math

A pound of grass seed covers 120 square feet of lawn.

how many pounds are needed to seed a lawn measuring 50 by 40 feet (2000sq ft)? is this answer is correct yes or no
2000/120 50/3 16 2/3

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 163
  1. Yes.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. Is this the correct question and solve this proportion 8/x=2/5 x=

    2x=40 x=20

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. doknow

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Please help-algebra

    A lawn care company charges a $10 trip fee plus $0.15 per square foot of x square feet of lawn for fertilization. Which equation represents the relationship? a. x= 0.10y+15 b. y= 0.15x+10 c. y= 10x+0.15 c. x= 10y+0.15 *

  2. Math

    A nursery sells Kentucky Blue Grass seed for $5.75 per pound and Tall Fescue seed for$4.50 per pound. The nursery sells a mixture of the two kinds of seed for$5.25 per pound. Let k represent the amount of Kentucky Blue Grass seed

  3. algebra 2

    there are 55 blades of grass in 1 in.2 of the lawn. there are 230 blades of grass in 4 in.2 of the same lawn. how many blades of grass are in 3 in.2 of lawn

  4. math

    A city plans to plant grass seed in a public playground that has the shape of a triangle with a height of H = 50 m and a base of B = 24 m. Each bag of grass seed will seed 120 m2. How many bags of seed should be purchased?

  1. Math HELP!

    Ted determined that the length of the diagonal of his square-shaped lawn was square foot 83 feet. Which is the closest to the length in feet of the diagonal of Ted's lawn? A. 8 B. 9 C. 41 D. 166 Is the answer B? Thank you

  2. complex fractions and unit rate

    A lawn company advertises that they can spread 7,500 square feet of grass seed in 2 1/2 hours. Find the number of square feet of grass seed that can be spread per hour.

  3. mathematics

    arah Meeham blends coffee for​ Tasti-Delight. She needs to prepare 120 pounds of blended coffee beans selling for ​$ 4.75 per pound. She plans to do this by blending together a​ high-quality bean costing ​$ 5.25per pound

  4. Math

    A football field, including the end zones, is 360 feet long and 160 feet wide. How many square yards of artificial grass would be needed to cover the entire field?

  1. math

    Which is the better buy? Justify each answer. a) 6.2 L of gas for $5.39 or 8.5 L of gas for $7.31 b) 5 candles for $3.00 or 12 candles for $5.99 c) 2 kg of grass seed for $1.38 or 5 kg of grass seed for $2.79

  2. 6th grade math

    A bag of fetilizer that weighs 18 3/4 pounds can cover 5000 sq feet. how many pounds of fetilizer will be needed to cover 27,000 square feet? how many bags of fertilizer are needed? explain how you found your answer

  3. Steps in Chemistry

    You notice that a lawn looks unhealthy and that, perhaps, the grass is dying. Undertake a scientific project to save the lawn. What is your initial hypothesis? Describe an experiment you can design to test it - include more than 1

  4. math

    operations management •• 12.51 Cynthia Knott’s oyster bar buys fresh Louisiana oysters for $5 per pound and sells them for $9 per pound. Any oysters not sold that day are sold to her cousin, who has a nearby grocery store,

You can view more similar questions or ask a new question.