Assume electricity cost 15 cents kw per hour....using the energy requirements.what is the per gram cost of energy to produce Na + AL? Useful info: 2NaCL --> 2Na + CL2 around 600 degree C; 14 KJ per g Na. Al-

51,876 results
  1. algebra

    Ryan buys cheese from the local farmer's market. The graph below shows the cheese cost (in cents) versus its weight (in ounces). Use the graph to answer the questions. Cost (cents) y6121824303642485460x1234567890 Weight (ounces) (a) How much does the cost

  2. math

    A rectangular box with a volume of 320 cubic units is to be constructed with a square base and top. The cost per square foot of the bottom is 15 cents, for the top 10 cents, and for the sides is 2.5 cents. Find the dimensions that minimize the cost of

  3. math

    a parking lot charges $1.50 for the first hour of parking and 55 cents for each additional half hour how much would it cost to park a car from 12:45pm to 6:15 pm

  4. statistics

    Assume that the mean hourly cost to operate a commercial airplane follows the normal distribution with a mean of $2,225 per hour and a standard deviation of $220. What is the operating cost for the lowest 5 percent of the airplanes?

  5. Math

    Terry bought some gum and some candy. The number of packs of chewing gum was one more than the number of mints. The number of mints was three times the number of chocolate bars. If gum cost 6 cents a pack, mints cost 3 cents each, and chocolate bars cost

  6. Math

    a photocopy store advertises the following prices: 5 cents per copy for the first 20 copies, 4 cents per copy for the 21st through 100th copy, and 3 cents per copy after the 100th copy. Let x be the # of copies, and let y = the total cost of the

  7. science

    an electric heater draws 5A of current from the 120-V power line. How much will it cost to run this heater for one day if the cost of energy is 10 cents

  8. Math

    An apple cost x cents and an orange costs y cents more than an apple .Express the cost of 8 apples and 12 oranges in term of X and Y.

  9. Algebra

    Solving using 2 equations in two variable: Jason bought a total of 7 postcards for 1.80. If small cost 20 cents and the large ones cost 30 cents, how many postcards of each size did he buy?

  10. math

    the cost per hour of running an assembly line in a manufacturing plant is a function of the number of items produced per hour. The cost function is C(x) = 0.28x^2 - 0.7x + 1 where C(x) is the cost per hour in thousands of dollars and x is the number of

  11. calc

    Modeling Cost An electricity company charges its customers a base rate of $10 a month, plus 6 cents per kilowatt-hour (kWh) for the first 1200 kWh and 7 cents per kWh for all usage over 1200 kWh. For example, if a customer uses 1400 kWh in a month, they

  12. math

    A fruit seller bought m pears and twice as many mangoes. He also bought 10 fewer peaches than pears. Each pear cost RM 0.40 cents, each mango cost RM 0.50 cents while each peach cost RM 0.80. If the fruit seller paid RM 102. Find the value of m.

  13. Alg I

    One type of decorative ribbon regularly costs $3.59 per yard. When the ribbon is on sale, it cost $2.19 per yard. Which is the closest to the difference in the cost per inch for the ribbon when it on sale compared to its regular price? A. 1.9 cents per

  14. Math

    PLEASE HELP ME At the taste Bakery,cupcakes cost fifty cents each.Bagel cost a dollar twenty five.How much more do two bagels cost than two cupcakes

  15. Math

    A small truck is to be driven 300 miles on a freeway at a constant speed of x miles per hour. Speed laws on the freeway require that a truck must be driven between 30 miles per hour and 70 miles per hour. assume that fuel cost $3.50 per gallon. in

  16. math,correction

    Assume that each situation can be expressed as linear cost function. Find the cost function in each case. Marginal cost $90;150items cost $16,000 to produce. this is what i end up. c(x)=90x-11900 That is correct if the cost function is linear, which is

  17. computer science

    A Bagels store charges 75 cents per bagel for orders of less than a half-dozen bagels and 60 cents per bagel for orders of a half-dozen or more. Assume that the number of bagels ordered has been stored in a variable named NumBagels. Write VB code that

  18. AP Physics 1

    If electrical energy costs 12 cents, or $0.12, per kilowatt-hour, how much does it cost to operate an electric over for 5.0 h if it carries a current of 20.0 A at 220 V?

  19. Science

    1. An electric space heater draws 15.0 A from a 120 V source. It is operated, on average, for 5.0h (hours) each day. a) How much power does the heater use and b) At $.10 per kWh, what does it cost to operate the heater for 30 days? 2. Suppose each person

  20. epoka university

    1) The cost that is related to the particularly cost object and can be traced to it in an economically feasible (cost-effective) way is called: o Indirect cost o Cost tracing o Direct cost o Variable cost

  21. Math

    3) Less than ½ hour free , 1/2 hour or more, but less than 1 hour is 3o cents 1 hour or more, but less than l⅓ hours ISS hours or more, but less than 2 hours 60cents 90cents 4) Less than ½ hour hour or more, but less than 1 hour 1 hour or more, but

  22. Math 2

    The instruction booklet for a DVD player says that the player uses about 0.4 kilowatt of electricity per hour. If electricity costs $0.20 per kilowatt per hour. How much does it cost to run the player for an hour?

  23. math

    A local photocopying store advertises as follows. " We charge 9 cents per copy for 150 copies or less, 6 cents per copy for each copy over 150 but less than 210 , and 3 cents per copy for each copy 210 and above. " Let x be the number of copies ordered and

  24. Chemistry

    A household receives a $155 electricity bill. The cost of electricity is $0.129/kWh.How much energy, in joules, did the household use?

  25. Accounting

    The Fairport Machine Shop wants to develop a cost estimating equation for its monthly cost of electricity. It has the following data: Cost of Electricity (Y) $13,000 $15,000 $17,000 $14,500 Direct Labor-Hours (X) 1,500 1,700 2,000 1,600 What would be the

  26. Math

    Assume it costs Microsoft $4,300 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,290 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function. C(x)= (what formula do I use to get the cost function, because I can't get it) What was the cost to manufacture each

  27. Math

    In a store, pencils have one price and pens have another. 3 Pencils and 2 pens cost 78 cents. 2 pencils and 3 pens cost 72 cents. How much does 1 pencil and 1 pen cost? Help! I don't get this.

  28. math

    a parking lot charges 1.50 for the first hour of parking and 55 cents for each additional half hour. How much would it cost to park a car from 12:45 pm to 6:15 pm

  29. Math

    How much does it cost in dollars to watch the 5.00 hour-long coverage of the Super Bowl on a 115 Watt television set? Assume that one kWh electricity costs 9.41 cents.

  30. math

    Consumers pay for electricity by the kilowatt-hour (the amount of electricity used by a 1,000-watt appliance in one hour). If electricity costs 10cents per kilowatt-hour, what is the cost of running a 100-watt lamp for 1. 1 hour? 2. 24 hours? 3. 1 year?

  31. Math

    For Uncle Joe's dairy farm with 200 cows the cost of a methan digester is about 400 dollars. ASsume that the farm uses 800,000 kilowatt hours of electricity each year at a cost of $0.20 per kwh. The waste from a single cow can produce 2.0 kwh of

  32. physics

    A microwave oven has a power requirement of 1250 W. A frozen dinner requires 6.5 min to heat on full power. If the cost of electricity is 12 cents per kWh, how much does it cost to heat the dinner?

  33. science

    what is the centeraltheme of the ' As Cheap as Coal" portion in Section 8 . 1 of your text. (Point: 1 ) The cost of renewable energy is too high for massive adoption with U. S. The cost of renewable energy is currently about the same or less than

  34. math

    Bob finds that the cost of driving his truck is 92 cents per mile. Give a symbolic and graphical representation for a function f(x) that computes the cost in dollars of driving x miles. Assume 0

  35. Math

    A rectangular box with a square base of length x and height h is to have a volume of 20ft^3. The cost of the top and bottom of the box is 20 cents per square foot and the cost of the sides is 8 cents per square foot. Express the cost of the box in terms

  36. math

    Mr. McCoy spent 35 cents at the hardware store buying nails and screws. Nails cost 4 cents, and screws cost 3 cents. If Mr. McCoy bought exactly 10 items, how many of each did he buy?

  37. algebra

    Finances. During one month, a homeowner used 500 units of electricity and 100 units of gas for a total cost of $352. The next month, 400 units of electricity and 150 units of gas were used for a total cost of $304. Find the cost per unit of gas. Please

  38. Chemistry

    Assume electricity cost 15 cents kw per hour....using the energy requirements.what is the per gram cost of energy to produce Na + AL? Useful info: 2NaCL --> 2Na + CL2 around 600 degree C; 14 KJ per g Na. Al- 2Al2O3-->4Al+3O2 1000 degrees C; 30 KJ per g Al

  39. phyical science

    A microwave oven has a power requirement of 1235 W. A frozen dinner requires 6.0 min to heat on full power. (a) How much electrical energy (in kWh) is used? 1 kWh (b) If the cost of electricity is 12 cents per kWh, how much does it cost to heat the dinner?

  40. math,algebra

    I have to write a linear cost function for the situation given. And identifying all variables used. the problem reads: A parking garage charges 50cents plus 35 cents per hal-hour. This is what i tried but i am definately not sure how to do it: cost

  41. MATH

    I am new to this site. I am not sure if my last post went thru, with my calculations for review, so I will copy and paste my entire query. Thanks for your assistance. === Additional questions: this is for a form I need to fill out regarding my medications.

  42. chemistry

    In reducing Ag⁺ ion for plating onto jewelry, an operating cell voltage of 4.00 V is required. If you run a business that does this kind of work, how much will the electrical energy cost to coat 1.0 x 10⁴ necklaces with 0.10 g silver each? Assume that

  43. Physics

    Ken has five 200W security lights on outside of home. How much energy do the security lights use in 8 hrs? If the cost of electricity is 8 cents per kWh,what is the cost of operating the security lights ? Please help I'm not sure which formula to use?

  44. science

    A microwave oven has a power requirement of 1248 W. A frozen dinner requires 6.9 min to heat on full power. (a) How much electrical energy (in kWh) is used? (b) If the cost of electricity is 12 cents per kWh, how much does it cost to heat the dinner?

  45. math !!!! :O

    The cost of making money varies form coin to coin: Pennies: 0.8 cents each Nickels: 2.9 cents each Dimes: 1.7 cents each Quarter: 3.7 cents each Half dollars: 7.8 cents each What is the cost of making $5.00 worth of each coin?

  46. engineering

    A cast-iron saucepan of mass 1.4kg is filled with 5L of water at 15°C, placed on an electric hotplate, and bought up to boiling point. What is the cost of the energy used if the electricity costs 10 cents per kWh and the hotplate has an efficiency of 70%.

  47. electricity 188

    hi my name is christina and i have an electrical question i need help with. i am taking power engineering electrical 188. the question is: how much will ity cost to use 6 lamps of 100 W each if they burn for 5 hours each evening in a month (30 days). the

  48. Algebra

    Solving using 2 equations in two variable: Jason bought a total of 7 postcards for 1.80. If small cost 20 cents and the large ones cost 30 cents, how many postcards of each size did he buy?

  49. College Physics

    On average, an electric water heater operates for 3.4h each day. If the cost of electricity is $0.3 kWh, what is the cost of operating the heater during a 30-day month? The power of a typical electric water heater is 4500 W. Cost= Dollars What is the

  50. Math

    A manufacturer produces certain devices. The fixed cost of production is $2000. The first unit produced cost $2 and the cost per unit increases by 20 cents or each additional unit produced. What is the total cost C of producing x units?

  51. Physics

    An Electricity account shows that a household has used 1400 units of electrical energy during a three month period. Calculate : a)the number of joules of energy used in this time. b)the average number of joulesof energy used perday . c)the average power

  52. help!/ very puzzled

    remon rented a sprayer and a genarator. On his first job, he used each peice of equipment for 6 hours at a total cost of $90. On his second job,he used the sprayer for 4 hours and the genarator for 8 hours at the cost of $100. what was the hourly cost of

  53. Math

    An airplane crosses the Atlantic Ocean​ (3000 miles) with an airspeed of 600 miles per hour. The cost C​ (in dollars) per passenger is given by C(x)=150+x/20+36,000/x What is the cost per passenger for quiescent​ (no wind)​ conditions? What is the

  54. Math

    An open rectangular tank (no top) with volume 11 cubic meters has a square base. The base has side x m. Write an equation for the surface area of the tank as a function of the length x. Surface Area = ? b. The base costs 1.1 cents/square m and the sides

  55. Math

    uh oh if pencils cost 20 cents and pens cost 30 cents each find the cost of the following items number 36 has r pens and p pencils

  56. math

    A airplane crosses the Atlantic Ocean (3000 miles) with an airspeed of 600 miles per hour. The cost C (in dollars) per passenger is given by... C(x)= 150 + x/20 + 36,000/x Where x is the ground speed (airspeed plus or minus wind). a. What is the cost per

  57. science.......

    An electric bulb is marked 220v60w. An ammeter in the circuit shows the bulb uses a current of 0.2727A. The bulb burns for an hour. Calculate the following: A. The electrical energy consumption B. The cost for the bulb to burn for one hour if the cost of

  58. Physic

    Fan -- 15W Heating elements -- 1.2kW Mains -- 240 A) calculate the weekly cost of having the fan heater with the warm air setting on for 3hours each day. Assume that the cost of electricity is 0.25 cents per kWh.

  59. Math- Linear Programming

    A dog food is to be mixed from three kinds of ingredients: rolled oats, beef parts, and whey. The cost of each is 20 cents, 40 cents, and 35 cents per lb. Each ingredient contains 50, 450, and 200 units of protein and 350, 65, and 100 units of carbohydrate

  60. Physics

    At 7.65 cents per kilowatt-hour, what does it cost to operate a 10.0 hp motor for 6.00 hr? At 7.65 cents per kilowatt-hour, what does it cost to leave a 75.0 W light burning 24.0 hours a day?

  61. calculus

    Find the minimum cost of producing a can that contains 1000mm^3 if the cost of the metals is 2 cents per mm^2 and the cost to weld the seams is 1 cent per mm. Assume three welds;one around the top, one around the bottom, and one down the side.

  62. science check plzzzzzzzzzz

    if your computer uses 2.5A at 120V, how much will it cost to use the computer for 4 hours a day, seven days a week for two weeks? assume that the cost of electricity is $0.09 for every kWh*h of energy. i solved it like this way could you check of i got it

  63. home economics

    Imagine that the efficient provision of telephone calls in a medium-sized city involves an initial investment of $100 million financed by borrowing at 6 percent and variable cost of 5 cents a phone call. The phone company's annual fixed cost would be $6.0

  64. Word Problem Cost minimization

    Don Garcia needs at least 24 units of vitamin A per day. Each green pill provides 4 units and each red pill provides one unit. Green pills cost 3.5¢ each and red pills cost 1¢ each. How many of each kind of pill should he take to minimize his cost? Green

  65. Mathematics

    Eggs cost 90 cents a dozen. Peppers cost 20 cents each An omelette consist of 3 eggs and a quarter pepper what is the cost of ingredients for 8 omelets SHOW ALL WORKING

  66. Physics

    Jemima is sanding some floorboards with an electric sander which has a power rating of 360W. Jemima has the sander on for 45 minutes. The Sander is only 55% efficient. The electricity supplier charges 14.8p per kWh. What will be the cost of the 'wasted'

  67. Calculus, Surface Area Pt.2

    The base costs 0.9 cents/square cm, the front costs 0.8 cents/square cm and the sides and back cost 1.3 cents/square cm. The cost of the material to make the box is : Cost = ?

  68. Calculus, Surface Area Pt.2

    The base costs 0.9 cents/square cm, the front costs 0.8 cents/square cm and the sides and back cost 1.3 cents/square cm. The cost of the material to make the box is : Cost = ?

  69. algebra

    A store sells a 1-liter container of juice for 75¢ and a 2-liter container for $1.40. Assume that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship. How many liters would be in a container that

  70. economics

    i have some questions please help Transportation equipment that was purchased in 2004 for $200,000 must be replaced at the end of 2009. what is the estimated cost of the replacement, based on, the following equipment cost index: Year INDEX YEAR INDEX 2004

  71. Pre-Calculus

    A local photocopying store advertises as follows. " We charge 14 cents per copy for 150 copies or less,6 cents per copy for each copy over 150 but less than 230, and 3 cents per copy for each copy 230 and above. " Let x be the number of copies ordered and

  72. Algebra

    Patty’s Burgers sells three hamburgers and two milkshakes for three dollars and thirty five cents. One hamburger and one milkshake cost one dollar and thirty cents. Find the cost of a hamburger. I got 89 cents but its not working

  73. Physics

    A storage battery has an emf of 6.3 volts and an internal resistance of 0.01 ohm. it is to be charged for 120 amperes.hours from a 30 volt emf source having a resistance of 0.08 ohm at the rate of 20 amperes. a. compute for the resistance needed b. what is

  74. physics

    How much will it cost you (in cents) to operate a 29 Ω electric skillet on a standard 120 V outlet for 5 hours and 36 minutes? The unit price for electrical energy in this case is 7.350 cents/kWh.

  75. Math

    A mechanic bought bolts in three sizes the smallest bolts cost 15 cents each the next larger sized bolts cost 20 cents each and the largest sized bolts cost 30 cents each the mechanic spent as little money as possible but spent the same amount on each bolt

  76. Math

    PLEASE HELP!!!!!! I don't understand the question! The cost (C) of photocopies is 6 cents each for first 30 and 4 cents for each one after the first 30(Use x for the total number of photocopies. Assume x> 30]

  77. College Algebra

    Mints cost 5 cents each and gumballs cost 3 cents each. Kathleen spent 60 cents buying x mints and y gumballs. Slope intercept form: y=-5/3+20 What is the slope and what does it represent in this problem?

  78. Statistics

    Assume that the mean hourly cost to operate a commercial airplane follows the normal distribution with a mean of $2,325 per hour and a standard deviation of $240. What is the operating cost for the lowest 5 percent of the airplanes?

  79. Physics

    At 7.65 cents per kilowatt-hour, what does it cost to operate a 8.00 hp motor for 7.00 hr?

  80. Algebra

    Assume it costs Microsoft $4,300 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,290 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function. C(x)= (what formula do I use to get the cost function, because I can't get it) What was the cost to manufacture each

  81. Science asap!!!

    This question is about energy efficiency. e.g. more efficient A= B C D E Less Efficient my question An old freezer has an energy consumption per year of 350kwh use the equation in the box to calculate the extra cost of using the old freezer for one year

  82. College Algebra

    Pencils cost 20 cents and pens cost 50 cents. Mabel buys x pencils and y pens, spending $2.00. Write an equation in standard form with integer coefficients that relates x and y.

  83. Math

    Suppose that the cost of a truck rental is related to the number of hours the truck is rented by a linear equation. Also, suppose the cost of a 2-hour rental is $55 and the cost of a 3-hour rental is $65. Find the cost of a 6-hour rental.: *

  84. physics

    The cost of gasoline per hour for running a certain car is directly proportional to the square of the speed. I f the cost is $2.40 per hour for a speed of 40 km/h, what is the cost per hour for a speed of 60 km/h?

  85. POM

    Acme Tire Service completed 100 tire changes, 6 brake jobs, and 16 alignments in an eight hour day with his standard crew of 6 mechanics. A brake specialist cost $16 per hour, a tire changer costs $8 per hour and an alighnment mechanic cost $14 per hour.

  86. calculus

    A cylindrical can is to be made to hold 100cm cubic.The material for its top and bottom cost twice as much per cm square as that for its side. The objective of this problem is to find the radius and the height of this cylinder such that its cost is

  87. science check plzzzzzzzzzz

    if your computer uses 2.5A at 120V, how much will it cost to use the computer for 4 hours a day, seven days a week for two weeks? assume that the cost of electricity is $0.09 for every kWh*h of energy. i solved it like this way could you check of i got it

  88. science check plzzzzzzzzzz

    if your computer uses 2.5A at 120V, how much will it cost to use the computer for 4 hours a day, seven days a week for two weeks? assume that the cost of electricity is $0.09 for every kWh*h of energy. i solved it like this way could you check of i got it

  89. science

    A microwave oven has a power requirement of 1235 W. A frozen dinner requires 6.0 min to heat on full power. (a) How much electrical energy (in kWh) is used? b) If the cost of electricity is 12 cents per kWh, how much does it cost to heat the dinner?

  90. Algebra 1- Please help whenever you get the chance

    The monthly cost of electricity in Smithville is determined by the function C(e) = $0.16e + $24.54, where e is the amount of electricity used in kilowatt-hours (kWh) and C(e) is the total cost. If the Fox family used 872 kWh of electricity last month, how

  91. calculus

    Suppose that the cost of operating a truck in Mexico is cents per mile when the truck runs at a steady speed of v miles per hour. The top speed of the truck is 100 mph. Assume that the driver is paid 10 dollars per hour to drive the truck, and he is to

  92. economics

    What is the opportunuity cost if you make 15 a hour but you decide not to work for a 1 hour and go to the movie which cost 10 what is the opportunity cost?

  93. Algebra

    Amy bought 18 stamps. Some were for postcards and cost 35 cents. The others were for regular mail and cost 49 cents. She spent $7.28 on the stamps. How many of each did she buy?

  94. College Algebra

    Mints cost 5 cents each and gumballs cost 3 cents each. Kathleen spent 60 cents buying x mints and y gumballs. Slope intercept form: y=-5/3+20 What is the y-intercept and what does it represent in this problem?

  95. physics

    If electrical energy cost 5.00 per kilowatt hour, what will be the daily cost of using a 50 watt bulb for 4 hours a day when connected across a 220 volt source?, help please!

  96. Physics

    An Electricity account shows that a household has used 1400 units of electrical energy during a three month period. Calculate : a)the number of joules of energy used in this time. b)the average number of joulesof energy used perday . c)the average power

  97. Math again!!

    Price: 64 cents/100 g= $_______/kg Quantity: 4kg Total cost: $______/kg x ________ =$_________ How many g in a kilogram? what does "kilo" mean? If 100 g cost $0.64 then 1000 g cost ?????

  98. Pre-Calculus

    A local photocopying store advertises as follows. " We charge 14 cents per copy for 150 copies or less, 6 cents per copy for each copy over 150 but less than 230, and 3 cents per copy for each copy 230 and above. " Let x be the number of copies ordered and

  99. College Algebra

    Mints cost 5 cents each and gumballs cost 3 cents each. Kathleen spent 60 cents buying x mints and y gumballs. Write an equation in stand form that represents all the different combinations of mints and gumballs that Kathleen might have purchased.

  100. algebra/trig

    You need a 100 pounds of two types of candy that cost 50 cents per pound and 75 cents per pound. A.) Verify that your total cost is c(x)=0.50x + 0.75(100-x) thx a ton:)

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20