math help ??!!

just show how you found your answer...

A recipe calls for 4 pounds of fruit.you have 60 ounces of fruit.

A.do you have as much fruit as you need?

B.if not,how much more do you need?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. You've posted a dozen or more math questions without any indication of your attempts to solve them.

    Please do not post any more questions without your attempts to answer them.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. im checking my answers

    1. 👍
    2. 👎
  3. so, why be coy? Ask us to check your answer, and let us know what it is. In fact, you might even show your work, in case you went wrong.

    1. 👍
    2. 👎
  4. 1 pound = 16 ounces so 16 * 4 is 64 so you need 4 more ounces.

    1. 👍
    2. 👎
  5. just tell me the answer

    1. 👍
    2. 👎
  6. it's B u need four more

    1. 👍
    2. 👎
  7. bruh theres no a b or c its just a fricking answer

    1. 👍
    2. 👎
  8. for those in 2020 before winter break. Heres some options pick 1 and paste it for ur answer.
    1st. No, you need 4 more ounces. How i figured this out is i did 16 x 4 and that = 64.

    2nd. You need more. To make 1 pound you need 16 ounces. So you need to do 16 x 4 = 64. You need 4 more ounces.

    3rd. No you do not. You need 4 more ounces.

    i never do this. if u use one and get points consider yourself lucky XD

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Help math

    recipe calls for 4 pounds of fruit. You have 60 ounces of fruit. a. Do you have as much fruit as you need? b. If not, how much more or less fruit do you need? I said needs more fruit and what I am stuck with his b?? 3.75

  2. Math

    Johns house is 12 miles away from school. He is 2/3 a way from home. How many miles has he walked? A.8 B.16 C.18 D.24 Jill bought a 9-pound bag of cat food for her cats. She has used 4/5 of the bag. How many pounds has she used

  3. Algebra please help out

    Ed is using the recipe shown to make fruit salad. He wants to use 30 diced strawberries in his fruit salad. How many bananas, apples, and pears should Ed use in his fruit salad? The fruit salad recipe reads 4 bananas, diced, 3

  4. Math

    A recipe of a fruit punch calls for 2 cups of orange juice to 1 cup of apple juice. How much orange juice and how much apple juice is needed to make 12 cups of this fruit punch?

  1. Math

    Solve the problem! A recipe calls for 2/3 cup of sugar. You want to make 1/3 of the recipe. How much sugar should you use?

  2. maths

    fruit salad recipe needs 1/5 apples and 3/5 grapes. which fruit required in grater amountand by how much

  3. math

    Recipe A calls for 2 cups of sugar and makes 48 cookies. Recipe B calls for 3 cups of sugar and makes 54 of the same-sized cookies. Determine which recipe contains more sugar in each cookie. Use complete sentences to explain your

  4. Math

    Kaitlyn needs 3 pounds of fruit for a salad. She already has 3/4 pound of apples and 1/3 pound of grapes. What fruits Kalen can add she already has to make exactly 3 pounds of fruit. Choices are 2/3 1/8 3/4

  1. Math

    Cara's muffin recipe calls for 1 1/2 cups of flour for the muffins and 1/4 cup of flour for the topping. If she makes 1/2 of the original recipe, how much flour will she use? I tried this 3/2 X 1/4 +1/2 but I think it's wrong.

  2. Math

    1. On the middle school football team, 20 out of 32 players are eighth graders. What are two equivalent fractions for the fraction of the football team that are eighth graders? 1. 10/16, 4/8 2. 16/10, 8/5 3. 10/16, 5/8 *** 4.

  3. Math

    The grocery store has bulk pecans on sale, which is great since you're planning on making 8 pecan pies for a wedding. How many pounds of pecans should you buy? First, determine what information you need to answer this question,

  4. Math I need help on this test

    Coby sells apples and bananas at his fruit store. He charges $6 for a pound of bananas, and $8 for a pound of apples. If a customer buys a total of 13 pounds of fruit and is charged $92, how many pounds of bananas did he buy?

You can view more similar questions or ask a new question.