Can someone else explain it but more easier for an 8th grader ______________________________________ In January, gasoline cost $1.05 per gallon. In July, gasoline cost $1.20 per gallon. Find the percent of increase. Would the answer for this question be 14.3?

167,204 results

Adv. Math

Can someone else explain it but more easier for an 8th grader ______________________________________ In January, gasoline cost $1.05 per gallon. In July, gasoline cost $1.20 per gallon. Find the percent of increase. Would the answer for this question be 14.3? And how do you do...

Adv. Math

In January, gasoline cost $1.05 per gallon. In July, gasoline cost $1.20 per gallon. Find the percent of increase. Would the answer for this question be 14.3? And how do you do percent of decrease? _______________________________________ The original cost of a computer is $900...

math

on january 1,1999,the price of gasoline was$1.39 per gallon .if the price of gasoline increased by 0.5%per month ,what was the was the cost of one gallon of gasoline,to the nearest cent,on january 1 one year later?

math

a 12.0 gallon gasoline tank holds 66.0 pounds of gasoline. If this gasoline cost $3.50/gallon, what is the cost of 1 gram of gasoline.. I need help with just the set up part.. I don't know where to start.. help please

statistics

In 1995, the cost of unleaded gasoline was $.95 per gallon. In 2010 the same type of gasoline costs $3.00 per gallon. To determine the amount of change, we have to use the what?

math

A saleman operates a car which averged 15 miles to a gallon of gasoline.By installing a new carburetor the car improves its mileage by 1/5. How much will he save on gasoline during a year in which he covers 5400 miles, if the average cost of gasoline is 35 cents per gallon? a...

Math

If the price of gasoline in Germany is about $1 per liter, what is the equivalent price of gasoline in dollars per gallon? I know that 1 gallon =3.79 liter l liter= 0.26 gallon but I am not sure how to figure the cost?

Math

How much would it cost to drive an automobile that averages 22 miles per gallon of gasoline that travels 12,500 miles each year, and gasoline costs $2.85 per gallon? I don't know how to write the conversions for this one, because there's nothing that could be on it's on like a...

math

A student uses approximately 40 to 45 gallons of gasoline per month. The cost of gasoline varies between $2.96 and $3.61 per gallon. Which of the following is a reasonable estimate of the student's weekly gasoline expense? A. $15 B.$30 c. $45 D. $50

math

An employee at a marketing firm A student uses approximately 40 to 45 gallons of gasoline per month. The cost of gasoline varies between $2.96 and $3.61 per gallon. Which of the following is a reasonable estimate of the student's weekly gasoline expense? A. $15 B.$30 c. $45 D...

Algebra

Write the function rule for the total cost in dollars of gasoline if w gallons of gasoline for $6 per gallon

College Algebra

Maria Mixed grades of gasoline in her car, she puts 10 gallon of regular and 8 gallon of premium for a total $46.96. I f premium costs $0.20 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline.

algebra

Kevin decides to mix grades of gasoline in his truck. He puts in 5 gallons of regular and 10 gallons of premium for a total cost of $61.30. If premium gasoline costs $0.22 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline?

Math

the cote family car gets between 25 and 29 miles per gallon of gasoline the fuel tank holds 17 gallons of gasoline and the cotes refill the tank whenever it is 1/4 full the cost of gasoline will be 3.47 and 3.69 per gallon A) write expressions to estimate the amount they will ...

Math

the cote family car gets between 25 and 29 miles per gallon of gasoline the fuel tank holds 17 gallons of gasoline and the cotes refill the tank whenever it is 1/4 full the cost of gasoline will be 3.46 and 3.69 per gallon A) write expressions to estimate the amount they will ...

math

my car gets 40 miles per gallon of gas, gas cost is $2.40 per gallon, I have to drive 3,600 miles. What will be my cost for gasoline?

math

How much would it cost to drive 54.2 miles in a car that gets 16 miles per gallon and gasoline costs $2.31 per gallon?

Chemistry 101

The mileage for a motorcycle with a fuel tank capacity of 22 liters is 35 miles per gallon. The density of gasoline is 0.74 g/cm^3.(dimensional analysis problem) a). How long a trip, in KM can be made on a full tank of gasoline? b). if the price of gasoline is $1.99 per gallon...

Math

Vehicle A averages 14 miles per gallon of gasoline, and Vehicle B averages 36 miles per gallon of gasoline. At these rates, how many more gallons of gasoline does Vehicle A need than Vehicle B to make a 1,008-mile trip?

math

vehicle a averges 14 miles per gallon of gasoline and vehicle b averges 36 miles per gallon of gasoline at these rates how many more gallons of gasoline does vehicle a need then vehicle b to make a 1008-mile trip

math

26 miles per gallon of gasoline and gasoline costs $3.49 per gallon calculate your miles per dollar round to the nearest tenth

math

A gas station purchases gasoline from a refinery at the unit price of $3.25 per gallon and sells it to their customers at $3.64 per gallon. What is the percent markup?

Math

Larry mows the same-sized lawns in his neighborhood each weekend during the summer. Part A Each time Larry mows a lawn he uses 1/6 of a gallon of gasoline. If he has 2/3 of a gallon of gasoline, how many lawns can he mow before he needs to buy more gasoline? Show your work. ...

Math

How would you do this problem? At the beginning of the year, the price of gasoline is $1.05 per gallon. The price increased $0.05 per gallon each week for the next 5 weeks. The price then decreased $0.07 per gallon for the next 3 weeks. Find the difference between the cost of ...

Managerial Economics

The coefficient of the price of gasoline in the regression of the quantity demanded of automobiles (in millions of units) on the price of gasoline (in dollars) and other variables is -14. (a) calculate the cross price elasticity of demand between automobiles and gasoline at ...

math

You drive 15 miles each way to go to work. Your car gets 18 miles per gallon and gasoline in your town costs $2.50 per gallon. How much money will it cost you to get to and from work for one five-day work week

Math Help!!

When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of unleaded gasoline at 2$, he can seek approximately 20,000 gallons per day. When he sets the price of gas at 5$ per gallon, he can sell approximately 14,000 gallons per day. Let G(x) denote the number of gallons of ...

Math Help!!

When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of unleaded gasoline at 2$, he can seek approximately 20,000 gallons per day. When he sets the price of gas at 5$ per gallon, he can sell approximately 14,000 gallons per day. Let G(x) denote the number of gallons of ...

chemistry

the combustionof 1.0g of gasoline realises 11kcal of heat (Density of gasoline=0.74g/ml) a)how many megajoules are realised when 1.0 gallon of gasoline burns? b)when a color TV is on for 2 hours 300KJ are used. How long can a color TV runon the energy from 1.0 gallon of gasoline?

Calculus (Partial Derivatives)

A car dealer determines that if gasoline-electric hybrid automobiles are sold for x dollars apiece and the price of gasoline is y cents per gallon, then approximately H hybrid cars will be sold each year, where H(x,y)=6000−13x^(1/2)+2(0.1y+20)^(3/2). She estimates that t...

Calculus (Partial Derivatives)

A car dealer determines that if gasoline-electric hybrid automobiles are sold for x dollars apiece and the price of gasoline is y cents per gallon, then approximately H hybrid cars will be sold each year, where H(x,y)=6000−13x^(1/2)+2(0.1y+20)^(3/2). She estimates that t...

Math

In December 2010, the average price of regular unleaded gasoline excluding taxes in the United States was $3.06 per gallon, according to the Energy Information Administration. Assume that the standard deviation price per gallon is $0.06 per gallon to answer the following. (a) ...

statistics

the mean gas mileage for a hybrid car is 56 miles per gallon suppose that the gasoline mileage is approximately normally distributed of 3.2 miles per gallon what is the probability that a randomly selected hybrid gets more than 62 miles per gallon.

Quantitative methods

Hostis sent a car company charges 45 dollars per day plus 40 cents per mile for a compact car, and gasoline costs 1.19 dollars per gallon. If the car gets 25 miles per gallon of gasoline, how many miles can the driver travel each day on a budget of 100 dollars

Math

Ms.abbot went on a road trip. The trip was 792 miles and the average price of gasoline was $1.30 per gallon. What information is needed to to find the amount spent on gasoline for the trip? A. Number of hours the trip took B. Number of miles per hour the car traveled C. ...

math

While on his way to school, Norman saw that the cost of gasoline was $2.50 per gallon. Write a direct variation equation to describe the cost y of x gallons of gas. Then graph.

STATISTICS HELP!!!!!!!

Statistical Abstracts (117th edition) reports sale price of unleaded gasoline (in cents per gallon) at the refinery. The distribution is mound-shaped with mean μ = 80.04 cents per gallon and standard deviation, σ = 4.74 cents per gallon. (a) Are we likely to get good...

physics

my teacher wasn't in school and this assignment is due @ 7am!!!!! The density of gasoline is 730 kg per cubic meter. One gallon of gasoline occupies .0038 cubic meters. Gasoline's volume expansion coefficient is .00096` C (^-1). How many extra kilograms of gasoline are ...

math 116 Help Please

1. Suppose you are at the gas station filling your tank with gas. The function C(g) represents the cost C of filling up the gas tank with g gallons. Given the equation: C(g) = 3.5 (g) a) Find C(2) (2 pts.) b) Find C(5) (2 pts.) 2. Suppose that the linear equation y = 0.3x + 0....

8th algebra

I only need help writing the equation, not solving it. This is sothe problem. Manuel's budget allows no more than $50 per week for gasoline and car washes. Gasoline costs $2.30 per gallon, and a car wash costs $8.50. This week, Manuel gets a car wash. Write an inequality to ...

Math( 8th) Rate of change

Khiry has money in a savings account at the bank that increases by the same amount of interesr each year. In 2003 khiry had $200 in the bank. In 2006, Khiry had $215 in the bank.In how mnany years will Khiry hav $230? The cost of gasoline per gallon in 1989 is $2.39. In 1995, ...

math

Suppose that you learn, prior to your trip to British Columbia, that gasoline will cost $1.50 (in Canadian dollars) for every liter you purchase. You know from checking the Internet that 1 liter is equivalent to 0.26 gallons and the currency conversion rate for the Canadian ...

math

Suppose that you learn, prior to your trip to British Columbia, that gasoline will cost $1.50 (in Canadian dollars) for every liter you purchase. You know from checking the Internet that 1 liter is equivalent to 0.26 gallons and the currency conversion rate for the Canadian ...

College statistics

Statistical Abstracts (117th edition) reports sale price of unleaded gasoline (in cents per gallon) at the refinery. The distribution is mound-shaped with mean μ = 80.04 cents per gallon and standard deviation, σ = 4.74 cents per gallon. (a) Are we likely to get good...

Math

The Honda Civic Hybrid vehicle, powered by gasoline-electric technology, gets 49 miles per gallon in city driving and 51 miles per gallon in highway driving. The car is driven 447 miles on 9 gallon of gasoline. How many miles were driven in the city and how many were driven on...

Math

A gallon of gasoline costs g dollars. Paul puts 12.5 gallons in his car and 0.75 gallon of gasoline in a portable tank. Write an expression that shows how many dollars he spent on gasoline .

math

Owners of SUVs need to know the miles per gallon every month. Given the amount of money spent to fill the gasoline tank, the number of miles driven since the last time the tank was filled, and the price per gallon, develop a computational model that computes the miles per gallon.

Word Problems

If your car gets 18 miles per gallon of gasoline, how many pints of gas will you need to take a 698- mile trip? I no that 1pt = 480ml and 1g= 3840 ml so do I x 18 miles per gallon by the amount of pints in a gallon?

Chemistry

Some time ago, a U.S. citizen traveling in Canada observed that the price of regular gasoline was 0.771 Canadian dollars per liter. The exchange rate at the time was 1.401 Canadian dollars per one U.S. dollar. Calculate the price of the Canadian gasoline in units of U.S. ...

statistics

Statistical Abstracts (117th edition) reports sale price of unleaded gasoline (in cents per gallon) at the refinery. The distribution is mound-shaped with mean μ = 80.04 cents per gallon and standard deviation, σ = 4.74 cents per gallon. (a) Are we likely to get good...

PHYSICS

The density of gasoline is 730 kg/m^3 at 0'C. One gallon of gasoline occupies .0038 m^3. Gasoline's volume expansion coefficient is .00096'C ^-1. How many kilograms of gasoline are obtained when 9 gallons of gasoline are bought @ 0'C rather than 18"c (temp. at the filling ...

PHYSICS

The density of gasoline is 730 kg/m^3 at 0'C. One gallon of gasoline occupies .0038 m^3. Gasoline's volume expansion coefficient is .00096'C ^-1. How many kilograms of gasoline are obtained when 9 gallons of gasoline are bought @ 0'C rather than 18"c (temp. at the filling ...

math

E-Z Stop Fast Gas sold $10,957 worth of gasoline yesterday. Regular sold for $2.30 a gallon, and premium sold for $2.55 a gallon. If the station sold 420 more gallons of regular than of premium: a. How many gallons of each type of gasoline were sold? Do not enter units in your...

Math

At the time of the oil spill, the price of gasoline was 2.75 per gallon. Estimate how many dollars in gasoline is being lost per day as a result of the spill.-

problem solving

Suppose your car gets 36 miles per gallon of gasoline, and you are driving 45 miles per hour. Using unit analysis, find the number of hours it takes to use 1 gallon of gas. I got 48 minutes but I'm not sure.

Math

If the price of gasoline in Germany is about $1 per liter, what is the equivalent price of gasoline in dollars per gallon?

math

You are running a fuel economy study. one of the cars you find is blue. it can travel 35 1/2 miles on 1 1/4 of gasoline. Another car is red. It can travel 27 1/5 on 4/5 gallon of gasoline. What is the unit rate for miles per gallon for the blue car? what is for the red?

Microeconomics

I have narrowed the answer to these to letter. An excise tax of .50 per gallon is levied on gasoline. Which of the following is most likely to occur? C. Consumers of gasoline will buy a smaller quanity and pay a higher price. D. suppliers of gasoline will increase their ...

math

A grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The owner expects a 15% spoilage rate. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon? Round to the nearest cent/

chemistry

Gasoline in Great Britain costs 1.40 euros per liter. What is the American equivalent cost in Dollars per Gallon? (A "euro" in Britain is equal to $1.59 in American)...Please help me answer this!!!!!

Business Statistics 2

A consumer research group is interested in testing an automobile manufacturer’s claim that a new economy model will travel at least 25 miles per gallon of gasoline (H0: μ  25). a. With a .02 level of significance and a sample of 30 cars, what is the rejection rule ...

Math- college

Lisa's car get 22 miles per gallon of gasoline. How many miles can she drive on 24 gallon of gas?

math

If gas cost $ 2.20 per a gallon and you drive 130 miles at 10 miles per a gallon how much will your trip cost?

Math

you bought 10 gallon jugs of juice for $26 if apple juice cost $2 per gallon and orange juice costs $3.50 per gallon how many of each type did he buy

miss sue

i go to college and it take 40 to 45 gallon every monthto go to college, some time cost of the gallon varies 2.96 to 3.61 /gallon . what would be my weakly cost to drive college. please answer . i come up with 21 dolor.Am i right or miss some thing . Math - Ms. Sue, Thursday, ...

Business Math

Every week, a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The store owner anticipates a 15% spilage rate. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon? Round to nearest cent.

math

At the time of the oil spill, the price of gasoline was 2.75 per gallon. Estimate how many dollars in gasoline is being lost per day as a result of the spill.- 2,000,000 gallons is lost per day.

AP Environmental Science

I'm confused about how to do these problems, I thought I was doing it right, but I think I might be wrong. The Honda Civic Hybrid is a compact car. It gets a combined highway and city fuel efficiency 17.8 kilometers per liter (42.0 miles per gallon). Calculate each of the ...

math

For speeds between 40 mph and 65 mph, a diesel truck gets 400/x miles per gallon when driven at a constant speed of x miles per hour. Diesel gasoline costs 5 dollars per gallon. The driver is paid 22 dollars per hour.

Algebra 1

Buying paint in large quantities is often less expensive. Five 1-gallon buckets cost 25% more than a single 5-gallon bucket. Suppose that a job requires g gallons of paint. For what values of g should a 5-gallon bucket be purchased to minimize cost? Explain.

Chem

While driving your rental car on your trip to Europe, you find that you are getting 10.4 kilometers per liter of gasoline. What does this correspond to in miles per gallon?

Math

Please help me write this in an equation. "Tyrone bought 15.3 gal of gasoline priced at g dollars per gallon, 2 qt of pil priced at q dollars per quart, and a wiper blade priced at $3.79. Write an expression that represents the total cost of these items.

Math

Gasoline is about $2 per gallon. You use about gallons each day driving to and from work. How much should you budget for gasoline over the next month (about 20 workdays)?

Math

Gasoline is about $2 per gallon. You use about 1 1/2 gallons each day driving to and from work. How much should you budget for gasoline over the next month (about 20 workdays)?

Math

Gasoline is about $2 per gallon. You use about 1 1/2 gallons each day driving to and from work. How much should you budget for gasoline over the next month (about 20 workdays)?

Algebra

A vehicle uses 1 tablespoon of gasoline to drive 125 yards. How many miles can the vehicle travel per gallon? Round your answer to the nearest mile. (hint: There are 256 tablespoons in a gallon)

math

you research the cost of a gallon of gasoline over several years to look for trends the table shows the data you have collected what is the equation of the line of best fit how much would you expect to pay for gasoline in 2029 a)y=0.538x+1.36; $33.10 b) y=0.289x+1.75:$18.80 C ...

Math

dollars per foreign = peso 0.07855 and foreign per dollar is 12.73. if gasoline is $2.10 per gallon, what is the price in pesos per liter?

business math

A store buys 30 gallons of milk at $1.58 per gallon. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon rounded to the nearest cent?

Engineering

The density of gasoline is 0.72 grams per cubic centimeter. What is the mass in units of kilograms of a 5-gallon container filled completely with gasoline? Ignore the mass of the container.

maths

a car gets 40 kilometers per gallon of gasoline.how many gallons of gasoline would the car need to travel 180 kilometers?

Chemistry

A car travels at 28 miles per gallon. How many kilometers will it travel per liter of gasoline?

Arithmetic

A man paid $42.30 for gasoline in may, $38.60 in June, and $43 in July. What was the average monthly cost for gasoline?

Statistics

he Oil Price Information Center reports the mean price per gallon of regular gasoline is $ 3.79 with a population standard deviation of $ 0.18. Assume a random sample of 40 gasoline stations is selected and their mean cost for regular gasoline is computed. 1. What is the ...

math

if a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon, he anticipates a 15% spoilage rate , to achieve a 20% markup based on selling price what should it be I say $ 2.19 per gallon

math

if a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon, he anticipates a 15% spoilage rate , to achieve a 20% markup based on selling price what should it be I say $ 2.19 per gallon

Math

Brent received two bills with his monthly gasoline statement. One bill for $92.30 showed he had bought 66L of gasoline and two liters of oil, while the other bill showed he had bought 75L of gasoline and one liter of oil for $100.75. If the price of gasoline and oil remained ...

Math

If gas cost $3.97 per gallon, what is the cost of filling a 13.8 gallon gas tank? Do I multiply this? Is $54.78 the correct answer? Thank you

Math

Theo drove a slow car 996 miles to Oregon last spring and used a total of 40 gallons of gasoline. what was the average miles driven per gallon of gasoline? Do I divide 40/996 to get this answer?

Chemistry

The US fuel consumption for a car with a fuel-tank capacity of 65.0L is 28.0 miles per US gallon. The density of gasoline is 0.740g/cm^3. How long a trip, in kilometers, can be made on a full tank of gasoline? (Use the conversion factor 1L/1.06qt.)

Math 116

could someone please help me with this question. I have no clue where to start... the line: y = 0.15x + 0.79 represents an estimate of the average cost of gasoline for each year. the line: 0.11x - y = -0.85 estimates the price of gasoline in January each year. a) do you expect...

algebra

a) What year would be represented by x = 2? 2002 x 1 = 2003 so it would be 3x2=6 b) How much did it cost per gallon of gasoline in the year represented by x=2? .99

chemistry

question: "If gas is $1.20 per gallon, how much would it cost to fill a 50-liter tank?" using conversion factor. 1 L = 1.056 quarts. 4 quarts = 1 gallon. Convert 50 L to gallons and multiply by 1.20/gallon. Let me know if this is sufficient. I think I got it. Thanks.

chemistry

On a trip you travel 308km in 3.5h and use 32L of gasoline. A) What is your average speed in km per hour? B)What is your gas mileage in miles per gallon?

chemistry

On a trip you travel 308km in 3.5h and use 32l of gasoline. A)What is your average speed in kn per hour? B)What is your gas mileage in miles per gallon?

math

If gasoline costs $0.42 a liter, approximately how much will it cost to fill a 40 gallon tank?

Programming and Design

Draw the hierarchy chart and design the logic for a program that calculates the projected cost of an automobile trip. Assume that the user's car travels 20 miles per gallon of gas. Design a program that prompts the user for a number of miles driven and a current cost per ...

Math

you drive 12,000 miles per year and use 343 gallons of unleaded gasoline. What is your monthly cost of gasoline? my answer: $478.49

Math

Gavin wants to estimate the gas mileage in his car. At 85,076 mi, he fills the tank with 10.2 gal of gasoline. At 85,548 mi, he fills the tank with 11.4 gal of gasoline. Find the mileage per gallon. Round to the nearest tenth.

Math

A car has a fuel efficiency of 33 miled per gallon.(a) Find a function G that calculates the number of gallons required to travel x miles. (b)If the cost of gas is $4 per gallon, find the function C that calculates the cost of fuel to travel x miles.

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52
  53. 53
  54. 54
  55. 55
  56. 56
  57. 57
  58. 58
  59. 59
  60. 60
  61. 61
  62. 62
  63. 63
  64. 64
  65. 65
  66. 66
  67. 67
  68. 68
  69. 69
  70. 70
  71. 71
  72. 72
  73. 73
  74. 74
  75. 75
  76. 76
  77. 77
  78. 78
  79. 79
  80. 80
  81. 81
  82. 82
  83. 83
  84. 84
  85. 85
  86. 86
  87. 87
  88. 88
  89. 89
  90. 90
  91. 91
  92. 92
  93. 93
  94. 94
  95. 95
  96. 96
  97. 97
  98. 98
  99. 99
  100. 100