at the bowling alley Angela rented shoes for $3.00. It cost her $2.50 to bowl each game. develop an equation using the form C(x)=mx+b, where C(x) is the total cost and x is the number of games bowled.

92,464 results

math

at the bowling alley Angela rented shoes for $3.00. It cost her $2.50 to bowl each game. develop an equation using the form C(x)=mx+b, where C(x) is the total cost and x is the number of games bowled.

math

solve: bowling fantastic pins bowling alley charges $2.50 foshoe rental plus $3.25 for each game. write an expression representing the cost to rent shoes and bowl g games.

Algebra

Please help me One bowling charges $5.50 for shoe rental plus $2.50 per game. A second bowling alley charges $4.00 for shoe rental plus $3.00 per game. If one person rents a pair of shoes to bowl, how many games should they bowl to make the first bowling alley cheaper than the...

algebra

Fun Lanes Bowling charges a fee of $4 to use their shoes and $6 for each game played. Salim wants to figure out how much it will cost him to bowl. Part 1: Write an equation representing this problem. Let x be the number of games bowled, and let y be the total cost.

math

un Lanes Bowling charges a fee of $4 to use their shoes and $6 for each game played. Salim wants to figure out how much it will cost him to bowl. Part 1: Write an equation representing this problem. Let x be the number of games bowled, and let y be the total cost. Part 2: Is x...

math

Fun Lanes Bowling charges a fee of $4 to use their shoes and $6 for each game played. Salim wants to figure out how much it will cost him to bowl. Part 1: Write an equation representing this problem. Let x be the number of games bowled, and let y be the total cost. Part 2: Is ...

math

Adrienne had a party at a local bowling alley. She spent seventy-five dollars for the lane and five dollars per person for shoes. Let c be the total cost of the lane and shoes, and let f be the number of friends at her party. Write an equation to represent the problem. Which ...

MATH

Adrienne had a party at a local bowling alley. She spent seventy-five dollars for the lane and five dollars per person for shoes. Let c be the total cost of the lane and shoes, and let f be the number of friends at her party. Write an equation to represent the problem. Which ...

MATH

Adrienne had a party at a local bowling alley. She spent seventy-five dollars for the lane and five dollars per person for shoes. Let c be the total cost of the lane and shoes, and let f be the number of friends at her party. Write an equation to represent the problem. Which ...

MATH

Adrienne had a party at a local bowling alley. She spent seventy-five dollars for the lane and five dollars per person for shoes. Let c be the total cost of the lane and shoes, and let f be the number of friends at her party. Write an equation to represent the problem. Which ...

Math

Adrienne had a party at a local bowling alley. She spent seventy-five dollars for the lane and five dollars per person for shoes. Let c be the total cost of the lane and shoes, and let f be the number of friends at her party. Write an equation to represent the problem. Which ...

psy

15. <22{2[2(06)]}> Bowl More Lanes ran out of bowling lanes last Saturday and provided lanes for a league competition that night. Since there will not be a league competition at Bowl More on Monday, the bowling alley won’t run out of lanes on Monday. Which one of the ...

math

The expression 5n+2 can be used to find the total cost in dollars of bowling where n is the number of games bowled. How much will it cost to bowl 3 games.

algebra

Sierra is going bowling with some of her friends. It will cost her $3.00 to rent her shoes and $4.50 per game that she plays. Let "g" be the number of games she plays. What is the equation in slope intercept form to find the number of games Sierra plays?

algebra

URGENT! How do you calculate for marginal cost against fixed cost. E.g., a company produces 2 pairs of shoes at $390.00. If it produces 1 more pair (making total production 3), total cost is $600.00. If no production is made, the fixed cost is $130. With this scenario, how do ...

economics

Teddy Bear, Inc., a rapidly growing manufacturer of high fashion children's shoes, plans to open a new production facility in Gastonia. Based on information provided by the accounting department, the company estimates fixed costs of $250,000 per year. Its average variable cost...

Algebra

One month Ivanna rented 5 movies and 3 video games for a total of $29. The next month she rented 2 movies and 12 video games for a total of $71. Find the rental cost for each movie and each video game. Rental cost for each movie? Rental cost for each video?

Business Math

Craig runs a business importing shoes from Italy and selling them in Namibia. For the below questions (a – g), rounds your answers to cents (two decimal places). a) If the Euro / Namibian dollar exchange rate is € 1 = N$ 13.90 and the cost price of a pair of shoes is € ...

algebra 1A

the fun guys game was rental store charges an annual fee of $5 plus $5.50 per game rented. the game bank charges an annual gee of $17 plus $2.50 per game. for how many game rentals will the cost be the same at both stores? what is the cost?

Algebra

A car rental company charges $24 per day plus $0.75 per mile driven. a) Let C = total cost; D = number of days and M = number of miles b) Write the equation for the total cost in terms of C, D and M c) Use the equation to determine the total cost for a customer who rented the ...

economics

# You produce shoes. Currently you produce 4 pairs of shoes at a total cost of %40. a)what is your average total cost (ATC) b)Suppose you could produce one more( fifth)pair at a marginal cost of $20. If you do produce that fifth pair of shoe, what will your average total cost ...

algebra 1

The Fun Guys game rental store charges an annual fee of $20 plus $6.50 per game rented. The Game Bank charges an annual fee of $50 plus $3.50 per game. For how many game rentals will the cost be the same at both stores? What is that cost?

Math

The Fun Guys game rental store charges an annual fee of $25 plus $6.50 per game rented. The Game Bank charges an annual fee of $57 plus $2.50 per game. For how many game rentals will the cost be the same at both stores? What is that cost?

accounting

# 1 Takers,Inc.provide the following results: 2004 2003 Units 2,400 3,000 Total Cost 19,200 24,000 What form of cost behavior is the cost above? Fixed cost, Sunk Cost, Mixed Cost or Variable Cost

math

Task 2 (6 points) Suppose you’re having a birthday party at the local bowling alley. 1. You’re trying to figure out how many people you can afford to invite. The number of guests you can invite to your party varies inversely with the price per bowler at the alley. Explain ...

math

Raina is saving money to buy a game. So far she has saved $16 , which is one-fourth of the total cost of the game. How much does the game cost?

Mathematics

Abbie is selling floral arrangements. Each arrangement uses 1 vase and 10 daisies. Each vase costs Abbie $3.00. Let C be the total cost of the arrangement and d be the cost of 1 daisy. Write an equation, in slope-intercept form, that represents the total cost of each ...

Math

Mr. Logan purchased $390 in clothing (excluding sales tax). He bought 5 identical shirts, 3 identical pairs of pants and 2 identical pairs of shoes. Each pair of shoes cost twice the combined value of one shirt and a pair of pants. Each pair of pants cost $10 more than one ...

algebra

I have a problem with break even analysis? the question is I'm trying to find the cost between 2 businesses to care for my lawn. The one company has an initial fee of $200+$50an hour for labor cost and the second company has an initial cost of $300+$25an hour for labor cost. ...

Pre- Algebra

You buy x pairs of shoes that each cost $24.95 the same number of socks that each cost $4.75 and a pair of pants that costs $29.99 write an expression in simplest form that represents the total amount of money spent. Would you add them all together?

Algebra

The cost of producing cell phones is represented as C=mx+b, where m is the marginal cost, x is the number of phones produced, b is the fixed cost, and C is the final cost. a. If the fixed cost is $75 and the marginal cost is $8, write the cost equation. b. In March, the total ...

Algebra

The cost of producing cell phones is represented as C=mx+b, where m is the marginal cost, x is the number of phones produced, b is the fixed cost, and C is the final cost. a. If the fixed cost is $75 and the marginal cost is $8, write the cost equation. b. In March, the total ...

Algebra

The cost of producing cell phones is represented as C=mx+b, where m is the marginal cost, x is the number of phones produced, b is the fixed cost, and C is the final cost. a. If the fixed cost is $75 and the marginal cost is $8, write the cost equation. b. In March, the total ...

Algebra

The cost of producing cell phones is represented as C=mx+b, where m is the marginal cost, x is the number of phones produced, b is the fixed cost, and C is the final cost. a. If the fixed cost is $75 and the marginal cost is $8, write the cost equation. b. In March, the total ...

Math

Justin is saving money to buy a game. So far he has $12 which is three fourths of the total cost How much does the game cost

math

I did the first part how would i graph it. Problem: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b , in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a)If the fixed cost is $40 and the ...

Accounting

The Fairport Machine Shop wants to develop a cost estimating equation for its monthly cost of electricity. It has the following data: Cost of Electricity (Y) $13,000 $15,000 $17,000 $14,500 Direct Labor-Hours (X) 1,500 1,700 2,000 1,600 What would be the best equation using ...

algebra

find sales tax in your area --(6%). using tax rate, write a linear equation representing the total with tax for a purchase of x dollars. Using this equation to dtermine what the pretax cost of the item is if the total cost is $10.

Economics

1. The law of diminishing returns implies that at some output level: a) Marginal cost must fall b) Average total cost must diminish c) profit increases d) Marginal cost must rise e) Total cost must fall 2. The vertical distance between total cost curve and total variable cost ...

math,beginning algebra

can someone help me work this problem out. If a total bill at a restaurant, including a 15% tip, is $65.32, what was the cost of the meal alone? $56.8 let x = cost of bill Then x + 0.15x = 65.32 solve for x. $56.80 is correct from Angela.

Math

To obtain a rough estimate of the development cost, Abigail, the accountant working for Pinecrest Enterprises, assumes that the total cost C (in millions of dollars) is given by the formula C= 20y + 15, where y is the cost per subdivision. If x represents the cost of a single ...

algebra

Plan A cost 30 per year and 2.00 per game. Plan B cost 75er year and 0.50 per game Write a linear equation to find the cost of option A is equal to the cost of option B.

math

The equation C = 500 + 50x describes the total cost of a wedding reception, where C is the total cost and x is the number of guests. What is the total cost for 125 guests?

math

Mr. Jenkins is going to buy museum tickets for a class trip. The museum director quotes him the following prices: • 20 tickets cost a total of $250. • 30 tickets cost a total of $375. • 50 tickets cost a total of $625. a. Based on these prices, is the cost of each ticket...

algebra

Deshaun rented a truck for one day. There was a base fee of $14.50 , and there was an additional charge of 8 cents for each mile driven. The total cost, C (in dollars), for driving x miles is given by the following function. =Cx+0.08x14.50 What is the total rental cost if ...

math/algebra

Mr. Jenkins is going to buy museum tickets for a class trip. The museum director quotes him the following prices: • 20 tickets cost a total of $250. • 30 tickets cost a total of $375. • 50 tickets cost a total of $625. a. Based on these prices, is the cost of each ticket...

Calc BC

A shoe company will make a new type of running shoe. The fixed cost for the production will be $54,000. The marginal cost will be $25 per pair of shoes. The shoes will sell for $115 for each pair. a) Write the cost function b) Write the revenue function c) Find the number of ...

Calc BC

A shoe company will make a new type of running shoe. The fixed cost for the production will be $54,000. The marginal cost will be $25 per pair of shoes. The shoes will sell for $115 for each pair. a) Write the cost function b) Write the revenue function c) Find the number of ...

Math

A shoe company will make a new type of running shoe. The fixed cost for the production will be $54,000. The marginal cost will be $25 per pair of shoes. The shoes will sell for $115 for each pair. a) Write the cost function b) Write the revenue function c) Find the number of ...

economics

A firm has fixed costs of $30.00 and variable costs as indicated in the table below. Complete the table. Instructions: Round your answers so that you enter no more than 2 decimal places. Total Product Total Fixed Cost Total Variable Cost Total Cost Average Fixed Cost Average ...

Microeconomics

In the shortrun function of a company with a constant variable cost is given by the equation q=225+55q,where TC is the total cost and q is the total quantity of output,both measured in thousands.1.what is a company's fixed cost?2.if the company produced 100,000 units of goods,...

math

Amy bought some stationary from a bookstore. The total cost of 3 files A,B,C was $5.60 more than the total cost of 4staples. A cost $1.90 less than each of the other 2files. B cost $4.20 more than each staple. Find the cost of C

math 111

The overhead or fixed cost for the company is 1,000 per week. In addition, the cost of manufacturing each boat costs$200. Find an equation C=f(x) for the total cost per week where x is the number of boats manufactured in a week. b) Graph the total cost function for 0<x<30

economics managerial

total revenue equation TR = 5000Q – 5Q2 and total cost equation C = 500 + 3Q2 Calculate this firm’s profit maximizing price, quantity, total revenue, total cost, and total

Math

A student ticket to a flower show costs $6.00 plus a 5% handling fee. The local schools receive a special group discount. A scholl can determine the total cost of tickets by using the formula below. T = Total cost N = Nmber of tickets purchased D = Discount rate T = n(6+6(.05...

math

john bought a bag, pai oh shoes ad a watch for $160 altogethe. the bag cost $15 more than the pair of shoes and the watch cost $20 less than the bag. What was the cost of the bag?

algebra

s=0 cost =$25 s=1 cost=$41 s=2 cost =$57 s=3 cost=$73 Let s stand for sets of prints ordered. write the RULE that describes a student's total cost.

math,algebra,help

Problem states: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a)If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost ...

Math

I'm having trouble with this question At the movies, it costs $5.00 to rent each movie. If you do not return the rentals on time, it costs you $3.00per movie rental per day. You recently rented movies from the business and returned them 2 days late. The total cost of the ...

Math

A shoe manufacturer determines that the annual cost of making x pairs of one type of shoe is $30 per pair plus $100,000 in fixed overhead costs. Each pair of shoes that is manufactured is sold wholesale for $50. a. Find the equations that model Revenue and cost and graph each ...

sales tax

here is my problem. The tax rate in a certain state is 5% Find the total price payed for shoes that cost 52 dollars Total price = cost + salestax =52 + 52*.05 =52+2.60

Economics - Theory of the Firm

If Average Variable Cost AVC = 10 + Q and P = 50. Find: Total Cost TC, Total Fixed Cost TFC, Total Variable Cost TVC, Average Total Cost ATC, Average Fixed Cost AFC

Math

Suppose that the cost of a truck rental is related to the number of hours the truck is rented by a linear equation. Also, suppose the cost of a 2-hour rental is $55 and the cost of a 3-hour rental is $65. Find the cost of a 6-hour rental.: *

Algebra

The average cost per drink can be found by dividing the total cost (.25x+250=total cost) by the number of drinks sold (x). Write an equation that shows the average cost per drink.

algebra2 (math)

The Cost of installing new kitchen cabinets is $150 for delivery for all the cabinets and an additional $45 to install each cabinet. a) Develop a model to give the total cost for a set of n cabinets. b) What is the total cost for a set of 18 cabinets? c) Find the number of ...

economics

For the total variable cost (TVC), draw a positive total fixed cost (TFC) and total cost (TC) curves. Then derive the associated marginal cost (MC), average total cost (ATC), average variable (AVC) and average fixed cost (AFC) curves. Be sure to capture and explain the ...

stats

On a test of motor coordination, the population of average bowlers has a mean score of 24, with a standard deviation of 6. A random sample of 30 bowlers at Fred's Bowling Alley has a sample mean of 26. A second random sample of 30 bowlers at Ethel's Bowling Alley has a mean of...

Math

On a test of motor coordination, the population of average bowlers has a mean score of 24, with a standard deviation of 6. A random sample of 30 bowlers at Fred's Bowling Alley has a sample mean of 26. A second random sample of 30 bowlers at Ethel's Bowling Alley has a mean of...

Economics

Suppose that a firm is currently employing 30 workers, the only variable input, at a wage rate of $60. The average product of labor is 30, the last worker added 12 units to total output, and total fixed cost is: $3,600. a. What is marginal cost? b. What is average variable ...

Economics

Suppose that a firm is currently employing 30 workers, the only variable input, at a wage rate of $60. The average product of labor is 30, the last worker added 12 units to total output, and total fixed cost is: $3,600. a. What is marginal cost? b. What is average variable ...

Math

Admission to the country fair cost $9per person the ride tickets cost $2.50 each. Write an equation representing total cost

Algebra

2. The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost $4200 to rent trucks, and it will cost an additional $150 for each ton of sugar transported. Let C represent the total cost (in dollars), and Let S represent the amount of sugar (in tons) ...

math

The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost 4550 to rent trucks, and it will cost an additional 175 for each ton of sugar transported. Let c represent the total cost (in dollars), and let s represent the amount of sugar (in tons) transported...

math

two pair of shoes and four pairs of sock cost 109,and three pairs of shoes and five pairs of socks cost 160 .Find the cost of pair of the sock

Math

Mrs. Beck paid a total of $34 for 4 identical bowls and 2 identical plates. A bowl cost $4 more than a plate. How much did she pay for each bowl?

Mathematics

The formula Total cost = Cost + Shipping cost - Holding cost is used to find the total cost of a business asset. The formula can be written in symbols as T=C+S+H. Solve the formula for C, the the cost of the asset. C=

Math

The formula Total cost = Cost + Shipping cost + Holding cost is used to find the total cost of a business asset. The formula can be written in symbols as T=C+S+H. Solve the formula for C, the cost of the asset.

math

Two pairs of shoes and four pairs of socks cost $125, and three pairs of shoes and five pairs of socks cost $182. Find the cost of a pair of socks. $

Linear Equations

Kathleen is ordering wraps from a local sandwich shop. The total charge includes a set delivery fee plus the price per wrap. Each rap is the same price. Kathleen asks about specific orders and is given the following info: If she orders 20 wraps, the total cost will be $100 If ...

math

Find the sales tax rate in your area. Using this tax rate, write a linear equation representing the total with tax for a purchase of x dollars. Use this equation to determine what the pre-tax cost of the item is if the total cost with tax is $10.

math

The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. (a) What is the total cost, C(q),of producing q goods? For this do I just put the ...

Math

Mr. Jenkins is going to buy museum tickets for a class trip. The museum director quotes him the following prices: • 20 tickets cost a total of $250. • 30 tickets cost a total of $375. • 50 tickets cost a total of $625. a. Based on these prices, is the cost of each ticket...

Math

For a field trip, a bus company charges a flat fee plus an additional fee per student. For 25 students, the total cost is $167.50. If there are 70 students, the total cost is $370.00. Write an equation that represents the total cost y of the field trip for x students. What ...

Algebra

The attendance at a baseball game was 400 people. Student tickets cost $2 and adult tickets cost $3. Total ticket sales were $1050. How many tickets of each type were sold? Instructions: Write an equation to model each situation. Can someone please tell me HOW to do this and ...

algebra

Part A: Darla rented a room for 3 days at $285.00 per day. If she rents the same room for 6 days, it would cost $510. Write an equation in the standard form to represent the total rent (y) that Darla has to pay for renting the room for x amount of days. (4 points) Part B: ...

MATH ALGEBRA (2ND TIME POSTING! ) Please Help!! :)

The Cost of installing new kitchen cabinets is $150 for delivery for all the cabinets and an additional $45 to install each cabinet. a) Develop a model to give the total cost for a set of n cabinets. b) What is the total cost for a set of 18 cabinets? c) Find the number of ...

help!/ very puzzled

remon rented a sprayer and a genarator. On his first job, he used each peice of equipment for 6 hours at a total cost of $90. On his second job,he used the sprayer for 4 hours and the genarator for 8 hours at the cost of $100. what was the hourly cost of each peice of ...

algebra

The model t=100+12 x represents the cost, in dollars of renting a car, where x is the number of days the car rented. What’s the total rental cost if one rents the car for 5 days.

Math

Jamie is saving money to buy a video game system. So far he has saved $16, which is 5% of the total cost of the system. What is the cost of the video game system.

Math

120 people attended the baseball game. Adults cost $6 and students cost $4 to attend the game. The game raised $600 from the attendance. How many students attended the game?

accounting

Richard Hamilton has a fast - food franchise and must pay a franchise fee of $35000 plus 3% of gross sales. In terms of cost behavior, the total cost is a: a) variable cost b) fixed cost c) step - fixed cost d) mixed cost

ALGEBRA

Sales tax in Pennsylvania is 6%. Create an equation for the total price (cost plus tax) of a purchase in PA in terms of its cost. How much would a person pay for a car whose cost is $32,000? PAY = COST + 0.06 * COST P=C(1+1.06) P=1.06C P= (32,000)= 1.06*32000= $33920.00 HOW ...

algebra

Sales tax in Pennsylvania is 6%. Create an equation for the total price (cost plus tax) of a purchase in PA in terms of its cost. How much would a person pay for a car whose cost is $32,000? PAY = COST + 0.06 * COST P=C(1+1.06) P=1.06C P= (32,000)= 1.06*32000= $33920.00 HOW ...

algebra

The equation C=mx+b can be used to model the monthly cost, C, of a cell phone plan where b is the flat monthly cost, m represents the cost in dollars per minute and x is the number of minutes used in the month. Choose a flat monthly rate and cost per minute and insert the ...

math/economics in calculus

The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. I know that the total cost is 0.01q^3-0.6q^2+13q What is the minimum marginal cost? ...

LINEAR EQUATIONS

Kathleen is ordering wraps from a local sandwich shop. The total charge includes a set delivery fee plus the price per wrap. Each wrap is the same price. Kathleen asks about specific orders and is given the following info: If she orders 20 wraps, the total cost will be $100 If...

Math

1.The cost of a soda at Paul's Pizza is $1.69. Refills are $0.45 each. Gabe ordered a cola and had it refilled 3 times. Which equation can be used to find d, the cost in dollars of Gabe's cola? A.d=3(1.69+0.45) B.d=1.69+3(0.45) C.d=1.69+0.45+3 D.d=3(1.69)+0.45 B 2.Ricky told ...

Programming

I’m using VB 2008. I need to write a simple program that calculates total sales of purchases. The program should accept item costs as input calculate the tax on each item (8%) display the item cost, total cost, and total after taxes. Item costs will be added to a listbox ...

Math

Mrs. Daniel pays $324 for a handbag and 3 pairs of shoes. The handbag cost half as much as the 3 pairs of shoes combined. Find the cost of the hand bag.

Math

equation is J=0.15h J=total cost, h=hats How much would it cost to buy 10 hats? calculate the total cost and show how you got the answer. would it be J=0.15*10 ? thank you

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52
  53. 53
  54. 54
  55. 55
  56. 56
  57. 57
  58. 58
  59. 59
  60. 60
  61. 61
  62. 62
  63. 63
  64. 64
  65. 65
  66. 66
  67. 67
  68. 68
  69. 69
  70. 70
  71. 71
  72. 72
  73. 73
  74. 74
  75. 75
  76. 76
  77. 77
  78. 78
  79. 79
  80. 80
  81. 81
  82. 82
  83. 83
  84. 84
  85. 85
  86. 86
  87. 87
  88. 88
  89. 89
  90. 90
  91. 91
  92. 92
  93. 93
  94. 94
  95. 95
  96. 96
  97. 97
  98. 98
  99. 99
  100. 100