A resturant offers a buffet dinner at group prices.It costs $10 for one person,$20 for two,$29 for three, $37 for four,$44 for five and so on. A)how much does a buffet dinner for 8 cost?how much does a group of

25,013 results
  1. math

    at breakfast buffet, 93 people chose coffee for there beverage and 47 people choe juice. Twenty-five people chose both. Each person chose at least one of these beverages. how many visted the buffet

  2. Chemistry

    a chemist needs to order Na2B4O7. One supplier offers it in an anhydrous (without water) form, while another offers it as a hydrated crystal, Na2B4O7*10H20. if the prices from the two suppliers are the same for a 500.0-g bottle, which one would supply more

  3. Microeconomics

    Four roommates are planning to spend the weekend in their dorm room watching old movies, and they are debating how many to watch. Here is their willingness to pay for each film: Orson Alfred Woody Ingmar Frist film 7 5 3 2 Second film 6 4 2 1 Third film 5

  4. Social studies

    1. Why do businesses seek an equilibrium price? A. It ensures that competitors cannot offer lower prices B. It attracts the largest possible number of consumers to the business •• C. It provides the highest possible prices that consumers will pay for

  5. math

    When comparing prices for activities at a local recreation center, you notice that the center charges different prices on different days of the week. For example, riding a go-kart costs $10 on Saturday and Sunday and $5 on Monday through Friday. Is the

  6. Economics

    Two grocery stores are located in the downtown area of a small city. The first offers excellent prices for buying large bulk quantities. The second does not have bulk offers, but offers lower prices on single items. Use the passage to answer the question.

  7. algebra 2

    i don't understand this word problem. Barnany's godfather is alway complaining that back when he was a teenager, he used to be able to buy his girlfriend dinner for only $1.50 a) If that same dinner that Barnaby's grandfather purchased for $1.50 sixty

  8. History

    Which factor most likely caused a decline in Grange membership? A.Wheat prices decline. B.Spikes in railroad prices. C.Variances in freight costs. D.Farms faved severe drought.

  9. Math

    How would you solve this word problem in one variable inequality form? One cell phone company offers a plan that costs $29.99 and includes unlimited night and weekend minutes. Another company offers a plan that costs $19.99 and charges 35 cents per minute

  10. Math

    The country hall charges a rental fee of $1000 and at least $3000 for food. Olivi is planning a class reunion. If she had chosen a buffet that costs $38.56 per person what is the minimum possible number of people who must attend to support the expense?

  11. Social Studies

    1. Why do businesses seek a equilibrium price? A)It ensures that competitors cannot offer lower prices B)It attracts the largest possible number of consumers to the business C)It provides the highest possible prices that consumers will pay for each product

  12. calculus

    Maximimum profit: you operate a tour service that offers the following rates: (1) $200 per person if 50 people (the minimum number to book the tour) go on the tour. (2) for each additional person, up to the maximum of 80 people total, everyones charge is

  13. Math1

    An undisclosed number of friends gather for dinner. Each person shakes each other persons hand exactly once. How many handshakes occur? Piti reasons that 2 people will have one handshake. For each person added, everyone in the earlier group will need to

  14. English

    Which sentence contains the present participle of the verb eat? A. Jackson has eaten dinner B. Jackson is eating dinner C. Jackson was eating dinner D. Jackson eats dinner I think its B.

  15. Language Arts

    Read the paragraph. We heard music coming from the auditorium, so we crept up to the door and peeked in. I couldn’t believe my eyes! A group of dancers were on stage in the most beautiful costumes I had ever seen. I looked at Mabel and she looked back at

  16. Math

    You go to a team dinner with your aunt and uncle. The cost of a student meal is $5.50. Meals for adults cost $12.50 each. How much does it cost for the three of you to go to the dinner? 1.18.00 2.23.50 3.30.50 4.37.50 I understand this problem I know that

  17. math

    while waiting in the checkout line at the grocery store you add the prices up of your 3 items to make sure you have enough money.explain how to use mental math and the properties of addition to find the total costs of 3 items if the prices are $1.85,

  18. Economics for Manager

    Hello, Could someone please help me find the answer to this question: The two largest diner chains in Kansas compete for weekday breakfast consumers. The two chains, Golden Inn and Village Diner, each offer weekday breakfast customer a “breakfast club”

  19. Algebra

    A catering company charges a $300.00 set up fee and $10.00 per person for a lunch buffet. Approximately how many people must attend the lunch so that the total cost per person is $14.00? (1 point) • 75 people • 30 people • 214 people • 440 people

  20. eco

    why is inflation so widely feared? During inflationary times, prices increase, but wages often don't go up as fast as prices. Check this site for more information. http://en.wikipedia.org/wiki/Inflation Inflation is a major disadvantage to certain groups.

  21. Math

    Meagan will be using a moving truck to move her belongings to another location. She is trying to decide from which company to rent the moving truck: • Option 1: Truck A offers a flat fee of $25 and $.50 per mile. • Option 2: Truck B offers a flat fee

  22. Mathematics

    A travel agency offers group tours at a rate of $60/person for the first 30 participants. For longer groups-up to 90-each person receives a$0.50 discount for every participant in excess of 30. For example, if 31 participate, the cost/person is $59.50.

  23. Math

    There were 20 at a round table at dinner, each of whom shook hands with the person on his or her immediate right and left.At the end of dinner, each person got up and shook hands with everybody except the people who sat to his or her immediate right or

  24. statistic & probability

    Question: a resturant offers 6 possible appetizers, 11 possible main courses, and 5 possible desserts. How many different meals are possible at this restuant? two meals are considered different unless all three courses are the same. is it (22 C 3)?

  25. Psychology

    Patty goes to a pizza buffet, afterwards she comes down with a horrible rash. She visits her doctor who assures her that the rash resulted from overexposure to the sun on the beach that day. After that experience at the buffet, Patty decides never again to

  26. maths

    A group of students decide to attend a concert. The cost of renting a bus to take them to the concert is $450, which is to be shared equally among the students. The concert promoters offer discounts to groups arriving by bus. Tickets normally costs $59

  27. Math - help please

    Problem: The rock group Loco Moco was scheduled for a concert at the Blaisdell Concert Hall. Because it was the concert highlight of the year, there was excitement in the air and people were eager to get tickets, which could only be purchased in person.

  28. math

    Two restaurants have rooms to rent for dinner parties. One restaurant charges $100 to rent a room and $20 per person. The other restaurant charges $25 to rent the room and $25 per person. Which of the following is the number of people for which the cost of

  29. business communication

    you are in a group that feels very cohesive, so cohesive that it seems to agree readily at every step of a project, without any lengthy discussion or conflict. sometimes you don't agree with decisions, but you do not say anything. which of the following is

  30. Statistics

    The home states of a certain group of people are distributed as follows: 53 percent are from MISSOURI, 21 percent are from KANSAS, and 26 percent are from IOWA. (No one in the group had a home state other than one of these three.) (Note: Your answer to the

  31. economics

    4. Engineers for the Off Road Skateboard Company have determined that a 10% increase in all inputs will cause output to increase by 5%. Assuming that input prices remain constant, you correctly deduce that such a change will cause ________ as output

  32. Pre- Algebra

    A resturant offers a buffet dinner at group prices.It costs $10 for one person,$20 for two,$29 for three, $37 for four,$44 for five and so on. A)how much does a buffet dinner for 8 cost?how much does a group of eight save if it's members eat together

  33. pre-algrebra

    A restaurant offers a buffet dinner at group prices. The buffet costs the restaurant $6 per person. How large a group can the restaurant serve without losing money? P. S. I came up with a group of ten person that they could serve. Please let me know if

  34. English

    We are currently learning about types of communications in my english class, we were each given a question and I need help with mine. 9. You are working in a face-to-face group and one of your group members offers a suggestion which the group decides not

  35. Almeida

    The two largest diner chains in Kansas compete for weekday breakfast consumers. The two chains, Golden Inn and Village Diner, each offer weekday breakfast customer a �breakfast club� membership that entitles customers to a breakfast buffet

  36. queu

    The Waterfall Buffet in the lower level of the National Art Gallery serves food cafeteria-style daily to visitors and employees. The buffet is self-service. From 7:00 A.M. to 9:00 A.M. customers arrive at the buffet at a rate of 10 per minute; from 9:00

  37. algebra 2

    i don't understand this word problem. Barnany's godfather is alway complaining that back when he was a teenager, he used to be able to buy his girlfriend dinner for only $1.50 a) If that same dinner that Barnaby's grandfather purchased for $1.50 sixty

  38. Calculus

    A park offers group tours for 100 to 300 people at a time. For every person over 100, the cost for each ticket is reduced by one cent off the normal s4 per person charge. Find the number of people in the group that yields the maximum total cost for the

  39. Math- Best Buy

    In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-oz can costs 98 cents, a 16-oz can costs $1.49, and a 24-oz can costs $2.35. Which is the best buy? My Guess: 10-oz*2.4=24-oz 2.4*$.98=$2.35 16-oz*1.5=24-oz 1.5*$1.49=$2.24 24-oz=$2.35 Best Buy-

  40. math

    A ski resort offers a weekend ski package for $80 per person or $6000 for a group of 80 people. Which would be the less expensive option for a group of 80?

  41. word problem elementary reposed

    A ski resort offers a weekend ski package for $80 per person or $6000 for a group of 80 people. Which would be the less expensive option for a group of 80?

  42. Math

    Four friends went out to dinner.The total bill was 97.38 one of your friends has a coupon for 35 percent off and the group left a 18precent tip if each person payed the same amount how much did each person pay?

  43. Algebra

    A party planner can spend a maximum of $5000 on food. If the chicken dinner (x) costs $20 and the steak dinner (y) costs $25, make a graph of the region that shows the possibilities for the number of chicken and steak dinners that can be purchased while

  44. Algebra

    Hello! I understand that the answer is 6, but do not know the equation to graph it. I would appreciate any help! I have to use Desmos to graph it. You are making your weekly meal plans and are working with the following constraints: It costs $8 to go to

  45. value of money

    Suppose you had three different offers for your used car. One person will give you $1,000 right now, another offers $1,200 six months from now and the other offers $1,600 two years from now. If interest is 16% compounded quarterly, which offer is worth the

  46. Math

    A party planner can spend a maximum of $5000 on food. If the chicken dinner (x) costs $20 and the steak dinner (y) costs $25, make a graph of the region that shows the possibilities for the number of chicken and steak dinners that can be purchased while

  47. Algebra

    A party planner can spend a maximum of $5000 on food. If the chicken dinner (x) costs $20 and the steak dinner (y) costs $25, make a graph of the region that shows the possibilities for the number of chicken and steak dinners that can be purchased while

  48. math

    there are about 20 potatoesin 5 pound bag.A resturant uses about 2 potatoes per order of french fries. How much money does the resturant take in on a day that they use 400 pounds of potatoes

  49. A quick algebra question

    Larry is having dinner at a restaurant that offers 6 different main courses, 7 different side dishes, 4 different drinks, and 4 different desserts. For dinner, Larry will choose a main course, a side dish, a drink, and a dessert. From how many different

  50. Algerbra

    regular dinner = 2 tacos & 3 enchailada for 2.39 special dinner = 3 tacos & 4 enchiladas for 4.23 what is the average price for a taco & enchilada? Let t be tacos and e be enchiladas. A regular dinner would be represented as: 2t + 3e = 2.39 and a special

  51. Algebra

    The Royal Tyrell Museum offers group tours for$15.85 plus $3.50 per person. How many people could go on a tour for $36.85?Create an equation for this and solve. *please show me how to do this not just the answer thank you*

  52. English

    1. He had dinner with his family. 2. He had a light dinner today. 3. He had a heavy dinner today. 4. He had a good dinner today. ------------------------------- In #1, we do not use an article before 'dinner.' What about the others? Why do we have to put

  53. English Expression

    Using each card in Group A and Group B, let's play the "Making a Suitable Sentence" Game. John and she are the third person singular, so they take the third person singular present form. Look at the expressions in Group B. Look at the second card in the

  54. Economics

    “Prices contribute to the efficient production and distribution of goods and services by embodying vast amounts of knowledge not available to any individual… prices lead to social outcomes that take account of procedures’ costs and consumers’

  55. Math(Please Help!)

    An undisclosed number of friends gather for dinner. Each person shakes each other persons hand exactly once. How many handshakes occur? Piti reasons that 2 people will have one handshake. For each person added, everyone in the earlier group will need to

  56. maths

    A group of students decide to attend a concert. The cost of renting a bus to take them to the concert is $450, which is to be shared equally among the students. The concert promoters offer discounts to groups arriving by bus. Tickets normally costs $59

  57. Math

    Kairi and Jacob have $80 for movies and dinner. If the movies cost $12 per person and $10 for a large popcorn and two pops, how much money do they have left for dinner? What equation would be best to use for this problem?

  58. English Expression

    Posted by John on Monday, May 19, 2008 at 3:47pm. Using each card in Group A and Group B, let's play the "Making a Suitable Sentence" Game. John and she are the third person singular, so they take the third person singular present form. Look at the

  59. Microeconomics

    The marginal costs and prices of a purely competitive market system accurately measure: a. Both spillover costs and spillover benefits b. Spillover costs but not spillover benefits c. Spillover benefits but not spillover costs d. Neither spillover costs

  60. English

    Indirectly affected person 1 or group 1 when mountain climbing unprepared please help and thank you person 1 or group 1 means first person or group to be indirectly affected Indirectly affected person 2 or group 2 when mountain climbing unprepare please

  61. math 6 grade

    Below are some sale prices for soda .Which offers the best price ? a. 6 for $1.75 b.8 for $1.90 c.12 for $3.15 d.30 for $7.50

  62. MATH

    Below are some sale prices for soda .Which offers the best price ? a. 6 for $1.75 b.8 for $1.90 c.12 for $3.15 d.30 for $7.50

  63. math

    MaineCellular offers a phone plan that costs $12 per month plus 10 cents per minute. Portland Wireless offers a plan that costs $20 per month plus 5 cents per minute. How many minutes could you use in a month so that it would cost less to use the

  64. Health

    Indirectly affected person 1 or group 1 when mountain climbing unprepared please help and thank you person 1 or group 1 means first person or group to be indirectly affected

  65. English

    I left out the following questions. Thank you very much, Writeacher. 1) First, the organization collects information. When it has proof that a person is a prisoner of conscience, it hands over that person’s case to a local group. 2)This group send (or

  66. math

    A company's sales revenue decreased by 15% from one operating period to the next. Assuming no change in the prices of its inputs and outputs, by what percentage did: Fixed costs change? Unit variable costs change? Total variable costs change?

  67. math, unit price

    a fast food resturant has 4 boxes of chicken nuggets for $25.44. a competing resturant has 6 boxes of chicken nuggets for $39.00. which food has a higher unti price?

  68. Catering

    6. At a party, it's sometimes permissible for serving personnel to A. smoke, provided they don't do so in view of the guests. B. become part of the party if they know some of the guests. C. take home any leftovers that remain. D. sample the buffet items

  69. Economics

    2. Advertising can inform buyers, but sellers must incur costs to advertise. If so, advertising can result in higher prices to consumers. Does this mean advertising is economically inefficient? If not, explain how it can simultaneously create value and

  70. math

    Barbra has a coupon for 5% off of the cost of her dinner, She tips the waiter 20% of the discounted priice of her dinner, and pays a total (discounted dinner price + tip) of $18.24, how much did her dinner cost before the discount?

  71. math

    Barbra has a coupon for 5% off of the cost of her dinner, She tips the waiter 20% of the discounted priice of her dinner, and pays a total (discounted dinner price + tip) of $18.24, how much did her dinner cost before the discount?

  72. psychology

    You are in a group that feels very cohesive,so cohesive that it seems to agree readily at every step of project,without any lengthy discussion or conflicy.Sometimes you don't agree with decisions,but you do not say anything.Which of the following is the

  73. Math

    Printer A costs$189 and printing costs $0.02 per page. Printer B cost $170 and printing costs $0.03 per page. How many pages need to be printed for the prices to be the same?

  74. Economics

    Ok I REALLY need a hand with this question!! Please!! Thank you!! “Prices contribute to the efficient production and distribution of goods and services by embodying vast amounts of knowledge not available to any individual… prices lead to social

  75. mathematics

    Which cannot be represented by a linear function? The cost of a buffet is $7.25 per person. The population has an annual growth rate of 1.8%. The height of a plant grows a quarter-inch per week. A seahorse travels a distance of one foot per minute.

  76. Economics

    The Law of Supply (movement along the curve due to the price effect) occurs because A) producers usually offer more for sale at lower prices than at higher prices. B) marginal production costs usually fall at higher rates of production. C) people can buy

  77. MICROECONOMICS

    Can anyone help me??? Rank the products below in ascending order in terms of price elasticity of demand: A chicken meal, food for dinner, a soft drink after a dinner, a fruit desert after a dinner. Here's my guess, but you probably know more about the

  78. math

    Len and Kris had dinner in a restaurant. The dinner bill was $18.50. They had to pay a 5% food tax and they left a 15% tip for the waiter. What was the total amount they paid for dinner that night?

  79. math

    Epicure Market prepares fresh gourmet entrees each day. On Wednesday, 80 baked chicken dinners were made at a cost of $3.50 each. A 10% spoilage rate is anticipated. At what price should the dinners be sold to achieve a 60% markup based on selling price?

  80. algebra!!!

    At a museum, ticket prices are $13 for adults and $11 for children. If a tour group paid $179 for their tickets, how many people were in the tour group?

  81. Statistics

    The home states of a certain group of people are distributed as follows: 54 percent are from MISSOURI, 27 percent are from KANSAS, and 19 percent are from IOWA. (No one in the group had a home state other than one of these three.) (Note: Your answer to the

  82. Math

    While spending 10 weeks at a university in Germany, Ayesha frequently had dinner with 5 of her classmates: Jack, Erik, Annalee, Peter, and Nola. She ate dinner with each of these classmates exactly 12 times. She ate dinner with every pair of them eight

  83. Tense

    1. I am eating dinner late at night every Monday. 2. I am eating dinner at 8p.m. every night. 3. I am eating dinner now, can I phone you back later? 4. I ate dinner just now in the restaurant. I am heading to a concert. Please help to check the above,

  84. English

    1. What about dinner at my place? 2. What about dinner in my place? 3. What about dinner at my house? 4. What about dinner at my apartment? ---------------------- Are they all correct? Do we have to use 'at' or'in'? Are both OK? What is the difference

  85. Algebra

    Problem: The rock group Loco Moco was scheduled for a concert at the Blaisdell Concert Hall. Because it was the concert highlight of the year, there was excitement in the air and people were eager to get tickets, which could only be purchased in person.

  86. Algebra 1

    Suppose students in your school arrive in groups each morning. You are the first to arrive, and you are alone, but still considered a group (consisiting of one person). The second group has two more people than the first group. The third group has two more

  87. math

    Epicure Market prepares fresh gourmet entrees each day. On Wednesday, 80 baked chicken dinners were made at a cost of $3.50 each. A 10% spoilage rate is anticipated. At what price should the dinners be sold to achieve a 60% markup based on selling price?

  88. social studies

    What is a reason that market prices are not always the same as equilibrium prices? A) Market prices are often set by buyers rather than by sellers. B) Supply and demand are not well-understood by business owners. C) The equilibrium is not always the most

  89. Business

    I need to describe my product. I have a pretend shoe business that I to do for my business class. What exactly I need to do is to describe my product which is shoes. I sell for all seasons, all styles, all prices and everyone. I need it by tonight because

  90. Data Management

    This is a hard question as it has a diagram. Basically the diagram states: Victoria - Montreal costs $580 Victoria - Saskatoon costs $230 Victoria- Toronto costs $505 Saskatoon - Toronto costs $398 Toronto - Charlottetown costs $395 Toronto - Montreal

  91. mathematics

    a class doing group work on the fraction-quotient model was asked to determine how much pizza each person would get if five people shared four pizzas equally. furthermore, they could determine their answers by drawing diagrams. group 1 decided that each

  92. Financial Management

    Out of these major fee-settings issues ? what are the most important issues for a human service agency to address? What issues is least important? What is the basis for your decision 1. Direct and indirect costs 2. Depreciation and use allowance 3.

  93. Algebra 1

    jasper wants to join a video store, blockbuster offers $9.99 for one year. with the discount card, each video rental costs $2.49. a discount card frm video time costs $20.49 for 1 year. with the video time discount card, each vido rental costs $1.79. a)

  94. Team building and conflict resolution

    You are mentoring a person in another department. This person comes to you and explains that the group she is working with is arguing over procedures employed to accomplish a project. Additionally, the group members do not seem to have much respect for the

  95. Math

    I'm not sure how i'm supposed to set up the equation to solve this. A phone company offers a plan for long distance service charges of .08 per minute. Another phone company offers a plan for $6 per month plus .02 per minute. For what number of minutes per

  96. Math: Story Problem

    A buffet-style restaurant has 18 tables that seat 23 people each. A church group of 401 has rented the restaurant for a banquet. If the pastor of another church, his wife, and their nine children come as invited guests, what is the least number of people

  97. Math

    One calling plan offers long distance calls for .03 per minute. Another plan costs $2.00 per month but offers long distance service for 0.01 per minute. Write and solve an equation to find the number of long distance minuets for which the two plans would

  98. managerial economics

    A firm offers two differentiated products, X and Y and faces two types of consumers, types A and B. There are equal numbers of each type of consumers ¡V so, for simplicity, assume there is just one of each type. The valuations of the two types of

  99. managerial economics

    A firm offers two differentiated products, X and Y and faces two types of consumers, types A and B. There are equal numbers of each type of consumers ¡V so, for simplicity, assume there is just one of each type. The valuations of the two types of

  100. managerial economics

    A firm offers two differentiated products, X and Y and faces two types of consumers, types A and B. There are equal numbers of each type of consumers ¡V so, for simplicity, assume there is just one of each type. The valuations of the two types of

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20