Math

A large pizza from Gino's costs $24.60. Lorie and her friends cut the pizza into 8 slices. If Lorie eats 2 slices of pizza, how much does she owe?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 128
  1. 2(24.60/8) = ?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A 6 inch personal pizza has 630 calories, with 240 of those from fat. A 16 inch pizza is cut into 8 slices. Estimate the number of calories in one slice of a 16 inch pizza.

  2. Math

    Mrs. Johnson’s class is having a pizza party. If there are 14 students and 7 pizza’s cut into 8 slices, what answer choice represents the fraction of one pizza that each student receives?(1 point) answer choices 1/3 1/4 1/2

  3. Physics

    If you were to push a pile of books across a table, in which location would this be the easiest? The moon(my choice) Earth Same amount no matter the location Jupiter Suppose a large pizza is placed on earth, the moon, and Jupiter.

  4. math

    Three friends have 1/2 a pizza left. If they divide it evenly, what fraction of a pizza will each friend get?and i already tried and i didnt understand

  1. Math

    Four friends are sharing a pizza. The chart shows how much pizza each friend are. Who are the most pizza? Name Amount Kanya 0.15 Than 3/20 Sinla 2/9 Jessica 0.2 I think Kanya ate the most.

  2. Math

    A group of 7 friends are sharing an order of 5 pizzas. Each pizza is cut into 8 slices. Explain how you could use different fractions to describe the amount of pizza each friend gets.

  3. Pre-Calc

    A pizzeria sells a rectangular 18 X 24 inch pizza for the same price that it sells its large 24" diameter pizza. If both pizzas have the same thickness, which option gives the most pizza for the money. Gosh I'm really rusty on my

  4. Math (Area of Shapes)

    Suppose that when pizza dough is rolled out it costs 25 cents per square foot, and that sauce and cheese when spread out on a pizza have a combined cost of 60 cents per square foot. Let's say sauce and cheese are always spread out

  1. math--check my answers?

    Give an example of an open equation a + b = c + d How can you use an equation to make a prediction from a pattern? (i don't know) pizza costs $1.50 per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the

  2. Math

    Which one of these is a better buy? A large pizza with a 12 inch diameter that costs $14, or a medium pizza with a 6 inch diameter that costs $5. The Large? Thanks

  3. Calculus

    Three students order a pizza that they want to split evenly. They decide to cut it with 2 parallel lines. If pizza has a diameter 18 inches, at what point should they cut it to make sure the three parts are the same size?

  4. Math

    A pizza is cut into 12 pieces. Describe the steps you would take to find the area of one slice of the pizza.....Help?!

You can view more similar questions or ask a new question.