A restaurant manager wants to purchase 200 sets of dishes. One design costs ​$15 per​ set, while another costs ​$45 per set. If she wants to use her entire budget of ​$5700​, how many of each design should be​ ordered?

33,714 results
  1. math

    1. joan asked 30 randomly selected adult restaurant customers about their choice of beverages. eighteen customers said coffee is their favorite beveragee. if the restaurant serves 200 adult customers perday, estimate the number who will choose coffee to

  2. math

    1. joan asked 30 randomly selected adult restaurant customers about their choice of beverages. eighteen customers said coffee is their favorite beveragee. if the restaurant serves 200 adult customers perday, estimate the number who will choose coffee to

  3. Pre-Algebra

    Scatter plots are used to look for a pattern of association, or trend, between one set of values two sets of values three sets of values four sets of values My answer: two sets of values

  4. Pre-Algebra

    Complete the sentence below. Scatter plots are used to look for a pattern of association, or trend, between ____________ A) one set of values. B) two sets of values. C) three sets of values. D) four sets of values. My Answer: B) two sets of values.

  5. Algebra II

    A furniture company displays bedroom sets which require 21 square meters of space and living room sets which require 42 square meters of space. The company which has 546 square meters of available space,wants to display at least 6 bedroom sets and at least

  6. Career

    Ben’s job responsibilities include ordering in supplies, tracking inventory, managing waitstaff, and greeting guests. What does Ben do? A) warehouse manager B)restaurant manager C)hotel manager D)shipping company manager Is it B?

  7. math

    Antonia bought a set of dishes, a towel, and a candle at a housewares store. The set of dishes cost $35.43, the towel cost $21.43, and the candle cost $9.20 before any coupons or discounts. She used a $0.50-off coupon on the candle, a $2.75-off coupon on

  8. English 2

    In "It Can't Be Helped," why does Mama destroy her dishes? a)She does not like the pattern on the dishes, which are chipped anyway. b)Most of the other dishes have been broken in the move. c)She doesn't want the dealer to take advantage of her family's

  9. Math

    Crispy Clover, a popular vegetarian restaurant, introduced a new menu that has 20\%20%20, percent more dishes than the previous menu. The previous menu had DDD dishes.

  10. Finance

    A grocery store manager must decide whether to buy four rug cleaners to rent to customers. The manager estimates that the first would yield $200 a year, the second $150, the third $75, and the fourth $20. If the interest rate is 12 percent and each rug

  11. math

    Once you have created both sets of numbers, complete the following tasks. In each task, make sure to clearly label which set you are identifying or describing. Identify the elements of each set that you created. Calculate the mean of each set. Show your

  12. MAT 117 - ALGEBRA 2

    The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed costs allotted to this

  13. Career Explorations - Please Check my Answer

    Please help me with the following question: Which statement describes the relationship between being a waitress and being a restaurant manager? A. Being a waitress is a job, while managing a restaurant is a career. B. Being a waitress and managing a

  14. Accounting

    Case 1. Steve and Linda Hom live in Bartlesville, Oklahoma. Two years ago, they visited Thailand. Linda, a professional chef, was impressed with the cooking methods and the spices used in the Thai food. Bartlesville does not have a Thai restaurant, and the

  15. College Math

    5) A landscaper wants to make a small planter and surround it with edging material for a client. She is deciding between two designs. Design 1: A square planter Design 2: A circular planter Edging material costs $4 per ft. for the straight variety which

  16. Math word problems

    A restaurant manager wants to purchase 200 sets of dishes. One design costs ​$15 per​ set, while another costs ​$45 per set. If she wants to use her entire budget of ​$5700​, how many of each design should be​ ordered? ____ for $15 set ____ for

  17. Math

    As a restaurant owner there are many decisions that you need to make on a daily basis, such as where to keep inventory levels. You wish to replenish your stock of dishes by purchasing 250 sets for your restaurant. You have two dish design from which to

  18. Math

    Can somone help me with this word problem....thanks The cut-right company sells sets of kitchen knives. The basic set consists of 2 utility knives, 1 chef's knife. The Regular set consists of 2 utility knives, 1 chef's knife, and 1 slices.The deluxe set

  19. Spanish

    I apologize for my previous question, the one with paragraphs in Spanish. I obviously have no idea what I'm doing. They make sense in English, but I'm having a hard time translating to Spanish. Thank you, Sra, for attempting to help. :] The first

  20. science

    3. Muscles located in the walls of the small intestine help push digested material along. Muscles located in the arteries help push blood along. Based on this information and your understanding of muscle types, which of the following statements is correct?

  21. physiology

    Muscles located in the walls of the small intestine help push digested material along. Muscles located in the walls of arteries help push blood along. Based on this information and your understanding of muscle types, which of the following statements is

  22. Finite Math

    15 An appliance store sells two brands of televisions. Each Daybrite set sells for $425, and each Noglare set sells for $700. The store’s warehouse capacity for television sets is $400, and new sets are delivered only each month. Records show that

  23. chemistry

    Experimental Design: From the work you have done this semester, choose a topic and design an experiment you would be able to perform. In your design (1) state your hypothesis, (2) identify your dependent and (3) independent variables, (4) your control

  24. Math ~ Check 1 Answer ~

    Complete the sentence below. Scatter plots are used to look for a pattern of association, or trend, between one set of values. two sets of values******* three sets of values. four sets of values

  25. Math

    As a restaurant owner there are many decisions that you need to make on a daily basis, such as where to keep inventory levels. You wish to replenish your stock of dishes by purchasing 250 sets for your restaurant. You have two dish design from which to

  26. algebra

    As a restaurant owner there are many decisions that you need to make on a daily basis, such as inventory levels. You wish to replenish your stock of dishes by purchasing 250 sets for your restaurant. You have available two different dish designs. One

  27. math

    As a restaurant owner there are many decisions that you need to make on a daily basis, such as where to keep inventory levels. You wish to replenish your stock of dishes by purchasing 250 sets for your restaurant. You have two dish design from which to

  28. algebra

    The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs., such as rent, insurance, and wage, and variable costs, which are the costs to purchase product you are selling. The portion of the company's fixed costs allotted to this product

  29. ALGEBRA

    The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed costs allotted to this

  30. Economics

    I got a lot of problems with this exercise. I really hope you can help me. Thanks! Samantha Roberts has a job as a pharmacist earning $30.000 per year, and she is deciding whether to take another job as the manager of another pharmacy for $40.000 per year

  31. soc

    Two roommates argue about who is doing the dishes. One is angry because the other didn't do the dishes Friday night as they promised they would. Roomate A says "You didn't do the dishes Friday night, and you never do the dishes! I get so tired of looking

  32. computers

    You’re asked to design a network for use in a training environment. It should be mobile, easy to set up, and simple tear down. Speed is not an issue. Develop a network design that accommodates these requirements and keeps costs down.

  33. Clark/Networking

    You’re asked to design a network for use in a training environment. It should be mobile, easy to set up, and simple to tear down. Speed is not an issue. Develop a network design that accommodates these requirements and keeps costs down.

  34. Math

    An Italian restaurant serves pasta dishes with the following options: Pasta - angel hair, manicotti, or linguine Sauce - tomato, alfredo, garlic, or meat Cheese - parmesan or cheddar How many different pasta dishes are possible, assuming one item is chosen

  35. algebra

    A restaurant has fixed costs of $156.25 per day and an average unit cost of $4.75 for each meal served. If a typical meal costs $6, how many customers must eat at the restaurant each day for the owner to break even?

  36. Algebra

    If the profit equation for the monthly sales of tile sets is P = -x^2 + 56x - 300, how do I find the number of tiles that yeilds the most profit. x=number of tile sets. The amount of money for costs each month is set at $300. I saw an answer as 28 tile

  37. Pre- Algebra

    A resturant offers a buffet dinner at group prices.It costs $10 for one person,$20 for two,$29 for three, $37 for four,$44 for five and so on. A)how much does a buffet dinner for 8 cost?how much does a group of eight save if it's members eat together

  38. algebra1

    a restaurant manager lost $415 in business during the month of january. business picked up in february, and he ended that month with a profit of $1580. (a). what was the manager's profit after january and february?? (b) what if...? the restaurant lost $245

  39. Science help URGENT

    Muscles located in the walls of the small intestine help push digested material along. Muscles located in the walls of arteries help push blood along. Based on this information and your understanding of muscle types, which of the following statements is

  40. statistics

    Kim and Susan are playing a tennis match where the winner must win 2 sets in order to win the match. For each set, the probability that Kim wins the set is 0.53. The probability of Kim winning the set is not affected by who has won any previous sets. What

  41. Managerial Economics--HELP!!

    Pappa's Restaurant is a new Italian Restaurant in town. As the only Italian restaurant in the area, it faces the following daily demand curve: Q = 500 – 25 P Where Q is the number of meals it serves per day and P is the average price of its meals. The

  42. maths

    Set S contains the elements = { 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8}. From this set, John takes sets of 6-digits each and sums all the possible 6-digit numbers that can be formed with those sets. What is the HCF of all these sums?

  43. Maths

    Mr. John is salesman employed to sell television sets on a salary and commission basis. His fixed monthly salary is 500,000. In addition he receives 5% commission on the first 1,000,000 and 12.5% on sales excess of 1,000,000. During the month of march

  44. pre-algrebra

    A restaurant offers a buffet dinner at group prices. The buffet costs the restaurant $6 per person. How large a group can the restaurant serve without losing money? P. S. I came up with a group of ten person that they could serve. Please let me know if

  45. accounting(financial)

    Assigning costs to inventory-perpetual symstem. Dec. 7 10 units @ $6 Dec. 14 20 units @ $12 Dec. 21 @ $14 Trader sells 15 units for $25 each on Dec,15 eight of the sold units are from Dec. 7 purchase and seven are from Dec. 14 purchase. Determine the costs

  46. Financial Accounting

    I am trying to get this done asap because it is an online assignment and the web site is down for today. I will share my own answers if you all will provide feedback on them. Any guidance on these topics would be much appreciated: Indicate whether each

  47. Math

    3. The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable or suppliers costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed costs

  48. algebra

    the costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company's fixed costs allotted to this

  49. Algebra

    The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed costs allotted to this

  50. algebra

    The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed costs allotted to this

  51. English

    Do you know what the 5 OMM costs of a restaurant would be. I know what the 5 OMM costs are (raw materials and components costs, plant costs, labor costs, inventory costs, and distribution costs) but I need to know what they would be for a restaurant.

  52. Other

    Do you know what the 5 OMM costs of a restaurant would be. I know what the 5 OMM costs are (raw materials and components costs, plant costs, labor costs, inventory costs, and distribution costs) but I need to know what they would be for a restaurant.

  53. Math

    Cathy is buying new living room furniture. She wants to purchase a set thag costs $3,200, but she only has $3,000 in her budget. What percent must the furniture go on sale for in order for cathy to purchase the furniture?

  54. Algebra

    Observe the following sets and answer he quesions given below. A = The set of all residens in Mumbai. B = he set of all residens in Bhopal. C = he sets of all residents in Maharashtra. D = The sets of all residents in India. E = The sets of all residents

  55. Math

    Alex's favorite restaurant is a buffet-style Chinese restaurant downtown. Each time he goes, he chooses 2 appetizers and 1 entree. If the restaurant has four appetizers and 5 entrees to choose from, how many, times could Alex go to the restaurant without

  56. math

    The hire purchase price for a T.V set is made up of $4,000 deposit and 18 equal monthly installments of $1,200 each. Amos was given a discount of 20% on the hire purchase price on paying the cash for the T.V set. How much did he pay?

  57. Algebra

    Sorry, it didn't paste the first time, I was wondering if I got these correct; especially number 2 at the bottom. 1. Suppose that a market research company finds that at a price of p = $20, they would sell x = 42 tiles each month. If they lower the price

  58. Math

    Solve this problem using the simplex method. A company manufactures checker sets and chess sets. Suppose each day the company has available 1200 boards (which can be used for both games) and 80,000 units of wood for making pieces. Each checker set uses 20

  59. COLLEGE ACCOUNTING

    Sunset Company uses the periodic inventory method and had the following inventory information available: Units Unit Cost 1/1 Beginning Inventory 200 $6.20 1/20 Purchase 300 $6.50 7/25 Purchase 200 $6.80 10/20 Purchase 300 $7.00 A physical count of

  60. Algebra

    An appliance store manager is ordering chest and upright freezers. One chest freezer costs $250 and delivers a $40 profit. One upright freezer costs $400 and delivers a $60 profit. Based on previous sales, the manager expects to sell at least 100 freezers.

  61. Algebra 2

    An appliance store manager is ordering chest and upright freezers. One chest freezer costs $250 and delivers a $40 profit. One upright freezer costs $400 and delivers a $60 profit. Based on previous sales, the manager expects to sell at least 100 freezers.

  62. Math

    142 differet dishes of vegetables and fruits were prepared. If 42 more vegetable dishes were prepared than fruit dishes how many dishes of each kind were served?

  63. math

    an office manager is renting a local hall for un upcoming event. The hall costs $200. The food costs $14 per person. The office manager is not sure how many people will attend. Which quantity is not a variable quantity - the cost to rent the hall, the

  64. Algebra II

    An appliance store manager is ordering chest and upright freezers. one chest freezers costs $250 and delivers a $40 profit. One upright freezer costs $400 and delivers a $60 profit. Based on previous sales, the manager expects to sell at least 100

  65. Algebra II

    An appliance store manager is ordering chest and upright freezers. one chest freezers costs $250 and delivers a $40 profit. One upright freezer costs $400 and delivers a $60 profit. Based on previous sales, the manager expects to sell at least 100

  66. math

    7. Classify each of the following as true or false. If false, tell why or give an example showing that it is not true. (a) For all sets A and B, A – B = B – A (b) For all sets A,   A (c) For all sets A, A  A   (d) The set {r, s, t,. . .,

  67. Science

    3. Muscles located in the walls of the small intestine help push digested material along. Muscles located in the arteries help push blood along. Based on this information and your understanding of muscle types, which of the following statements is correct?

  68. PLEASE HELP!

    Designing with Technology Portfolio: Step 2 Brainstorm Imagine you are working as a graphic designer for a restaurant. You have been asked to design the restaurant’s new menu. Choose two of the brainstorming techniques described in this lesson. Use these

  69. Math

    Of 200 adults, 176 own one TV set, 22 own two TV sets, and 2 own three TV sets. A person is chosen at random. a. What is the probability function of X? b. What is the expected value for the probability distribution? c. What are the variance and standard

  70. Math

    1. In this problem, we analyze the profit found for sales of decorative tiles. A demand equation (sometimes called a demand curve) shows how much money people would pay for a product depending on how much of that product is available on the open market.

  71. math

    A restaurant offers a lunch special where you can choose any 3 of a total of 9 dishes. How many different combinations are possible?

  72. maths

    A man is visiting a village where each person either always tells the truth or always lies. There are 5 villagers standing in a row, and the man asks each of them how many of the 5 men standing in the row always tell the truth. Each villager gives an

  73. College Mathematics

    what is the solution for this problem,create three sets, set A, B, and set C by going through the items in your wallet or purse. Set A will be a list of all of these items. Create Set B, from the items in Set A that you think are essential. Create Set C,

  74. math

    An office manager is renting a local hall for an upcoming event. The hall costs ​$. The food costs ​$ per person. The office manager is not sure how many people will attend. Which quantity is not a variable quantity

  75. algebra 8

    business. A restaurant manager lost $415 in business during the month of january . business picked up in February, and he ended that month with a profit of $1580 A. What was the manager's profit after January and February? B. What if...? The restaurant

  76. Honors Algebra 1

    I have trouble with remembering sets. So these are my questions, and can someone show me how to do them? (1)Z is the set of all letters of the alphabet. Z={a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z} (a) A is a subset of set Z. A= {a, b, c, d, e,

  77. maths

    The numbers 1,2,…,17 are divided into 5 disjoint sets. One set has 5 elements, one set has 4 elements, two sets have 3 elements and the last set contains the 2 remaining elements. Two players each choose a number from 1 to 17 at random. The probability

  78. mathematics

    The numbers 1,2,…,17 are divided into 5 disjoint sets. One set has 5 elements, one set has 4 elements, two sets have 3 elements and the last set contains the 2 remaining elements. Two players each choose a number from 1 to 17 at random. The probability

  79. Physics

    A magician pulls a tablecloth out from under some dishes. How far do the dishes move during the 0.25 it takes to pull out the tablecloth? The coefficient of kinetic friction between the cloth and the dishes is = 0.14.

  80. English

    My mom is still sick. I helped her with the dishes. (In the sentences, what is the meaning of the second sentence? Did her mother washed the dishes with her daughter? Or did her mother not wash the dishes together?)

  81. English

    I urgently need you to improve this exercise on kitchen equipment. I wanted to include an exercise on vocabulary related to kitchen equipment. Can you please help me find examples? I think I should improve my exercise. 1) Complete the following sentences

  82. Algebra

    1.In this problem, we will analyze the profit found for sales of decorative tiles. A demand equation (sometimes called a demand curve) shows how much money people would pay for a product depending on how much of that product is available on the open

  83. math

    I having problems understanding venn set and venn diagrams. Can someone explain this to me. For the universal set U= {0,1,2,3,4,5,6,7} And the sets A={1,5}, B={1,2,3,4} And C= {4, 6} lists the elements in the following Sets. a. A¿B b. A U Bf c. A

  84. Math

    A restaurant manager lost $415 in business during the month of January. Business picked up in February, and he ended that month with a profit of $1580. What if the restaurant lost $245 in business during the month of March. What was the manager's profit

  85. Accounting

    The individual portion of this assignment is for each person to produce his/her own solution to the following. Claire’s Antiques has fixed cost of $75,000 per month. Each antique has the following identifiable sales price, variable material costs, and

  86. Math

    You are the financial manager at Best Buy where a certain TV set is normally sold for $2,500 and the full purchase price is financed for 30 monthly payments at 24% per year compounded monthly, with the payments made at the end of each month. During

  87. Math

    I have 2 questions involving inventory Question 1. Your a manager of an auto parts store.Figures below contains your records of the annual inventory figures for windshield wipers. Using the FIFO method of inventory pricing,hat is the dollor value of ending

  88. CONTEMPORARY MATH

    HOW DID THEY GET THIS ANSWER? PHYSICAL INVENTORY OF PICTURE FRAME WAS TAKEN AT TARGET THEY FOUND THERE WAS 700 WAS REMAINING WHAT WAS THE INVENTORY PRICING? IT GOES ON TO GIVE THE STRATEGY JAN 1 BEGIN INVEN. 400 UNITS @ $5.00 = $2000.00 APRIL 9 PURCHASE

  89. finance

    Should We Purchase That New Copier? Campus Print Shop is thinking of purchasing a new, modern copier that automatically collates pages. The machine would cost $22,000 cash. A service contract on the machine, considered a must because of its complexity,

  90. SPC

    A consumer organization estimates that 34% of the households in a particular community have one television set, 39% have 2 sets and 18% have three or more sets. If two households are chosen at random, what is the probability that at least one has a

  91. mathematics

    Scott and Ian design a cool T- shirt for snow boarders. Their friends are very impressed and everyone wants one. So, Scott and Ian set up a T-shirt printing business in their garage. The start up costs are $750 due to the availability of a used graphics

  92. Computer Networking

    Mobile Training is a small training firm that offers mobile classrooms that come to your company and teaches office software,such as Word, Excel, Quickbooks, etc. You're asked to design a network for use in a training environment. It should be mobile, easy

  93. Statistics

    1. For the following exercise, complete the following by using the data sets below that provides the ages of the first seven presidents: a. Find the mean, median, and range for each of the two data sets. b. Find the standard deviation using the rule of

  94. English

    Can you please check one more thing: 1)The students were delighted by /with their exam results. Are "by" and "with" possible? Is the meaning the same as "they are pleased, satisfied, content with? their exam result? 2) They are depressed, sad, happy,

  95. calculus

    what is the property that distinguishes finite sets from infinite sets (give examples of each to accompany explaination). finite sets are countable. Infinite sets are not. so what would be an example of an infinite set? one that never ends? yes.

  96. Algebra

    The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed costs allotted to this

  97. Algebra

    I was wondering if I had number 2 correct; the only way to know the answer was to provide the entire answer for number 1. Thanks in advance. 1. Suppose that a market research company finds that at a price of p = $20, they would sell x = 42 tiles each

  98. Algebra

    An appliance store manager is ordering chest and upright freezers. one chest freezers costs $250 and delivers a $40 profit. One upright freezer costs $400 and delivers a $60 profit. Based on previous sales, the manager expects to sell at least 100

  99. math

    1. In this problem, we analyze the profit found for sales of decorative tiles. A demand equation (sometimes called a demand curve) shows how much money people would pay for a product depending on how much of that product is available on the open market.

  100. ALGEBRA

    I HAVE TO SOLVE THE FOLLOWING PROBLEMS FOR AN ALGEBRA ASSIGNMENT DUE SUNDAY. I HAVE FIGURED OUT MOST OF THE ANSWERS BUT AM STUCK ON A FEW. IF ANYONE CAN TELL ME IF MY EXISTING ANSWERS ARE CORRECT AND POINT ME IN THE RIGHT DIRECTION/GIVE ME A HINT ON THE

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20