According to the American Automobile Association (AAA), the mean cost of a gallon of regular unleaded fuel in 2007 was $2.835. AAA noted that the standard deviation of the fuel price was $0.15. A random sample of n=100 gas stations

22,725 results
  1. Math HELP!

    The cost of your favorite lemonade is $3.84 for 3 gallons. Write this as a unit rate. A. $3.84/1 gallon B. $1.28/1 gallon C. 1 gallon/$1.28 D. $1.45/1 gallon Is the answer b?

  2. math

    a 12.0 gallon gasoline tank holds 66.0 pounds of gasoline. If this gasoline cost $3.50/gallon, what is the cost of 1 gram of gasoline.. I need help with just the set up part.. I don't know where to start.. help please

  3. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for a 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon C $3.08 per gallon D $2.98 per gallon

  4. Sport Strategies ~ Football

    The sport of Association football is quite different from football in American culture. In the statements provided, select the one in which association football and american football are not similar. a. having players wear cleated shoes b. having players

  5. Math Help!!

    When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of unleaded gasoline at 2$, he can seek approximately 20,000 gallons per day. When he sets the price of gas at 5$ per gallon, he can sell approximately 14,000 gallons per day. Let G(x) denote the

  6. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per gallon diesel $2.98 per gallon

  7. Math

    The price of a gallon of unleaded gas was $2.86 yesterday. Today, the price fell to $2.81 . Find the percentage decrease. Round your answer to the nearest tenth of a percent.

  8. Statistics

    Automobile repair costs continue to rise with the average cost now at $367 per repair (U.S. News & World Report website, January 5, 2015). Assume that the cost for an automobile repair is normally distributed with a standard deviation of $88. Answer the

  9. Social

    Is the american automobile association politcally conservative or liberal? How do you know?

  10. Programming and Design

    Draw the hierarchy chart and design the logic for a program that calculates the projected cost of an automobile trip. Assume that the user's car travels 20 miles per gallon of gas. Design a program that prompts the user for a number of miles driven and a

  11. Math-Algebra 1

    The price of a gallon of unleaded gas has dropped to $2.80 today. Yesterday's price was $2.87 . Find the percentage decrease. Round your answer to the nearest tenth of a percent.

  12. Economics

    Engineers at a national research laboratory built a prototype automobile that could be driven 180 miles on a single gallon of unleaded gasoline. They estimated that in mass production the car would cost $40,000 per unit to build. The engineers argued that

  13. Early childhood

    According to the text, which of the following is not a nutrition consultant? A. American Heart Association B. American Dietetic Association C. American Red Cross D. American Cancer Society

  14. Statistics

    According to the American Automobile Association (AAA), the mean cost of a gallon of regular unleaded fuel in 2007 was $2.835. AAA noted that the standard deviation of the fuel price was $0.15. A random sample of n=100 gas stations is selected and the mean

  15. economics

    engineers at a national research laboratory built a prototype automobile that could be driven 180 miles on a single gallon of unleaded gasoline. they estimated that in mass production the car would cost 40000 per unit to build. the engineers argued that

  16. Algebra 1

    Buying paint in large quantities is often less expensive. Five 1-gallon buckets cost 25% more than a single 5-gallon bucket. Suppose that a job requires g gallons of paint. For what values of g should a 5-gallon bucket be purchased to minimize cost?

  17. Algebra I

    1. Imagine you are at a gas station filling your tank with gas. The function C(g) represents the cost C of filling up the gas tank with g gallons. Given the equation a. What does the number 3.03 represent? b. Find C(2). c. Find C(9). d. For the average

  18. math statistics

    The average price of a gallon of unleaded regular gasoline was reported to be $2.34 in northern Kentucky (The Cincinnati Enquirer, January 21, 2006). Use this price as the population mean, and assume the population standard deviation is $.20. 1. What is

  19. statistics

    Mi Lang Motors has in stock three cars of the same make and model. The president would like to compare the gas consumption of the three cars (labeled car A, car B, and car C) using four different types of gasoline. For each trial, a gallon of gasoline was

  20. physical science

    one gallon= 3.785 liters. If you were charged $1.10 per liter at the pump for Regular, how much would you be paying per gallon? Assuming American price levels, do we stop at this station or drive on?

  21. statistics

    The average price of a gallon of unleaded regular gasoline was reported to be $2.34 in Northern Kentucky use this price as a population mean population standard deviation is $.20. question. what is the probability that the mean price for a sample of 30

  22. Math Help!!

    When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of unleaded gasoline at 2$, he can seek approximately 20,000 gallons per day. When he sets the price of gas at 5$ per gallon, he can sell approximately 14,000 gallons per day. Let G(x) denote the

  23. College Algebra

    Maria Mixed grades of gasoline in her car, she puts 10 gallon of regular and 8 gallon of premium for a total $46.96. I f premium costs $0.20 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline.

  24. Algebra I

    St. Polycarp Catholic Church is having a Turkey, Dressing, and Sausage Dinner fundraiser this weekend. In order to make a profit, at least $1150 in tickets must be sold. Tickets are sold for $6 each. Write the set of numbers, in set-builder notation and

  25. Math

    In December 2010, the average price of regular unleaded gasoline excluding taxes in the United States was $3.06 per gallon, according to the Energy Information Administration. Assume that the standard deviation price per gallon is $0.06 per gallon to

  26. Satistics

    **I don't want the answer, I want to know how to set the problem up and the formula that I need to use. I am online with a tutor right now, and they can't help me. :-( The average price of a gallon of unleaded regular gasoline was reported to be $2.34 in

  27. politics

    Which of the following interest groups is considered to have the most influence over Congress? A. The American Bar Association B. The Sierra Club C. The National Education Association D. The National Rifle Association d?

  28. Math

    Ranchers in the American west often wear what is called a 10 gallon hat. However, a 10 gallon hat actually holds only 3/4 gallon. How many 10 gallon hats would be needed to hold 10 gallons?

  29. c++

    Write a C++ program that reads the Capacity (in gallons)of an automobile fuel tank, and Miles per gallon this automobile can be driven. It outputs the number of miles this automobile is driven without refueling

  30. algebra

    Kevin decides to mix grades of gasoline in his truck. He puts in 5 gallons of regular and 10 gallons of premium for a total cost of $61.30. If premium gasoline costs $0.22 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline?

  31. algebra

    2. Examine the rise in gasoline prices from 1997 to 2006. The price of regular unleaded gasoline in January 1997 was $1.26, and in January 2006, the price of regular unleaded gasoline was $2.31 (“Consumer price index,” 2006). Use the coordinates (1997,

  32. statistics

    Since, in general, the longer a car is owned the more miles it travels one can say there is ______ between age of a car and milege. a positive association, no association, a negative association, a scattered association

  33. Adv. Math

    Can someone else explain it but more easier for an 8th grader ______________________________________ In January, gasoline cost $1.05 per gallon. In July, gasoline cost $1.20 per gallon. Find the percent of increase. Would the answer for this question be

  34. calculus

    An automobile with seven years of use has a commercial value of $34057.7, but five years ago its value was $72250. If the value of such automobile varies exponentially with the time. (36-41) 36.- What was the value of the automobile when it was new? 37.-

  35. Business Statistics 2

    A consumer research group is interested in testing an automobile manufacturer’s claim that a new economy model will travel at least 25 miles per gallon of gasoline (H0: μ  25). a. With a .02 level of significance and a sample of 30 cars, what is the

  36. spalding

    the american bankers association is an example of a? a. labor union b. public interest group c. trade association d. single interest group

  37. Statistics

    he Oil Price Information Center reports the mean price per gallon of regular gasoline is $ 3.79 with a population standard deviation of $ 0.18. Assume a random sample of 40 gasoline stations is selected and their mean cost for regular gasoline is computed.

  38. Algebra 2

    The price of gas went up by 0.5% last month. Suppose gas currently costs $2.44 a gallon. If the price of gas continues to increase at this rate... What will it cost one year from now? When will it cost $5 a gallon.

  39. statistics

    according to the energy information administration (officially energy statics from the US Government) the mean price for one gallon of unleaded regular gas in the US cities for the year 2007 was 2.80 A random sample of 30 pumps in georgia yielded and

  40. managerial economics

    Engineers at a national research laboratory built a prototype automobile that could be driven 180 miles on a single gallon of unleaded gasoline. They estimated that in mass production the car would cost $40,000 per unit to build. The engineers argued that

  41. managerial economics

    Engineers at a national research laboratory built a prototype automobile that could be driven 180 miles on a single gallon of unleaded gasoline. They estimated that in mass production the car would cost $40,000 per unit to build. The engineers argued that

  42. MBA Econ

    Engineers at a national research laboratory built a prototype automobile that could be driven 180 miles on a single gallon of unleaded gasoline. They estimated that in mass production the car would cost $40,000 per unit to build. The engineers argued that

  43. Economics

    Engineers at a national research laboratory built a prototype automobile that could be driven 180 miles on a single gallon of unleaded gasoline. They estimated that in mass production the car would cost $40,000 per unit to build. The engineers argued that

  44. statistics

    In 1995, the cost of unleaded gasoline was $.95 per gallon. In 2010 the same type of gasoline costs $3.00 per gallon. To determine the amount of change, we have to use the what?

  45. managerial economics

    Engineers at a national research laboratory built a prototype automobile that could be driven 180 miles on a single gallon of unleaded gasoline. They estimate that in mass production the car would cost $40,000 per unit to build. The engineers argued that

  46. economic

    What is accounting terms according to the opinion of American Accounting Association (AAA)?

  47. English

    1. Stop at the red light. 2. Stop on the red light. (Which preposition should we use?) 3. Turn slightly right. 4. This is a one-way street. (Are both grammatical?) 5. Fill it up with regular unleaded, please. 6. Fill her up with regular, please. 7. Fill it

  48. math

    A gallon of unleaded gasoline weighs about 6 pounds. About how many ounces does ounces does 1 quart of unleaded gasoline weigh?

  49. Algebra

    You drive up to Canada and notice that gas costs $1.31 per liter. The Canadian dollar is worth U.S. $1.02. How much will it cost you in american dollars to fill up your 12 gallon tank? What id the price per gallon up in Canada in American dollars?

  50. statistics

    What is your conclusion based on the following data? A survey was conducted to study the effects of weight loss from a low fat diet. Two random samples of 100 people each were selected. One group was put on the low fat diet and the other group on the

  51. Algebra

    Could someone point me in the right direction I think I got it if it is m=y2-y1 over x2-x1. Examine the rise in gasoline prices from 1997 to 2006. The price of regular unleaded gasoline in January 1997 was $1.26 and in January 2006 the price of regular

  52. Algebra

    I am in need of some help with the following problem; Examine the rise in gasoline prices from 1997 to 2006. The price of regular unleaded gasoline in January 1997 was $1.26 and in January 2006 the price of regular unleaded gasoline was $2.31 (Bureau of

  53. alg

    2. Examine the rise in gasoline prices from 1997 to 2006. The price of regular unleaded gasoline in January 1997 was $1.26 and in January 2006 the price of regular unleaded gasoline was $2.31 (Bureau of Labor Statistics, 2006). Use the coordinates (1997,

  54. MATH 116

    Examine the rise in gasoline prices from 1997 to 2006. The price of regular unleaded gasoline in January 1997 was $1.26 and in January 2006 the price of regular unleaded gasoline was $2.31 (Bureau of Labor Statistics, 2006). Use the coordinates (1997,

  55. math

    examine the rise in gasoline prices from 1997 to 2006. the price of regular unleaded gasoline in january 1997 was $1.26 and in january 2006 the price of regular unleaded gasoline was $2.31 (bureau of labor statistics,2006) use the coordinates (1997,1.26)

  56. Math

    How much would it cost to drive an automobile that averages 22 miles per gallon of gasoline that travels 12,500 miles each year, and gasoline costs $2.85 per gallon? I don't know how to write the conversions for this one, because there's nothing that could

  57. Math116/a

    2. Examine the rise in gasoline prices from 1997 to 2006. The price of regular unleaded gasoline in January 1997 was $1.26, and in January 2006, the price of regular unleaded gasoline was $2.31 (“Consumer price index,” 2006). Use the coordinates (1997,

  58. Algebra

    Is this right?2. Examine the rise in gasoline prices from 1997 to 2006. The price of regular unleaded gasoline in January 1997 was $1.26 and in January 2006 the price of regular unleaded gasoline was $2.31 (Bureau of Labor Statistics, 2006). Use the

  59. statistics

    please help me I've waited for hours The average price of a gallon of unleaded regular gasoline was reported to be $2.34 in northern Kentucky (The Cincinnati Enquirer, January 21, 2006). Use this price as the population mean, and assume the population

  60. STATISTICS HELP!!!!!!!

    Statistical Abstracts (117th edition) reports sale price of unleaded gasoline (in cents per gallon) at the refinery. The distribution is mound-shaped with mean μ = 80.04 cents per gallon and standard deviation, σ = 4.74 cents per gallon. (a) Are we

  61. math

    E-Z Stop Fast Gas sold $10,957 worth of gasoline yesterday. Regular sold for $2.30 a gallon, and premium sold for $2.55 a gallon. If the station sold 420 more gallons of regular than of premium: a. How many gallons of each type of gasoline were sold? Do

  62. College statistics

    Statistical Abstracts (117th edition) reports sale price of unleaded gasoline (in cents per gallon) at the refinery. The distribution is mound-shaped with mean μ = 80.04 cents per gallon and standard deviation, σ = 4.74 cents per gallon. (a) Are we

  63. American Government

    Which of the following interest groups is considered to have the most influence over Congress? A. The American Bar Association B. The Sierra Club C. The National Education Association D. The National Rifle Association

  64. UOS

    Write a C++ program that reads the Capacity (in gallons)of an automobile fuel tank, and Miles per gallon this automobile can be driven. It outputs the number of miles this automobile is driven without refueling .

  65. Math

    I'm having a hard time coming up with the right equation to solve this one. E-Z Stop Fast Gas sold $10,957 worth of gasoline yesterday. Regular grade sold for $2.30 a gallon and premium grade sold for $2.55 a gallon. If the station sold 420 more gallons of

  66. statistics

    Statistical Abstracts (117th edition) reports sale price of unleaded gasoline (in cents per gallon) at the refinery. The distribution is mound-shaped with mean μ = 80.04 cents per gallon and standard deviation, σ = 4.74 cents per gallon. (a) Are we

  67. chemistry

    Gasoline in Great Britain costs 1.40 euros per liter. What is the American equivalent cost in Dollars per Gallon? (A "euro" in Britain is equal to $1.59 in American)...Please help me answer this!!!!!

  68. Math

    i go to college and it take 40 to 45 gallon every monthto go to college, some time cost of the gallon varies 2.96 to 3.61 /gallon . what would be my weakly cost to drive college. please answer . i come up with 21 dolor.Am i right or miss some thing .

  69. math

    1. Suppose you are at the gas station filling your tank with gas. The function C(g) represents the cost C of filling up the gas tank with g gallons. Given the equation: a) What does the number 3.03 represent? The amount of gas gallons that you pumped b)

  70. miss sue

    i go to college and it take 40 to 45 gallon every monthto go to college, some time cost of the gallon varies 2.96 to 3.61 /gallon . what would be my weakly cost to drive college. please answer . i come up with 21 dolor.Am i right or miss some thing . Math

  71. math

    Ez stop fast gas sold 10957 worth of gasoline yesterday. Redular grade sold for 2.30 a gallon and premium grade sold for 2.55 a gallon. If the station sold 420 more regular than premium, how many gallons of regular were sold

  72. Algebra

    A convenience store owner needs to set the regular price for one gallon of 2% milk. He is going to run a "30% off sale" later in the week on this product. The sale price will be $2.53 per gallon. Find the regular price that the owner should charge for the

  73. math

    A grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The owner expects a 15% spoilage rate. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon? Round to the nearest cent/

  74. Anthropology

    why do you think that members of a professional academic association(American Anthropological Association) decided to issue an official statement about race? [hint: what is politically relevant about the beginning and growth of anthropology as a

  75. chemistry

    how to solve problem-car with 13.45 gallon tank gets 28 miles/gallon. If gas costs 3.543/gallon, how much it will cost to travel 1550 miles

  76. chemistry

    question: "If gas is $1.20 per gallon, how much would it cost to fill a 50-liter tank?" using conversion factor. 1 L = 1.056 quarts. 4 quarts = 1 gallon. Convert 50 L to gallons and multiply by 1.20/gallon. Let me know if this is sufficient. I think I got

  77. Business Math

    Every week, a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The store owner anticipates a 15% spilage rate. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon? Round to nearest cent.

  78. Math

    If gas cost $3.97 per gallon, what is the cost of filling a 13.8 gallon gas tank? Do I multiply this? Is $54.78 the correct answer? Thank you

  79. Math

    you bought 10 gallon jugs of juice for $26 if apple juice cost $2 per gallon and orange juice costs $3.50 per gallon how many of each type did he buy

  80. Math

    Which associations best describe the data in the table? Variable m 9 6 5 1 3 4 2 8 7 Variable n 33 24 18 3 10 14 7 32 26 Choose exactly two answers that are correct. A. linear association B. negative association C. nonlinear association D. positive

  81. Adv. Math

    In January, gasoline cost $1.05 per gallon. In July, gasoline cost $1.20 per gallon. Find the percent of increase. Would the answer for this question be 14.3? And how do you do percent of decrease? _______________________________________ The original cost

  82. Mathematics

    The association has $2000 in its reserve fund that it will use to help pay for repairs. How much must the association charge each of the 5o homeowners if the total cost for the repairs is $13,350?

  83. Algebra 2..

    Automobile Urchasing Preference (Data): *Male American- 58 European- 112 Asian- 46 Total: 216 *Female American- 27 European- 76 Asian-133 Total: 236 Determine: The probability that the person taking the survey was male given that he preferred a European

  84. Accounting

    Janfer Book Store purchased a new automobile that cost $10,000, made a down payment of $3,000, and signed a note payable for the balance. The entry to record this transaction is: Cash 3,000.00 Note Payable7,000.00 Automobile 10,000.00 Cash 3,000.00

  85. math

    If gas cost $ 2.20 per a gallon and you drive 130 miles at 10 miles per a gallon how much will your trip cost?

  86. Algebra

    Use Proportionality To produce a 50-gallon pool it cost the manufacturer $35. How much a 100-gallon pool would cost.

  87. calculus

    X. An automobile with seven years of use has a commercial value of $34057.7, but five years ago its value was $72250. If the value of such automobile varies exponentially with the time. (36-41) 36.- What was the value of the automobile when it was new?

  88. government

    the american bankers association is and example of a a. labor union b. trade association c. public- interest group d. single-interest group d.

  89. history

    The automobile facilitated the idea of worshipping at the altar of materialism. The development of the automobile helped to change the American culture by allowing individuals another avenue to show wealth and treasure it, two critical elements of the New

  90. English

    1. Stop at the red light. 2. Stop on the red light. (Which preposition should we use?) 3. Turn slightly right. 4. This is a one-way street. (Are both grammatical?) 5. Fill it up with regular unleaded, please. 6. Fill her up with regular, please. 7. Fill it

  91. government

    all of the following are examples of groups that promote causes EXCEPT a. american civil liberties union b. american legion c. national rifle association d. sierra club i have NO clue. my guess would be... d

  92. 11 grade algebra

    I buy 20 gallons of gas, 15 premium and 5 regular. Regular gas is 20 cents cheaper per gallon. I spend $42 total; what is the price of each type of gas?

  93. Advanced Algebra

    Mr. Whipple wants to blend two teas, regular and all-spice, whose wholesale cost is $0.90/lb and $1.20/lb respectively. He wil sell the mixture at $1.65/lb and wishes to make a 50% profit over wholesale cost. What should the ratio of regular to all-spice

  94. math statistics

    please help me I've waited for hours The average price of a gallon of unleaded regular gasoline was reported to be $2.34 in northern Kentucky (The Cincinnati Enquirer, January 21, 2006). Use this price as the population mean, and assume the population

  95. business math

    A store buys 30 gallons of milk at $1.58 per gallon. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon rounded to the nearest cent?

  96. Math

    The price of gas went up by 0.5% last month. Suppose gas currently costs $2.44 a gallon. If the price of gas continues to increase at this rate. What will it cost one year from now? When will it cost $5 a gallon?

  97. math

    if a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon, he anticipates a 15% spoilage rate , to achieve a 20% markup based on selling price what should it be I say $ 2.19 per gallon

  98. math

    if a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon, he anticipates a 15% spoilage rate , to achieve a 20% markup based on selling price what should it be I say $ 2.19 per gallon

  99. Arithmetic

    Janine is having seven friends over for breaksfast. Of the eight people who will be eating breakfast, six like orange juice best, and two prefer grapefruit juice. Both kinds of juice cost $2.89 for half gallon, $2.09 for a quart(1/4 of a gallon), and $1.29

  100. Math Analysis (similar to my previous question)

    How would you set this one up as well? 5. You have up to $30,000 to invest. Your broker recommends investing in AAA bonds yielding 8% and B+ bonds yielding 12%. You decide to invest at most $12,000 in the B+-rated bond and at least $6,000 in the AAA bond.

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20