Ms. sue I am writing a paper on cost of food today. Where can I find graph or table showing the increase in price for food and gasoline. Please help. Rose

176,666 results

English

Ms. sue I am writing a paper on cost of food today. Where can I find graph or table showing the increase in price for food and gasoline. Please help. Rose

algerbra

Use the graph, showing the yearly food costs of a family. What was the decrease in the cost of food from 2003 to 2004?

math115

I have a graph it shows the yearly food cost for a family in thousands.What was the percent increase in food costs from 2001 10. to 2002 11 that would make it $10,000.00 and $11000.00 right? but the increase would be 10%?

Math

I have a graph it shows the yearly food cost for a family in thousands.What was the percent increase in food costs from 2001 10. to 2002 11 that would make it $10,000.00 and $11000.00 right? but the increase would be 10%?

math115

using a graph showing the yearly cost of a family what was the percent decrease in the cost of food from 2003 to 2004 cost of food in the thousand dollars so 2003 was $10500 2004 %9500 was the decrease 10%

algebra

A restaurant meal for a group of people cost $85 total. This amount included a 6% tax and an 18% tip, both based on the price of the food. Which equation could be used to find f, the cost of the food

math

Use the graph, showing the yearly food costs of a family. What was the percent decrease in the cost of food from 2003 to 2004? Your answer must be a percentage. 2003 is 10,500 and 2004 is 9,500

Adv. Math

In January, gasoline cost $1.05 per gallon. In July, gasoline cost $1.20 per gallon. Find the percent of increase. Would the answer for this question be 14.3? And how do you do percent of decrease? _______________________________________ The original cost of a computer is $900...

Adv. Math

Can someone else explain it but more easier for an 8th grader ______________________________________ In January, gasoline cost $1.05 per gallon. In July, gasoline cost $1.20 per gallon. Find the percent of increase. Would the answer for this question be 14.3? And how do you do...

Math

By what percentage does the average price increase from 1994 to 1995? Obtain a truncated version of the graph by sliding a piece of paper over the bottom of the graph so that the bars start In the truncated graph, by what percentage does the price appear to increase from 1994 ...

economics Need help immediatly

Inflation doesn't reduce purchasing power if ______. price of essential products, such as food and gasoline, don't increase too much it causes an increase in nominal wages it remains under 10% per year the Federal Reserve increases the money supply enough to offset it

math 115

graph shows the yearly food cost for a family. 30% of the food cost rom 2002 was spent at restaurants. How much money did they spend that year at restaurants?

math208

The price of a technology stock was yesterday. Today, the price rose to . Find the percentage increase. Round your answer to the nearest tenth of a percent

Math

if you were to sketch a cirlce graph for the data shown in the table below, what fraction of the circle would represent food? Expense Activities= $600 Food= $450 Souvenirs= %270 Show answer in fraction please!

algebra

The manager of the school cafeteria is planning a plate lunch. She can spend no more than $2.00 per lunch and can choose servings from selections A and B. The table indicates the cost and the quantity of sugar and protein (in grams) per serving of each food choice. Food Cost ...

economics

With a fixed amount of resources, 20 units of computers or 30 units of food can be produced. Also, the combinations of computer and food can be produced. Combinations are 25 units of food and 4 units of computers, 20 units of food and 7 units of computers, 15 units of food and...

Physics

Which of the following is a chemical change that occurs to the food? A The reduction in size of food particles as food is chewed B The movement of food to the stomach after food is swallowed C The breakdown of molecules of food by enzymes and acid in the stomach D None of the ...

Math

Sue's kitten eats 1/12 pound of food everyday. If Sue buys food in 5 pound bags, how many days does one bag of food last? I think I would divide and the answer would be 60 days is this correct?

English

The food tastes good. The food tastes so good. The food tastes rather good. The food tastes great. The food tastes wonderful. The food tastes sour/bitter/salty. The food tastes delicate. ------------------------ Do you have some other expression which describes the taste of ...

Algebra 2

The commitee is planning this years prom. 500 on music 800 on the decorations 900 on the ballroom 25 per person for catering The ballroom can only hold 300 students. 35 per ticket with food. 20 per ticket without food. Must set aside 10 free pron tickets. a) create a function ...

Writing

I have an essay to write but I don't know how to begin an introductory paragraph. Can you help me with the paragraph for the following topic? Why do Americans eat so much junk food? Every day, there are all sorts of people from children to adults seen eating on the go. They ...

nutrition and wellness

The over-all purpose of a food guide is to separate food into groups. calculate your dietary needs for calories. to be used as a tool to implement healthy dietary guidelines. to give examples of portions for food groups. Computing your food intake means that you will be ...

Math

The amount of money Kylie spends on food to the amount she spends on gas per week is 7:4. She spends $45 more on food than gas. How much does she spend on food? How much does she send on gas? On one of the weeks, she spends an additional $75 on food for a dinner party. What is...

algebra

The cost y (in dollars) to provide food for guests at a dinner party is proportional to the number x of guests attending the party. IT costs $30 to provide food for 4 guests. a. Write an equation that represents the situation. b. Interpret the slope. c. How much does it cost ...

To Ms. Sue

The list of conditions: 1.lower taxes 2.higher wages 3.access to healthcare 4.stop unearned benefits 5.free access to food 6.low food prices 7.less rent payment Ms. Sue I read through the website you provided for me very carefully. These are mostly the things I could pick out ...

English - revised

Question: What type of introduction and what type of conclusion do you plan to write for your research paper? How does the introduction draw readers into your argument, and how does the conclusion neatly tie up your paper? Explain your answers. Answer: My introduction will be ...

English

1. This restaurant's food tastes spicy and salty in general. 2. This restaurant's food tastes hot and salty in general. (Are both the same in meaning? Does 'spicy' mean 'hot'?) 3. The food is a little spicy. 4. The food is less spicy. 5. The food is a bit spicy. 6. The food is...

English

For a project im writing about 1950's food and the food that was unique to that time. But, in my report i also have to compare a literary work to the information i find on 1950's food. my teacher said the best work would be like a poem, song, article about your specific topic(...

English

1. My favorite food is noodle. 2. My favorite food is a noodle. 3. My favorite food is noodles. (Which one is right?) 4. My favorite food is ramen. 5. I ate two ramens yesterday. 6. I bought three ramens at a supermarket. (Are they all grammatical? Can we use the plural forms ...

Managerial Economics

The coefficient of the price of gasoline in the regression of the quantity demanded of automobiles (in millions of units) on the price of gasoline (in dollars) and other variables is -14. (a) calculate the cross price elasticity of demand between automobiles and gasoline at ...

health, safety and nutrition

the role of sanitation in preventing illness. list items that should be sanitized as often as possible (my answer - children's toys, beds and counter tops where food is prepared. the role of proper food handlingin preventing illness list at least three safe and sanitary food ...

science

How to make a food web with at least 4 food chains showing how the eagles depends on other animals?

math

a bag of super dog food, at $12.50, is one third the price of a bag of power dog dog food. write and solve an equation to find the price of a bag of power dog dog food

Nutrition

Can you help with this question? Please give your opinion. Appropriate cooking methods are cost-efficient because: 1.food expansion is minimized. 2.waste due to undercooked food is minimized. 3.nutrients are conserved. would 1 be the best answer? I am not sure about the ...

math.. again!

write each increase or decrease as a percent. the price of gasoline rose from 97.5/L to 101.4/L. Percent increase= i did: 101.4 - 97.5 101.4 x 0.0390 = 3.9% is this right?? im not really sure how to do this.sorry for all these questions.

math

1. Find the median of the following set of numbers. = B 45, 21, 54, 22, 65, 61 A) 54 B)49 1/2 C) 45 D)48 1/2 2. The following scores were recorded on a 100-point examination: 95, 75, 76, 86, 96, 71, 68, 81, 95, 76, 69, 82, 93, 88, 94 Find the mean and median final examination ...

Managerial Accounting

A food division reported cost of sales-food of $198,680. Employees' meals cost $1,225, complimentary meals $142 and transfers in were received from the bar operaton with a cost of &82. Determine the net cost of sales.

Math

Four cans of cat food and 3 cans of dog food cost $1.99. Four cans of the same cat food and 1 can of the same dog food cost $1.33. What is the cost of one can of cat food and one can of dog food? My answer: $0.33 for dog food and $0.25 for cat food.

Math

The number N of bacteria in a refrigerated food is given by N(T) = 10T2 − 20T + 700, 1 ¡Ü T ¡Ü 20where T is the temperature of the food in degrees Celsius. When the food is removed from refrigeration, the temperature of the food is given by T(t) = 5t + 2, 0 ¡Ü t...

nutrition and wellness

HI JISKHA, just got my first course for next year. this is my first writing assignment: Think about your personal food choices: How do you decide what you will eat on a daily basis? What sorts of things influence your decision? What is the most significant factor for you? Time...

English

What's your favorite food? 1. My favorite food is rice porridge. 2. My favorite food is rice soup. 3. My favorite food is rice gruel. 4. My favorite food is a hamburger. 5. My favorite food is hamburgers. 6. My favorite food is humburger. ================ Which expression is ...

science

Observation The trash smells. Explanation Decaying biological material causes the trash to smell. Test (independent variable) Add food scraps to one trash can along with other materials, such as plastic, cardboard, paper, and tin. To a second trash can, add only non-food ...

Pre-Algebra

The cost y (in dollars0 to provide food for guests at a dinner party is proportional to the number x of guests attending the party. it costs $30 to provide food for 4 guests. a. Write an equation that represents the situation. b. Interpret the slope. c. How much does it cost ...

algebra

The cost y (in dollars) to provide food for guests at a dinner party is proportional to the number x of guests attending the party. IT costs $30 to provide food for 4 guests. a. Write an equation that represents the situation. b. Interpret the slope. c. How much does it cost ...

algebra

How do I predict an item's price at a future date (what formula do I use?)? given info. is cost of a Fast food Hamburger $0.15 in 1960,$0.30 in 1970, $0.50 in 1980, $0.75 in 1990, $0.89 in 2000. question#1 find average rate of increase. then predict the price of a fast food ...

math

Working off an 18% margin, with markups based on cost, the Food Co-op Club boasts that it has 4,300 members and a 165% increase in sales. The markup is 33% based on cost. What would be its percent markup if selling price were the base? (Round your answer to the nearest ...

math

a 12.0 gallon gasoline tank holds 66.0 pounds of gasoline. If this gasoline cost $3.50/gallon, what is the cost of 1 gram of gasoline.. I need help with just the set up part.. I don't know where to start.. help please

science

A decrease in “food miles” will most likely increase the environmental impact of any given food.

Algebra I

1. Imagine you are at a gas station filling your tank with gas. The function C(g) represents the cost C of filling up the gas tank with g gallons. Given the equation a. What does the number 3.03 represent? b. Find C(2). c. Find C(9). d. For the average motorist, name one value...

science

a decrease in food miles will likely increase the environmental impact of any given food points. True or false

English

I was writing this sentences, could you check it, please. Sue hasn’t eaten any fruit or vegetables for a while. Ned started to eat healthier food last year. Sue hasn’t never visited a doctor on a regular basis. Ned has lived a quiet life before they met. Ned has smoked ...

Health

One desirable behavioral objective of a nutrition education activity is for children to: a.identify nutritional strengths of the food b.clean all spills immediately c.taste the food that has been prepared d.classify the food in its appropriate food group

Word Problems

I have two questions: Inflation is currently causing the cost of items to increase by about 2.5% per year. In 2009 a litre of gasoline costs approximately $0.90. What will it cost to fill a 60 litre gas tank 10 years from now? Round your answer to the nearest dollar. Name at ...

science

A decrease in “food miles” will most likely increase the environmental impact of any given food. (Points : 1) True False

Math

Working off an 21% margin, with markups based on cost, the Food Co-op Club boasts that they have 5,800 members and a 240% increase in sales. The markup is 48% based on cost. What would be their percent markup if selling price were the base? (Round your answer to the nearest ...

English

1. Which street food do you like most among (the) four street food(s)? - I like fruit sticks the most because they are delicious and nutritious. (Do we have to use the definite article? Do we have to use 'food' or 'foods' here?) 2. We have talked about street food in the four ...

Heat Production (Animal Phy)

Assume that an animal consumes 200 ml of O2 in the course of metabolizing 250 mg of food. Determine the probable kind of food the animal has metabolized. How much heat has been produced? I determined the food type by dividing 200 by 250 to get 0.8 ml O2/mg, which is close to ...

Manageral Economics (Economyst Only Please)

In an article about the financial problems of USA Today, Newsweek reported that the paper was losing about $ 20 million a year. A Wall Street analyst said that the paper should raise its price from 50 cents to 75 cents, which he estimated would bring in an additional $ 65 ...

english - help

My subject is "the rising cost of food and gasoline in the United states" direct to some sources in order to be able to find some informations for the two questions below. When will it end? How soon will the relief come?

Business Math

Working off an 22% margin, with markups based on cost, the Food Co-op Club boasts that it has 5,900 members and a 245% increase in sales. The markup is 49% based on cost. What would be its percent markup if selling price were the base? (Round your answer to the nearest ...

Math

A diet is to include at least 140 mg of vitamin A and at least 145 mg of vitamin B. these requirements can be obtained from two types of food type X contains 10 mg of vitamin A and 20 mg of vitamin B per pound. type Y contains 30 mg of vitamin A and 15 mg of vitamin B per ...

microekonomics

Suppose the income elasticity of demand for a food is 0,5 and the price elasticity of demand is -1,0. Suppose also that Felicia spends $10,000 a year on food, the price of food os $2 and her income is $25,000

math

Antoine went on vacation. His room cost $115.62 each night. His flight there cost $45.70. His flight home cost $32.49. He averaged $15.00 per day on food. On the first day Antoine won $75.00. On the last day he lost $25.00. If he stayed for 3 nights and 4 days, how much did ...

Social Studies

Which would most likely NOT be a result of rapid population growth in a region? a. decrease in food availability and increased reliance on imported food b. increase in taxes and debt with foreign countries c. increase in the rate of plant and animal extinction d. expansion of ...

math

A popular new secretary at the law firm of Farnsworth, Newman, O’Malley, Price, and Reynolds, is taken to lunch by a different one of those five men on each of her first week on the job. Each man took her to eat at a different one of these five types of food: Chinese, French...

year 7 science

My science homework is to collect 10 food labels which i have done and write down the food energy per 100g from each food in kilogrammes but the food labels i have have only got the energy in kj. i`m cofussed because i don`t understand the question and i can`t ask my teacher ...

English

How do I start out writng a paragraph on a subject, Food Safety? * Subject: food safety * Occasion: aftermath of an outbreak of sickness at fast food restaurants due to tainted meat * Audience: FDA (agency that manages food safety) * Purpose: Persuade audience to do a better ...

dog behavior

please check my answer thanks In Pavlov's experiment with the bell and the food, what is the dependent variable A. Pairing the food and the bell B. giving the food C. ringing of the bell D. salivation I picked B

Microeconomics

You have this chart of combinations of clothing and food. You have to find the marginal opportunity cost and the total cost of producing the second unit of clothing. And then same for the third unit of clothing. Clothing: 4 3 2 1 0 Food: o 7 13 18 22

math 116 Help Please

1. Suppose you are at the gas station filling your tank with gas. The function C(g) represents the cost C of filling up the gas tank with g gallons. Given the equation: C(g) = 3.5 (g) a) Find C(2) (2 pts.) b) Find C(5) (2 pts.) 2. Suppose that the linear equation y = 0.3x + 0....

biology

Hi, I am doing a summary assignment on the Temperate Deciduous Forest Biome and i need help finding "Highlights of abiotic and biotic factors", Climate graph showing temperature and percipitaion, a food web and a map showing Canadian location of The temperate deciduous forest.

English- please revise

Create a thesis statement for your research paper: My topic is: The price of food is leading the uprise of inflation in today's economy. My thesis statement: The rising price of commodities around the world caused a lack of production which is resulting in starvation in ...

math-algebra please help

The line y=0.15x+0.79 represents an estimate of the average cost of gasoline each year. The line 0.11x-y=-0.85 estimates the price of gasoline in January of each year (“Consumer price index,” 2006). a. Do you expect the lines to be intersecting, parallel, or perpendicular...

prealgebra

You are ordering food for home delivery. The cost of your food is $26. You want to give the delivery person an 18% tip. What is the total cost with the tip? How do you show your work and solve this problem up above?????

Calculus I

Suppose that the number of bacteria in a plate of food is given by N(T)= 10T^2 - 40T + 200, -1<=T<=20 where T is the temperature of the food in degrees Celsius. Suppose that the temperature of the food when it is left out on a picnic table is given by T(t)= 4t + 10, 0<...

English

1. Find the way to do it 2. Find the way in which you can do it 3. Find the way in which to do it. (Can we use all the expressions? Are they the same?) 4. Give me the money to buy food. 5. Give me the money with which you may buy food. 6. Give me the money with which to buy ...

Social Studies

How did the Homo Erectus survive in the savannas? (tell how did they hunt food, what tools did they use, what kind of food did they hunt or got, how did they live in the area like what kind of shelter do they live in, and how did they get their weapons, tools, and food.?) ...

Math

Bosley's Pet Foods buys dog kibbl for $19.50 per bag, less 40%. The store's overhead is 33 1/3% of the selling price, and the desired profit is 10% of the selling price. (a) At what price per bag should the dog food be sold? (b) At this price, what is the rate of markup on ...

business

- Describe the steps involved in making a hamburger. - Think of your favorite food product. Describe the raw materials that make up the food, how it might have been processed, and then manufactured into the food you enjoy. (I don't really care which food product I describe) ...

English

What kinds of food can you make? 1. I can make pasta. 2. I can make ramen. 3. I can make noodles. 4. I can make fruit soup/juice. 5. I can make cooked rice. 6. I can make cookies. 7. I can make bread. 8. I can make Japanese food, sushi. 9. I can make pasta, Italian food. 10. I...

English Expressions

Genetically engineered food 1. Do you agree or disagree with this statement: Genetically engineered food is not harmful at all. 2. Why do you think genetically engineered food is bad/good for health? 3. Have you ever eaten genetically engineered food? 4. How many time did you ...

English

1. Today we eat foods/food which come from all over the world. (Do we have to use 'food' or 'foods'? Are both OK? When do we use 'foods'? 2. I like healthy food. 3. I like health food. 4. I like healthy foods. 5. I like health foods. (Which ones are correct? Which expression ...

math

On a bar graph the average cost of renting a studio in one city in years 1994 through 1998. The graph goes from 0 to 600. Year 94 is up to 400, year 95 is up to 500, year 96 is up to 500, year 97 is up to 525, and year 98 is up to 550. By what percentage does the average price...

food

if a single bacterium on food has ideal conditions , approximately how many bacteria could be on the food after 3 hours if they double every ten minutes

food

i love bacon, who knows were you get it for a cheap price I bought bacon today at my local grocery store in Michigan. Most brands were $4.00 a pound, with a couple of brands above and below that price.

math

on january 1,1999,the price of gasoline was$1.39 per gallon .if the price of gasoline increased by 0.5%per month ,what was the was the cost of one gallon of gasoline,to the nearest cent,on january 1 one year later?

Social studies

1. What event would most likely cause an increase in sales A. Decrease in price B. Increase in supply C. Decrease in product quality D. Increase in quality product Answer: A 2. What is stated by the law of supply A. An increase in price will cause a reduced amount of sales B. ...

economics

In the article about the financial problems of USA Today, Newsweek reported that the paper was losing about $20million a year. A Wall Street analyst said that the paper should raise its price from 50 cents to 75 cents, which he estimated would bring in an additional $65 ...

algebra

2. Examine the rise in gasoline prices from 1997 to 2006. The price of regular unleaded gasoline in January 1997 was $1.26, and in January 2006, the price of regular unleaded gasoline was $2.31 (“Consumer price index,” 2006). Use the coordinates (1997, 1.26) and (2006, 2....

Economics Internation trade

Please help on the following question 2. (Heckscher- Ohlin Model) Suppose that Home produces computers (C) and Food (F) using skilled labour (S) and unskilled labour (L). The unit factor requirements for each industry are: aSC = 1 aSF = 1 aLC = 2 aLF = 4 (a) What good is ...

English

1. The food is sweet. 2. The food is delicate. 3. The food has a roasted flavor. 4. The food has a delicate flavor(taste) 5. The food has a sweet taste(flavor). ----------- Are they all grammatical and do they have the same meaning? What is the difference among them?

math

if you were to sketch a circle graph for a data. what fraction of the circle would represent food and the food $450

English

I'm writing a paper on globalization and my thesis is that American fast-food restaurants are finding its way into countries in the eastern hemisphere. I'm having trouble coming up with analyzed content that this is able to be argued against. Are there any specific areas that ...

calculus

Suppose that the number of bacteria in a plate of food is given by N(T)= 10T^2 - 40T + 200, -1<=T<=20 where T is the temperature of the food in degrees Celsius. Suppose that the temperature of the food when it is left out on a picnic table is given by T(t)= 4t + 10, 0<...

calculus

Suppose that the number of bacteria in a plate of food is given by N(T)= 10T^2 - 40T + 200, -1<=T<=20 where T is the temperature of the food in degrees Celsius. Suppose that the temperature of the food when it is left out on a picnic table is given by T(t)= 4t + 10, 0<...

science

when can the plant start to make its own food? A plant always makes its own food. Ever since it existed it made its own food through photosynthesis. The leaves take in the sunlight and form it into food. It also releases oxygen.

math

mario took inventory of fish food in his store. there were 1 5/8 pounds of goldfish food, 9/16 pounds of beta food, and 17/20 pounds of tropical fish food. about how many pounds of fish food were there in all? 3 pounds 2 1/2 pounds 2 pounds 1 1/2 pounds

economics

In an article about the financial problems of USE Today, Newsweek reported that the paper was losing about $20 million a year. A Wall Street analyst said that the paper should raise its price from 50 cents to 75 cents, which he estimated would bring in an additional $65 ...

economics

1. In an article about the financial problems of USA Today, Newsweek reported that the paper was losing about $20 million a year. A Wall Street analyst said that the paper should raise its price from 50 cents to 75 cents, which he estimated would bring in an additional $65 ...

ECONOMICS

In an article about the financial problems of USA Today, Newsweek reported that the paper was losing about $20 million a year. A Wall Street analyst said that the paper should raise its price from 50 cents to 75 cents, which he estimated would bring in an additional $65 ...

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52
  53. 53
  54. 54
  55. 55
  56. 56
  57. 57
  58. 58
  59. 59
  60. 60
  61. 61
  62. 62
  63. 63
  64. 64
  65. 65
  66. 66
  67. 67
  68. 68
  69. 69
  70. 70
  71. 71
  72. 72
  73. 73
  74. 74
  75. 75
  76. 76
  77. 77
  78. 78
  79. 79
  80. 80
  81. 81
  82. 82
  83. 83
  84. 84
  85. 85
  86. 86
  87. 87
  88. 88
  89. 89
  90. 90
  91. 91
  92. 92
  93. 93
  94. 94
  95. 95
  96. 96
  97. 97
  98. 98
  99. 99
  100. 100