math ms sue please help, PLEASE!!!!

the jones' are planning a vacation. the total cost is $2500. they are able to save 1/5 of the cost each month. how much will they save in three months?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 150
  1. 1/5 * 2500 = 500

    500 * 3 = ?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. oh... 1500 thanks so much!!!!!!!!!!!!!!

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. You're very welcome.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. MATH

    Jones Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000.The company purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Jones had 80 units in ending inventory. Compute the cost of the

  2. Finance

    The average cost for a vacation is $1,050. If a family borrows money for the vacation at an interest rate of 11.9% for 6 months,what is the total cost of the vacation including the interest on the loan?

  3. math/economics in calculus

    The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. I know that the total cost is

  4. Math

    (Note: Hello! I'm having trouble with this problem, and I don't need the answer, but I just want to know HOW to solve this word problem. Any help is much appreciated!) Nina has some money saved for a vacation she has planned. -The

  1. Business

    At an activity level of 8,800 units, Pember Corporation's total variable cost is $146,520 and its total fixed cost is $219,296. For the activity level of 8,900 units, compute the following values. Required: A. The total variable

  2. Algebra 1

    Samantha Jones has a job offer in which she will receive #600 per month plus a commission of 2% of the total price of the cars she sells. At her current job, she receives $1000 per month plus a commission of 1.5% of her total

  3. marketing

    QUESTION #1 cost analysis with graph office copier has an initial price of $2500. A service contract costs $200 for the first year and increases $50 per year thereafter. It can be shown that the total cost of the copier after n

  4. Accounting

    Jones Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000.The company purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Jones had 80 units in ending inventory. Instructions (a) Compute the

  1. Trig

    A group of friends are going on a vacation together. They plan to rent a large house for $3000 and share the cost. They also estimate that the buying food for the week will cost $150 per person. Write a reciprocal function to

  2. Math

    6. If 31/2 pounds of bananas cost $.98, how much would one pound cost? A. $.20 B. $.14 C. $.28 D. $.18 C? 7. A used car is priced at $2,695. If you borrow the money for the car, your payments will be $122 a month for 30 months.

  3. math!

    Three students are planning to rent an apartment for a year and share equally in the cost. By adding a fourth person, each person could save $75 a month. How much is the monthly rent?

  4. Calculus

    Farmer Jones, and his wife, Dr. Jones, decide to build a fence in their field, to keep the sheep safe. Since Dr. Jones is a mathematician, she suggests building fences described by y=4x^2 and x^2+10. Farmer Jones thinks this would

You can view more similar questions or ask a new question.