math

The price of 10 pounds of apples is d dollars. If the apples weigh an average of 1 pound for every 6 apples, which of the following is the average price, in cents, of a dozen such apples? The answer should be one of the following but I don't know how to set the problem up to solve it.
20d
50d over 3
5d
5d over 3
d over 20

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 10 lbs of apples = 10 x 6 = 60 apples
    so the average price per apple is
    d/60 dollars = 100 x d /60 cents
    so a dozen apples would be
    12 x 100 x d / 60 cents

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. maths

    a fruit seller buys 712 fruits ,of which 3/4 are apples. of all apples that he bought 1/3 were found to be rotten. if he sold all the good apples at Rs.5 1/4 each.how much money did he receive on selling all the good apples.

  2. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the

  3. math

    ⦁ Three boxes weighing 128 pounds each and one box weighing 254 pounds were loaded onto the back of an empty truck. A crate of apples was then loaded onto the same truck. If the total weight loaded onto the truck was 2,000

  4. Algebra 1 please help answer

    A store has apples on sale for$3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9? Explain both questions. Thanks

  1. Math

    A store has apples on sale for three dollars for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for nine dollars. If an apple is approximately 5 ounces how many apples can you buy for nine dollars? Explain your reasoning So for

  2. math

    Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person receive? Two of the friends put the portions they received together and then gave them to the food pantry.

  3. Math I need help on this test

    Coby sells apples and bananas at his fruit store. He charges $6 for a pound of bananas, and $8 for a pound of apples. If a customer buys a total of 13 pounds of fruit and is charged $92, how many pounds of bananas did he buy?

  4. Math

    Let a represent the pounds of apples that Aaliyah buys. Apples cost 0.99 per pound. Aaliyah has a coupon for .50 off her purchase. She pays a total of 2.14 for apples

  1. math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Susan buy?

  2. Math

    The Farmers Market sells apples by the bushel, and each bushel of apples weighs 42 lbs. A bushel of large apples contains 84 apples. If a bushel of small apples contains twice as many apples as a bushel of large apples, how many

  3. math

    The number of pounds of apples a cannery can process and the processing cost are P(h) = 375h and C(n) = 0.35n + 1000 where P(h) is the number of pounds of apples that can be processed in h hours and C(n) is the cost of processing

  4. algebra

    by 3 pounds of oranges apples for 7.50 the graph shows the price for regular apples what is the unit rate for each type of apples? organic 2.50/pound regular 3.00/pound organic 0.40/pound :regular 0.50/pound organic 2.51/pound

You can view more similar questions or ask a new question.