Math

What is the unit rate of 16 32 equal to something over 14?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 243
  1. Do you mean?

    16/32 = x/14

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. Yes

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. IDC

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. 0.5/14

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    7. The tennis team is selling key chains as a fundraiser. If its goal is to raise is at least 180, how many key chains must it sell at $2.25 each to meet that goal? Write and solve an inequality. a. 2.25k (greater than or equal

  2. Math

    Jason was hired to mow a lawn that covers an area of 2 3/4 acres it took him 4 1/8 hours to complete the job what was his unit rate and hours per acre you multiply the numerator and a complex fraction by the reciprocal of the

  3. math

    Find the unit rate. Kenny reads 3/8 page in 2/5 minute. Kenny's unit rate is

  4. 6th grade math

    write each rate as a unit rate. Q: 6 eggs for 3 people

  1. math

    Here is the information for two pay-as-you-go cell phone companies, On Call- 3.5 hours: $10 Talk Time- 1/2 hour: $1.25 1)What is the unit rate in dollars per hour for each company? 2)Which company offers the best deal? Explain

  2. MATH HELPO!!!

    Convert the map scale to a unit rate. How many inches represent one mile? Show your work. Interpret the meaning of the unit rate. 3/10 in. = 7/8 mi no map just need someone to solve this unit rate FASTLY

  3. Math

    An 18 1/2 -fluid ounces bottle of water costs $3.79. What is the unit rate? Round to the nearest cent. A 3 2/5 -pound bag of yarn costs $5.25. What is the unit rate? Round to the nearest cent.

  4. Math

    1 cup of lemon-lime : 1 1/2 cups of punch Find the unit rate. Ok, I know the unit rate but I need to show how I got it. Could anyone tell me how to find this.

  1. Math

    Store A sells 5 bagels for $2.05. store B sells 3 bagels for $1.35.How do the unit rates compare? I found the unit rate for b, it is 45...because 45 * 3 = 135 and the price for 3 bagels is 1.35.. but can you help me with a's unit

  2. math

    according to data from the national safety council, the fatal-accident rate per 100,000 licensed drivers can be approximated by the function f(x)=.0328x^2 - 3.55x + 115, where x is the age of the driver (16< or equal to x < or

  3. CHEMISTRY

    lABEL THE VARIABLES IN THE EQUEATION BELOW WITH THE CORRECT UNIT RATE=k(A) UNITS: S-1, M, M-2 S-1, M.S-1, M.S, M-1S-1 WHAT IS RATE WHAT IS K WHAT IS A

  4. Math

    Find the unit rate. Enter your answer as a mixed number. A fertilizer covers 5/6 square foot in 1/2 hours. The unit rate is ____ square feet per hour.

You can view more similar questions or ask a new question.