slices and the other into 18 equal slices.Which is greater 2/3 of the 9 slice cake or 1/3 of the 18 slice cake?

  99. English

    1. He has bought a ring. 1-1. He bought a ring and has it now. (#1 means #1-1, right? What about the following?) 2. You have smelled my cakes. 2-1. You smelled my cakes and you are satisfied with the smell now. 3. I haven't stolen your cakes. 3-1. I didn't

  100. Math

    Mat has 4pies jake has 4pies Sam has 3 pies can you write a muliplication sentence to find how many pies they have altogether

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20