Monica has eleven children and eleven apples. She wants to divide equal pieces of apples so that Apple is still left out.

63,681 results

logical thinking

Monica has eleven children and eleven apples. She wants to divide equal pieces of apples so that Apple is still left out.

maths

three men go to forest with some apples. At night one of them gets up and divide the apples in 3equal parts and one apple is leftwhich he gives to monkey. After some time 2nd of them gets up and divide the left apples in three equal parts. And again one apple is left which he ...

math

Apples sell for $1.29 a pound, and there is an average of 3 apples per pound. About how many apples would you expect to get for $5.00? First, you need to divide $1.29 by 3. Did you get $.43? That's the amount that one apple costs. Now -- divide $5.00 by .43. That answer will ...

math

A man entered an apple orchard through 7 gates. After picking some apples, he left. Upon leaving, he was required to give 1/2 of his apples plus an apple to the guard at the first gate. When he got to the second gate he was required to give half of his remaining apples plus an...

algebra

Joy is planning a party. One game she decides to play is bobbing for apples. She divides her apples into three amounts, thinking that putting a different number in each same-sized bucket might make ti more fun. Three friends are helping her. Joy puts 1/2 of her apples plus 1/2...

fractions

Claire cut some apples into eights. She ate all but 17 pieces. how many whole apples and parts of apples did she have left over?

math

your are making apple pie for a school fund raiser you have 4 baskets of apples and each basket contains 11 apples each pie requires 3 1/5 apples 1 apple fills about one cup how many cups of apples do you have and how many pies can you make

Division

Olivia picked 482 apples from the orchard’s largest apple tree. She divided the apples evenly into 4 bushel baskets. How many apples are in each bushel? How many are left over?

Math

There are 3 types of apples in a basket: 7 Red Delicious apples, 8 Gala apples, and 9 Granny Smith apples. Without looking, what is the fewest number of apples you need to take out of the basked to guarantee that you have at least 2 different types of apples?

Math

There are 48 apple slice in the fruit salad that Ben's dad prepared for dinner. The slices were cut from apples that were sliced into 7 pieces each. That means that there were 48/7 apples used. How many apples were used in the salad? Express the answer as a mixed numbers.

Probability of Compound Events

Mr. Challenger randomly selected two apples without replacing the first apple from a crate containing 10 green apples, 14 red apples, and 18 yellow apples. What is the probability that he selected a yellow apple first and a green apple second?

algebra

Sue ate some apples from a bag. She left 20 apples. This is five-eights the number of apples she had bought. How many apples did she buy?

math

Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Susan buy?

math

For Fall Festival, Mrs. Marco bought 6 bags of Golden Delicious apples. She handed out 43 apples and had 5 left over. How many apples were in each bag?

math

For fall festival, Mrs. Marco bought 6 bags of Golden Delicious apples. She handed out 43 apples and had 5 left over. How many apples were in each bag.

Science

The electronic balance displays the mass of an apple in kiograms(0.1). What is the mass of the apple? Suppose a recipe for applesauce called for one kilogram of apples. About how many would you need. If the balance says it has a mass of 0.1 kg then that is the mass. You might ...

maths

a grocey man sells 300 apples at Rs 50 per dozen. he sells 200 apples from it at Rs 50 for 10 apples. what will the price per apple for the remaining apples to get an overall profit of 12%

Math

Flery has some apples and bananas. The ratio of the apples to the banaas is 2:5. She used 1/4 of the apples to make an apple pie. What is the new ratio of the apples to the bananas?

Maths

The number of apples in a basket is between 60 and 120. If i put these apples into bags of 5, there will be a remainder of 1 apple. If i put these apples into bags of 8, there will be a remainder of 6 apples. Find the total number of apples in the basket. I managed to find out...

HELLLPPPPPPPP!!!!!!

Write an equation to solve the following problem. During the season, two apple trees and three pear trees produced a total of 126 pieces of fruit. Each apple tree produced the same number of apples, and each pear tree produced two more pieces of fruit than either apple tree. ...

Pre-Algebra

Write an equation to solve the following problem. During the season, two apple trees and three pear trees produced a total of 126 pieces of fruit. Each apple tree produced the same number of apples, and each pear tree produced two more pieces of fruit than either apple tree. ...

Maths

Dear Genius, Good day! The number of apples in a basket is between 60 and 120. If i put these apples into bags of 5, there will be a remainder of 1 apple. If i put these apples into bags of 8, there will be a remainder of 6 apples. Find the total number of apples in the basket...

math

margaret buys 54 apples. she uses 1/3 apples for muffins. She used 1/2 the apples for pies. which expression as a fraction could be used to show how many apples she has left?

MATHS

The storekeeper found that if he removed the apples from his box either 2,3,4,5 or 6 at a time there was always one left over. However, if he removed the apples 7 at a time there was no apples left. If the box holds 500 apples, how many apples does the storekeeper have?

math

Mary Katherine has a bag of 3 red apples, 5 yellow apples and 4 green apples. Mary takes a red apple out of the bag and does not replace it. What is the probability that the next apple she takes out is yellow?

Math

Andrea has an equal number of apples in two baskets. There are z + 16 apples in one basket, and 23 apples in the other basket. How many apples should she remove from both to find the value of z?

math

Pilar picked 12 apples. She gave 1/4 of the apples to Dwayne, 1/4 of the apples to Murphy, and 1/4 of the apples to kelley. How many apples did each of them get?

Math

A bag of five apples contains three ripe apples and two rotten apples. If a ripe apple is selected first, what is the probability that a second apple selected is rotten?

Math

Suzanne bought 50 apples at the apple orchard.she bought 4 times as many red apples as green apples.how many more red apples than green apples did Suzanne buy?

math

Suzanne bought 50 apples at the Apple orchard.she bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Suzanne buy?

Maths

Fatima bought 50 apples at the apple Orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Fatima buy?

Math

Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Suzanne buy?

Math

An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per apple pie and $2.00 profit per apple cobbler...

Math

An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per apple pie and $2.00 profit per apple cobbler...

Math

A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9.00? Explain your reasoning? My answer to the first question is 6 pounds of apples for $9.00. I am stuck...

math

Flery has some apples and bananas. The ratio of the apples to the bananas is 2:5. She used 1/4 of the apples to make an apple pie. What is the ratio of the apples to the bananas?

Math

Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person receive? Two of the friends put the portions they received together and then gave them to the food pantry. How many pounds of apples did they give to the ...

math

Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person receive? Two of the friends put the portions they received together and then gave them to the food pantry. How many pounds of apples did they give to the ...

Math

A grade six class is having a fundraiser. The class boys have three bags of apples. Each bag has 24 apples. The total cost of the three bags of apples is $12.24. The class sells the apples for 0.75 each. How much will the class gain per apple?

Math

Three boxes are labeled peaches, apples, and peaches & apples. Each box is labeled incorrectly. You may select only one piece of fruit from one box. How can you do this so that you can label the boxes correctly? Three boxes are labeled peaches, apples, and peaches & apples. ...

math

BUY 6 APPLES AND GET 1 FREE APPLES COST $4.00 EACH Sahida purchased $120 worth of apples. a) How much free apples did she get? b) How many apples did she get altogether? c) Sahida's friends also bought the apples on sale. She received 21 apples altogether, how much money did ...

Math

The Farmers Market sells apples by the bushel, and each bushel of apples weighs 42 lbs. A bushel of large apples contains 84 apples. If a bushel of small apples contains twice as many apples as a bushel of large apples, how many small apples are in 1 lb of apples? Megan ...

Math

If a grocery store, apples are sold in two different ways . you can buy individual apples for $0.75 each or you can buy 5 apples for $ 3.25. If you were buying 10 apples, which way would you purchase apples to get the better deal? Explain how you know.

Algebra

Lisa had a box of apples. She gave 1/3 of them to henry and 1/4 of the remainder to ale. If there were still 30 apples left, how many did she have at the start?

math

Marvin has a box containing apples and oranges. *There are a total of 100 apples and oranges in the box. *The number of apples in the box is 16 more than the number of oranges How many apples are in the same box? Answer: Its a system of equation so a+o=100 a=o+16 Distribute o+...

Algebra 1 please help answer

A store has apples on sale for$3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9? Explain both questions. Thanks

Math

A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9.00? Explain your reasoning. I am very confused on the above. Please help me understand.

English

1. I like apples. 2. I like an apple. 3. I like the apple. 4. I like one apple. --------------------- In #1, the word 'apples' is in generic use. What about #2? Does #2 mean #4? Or an apple in #2 is a generic noun? In #3, the apple means the specific apple, doesn't it? Can '...

math - word problem

Ritika bought a few green apples and a few red apples. There were 35more green apples than red apples. If the ratio of green apples to red apples was 8:3 ,how many apples of each variety did she bring ?

maths

A truck carrying 1000 apples loses an apple each 10 metres it travels. How many apples will be left after it travels 600 metres?

Math

Apples are sold in cartons of 25. David bought home 2 cartons an found 3 rotten apples in the first carton. There were thrice as many rotten apples in the second carton. 1. Find the probability of randomly selecting a good apple from carton 2. 2. If 2 apples are randomly ...

4th grade math

han ate 3 apples out of a bag of 6 apples. lester ate 2 apples out of a bag of 5 apples. use equivalent fractions to decide if han or lester ate a larger part of the total apples from each bag. explain your answer

AIG MATH

A fruit seller has an equal number of apples and oranges.He sold 109 oranges and 45 apples.The number of apples left is 5 times the number of oranges left.What is the total number of fruit he had at first?

probabilty

There are 4 baskets. The first basket has 3 apples and 4 oranges, the second one has 4 apples and 5 mangoes, the third one has 6 Mangoes and 2 bananas and the last one has 7 bananas and 2 apples. If a fruit is randomly chosen from any basket and it comes out to be an apple, ...

Math

Addison is making caramel apples. She has 2 1/2 bags of apples. One full bag has 8 apples, and each apple weighs 5 ounces. Write an expression that could be used to find the total number of ounces of apples Addison has. Then find the total number of ounces.

Algebra

A bought some carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple $0.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did A buy?

math

A fruit seller has an equal number of apples and oranges. He sold 109 oranges and 45 apples.The number of apples left is 5 times the number of oranges left. What is the total number of fruit he had first?

math

Oscar picked 12 apples. He gave 1/3 of the apples to Gil and 1/3 of the apples to Becky. How many apples did each of them?

math

There are 2 apples on a tree. You take away 1 apple. How many apples do you have?

maths

there are 20 apples and 15 oranges in a bin.if some apples are removed from the bin so that the probability of randomly drawing an apple becomes 2/5.how many apples must be removed from the bin

Math

Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples cost per​ pound?

Math

Carmen bought 20 apples to make cider. If each apple has a mass of 18 grams, how many milligrams of apples did she buy?

math

Samy bought 5 1/3 lb of apples to make some apple pie. What is the weight of the apples written as a decimal?

ALGEBRA 2

An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per apple pie and $2.00 profit per apple cobbler...

math

Sharon brought 12 apples to the picnic. After the picnic, 2 apples were left. What fraction of the apples were eaten.

maths --plse help me..

A fruit vendor buys 300 apples at Rs 50 per dozen. The vendor sold 200 of them at Rs 50 per 10 apples. At what rate per apple should the vendor sell the remaining apples to make an overall profit of 12% ?

math

Mrs. Richmond bought some apples and pears in the ratio 3:5. After she gave away 3/5 of the apples and 40 pears, the ratio of apples to pears became 2:5. An apple costs 30 cents. A pear costs 15 cents more than an apple. How much did Mrs. Richmond pay for the fruit?

geometry

Trina rounded to the nearest whole number to solve the expression eighteen point nine minus eleven point four. Her steps are shown below. Which statement correctly describes her error? eighteen point nine minus eleven point four eighteen point nine is approximately equal to ...

ALGEBRA WRITE EQUATION

FOOD: each variety of apples cost $1.20/lb at a grocery store. you buy 4lbs of cortland apples and some gala apples for eating. the total cost is $7.20. how many lbs of gala apples did you buy? i think i got the answer but not sure how to write it in equation. Total $7.20 - 5....

math

Bob has three sacks of apples and three more apples in his pocket. Each sack contains the same number of apples. Altogether, Bob has 33 apples. How many apples are in each sack? Solve with a Linear Equation is this right 3x+3=33 3x=30 30/3=10 x-5=10 10+5=15 x=15

Algebra!!

Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the system of equations. (1): Six pears and three ...

math

In a bowl there are 3 apples and 9 bannanas. What fraction of the total pieces of fruit are apples?

math

Bob has three sacks of apples and three more apples in his pocket. Each sack contains the same number of apples. Altogether, Bob has 33 apples. How many apples are in each sack? what is the domain and range

Help!Math....

Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the system of equations. (1): Six pears and three ...

math

ruth bought 18 pieces of candy. he gave 1/6 of apples to each of his 5 friends how many apples did each friend get

math

Ms Adams gave 1/4 of an apples to each of 10 children. How many apples did she give to the children in all?

math

Ashley ate 3/5 apples. Alan ate 4/20 apples. How much apples were left?

business

Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say about your price elasticity of demand of apples? Is...

Math

Jill bought so e carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple cost $.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did she buy?

Math

Bob has three sacks of apples and three more apples in his pocket. Each sack contains the same number of apples. All together, Bob has 33 apples. How many apples are in each sack?

economics

Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say about your price elasticity of demand of apples? Is...

Math

A farmer had 75 apples. Every day, the farmer kept a fraction of the apples. gave the rest away , and then ate one. The fractions he decided to keep are listed below:1/2 1/4 3/4 3/5 5/6 11/15 In which order did he use the fractions so he was left with just one apple at the end ?

math - word problem

2/3 of the pieces of Fruit in Lurene's basket are oranges. Of the fruit that are not oranges, 2/3 are apples, IF 2/2 of the apples are green and there are 6 pieces of fruit that are neither apples or oranges, how many more oranges than green apples are in Lurene's basket?

Maths

Three tired and hungry men went to sleep with a bag of apples. One man woke up, ate 1/4 of the apples, then went back to sleep. Later a second man woke up and ate 2/3 of the remaining apples, then went back to sleep. Finally, the third man woke up and ate 3/4 of the remaining ...

Science

Suppose all of the apples have a mass of 0.10 kg and one of the apples in the bowl (C) is 1.0 meter off the ground. If the apple (C) falls from the table, what is the maximum kinetic energy it can gain?

Math

A grocer sells bananas and apples. In one day he sells up to 80 bananas up to 90 apples no more than a total of 110 pieces of fruit Let x be the number of bananas sold Let y be the number of apples sold. a. Show the region below that satisfies these inequalities b. If apples ...

math

5 apples costs 7 kg. Let x be the cost of 7 apples, make an equation to find out the cost of 7 apples

Math

A store has apples on sale for three dollars for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for nine dollars. If an apple is approximately 5 ounces how many apples can you buy for nine dollars? Explain your reasoning So for the first question I got 6 apples because I ...

MATHS

Ken had three times as many apples as papayas. After selling 160 apples and 25 papayas, he had twice as many papayas as apples left. How many fruits did he have at first?

Economics

If the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00, and my consumption of apples drops from 30lbs. of apples to 20lbs.; what would be the price elasticity of demand of apples. My figures are all wrong; how would I calculate it.

Math - Fractions

2/3 of the pieces of Fruit in Lurene's basket are oranges. Of the fruit that are not oranges, 2/3 are apples, IF 2/2 of the apples are green and there are 6 pieces of fruit that are neither apples or oranges, how many more oranges than green apples are in Lurene's basket?

Math

A bag of apples weighs 6 pounds,there are 12 apples in the bag,how much does each apple weigh?

Math

Candid apples sold at $2.28 each, plain apples at $1.19 each. How much total revenue would result from selling all the candid apples & plain apples?

Math

Marta picked 37 apples. Jin picked 35 apples. Ken picked 23 apples. How can you use place value to find the number of apples picked in all?

math

dentify the line that contains the error in this solution and correct the work for that line. Negative two times x plus one minus three is greater than or equal to eleven Negative two x plus negative two minus three is greater than or equal to eleven Negative two x plus ...

math

chiang picked 12 apples.she gave 1/6 of the apples to each of her 5 frinds.how many apples did each friend get? p.s.i am in 3rd grade

general knowledge

if a man has a 3bags each one contains 30 apples and he ha spass through 30 checkposts at each checkpost he has to give 1 apple how many apples will be remained with him after he passes all the checkposts

math

Sasha has 8 red apples. She has 3 fewer green apples than red apples. How many apples does she have? 13 apples 8-3=5 green 8+5=13

math

i had 16 1/2 apples i gave my cousin 2 apples what is the fraction of apples did i give my brother

Math help

You buy 3 pounds of organic apples for $7.50. The graph shows the price for regular apples. What is the unit rate for each type of apples?

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52
  53. 53
  54. 54
  55. 55
  56. 56
  57. 57
  58. 58
  59. 59
  60. 60
  61. 61
  62. 62
  63. 63
  64. 64
  65. 65
  66. 66
  67. 67
  68. 68
  69. 69
  70. 70
  71. 71
  72. 72
  73. 73
  74. 74
  75. 75
  76. 76
  77. 77
  78. 78
  79. 79
  80. 80
  81. 81
  82. 82
  83. 83
  84. 84
  85. 85
  86. 86
  87. 87
  88. 88
  89. 89
  90. 90
  91. 91
  92. 92
  93. 93
  94. 94
  95. 95
  96. 96
  97. 97
  98. 98
  99. 99
  100. 100