A college bookstore ordered 425 copies of a textbook at a cost of $22,525. What was the cost to the store for an individual textbook?

28,105 results

reed

A college bookstore ordered 425 copies of a textbook at a cost of $22,525. What was the cost to the store for an individual textbook?

Math

One kilometer is equal to 1,000 meters. What fractional part of a kilometer is 700 meters? Simplify your result? A college bookstore ordered 425 copies of a textbook at a cost of $22,525. What was the cost to the store for an individual textbook?

Algebra HELP!

The student bookstore had a textbook for sale at $89.95. A student found the textbook on eBay for $62.00. If the student bought the book on eBay, what percentage of the cost of the bookstore book did she save?

11th grade Algebra 2

At a college bookstore, Carla purchased a math textbook and a novel thjat cost a total of $54, not including tax. If the price if the math textbook, m, is $8 more than 3 times the price of the novel, n, write a system of linear equations that could be used to determine the ...

Intermediate Algebra

Suppose a college bookstore buys a textbook from a publishing company and then marks up the price they paid for the book 33% and sells it to a student at the marked-up price. If the student pays $75.00 for the textbook, what did the bookstore pay for it? Round your answer to ...

math

A local photocopying store advertises as follows. " We charge 9 cents per copy for 150 copies or less, 6 cents per copy for each copy over 150 but less than 210 , and 3 cents per copy for each copy 210 and above. " Let x be the number of copies ordered and C(x) be the cost of ...

Pre-Calculus

A local photocopying store advertises as follows. " We charge 14 cents per copy for 150 copies or less,6 cents per copy for each copy over 150 but less than 230, and 3 cents per copy for each copy 230 and above. " Let x be the number of copies ordered and C(x) be the cost of ...

Microeconomics

Lisa needs to buy a textbook for the next economics class. The price at the bookstore is $65. One online site offers the same book for $55 and another site for $57. All prices include sales tax. The following table indicates the typical shipping and handling charges for the ...

college

The Everton college store paid $1941 for order of 51 calculator's, cost the store $57.The othe the store $57 eadch. How many of each type of calculator was ordered?

maths

A printer charges a fixed setup cost plus $15 for every 100 cpoies if 300 copies cost $75 ,how much will 1000 copies cost

Math

At Kinko's, Sean made 56 copies costing $16. Color copies cost $0.75 each and black and white copies cost $0.10 each. How many copies of each did Sean make? Thanks!!

Math

Can you please help me set up this equation? Copies at the local library cost $.15 easch. A new copier costs $200 and it costs $.02 to make a copy. How many copies would have to be made for the cost of making your own copies equal to the cost of copying at the library? Thank ...

math

You are the buyer for your university bookstore. One of the textbooks has a cost to you of $104 and you sell it to students for $208. In this case, however, you cannot salvage any value from copies that do not sell because a new edition is published every semester. Demand for ...

algebra 1

I still don't understand can someone help me? the everton college store paid $1553 for an order of 42 calculators. the store paid $9 for each scientific calculator. the others, all graphing calculators, cost the store $56 each. how many of each trupe of calculator was ordered...

algebra 1

the everton college store paid $1553 for an order of 42 calculators. the store paid $9 for each scientific calculator. the others, all graphing calculators, cost the store $56 each. how many of each trupe of calculator was ordered? the store ordered: how many scientfic ...

Pre-Calculus

A local photocopying store advertises as follows. " We charge 14 cents per copy for 150 copies or less, 6 cents per copy for each copy over 150 but less than 230, and 3 cents per copy for each copy 230 and above. " Let x be the number of copies ordered and C(x) be the cost of ...

math

Amy bought some stationary from a bookstore. The total cost of 3 files A,B,C was $5.60 more than the total cost of 4staples. A cost $1.90 less than each of the other 2files. B cost $4.20 more than each staple. Find the cost of C

Algebra 1

The Everton college store paid 1519 for an order of 41 calculators. The store paid 9 for each scientific calculator. The other, all graphic calculators cost the store 55 each. How many of each type of calculators was ordered?. Thank you

Algebra 1

The Everton college store paid 1519 for an order of 41 calculators. The store paid 9 for each scientific calculator. The other, all graphic calculators cost the store 55 each. How many of each type of calculators was ordered?. Thank you

algebra

s=0 cost =$25 s=1 cost=$41 s=2 cost =$57 s=3 cost=$73 Let s stand for sets of prints ordered. write the RULE that describes a student's total cost.

Algebra

The cost, in millions, to remove x% of pollution in a pond is modeled by the equation: C=6350/(425-3x) . What is the cost to remove 75% of the pollution? Hint: Plug in and calculate, do not convert to a decimal. Can someone tell me how figure this out step by step recheck my ...

algebra

A bookstore can purchase several calculators for a total cost of $350. If each calculator cost $2 less, the bookstore could purchase 20 additional calculators at the same total cost. How many calculators can be purchased at the regular price?

math

solve by substitution method. 5m+n=36 m-5n=54 the everton college store paid 1,859.00 for an order of 49 caculators the store paid 11.00 for each scientific calculator. the others ,all graphing caculators, cost the store 55.00 each. how many of each type of caculators was ...

Physics/Math

You drop a 1.8 kg textbook to a friend who stands on the ground 9 m below the textbook with outstretched hands 1.50 m above the ground. (a) What is the speed of the textbook when it reaches the hands? m/s (b) If we substituted a second textbook with twice the mass, what would ...

Economics

Hi there, I am having trouble with this problem.Can you give me some guidance. In planning the publication of a new engineering economics textbook, the publisher has identified the following fixed and variable costs. Fixed Costs Overhead- $10,000 Editing and Typesetting- $100,...

math

can u please help me a printig shop charges a 75-cent minimum for the first 8 photocopies of a flyer. additional copies cost 6 cents each. represent the cost of c copies if c is greater than 8. thank u

math check

While writing an article on the high cost of college education, a reporter took a random sample of the cost of new textbooks for a semester. The random variable x is the cost of one book. Her sample data can be summarized by the following. (Give your answers correct to two ...

Algebra 1

The Everton college store paid $1668 for an order of 44 calculators. The store paid $8 for each scientific calculator. The others, all graphing calculators, cost the store $55 each. How many of each type of calculator was ordered? Sorry! Actually, it was $8 the store paid, ...

Algebra 1

The Everton college store paid $1668 for an order of 44 calculators. The store paid $8 for each scientific calculator. The others, all graphing calculators, cost the store $55 each. How many of each type of calculator was ordered? Sorry! Actually, it was $8 the store paid, ...

final exam

a study shown that 20% of all college textbooks cost at least $70.it is known that the standard deviation of the prices of all college textbook is $9.50.assuming that prices of all college textbooks follow a normal distribution, find the mean price of all college textbooks.

Pre algebra

The Everton college store paid 1532 dollars for an order of42 calculators.The store paid 18 dollars for each scientific calculator,and tthe other all graphing calculators, cost the store 54 dollars each, How many of each calsulator was ordered?

please help

The Everton college store paid $1859 for an order of 49 calculators. The store paid $11 each for scietific calculators. The others, all graphing calculators, cost the store $55 eaach. How many of each type of calculator ws ordered? Please answer in detail so that I can see ...

Math

a photocopy store advertises the following prices: 5 cents per copy for the first 20 copies, 4 cents per copy for the 21st through 100th copy, and 3 cents per copy after the 100th copy. Let x be the # of copies, and let y = the total cost of the photocopying. find the equation...

Math(Connexus 6th) Unit 6

A mail-order supplier of small electrical parts charges a shipping fee of $8, plus $5 for each push-button light switch ordered. If x is the number of push-button switches ordered, then the expression for the total cost of an order is 5x + 8. Which table shows the total cost ...

math

it cost $.15 to make copies at the library and a new printer cost $200 each copy is $.02 how many copies does it take to the cost at the library and from a new printer become equal

Algebra

The cost, in millions, to remove x% of pollution in a pond is modeled by the equation: C=6350/(425-3x) . What is the cost to remove 75% of the pollution? Hint: Plug in and calculate, do not convert to a decimal. Can someone tell me how figure this out step by step recheck my ...

Algebra

The cost, in millions, to remove x% of pollution in a pond is modeled by the equation: C=6350/(425-3x) . What is the cost to remove 75% of the pollution? Hint: Plug in and calculate, do not convert to a decimal. Can someone tell me how figure this out step by step recheck my ...

Algebra 1

The everton college store paid $1668 for an order of 44 calculators. The store paid $18 for each scientific calculator. The all graphic calculator cost $55. How many of each type of calculator was ordered?. Here is a challenging one. I appreciate you help. Thank you.

statistics

Describe whether the following study would most likely be “observational” or “experimental”, and why it would be so. A survey examines the preferences for laundry detergent. ***The admissions office wants to estimate the cost of textbooks for students at our college. ...

algebra

The Everton College store paid $1926 for an order of 50 calculators. The store paid $10 for each scientific calculator. the others, all graphing calculators, cost the store $56 each. How many of each type of calculator was ordered? scientific? graphing?

Algebra

Two High Schools ordered AP Chemistry text book from the same book store. A New Hampshire school has ordered 80 copies, while a Vermont school ordered only 55 copies. The store has 70 books in its warehouses in Massachusetts and 100 books in the other warehouse in New York. ...

Algebra

Two High Schools ordered AP Chemistry text book from the same book store. A New Hampshire school has ordered 80 copies, while a Vermont school ordered only 55 copies. The store has 70 books in its warehouses in Massachusetts and 100 books in the other warehouse in New York. ...

physics

A 25-kg bullet traveling shoots into a physics textbook that is 3.5 cm wide, and exits the textbook traveling 40 m/s. Poor defenseless textbook! (A) What was the magnitude of the average deceleration of the bullet while it was penetrating through the textbook? (B) What was the...

physics

You drop a 2.3 kg textbook to a friend who stands on the ground 9 m below the textbook with outstretched hands 1.50 m above the ground. What is the speed of the textbook when it reaches the hands?

math

The cost of printing the first fifteen hundred copies of a book is $1500. It costs y dollars to print each subsequent copy. The cost of printing the first 7500 copies of the book is $7080. Find Y. Please explain how to solve it.

ECONOMICS

Suppose your college charges you separately for tuition and for room and board. What is a cost of attending college that is not an opportunity cost? What is an explicit opportunity cost of attending college? What is an implicit opportunity cost of attending college?

Computer Ecxel

Rent A Flick Insert a Date Formula Movie Category Rental Price Profit % Boca Vero Delray Miami Totals New Releases $3.99 30% 28 17 13 52 110 Video Games $5.00 75% 14 6 9 15 44 College Picks $2.50 55% 10 5 5 22 42 Classic Feature Films $1.49 65% 4 3 2 18 27 Disney for Kids $2....

Math check

While writing an article on the high cost of college education, a reporter took a random sample of the cost of new textbooks for a semester. The random variable x is the cost of one book. Her sample data can be summarized by the following. (Give your answers correct to two ...

College Algebra

a hardware store owner chooses to enclose an 800 square foot rectangular area in front of her store so that one of the sides of the store will be used as one of the four sides of the fence. if the two sides that come out from the store front cost $3 per running foot and the ...

Math

County fair tickets can be ordered in advance. There is a one time processing fee of $10 per order. Individual tickets cost $3 a piece for rides and food. Write an algebraic expression to represent the total cost for a visit to the fair.

college math

a children's store sells a toy racetrack for $94.25. The owner uses 45% mark up based on cost. What was the wholesale cost of the racetrack?

Physics

A student pushes horizontally on a textbook of mass 0.250 kg and holds it stationary against the classroom wall. a) Draw a free body diagram showing and labeling all the forces acting on the textbook. b) From your diagram, what is the friction force that holds the textbook in ...

English Grammar

1. book shop / bookshop 2. book store / bookstore Are both grammatical in each number? I found that in the dictionary here, it is bookshop and bookstore. bookshop and bookstore are both correct. Thank you. What about book shop or book store?Each is composed of two word. ...

MATH

trying to work equation problems and my answer is different from answer in textbook. 12/x = -3 and 24=120/x 1. 12/x(12)= -3(12), x= -36 textbook has -4 2. 24(120)= 120/x(120), x = 2880 textbook has 5 What am I doing wrong???

math

a store charges $28 for a sweater.this price is 40% more than the amount it costs the store.during a sale, store employees can purchase it at 30% off the stores cost. how much will it cost an employee to buy the sweater?

math

the mass of 3 dictionaries and 2 textbook is 8 kg and the mass of 3 dictionaries and 3 textbook is 9 kg. find the mass of 5 textbooks? math - Steve, Monday, September 19, 2016 at 5:17am 3d+2t = 8 3d+3t = 9 clearly, t=1 i cant understand it math - Steve, Monday, September 19, ...

epoka university

1) The cost that is related to the particularly cost object and can be traced to it in an economically feasible (cost-effective) way is called: o Indirect cost o Cost tracing o Direct cost o Variable cost

Physics

QUESTION: In the figure provided, a 2.83 kg textbook is connected by a string to a 0.970 kg cup. The textbook is pushed up a slope of 34.7° with an initial speed of 2.81 m/s. If the coefficients of friction are uk = 0.370 and Îus = 0.760 with the surface, how far will the ...

Criminal Justice/White Collar Crime

The financial cost of street crime is __________ of the cost of white-collar crime. A. less than 1/10 B. about 1/4 C. about 1/3 D. over 1/2 Textbook says 6% so I am completely lost on this question.

MATHS

While selling 15 copies, a man gains the cost price of 5 copies. Find his profit percent.?

math (discount)

An instrument store gives a 10% discount to all students off the original cost of an instrument. During a back to school sale, an additional 15% is taken off the discounted price. Julie, a student at the local high school, purchases a flute for $306. How much did it originally...

Math (sort of?)

Does anyone know how to get the special NY pages on an online textbook????? I forgot my textbook at home and the pages i need are in special ny pages, but i cant find those on the online textbook!!! HELP!!!!!!!!!

Math

A video store sells a certain video for $32, which is 60 percent more than it costs the store to purchase this video. During an inventory sale, employees are invited to purchase remaining videos at 25 percent off the store's cost. If an employee purchases this video during the...

economics

Read the Case Exercise Cost Analysis (pp. 327-328 of the Textbook) - Answer the following questions: 1. Calculate the incremental, or marginal, cost per chair to Leisure Products of accepting the order from Southeast? 2. What assumptions did you make in calculating the ...

algebra

The owner of a video store has determined that the cost C, in dollars, of operating the store is approximately given by where x is the number of videos rented daily. Find the lowest cost to the nearest dollar.

Math "Need Help Asap"!

"Find each percent of markup?" 5.)Store's cos:$26 selling price:$39 6.)Store's cost:$125 selling price:$168.75 7.)Store's cost:$75 selling price:$90 "Find each selling price round to the nearest cent?" 8.)"A Video game costs a store $20. If the store sells the game for $33, ...

Physics

An 8.0-kg history textbook is placed on a 1.25-m high desk. How large is the gravitational potential energy of the textbook-earth system relative to the desktop?

accounting

# 1 Takers,Inc.provide the following results: 2004 2003 Units 2,400 3,000 Total Cost 19,200 24,000 What form of cost behavior is the cost above? Fixed cost, Sunk Cost, Mixed Cost or Variable Cost

math

A 6pack of undershirtsome cost $13.98. This is $3.96 less than the cost of buyingas 6 individual shirts. If each undershirt costs the same amount, how much does each undershirt cost when purchased individually?

Math Please help

I do not have any Idea how to set this up. Please walk me through the steps. A.) If a customer buys x copies then he or she pays $500 sqrt x. it cost the company $10,000 to develop the program and $2 to manufacture each copy. If a single customer were to buy all the copies of ...

businessprogramming

A cattle feed company has two grades of feed , A and B . Feed A cost $2 per 100 pounds and feed B cost $3 per 100 pounds . Ranchers can order a mixture of feeds A and B . Write a program that calculates the charge for a feed order . The program should ask the user to enter the...

Physics

A student applies a force of magnitude 39.0 N at an angle of 22.6o with the horizontal to push a 4.00-kg textbook 1.00 m across a table from rest to a final speed of 1.75 m/s. Find the work done by friction on the textbook.

Physics

A student applies a force of magnitude 39.0 N at an angle of 22.6o with the horizontal to push a 4.00-kg textbook 1.00 m across a table from rest to a final speed of 1.75 m/s. Find the work done by friction on the textbook.

Math

pls help! The cost to the chicago tribune for sunday home delivery is approximately $0.53 per newspaper with fixed costs of $1,070,00.Write an equation that relates the cost C and X of copies delievered.

Economics

The demand function for a well known economics textbook is: P = 100 - .005Q The publisher must pay $20 per book in printing and distribution costs and, in addition, it must pay the author a $20 royalty for each book sold. (a) Your job is to provide advice to the publisher. ...

math

A college bookstore ordered six boxes of red pens. The store sold 32 red pens last week and 35 red pens this week. Five pens were left on the shelf. How many pens were in each box?

algebra

A college bookstore ordered six boxes of red pens. The store sold 37 red pens last week and 67 red pens this week. 4 pens were left on the shelf. How many pens were in each box?

pre algebra

A college bookstore ordered 6 boxes of red pens. The store sold 32 red pens last week and 35 red pens this week. Five pens were left on the shelf. How many pens were in the box? How would you solve it and check answer into the original problem?

Math

In 2014, the Whaddock Company purchased 1,560,000 units from its supplier at a cost of $250.00 per unit. Whaddock sold 1,525,000 units of its product in 2014 at a price of $350.00 per unit. Whaddock began 2014 with 425,000 units in inventory (inventory is carried at a cost of...

math

hi if we make 10 copies of letter and it cost $4.00 to make copies how much is each copy? 2.20.2016 sat 8:15pm thanks

MATH

1.Divide. 0.8/ 14.12 A~17.65? 2.The cost of 36 items is $24.80. What is the cost of an individual item to the nearest cent?A~0.69? 3.Cindy is carpeting a recreation room 24 ft long and 18 ft wide. If the carpeting costs $18 per square yard, what will be the total cost of the ...

Algebra

A hardware store makes a mixed bag of 42 items using screws, bolts, and washers. The cost of screws are $3.00 each, bolts cost $2.00 each, and washers are $1.50 each. The mixture calls for four times as many screws than bolts. The total cost of the mixture is $102.00. How much...

Math

A hardware store makes a mixed bag of 42 items using screws, bolts, and washers. The cost of screws are $3.00 each, bolts cost $2.00 each, and washers are $1.50 each. The mixture calls for four times as many screws than bolts. The total cost of the mixture is $102.00. How much...

economics- opportunity cost

how does opportunity cost vary? why does opportunity cost vary? for why i put: Opportunity cost is different for every individual. It varies depending on the choice you make. i'm not sure about "how" it varies though.

Math

Describe a strategy you can use to estimate then find the volume of this textbook.textbook measures 21cm by 28 cm and 2.5 thick.what problems may you have finding the volume

Math

what is the best unit of measurements for the length of the distance one end of your textbook to the other end of your textbook? Inch. Foot (MY ANSWER) Yard. Mile.

Math

At the local grocery store, 6 bananas and 3 oranges cost $10. Also, 3 bananas and 5 oranges cost $12. What is the combined cost of one banana and one orange at the local grocery store? Round to the nearest cent.

College algebra

One day a store sold 31 sweatshirts. White ones cost $11.95 and yellow ones cost $12.50. In all, $379.80 worth of sweatshirts were sold. How many of each color were sold?

math

One shelf at Cover-to-Cover Bookstore contains copies of several books on the best-seller list. Half of the books on the shelf are copies of the Number 1 best- seller. Of the remainder, 1/4 are copies of the Number 3 book. The rest are copies of the Number 2 book. If there are...

Algebra 116

I need help with these algebra problems please. 1.Solve by using the substitution method. a. 8x - 3y =-61 7x + 68 = y What is the solution system _____? b. 4m + n =27 m - 2n = 9 What is the solution system_______? c. 8x + 9y = -15 -6x + y = 19 What is the solution System______...

ACCOUNTING HELP

Hello, I'm having trouble understanding Direct Cost, Overhead Cost and Indirect Cost. ***Also Period cost and Product cost. please can anyone explain it and give examples for each! thanks

ACCOUNTING HELP

Hello, I'm having trouble understanding Direct Cost, Overhead Cost and Indirect Cost. ***Also Period cost and Product cost. please can anyone explain it and give examples for each! thanks

Physics

A train slows from 25m/s to 14m/s in 5.0s. Calculate the work done on the train....so I calculted the displacement and the force and put them together to get an answer of 5.0 x 10^7J, but my textbook says it should be 1.1 x 10^7J? Am I right, or is the textbook? Merci beaucoup!

College Algebra

The monthly cost in dollars from producing x units of an item is given by the cost function C(x)=2x^2-160x+18400. How many units will result in the minimum cost? I do not know how to start this problem. Thank you for your help!

business and finance

The cost of producing a number of items x is given by C=mx+b, inwhich b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation. Could someone help me please with ...

math

a textbook has 50 more than two times the number of pages as a workbook. combined, they have 230 pages. how many pages are in the textbook?

Algebra

The cost, in millions, to remove x% of pollution in a pond is modeled by the equation: C=6350/(425-3x) What is the cost to remove 75% of the pollution? Plug in and calculate, do not convert to a decimal.

MATH

The cost to manufacture a product is proportional to the quantity produced, with a cost of $270000 dollars per day when 900 items are produced. The cost to store n items is proportional to the square of n, with a daily storage cost of $6480 dollars when 900 items are stored. ...

math

Janise is a sole proprietor owning a small specialty store. the business records show that the cost of the stores individual inventory items have been steadily increasing. the cost of the end of the year inventory is 125,000 and the cost of the beginning of the year inventory ...

math

Janise is a sole proprietor owning a small specialty store. the business records show that the cost of the stores individual inventory items have been steadily increasing. the cost of the end of the year inventory is 125,000 and the cost of the beginning of the year inventory ...

Pages

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52
  53. 53
  54. 54
  55. 55
  56. 56
  57. 57
  58. 58
  59. 59
  60. 60
  61. 61
  62. 62
  63. 63
  64. 64
  65. 65
  66. 66
  67. 67
  68. 68
  69. 69
  70. 70
  71. 71
  72. 72
  73. 73
  74. 74
  75. 75
  76. 76
  77. 77
  78. 78
  79. 79
  80. 80
  81. 81
  82. 82
  83. 83
  84. 84
  85. 85
  86. 86
  87. 87
  88. 88
  89. 89
  90. 90
  91. 91
  92. 92
  93. 93
  94. 94
  95. 95
  96. 96
  97. 97
  98. 98
  99. 99
  100. 100