Math Quiz

Math Quiz please help fast

Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min (1 point)
8:9
8:36
32:9
128:144






2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left? (1 point)

43:8
8:51
43:51
59:51






3. The price of 8.4 ounces of crackers is $2.42. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent. (1 point)
$0.15 per ounce
$3.47 per ounce
$28.81 per ounce
$0.29 per ounce






4. Jonah needs to purchase 30 juice packs for his class. While shopping, Jonah discovers the following prices for comparable juice packs. Which offers the best unit price? (1 point)

15 packs for $3.95
5 packs for $2.20
20 packs for $6.20
10 packs for $3.20






5. Solve the proportion. Where necessary, round to the nearest hundredth.

8 over 2 = x+3 over 4
(1 point)

13
1
7
16






6. A dozen apples cost $2.55. At this rate, how much would 8 apples cost? (1 point)

$20.40
$3.83
$0.21
$1.70






7. Use cross products to determine which of the following pairs of ratios cannot form a proportion. (1 point)

1 over 3, 3 over 9
2 over 3, 4 over 9
2 over 3, 4 over 6
1 over 3, 2 over 6






8. Solve the following proportion.

2 over 15 = 13 over x
(1 point)

390
1.73
2.31
97.5






9. ΔABC and ΔDEF are similar. Find the values of x and y.
similar figures
(1 point)

x = 7, y = 12
x = 21, y = 12
x = 14, y = 18
x = 7, y = 18






10. The scale factor for two similar rectangles is 3. If the area of the smaller rectangle is 8 m2, what is the area of the larger rectangle? (1 point)

24m2
192m2
72m2
108m2

asked by Dan
  1. Please give your answers so that we can check them.

    posted by Anonymous
  2. I don't have answers. I wanted you to answer them.

    posted by Dan
  3. These are all of the answers i took the test
    1.A
    2.C
    3.D
    4.A
    5.A
    6.D
    7.B
    8.D
    9.D
    10.C

    posted by Shawn Mendes is bae

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math Help!!!

    Write the following ratio in simplest form: 32 min: 36 min A. 8:9 B. 8:36 C. 32:9 D. 128:144 Is the answer A? Thank you
  2. math

    Write the following ratio in simplest form: 32 min : 36 min
  3. Pre algebra

    Write the following ratio in simplest form 32 min : 36 min A 8:9******************* B 8:36 C 32:9 D 128:144 In a sports equipment locker there are 81 balls and 45 baseball mitts. Write the ratio of balls to baseball mitts in
  4. Math help, anyone?

    Solve the proportion. Where necessary, round to the nearest hundredth. Plz help i really need 2 get this in!! 11. 9/10 = x/10 9 *** 90 10 100 12. x/4 = 6/7 168 0.21 28 3.43 13.Write the ratio as a fraction in simplest form. 22:36
  5. Ratios of Similar Figures

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min : 36 min a. 8 : 9 b. 8 : 36 c. 32 :9 d. 128 : 144 2. In a sports equipment locker, there are 81 balls and 45 baseball mitts. Write the ratio of balls to baseball mitts in
  6. math

    289 min = 4 hr and 49 min 213 min = 3 hr and 33 min 345 min = 5 hr and 45 min 197 min = 3 hr and 17 min I have to change these minutes on the left to hours and minutes. could you check if I have them correctly. Thank you for your
  7. Math

    4 min 90 s As a ratio in simplest form. A little help here my heads swimming in confusion.
  8. math

    amos is using a computer program to graph the function N(p)=-73p-2818. He wants to see the intercepts. Which minimum values should he use to set up the viewing window? A) X min:-80, Y min:-2500<---- B) X min:-50, Y min:-3000 C)
  9. Math 1 question plz help asap

    Write an equivalent time using only the smallest unit. 3hrs 14 min A. 74 min B. 166 min C. 180 min D. 194 min I would give u an answer but I don't understand what the question means im asking if you could help me plz
  10. MATH

    Write each of the following ratios in simplest form. Marc took 3 hours (h) to mow a lawn while Angelina took 150 minutes (min) to mow the same lawn a week earlier. Write the ratio of Marc’s time to Angelina’s time as a ratio

More Similar Questions