5th grade math

At a supermarket, pineapple juice sells at $1 per pint (16 ounces). Greg wants to buy eighteen 40-ounce cans of pineapple juice from the supermarket. How much dose he have to pay altogether?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 385
asked by Marsha
  1. 18 * 40 = 720 ounces

    720 / 16 = 45

    It will cost $45.00

  2. I need help

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. Shhhhhhhh....don't worr

  4. 720/16

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Suelai
  5. I don’t get it. Please explain

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by J

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    at a supermarket, pineapple juice sells at $1 per pint (16 oz). Greg wants to buy eighteen 40-ounce cans of pineapple juice from the supermarket. How much does he has to pay altogether.

    asked by teresa on October 12, 2017
  2. math

    At a supermarket, pineapple juice sells at $1 per pint (16 oz). Greg wants to buy eighteen 40 oz cans of pineapple juice from the supermarket. How much does he have to pay altogether.

    asked by teresa on November 2, 2016
  3. math

    At a supermarket,pineapple sells for $1 per pint(16 oz).Greg wants to buy eightin 40-oz cans of pineapple juice from the supermarket.How much does he have to pay altogeather?

    asked by amelia on October 6, 2014
  4. math

    At a supermarket, pineapple juice sells at $1per unit (16ounces). Greg wants to buy eighteen 40- ounce cans of pineapple juice from the supermarket. How much does he have to pay altogether?

    asked by Angela on April 28, 2014
  5. Math

    Brand A grape juice sells at one pint for $1.65 and Brand B sells at 14 ounces for $ 1.44 . Which brand has the lower unit price? (one pint is equal to 16 ounces ) (a) Brand A (b) Brand B

    asked by George on September 14, 2011
  6. math

    The manager at Sunshine Days Camp is going to buy juice for the campers. Each bottle contains 64 ounces of juice. Each camper is expected to drink more than 11 ounces of juice. There are 72 campers. Explain how the manager would

    asked by Jay on April 9, 2015
  7. math

    The manager at Sunshine Days Camp is going to buy juice for the campers. Each bottle contains 64 ounces of juice. Each camper is expected to drink more than 11 ounces of juice. There are 72 campers. (a)Explain how the manager

    asked by Jay on April 9, 2015
  8. Math

    An advertisement for a pineapple drink claims that the drink contains 15%pineapple juice. How much pure pineapple juice would have to be added to 8 quarts of the drink to obtain a mixture containing 50% pineapple juice? Let's look

    asked by Regina on December 14, 2006
  9. Math

    An advertisement for a pineapple drink claims that the drink contains 15%pineapple juice. How much pure pineapple juice would have to be added to 8 quarts of the drink to obtain a mixture containing 50% pineapple juice? This is a

    asked by Regina on December 14, 2006
  10. General Math

    This is something about rational functions and I was given an assignment to be answered: Liway has 6 liters of a pineapple juice blend. What is 50% pure pineapple juice. How many liters of pure pineapple juice and to be added to

    asked by Jeremy Nell on July 7, 2016

More Similar Questions