A shopkeeper bought x pens for $21. a) write down an expression, in terms of x, for the cost, in cents, of each pen b) the shopkeeper gave 2 pens to his sons and sold each of the remaining pens

48,945 results
  1. math

    A shopkeeper bought an article for rs 360. The profit made by the shopkeeper after selling it after 11×1/9% discount is rs 40. Find the marked price (in rs)of the article.

  2. Math Help? Check my answers.

    1. Name the coefficients in the polynomial. 4x^2 + 3x - 3 4, -3, -3 4, 3, 4, 3, 3, -4, -3, 2. How many terms are in the following polynomial? 6x^4 + 3x^3 - 2x^2 + 15x - 14 5 4 3 2 3. In the expression -7x - 5x^2 + 5, what is the coefficient of x? 7 5 -5 -7

  3. math

    jared bought a package of pens containing 20 pens. If 3/4 of the pens had black ink, how do you determine the number of pens with black ink?

  4. math

    A shopkeeper bought pens at a rate of 12 pens for 150 rs and sold them at rate of 10 pens for 130rs.The number of pens he should sell to earn a net profit of 20rs is?

  5. St. Francis English medium school.

    A shopkeeper bought 11 hair clips for ₹10 and sold 10 for ₹11.Find his gain or loss percent.

  6. math

    At an office supply store, Samantha bought 5 notebooks and 2 pens for $9. Jeffrey bought 3 notebooks and 2 pens for $6. Find the price of a notebook and the price of a pen. (please help I'm stuck)

  7. Algebra

    How do you write an algebraic expression for five friends went to a baseball game. Three of the friends each bought a ticket for x dollars and a soda for $6.00. The other two friends each bought only tickets. Write and simplify an expression that

  8. Calculus

    The expression dy/dx = x*(cube root y) gives the slope at any point of the graph of the function f(x) where f(2) = 8. A. Write the equation of the tangent line to f(x) and any point (2,8). B. Write an expression for f(x) in terms of x. C. What is the

  9. Math

    A pencil costs $3.50 and a pen costs $6.70. Jessica bought m pens. She also bought 4 fewer pencils than pens. Write an algebraic expression for the total amount she spent. The answer supposed to be 6.70m + 3.5 (m-4). I got confused of what to do

  10. math

    a shopkeeper bought some eggs at rupees 3 each.20 of them were broken while the rest were sold at 4 rupees each.if he made a profit of 20%,find how many eggs he bought

  11. CALCULUS

    The expression dy/dx = x(cbrt(y)) gives the slope at any point on the graph of the function f(x) where f(2) = 8. B. Write an expression for f(x) in terms of x. I can't figure out what to do with that cubed root; it keeps throwing me off.

  12. Calculus BC

    A farmer has 100 yards of fencing to form two identical rectangular pens and a third pen that is twice as long at the other two pens, as shown in the diagram at right. All three pens have the same width, x. What value of y produces a maximum total fenced

  13. 12th grade

    A farmer has 100 yards of fencing to form two identical rectangular pens and a third pen that is twice as long as the other two pens, as shown in the diagram to the right. All three pens have the same width, x. Which value of y produces the maximum total

  14. MATHS

    Two (2) Buckets were bought for X dollars each ($X) and a third bucket is bought for $less than twice the price of the first two buckets. (a) Write down an expression for the total cost of the three buckets (b) If the total cost of the buckets was less

  15. math

    A man buys 2pens and 4 pencils and gives a hundred rupees note to shop keeper . Shopkeeper ask him to pay Rs10 more to take 4pens and 2pencils. If he bought 2pens and 3pencils how much would the man get back from shopkeeper?

  16. Math

    Mrs Harvey Wants To Put a 50 m Long Fence around Her Rectangular Garden. She Only Needs To Fence In 3 Sides Because The Other Side Is Alongside Her House. (a) Write an Expression For y In Terms of x (b) Write an Expression For The Area ( A ) Of The Garden

  17. algebra

    Match the term with the definition. 1. a number without a variable Examples: 1, 5, -9 a. constant b. like terms c. term d. coefficient e.expression 2. a collection of terms and constants separated by addition or subtraction symbols Examples: 3x - 6, 9 +

  18. Math

    Not Urgent But Please Check My Answer: A pencil at a stationery store costs $1, and a pen costs $1.50. Stella spent $21 at the store. She bought a total of 18 items. Which system of equations can be used to find the number of pencils (x) and pens (y) she

  19. algebra

    The ratio of the number of pencils to pens is 5 : 7. There are q pens. Express the number of pencils in terms of q.

  20. Quick Math Help

    The school store sells pens for $2.00 and notebooks for $3.00. You have $60 to spend at the store. How many notebooks can you buy if you have already bought 10 pens?

  21. maths- commercial mathematics(value added tax)

    A shopkeeper sells an article at the listed price of Rs.1500 and the rate of value added tax is 12% at every stage of sale. If the shopkeeper pays a Value added tax of Rs. 36 to the Government, what was the price, inclusive of Tax, at which the shopkeeper

  22. math

    flora bought 3 notebooks for 10 pesos each, a box of pencils for 21 pesos and a box of pens for 35 pesos. write the final expression and solve.

  23. Math

    You have a total of 21 pens and pencils. You have 3 more pens than pencils. Write a system of linear equations that represent this situation. How many of each do you have?

  24. math

    1. add or subtract {4x^2+15x-3}-(3x^2+5) a.7x^2+15x-8** b.x^2+12x+2 c.x^2+15x-8 d.7x^2+8 2. Simplify the polynomial -3f^2+4f-3+8f^2+7f+1 a.5f^2-11f+2 b.11f^2+11f+2** c.5f^2+11f-2 d.-5f^2+11-2 3. Add or subtract (2x^2+6x+1)+(-7x^2+2x-3) a.5x^2-4x-2

  25. Math

    An office manager bought 16 boxes of pens, each containing z pens. Workers took 10 pens from the supply room. How many pens were left? Give your answer in terms of z

  26. Math

    Janson bought 7 identical pens and had $4.20 left. He could have bought 10 pens with all his money. How much did Janson have?

  27. advanced algebra

    Jennifer figures that she uses 2 pens per month. She started the year with 10 pens. How do I write the equation that represents the number of pens, y, she will have after x months.

  28. Algebra

    The value V, in dollars, of a shopkeeper’s inventory software program is given by V=-50t+300, where t is the number of years since the shopkeeper first bought the program. Find the value of the software after 4 years.

  29. Math

    A student bought 3 boxes of pencils and 2 boxes of pens for $6. He then bought 2 boxes of pencils and 4 boxes of pens for $8. Find the cost of each box of pencils and each box of pens.

  30. MATH

    MR CHEN WANTS TO BUY 27 BLUE PENS AND 35 RED PENS. THE PENS ARE SOLD IN PACKAGES OF 8.HOW MANY PACKAGES OF BLUE PENS MUST HE BUY WRITE AN EQUATION USING THE LETTER B FOR THE UNKNOWN AMOUNT. THEN SOLVE THE EQUATION.

  31. pre algebra

    A college bookstore ordered 6 boxes of red pens. The store sold 32 red pens last week and 35 red pens this week. Five pens were left on the shelf. How many pens were in the box? How would you solve it and check answer into the original problem?

  32. math

    A lady buys goods worth Rs.200 from a shop. (shopkeeper selling the goods with zero profit) .. The lady gives him 1000 rs note. The shopkeeper gets the change from the next shop and keeps 200 for himself and returns Rs.800 to the lady. .. Later the

  33. algebra

    write an expression to represent each situation. then find the value of each expression to solve the problem. 1. on saturday, mrs. armor bought 7 pairs of socks for $3 each, and a sweater for her dog of $12. then she found a $5 bill on the sidewalk. over

  34. mathematics

    qTwo (2) Buckets were bought for X dollars each ($X) and a third bucket is bought for $less than twice the price of the first two buckets. (a) Write down an expression for the total cost of the three buckets (b) If the total cost of the buckets was less

  35. word problem(algebra)

    a shopkeeper bought 16 boxes of pens.each box contained m pens.10 pens were sold on the first day. (a) how many pens were left after the first day?give ur answer in terms of m. (b) if m=5,how many pens were left after the first day?

  36. math

    A salesperson bought a caase of pens.On Monday, he sold 1/2 of the pens.On Tuesady, he sold 30 more.On Wednesday, he sold 1/3 of the pens that were left.On Thursday, he sold the remaining 40 pens.How many pens were originally in the case,

  37. fraction

    Nathan had 4/7 as many pens as Henry at first. After Nathan bought 19 more pens and Henry gave away 8 pens, they had an equal number of pens in the end. How many pens did Nathan have at first?

  38. Math

    Penelope bought 17 large packs and 5 small packs of identical pens. When she got home, her little sister opened all of the packages on the floor. If a total of 234 pens were on the floor, how man pens did a large pack contain?

  39. mathematics

    Eight 3 pens and 5 pencils were sold in a pack at a bookstore. How many pens and pencils did Tom buy in total if he bought 4 packs

  40. math

    four friends shane a box of pens.each 3 pens write and solve the equation to find the number of pens in the box

  41. math

    Mrs Harvey Wants To Put a 50 m Long Fence around Her Rectangular Garden. She Only Needs To Fence In 3 Sides Because The Other Side Is Alongside Her House. y=length x=width (a) Write an Expression For y In Terms of x (b) Write an Expression For The Area ( A

  42. math

    A container holds 13 pencils, 5 black pens, and 3 blue pens. What is the ratio of pens to all writing tools?

  43. Math

    Five friends went to a baseball game. Three of the friends each bought a ticket for x dollars and a soda for $6.00. The other two friends each bought only tickets. Write and simply an expression the represents the amount of money spent.

  44. College Algebra

    Value of Computer Software The value V, in dollars, of a shopkeeper's inventory is software program is given by V=-50t + 300, where t is the number of years since the shopkeeper first bought the program. SHOW YOUR WORK for a and c. a) Find the value of the

  45. College Algebra

    I posed these one's before but added parenthesis which I think made it confusing as the actually questions do not have them. So, I'm reposting them without to see if it makes sense. If not I understand. 1. Compute as indicated. Write your answer in lowest

  46. math

    Three boxes, first box has 12 pens for $25, second box has 50 pens for X cost and the third one has 100 pens for $175 . the cost for pens decreases as increase the number of pens . what the cost for the second box?

  47. m

    Two (2) Buckets were bought for X dollars each ($X) and a third bucket is bought for $less than twice the price of the first two buckets. (a) Write down an expression for the total cost of the three buckets (b) If the total cost of the buckets was less

  48. Maths Year 10 Equations

    A shopkeeper bought x pens for $21. a) write down an expression, in terms of x, for the cost, in cents, of each pen b) the shopkeeper gave 2 pens to his sons and sold each of the remaining pens at 8 cents more than he paid for it. Write down an expression,

  49. math

    A pencil costs $3.50 and a pen costs $6.70. Jessica bought m pens. She also bought 4 fewer pencils than pens. Write an algebraic expression for the total amount she spent and solve the expression.

  50. Maths

    A shopkeeper buys a number of blue pens and red pens. He pack 3 blue pens and 2 red pens into a packets for sale. If he wants to obtain 160 packets of the pens he needs another 25 blue pens. What is the total number of the pens bought by him at first?

  51. math

    write an expression to represent each total and then simplify it cost of 2 pens and 3 notebooks the note books costs 179 each nd the pens 289 each

  52. math

    John and Smith went to a stationery shop. John bought 6 pens, 4 pencils and 3 erasers. Smith bought 3 pens, 8 pencils and 6 erasers and spent 20% more than John. What percentage money did John spend on pens? How can I form an equation and solve?

  53. MATHS

    Mrs Koh bought some pens, files and erasers. The ratio of the number of pens to the number of files to the number of erasers she bought was 1 : 2 : 3. The cost of each pen and eraser is $2.50 and $0.50 respectively. If she spent $60 on the pens and the

  54. Calculus, Math word problems.

    A closed box is to be made in the shape of a cubiod, of height h cm and with a square base that has sides of length x cm. Its volume V is required to be 500 cm^3. A) write an expression for the V (volume)in terms of h and x. B)Write an expression for the

  55. Math

    3. Kay and SImon bought mugs at the gift shop. Simon bought 6 more mugs than Kay. Together they bought 32 mugs. Write an expression for each of them. Kay: x Simon: x + 6 Use an equation to find the number of mugs Kay bought and the number of mugs Simon

  56. math

    a number of teachers were to receive 6 pens each ,but needed 4 more pens for them to be equally divided.if each teacher received 9 pens, 25 more pens would be necessary.how many pens are there

  57. maths

    Mere, Sam and Nathan go to a bookshop to buy supplies for their school. Mere bought two erasers and four pencils and paid $2.40 for it. Sam bought six erasers, one pencil and two pens and paid $3.95 while Nathan paid $4.15 for an eraser, a pencil and four

  58. ALGEBRA

    the value, v, of a shopkeeper's inventory software program is given by v = 1/2t + 6, where t is the number of years since the shopkeeper bought the program. What is the program worth 4 years after it is first purchased? Plot the point with the given

  59. algebra

    the value, v, of a shopkeeper's inventory software program is given by v=-1/2t+3. Where t is the number of years since the shopkeeper bought the program. What is the program worth 6 years after it is first purchased? Plot the point with the given t-value,

  60. maths

    Dear Sir I need help for the below questions Please help thanks larry King 1) Sally bought some erasers and pens 16.50. She bought 5 fewer erasers than pens. Each erasers cost $1.80 more than the pen. How many pens did she buy? 2. A group of people met at

  61. math

    Translate the word phrase into a math expression. Sheila buys some boxes of pens, with 20 pens in each box

  62. algebra

    A pet boarding facility wants to build two adjacent pens of equal size. They are using the length of the dog kennel as one side of the two pens. They have 324 feet of fencing to build the pens. What width should he make the pens to maximize the total area

  63. math

    Nathan sells pencils in boxes of 10 and 12. Roy bought x boxes of 12 pencils. (a) Write down an expression, in terms of x, for the number of pencils Roy bought

  64. English

    I am still confused about the use of 'a couple of' For example, if a person says, 'I have a couple of pens,' does it mean he has two pens or he has two, three, or four pens? I know in a colloquial expression, 'a couple of' means two, three or four? Am I

  65. Algebra Quadratic EFuncyoon

    David has 200m of fencing to enclose three identicle rectangular pens as shown in the figure. Let x be the length of each pen. a) express the total area of the pens in terms of x My answer: 2x^2-100x (It is correct according to the answer key) b) find the

  66. probabliliyiuyiuly...

    ok i'd appreciate it if someone could give me the answer to this one problem and tell me how its solved so i can do the rest on my own.... gwen has 4 blue pens, 8 black pens, 2 green pens and 3 red pens in her drawer. she takes out two pens without

  67. Algebra

    Value of computer software The value v of a shopkeeper's inventory software program, in hundred of dollars, is given by v=-3/4t+6, where t is the number of years since the shopkeeper first bought the program. Graph the equation and use the graph to

  68. Math

    1. The length of a rectangle is 6 inches longer than thrice its width. The area of the rectangle is 57 square inches. Write a quadratic equation for the area of the floor in terms of x. Find the length and width of the rectangle. 2. If 1,500 ft of fencing

  69. English

    Mom, I'm going to the stationery store. I'll buy some ball-point pens, fountain pens, and mechanical pencils. I'll buy some notebooks and workbooks, too. I'll come back around 7:00 p.m. Don (Is this passage corect?) 1. I'll be back around 7:00 p.m. 2. I'll

  70. math

    A college bookstore ordered six boxes of red pens. The store sold 32 red pens last week and 35 red pens this week. Five pens were left on the shelf. How many pens were in each box?

  71. algebra

    A college bookstore ordered six boxes of red pens. The store sold 37 red pens last week and 67 red pens this week. 4 pens were left on the shelf. How many pens were in each box?

  72. Math

    Ok so I need to write a equation for this jasmine paid $25 for 2 binders and 1 pack of pens. The pens cost $5. What equation could I write to find out the price per binder? Could it be 25-5=x

  73. Math

    Sarah starts at a point 26 miles from school and runs toward school at 6 miles per hour. Ryan starts from school 1.3 hours later and runs towards Sarah at 8 miles per hour. Let x be the number of hours Sarah has been running Write an expression in terms of

  74. sunnyvale

    4 boys went to the park. 3 of them bought ride tickets for x dollars, plus a game pass for 10dollars.the other one just bought a ride ticket. write an expression

  75. Maths

    There are 3 blue pens, 4 red pens and 5 yellow pens in a box. Without looking, I take pens from the box one by one. How many pens do I need to take from the box to be certain that I have at least one pen of each colour? A 8 B 9 C 10 D 11 E 12

  76. English expression

    Q1) What is the difference between painting and drawing? If a person uses a colored pencil, do we have to say, "He is drawing a picture with a colored pencils. or He is painting a picture with a colored pencil." ? Q2) Is he writing a bule gel ink pen? (Is

  77. Mathematics

    A pen factory produces pens at a rate of 18 pens per minute. A competing factory produces pens at a rate of 16 pens per minute but has 4000 pens already produced. After how many minutes will the two pen factories have an equal number of pens?

  78. Math

    Ann bought 30 pens for Rs 4.20 each.If she had used this amount of money to buy pencils for 3 for Rs 5,how many pencils could she have bought

  79. Math

    there's 2 questions and one has 2 parts,, 1.)))Consider the algebraic expression -50+2a a. write a sentence to describe the meaning of the algebraic expression b. evaluate the expression when a=2.5 2.)))simplify the algebraic expression by using the

  80. College Algebra

    Pencils cost 20 cents and pens cost 50 cents. Mabel buys x pencils and y pens, spending $2.00. Write an equation in slope-intercept form that expresses y in terms of x. slope= -2/5 what does it represent? y-intercept= 4 what does it represent?

  81. Algebra

    fifteen years ago Jane was x years old, and also Karen was one third(1/3) as old as Jane. a) Write down an algebraic expression for Karen's age fifteen years ago, in terms of x. - would it be x/3 b) write down an algebraic expression for Karen's age now,

  82. math233

    a college bookstore order six boxes of red pens last week. and 70 red pens this week. 4 pens were left on the shelf. how many pens werein each box?

  83. algebra

    : If Bobby fives Jane three pens, they have the same number of pens. But if Jane gives Bobby three pens,he will have three times as many pens. How many pens does each student have?

  84. algebra

    five friends went to a baseball game.three of the friends each bought a ticket for x dollars and a soda $6.00. the other two friends bought only tickets.write and simplify an expression that represents the amout of money spent

  85. Math

    Five friends went to a baseball game. Three of friends each bought a ticket for x dollar and soda for $6.00. The other two friends each bought only tickets. Write and simplify an expression that represents the amount of money spent

  86. calculus

    Given: y^2+h^2=1 Find h as a function of y. If expression for dy/dx includes h, substitute the expression in terms of y for h. Write dy/dx in terms of y only. Show that x=[(1+sqrt(1-y^2))/y]-sqrt(1-y^2) satisfies the differential equation you found to

  87. calculus

    Given: y^2+h^2=1 Find h as a function of y. If expression for dy/dx includes h, substitute the expression in terms of y for h. Write dy/dx in terms of y only. Show that x=[(1+sqrt(1-y^2))/y]-sqrt(1-y^2) satisfies the differential equation you found to

  88. Algebra

    Write the other number or expression in terms of the given variable. A 3 foot board is cut into two pieces. If one piece measures x write the expression for the length of the other piece. Ok now I know the first term is 2x correct? where do I go from here?

  89. College Algebra

    I posed these one's before but added parenthesis which I think made it confusing as the actually questions do not have them. So, I'm reposting them without to see if it makes sense. If not I understand. 1. Compute as indicated. Write your answer in lowest

  90. math

    Abe has 9 pens. How many more pens does Abe need to have 12 pens. Write an equation.

  91. Math

    I bought three times as many erasers as pens and spent $155 in total. I spent $65 more on the pens than the erasers. Given that 's pen cost $1.90 more than an eraser, find the cost of a pen.

  92. Math

    Write the expression in terms of natural logarithms. (Express all logarithmic functions in terms of In(x) in your answer.) log[8.4](112)=

  93. math

    Five friends went to a baseball game. Three of the friends each bought tickets for x dollars and a soda for $6.00. The other two friends each bought only tickets. Write and simplify an expression that represents the amount of money spent.

  94. Translate verbal expression into Algebraic express

    Five friends went to a baseball game. Three of the friends each bought a ticket for x dollars and a soda for $6.00. The other two friends each bought only tickets. Write and simplify an expression that represents the amount of money spent. Answer: 3x +

  95. math, algebra,correction & help

    directions are: write each fraction in simplest form: (-15x^3y^3)/(-20x^1y^4) My answeris: (3x^2)/(4y) THESE TWO NEXT ONES ARE THE ONES THAT I DON'T UNDERSTAND: pROBLEM #1 DIRECTIONS: Write each expression in simplest form. (4x-28)/(5x-35) Problem #2

  96. algebra

    Greta bought 15 chocolates. Jesse bought c times as many chocolates as Greta. Write an expression that shows how many chocolates Jesse bought.

  97. Mathematics

    A shopkeeper bought 150 oranges for 22.50.30 oranges got spoilt. He sold the rest for 10k each. What was his %profit or loss

  98. math

    George has 6 black pens, 4 red pens, and 12 pencils in his desk drawer. If he reaches into his desk drawer and randomly selects something to write with, what is the probability that he will grab a pen?

  99. Math

    1. add or subtract {4x^2+15x-3}-(3x^2+5) a.7x^2+15x-8** b.x^2+12x+2 c.x^2+15x-8 d.7x^2+8 2. Simplify the polynomial -3f^2+4f-3+8f^2+7f+1 a.5f^2-11f+2 b.11f^2+11f+2** c.5f^2+11f-2 d.-5f^2+11-2 3. Add or subtract (2x^2+6x+1)+(-7x^2+2x-3) a.5x^2-4x-2

  100. maths

    A Shopkeeper bought a cassette for Rs40 and sold it for Rs55. (a) what was his profit? (b) Express the profit as a percentage of.the cost price.

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20