fixed cost, variable costs, and break-even point for the program

50,690 results

hsm

caluculate the fixed cost, variable costs, and break-even point for the program suggested in appendix d

Financial Management

I need to know how to find the fixed cost and the variable cost along with the break even point using this information. During the sixth month of the fiscal year, the program director of the Westchester Home-Delivered Meals (WHDM) program decides to again re-compute fixed ...

marketing

1.A store has fixed costs of 80,000 and an avarage gross margin of 26%. Variable expenses are estimated to be 6% of sales. a.calculate the break-even sales volume. b.calculate the profit/losses for sales of 300,000 I got the formulas: unit contribution= price - variable costs ...

Math/Business

Based on this problem: "Wayne owns a shaved ice stand. He sells 700 shaved ice cups per month at $1.50 each, making the total revenue $1,050. Each shaved ice costs Wayne $0.50 and he has fixed costs of $750, making his total costs $1,100. Therefore, he realizes a loss of $50 a...

math Please help/explain

A division of a corporation manufactures bicycle pumps. Each pump sells for $9, and the variable cost of producing each unit is 40% of the selling price. The monthly fixed costs incurred by the division are $50,000. What is the break-even point for the division? a) break-even ...

Math Please help

A division of a corporation manufactures bicycle pumps. Each pump sells for $9, and the variable cost of producing each unit is 40% of the selling price. The monthly fixed costs incurred by the division are $50,000. What is the break-even point for the division? a) break-even ...

Help Math

A division of a corporation manufactures bicycle pumps. Each pump sells for $9, and the variable cost of producing each unit is 40% of the selling price. The monthly fixed costs incurred by the division are $50,000. What is the break-even point for the division? a) break-even ...

accounting

Mia Enterprises sells a product for $90 per unit. The variable cost is $40 per unit, while fixed costs are $75,000. Determine the (a) break-even point in sales units, and (b) break-even point if the selling price was increased to $100 per unit.

General Economics

• Businesses often decide between using automation and labor in production. An automotive environment may have high fixed costs and low variable costs, and an industry that utilizes manual labor for production will have low fixed costs and high variable costs. How would you ...

business econ

What is the break even in units? Bottle, Label and Production (direct material and labor) = $9.12 per 12 oz. can Advertising & promotion (fixed) = $218,000 Company Overhead (fixed) = $354,000 Formula I'm using: Breakeven in units (BEU)= total fixed cost / (unit price – unit ...

Accounting

Anheuser-Busch InBev Companies, Inc reported the following operating information for a recent year. In addition assume that Anheuser-Busch InBev sold 200 million barrels of beer during the year. Assume that variable costs were 75% of the cost of goods sold and 40% of selling, ...

break even analysis

13. Healthy Foods, Inc., sells 50-pound bags of grapes to the military for $10 a bag. The fixed costs of this operation are $80,000, while the variable costs of the Grapes are $.10 per pound. A .What is the break-even point in bags?

cost/managerial

andromeda company's break even point is 2,400 units. variable cost per unit is $42; total fixed costs are 67,200 per year. what price does andromeda charge?

Math Help

A manufacturer of 24-hr variable timers, has a monthly fixed cost of $56,000 and a production cost of $9 for each timer manufactured. The units sell for $16 each. Find the break-even point algebraically. a. break-even production 16,000 units; break-even revenue $1,280,000 b. ...

Math

A manufacturer of 24-hr variable timers, has a monthly fixed cost of $56,000 and a production cost of $9 for each timer manufactured. The units sell for $16 each. Find the break-even point algebraically. a. break-even production 16,000 units; break-even revenue $1,280,000 b. ...

Introduction programing visual basic

break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has overhead cost of c dollars then the total cost of...

word problems in algebra

The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation. (b) Graph the cost equation. c) ...

business

CheckPoint: Calculating Fixed Costs, Variable Costs, and Break-Even Point for a Program • Calculate the fixed cost, variable costs, and break-even point for the program suggested in Appendix D. • Base your calculations on the financial data for 2002. Appendix D. XYZ NON-...

accounting

using the break-even equations to solve for price and variable cost per unit andromeda company's break-even point is 2,400 units. variable cost per unit is $42; total costs are 67,200 per year. what price does andromeda charge?

financial management

I need some help I have the numbers I need but do not understand how to do break even points. The formula is PX = A + BX where P = Unit cost or price of the service X = Amount of service to be provided (an unknown) A = Fixed costs B = Variable costs The numbers are The years I...

Marketing

Compete the break even point in dollars. Selling price = $2.00, Variable cost = $1.00, Fixed cost = $150,000

Business

Hello, I hope someone can help me with the question below, since I am completely stuck. One day, a bank receives $5000 deposit on which they are going to pay 2% per year. Same day, a student wants to take out a loan of $5000. The bank tells them that it costs $100 to process ...

Business Management

50 lb bags @ $12.50/bag Fixed Costs: $68,000 Variable Costs $.15/lb Annual Interest Expected $7500 A. What is the break-even point in bags? B. C.

Cost accounting

The company is planning to sell product z for $10 a unit. Variable costs are $6 a unit and fixed cost are $100,000. What must total sales be to break even?

math

What is the value of the variable cost ? If the break even point is $ 130, the fixed cost is $ 330, selling price per unit is $ 25. (3 marks)

Accounts

A manufacturing Company produces 2 products – A and B. The following information is presented for both products: A B Selling Price per unit $18 $12 Variable Cost per unit $14 $6 Total Fixed Costs are $468,000. Compute: The contribution margin for each product. Break-even ...

economics

A firm has fixed costs of $30.00 and variable costs as indicated in the table below. Complete the table. Instructions: Round your answers so that you enter no more than 2 decimal places. Total Product Total Fixed Cost Total Variable Cost Total Cost Average Fixed Cost Average ...

algebra

The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation. (b) Graph the cost equation. (c...

Math

3. The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable or suppliers costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed costs allotted to this ...

HSM 260

CheckPoint: Calculating Fixed Costs, Variable Costs, and Break-Even Point for a Program · Calculate the fixed cost, variable costs, and break-even point for the program suggested in Appendix D. BASED ON THE ASSIGNMENT DIRECTIONS FOUND IN THE COURSE MATERIALS FOLDER. · Base ...

MATH HELP

The Francesco Company produces spaghetti sauce that is used in restaurants. The fixed costs total $1,329,050. The selling price per 64 oz. can of sauce is $12.40. The variable cost per can is $4.80. What is the break-even point in number of cans?

MATH HELP

The Francesco Company produces spaghetti sauce that is used in restaurants. The fixed costs total $1,329,050. The selling price per 64 oz. can of sauce is $12.40. The variable cost per can is $4.80. What is the break-even point in number of cans?

math

The fixed costs of oreparting a business are the costs include rent, fixed salaries, and costs of buying machinery. The variable costs of operating a business are the costs that change with the level of ouput. Variable costs include raw materials, hourly wages, and electricity...

business

The Springer Company sells its product for $20 per unit. Its fixed costs are $10,000 and the variable cost per unit is $10 What is the new break-even point if the price per unit increases from $20 to $30

Business Management

a firm that produce car components has fixed costs of 40000 per month and variable cost of 24.00 per component, regardless of the number of units sold. find the break even point in units and explain it by means of a graph

Accounting

E6-9 (a,b) Tiger Golf Accessories sells golf shoes, gloves, and a laser-guided range-finder that measures distance. Shown below are unit cost and sales data. Pairs of Shoes Pairs of Gloves Range Finder Unit sales price $100 $30 $250 Unit variable costs 60 10 200 Unit ...

account

Required: JZ is a musician who is considering whether to independently produce and sell a CD. JZ estimates fixed costs of $10,000 and variable costs of $4.00 per unit. The expected selling price is $12 per CD. What is JZ's break-even point in units and dollars

Financing

During the sixth month of the fiscal year, the program director of the Westchester Home-Delivered Meals (WHDM) program decides to again recompute fixed costs, variable costs, and the BEP using the high–low method. Here are the number of meals served and the total costs of ...

Accounting

During the sixth month of the fiscal year, the program director of the Westchester Home-Delivered Meals (WHDM) program decides to again recompute fixed costs, variable costs, and the BEP using the high–low method. Here are the number of meals served and the total costs of ...

math

What is the value of the variable cost ? If the break even point is $ 130, the fixed cost is $ 330, selling price per unit is $ 25,and unit of sell is $50. (3 marks)

Business Finance

Break Even Analysis.. consider the following income statemenbt and answer the question that follow. Sales(100 units) $200 Variable cost (.80each) .80 Fixed cost 20 Ebit 100 interest expense 30 ebt 70 income tax 24 net income 43 What is the firm break even point. I have puzzled...

math

Your business provides a service to local residents. Your fixed costs are $2,000 per month, and you expect 40 customers per month. The variable cost associated with each service is $35. 1. Using cost-based pricing and a markup of 20%, what should the price be? Show ...

math(urgent)

What is the value of the variable cost ? If the break even point is $ 130, the fixed cost is $ 330, selling price per unit is $ 25,and unit of sell is $50. (3 marks)

Accounting

Costs can be classified into two categories, fixed and variable costs. These costs behave differently based on the level of sales volumes. Suppose we are running a restaurant and have identified certain costs along with the number of annual units sold of 1000. Item: Raw ...

Math-FInance please help me

Healthy food Inc sells 50lb bags of grapes to the military for $10 a bag. The fixed costs of this operation are $80,000 while the variable costs of the grapes are $10 per lb. 1. what us the break even point 2. what is the degree of combined leverage at both sales levels.

Accounting

When finding the break even point, I know that total fixed costs/contribution margin= Break Even Point, but is that answer in dollars? How do you find the sales volume (dollars) that need to be produced in order to break even? How do you find the required amount of hours that ...

Accounting

If fixed costs are $350,000, the unit selling price is $29, and the unit variable costs are $20, what is the break-even sales (units) if the variable costs are decreased by $4? Answer 26,924 units 12,069 units 21,875 units 38,889 units

Accounting

For the past year, Hornbostel Company had fixed costs of $6,552,000, a unit variable cost of $444, and a unit selling price of $600. For the coming year, no changes are expected in revenues and costs, except that a new wage contract will increase variable costs by $6 per unit...

Accounting

Currently, the unit selling price of a product is $110, the unit variable cost is $80, and the total fixed costs are $345,000. A proposal is being evaluated to increase the unit selling price to $120. a. Compute the current break-even sales (units). units b. Compute the ...

Managerial Accounting

Inmelt Corp charges price of $6.50. Total Fixed Cost is 314,400. per year, break-even point is 131,000 units. What is the variable cost per unit.

health

Healthy Foods, Inc., sells 50-pound bags of grapes to the military for $10 a bag. The fixed costs of this operation are $80,000, while the variable costs of the grapes are $.10 per pound. a. What is the break-even point in bags?

business

Find the break- even point if the selling price is $8 per unit, variable cost $3 per unit and fixed cost $3000.

Break-Even Analysis

Given: Jay Letterman has just (year: 2012) become product manager for Avenir. Avenir is a consumer product with a unit retail price of $1.00. Retail margins on the product are 33%, while wholesalers take a 12% margin. Avenir and its direct competitors sell a total of 20 ...

Accounting

CollegePak Company produced and sold 60,000 backpacks during the year just ended at an average price of $20 per unit. Variable manufacturing costs were $8 per unit, and variable marketing costs were $4 per unit sold. Fixed costs amounted to $180,000 for manufacturing and $72,...

Economics

The accompanying table shows a car manufacturer’s total cost of producing cars: Qty |TC| Variable Costs| Avg. Var. Costs| Avg. Total Costs| Avg. Fixed Costs 0 |$500,000| ---- | ---- | ---- |---- | 1 |540,000 | 2 |560,000 | 3 |570,000 | 4 |590,000 | 5 |620,000 | 6 |660,000 | ...

finance

Calculating break-even. Jasmine Gonzales, administrative director of Small Imaging Center, has been asked by the practice members to see if it is feasible to add more staff to support the practice’s mammography service, which currently has 2 analogue film or screen units and...

commerce

fixed cost is 40000 and variable cost are 60 percent of sales. If sales decrease by 20 percent then what is break even point?

Accounting: Break even point

How much profit increase for every unity sold over the break-even point Break-even point: This is the point in the annual output where the number of units sold, or number of services provided, produces enough gross profit to cover all the fixed overhead costs of operations. ...

Math

Can I get some help with this question please? Calculating break-even. Jasmine Gonzales, administrative director of Small Imaging Center, has been asked by the practice members to see if it is feasible to add more staff to support the practice’s mammography service, which ...

management accounting

Andre has a hair styling business and he has five barbers who each make $9.90 per hour then work 40-hours a week and 50-weeks a year, the rent and other fixed expenses are $1,750 per month. shampoo is used on all client is .40 per client, the unit price of the haircut is $12. ...

ALGEBRA

The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed costs allotted to this product is $300, and ...

human services management

does anyone know how to calculate fixed costs, variable costs and break even points on balance sheets, cash statements and income statements?

math

a custom printing store is planning on adding painters caps to its product line. For the first year the fixed costs for setting up production are $15,000 the variable costs for producing a dozen caps are $8 the revenue on each dozen caps will be $20 find the total profit p(x...

Accounting

The individual portion of this assignment is for each person to produce his/her own solution to the following. Claire’s Antiques has fixed cost of $75,000 per month. Each antique has the following identifiable sales price, variable material costs, and fixed monthly costs, ...

algebra

The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed costs allotted to this product is $300, and ...

accounting

frustrated been working on this for over three hours and now my mind has drawn a blank help please. Meriden Company has a unit selling price of $500, variable costs per unit of $250, and fixed costs of $202,750. Compute the break-even point in units using the mathematical ...

Business Finance

Immediate help needed for the following two questions: 15-12A. (Break-even point) You are a hard-working analyst in the office of financial operations for a manufacturing firm that produces a single product. You have developed the following cost structure information for this ...

college finite math

A division of a company produces "Personal Income Tax" diaries. Each diary sells for $6. The monthly fixed costs incurred by the division are $30,000, and the variable cost of producing each diary is $1. (a) Find the break-even point for the division. (x, y) = (6000, 36000) (b...

college algebra

A musician is planning to market a CD. The fixed costs are $1260 and the variable costs are $5 per CD. The wholesale price of the CD will be $11. For the artist to make a profit, revenues must be greater than costs. How many CDs, x, must be sold for the musician to break even?

Finance

Given: Jay Letterman has just (year: 2012) become product manager for Avenir. Avenir is a consumer product with a unit retail price of $1.00. Retail margins on the product are 33%, while wholesalers take a 12% margin. Avenir and its direct competitors sell a total of 20 ...

Accounting

If fixed costs are $300,000, the unit selling price is $31, and the unit variable costs are $22, what is the break-even sales (units) if fixed costs are reduced by $30,000? Answer 30,000 units 8,710 units 12,273 units 20,000 units

Economics

5. A firm's marginal cost of production is constant at $5 per unit, and its fixed costs are $20. Draw its total, average variable and average costs. Marginal Cost (MC): $5 per unit Fixed Cost (FC): $20 Total Cost (TC): $25 Average Variable Cost (AVC): $5 FC is always going to ...

math

Suppose the cost function associated with a product is C(x) = cx + F dollars and the revenue function is R(x) = sx, where c denotes the unit cost of production, s the unit selling price, F the fixed cost incurred by the firm, and x the level of production and sales. Find the ...

accounting/ Finance

Break-even point. Please help me understand how to get the fixed and variable cost in order to determine the break-even point in units of output for the following: Output level 10 million Return on operating assets= 25% Operating asset turnover= 5 times Operating asset =$20 ...

Finance/math

Reimbursement per screen 66.05 Equip cost/mo 1450.00 technologist cost per Mammography $15.60 tech aid/per $3.10 Variable cost per mamo $15.00 Equip. maintanance/mo. per machine $916.66 1) what is the monthly patient volume needed per month to cover fixed and variable costs? 2...

Statistics

A mail order company has sent a questionnaire to each of its customers, asking how many of the previous year's promotions prompted orders that would not have otherwise been made. The accompanying table lists the probabilities that were derived from the questionnaire, where X ...

Financial Management

Out of these major fee-settings issues ? what are the most important issues for a human service agency to address? What issues is least important? What is the basis for your decision 1. Direct and indirect costs 2. Depreciation and use allowance 3. Unallowable costs 4. Profit ...

Finance

Allison Radios manufactures a complete line of radio and communication equipment for law enforcement agencies. The average selling price of its finished product is $180 per unit. The variable cost for these same units is $126. Allison Radios incurs fixed costs of $540,000 per ...

Business

A firm currently uses 50,000 workers to produce 120,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $48. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. (Note: Assume that output is constant at the level of 120,000 ...

economics

A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume that output is constant at the level of 180,000 ...

Math

The demand for item A is P=40 -3.5Q The production of A entails the following average variable costs: AVC=1.5Q - 35 Fixed Costs are 24. a) Calculate the revenue maximizing price of A Revenue= PQ Revenue= 40Q-3.5Q^2 Revenue' = 40-7Q Q=40/7 P=40-3.5(40/7) P=20 seems right? b) ...

maria vazquez

Sonoma winery has fixed cost of $10,000 per year. its warehouse sells wine with variable costs of 80% of its unit selling price. How much in sales does Sonoma need to break even per year?

Algebra

The Oliver Company plans to market a new product. Based on its market studies, Oliver estimates that it can sell up to 4,500 units in 2005. The selling price will be $2 per unit. Variable costs are estimated to be 20% of total revenue. Fixed costs are estimated to be $6,400 ...

ACC

someone help me with this questions please 1. How would the following costs be classified (product or period) under variable costing at a retail clothing store? Cost of purchasing clothing Sales commissions A) Product Product B) Product Period C) Period Product D) Period ...

Finance

Break Even Analysis Healthy Foods Inc. Product 50 lb. bags Price $12.50 Per bag Fixed Costs $68,000 Variable Costs $0.15 Per lb. Annual Interest Exp $7,500 a. What is the break-even point in bags? b. Calculate the profit or loss on 12,000 bags and 25,000 bags. c. What is the ...

Introduction programing visual basic

break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has overhead cost of c dollars then the total cost of...

Introduction programing visual basic

break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has overhead cost of c dollars then the total cost of...

managerial accounting

The break-even point in dollar sales for Rice Company is $480,000 and the company’s contribution margin ratio is 40 percent. If Rice Company desires a profit of $84,000, how much would sales have to total? Answer: Fixed cost $288,000 Variables cost $192,000 (0.4)= $76,800 ...

math

The fixed cost to set up a manufacturing business for gizmos is $1200. In addition, each gizmo costs $12 to produce. What is the fewest number of gizmos that a manufacturer must sell at $20 a piece to break even on costs?

please help

1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units in a projected profit of? 2. waht is the ...

college statistic and algebra

1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units in a projected profit of? 2. what is the ...

MANAGEMENT ACCOUNTING

COSTS CAN BE CLASSIFIED INTO TWO CATEGORIES FIXED AND VARIABLE COSTS THESE COST BEHAVE DIFFERENTLY BASED ON THE LEVEL OF VOLUME SUPPOSE WE ARE RUNNING A RESTAURANT AND HAVE IDENTIFIED CERTAIN COST ALONG WITH THE NUMBER OF ANNUAL UNIT SOLD OF 1000 TOTAL COST OF RAW MATERIAL ...

MSU

Shirts Unlimited operates a chain of shirt stores that carry many styles of shirts that are all sold at the same price. To encourage sales personnel to be aggressive in their sales efforts, the company pays a substantial sales commission on each shirt sold. Sales personnel ...

Cost Accounting

What effect can an increase in production volume has on per unit fixed costs, per unit variable costs, total fixed costs, and total variable costs?

business

how do you calculate break-even output with; fixed costs = £300,000 Total revenue = £150,000 variable costs = £90,000 output = 2500 units would be a big help if someone could tell me! thank you!

algebra

it costs $2000 to purchase a copier, and each copy costs $0.02 to make. what is the fixed cost? what is the variable cost? and what is the cost equation for c in the terms of x?

Finance

We are evaluating a project that costs $1,120,000, has a ten-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 64,000 units per year. Price per unit is $50, variable cost per unit is $25...

Accounting

A manufacturing company has to decide between their current process which has a variable cost of $10/unit and investing in new equipment which will reduce the variable cost to $5/unit. The new equipment will cost $100,000. Use a break-even analysis to determine the number of ...

FINANCE

Need help on this Study Problem. Chevy's Manufacturing has fixed costs (e.g. depreciation) of $40,000 which can be directly attributable to producing a particular product. the product sells for $2 a unit and variable costs are $1.20. What is the break-even point in units? ...

principles of finance some please help me!

The fixed cost for a firm drop by 25%. Prior to this breakthrough fixed cost were $100,000 and unit contribution maegin was and remains at 5.00. The new amount of break-even units will be: Thank You Very Much! ps: I got two answer Some information appears to be missing here. ...

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52
  53. 53
  54. 54
  55. 55
  56. 56
  57. 57
  58. 58
  59. 59
  60. 60
  61. 61
  62. 62
  63. 63
  64. 64
  65. 65
  66. 66
  67. 67
  68. 68
  69. 69
  70. 70
  71. 71
  72. 72
  73. 73
  74. 74
  75. 75
  76. 76
  77. 77
  78. 78
  79. 79
  80. 80
  81. 81
  82. 82
  83. 83
  84. 84
  85. 85
  86. 86
  87. 87
  88. 88
  89. 89
  90. 90
  91. 91
  92. 92
  93. 93
  94. 94
  95. 95
  96. 96
  97. 97
  98. 98
  99. 99
  100. 100