Quick Math Help

The school store sells pens for $2.00 and notebooks for $3.00. You have $60 to spend at the store. How many notebooks can you buy if you have already bought 10 pens?

  1. 👍 1
  2. 👎 0
  3. 👁 297
  1. (2 * 10) + 3n = 60
    20 + 3n = 60
    3n = 40
    n = 13

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. 13 notebooks.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. I did it correctly thank you so much guys! Really appreciate yall :))

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Business Math

    Abigail sells rice to store. she has a total of 125 cavans that she plans to distribute to three stores. if she gives 1/5 of what she has to store A can she devide the remaining equally to store B and C? how many store A and store

  2. math

    A shopkeeper bought pens at a rate of 12 pens for 150 rs and sold them at rate of 10 pens for 130rs.The number of pens he should sell to earn a net profit of 20rs is?

  3. math

    you spend $16 on 3 notebooks and x binders. Notebooks cost $2 each and binders cost $5 each. Write an equation you can use to find the number of binders you bought.

  4. Math

    Joshua sells a pack of pens for $3.15, which is 5 percent more than he pays for them. Which equation will help find x, the amount he pays for a pack of pens? How many solutions will this equation have

  1. Math

    answer in the box. The Students' Union need to order some pens and notebooks. How much does it cost to order 1000 pens and 2000 notebooks? $ Cost Effective Pen Quantity 100 250 500 1000 2500 5000 Price per pen (cents) 80c 72c 66c

  2. math

    flora bought 3 notebooks for 10 pesos each, a box of pencils for 21 pesos and a box of pens for 35 pesos. write the final expression and solve.

  3. math

    A store sells small notebooks for $8 and large notebooks for $10. If you buy 6 notebooks and spend $56, how many of each size notebook did you buy? my answer: 7 small notebooks and 5 large notebooks is this right?

  4. math

    Question 2 of 5 Instructions:Select the correct answer. A store sells 12-packs of ballpoint pens for $1.09 each and composition books for $2.79 each. Cindy buys m packs of ballpoint pens and n composition books. The store offers a

  1. Algebra

    A sports memorabilia store makes $6 profit on each football it sells and $5.50 profit on each baseball it sells. In a typical month, it sells between 35 and 45 footballs and between 40 and 55 baseballs. The store has no more than

  2. algebra

    Write and solve a system of equations for each situation. Check your answers. 13. Your school sells tickets for its winner concert. Student tickets are $5 and adult tickets are $10. If your school sells 85 tickets and makes $600,

  3. 7th grade math Ms. Sue last two questions thanks

    15. In Store A, a book that regularly sells for $24.99 is on sale at 15% off. In Store B, the same book regularly sells for $27.99 and is on sale at 25% off. Which store sells the book for the lower sale price? (1 point) Store A;

  4. Math

    A friend brought 2 boxes of pencils and 8 notebooks to school and it cost $11. He went back and spent $11.25 on 3 boxes of pencils and 5 notebooks. How much would 7 notebooks cost?

You can view more similar questions or ask a new question.