math

The Food Barn sells candy bars at a price of 5 for $1. Margaret bought $12 worth of candy bars there and resold half of them at a price of 3 for $1 and half at a price of 2 for $1. How much profit did she make (assuming her labor costs are zero)?

asked by tyra
  1. She buys 60 candy bars (5 x 12). Sells half (30 bars) for $10 (30/3) and the other half (30 bars) for $15 (30/2). She makes a total of $25. Subtract what she paid for the original candy bars ($12) from what she made ($25). Profit of $13.

    posted by Brandi

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Economics -- HELP!!!

    Recall the application about price controls and the candy bars. During World War II, the U.S. government imposed price controls to set maximum prices on all different products, including candy bars. How did the candy bar producers
  2. Math

    At a grocery store candy bars are priced 4 for $2.00. LaWanda needs 12 candy bars for a party which equation can be used to find P the total price of 12 candy bars P=12 divided by 2
  3. math(HELP PLEASE)

    can someone please answer these 2 questions please..with the work and answer,ive been stuck on for a while and just wanna sleep but thanks. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary.
  4. Math

    Shelby made $200 from selling candy bars, Large x, candy bars sell for $4 each and smaller y, candy bars for $2 each. Write an equation to represent how many of each type of candy she sold to earn the $200.
  5. Math

    what is the unit price if a 4-pack of candy bars sells for $2.12
  6. Math

    Jason has to sell a box of candy bars for a fundraiser. Yesterday he sold 1/3 of the total number of candy bars that came in the box, and today he sold 3 candy bars. If his sales for these two days was 11/30 of the total number of
  7. Math

    There's a bowl full of candy bars. Mike takes1/3 of the candy bars but returns 4. John then takes 1/4 of what was left but returns 3 , and Henry took 1/2 of the remainder but returned 2. The bowl had 17 candy bars left. How many
  8. statistics

    The process that produces Sonora Bars (a type of candy) is intended to produce bars with a mean weight of 55 gm. The process standard deviation is known to be 0.77 gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82
  9. Econ

    The process that produces Sonora Bars (a type of candy) is intended to produce bars with a mean weight of 55 gm. The process standard deviation is known to be 0.77 gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82
  10. stat

    the process that produces sonora bars a type of candy is intended to pduce bars with a mean weight of 56 gm. The process standard deviation is known to be 0.77gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82 gm.

More Similar Questions