math

During last week's visit to this same pear tree, Pete ate 3 times as many pears as Tweet, and Tweet ate 5 fewer pears than Honk. If together the boys ate 25 pears, how many pears did Honk eat during last week's visit?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 329
  1. T = (H-5 )
    P = 3 T so P = (3 H - 15)
    T + P + H = 25

    (H-5) +(H-15) + H = 25

    3 H - 20 = 25

    3 H = 45

    H = 15 the end

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Damon

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    During last week's visit to this same pear tree, Pete ate 3 times as many pears as Tweet, and Tweet ate 5 fewer pears than Honk. If together the boys ate 25 pears, how many pears did Honk eat during last week's visit?

    asked by Anonymous on January 3, 2016
  2. Math

    The total number of pears eaten by Pete and two of his friends, Tweet and Honk, (during this visit to the pear tree) were in the ratio of 2 : 3 : 5 respectively. If Pete ate 12 less pears than Honk, how many pears did Tweet eat

    asked by Michele on December 29, 2015
  3. Math

    Sorry guys but I cant seem to figure this out can you help me:) Billy has 7 pears and Sally has 4 pears . They have 11 pears all together Hannah takes 1 pear from Billy and 1 pear from Sally . How many pears do they have all

    asked by Mr. Gibbens on October 1, 2012
  4. Math

    There are 28 pears on 4 trees. There are the same number of pears on each tree. How many pears on each tree? If Jomel picks 10 pears, how many pears will be left on the trees? My answers: 7 pears on each tree. 18 pears will be

    asked by Myra on November 1, 2011
  5. Algebra!!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the

    asked by Margie on November 13, 2006
  6. Help!Math....

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the

    asked by Jessica on November 15, 2006
  7. English

    Posted by rfvv on Saturday, December 19, 2015 at 12:10am. 1. I didn't eat apples or pears. 2. I didn't eat apples and pears. ================ #1 mean "I didn't eat apples. I didn't eat eat pears, either." Am I right? Then, what

    asked by rfvv on December 19, 2015
  8. Maths

    On Saturday Derek picked pears from 32 trees. His picked average of 17 pears per tree. Sunday he picked more pears averaging 12 pears per tree. Over the whole weekend he picked an average of 14 pears per tree. How many trees did

    asked by Melody on July 25, 2013
  9. Algebra!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the

    asked by Margie on November 13, 2006
  10. Math

    Six apples cost as much as four pears. Each pear costs $4 more than each Apple. What is the cost of one pear?

    asked by Brian on May 22, 2016

More Similar Questions