Math

1) A single subway token costs $2.25 a machine dispenses eight tokens for $15.00 if you need eight tokens, how much would u save buying the tokens from the machine?

2) A carpenter charged 1455.98 for materials plus $35.75 per hour for 22.5 hours off labor. what was the total bill?

Please help A.S.A.P i don't understand it please explain to me

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 71
asked by Samrah
  1. $2.25 x8 = compare it to $15.00 and see which is cheaper

    $1455.98 plus multiply $35.75 x 22.5 and add the 2 together

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. challenge to maths

    n buckets are arranged in a circle, each containing 1 token. Starting with one of the buckets, you take out a coin and move it into the next bucket counterclockwise. You then take two tokens out of this bucket and move them into

    asked by Anonymous on June 12, 2013
  2. Math

    You have $9, one of your friends has $10, and two of your other friends each have $13. You combine your money to buy arcade tokens. You use a coupon to but 8 tokens for $1. The cost of the remaining token is four for $1. You and

    asked by Zero on September 8, 2014
  3. Algebra Grade 7

    Mr and Mrs Chen have three children. suppose the chance of having wither a boy or girl is 50%. what is the probability of having two boys and one girl? 2/9? a survey with 104 responses asked what is your favorite winter activity

    asked by fanggirl.rockrchik on December 21, 2012
  4. math

    A token is placed on the leftmost square in a strip of four squares. You are allowed to move the token left or right along the strip by sliding it a single square, provided that the token stays on the strip. How many ways can the

    asked by andy on July 23, 2013
  5. math

    JT has 132 tokens. He gives kay 1/8 of his tokens. He gives Charlie 3/4 of his tokens and he keeps the rest. How many tokens does each person get?

    asked by Sarah on December 2, 2014
  6. college finite math

    A product may be made using Machine I or Machine II. The manufacturer estimates that the monthly fixed costs of using Machine I are $17,000, whereas the monthly fixed costs of using Machine II are $14,000. The variable costs of

    asked by Dee on January 19, 2014
  7. Math - Algebra

    Von's arcade uses 3 different colored tokens for its game machines. For 500, you can purchase any of the following combinations of tokens: 8 gold, 18 silver, and 7 bronze tokens; 8 gold, 14 silver, and 13 bronze tokens; or 16

    asked by Ashley Kate on January 4, 2014
  8. math

    An arcade uses 3 different colored tokens for their game machines. For $20 you can purchase any of the following mixtures of tokens: 14 gold, 20 silver, and 24 bronze; OR, 20 gold, 15 silver, and 19 bronze; OR, 30 gold, 5 silver,

    asked by laurie on October 28, 2011
  9. Math Question

    A product may be made using machine I or machine II. The manufacturer estimates that the monthly fixed costs of using machine I are $18,000, whereas the monthly fixed costs of using machine II are $15,000. The variable costs of

    asked by Kal Jay on October 17, 2016
  10. mathematics

    a drinks machine dispenses coffee into cups. A sign on the machine indicates that each cup contains 50 ml of coffee. the machine actually dispenses a mean amount of 55ml per cup and 10% of the cups contain less than the amount

    asked by latoya on April 18, 2014

More Similar Questions